Hevige brand in ministerie te Brussel BALKAN-STATEN STEUNEN Griekse guerilla-strijders yAN f^ABU Reuter burgemeester van Berlijn DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortsettmg win de DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tien personen in de vlammen omgekomen Hors d'Oeuvre Amerikaanse mijnwerkers staken De groentenlevering aan Duitsland Tweemaal ter dood veroordeeld Rapport Her V.N. Pyrrhus-overwinnin g voor Ramadier Vijf huizen in dertig dagen Messensteker neergeschoten Levende contrabande Gevangenisstraf in voorname stijl B.B.C. over de Hollandse polders Het herstel van Europa EN \/ERRE Le^en van „Kommando Frank" staan terecht Jam en stroop nog niet van de bon Scheerzeepbon na 28 Juni ongeldig 'lüeec&ecicht BURCAU: Koningstraat 7t-f0 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Btjlsma WOENSDAG 25 JTJNI 1947. 70e JAARGANG No. 95' 1. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 14 cent per millimeter Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Jwttertaes") tot li woorden 7» oent. elk woord meer cent Abonnementen per kwartos f 7.—. per post f I N Ho M. H. E. OrMevt, rooredactearen C. A. Dekken en W. Kok. Gistermiddag om ongeveer half vier is te Brussel in het gebouw van het Ministerie van Onderwijs, dat zich tegenover de achterkant van de se naatsgebouwen bevindt, een hevige brand uitgebroken, waarbij volgens de laatste berichten 10 personen de dood vonden en 25 gewond werden. Het vuur ontstond in 't bovenste ge deelte van de liftkoker. Het trappen huis van het gebouw blokkeerde de bo venste verdiepingen geheel, zodat het daar aanwezige personeel niet meer in staat was te vluchten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het personeel van de op een na hoogste verdieping door middel van ladders snel te redden, doch angstige ogenblik ken beleefden de employé's van de hoogste verdieping, toen bleek, dat de ladders, die hen uit de greep van t vuur moesten redden, te kort waren. Eerst nadat een Magirusladder was aangerukt konden deze personen, die zich in de dakgoten hadden opgesteld en daar in de verstikkende rook het door de wind aangewakkerde vuur op zich toe zagen sluipen, gered worden. Toen de laatste employé de Magirus ladder besteeg, was het vuur hen reeds tot op 20 meter genaderd. De brand sloeg over naar de belen dende dienstgebouwen. Ook het achter het ministerie gelegen gebouw van de landsdrukkerij liep ernstig gevaar. Tegen vijf uur scheen men de brand meester te zijn. Sommige employé's sprongen uit de ramen van de vijfde verdieping. De vier vrouwen, die de dood von den, kwamen om door de vlammen. NOORDHOLLANDS LANDSCHAP. „Wat zeg je? Vervelen? Ik ver veel me nooit!" riep mijn vriend Forens met iets van verontwaar diging uit, toen ik hem vroeg of hij dat dagelijks heen en weer trekken langs hetzelfde traject niet eentonig en dus vervelend vond. Er bestaat geen land zo mooi en rijk aan kleur als het onze en wie het eentonig vindt heeft geen ogen in zijn hoofd. Het is altijd weer anders bij de wisseling van jaargetij weer en wind. Het is waar dat de grau we sneeuw het deze winter wat te lang bedekt heeft gehouden, maar als de hemel niet bewolkt was en de zon scheen werd die grauwe vlakte op eens tot een blanke, glanzende, smetteloze vacht waarover een bovenwereld se hand een schat van schitte rende edelstenen had uitge strooid. Toen kwam de dooi en het werd anders. De uitgestrekte weilanden stonden voor een groot deel onder water en de hemel weerspiegelde zich in het watervlak, zover men kon zien, van horizon tot horizon. Daarna het frisse, malse groen en het vee in de wei; het deed me den ken aan dat mooie werk van Voerman, die door het stille vee bevolkte velden onder de hoge, klare lucht waarin de wolken hun majestueus en grillig spel vertoonden! Weer een paar we ken later, en het land was een vlakte van zilver, door de bloei van de Pinksterbloem, en het zilver week voor net goud, toen de paardebloem en de boter bloem opschoot. En op een dag werd ik verrast door het don kere rood van de zuring, waar door heel het land in gloed werd gezet. Het was een genot door die weelde van het geurige gras voort te snellen en in de verte de wazige lijn van de duinen te zien golven, in tinten fijn en teer. Daara kwam de tijd, dat het gras werd gemaaid en men zag overal de brede streken van het verse hooi. dat tot kleine heu veltjes werd gezweeld. Straks zal het weer anders zijn. Neen, vervelen kan ik mij niet. Ik reis iedere dag door een weer ander land en ik voel, door die aan blik, dat het sappig en rijk en geurig is Noord-Holland met zijn ruimte, zijn altijd wisselende kleur, zijn blinkende vaarten en kleine molentjes, zijn stille, een zame boerderijen, witgekalkt en ten halve verscholen in een gor del van loefhout als eilandjes in die zee van voedzaam gras, het is de schoonste wereld, die ik ken Het is geen toeval, dat Hol land de grootste schilders ter wereld heeft voortgebracht." Nu ja, zei ik, maar het regent toch wél eens? „Regen maakt het land niet somber, alleen de stad wordt er miezerig van. En als er een enkele keer een oruilregen valt en het land van zijn kleur be rooft nu dan kijk ik niet naar buiten. Ik heb altijd wel een boek op zak. Zich vervelen doet alleen de man, die zelf verve lend is En je wilt toch niet be weren dat ik dat ben?" Toen keek mijn vriend Forens mij zo dreigend aan, dat ik al leen maar zeggen kon: „Nee, natuurlijk niet." KREEFT, Personen, die uit de ramen spron gen, behoorden eveneens tot de om gekomenen. In het gebouw waren driehonderd employé's werkzaam. De ministers van voorlichting en Justitie Huysmans en Struye waren spoedig op het terrein van de brand aanwezig. Bij de hervatting van de senaats zitting, die tijdelijk was gestaakt, noemde de voorzitter de brand een na tionale ramp. Min. Pres. Spaak heeft beloofd dat de regering alles zal doen om het lot van de gewonden te ver zachten en de gezinnen van de omge komenen te helpen. Onder algemene ontroering werd de zitting vervolgens verdaagd. LUCIFER DE OORZAAK? Men vermoedt, dat een van de leden van het personeel met een lucifer licht heeft willen maken in de kelder, waar een aantal onderwijsfilms lagen. (Het Brusselse Electriciteitsbedrijf is namelijk gisteren om 9 uur in staking gegaan.) DE EXPLOSIE De autoriteiten zijn verbaasd over de hevigheid van de exploisie en de snelheid, waarmee het vuur om zich heen greep, daar het enige sterk brandbare materiaal onderwijsfilms en oude Duitse U.F.A.-films, na de bevrijding in het ministerie opgesla gen in een brandvrije kluis waren opgeborgen. Een keten van gehelmde soldaten bracht waardevolle boeken en schil derijen en overblijfselen van verbran de archieven in veiligheid. In t.en minste 22 steenkoolmijnen in de Amerikaanse staat Alabama en Pennsyl- vania hebben, binnen 3 uur na het aan vaarden van de arbeidswet door de Se naat, de arbeiders het werk neergelegd. Het betreft hier ruim 14.000 arbeiders. De vakbeweging heeft verklaard zich nooit bij de wet te kunnen neerleggen. Er zijn waarschijnlijk nog meer pro teststakingen te wachten. 90% IN STAKING? Het hoofd van de verenigde ar beiders in de staalfabrieken te Bir- mingham in Alabama, Farr, heeft voorspeld, dat 90 van alle georga niseerde arbeiders binnen een week in staking zullen zjjn als protest te gen de nieuwe arbeidswet. Gisterochtend hebben 19.000 arbei ders in 34 mijnen in Pennsylvanië, Alabama en Virginia het werk neer gelegd. De Berlijnse correspondent van het A.N.P. verneemt, dat de on derhandelingen over levering van Nederlandse groenten aan Duits land niet tot een resultaat zouden hebben geleid. Van officiële zijde in Den Haag kon het A.N.P. geen bevestiging van dit bericht krijgen. Naar wij van bevoegde zijde nader vernemen, acht men het niet onmoge lijk, dat het bericht van de Berlijnse correspondent waarin hij er melding van maakte, dat de onderhandelingen geen resultaat zouden hebben gehad, betrekking heeft op moeilijkheden, die zich zeer kort geleden hebben voor gedaan. Deze zijn inmiddels weer op gelost. Men achtte het van genoemde zijde zeer onwaarschijnlijk, dat de onder handelingen geen resultaat zouden hebben gehad, omdat de Nederlandse onderhandelaars juist Maandag we derom naar Berlijn zijn vertrokken. Het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden sprak gisteren het doodvonnis uit over de 29-jarige student J. A. V. (Jan Ale Visser) te Groningen, die drie Sneker burgers doodschoot en de tegenwoordige burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff, levens gevaarlijk verwondde. Ook de Gro ninger Kamer van het Bijzondere Ge rechtshof heeft hem ter dood veroor deeld. Het gebrek aan transportmiddelen te Rome bracht dit bruidspaar op de gedachte per bakfiets de tocht naar het stadhuis te maken. Gisteren is te Lake Success het rapport gepubliceerd van de commissie van onderzoek in de Balkan der V.N welk rapport door de meerderheid der leden van de commissie wordt gesteund. De voornaamste conclusies van het rapport zijn, dat Joego-Slavië en, in mindere mate, Albanië en Bulgarije de guerillastrijders in Griekenland steunen door het stichten van vluchte lingenkampen, waar Grieken politiek en militair geschoold worden en ver volgens naar Griekenland worden te ruggezonden om aan de guerillastrijd deel te nemen. De Bulgaarse steun aan de Griekse guerillastrijders bestaat uit hulp bij grensoverschrijding, ziekenhuisfacili teiten en wapenleveranties. Het rapport beschuldigt beide zij den van talrijke kleine grensschendin- gen en verklaart tevens, dat de dis - crimatie en vervolging van minder heden en politieke oppositiegroepen door de Griekse autoriteiten groten deels verantwoordelijk zijn voor het toenemen der guerillastrijdkrachten. Wel heeft de commissie in Grieken land een aanzienlijke mate van poli tieke vrijheid en vrijheid van spreken aangetroffen. De commissie heeft de Veiligheids raad o.m. geadviseerd om de vier be trokken regeringen aan te bevelen zich te onthouden van acties, die spanning in de grensgebieden veroor zaken en van het aanmoedigen van dissidente groepen in eikaars landen de vredesconventies te tekenen. De Veiligheidsraad zou een kleine commissie of een enkele gecommit teerde in de onrustige gebieden moe- De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met een meerderheid van 50 stemmen het bezuinigings program der regering goedgekeurd. Hoewel de regering van Rama dier in deze dus gewonnen heeft, komt zjj toch verzwakt uit de strijd te voorschijn. Waarnemers in de wandelgangen geven de re- gering-Ramadier niet meer dan nog een paar weken te leven. Men twijfelt er aan, of de regering de meerderheid zou hebben behaald, indien de communisten geen demon straties buiten het parlement hpdden gehouden en de conferentie der grote drie niet in zicht was. OOK RINKEL UITGESCHAKELD. De tweede dag van de Wimbledon- kampioenschappen was gewijd aan de tweede ronde herenenkelspel en eerste ronde damesenkelspel. Rinkel verloor van den Engelsen speler Baxter. 63, 26, 68, 16. In de eerste ronde van het dames enkelspel sloeg mej. Rollin Couquerque de Franse Mde Ha- meling met 64, 6—4. ten aanstellen, die incidenten zou moe ten rapporteren. De Veiligheidsraad zal de betrok ken regeringen moeten verzoeken de uitvoerbaarheid van de vrijwillige uit wisseling van minderheden te onder hoeken. De Sovjet-Unie en Polen weiger den evenwel deze aanbevelingen te steunen, daar zq „de souvereine rechten van de 4 staten om hun on derlinge betrekkingen zelf te rege len beperken". Een Bredase aannemersfirma heeft in 30 dagen vijf huizen ge bouwd. Drie metselaars en twee sjouwers van deze firma hebben deze prestatie geleverd. Zij heb ben vijf bungalows in rode bak stenen (in totaal 130.000 stuks) gebouwd, welke als plattelands woning zeer goed moeten vol doen. De woningen hebben een opper vlakte van 9.80 x 6.70 en bestaan uit een kleine hal en toilet, een ruime huiskamer, kleine keuken en drie middelgrote slaapkamers. De vloeren bestaan uit houtgra niet. Bij de bouw van deze wo ningen wordt vooral bespaard op hout. Gisternacht omstreeks 2.15 uur ont dekte een surveillerende agent van poli tie een man op het Jozef Israëlsplein te 's-Gravenhage, die zich daar verdacht ophield. Toen hem gevraagd werd, wat hij daar deed, antwoordde de man, dat hij „een luchtje schepte". Gevraagd waar hij dan woonde, gaf de man ten antwoord, dat hij in Delft thuishoorde. Aangezien hij geen papieren bij zich had, bracht de agent hem over naar het bureau de Mildestraat. Gekomen ter hoogte van de Floris Grijpstraat hoek van Hogenhoucklaan, werd de agent door de man plotseling met een dolk aangevallen. De agent trok hierop zijn dienstpistool om zich te verdedigen. Daar de man na sommatie naar de agent bleef steken, loste deze enige schoten, die de man in de buikstreek troffen. Hij overleed ter plaatse. In de onmiddellij ke nabijheid van het slachtoffer, welks identiteit nog niet vaststaat, wegens het ontbreken van papieren, werden een dolk en 'n stalen frais gevonden, wel ke voorwerpen in oeslag genomen zijn. VLIEGTUIGEN OP DE GROND IN BOTSING Gistermiddag omstreeks 18 uur kwamen twee vliegtuigen op 't vlieg veld Iepenburg met elkaar in botsing. Persoonlijke ongelukken kwamen niet HELGOLAND VERBODEN TERREIN De Britse Marine-autoriteiten in Duitsland hebben medegedeeld, dat 't land en op Helgoland. de voormalige Duitse marinebasis, thans voor alle onbevoegde personen is verboden we gens gevaar voor explosies. De Times verhaalt uitvoerig hoe een Engelsman bij terugkomst van een vacantiereis in België werd betrapt op het bezit van een levende colorado-kever in een lu cifersdoosje. Er werd 'n aanklacht tegen hem ingediend op grond van „het in bezit hebben van een levende co loradokever in gevangenschap". De smokkelaar verklaarde, dat het een grap was, maar kreeg niettemin tien pond sterling boete. Het bericht meldde ter gerust stelling. dat de douane-beambte de kever persoonlijk en eigenhandig heeft doodgedrukt en het cadaver daarna aan een ambtenaar van het departement van landbouw ter hand stelde. Gemeenteraad werd ziek Professor Ernst Reuter (sociaal-de mocraat) is gisteren tot burgemeester van de stad Berlijn gekozen. De Sow- jet-Russische bezettingsautoriteiten hebben zich verzet tegen deze benoe ming. Naar een correspondent van de „News Chronicle" Maandag uit Ber lijn gemeld heeft, is de gehele ge meenteraad aan de vooravond van de burgemeesterskeuze ziek gewor den door het eten van bedorven vis, de gisteren benoemde Ernst Reuter incluis. Reuter werd gekozen met een over weldigende meerderheid van stemmen 89 tegen 17 en twee onthoudingen. Men acht het waarschijnlijk, dat een Russisch veto over zijn verkiezing zal worden uitgesproken. Reuter is 60 jaar. Voordat Hitier aan de macht kwam, was hij hoofd van het transportwezen der stad Berlijn. Tijdens het bewind der nazi's bracht hij een jaar in een concentratiekamp door, ging toen naar Turkije en keerde na de oorlog terug. Senorita Osorio, dochter van de Hertogin van Montemar en hofdame van Prinses Beatrix van Orleans Bourbon, belde op een dag Don Juan, den Spaansen kroonpretentent op en zei: „Ik hoop u in Madrid te ontmoe ten, zodra die bedrieger is verdwe nen". De rechtbank legde haar een boete fcp van ongeveer 5700 gulden wegens belediging van Generaal Franco. De senorita beweerde, dat het woord „be drieger" niet op generaal Franco, maar op een anderen kroonpretendent sloeg en zij weigerde de boete te be talen. De rechtbank veroordeelde haar daarop tot een maand gevangenisstraf. De senorita: „Arresteer me maar". De rechter meldde zich ziek. De bur gemeester van San Lucar de Barra- meda, waar de gevangenis zich be vindt, vertrok „voor dringende za< ken". Drie dagen later werd zij gear resteerd. De directeur van de gevan genis ruimde het veld om haar een comfortabele „cel" te verschaffen, die zij met haar eigen meubilair mocht gezellig maken. De deuren van dit deel der gevangenis bleven open. Senorita Osorio heeft in deze maand honderden bezoeken ontvangen. OP VRIJDAGAVOND 27 JUNI De B. B. C. (Northern Region, golf lengte 449,1 m.) brengt op Vrijdag 27 Juni a.s. om 6 uur Nederlandse tijd een uitzending in de Engelse taal over de Hollandse polders in de serie radiolezingen „Window on the World". In de uitzending, die een kwartier in beslag neemt zullen o.a. spreken de heren J. D. Rempt, Hoofd van de Onderafdeling Pers van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Joh. de yeer, Provinicale Voedselcommissaris voor Noord-Holland en ir. A. Ovinge, Dijk graaf van de Wieringermeer. Het herstel van Europa zal de V.S. 25 milliard dollar en 10 jaar ingespan nen arbeid kosten, aldus voorspelt de Zondagseditie van 't onafhankelijke Engelse blad „The Observer" in een artikel van 5 kolommen, getiteld „De redding van Europa". Het artikel werd voorbereid met behulp van leden van het instituut voor statistiek te Oxford en in overleg met Lord Beveridge en enkele andere vooraanstaande Engelse economen. „Indien de staten van Europa deze on geëvenaarde gelegenheid (het plan van Marshall) niet aangrijpen, zal haar straf snel, verschrikkelijk en verdiend zijn", aldus het blad. Naar het Duitse persbureau Dena meldt, zullen de laatste Duitse krijgs gevangenen in de Amerikaanse zone van Duitsland 30 Juni a.s. worden vrijgelaten. Vanwege de lande lijke Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande werden in het tijdvak 19351945 in het geheel 13524 cursussen gegeven, waaraan to taal 245.000 vrouwen deelnamen. In het zuiden van ons land zjjn ern stige knoeierijen ontdekt met religieu ze beelden, die in de winkels veel te hoog stonden geprijsd. Lord Templewood, tijdens de oorlog Brits ambassadeur in Spanje, heeft voorge steld dat de VS en Engeland de ex port van olie, rubber en katoen naar Spanje zullen verbieden, waardoor het Franco-bewind binnen enkele we ken of maanden ten val zou gebracht zijn. De Vereniging van Neder landse gemeenten zal 25 en 26 Julj ,t« Amsterdam haar jaarvergadering en congres houden. Ongeveer 700 verte genwoordigers van gemeentebesturen zullen dan in vergadering bijeenko men. Naar „Le Peuple" uit goe de bron verneemt, zou Degrelle, de vroegere leider van Rex, zich sedert enige tijd te Madrid bevinden. Meer dan 3500 arbeiders werken aan de aanleg van een nieuw vliegveld te Buenos Aires, dat in grootte alleen bij dat van New York en Londen ten achter zal staan. De schoenwin kels zullen in de week van 11 tot en met 16 Augustus a.s. gesloten zijn we gens vacantie. Te Brussel is gis teren door het personeel van Publie ke Werken een sitdownstaking ge houden, waaraan door het eleetrici- teits-, het gasbedrijf en de stadsreini ging werd meegedaan. De sta king bij de sleepdiensten te Rotter dam heeft zich uitgebreid; op het ogenblik is door plm. 500 man het werk neergelegd. 70 getuigen Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft drie dagen gereserveerd voor de behandeling van de zaak tegen vier verdach ten, die tijdens de bezetting deel hebben uitgemaakt van het zoge naamde, „Kommando Frank", een politiecommando, dat voornamelijk ten behoeve van den S.D.-kommis- saris Frank opereerde. Het zijn J. H. Chr. Krom, Chr. W. J. Ba ron van Boetzelaer, H. Zinkhaan en C. van Baarle. Er zijn niet minder dan 70 ge tuigen gedagvaard. De tenlastelegging is een gruwelijke lijst van weerzinwekkende misdaden, zoals het verstrekken van gegevens over illegale activiteit aan de Duitse contra-spionnagedienst, het aanbren gen van illegale werkers, waarvan verschillende gefusilleerd zijn, huis zoekingen bij en arrestaties van tal loze Joodse onderduikers, mishande ling, het neerschieten van een illegalen werker en beroving van huizen, waarin arrestaties verricht werden. De eerste dag van dit proces werd geheel ingenomen door getuigenver hoor en het voorlezen van schriftelijke getuigenissen. De geruchten, dat jam en stroop op korte termijn zonder distributiebschei- den vrij zou kunnen worden verkocht, missen elke grond. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning heeft wegens de consequenties, aan het z.g.n. „vrijgeven" van deze pro ducten verbonden, zijn standpunt niet kunnen wijzigen. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de bonnen „Tabak 2 reserve" van de tabakskaart QA 703, welke op 11 Aprli j.1. zijn geldig verklaard voor het kopen van scheer zeep, na 28 Juni niet meer geldig zijn. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Dinsdagavond tot Woens dagavond: WARM. Zonnig en warm weer met matige wind tussen Zuid en Oost. Later in het Zuiden van het land kans op onweer.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1