Het de krant door het land PEPER wordi peper-duur! MONICA God Pluvius trok aan het kortste eind DE PAMPUS-PIRAAT Nederland heeft een Radar-proefstation Verloofd. Wanneer gaan we weer? door J. D. VAN EXTER 1,1 SCHERPHOUDT DL 6AN6 ER IN. Prijzen schieten als raketten omhoog Verliefd op een foto Wij luisteren morgen naar Simone Simon wordt Amerikaanse Niet alleen 't chagrijn van de pijn FEUILLETON God Pluvius had het Zaterdag ochtend platweg gezegd be hoorlek op zün heupen. Of als men de stemming beter wil tref fen: h\j verkeerde In een hoogst verdrietige bul. HU huilde tranen met tulten en de ene huilbui volg de de andere ln snel tempo op. En aangezien onze goede aarde ook in letterlUke zin een tranendal ls, stelde het mensdom zich op de afweer ln. De ouwe heertjes wa penden zich met grote parapluies en de jonge meisjes omhulden zich met doorschUnend plastic, wat wèl zo aardig was. De pes simisten bleven achter hun ramen tureluren, zeggende, dat het toch niets worden zou vandaag, maar de optimisten trokken er op uit, omdat zU achter de wolken de zon zagen schUnen, die de tranen van God Pluvius wel spoedig drogen Tot deze optimisten behoorden de genen, die deze dag met de Noord hollandse Courant op tour zouden gaan. „Met de krant door het land", zoals de slagzin het noemt. Daar wa ren de winnaars van de sportprUs- vraag, die een gratis uitstapje had den en daar waren abonné's, die zich de kans niet wilden laten ontgaan om raison van een bescheiden bedrag de geneugten van de vrije natuur en orw»M e>ee»*TjE van een welvoorziene dis te onder gaan. Zo waren er onder het gezel schap vogels van diverse pluimage, afkomstig uit alle oorden der provin cie, uit Den Helder zo goed als uit Andijk, uit Sint Pancras zowel als uit Beverwijk, er waren afgevaardigden van de Kaasstad, van de Coenveste, van de dorpen in bonte mengeling bijeen. En ook in leeftijd was er nogal enig verschil. Het „jongste broekie" telde nog geen twintig lentes en de oudste deelnemer was de 82-jarige heer Terluin uit Alkmaar, die de ge hele ronde van pl,m. 300 km. kranig uitreed. Doch van waar ze ook kwa men en hoe jong of oud ze ook waren, één ding hadden ze allen gemeen: ze hadden de zon in het hart, want ze gingen een dagje uit met de krant en de kletsende regen vermocht de goede stemming niet te weren. De start. Die was er al dadelijk bij de start aan het café Schermerhorn, waar de geurige koffie, op charmante wijze opgediend, weldadig aandeed, omdat het als het ware een belofte inhield voor wat er verder komen zou. En dat dit goed is geweest, daarover waren alle deelnemers het eens. Het mocht dan op het traject Alkmaar Hilversum regenen, dat het goot, de heer Wijna uit Hoorn zong met een onuitputtelijk repertoire, omvattende de complete liederenbundel van min stens een eeuw, alle zorgen weg en toen na een rondrit langs de studio's en het uit schoonheidsoogpunt vaak omstreden stadhuis de eerste pleister plaats was bereikt, brak warempel 't zonnetje door de wolken heen. De 82-jarige heer Terluin, die de tocht glansrijk uitreed. By Ouwehand. In Hilversum was het, onder het genot van koffie en gebak, aangenaam toeven en met stijgend enthousiasme begon men aan de tweede étappe, die via de Domstad en de schone Stichtse dorpen naar het door de oorlog zo zwaar geteisterde Rhenen leidde. Rhenen echter bouwt weer aan zijn toekomst en het heeft een stimulerend voorbeeld in de heer Ouwehand, die zijn verwoeste dierenpark weer als 'n Phoenix uit den asse herrijzen deed. Er is nog- wel geen show met duilend krokodillen, de gelederen der exoti sche dieren zijn nog tamelijk gedund en hier en daar hebben de rotspar tijen, die de bewoners der wildernis tot verblijf moeten strekken, nog een maagdelijk aanzien, maar desondanks biedt een wandeling door het uitge strekte park reeds weer zeer veel, wat het oog boeit. Het aquarium is in zijn oude luister hersteld, de leeuwen liggen in de zon, de apen vormen de attractie voor het publiek en de beren tonen zich volleerde bedelaars. Er was veel en velerlei en wat in dit verband niet ongenoemd mag blij ven er was in het restaurant een behoorlijke koffietafel, waarbij, op de laatste dag, dat dit getolereerd werd, het smakelijke spiegeleitje niet ont brak. De onvermoeide „Scherp", alias Scherpenhuizen, kersverse grootvader van een paar welgeschapen Skymas- ter-tweelingen, zat in een wip achter de piano en vierde zijn muzikale ta lenten bot. Copyright R.D.P &ATs...OAT MUM TELESCOOP. JA.ÜAAS 5EH IX WEL EEK BEETJE c T^OTS OP. HlEU. in OEZE KOEPEL HEB 6 IK CWM OOK EEN PiJ^CHT&ELE&ENHElO &4 OE STEM6M TE BESTUDEJKN EN ELKE WEEK IK GELEERDEN OPBEZOÊJC .M MET QAT SCHAKELBORD KAN IK 06 koepel openen En Sluiten H U BE&R.UPT nu WEL, waarom IK OE BOVENSTE VERDIEPING VOOR MEZELF HEB GEHOUDEN. HIER STU DEER. EN WERK IK ALS HET HOTEL MU TENMINSTE NIET OPEIST. HIEJR HEBT u EEH LUCHTFOTO VAT l(|l'. iii/7,1 I' dat be6rup ik volkomen. waarmede kan ik u van Dienst zun? Doch ook de ernstige noot werd niet vergeten, want voor hen, die zulks verlangden, bestond er gelegen heid om een kort en eerbiedig bezoek te brengen aan de begraafplaats op de Grebbeberg. Op Arnhem af. De tijd van vertoeven was eigenlijk te kort, want even later snorde de mooie reiswagen van „De Valk" reeds weer op Arnhem aan, dat zich ook reeds tamelijk snel herstelt van de diepe wonden, die de oorlog sloeg. Ook het bezoek aan deze stad moest van korte duur zijn, maar het was ons ®EI06* AAM AANH6N, toch ruim voldoende om een impres sie op te doen. En dan ging het de onvolprezen Veluwe op, een brok on gerepte natuur, welks schoonheid tel kens weer boeit en stil maakt. Eerst achter Ede, toen het gebied, waar de oorlog zijn verschrikkingen naliet, reeds ver weg was en 't landschap 'n meer Hollands aanzien ging vertonen, kwam de oude opgewekte stemming terug en dat was precies op tijd, want in Amersfoort wachtte het diner en dit vormde een waardig slot van de geslaagde trip. Het eten was prima en de stem ming buitengewoon. Hier voelde men zich inderdaad gast en dat is het mooiste compliment, wat wij aan de directie van „Nieuw Amsvorde" kun nen brengen. De weg terug, via Soestdtyk en dwars door het Gooi, werd in vlot tempo af gelegd en precies op tijd arriveerde de club van 34 in Alkmaar, waar hartelijk en met een „tot ziens, bjj een volgende reis" afscheid werd genomen. Of die volgen de reis komt Waarschijnlijk wel, want de tocht „met de krant door het land" was, getui ge de uitlatingen der deelnemers, een volkomen succes, waarvan de propagandisti sche waarde door de directie geenszins wordt onderschat. Waarschijnlijk hoort men er binnenkort wel nader vsui. (Van een U.P.-correspondent) Hoe zeer de Japanse bezetting de productie van Nederlanda-Indlë heeft geschaad, wordt gedemon streerd aan een van de vele kost bare producten van de archipel: peper. Dit artikel ia weliswaar misschien een „Iuxe"-artikel, maar de wereldverbruiker ia in hoge mate afhankeiyk van Indië voor dit product. De voorraden zijn in middels zo geslonken, dat de we reld binnen zeer korte tijd de schaarste van peper zal gaan ge voelen. Dat is althans de voorspelling van Chinese handelaren in Singapore. Er is nog nauwelijks een vermeldens waardige hoeveelheid peper in geheel Indië, met inbegrip van de Lampongs, het Zuidelijke deel van Sumatra, dat gebied van de archipel is. Voor de oorlog produceerden de Lampongs 20.000 tot 50.000 ton per jaar, afhanke lijk van de oogstomstandigheden. De Japanners echter veranderden 75 pCt van de pepertuinen in rijstvelden en Edgar Donnen, een in Enge land geboren, excentrieke klui zenaar, die in het district Alle- gan in Canada woonde en ver leden jaar stierf, heeft de film ster Greta Garbo in zijn testa ment een bedrag van 20.000 dol lar nagelaten. Donnen zou door foto's van Garbo, die in zijn boerderij waren achtergelaten, op haar verliefd zijn geworden. In zijn testament stond, dat hij zijn gehele vermogen „aan Greta Garbo, of als ik haar trouw, aan Greta Garbo Donnen ver maakte. De beheerder van Don- nens vermogen, heeft bericht ontvangen, dat Garbo de erfenis aanvaardt. Garbo zou deze voor een liefdadig doel willen beste den. HILVERSUM I, 301 m., geelt nieuws om T, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 8,30 Hoogmis: NCRV: 10,15 Morgendienst; KRO: 11,00 De Zonnebloem; 12,03 Schu- bertliederen12,30 Metropole-orkest; NC RV: 2,00 Cinderella-ensemble; 2,40 Voor de vrouw; 3,00 Klarinet en piano; 3,30 Engels programma; 4,00 Bijbellezing; 4,45 Piano; 5,15 Kamerorkest; 6,00 Jacobs- Ekkelenkamp (alt); 6,30 Ned. Strijdkrach ten; 8.16 Radio Phylharm. Orkest; 9,50 Met band en plaat; 11,00 Avondconcert HILVERSUM n, 405 m, geelt nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7,30 Gram.muziek; 8,45 Symphonie; 9,15 Mor genwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 11,00 Gram.muziek; 11,2o Cello en plano; 11,50 Franz Liszt-concert; 12,35 Frans lunch concert; 1.15 Ensemble Geza Klss; 2,20 De Kwintetspelers; 3,00 Voor zieken en ge zonden; 5,00 AVRO-caleidoscoop; 6,15 The Skymasters! 6,45 Sportpraatje; 7.10 Jac- ques Schutte; 7,30 Radio Volksmuziek school; 8,05 Omroeporkest; 9,20 Hoorspel: 10,15 Openlucht-muziekfestival; 11,15 Aan sluiting „Falermo". het terugschakelen naar de oude cul tuur zal zeker drie tot vijf jaar duren, eer de peperplanten gaan produceren. De komende oogst in de Lampongs, die in October verwacht kan worden, zal naar schatting niet meer dan 3000 ton bedragen. Het gevolg van deze situatie is dat de handelaren in Singapore en Bata via, meest Chinezen, hun pepervoor raadjes krampachtig vasthouden in de overtuiging, dat de prijzen binnen kort aanzienlijk zullen stijgen. De Chinese handelaren in Batavia weige ren in ieder geval hardnekkig hun pe per aan de Nederlanders te verkopen tegen de vastgestelde prijs van f 375 per 100 kg. Kleine verkopen komen te Singapore nog wel tot stand, maai zodra grotere partijen worden ge vraagd, schieten de prijzen als raket ten omhoog. Bij deze schaarste komt nog de mo gelijkheid dat Rusland, een grote pe per-consument, op de markt zal ver schijnen, hoewel het tekort aan bui tenlandse betaalmiddelen de Sovjet- Unie er toe brengt'eerder de nuttiger rubber dan de meer luxueuze peper te kopen. In handelskringen te Singa pore gelooft men echter, dat de Polen als inkopers voor de Russen zullen op treden, zodra de Brits-Poolse handels overeenkomst, waarover onderhandeld wordt, tot stand zal zijn gekomen. Ge beurt dit, dan zal de peper-schaarste nog nijpender worden en zullen de prijzen nog meer stijgen. De Franse filmactrice Simone Simon, die na een afwezigheid van enige jaren weer in Hollywood terugkeerde, heeft stappen ondernomen om de Ameri kaanse nationaliteit te verkrijgen. Reeds heeft zij haar naturalisatiepapie ren ingediend en wacht thans op de officiële beslissing. Inmiddels heeft ze een film gemaakt onder de regie van regisseur William Dieterle. Deze rol prent draagt tot titel „AU that money can buy" (Het verbond met de duivel) en is gebaseerd op de novelle van Ste ven Vincent Benet „The devil and Daniël Webster". Uw rheumatische pijnen met alle ge volgen slopen v jortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru schen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stro men; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (Ingezonden mededeling) (Van onze speciale verslaggever). In de loop van 1940 toen Hitier en zijn schijnbaar onweerstaanbare benden Europa overmeesterden en slechts Engeland nog buiten de misdadige greep bleef, leed ter zee onze dappere bondgenoot enorme verliezen door de verraderlijke onderzeeërs des vijands. Groot- Brittannië werd „Geblokkeerd"; wie hield niet zijn hart vast? Toen kwam daar de reddende vinding van Sir Robert Watson-Watt: radar! Maandag werd te Noordwijk aan Zee het (eerste) Nederlandse Radar Proef station geopend en de directeur, de heer J. H. F. A. van Dijk, wees er in zijn bij die gelegenheid geuite rede op, dat de strijd, toen in 1940 aanvankelijk hopeloos leek, maar dat de wereld aan radar de overwinning te danken heeft. En de heer Van Dijk achtte het evenzeer uitermate verheu gend, dat radar nu voor vredesdoelein den kan worden gebruikt ten bate van de veiligheid ter zee en in de lucht. In Nederland zei hij voorts is met betrekking tot de toepassing van radar achterstand ontstaan door de oorlog en hij was zeer verblijd, dat die nu kon worden ingehaald door de totstandko ming van het aan zee gelegen Radar Proefstation, in het aan de Boulevard Koningin Astrid staande witte viUatje „Wave Guide". De officiële opening, door 'n druk op een knop, werd namens de minister van Verkeer en Waterstaat verricht door de Secretaris-Generaal van dat departement, mr. D. Spitze, aangezien Z. Exc. ir. H. Vos, die aanvankelijk zelf Een overzicht tUdens de officiële opening is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORs J. JORISSEN 22) „Ik hoop," zei meneer Waters be leefd, toen wij op de terugweg waren naar het kantoor, „dat die kleine praatjesmaker u niet geërgerd heeft. Het hoort zo bij zijn vak, dat begrijpt u wel." „Ja, natuurlijk, dat begrijp ik", zei ik onderworpen. „Ik ben blij dat het u niet schele» kon." zei meneer Waters. Ik snakte er naar, om te kunnen zegen „schelen?" Waarom zou het mij meer kunnen schelen dan al het an dere? Wat mij wel schelen kan. is. dat u al die dingen zo ongelooflijk onhandig opknapt." Eén troost heb ik echter en die is, dat ik die hatelijke ring van hem alleen maar een gedeelte van de dag voor vertoon behoef aan te hebben en verder niet. Niemand zal blijder zijn dan ik, als ik 's avonds op mijn slaapkamertje mijn ring kan afdoen! HOOFDSTUK VIII. „Al tien minuten over drieën, dat is later, dan ik dacht," mompelde mijn chef, toen we weer op het kan toor waren. „En ik heb juist zo'n massa brieven, die weg moeten Juffrouw Trant, ik zal u moeten ver zoeken. rechtstreeks naar mijn kamer te gaan en onmiddellijk er mee te be ginnen, want ik moet vroeg weg van middag." Ik ging dus met hoed en mantel naar de kamer van den heer Waters en ging aan mijn schrijftafel zitten. Terwijl ik mijn handschoenen uit trok, bedacht ik, dat witte hand schoenen na twee keer al niet meer mee kunnen. Ik vrees, dat een groot gedeelte van mijn zuur verdiende tien pond in de week aan dergelijke kleinighe den zal gaan. nu ik juist overal heen moet, waar toilet gemaakt wordt. Onder het schrijven door was ik mij steeds bewust van het gewicht van de pas gekochte ring, die mij nu wel zo zwaar als een deurknop leek. Ik was blij, dat ik hem niet dadelijk had behoeven te vertonen in de kleed kamer; blij dat ik een uur uitstel had gehad, al had ik hard moeten werken in dat uur. Al te gauw klonken mij echter de woorden in de oren: „We zijn er, juffrouw Trant." Ik schoof mijn stoel wat terug en stond op. „Nu erop los." dacht ik. „Nu het engagement aankondigen." Ik dacht wel, dat het onnodig zou zijn, een woord te zeggen tegen de meisjes. Het zou zeker voldende zijn, als ik naar mijn tafel toeging, mijn schijfmachine opendeed en het licht aanstak, om drie paar ogen onmiddel lijk op mij gevestigd te zien. Zou ik die blikken moeten beant woorden, of zouden ze mij vragen doen? „Juffrouw Trant? Meisjes, kijk eens! Vertelt u ons toch! Het is toch geen fopperij, is het wel? Het is toch een engagementsring? U wilt ons toch niet beetnemen? Bent u van plan, het ons te vertellen?" Hoe het ook gaan mocht, afschuwe lijk was het in elk geval- Maar ik moest er door. Het maakte deel uit van die vijf honderd pond, waardoor ik Jack had kunnen redden. „Wat scheelt er aan, juffrouw Trant?" vroeg de Baas, toen ik langs hem ging. „Niets, dank u. Ik zal de anderen laten weten hiervan." Ik verschoof de verachte ring een eindje naar achte ren en deed hem daardoor nog meer schitteren. „En u hebt mij morgen weer nodig voor de lunch?" „Neen ja ik bedoel wat be treft de mededeling van dat engage ment van ons," begon meneer Waters geheel onverwacht. „Wilde u mis schien liever, dat ik het zelf deed?" Ik zuchtte bijna van verlichting. Waarom had hij niet eer ingezien, wat een verschil dit voor mij maakte? Ik antwoordde zo kalm ik kon: „Als het u hetzelfde is, zou ik het veel liever willen." „Wacht u hier dan, alstublieft even. terwijl ik het hun zeg. Ik zal u maar een ogenblik ophouden," zei Still Wa ters en hij ging snel de kamer uit Het scheen mij een uur toe, maar de grote wijzer van de pendule op de brede marmeren schoorsteenmantel was maar twee streepjes voortgegaan voor hij weer binnentrad. „Zie zo, dat is in orde," zei hij kortaf. „Ik heb het engagement mee gedeeld aan de drie andere typisten en zal het voor ik heenga, ook tegen meneer Dundonald zeggen. Nu zal ik u niet langer ophouden. Dag juffrouw Trant." „Dag meneer Waters. Ik dank u nog wel." Voor het eerst in mijn leven was ik hem werkelijk dankbaar. En toch had hij het allergewoonste gedaan, wat men bij een andere man als vanzelf sprekend zou beschouwd hebben: maar bij de N. O. is hij eenmaal niet als een gewone man te beschou wen. Hij is dat ook niet. Er zijn ech ter voordelen in het maken van een veronderstelling van die soort en wel Van het begin af. Betrekkelijk op mijn gemak ging ik de typistenkamer binnen met mijn hoofd in de nek net als om twaalf uur op weg naar de lift, nadat ik door middel van juffrouw Robinson verno men had, wat zij allen van mij dachten. Juffrouw Robinson, die er door de schrik veel jonger en minder geslepen uitzag, trad op mij toe. De beide anderen bleven in de hoek staan bij de kast waar ,het theegerei staat. (Wordt vervolgd). had willen komen, verhinderd was. Tot de gasten behoorden voorts de En gelse gezant, Sir Nevil Bland en mede de beroemde uitvinder der radar Sir Robert Watson-Watt. Ook admiraal Helfrich gaf van zijn bijzondere be langstelling blijk. Mr. Spitze, die zich eerst tot Sir Nevil Bland wendde om de Engelsen dank te zeggen voor hun medewerking meende in de vredestoepassing der radar een bewijs te zien, dat de wereld nog niet verloren is bij zoveel mede werking voor een schoon doel. Van harte wenste hij veel succes met het proefstation, dat hierna werd bezich tigd. Door samenwerking met een der belangrijkste Engelse radar-industrieën heeft het Nederlandse Radar Proef station de beschikking gekregen over een moderne radar-apparatuur voor toepassing op de koopvaardijvloot en aan boord van vliegtuigen, mede om de vinding, welke immers geen com municatie- maar een weergaloos navi- gatie-middel is te helpen vervolmaken. En om personeel voor zee en luchtvaart te instruéren. Zo zal ons land, dat voor de oorlog op het gebied van zee- en luchtvaart zeker niet achter bleef, thans door ge bruikmaking van de modernste toepas singsmogelijkheden van radar de ef ficiency en de veiligheid van zijn koop vaardij- en luchtvloot aanzienlijk kun nen opvoeren.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3