Amsterdams stadhuis komt aan de Amstel Stad en Omgeving- Van der Giessen 80 jaar Kidnappers aan het werk in de Koningstraat? Algemene bestuursvergadering van het Hoogheem raadschap Noordhoüands Noorderkwartier Engelse schepen komen proefvissen. Gas van vijf tot elf uur. Wie helpt mee bij de oogst? Mulo -I examens 1947. TUINBOUW Texel Wieringen Urk. Burgerlijke Stand Het Frederiksplein van de baan Jaren en jaren, bij alle weer en wind aan de waterkant te werken of op het water te vertoeven, het behoeft je gezondheid niet te knauwen of je leven te verkorten, zelfs niet als je veel van die jaren doorbrengt op het tochtige stukje dijk dat het Marsdiep het hoofd moet bieden. De bekende C. J. van der Giessen, oud-kantonnier van de Rijkswater staat, is daar het bewijs voor en bij, die op veel plaatsen in ons land mee hielp om te zorgen dat wij het water de baas bleven, of om het weer terug te drijven als het eens in een wilde uitbarsting gewonnen had, hij wees er wel op, dat het drukste werk aan de Helderse kust juist (omdat het water dan het laagst is) in de koude winter maanden kwam er je dan soms niet ver van bevriezen af was, maar hij vond het toch maar een gezond werk. „als je er tegen kon." De krasse, oude baas, die vandaag, 10 Juli, 80 jaar is geworden, vertelde ons zo een en ander uit zijn arbeids- zaam leven in dienst van het Rijk, dat zijn beambten doorgaans niet rijk be taalt. Als je met moeder de vrouw en drie kinderen ergens op een eilandje bij de Biesbosch zit, op een kwartier afstand van de dichtstbijwonende boer, is de gelegenheid niet groot om veel geld uit te geven, maar van f 30.in de maand zou je dat toch niet kunnen ook! Zo was het in het begin van zijn diensttijd, maar hij is nu al 13 jaar ge- pensionneerd en het is dus al heel wat jaartjes geleden. Later is dat loon na tuurlijk beter geworden en klagen doet hij noch zijn vrouw, ook al is het niet gemakkelijk in deze schreeuwend- dure tijd rond te komen van een pen sioentje, dat gebaseerd is op de vroe gere lonen. Tevreden is Van der Giessen, hij is immers gezond! En blij zijn ze, hij en z'n vrouw (ze hebben hun gouden bruiloft al een paar jaar achter de rug), dat ze nu „op hun eigen wonen", nadat ze vijf jaar, sinds hun vlucht uit Den Helder in 1940, bij anderen over- huis waren. Maar als je 25 jaar in de Jutterij hebt gewoond en je kinderen wonen daar weer, dan is het toch ook wel een beetje spijtig, dat je op je ouwe dag in Breezand moet blijven om dat er in Den Helder nu eenmaal nog geen plaats is voor oude gepension- neerden. Veel vertelt ons de oude baas van zijn werk op en aan het water, in de eenzame buurt van Werkendam, op de dijk van Den Helder, op Texel, in de Polder tijdens de Watersnood van '16, over de Eugenia, die op de dijk liep, en hoe hij er op moest toezien, dat de Grieken niet te veel weggroeven en de dijk ondermijnden in hun ijver om het schip er af te krijgen. (Met enkel graven ging het niet; er moesten dom- mekraebtpn aan te pas komen om het van de dijk af te schuiven en met een beetje hoog water kwam het schip, dat zowat een jaar op de dijk zat, dan tO"h werkelijk vlot.) En, al vertellende, beleeft hij weer veel van wat hij in de lange jaren die achter hem liggen, meemaakte en doormaakte, en al trekt dan het hart naar Den Helder, hij en moeder zijn toch tevreden met hun huisje in Bree zand en met alle dingen zo als ze zijn, wanthij is gezond en vandaag, op zijn tachtigste verjaardag, komen al de kinderen! PH. F. J. DE WILDE Een tweetal schepen van het Britse ministerie van Landbouw en Visserij zijn in de haven van Den Helder aan gekomen, teneinde van hieruit tezamen met twee Texelse kotters bij een proef- visserij na te gaan, hoe het met de po pulatie van de schol gesteld is. Een en ander houdt verband met de onlangs vastgestelde 8 cm.-maaswijdte. De „SIr Lancelot", een IJslandse trawler, afkomstig uit Lowestoft, is in middels weer naar haar thuishaven te ruggekeerd. met het oog op de gezond heidstoestand van één der opvarenden. De „Platessa", een kotter, eveneens af komstig uit Lowestoft, is gisteren voor het eerst ter proefvisserij uitgevaren. Aan boord van de belde Texelse kotters bevinden zich ambtenaren van 't Rijks instituut voor Visserij-onderzoek. Blijkens een advertentie in dit num mer zal voorlopig gas worden geleverd van des morgens vijf uur tot des avonds elf uur, behoudens onvoorziene omstandigheden. Het publiek wordt evenwel met klem verzocht, zich stipt aan de rantsoeneringsvoorschriften te houden. „FAFEUR" GEPROLONGEERD De belangstelling voor de Rexis-re- vue „Zo uit de lucht", gebracht door Faveur in het Tivoli-theater, is zo bij zonder groot, dat zelfs nog enige hon derden belangstellenden voor de derde voorstelling die vanavond wordt gegeven moesten worden teleurge steld. Teneinde ook hen, en wellicht ook nog anderen, in de gelegenheid te stel len, van het werkelijk uitstekende programma te genieten, heeft de di rectie van Tivoli getracht het gezel schap ook Vrijdagavond te laten optre den. Men is daarin geslaagd, zodat men de Faveur-artisten ook morgenavond nog kan bewonderen. De Raad van Overleg uit de plaatse lijke vakcentrales te Den Helder ver- zoekt ons de volgende oproep aan de hoofden van scholen op te nemen; „Ongetwijfeld zullen er bij uw leer lingen zijn, die zich graag zouden wil len opgeven om mee te helpen bij de komende oogstperiode. Naar wij van bevoegde zijde hebben vernomen, zul len aan deze studerende jongelui de vervoerkosten van en naar het werk worden vergoed, indien de deelname groot genoeg is. In verband hiermede is het wel ge wenst om de opgave, bij voorkeur col lectief, zo spoedig mogelijk in te die nen bij het Arbeidsbureau hier ter rftede. Alle gewenste inlichtingen zal dit bureau u gaarne verstrekken". 7 Juli. Geslaagd voor diploma A: M. Rapen, Burgerbrug. Geslaagd voor diploma B: K. Heinis, Texel; A. C. Hin, Oudeschild; J. Zijm, Den Burg; J. Oostenburg, Middenmeer J. Loodsma, Slootdorp; A. Dijkstra, Wieringerwerf; B. Hensen, De Haukes, J. Jansen, Hippolytushoef. 8 Juli 1947. Geslaagd voor diploma B: C de Jong. Oosterland; A. A. Laver- man. Den Oever; G. Brouwer, Zijpe. 9 Juli. Geslaagd voor diploma B: P A. de Graaf, G. C. v. d. Veer, J. Ruiten en C. L. v. d. Vliet, Den Helder E J. Daniels. Oudeschild. DE „VERENIGDE HELDERSE ZANGERS" VOOR DE RADIO. Op Zondag 3 Augustus a.s. zullen de Verenigde Helderse Zangers", onder leiding van de heert Geert de Boer, een concert geven voor de AVRO-micro- foon, over 415 meter. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde onze plaatsgenoot de heer M. Klerk voor natuurkundig in genieur. TUINDERS DRINGEN AAN OP VR JE GROENTEPRIJZEN. Het bestuur van de vakgroep Tuin ders van de T T.B. heeft aan de minis ter van landbouw een telegram gezon den, waarin wordt betreurd, dat de toezegging omtrent de tuinbouwrege- ling voor 1947 nog niet is ingelost. Het bestuur ziet in dit verzuim de oorzaak, dat vele tuinders reeds ernstig zijn ge dupeerd en dringt aan op onverwijlde toepassing van de overeengekomen re geling. GESLAAGD Voor het op Donderdag 19 Juni j.1, in „Formosa" alhier gehouden exa men, afgenomen door de Vereniging van Leraren in Stenografie en Machi- neschrijven te Den Haag. slaagden achttien van de negentien candidaten, n.1.: Voor het practijkdiploma machine- schrijven de dames H. Boendermaker en W. Schaper. Voor het A-diploma machineschrij- ven de dames A. Boer, C. C. van Dijk, C. van Grondelle, A. C. Koorn, J. Pe pers, N. Schoorl, H. C. Slemmer, G. Slikker en A. E. Steer en de heren C. A. Beusen, W. Kalkman, T. A. J. Lem- mens, J. van Meurs, J. P. Mosk, J. M. Ober en W. v. d. Stouwe. Allen waren leerlingen van het In stituut „Mercurius", Loodsgracht 72, Den Helder. COLLECTE PRINS BERNHARD- FONDS De rollecte die op 28 en 30 Juni te Texel ten bate van het Prins Bernhard- fonds werd gehouden, bracht op: te Den Burg f 91,34, Oudeschild f 25,311£ Eierland f 51,99i/2, De Cocksdorp fl5,75l/2. De Waal f 9,26, De Koog f 34,231/2, Oosterend f32,53, Den Hoorn f 30,76, fa. Kortenhoeven te Den Burg (verk. levende anjers) f 5, tot. f 296,19. NIWIN-COLLECTE De Collecte welke op 4 Juli op de Kermis werd gehouden ten bate van de NIWIN bracht f 128,08i/2 op. MARKTBERICHT 7 Juli 1947. Aangevoerd werden; 900 lammeren f 20—f 26; 2 koeien f 450f 575; 1 paard f 500; 18 biggen f 35f 60; 40 schapen f 40—f 60. De tfedeserleerde baby Gistermiddag in één van onze gezel lige winkelstraten in het centrum van de stad. Voor één der fraaie étalages in de Koningstraat, waar vele mensen ble ven kijken, stonden een heer en dame, die, af te leiden uit het gesprek, bezig v/aren een kermis-cadeautje uit te zoe ken voor de baby, of beter gezegd, voor de kleuter van circa anderhalf jarr, die zij in een wandel-wagentje meevoerden. De dame, die met haar rug naar de kinderwagen gekeerd stond en al haar aandacht besteedde aan de geëtaleerde speelgoederen, was in zo'n druk gesprek met den haar vergezel- lender heer. dat zij, zoals uit het ver dere verhaal blijkt, voor een moment haar zorg over de in de wagen zittende kleuter vergat. „Kom", zei op een ge geven moment de dame, „wij zullen maar eens binnen gaan kijken!" Terwijl zij dit zei, keerde zij zich om, en toen, een lege wagen ziende, riep zij zéér ont steld: „Grote grutjes! Waar is Paultje rou?" Want het kind. dat door de men senmassa voor de ramen en doordat hij niet zijn rugje naar de étalage gekeerd zat, niets van al het speelgoed kon zien en zich zodoende een beetje zat te ver velen, had van het korte ogenblik, waarop niet op hem gelet werd, ge bruik gemaakt om uit het wagentje te klauteren en er vandoor te gaan. Grote consternatie! Gelukkig was het in de Koningstraat op het moment, waarop zich deze geschiedenis afspeel de, niet erg druk, zodat al heel gauw was te zien, dat het kind daar in de buurt niet liep, en de kleine anderhalf- jarige kleuter, die natuurlijk nog niet zo vlug ter been is, kon onmogelijk al vèr' weggelopen zijn. Het talrijke publiek voor de winkel kreeg door het gedrag van de zenuwachtige dame nu ook meer aandacht voor het geval en eens klaps zei een vrouw van nogal omvang rijke afmetingen, wijzend naar iets be neden vóór zich: „Is dat soms het kind, dat U zoekt dame?" En inderdaad, haast onzichtbaar door de achter hem staande zéér gerotte vrouw, stond Paultje daar, zuigend op twee vingertjes, met grote ogen en be gerige blikken te staren naar een klein speelgoed-trek wagentj e. Toen d( dame op hem toevloog om hem weer onder haar hoede te nemen en hem verheugd in haar armen te slui ten, zei de kleuter, daarbij met oen vochtig klein garnalen-vingertje wij zend naar het trek-karretje in de éta lage: „die!.... die!.... die!....", daar mede hoewel nog te klein om al veel te kunnen praten tóch reeds te ken nen gevend, dat hij zijn keus al ge maakt had en hij dat karretje als ker- mis-cadeau begeerde. En hoewel het bewuste stukje speelgoed lang niet als „te-geef" geprijsd stond, was de dame zo in de wolken dat het verloren schaap weer terecht was, dat zij met Paultje de winkel binnenstapte om de trekwagen te kopen. Even later zagen wij de heer en dame weer verheugd en helemaal bekomen van de schrik in de Koning straat lopen, Paul nu weer gezeten in het wandelwagentje, dat door de dame Werd getrokken, zodat de kleuter ach teruit rijdend en alwéér zuigend op twee vingertjes, met een glunderend- stralend gezicht het pas verworven kermis-cadeau ratelend en rammelend over de straat kon mee-trekken. En dit is het happy-end van deze aan vankelijk zo triest lijkende geschiede nis! TONEGIDO-NIEUWS Zondag j.1. speelde een dames II- combinatie tegen „Vlug en Vaardig" uit Slootdorp, welke nog geen officiële wedstrijd gespeeld hadden. Ook Ton. II telde nieuwe speelsters, terwijl in 't doel Geertje Keizer van 't Wester- landerschool-elftal stond opgesteld, die een goede kijk op het spel had. De uit slag was 94. In het Slootdorp-elftal zijn verschillende goede krachten die met training in de toekomst veel belo ven. Daarna een Ton. heren-elftal tegen heren Slootdorp. In het Ton.-elftal wa ren er van 't tweede en eerste elftal en ook enige nieuwelingen, terwijl Wig bout ook meespeelde, die verschillende doelpunten in het voordeel van Tone- gido maakte. Dit was niet te verwon deren, immers als keeper wist hij de kwetsbare plekken en wist die bij zijn colega's ook wel te vinden. Hier was de uitslag 12—2. Ook in dit elftal van Slootdorp zijn beste krachten, o.a. de keeper, P. Gutker, Homan, Bijstervel en anderen. Het waren mooie oefen wedstrijden en we hopen ze nog eens te herhalen. BEROEP De Eerwaarde Heer O. Deen, evange list bij de Ned. Herv. Evangelisatie „Reoboth" te Hippolytushoef, heeft een beroep ontvangen naar Evangelisatie Verzorging te Zorgvliet (Dr.) Geboren: Trijntje, d. v. Albert Woord en Marretje Kaptein. Gehuwd: Eize Hoekstra en Josephi- na Maria Bakker. Overleden: Dirkje, d. v. Willem de Boer en Lummetje Kramer, oud 1 jaar. DUBBELTALLEN VAN AMBTSDRAGERS. Voor een verkiezing van een tweetal ouderlingen en diakenen bij de Ger. Kerk onderh. art. 31 zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt: voor ouder ling: R. Brouwer, C. Kaptein, R. van Urk en H. Wakker. Voor diaken: H. Korf en T. Ruiten. SPORT. De V.V.U. 1 te Urk. speelde een voetbalwedstrijd tegen L. T. S. uit Sneek. Deze wedstrijd werd gewonnen door Urk met 92. VISSERIJ Door 38 vaartuigen werd heden aan gevoerd: 7313 pond paling f 1.70—f2.99; 200 pond witvis 1741 ct.; 147 pond tong 85 ct.; 9169 pond schol 1124 ct.; 56 pond tarbot 29y264 ct.; 40 pond schar 10 ct p. pond en 1800 pond nest J prijs f 1.371/2 per 100 pond. (Van onze speciale verslaggever). Zo staan dan de Amsterdamse stad huisplannen weer eens op de helling. Leek het een jaar of tien geleden, dat er een oplossing in zicht was, de oorlog heeft de uitvoering ervan niet alleen verhinderd, maar bovendien nieuwe mogelijkheden geopend, die niet verwaarloosd mogen worden. Tot die slotsom Is ook de hoofdste delijke gemeenteraad gekomen, toen hjj de vorige week een informele bijeenkomst hield om kennis te ne men van de plannen, die ter zake competente gemeentediensten heb ben uitgewerkt. Toen Amsterdam nog een kleine stad v/as ruim zevenhonderd jaar ga- leden, verstrekte graaf Floris V, die op zijn oude dag in de buurt van Muiden door de edelen uit zijn landje vermoord Gistermorgen werd in het gemeen-1 kan, zo nodig, tussentijds worden op landshuis te Alkmaar een algemene vergadering gehouden van het be stuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier on der leiding van de Dijkgraaf mr. A. F. Kamp. EEN WOORD VAN DE VOOR ZITTER. De voorzitter herinnerde er aan, dat het Hoogheemraadschapsbestuur thans in zijn nieuwe samenstelling vergadert en sprak daarbij de hoop uit, dat men in onderlinge goede verstandhouding tot weloverwogen besluiten zou komen. Niet minder dan 16 heren van de 22, welke thans deel van dit college uit maken, zijn „nieuwelingen" en ook in het dag. bestuur is sinds 1941 een ver nieuwing van een vijftal leden geko men. Verjonging is goed in een organi satie als deze. Ervaring is daardoor verloren gegaan, maar men heeft man nen gekregen, die ten volle in 't maat schappelijk leven staan en hun erva ring zal na elke vergadering groter worden. Laat men evenwel bedenken, dat alles wat er vroeger besloten werd eerst plaats had na rijpe overweging. Wil men een andere richting inslaan, laat men zich dan rekenschap geven van de motieven van onze voorgangers. Men kan hier over alle gegevens be schikken en krijgt volledig inzicht in de materie, want 't bestuur heeft niets te verbergen en een dieper inzicht in alles wat het waterschap beroert, is daardoor gemakkelijk gemaakt. Het wezen van dit waterschap ligt in de objecten waarvan het beheer aan deze organisatie is toevertrouwd. Men zal vaak besluiten van vérgaande strek king moeten nemen. Moge het u, al dus spr., gegeven zijn niet alleen werk zaam te zijn in het belang van het waterschap, maar ook tot voldoening van u zelf. INGEKOMEN STUKKEN. Door de secretaris, de heer Boersma, werd daarna mededeling gedaan van de ingekomen stukken. De heren Roo- ze en Van Kampen waren niet aanwe zig. Bericht van verhindering was in gekomen van de heer Sluis. Mededeling werd gedaan van diver se besluiten welke door Ged. Staten waren goedgekeurd. Besloten werd het dag. bestuur te machtigen aan C. Zwaan te Groote Keeten (gem. Callantsoog) voor 30 jaar in erfpacht uit te geven een perceel grond groot 4.95 a. tegen 'n canon van f 5 per jaar (het recht van erfpacht gezegd). EIGENDOMSVERWERVING GRONDEN IN CALL.OOG. Het dag. bestuur werd gemachtigd om op nader overeen te komen voor waarden van de N.V. „Het Zwanewa- ter" te Haarlem diverse percelen in Callantsoog te kopen, w.o. 74.65.00 ha. duin, twee erven ter grootte van resp. 23.50 en 30 ca. en 1.5 ca. van sector D, waarop is gelegen het ten Westen van de thans bestaande weg Groote KeetenCallantsoog geprojecteerde rij wielpad, voor de prijs van f 100 in to taal. Conversie geldleningen. Het Dag. bestuur kreeg machtiging voor de resten van 2 geldleningen (samen f 253.96) alsmede voor een geldlening groot f 160.000 een tweetal nieuwe leningen aan te gaan tot deze bedragen met het heemraadschap De Wieringermeer, zulks tegen een rente van resp. drie-en-een achtste en twee en zeven achtste procent per jaar. Het hoogheemraadschap is bevoegd vanaf 1948 elk jaar een extra bedrag of het gehele overblijvende bedrag der leningen af te lossen. Op een vraag van de heer Koop meiners deelde de voorzitter mede, dat het Dag. bestuur zonder aparte machtiging kan aflossen. Deze con versie brengt een voordeel van en kele honderden guldens per jaar. Wijziging begroting dienst '46. Besloten werd de begroting 1946 te wijzigen voor de gewone dienst met f 31.300, voor de buitengewone dienst met f 10.240, voor de gewone dienst van „wegen en daarbij behorende kunstwerken" met f 492 en voor het aanhangsel met f 4010. Vaststelling der rekening over 1946. Vastgesteld werd de rekening over 1946, voor de gewone dienst met een batig saldo van f 430.249.04 en voor de buitengewone dienst met een ba tig slot van f 250.710.25. Het aanhang sel sluit met een batig slot van f 38.000. De ontvangsten zijn voor de gewo ne dienst f 1.337.422.34. voor de bui tengewone dienst f 295.955.80 en de uitgaven resp. f 907.173.30 en f 45.245.55. De heer J. Kroonenburg bracht rapport uit en zeide, dat alles keurig in orde was bevonden. Geadviseerd werd de uitkering voor oude werk lieden na te gaan in verband met de nieuwe ouderdomsvoorziening. De voorzitter deelde mede, dat de uitkeringen van het waterschap meer het karakter hebben van pensioenen dan van ondersteuning. De niet vast aangestelden krijgen 5 pet. verho ging, maar zij hebben dan ook niet als de ambtenaren 10 pet. premie be taald. Op een vraag van de heer Ham deelde de voorzitter nog mede. dat het ontbreken van de overbrug gingstoelage voor sommige catego- Versehil'ende bewoners van het dorp Wieringerwerf hebben aanzegging ge kregen. dat z(j weer naar hun woonplaats kunnen terugkeren, daar een gehele dorpsstraat weer is opgebouwd. Einde Juli kunnen deze mensen, die thans op het oude land of in het zgn. „Zweedse dorp", het nooddorp, wonen, hun nieuwe woningen in Wieringerwerf weer betrekken. Een vogelvluchtopname van het gedeeltelijk opgebouwde Wieringerwerf. rieë.i gecompenseerd wordt door een grotere salarisverhoging. De heer J. de Boer drong er op aan om een saldo van f 19000 lasten van de Uitwaterende Sluizen af te kopen. Wijziging salarispositie van het personeel en van het ambtenarenbesluit. Vastgesteld werden, gerekend van af 1 October 1946, de wedden en lonen van de dijkgraaf en de ambtenaren in vaste en tijdelijke dienst, alsmede van degenen, die op arbeidsovereen komst werken, te verhogen met een tijdelijke toelage van 10 procent van de wedden en lonen waarover de vaste toelage van 15 procent wordt berekend. Het bezoldigings Rijks- en plaatse lijk peil mag niet worden overschre den. Wie zich in het genot van een vas te vacantietoeslag bevindt, welke in gevolge deze tijdelijke toelage ver mindering zou ondergaan, kan het be drag der tijdelijke toelage tot het be drag dezer vermindering als vaste toelage beschouwen. De heer Koopmeiners vroeg welke organisaties bij het overleg waren betrokken. De voorzitter deelde mede, dat dit heren waren van de Unie en van dg Christelijke bond. Deze laatste was het er niet mee eens, dat de Unie voortaan voldoende was. Verder was er advies van de Bond van technici en de Ver. van ambtenaren. De heer Koopmeiners drong er, met het oog op een der kleinere sa larissen, op aan niet minder te beta len dan bij het collectief contract ge schiedt. De voorzitter deelde mede, dat een en ander afhankelijk was van stand plaats en dienstverband. Wat de indeling der ambtenaren betreft deelde de voorzitter de heer Koopmeiners nog mede. dat bij rangverhoging en salarissen altijd goedkeuring zal worden gevraagd. Er moet mogelijkheid zijn beschikbaar personeel een andere functie te ge ven. De heer Roozen vroeg ook eens om hen te denken, die salarisverho gingen moeten opbrengen. De voorzitter zeide, dat een verho ging van f 11.000 slechts 2cent prr h.a. méér zou vragen. Aanbeveling hoogheemraden. De aanbevelingen wegens periodie ke aftreding van twee hoogheemra den de heren G. Ph. Roeleveld en Joh. de Veer werden als volgt sa mengesteld: Voor de vacature Roeleveld: 1. G Ph. Roeleveld; 2. J. B. van Kampen' 3. J. de Boer Wzn. Voor de vacature De Veer: 1. J0h. de Veér; 2. P. J. Waiboer; 3. C. Ham Daarna sluiting. zou worden, stadsrechten aan het vis sersdorp, dat ontstaan was aan de kust van het woeste IJ bij de mond van de Amstel verrees er een stadhuis bij de Dam, die geen dam was, maar een sluis in de rivier. Het was een klein, knus en waarschijnlijk wel doeltreffend gebouw, dat echter met het aangrenzen de gasthuis afbrandde, waarna Jacob tan Campen een nieuw raadhuis deed optrekken in overeenstemming met de loem, die de groeiende stad zich in middels had verworven Het staat er nog. maar de grillige loop der historie heeft gewild, dat Koning Lodewijk Na poleon meende erin te moeten gaan wonen. Daar was het allerminst ge schikt voor, maar hij deed het toch. Koning Lodewijk verdween en na enige sombere jaren kwam Koning Willom I en met hem de vraag of het gebouw, Kadastraal bekend als Nieuwe Zij'ls Voorburgwal 147 (de achterzijde staat naar de Dam gekeerd), een raadhuis v/as dan wel een paleis. Meer dan honderd jaar heeft men d.w.z. het Rijk en de gemeente onder ling en met welwillende medewei king van de Amsterdamse dag- en week bladen, gekissebist over dit vraagstuk. Tenslotte heeft, nu ongeveer twaalf jaar geleden, het Rijk toegegeven, dat ae gemeente er redelijkerwijs aanspra ken op kon doen gelden, en het heeft die aanspraken toen afgekocht voor de ronde som van tien millioen gulden. Daar heeft de gemeente, dankbaar maar niet voldaan, een spaarpotje van ge maakt voor een nieuw stadhuis. Ondertussen hadden de ambtenaren die honderd Jaar ook niet op straat ge zeten met hun paperassen. Zij hadden het Admiraliteitshof „tijdelijk" ter be schikking gekregen. Daar zitten ze nu nog in, al bijna anderhalve eeuw. Er is heel wat aan verbouwd, maar het is op geen stukken na een stadhuis, der hoofdstad waardig. En afgezien van de (on-)waardigheid het is veel te klein, te ondoelmatig, een dwaaltuin van hon derden hokken en hokjes. Er moet wat aan gebeuren, al kan dit slepende geval nu ook nog wel even wachten tot de kippenhokbewoners van de Maasvallei een behoorlijke woning hebben. Een schrale oogst. Voor de oorlog is er een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een nieuw stadhuis. Wij hebben de ontwerpen gezien. Het was een ten hemel schreiende demonstratie van stijlloosheid. En dat in de stad, die langs haar wereldvermaarde grachten een kleine duizend palelsjes telt, die voor de palazzo's der oude Italiaanse steden in schoonheid niet onderdoen.... Vier min of meer re delijke ontwerpen werden er uitge kozen, die, nou ja, aanvaardbaar schenen. Maar geen was erbij, waar van men algemeen zei: dat is het! Amsterdam was bedroefd. Nu zijn deze ontwerpen opzij gescho ven, want zij waren geprojecteerd op het Frederiksplein, waar eens het Pa- eis van Volksvlijt heeft gestaan. Thans is in principe besloten, dat daar het nieuwe stadhuis niet komt. Vermoedelijk komt daar nu een operagebouw. Het stadhuis wil men nu plaatsen op de hoek van de Amstel en het Waterloo- Plein, in de deerlijk gehavende oude Jodenbuurt, die geheel herbouwd moet worclen. Daar doen zich heel andere mogelijkheden voor. Twee gevels aan e waterkant men denkt onwillekeu rig aan Stockholm, dat op het schoonste stadhuis van Europa kan bogen; een ligging in het hart van de stad, waar de mogelijkheden om iets fraaie te creëren, *™t,erdan op het tamelijk zielloze Frederiksplein. Amsterdam juicht deze verandering toe. De architecten van de prijsvraag inmiddels tien jaar ouder geworden en wellicht twintig jaar wijzer, want wat voor jaren waren het! Wellicht wordt nu de geest over een hunner vaardig. Amsterdam, voor heel de wereld het Mekka der Stedenbouwkunst, is aan zijn reputatie verplicht ook ten deze een groots voorbeeld te geven.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2