Stad en Omgeving. Passagierslijsten „Volendam"en„Sibajak" Romantiek rond een Italiaans orgeltje! Wielerbaan Wieringen Oproep aan de Nederl. Esperantisten Gedetineerde aangereden. Proefneming door De vijfde ronde van het sclanpl-Vamr^oenschap. Lou Bandy Zaterdag a.s. in Casino. Waters^^^n van het Marsdiep. ,,Filmtoon" geslaagd. Hr. Ms. Jacob van Heemskerck" artillerie-instructieschip Texel Hachelijk zeiltochtje. De burgemeester jubileert. Julianadorp De imkers op excursie. Urk. Weekoverzicht visserij. Gistermorgen omstreeks half elf is op de Kanaalweg, even ten Oosten van de Mosterdbrug. een gedetineerde van Fort Erfprins, die werkzaam was bij het puinruimen, door een auto aange reden. Met een juist passerende zieken auto van de Koninklijke Marine is de man naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. De weg werd ter plaatse gedeeltelijk versperd door de grote kraan, die bij het grondwerk wordt gebruikt. Twee gedetineerden duwden een vierwielige platte wagen voor zich uit in de rich ting van de Mosterdbrug. Daarachter kwam de ..bellenwagen" van de fa. Van der Wijst aanrijden, bestuurd door mevrouw Van der Wijst. Bij het pas seren van de platte wagen, juist na het voorbijrijden van de kraan, werd één der gedetineerden aan zijn rechterdij- been geraakt De man viel en sloeg met zijn rug tegen de platte wagen aan. Waarschijnlijk had hij door het geraas van de machine van de kraan de auto niet horen aankomen. Toevallig nasseerde een ziekenwagen van de Koninklijke Marine. Op advies van een korporaal-ziekenverpleger werd de man. omdat hij klaagde over pijn in zijn rug, met de ziekenauto naar „Parkzicht" overgebracht. Inmiddels was de heer Van der Wijst met zijn nieuwe Ford deze wagen is pas twee dagen geleden in Den Helder aangekomen op de plaats van het ongeluk gearriveerd. De Ford werd rechts van de weg, half op het trottoir, geparkeerd. Van de Postbrug kwam een vrachtauto van Fort Erfprins aan rijden. Teneinde de weg niet te ver sperren. moest deze wagen een eindje achteruit. De nieuwe Ford van de heer Van der Wijst smaakte daarbij het genoegen, aan de linkerkant flink te worden geraakt, waardoor het portier werd ontzet en een diepe deuk ont stond. Naar de schuldvraag van deze ge compliceerde geschiedenis wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Deze ronde bracht de heer Groene- velt aan de leiding, mede doordat de partij Bund—Geus geen doorgang kon vinden, wegens verhindering van eerst genoemde. Groenevelt zelf won van Verschuur, doch heeft deze partij lang niet cadeau ^kregen. Pas in het eind spel slaagde hij erin de partij te zijnen gunste te beslissen. De partij Marsman- Herderschee was een Grunfeld-Indi- sche verdediging, welke Wit op solide, doch weinig agressieve wijze behandel de. Zwart verkreeg enige druk op de damesvleugel en wist na enig manoeu vreren de kwaliteit, en daarmede de partij te winnen. Wijkerv. d. Kuyl was een zeer spannende partij. Zwart offerde reeds vroeg een pion, tenein de aanval te verkrijgen. Wit's konings stelling was echter te solide om deze aanval veel kans te geven, terwijl Wit tegelijkertijd de zwakke zwarte pion- nenstelling bestookte. Weldra verloor Zwart een tweede pion, en de kleine kans op remise, vanwege ongelijke lo pers ging teloor door een eenvoudige slotcombinatie van Wit, waarna Zwart verdere tegenstand staakte. Hoofdklasse: L. Bund—K. Geus uit gesteld; J. Groenevelt-A. H. Verschuur 1—0; J. Wijker—J. v. d. Kuyl 1—0. Stand: 1. J. Groenevelt 3 pt. plus 1 hangpartij; 2. J. Wijker 2 y, pt. plus 2 h.p.; 3 en 4. K. Geus en J. Marsman 2 pt. plus 1 h.p.; 5 en 6. L. Bund en H. A. Herderschee ly pt. plus 1 h.p.; 7. J. v. d. Kuyl ly, pt.; 8. A. H. Ver schuur 0 pt plus 1 h.p. Ie klasse: S. v. Amersfoort-Th. Adri- aanse 10; R. DirksP. N. Kelder 0 1; J. Geurts—D. Dokter uitgesteld; G. v. ZoonenP. W. v. Dijk 10. Stand: 1. P. N. Kelder 3% pt.; 2. en 3 en 4. R. Dirks, G. v. Zoonen en S. v. Amersfoort 3 pt. plus 1 h.p.; 5 en 6. J. Geurts en D. Dokter 1 yt pt.; 7. P. W. v. Dijk 1 pt. plus h.p.; 8. Th. Adriaan- se y pt. 2e klasse: J. v. AmersfoortC. J. Brandhoff 0—1; K. Geestman-N. Slem- mer afgetjr.; J. LooyW. J. Geus uit gesteld; J. F. Steindel—D. de Lange y, Stand: 1. D. de Lange 2y, pt.; 2, 3 en 4. J. v. Amersfoort, K. Geestman en W. Geus 2 pt.; 5, 6 en 7. J. Looy, G. Brand hoff en N. Slemmer 1 pt.; 8. J. F. Steindel pt. 3e klasse: D. v. d. VeenJ. Kubbe 1—0; J. SchippersJ. Paans uitgesteld; P. de Vries—R. Ruiten 0—1. Stand: 1. R. Ruiten 4 pt.; 2. A. Sie- brands 3 pt.; 3. P. de Vries 2 pt.; 4. J. Schippers 1 y pt.: 5. D. v. d. Veen 1 pt. 6. J. Kubbe V, pt.; 7 J. Paans 0 pt. Voor het eerst na zijn terugkeer uit Nedertaod-: Indië, waar hij een succes volle tournee heeft gemaakt, komt Lou Bandy naar Den Helder. Zaterdag a.s. geeft Herman Rinket's variété 2 avond-voorstellingen in Casino, waar in Lou Bandy zal optreden. Voorts werken aan het programma mee de bekende Fred Allister en zijn helpster, twee Belgische clowns en en kele andere artisten. De muzikale om lijsting is in handen van Cas Rus. De voorstellingen vangen aan om zeven uur en om kwart voor tien. Voor verdere biironderheden zie men de advertentie indit nummer. Hoog: 9 Juli 10 en 22.45 uur; 10 Juli 10.35 en 23 uur; 11 Juli 11.25 en 23 20 u. Laag: 9 Juli 3.50 en 16.45 'u.; 10 Juli 4.25 en 17.20 u.; 11 Juli 5.15 en 18.05. u. Gedurende de eerste vier dagen van deze week heeft voor het eerst „Film- toon", de nieuwe smalfilminstallatie van Casino, gedraaid. Deze voorstellin gen, die als een proefneming konden worden beschouwd, zijn alleszins ge slaagd. „Follow your heart" is een aardig Amerikaans filmpje, dat de toeschou wers de levensles meegeeft, dat de stem van het hart altijd een beetje ho ger aangeslagen moet worden dan de stem van het verstand. Een aardig meisje, dat uitstekend zingen kan, maakt een goede kans om furore te maken, maar zij verkiest het artisten- leven niet. Zij blijft „onontdekt". Hoe zij eindelijk toch beroemd wordt en triomphen viert vertelt de film „Fol low your heart". Marion Talley heeft de rol van het charmante zangeresje, en Michaell Barlette 'die van haar tegenspeler, de tenor Beiden hebben inderdaad een zeer goede stem, en het pleit voor de kwaliteiten van de bij het smalfilmapparaat behorende geluidsin stallatie, dat deze stemmen perfect wer den weergegeven. Ook het filmbeeld, dat slechts wei nig kleiner is dan het beeld dat bij rormaalfilm-projectie verkregen wordt, liet niets te wensen over. De kleine bezwaren, die er misschien nog moch ten zijn, zullen zeker langs experimen tele weg in zeer korte tijd verholpen kunen worden. ORGELCONCERT FREEK DE BOER. Naar wij vernemen, zal onze oud- stadgenoot, de heer Freek de Boer, op Zaterdag 19 Juli a.s. een orgelconcert geven in de Nieuwe Kerk aan de West straat. Het programma vermeldt o.m. het beroemde Koekoek- en Nachtegaal concert van Handel. Met een door de K. L. M. gecharterd vrachtvliegtuig arriveerde op Schiphol uit Amerika de „Fair Chlld", bestemd voor Zwitserland. Dit is voor de eerste maal In de geschiedenis der luchtvaart dat een vliegtuig in een ander vlieg tuig wordt vervoerd. De „Fair Child" wordt op Schiphol gemonteerd en vliegt dan op eigen gelegenheid naar de plaats van bestemming. De „Fair Child" wordt uitgeladen. Aan ons loket liggen ter inzage de passagierslijst van het ms. „Volen- dam", dat met 1481 passagiers aan boord op Zondag 20 Juli a.s. te Rot terdam wordt verwacht, alsmede de passagierslijst van het ms. „Sibajak". dat met 549 passagiers aan boord op Vrijdag 18 Juli a.s. te Rotterdam wordt verwacht. „Toch wel aardig, zo'n tingeltangel", zegt de gentleman achter het stuur van de wijnrode Buick Eight, die ergens in de Koningstraat geparkeerd staat. De lady naast hem wijst met haar hand, achter wit ajour verborgen, naar het Italiaanse orgeltje, dat aan de andere kant van de weg staat. „Dat daar hé, ja, da's allemachtig leuk, zo'n echt exotisch geluidje. Enig leven hebben zulke mensen toch. Altijd maar muziek om je heen, en het geld word je in de schoot geworpen. Altijd in een feestelijke stemming Zeg Theo, laten we maar verder gaan. Ik wil graag in Amsterdam lunchen bij je weet wel!" En Theo gaat. Hij laat de acht cylinders gehoorzamen aan de druk op het gaspedaal, en de wagen schiet weg, zonder door opschepperig knalpot- lawaai het getingeltangel te overstemmen. Het orgeltje blijft daar nog even staan. Het magere knollebeest ervóór wacht geduldig, steunend op zijn linker voorpoot en zijn rechter achterpoot. Van achter de glimmende spiegels met de geslepen figuren komt de mysterieuze muziek, die alleen zo'n tingelend ding weet voort te brengen. De nootjes zijn allemaal vals, maar dat moeten ze ook zijn, anders was het niet zo'n echt gezellig geluid. Een geluld, dat vergevensgezind maakt en tevreden stemt. Tenminste de Heldersman, die een dergelijk apparaat maar ééns per jaar op zijn levensweg tegenkomt. Er was eens zo'n tingelding, waarbij een Zigeunermeisje hoorde. Een klein zwartogig ding. met rode lippen en weelderig haar. De tingelklanken uit vaders orgel stemden haar niet meer tevreden, maar maakten haar onrustig en deden heimwee in haar hart geboren worden. Ze wist niet waarnaar. Niemand merkte het aan haar. Zelfs haar vader niet en haar broers. Als je dagelijks met elkaar omgaat, kijk je tenslotte langs elkaar heen, nietwaar? Een schatrijke zoon van een nog schatrijker vader in één van onze grootste havensteden zag eens het meisje, terwijl zij met een koperen bakje langs de mensen ging. Zij kwam ook bij hem, en hij zag in haar zwarte oog iets van dat onbestemde, van dat heimwee naar mooie en goede dingen, van dat verlangen naar het leven. En misschien begreep hij de eenzaamheid in haar bestaan. Drie weken later ging hij met haar op reis. Naar Amerika. Als een dame was ze gekleed. Met een rijke ridder ging ze het leven tegemoet. Wat het leven haar gebracht heeft, zal ik U niet vertellen, hoewel ik het wel weet. Het zou U mistroostig stemmen. „Some of these days" speelt het tingelende ding. Zou het soms dat orgeltje zijn, waar dat meisje bij hoorde? Nijdig slaan de hamertjes op de snaren, in een houterig rhythme komt het wijsje eruit, en nog steeds wacht het paard. Het staat nu op zijn rechter voorpoot en zijn linker achterpoot. Zelfs een paard houdt van verandering. ALEX OVANSA. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", in dertijd op stapel gezet als zusterschip van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", Is kort geleden geheel gereviseerd van de werf Wilton Feyenoord gekomen, na daar in dienst opgeleid te zijn ge weest. De bodem zal nu dienst gaan doen als artillerie-instructieschip, waartoe het op de rede van Texel munitie heeft ingeladen. Hr. Ms. „Jacob van Heems kerck" is bewapend met 10 kanons van 10.2 cm voor luchtafweer en zeedoel einden, in dubbelopstellingen, vier dubbelmitrailleurs van 40 mm en vier dubbel-Oerlikons van 20 mm. ROBBENJACHT VERBODEN. Aan verschillende verzoeken om te mogen robbenjagen werd niet voldaan. De robbenjacht wordt gedurende het badseizoen gesloten. Maandagmorgen te 10 uur verliet een plezierjachtje, bemand met vier jeugdige personen, het haventje van Oudeschild, teneinde over de Wad denzee over te steken naar Harlin- gen. Er stond een harde N.W.-wind, waar door het jachtje 3 km. ten Oosten van de haven terecht kwam. De vier inzit tenden, 2 jongens en 2 meisjes, die ge heel onervaren op het gebied van zeilen waren, ontzonk de moed bij het zien van de hoge zee en durfden noch verder zeilen, noch terugkeren naar Oudeschild. De „Voorwaarts" der N.V. „Teso'' ver leende assistentie en bracht 's middags om kwart voor één het jachtje, waarin zich 3 zeezieken bevonden, in de haven van Oudeschild. Moge dit een goede les zijn voor de andere overmoedige en onervaren zei- Iers! BENOEMING TIJDELIJK WETHOUDER. In verband met het ongeluk, dat aan Ir. v. Dommelen is overkomen, werd de heer S. de Waard tot tijdelijk wet houder benoemd. Hopenlijk zal dit echter van korte duur zijn, daar, naar wij vernemen, wethouder van Dommelen volgende week het ziekenhuis kan verlaten en naar Texel terugkeren. BOUWVERGUNNINGEN. Vergunning werd verleend tut her bouw van de Eierlandse vuurtoren, welke tijdens de Russenoorlog ver nield was. Aan A. Dros Pz. te Eiérland werd vergunning verleend tot herstel van 'r landbouwschuur; aan T. Reuvers tot 't bouwen van een woonhuis in het „Mo- 1 inbos"; aan G. Kiljan te Den Hoorn tot het verbouwen van een woonhuis. Aan de Coöp. Verbruiksvereniging te Den Helder werd het bouwen van eer noodwinkel te De Koog geweigerd. INENTING. Over enige maanden zal weer ge legenheid worden gegeven voor het inenten tegen roodvonk en diphterie. VRACHTWAGE V TOEGEWEZEN Aan de gemeente werd een Chevro- let-vrachtwagen toegewezen ten be hoeve van de gem.-reinigingsdienst. KOHIER HONDENBELASTING. Het kohier van de hondenbelasting 1947 werd vastgesteld op f 6515. Klink wint wedstrijd achter motoren Zondagmiddag werden op de Wie- ringer Wielerbaan wedstrijden gehou den waarvan de hoofdschotel werd gevormd door een wedstrijd achter motoren over 45 k,m. Het programma werd geopend met de eerste serie van deze wedstrijd met motorgangmaking waar bij in de baan verschenen: Schellingerhoudt achter Bustraan, Klink achter Bontekoe en Remkes achter Schlebaum. Na een interessante strijd tussen Klink en Remkes eindigde deze serie met een overwinning van eerstgenoem de. Uitslag: Wedstrijd met moitorgang- making le serie, 100 ronden (20 km.): Klink, Wieringen, 2. Remkes Amsterdam, tijd 22 min. 25 sec.; 3. Schellingerhout, Zaandam, op 5 ron den. Hierna volgde een sprint voor ama teurs over drie ronden. Uitslag: 1. Fa- vier, 14 sec.; 2. Middeling; 3. v. d. Veer. Dt tweede serie van de wedstrijd Waarde Esperantovrienden, Toen in Mei 1945 ons land bevrijd werd, ging voor ons Nederlanders, de zon op. Er kwam een einde aan terreur, vrees, onderdrukking, vernietiging en mensenvervolging en wat het belang rijkste was ook de honger verdween. Wij willen u niet herinneren aan de vreselijke winter '45'46, vooral de be woners van de grote steden spreken daar liever niet over, ze willen er zelfs niet meer aan denken. Ook wü houden er niet van, deze dingen weer aan te roeren, maar hebben deze inlei ding nodig, om u te herinneren aan onze gevoelens van diepe vreugde en dank, toen in April '45 de vliegma chines de voedselpakketten uitwierpen en toen later de Canadezen ons massa's waren brachten, die wij zo lang moesten ontberen. Langzamerhand verbeterde onze toe stand hier en ofschoon onze toegewezen rantsoenen zeker nog niet groot zijn, kunnen wij toch zeggen dat niemand in Holland meer honger lijdt. Zijn wij ons wel bewust wat dat betekent? Eerlijk gezegd, vrienden, morren wij nog dikwijls, wanneer het een of ander artikel moeilijk te krijgen is en verge ten te spoedig hoe onze toestand voor kort was. Ja, vrienden, voor ons ging de zon op, maar voor anderen ging zij onder. Laat ons slechts de couranten lezen, om tt weten hoe in naburige landen de voedseltoestand is. Daar heerst de „zwarte dood" de honger in zijn meest vreselijke vorm. In zijn wan hoop staakt men daar als protest te gen de zeer kleine rantsoenen, die zelfs niet het niveau bereiken van het uiter ste minimum. Eén van die steden, waar de honger in zijn ergste vorm heerst, is Wenen; Wenen, eens de stad van vrolijkheid, zorgeloosheid en muziek, is nu een woestijn van grijze ellende. Uit de brieven die wij uit deze grote stad ontvingen, vernamen wij, hoe men daar lijdt, hoe de Weners daar in wan hoop en kommer leven. Enigen van ons zonden reeds pakjes levensmiddelen. Hartontroerend waren de gevoelens van dank, meermal n herhaald in één brief. Als men die brieven leest, ondervindt men pas hoe rijk wij Nederlanders nog (of reeds) zijn en hoeveel geluk zo'n simpel pak ketje in een huisgezin hier ver van daan brengt. Wij bespraken de mogelijkheid om iets gemeenschappelijk te doen, om een hulp te organiseren met meer resul taat, maar ons land behoort nog tot de z.g. „geholpen landen". Het is daarom onmogelijk om op grote schaal 'n inza meling te houden voor levensmiddelen. Dat is in de gegeven omstandigheden niet toegestaan. Maar in ons rijpte een andre idee. Wij lazen meermalen dat een stad of dorp een andere stad of dorp, die veel door de oorlog leed, adopteerde. Zouden wij dit middel niet zó kan nen toepassen, dat aan Nederlandse Es perantisten (of Esperantisten-fam.) een IVeense Esperantisten-familie adop teert? Want het is toegestaan om van tijd tot tijd een pakje levensmiddelen naar het buitenland te zenden. Men mag slechts weinig verzenden (de helft van de ons toegewezen 14-daagse rantsoe nen plus bonvrije artikelen) tot een ge wicht van maximum 5 kg. Wij weten zeer goed, dat wij op die manier niet alle ellende kunnen doen verdwijnen uit het rijk van Koning Honger, maar onze plicht als Esperan tist beveelt ons, datgene te doen wat wij kunnen en, vrienden, slechts de we tenschap dat wij een beetje geluk zul len brengen in een familiekring van geestverwanten, dat wij de macht bezitten een glimlach te scheppen op het gezicht van een kind, is voor ons zelf een geluk en beloning. Vrienden, ons idee is een bescheiden voorstel aan de Nederlandse Esperan tisten. Wij hopen dat het goedkeuring zal ondervinden in uw ziel en ook weerklank in uw hart. Als ook u van mening bent, dat het onze plicht als Esperantist is, iets te doen, zendt dan uw naam en adres aan het volgende adres: De heer C. J. Timmerman, Her- zogstraat 40, Den Helder. Onze voorlopige taak is adressen te verzamelen van Weense Esperantisten en tot hulp bereide Nedrelanders en- iedere mogelijkheid te onderzoeken in verband met de verzending van een levensmiddelenpakket. Later zult u nadere mededelingen ontvangen. Wij zouden de hulp van de landelij ke organisaties ten zeerste toejuichen, want met hun steun zouden wij de hulp kunnen uitbreiden tot andere plaatsen die honger lijden. Als u sympathiseert met ons idee, maar absoluut niet iets kunt missen, kunt u toch helpen met uw geldelijke steun, want ook in dit geval is geld onmisbaar (circulaires, brieven, post zegels, enz.) U kunt het zenden aan bovenstaand adres (gironummer 227251. Geestverwanten, toont uw goede wil, helpt volgens vermogen en vervult op die manier uw plicht als Esperantist. Het bestuur van LA NORDA STELO, secretariaat: Herzogstraat 40, Den Helder. „LA NORDA STELO" is een regio nale vereniging in Noord-Holland. Haar doel is Esperanto te propageren, contact te scheppen onder de Esperan tisten van verschillende richtingen en het organiseren van z.g. „Groene Zon dagen". met motorgangmaking eindigde in een overwinning voor de Bëer uit Amster dam. 2. De Best op één ronde. Tijd 22 min. 30 sec.; 3. op 4 ronden, Dietvorst, Bergen op Zoom. Na de pauze volgde de verliezersronde van de wedstrijd achter motoren waarin medereden: De Best achter Schlebaum, Diet vorst achter Bontekoe en Schellinger hout achter Bustraan. Uitslag: 1. De -Best, 18 min. 30 sec.; 2. Schellingerhout; 3. Dietvorst. ïn de hierna volgende sprint over 3 ronden, evenals in de j ach tracé voor amateurs werd Favier winnaar die hiermede in de totaaaluitslag Omnium Amateurs als eerste eindigde. 2. v. d. Veer; 3. Middeling. Tot slot van het programma werd de finale voor de wedstrijd met mo torgangmaking verreden. Deze finale ging over 125 ronden. (25 km.) De renners starten als volgt: De Beer achter Bontekoe, Remkes achter Bustraan en Klink achter Schlebaum. In de eerste 70 ronden werd veel strijd gegeven. De Beer kon reeds spoedig het tempo niet bijhouden en raakte een ronde achter. Remkes, die door Klink reeds was gepasseerd, ging door motorpech enige ronden uit de strijd. Nadat hij weer in de baan ver scheen leek hij de kluts kwijt te zijn geraakt. Spoedig lag hij op Klink en de Beer, die elkander in felle jachten bekampten enige ronden achter, die hij 5 ronden vóór het einde met een moedige poging nog probeerde terug te nemen, hegeen hem echter niet ge lukte. De wedstrijd eindigde met een over winning van de Wieringer favoriet, D. Klink, 20 min. 15 sec. op 2 ronden ge volgd door de Beer en 3. Remkes. Op sobere wijze zal op Donderdag 10 Juli a.s. het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester Kolff gevierd worden. Een bijzondere raadsvergadering zal om 10 uur v.m. in de foyer van Cinema de Haan worden gehouden, waarbij ook cud-raadsleden worden uitgenodigd en waar een cadeau van de burgerij zal worden overhandigd. Des namiddags is de receptie in de foyer, waar gelegenheid is tot felicite ren. Een vaandel-defilé zal om 8 uur worden gehouden op het Succes-terrein GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden een padvindersdoek en een broche. Verloren een gevlamde vulpen houder. Inlichtingen gemeentebode. „DAN MAAR DE VLAM ER IN Een boer, wiens land in de Hippoly- tushoeverkoog is gelegen, reed gister middag zijn laatste wagen hooi naar zijn boerderij. Blijkbaar werd er echter te veel haast achter gezet, want halver wege zakte de lading overzij, waardoor de wagen pakseisde en boer, paard en kar onder het hooi werden bedolven. Aangezien de man alleen was, kon hij onmogelijk het hooi zelf weer opladen; ging hij weg dan kon een ander er met de boel van door gaan. En, als waardig navolgeling van Van Speijck, zei de boer met een kleine variatie: „Dan maar de vlam er in...." en de gehele lading hooi ging in rook op, waarna boer, paard en kar huns weegs gingen. De afdeling Den Helder van de Ver eniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland hield haar jaarlijke excur sie langs enige bijenstanden. Om 9.30 uur hadden zich een 12-tal imkers ver enigd bij de woning van de heer F. Speur te Julianadorp. Onder niet al te gunstig weer werd de tocht per fiets be gonnen. Er werd naar Callantsoog ge reden en de eerste stand die bezocht werd, was die van de heer Vos. Om beurten demonstreerden de im kers het openmaken en verder behan delen van de kast. Hierbij werd door de voorzitter enige theorie gegeven. Het viel eerst niet mee, 't zonder handschoenen aan te doen vooral als men gewend is, dat één van de meer bekwame imkers het doet, maar men was algemeen van opinie dat er veel was geleerd. Na op het dorp Callantsoog de in wendige mens te hebben versterkt, ging het naar Groote Keeten. Daarna leidde de weg naar de 82-ja- rige nestor van de afdeling, de heer H. Krttisveld Sr. Deze krasse oude baas had 21 stuks prima in orde zijnde kastvolken en me nig imker kan hier nog wat leren. Hierna werden nog de stand van de heer Brugman en de heer Doppenberg bezocht en toen was deze, ondanks het minder gunstige weer, toch goed ge slaagde dag, weer ten einde, en naar wf) nader vernemen, zien vele deelnemers reeds naar een volgende excursie uit KIP VERZORGT JONGE PATRIJZEN. Tijdens het maisen vonden de gebr. Gouwenberg een nest met patrijs-eieren die reeds zwaar bebroed waren. Daar bij verdere bewerking van het hooi land de eieren toch verloren zouden gaan, besloot men ze mee te nemen en aan de kip toe te vertrouwen. Thans kan men de jonge patrijsjes bij de kip bewonderen. Als de diertjes zich zelf kunnen redden, worden ze weer in vrijheid gesteld, want een partrijs gedijt niet in gevangenschap. Hoewel de vorige week de vangsten op het IJsselmeer niet tegenvielen, liepen de prijzen over het globaal om hoog. De gemiddelde pr«s van de kuilpaling van de motorvaartuigen was f 1.55 per pond. De kuilpaling van de mütorloze zellvaartuigen, die mooier van stuk is, bracht gemiddeld f 1.70 per pond op. De zeilvaartuigen hebben 2-3 etmaal kunnen vissen. Deze categorie vissers bracht vangsten aan de markt van 60-115 pond per etmaal. De weekbesommingen warén van f 350 f 525 per vaartuig De motorvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 300-700 pond per vaartuig. De weekresultaten varieerden van f 800f 2200 per motorvaartuig. Met de lijn of beugaalvisserij gaat het de laatste weken minder goed. Aan de beug is weinig te vangen. In het laatst waren de vangsten zo gering (minder dan 20 pond per etmaal) dat de beugers hun geluk nu gaan proberen door de beug verder in zee te brengen. Thans wordt soms gevist bij Elburg. De week besommingen waren f 300—f 500. per beuger. De visserij op snoekbaars, rode baars en voorn was van weinig betekenis. Onze grote vloot, die de Nrordzeevisserij uitoefent, maakte ma tige besommingen. Gezien de tijd van het jaar was de prijs goed. Besommin gen door onze Noordzeevissers, die hier losten waren f 700,tot f 1800,— per vaartuig. De vorige week (30 Juni t.m. 5 Juli) werd aan de afslag aangevoerd: 58052 pond paling, 140 pond snoekbaars, 980 pond rode baars en voorn, 51680 pond nest, 704 pond tong, 1655 pond Noord- zeeschol, 355 pond tarbot, 247 pond schar, 211 pond wijting, 214 pond ponen De omzet bedroeg die week f 91000. De b|jna drie jaar geleden door de Duitsers vernielde vlotbrug het Stee te Antwerpen is thans ver nieuwd. Het was een heel karwei, de 150 ton wegende brug op haar plaats te krijgen. De werkzaamhe den verliepen echter vlot en men Is alweer een stap verder in de goede richting, om Antwerpen haar vóóroorlogs aanzien te hergeven.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2