Een aanvulling op Republikeins antwoord Minister Van Boetzelaer naar Parijs (amellini op jacht naar de gele trui Nieuwe mogelijkheden tot vreedzaam overleg Welke landen gaan ter conferentie? Een agent in onderbroek, blootsvoets achter een dief aan Nazi-leiders naarSpandau Wijziging tabaksdistributie Nog twee minuten achter stand op Vietto Strijd om een half milliard DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Spanning in Batavia opgeheven Hors d'Oeuvre Drie Nederlandse aantekeningen „Vliegende schijven'' Wetsontwerp inzake verdeling van woongelegenheid aangenomen. Geen bezwaar in V. S. tegen bollenexport. yAN NABIJ EN VERRE Nieuw Neurenberg- proces. Ook „zwarte Maquis" in België? lüeetêeticht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2845 Oiro 449041 Dtr.: J. Btjtema WOENSDAG 9 JULI 1947. Voortzetting van de 70E JAARGANG No. 9553. HELDERSCHECOURAN TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m, Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa f 3.per post f 3.65 H» ofd redsctau n M. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. Terwijl gistermorgen de oplossing van bet Indonesische probleem langs vreedzame weg nog schier onmogelijk scheen en men te Batavia en Djokja met alle eventualiteiten rekening hield, heeft de reis van Setiadjit per Nederlands vliegtuig naar Djokja een nieuw lichtpunt gebracht, welke mo- gelijk een leiddraad zal vormen om uit de Indonesische doolhof te gera ken. De Republikeinse ministers zijn gistermiddag te Batavia teruggekeerd met een aanvulling (appendix) op het jongste republikeinse antwoord, welke, naar officiële Nederlandse bronnen te Batavia tegenover de cor respondent van Reuter verklaarden, aanvaardbaar is. Demilitarisering van alle zones zal, naar men verwacht, spoedig beginnen. De appendix is opgesteld na de kabi netszitting van Maandagnacht, welke is gevolgd door een vergadering van de Hoge Raad van Advies. Hoewel geen officiële bevestiging hiervan te krij gen was, vermoedt men, dat ook Sjah- rir hierbij tegenwoordig was. ENGELS-AMERIKAANSE DRUK? De kabinetszitting begon, onmid dellijk nadat het Nederlandse vlieg tuig met Setyadjit c.s. aan boord, te Djokja was geland. Inmiddels waren telegrammen binnengekomen van de Amerikaanse en Engelse consuls-ge neraal in Batavia, waarin werd aan gedrongen op aanvaarding der Ne derlandse voorstellen. Daarna hield Sjarifoeddin zijn radiorede, welke wij gisteren publiceerden. Het appen dix zou op deze radiorede gebaseerd zijn. DE INHOUD VAN DE APPENDIX. Aan de officië^p tekst van de appendix ontlenen wij, dat de Repu blikeinse regering haar standpunt met betrekking tot de inwendige vei ligheid handhaaft, zoals omschreven in de nota van president Soekarno. Wel stemt de Republikeinse regering in met een gemeenschappelijk direc toraat voor de binnenlandse veilig heid, waarin vertegenwoordigers van de toekomstige deelstaten zitting hebben. Het te bezigen apparaat zal SPOED-BE STELLING. De oudoom van mijn achter nicht deed mij gisteren een mooi verhaal. Moet je horen, zei hij. Kwam Zondag erg laat aan het station. Oorzaak tramvertraging. In hal Centraal Station Amsterdam staan van die kiosken, je kent ze wel. Had nog juist drie mi nuten, zegge 3, vóór mijn trein vertrok. Gelukkig geen lange file. Eén juffrouw voor mij. Aar dig meisje, fleurig, op haar Paasbest getooid. Ik rekende snel. Twee mensen kopen hun kaartjes binnen 1 minuut. Had dan nog 2 minuten voor mijn ren naar perron 3. En ik dacht: ik haal die trein. Maar dat lieve kind, dat voor mij stond, kocht geen kaartje; zij begon een gesprek. „Kunt u mij ook inlichten", vroeg ze, enz enz. En de blonde jongeling, achter de tralies als een exoti sche vogel in zijn kooi. staarde haar aan, lichtelijk bekoord, en lichtte in, uitvoerig en bedaard. Ik nam het hem niet kwalijk, een mens is maar een mens Maar de klok stond niet stil. Mijn tijd was tot 2 minuten ge reduceerd. „Och", onderbrak ik de juf frouw, beleefd, „kan ik mis schien eerst even twee retour tjes...." „U moet uw beurt afwachten snauwde de Jongeling in de kooi die vergat, dat zijn loket voor kaartjes-verkoop en niet voor praatjes-verkoop en inlichtingen geopend was. Het zou zeker op een langdurige discussie uitge lopen zijn als het meisje niet wellevender dan de jongeling, bescheiden was afgedeinsd. Ik kreeg mijn kaartjes binnen de halve minuut en wij hadden nog één minuut voor de ren door de tunnel naar perron 3. En wij haalden de trein. Zou je zo'n jongen niet.... En fin, het meisje zag er lief uit het was Zondag, de zon scheen, de zomer zat in de lucht en de jongen zat in een kooi. Ik had hem willen rapporteren, maar toen ik de trein had gehaald, rapporteerde ik maar niet Evenwel, als ik hem hkd gemist meisje ieelijk of mooi, kooi of geen kooi, ik verzeker je, er had wat gezwaaid. KREEFT. zijn een gendarmerie van elk der deelstaten, welke uitsluitend door deze deelstaten afzonderlijk zal kun nen worden aangewend. De samen werking vindt haar uitdrukking in een gemeenschappelijke centrale lei ding. De appendix bevat voorts een er kenning van de beslissende bevoegd heid van de vertegenwoordiger van de Kroon in de interim-regering, waar mede ingestemd wordt op de basis van de jure erkenning, verder onvoorwaar delijke teruggave van ondernemingen op de basis van artikel 14 van Ling- gadjati. Landsondernemingen evenwel die zich op Rep. gebied bevinden, val len toe aan de Republiek. De kwestie van de buitenland se betrekkingen wordt in de appendix nader omschreven, terwijl tevens de instelling van de federale organen, zo als in de nota van de Comm.-Gen. voorgesteld, wordt aanvaard. Voorts wordt toegezegd het ongedaan maken van alle functies en organisaties, welke in strijd zijn met Linggadjati. Van officiële Nederlandse zijde werd nog medegedeeld, dat de reis van Setya djit naar Djokja in genen dele op ver zoek van dr. v. Mook of de Comm.- Gen. heeft plaatsgevonden. Slechts werd een vliegtuig ter beschikking ge steld, omdat Setyadjit het Republikein se antwoord nogmaals te Djokja wilde bespreken. Tegenover Aneta verklaarde Setyadjit na zijn terugkeer te Batavia: „Wij heb ben het menselijk mogelijke gedaan om het Nederlandse standpunt zoveel mogelijk te benadften". SPANNING OPGEHEVEN. Gezaghebbende kringen te Batavia hebben gisteravond verklaard, dat na kennisname van het Republikein- Van officiële Nederlandse zijde worden voorlopig drie aanteke ningen gemaakt bij de gisteren aan dr. van Mook aangeboden appen dix. Deze luiden: 1. Ten aanzien van de kwestie der gendarmerie is er verschil tussen het Nederlandse en het Republi keinse standpunt. Het is mogelijk, dat dit verschil het gevolg is van onvoldoende begrip aan Republi keinse zijde van de constructie en de werking van een federatief ge- zagsapparaat. 2. De in de nota vermelde lands- bedrijven zijn ten dele naar hun aard federale bedrijven, zoals de PTT. Voor een ander deel zullen ze inderdaad, voorzover binnen het territoir der Republiek gele gen, aan de Republiek toevallen. 3. De zeer moeilijke constellatie, waarin land en volk in de harde werkelijkheid verkeren, zal eerst dan ten goede veranderen, indien de Republikeinse regering ten aanzien van alle daden van ge weld rond de perimeter, de voed- selblokkade van verschillende plaatsen en dergelijke, haar belof ten in met alle kracht doorgevoer de duidelijke bevelen zal weten om te zetten. se appendix op het antwoord van dr. Van Mook, de spanning is opgeheven. Het geschilpunt over de gemeen schappelijke gendarmerie blijft echter nog bestaan. Blijkens militaire commu- niqué's is de situatie rondom de de marcatielijnen echter nog onbevredi gend, zodat de Republiek, aldus deze kringen, zal dienen te bewijzen, dat zij haar verplichtingen wil nakomen, door hieraan een einde te maken. Naar wjj van officiële zijde verne men ligt het in de bedoeling van de minister van Buitenlandse Zaken, Mr. W. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de aanstaande Parjjse conferentie inzake het plan-Mar shall bij te wonen. De stand met betrekking tot het aanvaarden of verwerpen van de Brits-Franse uitnodiging voor een be spreking te Parijs van het plan Marshall tot hulp aan Europa was gis teravond a.v.: aanvaard is de uitno diging door: België, Eire, Griekenland, Italië, Luxemburg, Nederland, Portu gal, Tsjecho-Slowakije, Turkije, IJs land, Oostenrijk en onder voorbehoud door Zwitserland. Afwijzend beschikken zullen wel licht: Albanië, Bulgarije, Hongarije, Joego-Slavië, Polen, Roemenië en Fin land. Accepteren zullen wellicht: Dene marken, Noorwegen en Zweden. BEVIN OVER DE CONFERENTIE Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de vooruitzichten voor het slagen van de komende conferentie te Parijs thans zeer gunstig zijn. De conferentie kan een enorme bijdrage leveren tot de eenheid onder de volkeren van Euro pa. Europa is bezig dood te bloeden, aldus Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een einde te maken moet men alle godsdienstige of ideolo gische vooroordelen laten varen. Wij zullen een zo goed mogelijk schema opstellen in samenwerking met hen, die willen samenwerken, terwijl wij de deur open houden voor hen, die nog aarzelen. Boogschutters toonden hun kwali teiten tijdens de wedstrijden, welke in het kader van de Amsterdamse Sportweek op het Beursplein ge houden worden. Dezer dagen zat een agent van het bureau Archimedesstraat in Den Haag voor het raam van zijn woning in de Vliegerstraat van zijn vrije dag te ge nieten. En uit te rusten van de huise lijke werkzaamheden, die hij door de ziekte van zijn vrouw had moeten ver richten. Juist toen hij aanstalten ging maken om - 'ch verder aan te kleden, werd de rust in de straat verstoord door het geroep van: „houdt de dief" De agent zag een man voorbij zijn wo ning hollen, achtervolgd door een •vrouw. De politieman liet onmiddellijk zijn plannen om zich verder aan te kleden varen, pakte zijn dienstpistool en holde op blote voeten en in over hemd de straat op en zette de achter volging in. Daar de vermoedelijke dief echter zeer snel bleek en een afzak kende broek de agent belette om zijn topsnelheid te bereiken, werd de af stand tussen hem en de dief niet kleiner. Hij loste daarom een waarschuwings schot uit zijn dienstpistool, waarop de dief de wedloop opgaf en bleef staan. De vrouw deelde de agent mede, dat deze man het rijwiel van haar echtge noot en de distributiebescheiden van haar gezin had verduisterd. Hij bleek te zijn de 27-j. zwervende machine bankwerker A. D. van K_, die overge bracht werd naar het bureau aan de Van der Vennestraat. Bij onderzoek bleek, dat van K. behalve de boven genoemde feiten nog meer op zijn ge weten had, daar verschillende recher che-afdelingen zijn opsporing hadden verzocht i.v.m. door hem gepleegde rij wieldiefstallen, oplichting en verduis tering. Veldmaarschalk Montgomery heeft zijn reis naar Australië onderbroken om twee dagen in Delhi te vertoeven. „Monty" onderhoudt zich met vice- president der voorlopige regering, Pandit Nehru. De zeven nazi-leiders, Hess, Dönitz, Baldur von Schirach, Speer, von Neu- rath, Funk en Rader, zullen binnen kort per vliegtuig van de Neurenberg- se gevangenis naar de sombere, gefor- tificeerde gevangenis van Spandau (Berlijn) worden overgebracht, doch de dag, waarop dit zal geschieden, wordt zorgvuldig geheim gehouden. Naar verluidt, zijn de zeven oorlogs misdadigers slecht te spreken over hun verhuizing, daar zij in de Neurenberg- se gevangenis volop tabak kregen en meer voedsel dan zij te Spandau zullen ontvangen, waar zij zullen zijn onder worpen aan de strengere Duitse ge vangenis-reglementen. De reden, dat hun overbrenging zo lang heeft geduurd, ligt in het feit, dat de vier bezettingsmogendheden het eerst thans na 9 maanden zijn eens geworden over de wijze, waarop de nazi-leiders hun straf zullen onder gaan. Zij zullen cellulair worden opge sloten, doch hun werk en lichaams oefeningen gemeenschappelijk in zwijg zaamheid verrichten. Ook de gods dienstoefeningen zullen zij gezamenlijk bijwonen. In verschillende delen van het Noord westen van de Ver. Staten zijn de laat ste dagen geheimzinnige „vliegende schijven" waargenomen. Meteorologische experts zijn van oordeel, dat hier geer, sprake is van hemellichamen. Een na tuurkundige van het technologisch in stituut van Californlë acht het zeker, dat deze „schijven" In verband staan met proeven met „omzetting van de atoomenergie", die in verschillende Ame rikaanse centra worden genomen. De „schijven" zouden een omtrek hebben' van ongeveer zeven meter, door een ra ketsysteem gelanceerd en per radio be stuurd worden. MEVROUW LUPESCU AAN DE BETERENDE HAND. In de gezondheidstoestand van me vrouw Lupescu, die kortelings op haar i ziekbed met ex-Koning Carol van Roe menië is gehuwd, is een gunstige wen ding gekomen en de dokters hopen thans haar leven te kunnen redden. Maar het rantsoen blijft gelijk Het C.D.K. deelt mede, dat met in gang van 10 Juli a.s. een wijziging wordt gebracth in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart. Zoals be kend, is de hoeveelheid sigaretten en kerftabak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, bepaald op 5 rantsoenen. Dit heeft tengevolge dat gebruikers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun ge hele veertiendaags rantsoen in tabak op te enmen, tenzij de detaillist zich bereid verkaart een pakje tabak door te snijden. Deze laatste handelwijze is, zoals men weet, feitelijk verboden. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men zullen voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen per veertien dagen worden beschikbara gesteld, A.s. Don derdag worden op de tabakskaart dus bonnen voor zes rantsoenen aangewe zen. Op 24 Juli a.s. zullen op dezelfde kaart dan bonnen voor vier rantsoe nen worden aangewezen. De bonaan wijzing op de gemengde tabaks- en versnaperingkaart ondergaat geen wij ziging. De Tweede Kamer heeft gister middag z.h.st. het wetsontwerp be vordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid aangenomen. Minister Beel nam terug art. 31 vol gens hetwelk de raad bevoegd zou zijn verordeningen te maken krachtens welke leegstaande of vrijkomende wo ningen of gedeelten daarvan aan de van gemeentewege aangewezen gega digden moeten worden verhuurd. Met de CPN tegen werd 't wetsontwerp overeenkomst van dading tussen de Staat der Nederlanden en de N.V. Ba taafse Petroleum Mij. z.h.s. aangeno men. Met 797 stemmen (die der C.P.N.) werd de schadeloosstelling der Tweede Kamerleden verhoogd van f 5000 tot f 6000 per jaar. (Van een specialen verslaggever.) Nog slechts twee minuten ligt Ca- mellini in het algemeen klassement van de Tour de France achter op de leider Vietto. De elfde etappe van Nice naar Marseille (230 km) bracht een zege voor de Fransman Fach- leitner, die met acht minuten voor sprong op zijn landgenoot Remy de Franse havenstad binnenreed. Overi gens was deze etappe een eclatant succes voor de Fransen. Fachleitner noteerde een tijd van 6 u. 31 min. 05 sec., 2. Remy (Fr.Z.O.) 6 u. 39 min 35 s.; 3. Bonnet (Fr.Z.O.) 6 u. 46 m. 17 sec.; 4. Goldschmidt (L.), 5. Goasmat (Fr.W.) zelfde tijd: 6. Gnaz- zo (Fr. Z.O.) 6 u. 47 m. 10 sec.; 7. Gi- guet (Fr.Z.O.)8 Neri (Fr.Z.W.), zelfde tijd; Robic (F.W.) 6 u. 47 m. 42 sec.; 10. Mollin (B.) 5 u. 47 m. 51 sec. Hierna kwam een groot peloton, waarbij be vonden Camellini, Joly en Klabinsky, die resp. als 21, 22 en 23 werden ge klasseerd, allen met 6 u. 49 min. 26 sec. Jansen werd 52ste met 6 u. 57 m. 51 sec. In het algemeen klassement draagt Vietto nog steeds de gele trui met 81 u 52 min. 12 sec.; 2. Camellini (Gem. Ned.) 81 u. 1 m. 23 sec.; 3. Brambilla (It.) 81 u. 55 m. 16 sec.; 4. Ronconi (It.) 81 u. 55 m. 37 sec.; 5. Fachleitner (Fr.) 81 u. 58 m. 28 sec.; 6. Robic (F.W.) 82 u 15 m. 33 sec.; 7. Impanis (B.) 82 u. 40 m. 31 sec.; 8. Lazarides (F.Z.O.) 82 u 45 m. 43 sec.; 9. Goasmat (F.W.) 82 e. 56 m 47 sec.; 10 Cottur (It.) 82 u. 59 m. 30 sec. Jansen neemt de 37ste plaats in met 84 u. 49 min. 45 $pc.; 38 Klabinsky 84 uur 53 min. 52 sec.; 53 Joly 85 uur 53 min. 17 sec. In het landenklassement heeft Italië de leiding vóór Frankrijk. De gemeng de Nederlandse ploeg komt op de ze vende plaats. Naar verluidt, heeft de Agrarische commissie van het Huis van Afgevaar digden Maandag jX in besloten zitting besloten om de woorden „inclusief bloembollen" te laten vervallen uit de tekst van het wetsvoorstel tot wijziging van de plantenquarantainewet, welk wetsvoorstel beoogde de Amerikaanse minister van Landbouw de bevoegd heid te verlenen om „de invoer van kweekmateriaal, inclusief bloembollen, te beperken." Een Franse gewapende patrouille heeft te Forbach (Lotharingen) 150 Noord-Afrikaners uit elkaar gedreven, die, zwaaiende met messen, een door de politie gearresteerde kameraad tracht ten te bevrijden. Het Canadese immigratiebureau heeft met het oog op de beschikbare ruimte op de sche pen naar Canada het aantal immigran ten op maximum 5000 bepaald. Bij Messina zijn 5 boeren gedood en 4 gewond, toen zij een granaat trachtten te demonteren. Naar Radio War schau meldt, zijn te Komarowo massa graven ontdekt van 70.000 Russische krijgsgevangenen, die door de Duitsers zijn vermoord. De Australische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat men in Sydney „vliegende schotels" heeft waargenomen, die grote gelijke nis vertonen met de sinds enige tijd in Amerika geobserveerde vliegende schij ven. Maandagavond is in de Goudsbloemstraat te Amsterdam het driejarig meisje A. K. uit het raam van de eerste étage op straat gevallen. Tij dens het transport naar het Wilhelmina Gasthuis is de kleine overleden. In de Palenstijnse havenstad Haifa, die meer dan 160.000 -inwoners telt, is bui lenpest uitgebroken. Er worden maat regelen getroffen om uitbreiding tegen te gaan. Gistermorgen heeft het eerste contingent van 50 Duitsers mannen, vrouwen en kinderen die in het kamp Mariënbosch bij Nijmegen geïnterneerd waren, ons land verlaten. Nabij Parijs is een belangrijk wa pendepot ontdekt, in verband hiermede zijn 25 a 30 personen,- voornamelijk Polen en Hongaren, gearresteerd. De eerste Noordpoolexpeditie sinds de oorlog heeft Engeland verlaten. Op het eiland Jan Mayen zullen films worden opgenomen en men hoopt de weten schappelijke instrumenten terug te vin den, die er 10 jaar geleden werden achtergelaten. (Van onze Haagse redacteur.) Tussen de ministeries van Oorlog en van Financiën wordt op het ogenblik een papieren strijd gevoerd over een bezuinigingsplan, dat minister Prof. Dr. P. Lieftinck op de legeruitgaven wenst toe te passen en dat, naar wij vernemen, ongeveer een 500 millioen gulden moet belopen. De bezuiniging beoogt o.m. inkrim ping van het leger te velde, uitstel van aanschaffing van zwaar materiaal, opheffing van het V.H.K., opheffing van de Cadi (de cantines zouden weer als vroeger verpacht moeten worden), verenvoudiging van de indelingsraden, de psychologische dienst en nog een reeks andere maatregelen. Gisteren is te Neurenberg het proces begonnen tegen 11 voormalige Duitse generaals, die ervan beschuldigd wor den in de moord op honderdduizenden burgers te hebben toegestemd of deze moord bevolen te hebben. De slacht offers werden als vergelding voor aan vallen op Duitse militairen zonder vorm van proces opgehangen of dood geschoten in de verhouding van 50 tot 100 voor iedere gedode Duitse soldaat. De zitting is tot 15 Juli verdaagd. In een vraag van het Communisti sche Kamerlid Fernand Demany aan de Belgische minister van Justitie over de ontsnapping van de veroordeelde verrader Herman Borms heeft deze ge zegd, dat er in België een soortgelijke „Zwarte Maquis" bestaat, als in Frank rijk kortgeleden ontdekt is.- Volgens Demany is er een ondergrondse organi satie „De Olifant", die tot doel heeft het vormen van fondsen tot het orga niseren van ontsnappingen van „quis lings". Naar verluidt dragen de leden dezer organisatie verborgen een schild je met een olifant er op als symbool voor 'het goede geheugen van dit dier. SPANJE ZEI „JA". De einduitslag van het Spaanse refe rendum luidt: 16.187.992 personen wa ren ingeschreven, van wie 14.454.426 hebben gestemd, van de uitgebrachte stemmen waren 25.669 van onwaarde, 295.208 blanco, 643.502 neen en 12.628.983 ja. WEINIG VERANDERING. Wisselende bewolking met enkele losse buien, aanhouden van het koude weer met een nu en dan krachtige Zuid-Weste lijke wind.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1