MIDDENSTAND in de verdrukking DIOGENES MONACO VIERT FEEST Vermonensaanwasbelastinn De denazificatie in Duitsland Laat mij maar lopen FRANKRIJK in de "WILLEN BAKKERS EN KRUIDENIERS GAAN STAKEN? ZIJN BRUID VERMOORD in Oudewaier No£ meer arrestaties in Griekenland ZILVEREN REGERINGSJUBILEUM VAN PRINS LOUIS II Zwarte Nogmaals de vliegende schij ven Drie verstekelingen vlogen naar New-York aanwas latale cirkel Het schijnt wel, dat de Neder landse bakkers en kruideniers, die in het algemeen bezadigde lieden lijn, hun zelfbeheersing dreigen te verliezen. Zoals men weet, heeft dezer dagen in Alkmaar, Enschede, Amsterdam enz. een protestverga dering tegen verschillende over heidsmaatregelen plaatsgevonden. In deze bijeenkomst is het warm toegegaan. Het kan een oor deel zijn, dat men wat te ver gaat, als men Prof. Brouwers de „moor denaar" der kruideniersgezinnen noemt, maar in de hitte van de strijd om het bestaan gaan sommi gen zich wel eens te buiten aan het gebruik yan harde woorden. Bovendien zijn in 't bijzonder de kruideniers verbitterd, omdat Prof. Brouwers enige tijd geleden beloofd heeft, de winstmarges der kruideniers niet verder te verlagen, een belofte, die niet gestand is gedaan. Tal van kruideniers zien geen kans meer, bij de huidige toestand van za ken, de eindjes aan elkaar te knopen. Neemt men nu in aanmerking, dat een kruidenier van de ochtend tot laat in de avond in touw is, wil hij z'jn zaak drijven en alle wettelijke voorschrif ten. vooral ook op administratief ge bied, in acht nemen, dan behoeft hA geen verwondering te wekken, dat hij een winstmarge verlangt, die hem in staat stelt, met de zijnen behoorlijk te kunnen leven. Verbitterd over gang van zaken. De vaststelling van de grossiers- en detaillisten prijs van spijsolie (winst marge respectievelijk 8 en 18 ets., per fles van 6 rantsoenen) heeft de maat doen overlopen. Van belang is het, dat deze winstmarge is bepaald tegen het advies van de vakgroep in. Mede daaraan menen kruideniers het recht te mogen ontlenen, tegen deze maat regel te protesteren. Maar wie zijn oor te luisteren legt in de kring der krui deniers, die komt al spoedig tot de ontdekking, dat deze nijvere Zaken mensen reeds lange tijd verbitterd zijn over de algehele gang van zaken. Er wordt van de doorsnee kruide nier veel te veel gevergd en het pro test inzake winstmarge is eerder een gevolg dan de voornaamste oorzaak van de algehele ontstemming. De te Enschede gehouden vergadering zal Worden gevolgd door een massale bij eenkomst te Utrecht. Intussen is een permanent comité van actie gevormd, dat zich tot de Minister van Landbouw en Visserij heeft gewend met de me dedeling, dat grossiers noch detaillis ten de winstmarge voor de spijsolie aanvaarden. Hiermede is een conflict geschapen, dat ernstige gevolgen kan hebben. Het ziet er naar uit, dat de kruideniers voet bij stuk zullen hou den. aldus verklaarde ons een insider en dat deze laatsten niet van zins zijn, voor de minister te wijken. De maat is niet alleen vol, zij loopt over. De Leeuwarder rechtbank kreeg een zaak te behandelen, van een vis- venter, verdacht van moord op zijn bruid. Op het bureau van politie te Leeu warden vervoegde zich in de late avond van 20 Mei j.1. de 28-jarige vis- venter Kaper, wonende te St. Jacobi- parochie. Hij vertelde even te vop n in de z.g. jodenlanden zijn verloofde van het leven te hebben beroofd. De man ging met de politie mede naar de plaats van het misdrijf, waar hij de plaats aanwees, waar hij dé vrouw, de 25-jarige Franske de Fries uit Leeuwarden, met wie hij in onder trouw stond, had verdronken. Ter zit ting vertelde verdachte, dat zijn a s. vrouw te water was geraakt en dat hij haar toen in de nek heeft gegrepen en zo lang onder water kleeft gehouden tot zij geen teken van leven meer gaf. De verhouding tussen verdachte en zijn toekomstige familie bleek niet erg vredelievend, want behalve deze moord was verdachte ook nog ten laste gelegd: bedreiging met doodslag van de vrouw van J. Groeneveld te St. Jacobi-Parochie. Dit laatste feit achtte de officier van Justitie echter niet bewezen. Voor het eerste feit vorderde hij •en gevangenisstraf van veertien jaar. Mr. Buiel, de verdediger, bepleitte clementie. Zijn wjj goed ingelicht, dan wordt in de kringen van de kruideniers zelfs ernstig overwogen, een bedrijfs- staking af te kondigen, indien de Overheid voortgaat op de huidige weg der economie. Men is er zich weliswaar van be wust, dat een dergelijke staking, waaraan zeker door andere groepen uit het bedrijfsleven zou worden deelgenomen, grote schade met zich zou brengen voor de volkshuishou ding, maar men ziet nu eenmaal geen andere uitweg, als de regering het bedrijfsleven op dezelfde wijze aan banden blijft leggen. Meer gematigde elementen zouden het zover niet willen laten komen, doch eerder een of meer overheids maatregelen willen saboteren. Het be hoeft niet gezegd, dat dergelijke con flicten uiterst schadelijk zijn voor de gezagsverhoudingen in Nederland en dat een regering, die leiding geven wil, alles in het werk moet stellen om deze conflicten te voorkomen N. P. C. FRISSE LUCHT IN DE MACHINE. Tijdens het oponthoud op een vliegveld is het vaak zeer warm in de cabine in de zomer. Ook in de Noord-Europese landen en in de troepen is het on dragelijk. Deze foto is op een vliegveld in West-Indië genomen. Vanuit een auto welke men op de foto ziet wordt frisse lucht in de cabine ge pompt tot men een temperatuur van ongeveer 18 graden celsius bereikt heeft. Als het vliegtuig weer in de lucht is, is het gemakkelijk een behagelijke temperatuur in de cabine te houden. Wij zijn het met een ieder eens, dat het maar raar verdeeld is in de wereld. Zo vzou men in het wapen van 's-Gravenhage een grafelijke burcht verwachten en niet in dat van het vriendelijke, oer-Hollandse, stedeke van Oudewater, waar zo'n burcht wel in prijkt. Daarentegen von den wij juist in het laatste stadje, wat het Haagje in zijn schild voert: de stedelijke ooievaar. En toch koestert Oudewater dit dier aan het hart. Sinds jaar en dag staat er, hoog op het oude raadhuis, een paal en daarop is kunstig een ooievaarsnest gebouwd. En het nest is bewoond. Ook sinds jaar en dag. Boven de oude trapgeveltjes en daken en boven de grachtjes met de hem niet meer. Ze leren hem niet eens vliegen. Maar dat leert hij zich zelf wel, gesterkt door het geloof in de mensen. Ambtshalve zal hem dat ge loof te stade komen. Hij zal straks wanneer hij groot is niet het gevoel hebben een gewone mensjes-drager, een kruier, te zijn, maar met wederliefde zijn hoge taak aanvaarden. Deze Diogenes onder de ooievaars wordt gevoerd met levende vis en levende kikkers. In zijn ton. Hij toont duidelijk zijn dankbaarheid, want de ton heeft al een wit voetje bij hem ge haald. Kalkwit. Dat voederen hebben wi' gezien. En omdat er een plaatje van zou worden gemaakt, met het meisje dat hem redde erbij, werd hij uit de ton gehaald en midden op een brug in het zonnetje gezet. Steeds meer Oudewatersen schaar den zich vertederd om dat tafereeltje, bcmen, die er in weerspiegelen, leiden zagen toe en waren tevreden. Het' is nu een vader- en moeder-ooievaar hun kroost op tót aviateurs. Tot meesters van het luchtruim. Dat is geen sinecure, want ooievaars mogen zeker geen nood landing maken. De uivertjes leren het dan ook. Op één na. Dat is het zwarte schaap. Of de immers hun Diogenes. Er is wel eens gefluisterd, dat Oude water een „dood stadje" zou zijn, maar nu wij ervaren hebben hoe daar ge zorgd wordt voor de bode van het nieuwe en prilste leven, weten wij wel beter. Moge het vergolden worden! De Griekse politie doet nog steeds huiszoekingen te Athene. Men zoekt nog ongeveer 4000 personen, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij het communistische complot tegen de staat. Tot dusver zjjn 2500 personen gearresteerd. Generaal Zervas, minister van open bare orde, heeft op een persconferen tie medegedeeld, dat de regering door het centrale communistische comité uitgegeven geschriften in beslag heeft genomen, die betrekking hebben op de vorming van een communistisch re volutionair leger in Griekenland. Zes dagen lang is er feest vreugde in het kleine vorsten dommetje aan de zonnige Mid dellandse zeekust, dat het 25- jarig regeringsjubileum viert van de 76-jarige vorst van Mo naco, Prins Louis II. Iedere avond in deze week zullen er openluchtbals zijn in de straten van Monte Carïo en van alle plaatsen in het miniatuurland, optochten met fakkellicht, opera's, balletten, concerten en schouwburgvoorstellingen voor inwoners en buitenlandse toe risten. Sportwedstrijden van vrijwel iedere aard zullen de sportminnende Monegasken overdag bezighouden. Openingsplechtigheden De onderdanen van de jubilerende vorst, van wie de ouderen zich na tuurlijk nog levendig de dag her inneren, waarop Louis II de troon besteeg als opvolger van zijn vadei Albert I, openden de herdenkings plechtigheden met een plechtig Te Deum, gevolge, door een parade van het „leger" en een manoeuvre van Franse, Britse en Amerikaanse oor logsschepen voor de kust. Intussen brengt Prins Louis zijn dagen rustig door met het bekijken van zijn porceleinverzameling, zijn boekbinderij en zijn kunstcollectie, die zijn voornaamste belangstelling eisen op zijn oude dag. Kort na het regeringsjubileum zal de vorst zijn 77ste verjaardag gedenken: op 12 Juli 1870 werd hij te Baden Baden geboren. Hij draagt een indrukwek kende reeks van namen: Louis, Charles, Antpine, Prins van Monaco, hertog van Valentinois, markies van Matignon, graaf van Totigni, baron van Saint Lo,, baron van Luthumiere en baron van Hambye. Hij is dra ger van de militaire medaille en van het oorlogskruis van Frankrijk. Hij was generaal in het Franse Vreem delingenlegioen en commandeerde een Franse divisie in de oorlog 1914. 1918. De vermogensaanwas wordt bere kend uit de eenvoudige rekensom: eindvermogen-beginvermogen-bijtel- lingen-aftrekposten. Daarmede is de zaak echter nog niet ten einde. Een zeer belangrijk punt moet nu zelfs nog ter hand worden genomen, n.1. het vaststellen van de origine van de aanwas, een analyse daarvan of als men wil de vaststelling van de kleur. De wet spreekt alleen van een op onoirbare dan wel op onge rechtvaardige wijze verkregen ver mogensaanwas, alles wat daar niet onder valt kan men dan oirbaar noemen. De volksmond spreekt van een witte of een zwarte aanwas. Het verschil tussen witte en zwarte aan was is daarom zo belangrijk omdat het tarief voor beide verschillend is. Een witte aanwas wordt belast met 50%60% of 70 pet., een zwar te onherroepelijk met 90 pet. Boven dien kan een witte aanwas met meerdere bedragen verminderd wor den dan een zwarte aanwas, alvo rens het tarief wordt toegepast. De wet geeft een definitie van een zwarte aanwas, welke definitie, of schoon zij erg lang en vaag is, ik hier laat volgen. Het observatorium van Del Salto heeft medegedeeld, dat de aanwe zigheid van een vreemd object, dat zich op 19 Mei langzaam door de lucht boven Chili voortbewoog en bij tussenpozen een witte rook af scheidde, is waargenomen. „Deze vreemde meteoor", aldus de mede deling van het observatorium bleef enige tijd in de lucht han gen om vervolgens met een ont zaggelijke snelheid, ongeveer als van de V-2, uit het gezichtsveld te verdwijnen". Het observatorium raadt waarnemers van Arica (ha ven in Chili) tot Magelhaens aan, van 1123 en van 2830 Juli op hun hoede te zijn. In deze periode zou de aarde belangrijke meteoor sferen doorkruisen. verloren zoon. In ieder geval is het er een die uit het nest is gevallen of verstoten en niet weer aangenomen, j Wij weten niét waarom. Het meisje, dat vlak bij .het raadhuis woont, heeft het gemerkt, aan het lawaai op haar dak, dat onder het nest ligt. Zij vroeg ook naar geen waarom, maar haar hart was mild en zij redde die verloren zoon van de dood in de dakgoot. De jonge ooievaar woont nu aan de andere kant van het grachtje tegen over het raadhuis, op 'n klein plaatsje. Zijn huis is een ton. Net als dat van Diogenes. Maar zoals Diogenes mis troostig, met een lantaarntje o; klaar lichte dag op de drukke markt te Athene naar een „mens" zocht, is het toch met deze ooievaar niet gesteld. Deze heeft nu „mensen" gevonden, want met erbarmen is hij ingehaald en wordt hij verzorgd. Zijn ouders kennen Drie op avontuur beluste Zweedse jongens verstopten zich vorige week in de bagageruimte van de „Rolf Vi king", een Skymaster van de Scandi- navian Airlines System, die van Stackholm naar New-York vertrok. Niemand merkte hen onderweg op en de jongens slaagden er zelfs in op het vliegveld La Guardia ongemerkt uit het vliegtuig te kruipen en te ver dwijnen. Mogelijk had niemand hen zo spoedig ontdekt als een van hen geen heimwee gekregen had en naar het bureau van de Scandinavische Lucht vaart Mij. was gestapt om een gratis retourtje naar Zweden te vragen;.. Vermoedelijk zijn deze jongens de eerste verstekelingen, die door de lucht van Europa naar Amerika zijn gekomen. Een Russische vrouw, die in Januari j.1. probeerde met een toestel van de Air France naar de Verenigde Staten te komen, bracht het niet ver der dan Gander. Twistappel der bezetters De vier bezettende mogendhe den, die twee jaar geleden zijn overeengekomen om Duitsland te denazificeren, hebben, door vier verschillende methodes te volgen, veel achterdocht en gekibbel ver oorzaakt, maar slechts weinig on derlinge overeenstemming bereikt. Het resultaat vgn dat geharrewar is, dat een Duitser, die in de Ameri kaanse zóne als nazi vervolgd zou worden, in de Britse wellicht vrjj zou zijn, terwijl helemaal niet te zeggen is hoe de Russen in hun zóne over hem zouden oordelen. Richtlijnen Volgens de richtlijnen van Potsdam moet de denazificatie in de volgende klassen worden onderverdeeld: 1. be rechting van nazis; 2. internering van nazileiders; 3. vervolging van oorlogs misdaden; 4. bewaking van mogelijke ordeverstoorders; 5. verwijdering van de nazi-depkbeelden uit het onderwijs en 6. uitroeiing van ondergrondse be wegingen. In de twee jaren van be zetting hebben de vier mogendheden regelmatig samengewerkt op de drie laatste punten, maar voortdurend ge streden over de andere. Vooral de Russen en Amerikanen konden het nooit eens worden. De Russen houden vol, dat de Amerikanen, door een deel van de denazificatie-taak op de Duit sers zelf te schuiven, de overeenkomst van Potsdam hebben geschonden. Ter- wijl de Amerikanen op hun beurt hun sijsteem verdedigen en de Russen ver wijten de denazificatie in het geheim te voeren. Tot het einde van 1946 (latere cijfers zijn niet officieel be kend) hebben de Amerikanen 169.282 nazis berecht, de Russen 18.328. In de Amerikaanse zóne werden veroordeeld 144.139 daarvan, in de Russische 18.061. De Russen verwgten de Ame rikanen nu het hoge percentage vrij spraken, de Amerikanen de Russen het geringe aantal processen. De Fransen hebben In dezelfde periode 17.353 nazis berecht, waarvan 17.033 werden veroordeeld. De Engelsen heb ben zich er mee tevreden gesteld de ex-nazis uit hun ambten te verwij deren zonder hen verder te berech ten. Millioen uit hun ambt Tezamen hebben de vier bezetters meer dan een millioen nazis uit hun ambten gezet (de meesten in de Ame rikaanse ruim 390.000 en de Russische bijna 375.000 zóne), maar aan de onenigheid is nog geen einde gekomen. In Berlijn dienen de verschillende nieuwsbladen, geprote geerd als zij worden door de verschil lende bezetters, als aanwijzers van de verschillende „hoge nazis", die in de bestuursinstanties van de andere zóne een goede positie bekleden. Voor al de bladen der Russische zóne noe men vaak op die manier Duitse func tionarissen in de Britse zóne. In de besprekingen van de contrólecommis- sie schijnen dergelijke kwesties ook al aan de orde geweest te zijn. Wel heerst over het algemeen een goede samenwerking op het gebied der „zuivering van het onderwijs", en op dat van het opruimen van onder grondse bewegingen. Maar de berech- tings- en interneringspolitiek is nog altijd een steen des aanstoots. Ongeveer 7000 deelnemere hebben voor de marsen ingeschreven, t.w. voor de afstand van 55 km ongeveer 2050, voor 50 km 1300, voor 400 km 3450, voor 30 km 150 en een vijftigtal bui tenlanders. Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije zijn vertegenwoordigd door groepen, Denemarken, Engeland, Italië en de Verenigde Staten door enkele deelnemers. Definitie zwarte aanwas. „Indien en tot het bedrag waartoe „door de belastingplichtige, al dan „niet in zijn bedrijf of beroep, tus- „sen de peildata voordelen zijn ver kregen, door met gebruikmaking „van de schaarsste aan goederen of „arbeidskrachten, voor goederen of „diensten een aanzienlijk hogere „prijs te bedingen dan met inacht- „neming van de goede trouw, op het „tijdstip van het sluiten der over eenkomst, gebruikelijk was, dan „wel door in strijd met de zorgvul digheid ten aanzien van de na tionale zaak, welke redelijkerwijs „betaamde, goederen te leveren of „diensten te verrichten, waarvan de „belastingplichtige wist of gegronde „redenen had om te vermoeden, dat „zij geheel of nagenoeg geheel zou den dienen, om te voorzien in de „behoeften van de vijand of zijn „handlangers, wordt de vermogens- „aanwas belast als op onoirbare dan „wel op ongerechtvaardige wijze „verkregen vermogensaanwas be- „houdens voor zover de belasting- „plichtige overtuigend aantoont dat „de vermogensaanwas niet uit deze „voordelen is ontstaan". Twee delen. Deze definitie kan in twee delen gesplitst worden n.1. een gedeelte dat handelt over voordelen, verkre gen door gebruik te maken van de schaarste aan goederen of arbeids krachten in het algemeen en een gedeelte dat betrekking heeft op le veranties aan de vijand. Het eerste gedeelte wordt geken merkt door vier voorwaarden: Voorwaarden. 1. Er moeten zijn voordelen. Het gaat niet alleen om inkomen of winst in de zin van enkele fiscale wetten, doch kort en goed om elk voordeel. Ieder die privé bezti ver kocht (huisraad, antiek, juwelen, boeken, kleding), kon daarmede voordeel behalen. 2. Het is van geen belang of de voordelen in of buiten bedrijf of be roep zijn verkregen. Hetgeen men in privé-bezit deed, kan evengoed in aanmerking komen als wat men in zijn zaak deed. 3. Er moet geweest zijn schaarste aan goederen of arbeidskrachten. 4. Er moet een aanzienlijk hogere prijs zyn bedongen dan met inacht neming van de goede trouw op het tijdstip der transactie gebruikelijk was. Juist in de voorwaarden drie en vier liggen grote moeilijkheden. Wanneer is een goed schaars? Wat is een aanzienlijk hogere prijs? Wat is goede trouw op het tijdstip der transactie? Wat was toen gebruike lijk? Hierop kan men sterk uiteen lopende antwoorden geven. Het zal blijken dat hier een bron van me ningsverschil tussen fiscus en be lastingplichtige bestaat. In een volgend artikel zal ik spreken over leveranties aan de vijand. Drs. J. P. van Poppel. POLITIEKE DELINQUENT DOOR REVOLVERSCHOT GEDOOD. Een bewaker van het internerings kamp Duindorp te Scheveningen liet per ongeluk zijn revolver vallen. On gelukkigerwijs ging het wapen af. Het schot trof één der gevangenen, de 39- jarige R. van der Plas uit Schevenin gen in de buik. Het slachtoffer over leed kort daarop. Af stammelingen Prins Louis II heeft een dochter de 49-jarige Charlotte Louise, erf- prinses, en twee kleinkinderen, prinses Antoin V.e Louise (27 jaar) en kroonprins Rainier (24). Hun va der hertog Pierre Grinaldi is in 1933 van prinses Charlotte gescheiden. Kroonprins Rainier trad begin 1944 vrijwillig in Franse militaire dienst, waarhij het „Croix de Guerre" ver- diende. Zijn zuster verrichtte in de oorlog belangrijk sociaal werk in 't Vorstendom. De jubilerende vorst Louis II trok in 1946 de algemene aandacht tot zich door zijn huwelijk met Chislaine Dommanges, genaturali seerd burgeres van Monaco. Een hu welijk van een 76-jarige grijsaard. Louis leeft erg rustig in zijn para dijsachtige vorstendom, welke kust lijn van slechts vijf km. een aantal van 's werelds beroemdste bad plaatsen en speelcsntra rijk is. Zijn hele hofhouding bestaat uit twee adjudanten en twee hofdames. GUNSTIGE OOGSTVOORUIT- ZICHTEN IN SOW JET-UNIE. Dank zij de gunstige weersomstan digheden is de stand van de oogst in de Sowjet-Unie zeer goed. Van de re sultaten van de oogst hangt het af of de broodrantsoenering zal kunnen worden afgeschaft en of er een re delijke hoeveelheid graan naar de lan den van Europa zal kunnen worden geëxporteerd. De stemming van de Fransman, toch al vrij veranderlijk, wordt niet bepaald gunstig beïnvloed door de dreigende wolken, die zich boven de politieke en maatschappe lijke horizon beginnen samen te pakken. Ofschoon een van de grootste gevaren, die de Franse economie bedreigen, n.1. de spoorwegstaking, nog door de regering kon worden bezworen, vóór de gevolgen tot een catastrofe groeiden, wil dat nog niet zeggen, dat de lucht nu zuiver is. Integendeel, men behoeft geen groot politicus te zijn of een goed kenner van de Franse samenleving van dit ogenblik, om de spanning van de onzekerheid omtrent de naaste toekomst en de grote maat schappelijke en economische nood als een angstige beklemming aan te voelen. En de gebeurtenissen, die hiertoe aan leiding geven, spelen zich niet alleen af in de kamers der ministers of bij de besturen van de politieke partijen. Het zijn daarentegen juist de moeilijkhe den, waar men iedere dag weer mee te maken heeft. die de ernst van de toestand duidelijk doen worden. De rijen voor de bakkerswinkels in Parijs, om het toch al karige rantsoen, na uren lang wachten, te kunnen be machtigen, zijn daar een droevig voor beeld van. In sommige wijken zijn er zelfs bakkers, die geheel sluiten bij gebrek aan meel, en dat in een land als «Frankrijk, dat vóór de oorlog tot een van de grote korenproducenten van Europa behoorde. De andere rantsoe nen, zoals van suiker en boter, beide ongeveer 500 gram per maand, zijn zo gering, dat biina een ieder genoodzaakt is, voorzover hii dat tenminste betalei kan. op de zwarte markt bij te kopen. Over het algemeen is het leven vrij duur en grote groepen van de bevol king kunnen dan ook m aar amper in hun elementaire levensbehoeften voor zien. Voor hen wordt het leven met de dag moeilijker, doordat êe regering er nog steeds niet in geslaagd is de prijs stijging te voorkomen. De fatale kringloop; prijsstijging, verhoging van de lonen en tengevolge hiervan weer be^en-st het gehele econo mische leven en is voor de regering het grote probleem val dit ogenblik. Met het al of niet vinden van een op lossing hiervoor, staat ol valt het her stel van dit volk. Natuurlijk waren er tijdens de oor log talloze moeilijkheden, waarmee het volk te karrroen had. maar de schuld hiervan weet men aai de gemeen schappelijke vijand. Nu men gebukt gaat onder moeilijkheden, die niet meer alleen als direct gevolg van de oorlog beschouwd kurniem worden, is het volgens de oppositie het beleid van de regering en volgens de regerings partijen de tegenwerking van de oppo sitie, die oorzaak is van de gang van zaken. Maar. bij wie de fout ock ligt, de feiten liggen nu eenmaal zo, dat Frankrijk op een hellend vlak staat en slechts een gezamenlijke krachts inspanning van alle partijen kan mis schien voorkomen dat het steeds meer bergafwaarts glijdt naar de gevaar lijke afgrond van een inflatie of nog iets ergers. De gevolgen van zulk een crisis zouden natuurlijk piet beperkt blijven tot dit land alleen, maar zouden ook de opbouw van de andere West-Euro- nese landen in belangrijke mate be lemmeren. Dit is voor ons een reden te meer om met aandacht de ontwikkeling van de toestand in Frank rijk te volgen en te hopen dat dit land swedig de weg zal vinden naar een zekere en wel varende toekomst. H. G.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6