HOLLANDSE NIEUWE r H c r i H u F nu m L m 9 r 1 m J MONICA Aikmaarse Boys of Kinheim tweede klasser! DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Zede en zedelijkheid HIJMHardDTs Verloofd. per Nylon Op het IJsselmeer wordt reeds met Nylon-netten gevist Wij luisteren naar Zwarie handel in Bijbels 3 9 1 ir~ Wedstrijd met tal van mogelijkheden Krachtsverschil zal miniem zijn FEUILLETON H (Van een speciale verslaggever.) De Nylon heeft bij haar na-oorlogse glorietocht door ons land niet al leen de hoofden van de dames op hol gebracht, maar ook de vissers koesteren intense belangstelling voor deze nieuwe wonderstof. Van de Nylondraad gaat immers de faam uit, dat zij veel sterker is dan andere garens. En wanneer men weet, dat een vleet netten van een haringlogger al gauw een vijftienduizend gulden kost en dat een logger verschillende vleet ten nodig heeft, zal men begrijpen, dat de sterkte en dus de levens duur van een net van groot be lang is. Voorlopig zal het er echter nog wel niet van 'komen, dat de Hollandse Nieuwe „per Nylon" wordt gevangen. Alleen de zoetwatervisserij met inbe grip van die van het IJselmeer, ge bruikt reeds Nylon-netten, welke uit Engeland en Amerika worden inge voerd. Heel wat tienduizenden palin gen en snoekbaarzen hebben reeds kennis gemaakt met de sterkte van deze fameuze Nylondraad. Het is dan ook te verwachten, dat de Nylonnet- ten de andere soorten zullen verdrij ven en dat zij op de duur ook voor de zeevisvangst zullen worden ge- bruitk. Maar eerst'moet men nog wat meer ervaring met dit nieuwe garen op doen en moeten ook de proeven, welke er thans mee worden genomen, volledig zijn geslaagd en alle moeilijkheden, elke zich voordoen, zijn opgelost. Daarmee is men thans druk bezig op het Laboratorium voor Materialenon derzoek van het Nederlands Visserij proefstation te Utrecht. Dit laborato- fium heeft vroeger reeds vele metho den gevonden voor het verduurzamen van visnetten, waardoor de levens duur van 2 tot 2y2 keer werd vergroot! Dadelijk na de oorlog begon men proeven te nemen met nieuwe looi stoffen voor de netten, daar de oor spronkelijke looistof bijna niet meer te krijgen was. De synthetische looi stoffen bleken onbruikbaar te zijn, maar gelukkig werden goede resulta ten verkregen met het gebruik van de schors van een Zuid-Amerikaanse boom, de cachou. Alle nodige aanwij zingen voor het gebruik van deze cachou werden aan de nettenlooierijen verstrekt. Na de cachou komt de Nylon aan de beurt. Allereerst werd de sterkte van de Nylondraad beproefd en ver geleken met die van katoen, kunst en natuurzijde. De Nylon overwon glorieus. In de zoetwatervisserij wordt reeds veelvuldig van Nylonnet- ten gebruik gemaakt, vooral door de geraffineerde zoetwatervissers, die in Friesland, Noord-Holland en een deel van Zuid-Holland wonen. Deze vissers vinden de Nylon-netten soepeler dan die van zijde, waardoor ze, zoals het in visserstaal heet, „vis- namiger" zijn, welk woord voor zich zelf spreekt. In de praktijk bleek ech ter, dat de knopen van het Nylonnet spoediger verschuiven dan die van zij den of katoenen netten. Op het labo ratorium worden daarom proeven ge nomen om dit euvel te verhelpen en men is er van overtuigd, hierin te zul- ZONDAG 12 JULI. Hilversum I, 801.5 M. geeft nieuws om 8, 9.30, 1, 7.30 en 10.30 u. K.R.O.: 8.30 Hoogmis. N.C.R.V.: 10.00 Kerk dienst. 11.30 Gewijde muziek. k.R.O.: 12.30 Vaudeville-orkest 2.00 gr.pl. 3.45 Nachtegalen van Meerssen. N.C.R.V.: 5.05 Kerkdienst. 6.30 Ned. Strijd krachten. K.R.O.: 7.45 Sport. 8.07 De gewone man. 8.15 De Zilvervloot. 9.15 Luisterspel. 9.45 Dameskoor „Femina" 10.50 Operaprogramma. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 8.30 Voor de tuin. 8.45 gr.pl., 9.30 Concert. 10.20 Symphonie-orkest. 11.00 Om roeporkest. A.V.R.O.: 12.03 Jean Sa- blon en Rina Ketty. 12.40 Gemengd koor. 1.15 Van alles wat. 2.05 Boeken halfuur. 2.30 Residentie-orkest. 4.30 Sportflitsen. V.A.R.A.: 5.00 Zaanlands kapel. 5.20 Mannenkoor. 5.40 Viool en piano. 6.15 Sport. I.K.O.R.7.00 Kerk dienst. A.V.R.O.: 8.15 Kurhauscon- eert 9.10 Hoorspel. 9.40 YValztime. 10.10 Toon Hermans. 10.30 The Sky- masters. 11.15 gr.pl. MAANDAG 14 JULI. Hilversum I, 301.5 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7 en 10.30 uur. N.C.R.V.: 8.30 Vrolijke morgenklanken. 9.15 Onze jonge zieken. 9.30 gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.35 Muziek uit de Oost. 12.00 Tenor en viool. 12.30 Ho- landa-sextet. 1.15 Stafmuziek A'damse politie. 2.20 Metropole-orkest. 3.00 Bij een kopje thee. 3.20 Kamermuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Strijkorkest. 5.00 Zangklasse. 5.30 Sport. 5.45 Rijk Overzee. 6.00 Gem. Omroepkoor. 8.15 Jan Zwart-herdenking. 9.30 Studio- tuinconcert. 10.00 Phylharm. orkest. 11.00 Bachprogramma. 11.30 Avond melodieën. Hilversum H, 415 51. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 7,30 Gr.pl. 9.00 Kamermuziek. 9.35 Orkestwerken. V.P.R..O: 10.00 Mor genwijding. V.A.R.A.: 10.20 De Re genboog. 11.15 Pianoconcert. 12.00 Orgel met zang. 12.35 Ensemble „Vin- centino". 1.20 Accordeon-orkest. 1.50 Krontjongband. 3.00 Hoorspel. 4.15 Operetteprogr. 5.00 De school is uit. 6.15 The Ramblers. 7.00 De Krekels. 8.15 Residentie-orkest. 9.05 G.G.-ca- baret. 9.35 Gr.pl. 10.15 Tango-rumba orkest. 11.15 Gr.pl. len slagen. Dan is men er echter nog lang niet. Want, zo vraagt Dr. Oly, de directeur van het laboratorium zich af, hoe zullen de verschillende water bewoners van onze meren, plassen, ka nalen en sloten zich gedragen ten op zichte van de Nylon? Een besparing van honderd duizenden. Deze vragen moeten eerst worden beantwoord, voor het laboratorium de Nylonnetten voor de zoetwatervisserij volledig kan aanbevelen en alle ge bruiksaanwijzingen er voor kan ge ven. Dit zal echter binnen betrekke lijk korte tijd kunnen gebeuren en de verwachting in Utrecht is dan ook, dat spoedig, nog meer dan thans reeds het geval is, met Nylonnetten zal worden gevist. Bij de zeevisserij spreken nog andere factoren een woordje mee. Bij de haringvisserij gebruikt men b.v. in het voorseizoen zeer soepele netten en in hoogeb naseizoen stijve netten, die geolied zijn. In hoeverre voor deze verschillende soorten netten de Nylon kan worden gebruikt, is nog niet be paald. De mogelijkheid is evenwel lang niet uitgesloten, dat na verloop van enkele jaren niet alleen de palin gen en snoekbaarzen, maar ook de ha ringen, schelvissen en schollen „per Nylon" zullen worden gevangen. Dit zal dan ongetwijfeld een besparing van enkele honderdduizenden guldens per jaar betekenen voor onze visserij! haha.h'j zai. F leer toch elndt l'IK I (3<c) je 0o de hoogte ^HOUDEN - Ik LACH me dood ik ö&cht, ze moolt weg zouden gaan en ik snak maar.een sigaartje. l'jk eens om je TE BEHEERDEN, NOG EEN OAAJi DAGEN GEDULD. DAN BEN JE VAN JE VERPLEEG* AF. toch bevalt het me niet, dat hj in die gewelven wil speu ren. h'j kan toch niets ontdekken maak je niet be - z0rg0. alles is toch dichtgemet seld. en... als h'j onverhoopt te veel mocht rondneu zen. dan kqj6t hj *n tjdje oratis loges in diezelfde gewelven in 0e directeurskamer nadat de inspec teur en rlkki vertrokken z'jn nog 'n paar, dagen en dan heb ik alle materialen in handen om mjh apparaat in werjc'mfe t stel" len. jaren heb ik naar. dat 06enbuk uitgezien...dit eiland heb ik n.&. gekocht, omdat öt de enise plek was, waar ik ongestoord kon werken... Coovneht rdp maar...nu aan t werk. vannacht moeten wj er weer op uit. geef orders,dat ik niet ge stoord ma6 worden de ge - bruikel'jke inzinking maar weer. Ook in Zuid-Afrika bestaat er e zwarte markt, vooral in de wijken der grotere steden, bewoond door natu rellen. Gewoonlijk geldt de handel, voedselwaren, waaraan een tekort be staat en die voor naturellen vrijwel niet te koop zijn op de open markt. In Kaapstad bestaat zelfs een zwarte handel in bijbels, waarnaar grote vraag bestaat onder naturellen, die tot kerkgenootschappen behoren. De prijzen waren ongeveer tien maal zo hoog als normaal. Jbizzlecufaiek Puzzle 41. Welke aardrijkskundige namen? De 10 bedoelde plaatsen waren: 1. Aberdeen, 2 .Lissabon, 3. Boekarest, 4. Manchester, 5. Wladiwostok, 6. Bor deaux, 7. Montevideo, 8. Liverpool, 9. Kopenhagen, 10. Caracas of Tarakan. (Voor de 10e plaats zijn in verband met het streepje, dat in de opgave te veel stond ook namen van 8 letters goedgekeurd) Uti vele goede oplossingen is ook ditmaal de prijswinnaar geloot. De prijs van 5 is deze keer ten deel gevallen aan de heer W. J. Strubbe, Kennemer Straatweg 171, Alkmaar. Gefeliciteerd. Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Een da me, die veel kruiswoord-puzzles oplost, heeft er thans een samengesteld en ons toegezonden. Wij geven deze welge slaagde poging gaarne een plaats en zo vinden onze oplossers dan nu als PUZZLE 42. Een krniswoord-puzzle. Hieronder diagram en omschrijvin gen: r* 2 4 5 5 7 e 10 12 1 14 1 15 16 77 is 19 ,P 25 21 22 23 24 j 25 26 27 26 29 fc. r 32 33 34 35 3è 37 38 39 AC 41 42 1 I44 45 48 49 50 1 51 52 SF— (Nadruk verboden). Om toegelaten te worden tot sommi ge lichamen en om bepaalde handelin gen te mogen verrichten of ambten te mogen bekleden, heeft men een bewijs 1 van zedelijk gedrag nodig. Dit is een alleszins nuttige maatregel en men mag de waarde van zo'n getuigschrift niet onderschatten. Als men hierbij maar in het oog houdt, dat het bezit van een Emna's laatste kans. K.F.C. is uitgeschakeld voor de pro motie naar de eerste klasse, maar Zee- burgia's kansen zijn buitengewoon fraai te noemen. Wat eigenlijk niemand ver- Voor de derde keer in deze kleine wacj,t had degradatie-promotie competitie ont-| Zeeburgia moet nog één punt heb- bewijs van zedelijk gedrag nog gener moeten de Aikmaarse Boys en Kin-! ben, om te promoveren, maar het staat lei waarborg biedt voor het zedelijk te bezien, of het dat eene punt morgen gehalte van de betrokkene. Deze kan, haalt. Want Emma speelt thuis en weet,1 naar de maatschappelijke maatstaven dat dit de allerlaatste kans is, dat er-JKemeten, een onberispelijk mens zijn gewonnen moet worden. Niet alleen j en tevens, wat zijn karakter betreft, nu, maar ook de volgende week uit een door en door slechte persoonlijk- tegen K.F.C. en dan de beslissingswed- heid. Omschrijvingen. Horizontaal: 1. lichaamsorgaan, 4. wordt van het koren gescheiden, 6. omlijsting, 9. hoort bij een koe, 11. pla teau in Azië, 13. rust, 15. willen vacan- tiegangers graag hebben, 17. hoeveel heid, 18. zitplaats, 20. geb. wijs van eten, 21. vis, 23. meisjesnaam, 24. wand versiering, 25. bouwland, 27. wonin gen, 29. lusthof, 30. deel van een bruidsjapon, 33. vlak bij, 38. vogel, 37. koud, 39. vindt men in de meeste vruchten, 40. gewicht, 41. doet aan ko ningen denken, 43. vochtig, 45. in houdsmaat plus aanw. vnw. (elk drie letters), 47. is meestal van glas (laatste letter ontbreekt), 49. Friese voornaam, 50. plaats in Gelderland, 51. soldaten- kost, 52. vindt men op Banka, 53. mooie weg. Verticaal: 1. nevel, 2. dag voor Pink ster, 3. hoort bij duiven, 4. eiland in de Middell. Zee, 5. rijen, 6fijn, 7. meisjesnaam, 8. deel van een schip, 10. els 24 hor, 12. rond voorwerp, 14. op dracht, 16. droogplaats, 19. naam van een meer op de grens van Canada, 22. hetzelfde woord of men het van boven raar beneden of van beneden naar bo ven leest. 24. landstreek langs de Rijn <z is s), 25. lokmiddel, 26. vlug, 27. heerlijk, 28. spotterm (Eng), 31. de maan, 32. gerechtelijke term niet droog (elk 3 letters), 34. voorzetsel plus bevel (elk drie letters), 35. vlek, 37. gil, 38. prijzen, 40. gele kleur, 41. lichaamsdeel, 42. meisjesnaam, 44. lichaamsdeel, 46. drie versch. mede klinkers, 48. idem. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Woensdag 16 Juli (uiterlijk) aan de Redactie van Uw courant. heim elkaar en nu gaat het er om wie tenslotte het volgend seizoen tweedeklasser zal zijn. In Velsen-Noord wonnen de Boys met klein verschil; in Alkmaar bleek Kinheim de meerdere van de thuis club en won met duidelijker cijfers. Nu geven deze cijfers niets weer omtrent de vermoedelijke uitslag van Zondag a.s., want daar komen zoveel factoren bij, dat het een wedstrijd wordt, waarin elke uitslag moge lijk is. Wij kregen verleden week de indruk, dat de Aikmaarse Boys te veel dachten aan het gelijke spel, dat voldoende was voor een prolongatie van het tweede klasseschap. 't Was net, of ze dachten: laten we maar sterk verdedigen, want féitelijk staan we al met één doelpunt voor. En als het dan nog eens zou luk ken, om bij een doorbraak te doelpun ten, is de wedstrijd beslist. Mogelijk was dit ook zo geweest, maar de Kin- heimers zorgden voor een ander resul taat. Deze wisten, dat er gewonnen moest worden en begonnen de strijd met veel meer élan, met veel meer wils kracht. En het resultaat is bekend. Nu staan de zaken anders. De Boys moeten winnen, willen ze tweedeklas ser blijven en Kinheim kan desnoods gelijk spelen. Want uiteindelijk zou Kinheim dan toch promoveren. Het is nu de vraag, o* Kinheim zich specialiseert op de verdediging, net als verleden week de Boys. En het is ook de vraag, of de Boys net zo zullen be ginnen als Kinheim de vorige Zondag! Nu geloven we, dat Kinheim niet de vergissing der Boys zullen maken, maar dat zij zullen trachten, de wedstrijd te winnen. Net als vorige week. En de Boys? Wat zullen hun zenu wen doen? Ze staan er wat dat betreft minder gunstig voor omdat zij alles te verliezen hebben. Zou de techniek alleen beslissend zijn, dan maakt Kinheim veruit de beste kans; is de Aikmaarse achter hoede in vorm en de voorhoede weer eens verrassend, dan is een Aikmaarse zege mogelijk, 't Kan ook zijn, dat een van beide clubs al spoedig instort, als het begin voor haar ongelukkig is en dan is elke uitslag mogelijk. Eerlijk gezegd, wij durven geen voor spelling doen. Het krachtsverschil is te gering; de spelsystemen zijn te ver schillend; de psychologische factoren te duister. We hopen op een goede faire wed strijd en hopen, dat de sterkste club van deze avond zal winnen. De wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter v. d. Hoek en wordt ge speeld op het R.C.H.-terrein in Heem stede. Een terrein, dat wat lastig te bereiken is voor beide clubs en dat o.i. niet het aangewezen veld is. strijd tegen Zeeburgia! Het lijkt ons een moeilijke opgave.... In de lagere klassen is Ahrends Purmerend van geen belang meer, omdat BKC reeds gepromoveerd is. Maar van groot belang is de ontmoe ting tussen DRC en NEA, de twee con currenten van Vitesse uit Castricum. De winaar zou het Vitesse nog even las tig kunnen maken, maar we geloven, dat uiteindelijk Vitesse toch gaat pro moveren. MFCRKAFC is ook al een ontmoe- ting, waarbij veel op het spel staat. De Medemblikkers willen zich graag hand haven, de Alkmaarders willen even graag promoveren. En wie zal de beste kansen hebben? Wij weten het niet Alkmaar moet de allerlaatste kans be nutten en thuis HEDW kloppen. Het moet kunnen dus rekenen we er op, dat de oude club Alkmaar zijn beste beentje voor zal zetten. Het programma luidt aldus: Alkm- BoysKinheim (v. d. Hoek); Ahrends Purmerend; DRCNEA; MFC RKAFC (Smit); Alkmaar—HEDW (Wit); Alcmaria IIVole wijekers II (Snaayers). OE 3#® RONDE VAN FRANKRIJK te6.17' EN 19* ETAPPE s p a 1 i RATlItlLLEmKS 13 JULI IS4 ETAPPE 193 tun SOJJX 14 JUU 16* ETAPPE 196 km i (- 15 JUU 17* ETAPPE 376 km 16 JULI 10' ETAPPE 146 km »30 Hoogten fryhet paraar» ücu Hoogte van de piaat&en "nJILC Wij moeten deze 'twee gezichtspun ten terdege uiteen houden. De maat schappij wil, als zij waarborgen ver langt, weten, dat zij te dqen krijgt met iemand, die de goede zeden in acht r.eemt en geen openbare aanstoot ver wekt door zich misdadig of onbetame lijk te gedragen. Dit is op zichzelf reeds iets heel belangrijks, vooral in onze tijd, waarin men het in sommige kringen niet zo nauw meer neemt met cie gewoonten, die als bij onderlinge afspraak tot regel gelden in het maat schappelijk verkeer. Tot de zede van een beschaafde samenleving behoort o.a. het zich houden aan afspraken; het eerbiedigen van eens anders geloof, overtuiging, gewoonten, eigendom en leven; het voldoen aan zijn beroeps- en geldelijke verplichtingen; het ge hoorzamen aan de wetten en haar die naren; het zich kleden en gedragen naar het gebruik, dat op het ogenblik als voegzaam geldt. Men kan aan al deze eisen voldoen en toch een slecht mens zijn. Want dit maatschappelijk fatsoen, ook al verte genwoordigt het op zichzelf een zede lijke waarde, betreft uitsluitend de op pervlakte, de dingen, die voor een ieder te kijk staan. Er zijn echter eigenschappen, die zich niet 50 onver heeld openbaren. Valsheid, nijd, gie righeid, bekrompenheid, zelfzucht, on gevoeligheid, onridderlijkheid, lafheid, geniepigheid, onkuisheid, zij kunnen z'ch uiten zonder dat buurman het merkt en zonder dat de politie hoeft in te grijpen. Het is noodzakelijk, zich dit goed in te prenten, omdat men zich anders een onjuiste, immers eenzijdige voorstel ling van zedelijkheid en onzedelijkheid vormt. Sprekend van een onzedelijk iemand of van een onzedelijke leef wijze, denkt men dan alleen aan han delingen, die publieke aanstoot ver wekken, en men vergeet, dat er ook een minder opvallende, maar daarom niet minder afkeurenswaardige onze delijkheid bestaat. Het is ontegenzeggelijk belangrijk, zowel voor iemands openbaar leven als voor het welzijn der maatschappij, of hij de wet heeft overtreden en met de politie in aanraking geweest is, maar voor de waardering van zijn ka rakter en het gehalte zijner persoon lijkheid geldt een hogere toetssteen, die allereerst rekening houdt met de vaak voor de toeschouwer verborgen innerlijke drijfveren. H. G. CANNEGIETER. pij n en is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORs J.JOR1SSEN 25) „Maar die kleine Trant verklaart plechtig, dat ze smoor van hem is! Ze zegt" hier bootste ze mijn stem uitstekend na: „Hoe dan ook, maar ik trouw hem niet om zijn geld!" „Misschien is het, omdat hij zo'n goed hart heeft en zo charmant is, of om zijn uiterlijk." „Aan zijn uiterlijk mankeert niets. Hij ziet er uit, alsof hij veel van ba den en zwemmen hield en van lange wandelingen en golfspelen en open ramen en lekkere zeep. Hij gebruikt een goed merk, dat weet ik", zei juf frouw Robinson, „en als iemand over dat standbeeldachtige van hem heen kan, nu dan „Ik zou er niet overheen kunnen. Maar ze is wel heel knap, als ze maar een beetje werk van haar toilet maak te; misschien zal ze dat nu doen", zei de telefoniste, die lange bloedko ralen oorbellen draagt en bruin papie ren manchetten over haar mouwen spelt, terwijl ze dienst heeft., „Wat zou je denken, dat hij gezegd heeft, toen hij haar vroeg?" „Nu, juffrouw Trant, als u die or der voor Buenos Aires hebt geno teerd, moet ik u raadplegen over iets persoonlijks. Zoudt u misschien in overweging willen nemen Het was zo op en top de stem van onze Baas, dat ik het opeens uit proestte. De meisjes, dus betrapt, lachten ook. „Wist u al, dat uw naam hier op aller lippen is, juffrouw Trant? U zult u daarin moeten schikken," zei juffrouw Robinson. „Laat u juffrouw Harris uw ring eens zien." „Ik zag hem al in de verte. Ik dacht, dat het wat was met het elec- trisch licht. Lieve tijd, wat glinsteren die stenen! Hebt u hem vandaag pas gekregen, juffrouw Trant? Ik moet zeggen, dat sommige mensen alles meeloopt. Het zal zeker een heel kort engagement zijn. denk ik." „Neen, niet zo heel kort", zei ik, denkende aan de twaalf lange, moei lijke maanden, die nog verlopen moesten. „Al zou het nog zo kort zijn. dan zal het u nog lang toeschijnen", zei de te lefoniste. „Hebt u helemaal geen idee. wanneer u trouwen zult?" Het scheen mij uren toe, voor ik van al het vragen af was en mij op weg naar mijn kamers in Battersea bevond. Vermoeid en zonder enig fut meer over, klom ik de vier stenen trappen op. Ik was geheel terneergeslagen bij de gedachte aan die vreselijke veertien dagen bij zijn moeder in hun huis even buiten Sevenoaks. Ik had het de hele weg niet mij kunnen afzetten. Eerst toen ik mijn sleutel in de deur stak, schoot mij iets anders te binnen. Ik zou Cicely nu ook mijn engage ment moeten meedelen HOOFDSTUK IX. Toen ik binnentrad, bevond ik tot mijn verbazing, dat iemand mij al voor was geweest. Cicely's goudblonde hoofdje kwam ijlings van tussen de kussens op onze verschoten sofa te voorschijn en blo zend en opgewonden riep zij: „Zeg, Tots! Wat heb ik daar ge hoord? Wat moet dat verhaal beteke nen, dat jij geëngageerd zou zijn? Je meent toch niet. dat 't waar is?" „Wie ter wereld", vroeg ik. terwijl ik bij onze oude. wankele tafel midden in de kamer staan bleef en haar aan staarde, terwijl zij. óp haar elleboog geleund, nog op de sofa zat, „wie ter wereld heeft het jou verteld?" „Wie? Wie denk je?" Ik liet mijn blikken over de tafel gaan. Er was blijkbaar een bezoekster geweest, die vrij lang gebleven was, want een van de theeschoteltjes was opgehoopt met sigaretteneindjes. Wie kon het geweest zijn? Een van Ciceely's vriendinnen? Maar hoe zouden die het weten? Wie het ook geweest was, n^oest stellig urenlang gebleven zijn! „Het was je vriend", zei Cicely ein delijk. „meneer Sydney Vandeleur." „Sydney is die hier geweest?" „Ja, natuurlijk". „En waarom?" „Waarom, schat? Wel om jou op te zoeken. En wat is hij gezellig en gees tig en aardig! En zo knap! Een echte artistenkop! Net Karei de Eerste. Ik bedoel dat portret door van Dijck. Och, schat, je wilt toch niet zeggen, dat je je met een ander geëngageerd hebt, terwijl iemand, zoals hij me?r dan dodelijk van je is. „Wie zegt dat? „Wel, hij natuurlijk! Wist je het dan niet?" „Neen". Langzaam legde ik mijn handschoe nen en p&rapluie neer. Natuurlijk heb ik het altijd geweten van Sydney. maar hoe overtuigd 'n meisje ook is van zo iets. kan zij nooit zeker zijn voor hij haar zijn liefde in woorden verklaard heeft. Dit is misschien Grieks voor een man. maar elk meisje begrijpt het.... Om nu het feit uit Cicely's mond te vernemen, -die er alles maar uitflapt. verraste mij evenzeer, als wanneer Sydney mij nooit énige oplettendheid zou bewezen hebben, mij nooit com plimentjes had gemaakt, zijn mooie donkerbruine ogen met onmiskenbare bewondering op mij had laten rusten, en ik de blik van teleurstelling niet opgemerkt had, toen ik z'n moeder en hem mijn zogenaamd engagement had meegedeeld. Cicely vervolgde haar verhaal. Zij scheen er echt van te genieten. „Je moet het geweten hebben! Hij had al plan op je. toen je nog een schoolmeisje was. met een klein, trots, snoeperig gezichtje en dat prachtige, donkere haar in een lange vlecht op je rug." „En dat is hij jou komen vertellen en niet mij?" Bij deze woorden liet ik mij neer vallen in de leunstoel, waarvan de ene armleumng altijd los laat. Dit gebeurde nu ook weer. Ik gooide de armleuning met een vaart in de hoek van de kamer. Ik voelde me wel wat verlicht daardoor maar nog niet veel. „Mij heeft hij dat nooit verteld, Cicely". „Omdat hij te tactvol, te goed is. Hij kon er niet toe besluiten", zei hij. „zo spoedig nadat jullie geruïneerd waren, en je vader gestorven was. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5