Tweehonderd millioen mensen verheffen hun stem Mac Arthur houdt een rede Prinses Elisabeth inspecteert Zestien landen confereren te Parijs Ernest Bevin Voorzitter S.D.er Mollis ter dood veroordeeld Kerkvervolging in Joego-Slavië Nieuwe voorstellen van Republiek? Hitiers Atoomgeleerden, Fotovliegtuig valt tussen de renners. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Voor Europa's herstel yAN NABIJ EN VERRE Grootspraak en overdrijving Natuurlijk in Amerika Franse ambtenaren in staking V. J Roemenië wil lid der V.N. worden Mevrouw Lupescu zal genezen Duits schip verdwenen Diefstal van atoomgeheimen Dr. Holtrop terug naar Nederland Geen maximumprijzen voor hard fruit Weetèeddd BUREAU: KiooiagstTaat 78*80 Deo Heider Telefoon 2345 GKro 448041 Dit.: I. Bijlema MAANDAG H JTTM 19*? Voortzetting wan de 70E JAARGANG No. 9557 HELDERSCHE COURANT TARIBVEN: Advertenties: M cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjee") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa t 5.—per poet f 1.55 H> ofdredacteor: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A Dekkers en W. Kok. De vlaggen van zestien landen tooiden het Franse ministerie van Bniten- Iandse Zaken, waar in de ruime eetzaal Zaterdagmorgen om vijf minuten over elf Nederlandse tijd de conferentie van Parijs door Georges Bidault werd geopend. In alfabetische volgorde zijn daar de afgevaardigden gerangschikt, met Engeland en Frankrijk tegenover de voorzitter. De zestien landen vertegen woordigen ruim tweehonderd millioen zielen. Bidault gaf de verzekering, dat de souvereiniteit en de onafhankelijk heid van hun landen zouden worden gerespecteerd. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van het doel der confe rentie, n.1. het opstellen van een over zicht van de behoeften en de midde len van de Europese landen. De tijd is nu gekomen, waarop aan de na-oor- logse anarchie een einde moet worden gemaakt. Hij eiste voor de ter conferentie ver tegenwoordigde landen het recht op voor Europa als geheel te spreken. Ik ben er zeker van, aldus Bidault, dat wij versterking krijgen wanneer ons werk de richting van ons streven heeft aangetoond. Ik herhaal dat wij gehoopt hebben, dat geen enkel land zijn mede werking zou weigeren. BEVIN PRESIDENT. Nadat Nederland, België en Luxem burg hadden voorgesteld Bevin tot voorzitter van de conferentie te be noemen, werd deze met algemene stemmen gekozen. Na zijn verkiezing dankte Bevin in een korte rede namens de Britse rege ring de aanwezige landen voor hun spoedig antwoord op de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie. Het zal geruime tijd duren, aldus Bevin, alvo rens de uit de oorlog voortvloeiende po litieke moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd; de economische problemen vragen echter een spoedige oplossing. De rede van Marshall biedt ons hiertoe de gelegenheid. Wij geloven, dat het aanpakken van de economische proble men niet alleen verlichting zal bren gen, doch dat daardoor tenslotte ook in politiek opzicht een oplossing voor Europa zal worden bereikt. „Ik herhaal, dat dit een economische en geen politieke conferentie is. Het is in het belang van allen Europa er eco nomisch weer bovenop te brengen", DE AFWEZIGEN. Sprekende over de afwezigheid van bepaalde Oost-Europese landen zei Bevin: „Het is zeker, dat zjj hun af- Naar het Duitse Persbureau in de Amerikaanse zóne meldt, is tussen Zwitserland en de Sowjet-Russische zóne van Duitsland een overeenkomst voor uitwisseling van goederen en betalingen gesloten, welke een jaar geldig zal blijven. Van een lijn- vliegtuig, dat van Berlijn op weg was naar Parijs, geraakte een motor in brand. Vier van de 10 inzittenden sprongen met parachutes uit het vliegtuig, doch de zes anderen bleven eveneens ongedeerd, toen het toestél bij Eisleben beschadigd aan de grond kwam. De Britse Middellandse Zeevloot zal Donderdag Malta verla ten voor het maken van een zomer- kruistocht, waarop Turkse, Sowjet- Russische en Griekse havens zullen worden bezocht. De luchtvaart overeenkomst tussen Nederland en China is Zaterdag geparafeerd. In de timnel, die leidt van het Capitol naar de Senaatsbureaux zijn twee schoten afgevuurd op de Republikein se senator John Bricker van Ohio. Bricker werd niet getroffen. Een functionaris van de Duitse Chris telijk Democratische Partij, Rudolf Noss, is volgens de Berlijnse corres pondent van de Sunday Times Vrij dag j.I. in de buurt van het hoofd bureau van zijn partij door onbeken den opgepakt en in een auto ontvoerd. Een DC 3 is in een moerassig gebied 8 kilometer ten westen van Melbourne in Florida neergestort. 22 personen zijn omgekomen. 13 anderen werden gewond. Het vliegtuig was op weg van New-York naar Porto Rico. Tussen Tsjecho-Slowakije en de Sowjet-Unie is een handelsovereen komst voor de tijd van vijf jaar ge sloten. Naar uit Bologna in Noord-Italië wordt gemeld zijn aldaar de z.g. vliegende schotels gesigna leerd. wezigheid evenzeer betrenren als wij. Wij begrijpen ten volle en geven uiting aan onze sympathie, maar ik ben er zeker van namens allen te spreken, wanneer ik zeg, dat de deur wijd open zal blijven voor alle lan den, die het gehele Europa weer op de been willen helpen. Dit is een zakelijke bijeenkomst en wij moeten voortmaken met ons werk. Wij wilden geen permanente organisa tie naast de V.N., doch een tijdelijke or ganisatie, die energiek en snel kan wer ken. Onze loyaliteit jegens de V.N. blijft onveranderd". Ik ben gemachtigd namens de Britse regering mee te delen dat de hulpbron nen, niet aileen van Engeland zelf, doch voor zover mogelijk van het geaele ge menebest ter beschikking staan voor het hei stel van Europa. Het is niet alleen onze plicht, doch ook in ons eigen be lang zulks te doen". Bevin stelde voor, op grond van de overwegingen, neergelegd in de uitno diging, onmiddellijk een werkcomité te benoemen, waarin alle aanwezige lan den zijn vertegenwoordigd. Dit comité zal uiterlijk 15 Juli rap port moeten uitbrengen. De vergadering eindigde om 11 uur en werd verdaagd tot 15 uur. Glimlachend sloot Bevin de conferentie met de woor den: „Ik verdaag thans de snelste con ferentie, die ik ooit geleid heb". Inmiddels heeft ook het werkcomité reeds vergaderd, onder voorzitterschap van Herve Alphand. In een verklaring, die beschouwd wordt als de belangrijkste die tot dusver over de bezetting van Japan is afgelegd, heeft gen. Mac Arthur Zaterdag gezegd, dat „het zonder twijfel duidelijk wordt dat wij hier in Japan de vrede zullen winnen. De beslissing van de commissie voor het Verre Oosten met betrekking tot het politieke en economische bestuur van Japan heeft alle acties die Mac Arthur reeds had ondernomen be krachtigd. Zij gaf uiting aan de eenheid van doelstelling der elf be trokken landen. Mac Arthur zeide dat de verklaring van de commissie de vrees had wegge vaagd dat de grote naties niet in staat zouden zijn haar afwijkende meningen over internationale vraagstukken te verzoenen, en men had beide gevaren te strenge behandeling van de over wonnen vijand of het instandhouden van instellingen die verantwoordelijk waren voor de oorlog vermeden. Twee fundamentele zaken ontwape ning en demilitarisatie waren reeds voltooid. „Ook zonder contróle van het buitenland zal Japan in een eeuw geen oorlog meer kunnen voeren", aldus Mac Arthur. Reacties. Reuter meldt, dat de reactie onder de buitenlandse missies te Tokio op de toespraak van Mac Arthur, de opper bevelhebber van de geallieerde bezet- Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed Zaterdag uitspraak in ae zaak tegen een der meest beruchte Amsterdamse S.D.-ers, de oud-agent van politie W. C. Mollis, die tijdens de bezetting in samenwerking met Maarten Kuiper en de Duitsers Lages, Viehbahn, Ruhl en Albers ontelbare Nederlanders van het leven heeft be loofd en anderen heeft gemarteld. Hij had o.a. een groot aandeel in de represaillemaatregelen in Soest, maak te deel uit van executiepeletons en hielp mede een overval van illegalen op het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans te Amsterdam te doen mis lukken. Conform de eis veroordeelde het hof Mollis tot de doodstraf. De legerluchtmacht der V. S. heeft de grootste helicoptère ter wereld in geschakeld. Ze bezit twee motoren en kan buiten de twee piloten tien pas sagiers herbergen. Deze kan ze, ter wijl ze in de lucht zweeft op één plaats, aan boord nemen. In geval van nood kan dit vliegtuig duizend kilo belasting met een snelheid van 160 km per uur vervoeren. tingsstrijdkrachten in Japan, deze was: Dat het jammer is, dat Mac Arthur het nodig heeft gevonden die toespraak te houden. Een Britse autoriteit verklaarde: „Het betreurenswaardige van Mac Arthur's uiteenzetting is hierin gelegen, dat hij mogelijke positieve resultaten heeft be dorven door grootspraak en kennelijke overdrijvingen. Zelfs een Mac Arthur is niet gerechtigd te beweren, dat Japan zonder buitenlandse controle niet bin nen de eeuw zou kunnen herbewape nen". Tegen de Sowjet-Unie. Men beschouwt te Tokio de verkla ring van Mac Arthur als gericht tegen de Sowjet-Unie en niet tegen bet Britse Gemenebest en als een nadruk leggen op de eenstemmigheid, welke in de commissie voor het Verre Oos ten heerst, tegenover de verdeeldheid van opvatting in Europa. De voortdurende herhaling van het standpunt der commissie voor het Verre Oosten door Mac Arthur wordt als overbodig beschouwd en als olie op het vuur der critiek. Kardinaal Griffin, de rooms-katho lieke aartsbisschop van Westmm- ster, heeft op een grote bijeen komst van katholieken te Londen een beroep gedaan op de V. N. om een onderzoek in te stellen naar de „misdaden tegen de mensheid" in Joego-Slavië, waar de vervolging van de kerk „in hardheid de ergste door de nazi's bedreven misdaden evenaart" Volgens kardinaal Griffin zijn zo veel priesters vermoord, gevangen genomen of verbannen, dat in vele kerken het houden van de gods dienstoefening onmogelijk is gewor den. 200 priesters, 3 vicarissen-gene raal en de aartsbisschop Stepinac be vinden zich thans in de gevangenis. Stara Gradiska is het Dachau van Joego-Slavië. Verder verklaarde de kardinaal, dat er geen persvrijheid is in Joego-Sla vië en dat alle katholieke drukpersen niet alleen door de staat geconfis- keerd zijn, maar dat de regering de pers bovendien gebruikt als een mid del voor communistische propaganda. Radio Djokja meldt, dat de vice- premier Setiadjit met enkele mili taire leiders de fronten in Oost-Java heeft bezocht De minister Setiadjit en dr. Leide- ma zijn van hun reis te Batavia te ruggekeerd. Zij weigerden elke ver klaring, maar men veronderstelt, dat zij nieuwe voorstellen van de repu blikeinse regering, betreffende de kwestie van de gemeenschappelijke gendarmerie, medebrengen. De conferentie van Ramadier, Franse ambtenaren en het Franse vakverbond CGT, een poging om de dreigende ambtenarenstaking af te wenden, is met een volslagen gebrek aan over eenstemming geëindigd. Het Franse Kabinet had voorstellen voorbereid voor nieuwe salarissen, waarbij voor de tweede helft van dit jaar een bedrag van 21 milliard francs gemoeid zou zijn, terwijl dit voor de eerste helft van het volgend jaar 4 milliard zou bedragen. De vakbond der ambtenaren eiste echter een verhoging van 25 milliard francs voor dit jaar en ongeveer 22 milliard voor de eerste helft van 1948. Ramadier heeft geweigerd deze eisen in te willigen en een staking, die Dins dag zou beginnen, lijkt thans onver mijdelijk. Suikeroompje uit Batavia Toen mevr. de weduwe Bellieres, thans wonende te Charleroi, nog maar een klein meisje was, ver trok haar oom, Abraham Desirant, naar Batavia en zij hoorde nim mer meer iets van hem. Dezer da gen ontving mevr. Bellieres bezoek van een notaris die haar kwam mededelen, dat haar oom overle den was en haar een derde gedeel te van zijn fortuin, zijnde 240 mil lioen Belgische francs, had ver maakt. De rest van zijn nalaten schap komt ten goede aan een fa milie te Kortrijk en aan vijf an dere neven en nichten. Roemenië heeft een verzoek inge diend om het lidmaatschap van de Verenigde Naties in een brief aan de Secretaris-Generaal, Trygve Lie. Het verzoek zal worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad. De toestand van mevr. Lupescu, die een week geleden op haar ziekbed met ex-koning Carol van Roemenië huwde, is aanzienlijk verbeterd en de secreta ris van de ex-koning verklaarde, dat er thaps voor het eerst sinds 10 dagen hoop bestaat dat zij zal genezen. Mevrouw Lupescu, die 47 jaar is, lijdt aan pernicieuze anaemie. Het Duitse vrachtschip Adelaar van 277 ton en met een Duitse beman ning van acht personen, heeft zich naar men aanneemt naar Ierland be geven in plaats van naar Duitsland. Het schip had een lading hout naar Southampton vervoerd, en was op 2 Juli naar Emden vertrokken. Sinds dien is niets meer van het schip ge hoord, tot het bekend werd dat het schip te Waterford in Zuid-Ierland op 4 Juli was aangekomen. De geal- lieërde bestuurscommissie, onder wier beheer het schip vaart, verklaarde Zaterdag te Londen dat het schip Wa terford weer heeft verlaten na zich daar bevoorraad te hebben. Het is niet bekend waar het schip zich thans bevindt. Zij werken nu in het buitenland Telkens blijkt weer dat oorlogszuch tigheid veelal gepaard gaat met dom heid en verblinding welke de nuchter» werkelijkheid niet of niet voldoend» ziet. Duitsland is ongetwijfeld een der sprekende voorbeelden in deze en er is weieens gezegd, dat een man als Hitier niet tot het bittere einde aan de macht had moeten blijven, dat een gelukte aan slag de wereld behoed zou hebben voor een oorlogsramp. Men kan ook zeggen, dat Hitier de kansen, die hij had om zijn haan koning te doen kraaien, heeft verknoeid. Had men hem uit de weg geruimd, dan was daarmee het natio- naal-socialisme, althans de lust tot agressie, in 't toenmalige Duitsland ze ker niet verdwenen en had misschien een minder aan hokus-pokus gelovende maar daarom veel gevaarlijker nazi de teugels gegrepen. Want als men een artikel van Joachim Joesten in het New-Yorkse blad „The Nation" van begin 1947 leest, dan ziet men, hoe Hitier wel massa's geld over had voor vervolmaking van de V-mon sters doch schriel was ten opzichte der voor hem werkende atoom-geleerden. In moreel opzicht minder verheugend is echter wat Joesten verder over be doelde geleerden schrijft en wel, dat de ze heren, die toch de opper-beulen der wereld hadden kunnen worden, thans Hen eerbetoon en hoge salarissen genie ten in Amerika, Engeland en Rusland, waar men deze knappe koppen voor eigen vervaardiging van atoomwapenen nodig heeft. In Amerika werken reeds nonderden ex-Hitler-geleerden, voor En geland tientallen en Rusland schijnt er ietwat pover te zijn afgekomen, ofschoon ook daar atoom-specialisten werden „overgenomen". In verband met de diefstal, die in het proefstation voor atoomenergie te Los Alamos in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico is gepleegd en waarbij documenten zijn ontvreemd, die betrekking hebben op de atoom bom, zjjn twee ex-sergeants van het Amerikaanse leger gearresteerd, al dus deelt het departement van Justi tie te Washington mede. Het hoofd van de federale recher che, op wiens bevel de mannen zijn gearresteerd, verklaarde, dat de ge stolen documenten tot de meest ge heime behoorden. Jansen rijdt zich in vorm De Pyreneeën zijn overwonnen, doch niet zonder sensatie. En de sensatie was deze keer werkelijk eerste rangs. Want terwijl een fotovliegtuig boven de renners circuleerde, om foto's te maken, stortte het toestel plotseling naar beneden en kwam midden tus sen enige renners terecht. Wonderlijk genoeg bleven deze ongedeerd, maar de inzittenden van het vliegtuig wer den gewond. Het wrak moest in snel tempo worden opgeruimd, om de volgende renners doorgang te verlenen! En bij die volgende ren ners, die uitstekend in de koers lagen, was onze Nederlander Jansen, die zich in de Tour in vorm heeft gereden en nu geducht meetelt. Natuurlijk heeft Jansen geen kans op een der eerste plaatsen, maar dat Is ook niet nodig. Hij rijdt en hij is nu bij de grote sterke middenmoot, die de koers levendig houdt. Hij bleek een goede klimmer te zijn en een goed daler; al weer niet behorende tot de allerbesten, maar dan toch ook weer tot de betere middenmoot. Zijn onbe kendheid speelt hem nog wel eens parten waardoor hij onnodig minuten verliest. Maar al doende leer men! En tenslotte: Jansen krijgt er zelf steeds meer zin in, terwijl zijn vertrouwen groter wordt. Al te lang bleef hij voortdurend om de staart van het pele- ton, nu rijdt hij zijn eigen wedstrijd, voegt zich bij de uitlopers en verbe tert daardoor zijn positie. Maar: hij is een tourrijder geworden, zoals Schel- lingerhoudt er een was, zoals Sijen er een was, zoals Van Schendel er een was. Dit viertal kan het volgend jaar wellicht de kern vormen van een nieu we Nederlandse ploeg, die dan mis- De Engelse troonopvolgster. Prinses Elisabeth, die thans officiëel met luite nant Philip Mountbatten verloofd is, wordt dikwijls als een echte jonge dame beschreven. De houding van de Prinses, terwijl zij een afdeling van de Gar disten inspecteert, bevestigt deze karakteristiek volkomen. De president van de Nederlandse Bank, Dr. M. W. Holtrop is na een verblijf van enkele weken in de V.S. per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. In de V.S. heeft hij besprekingen gevoerd met regeringspersonen inza ke de Nederlandse aanvraag voor een lening van 535 millioen dollar. De heer Holtrop verklaarde dat de besprekingen zeer bevredigend verlo pen en dat zij binnenkort tot een goed einde zullen worden gebracht. Het is zeker, zo zeide hij. dat Nederland bin nenkort een gedeelte van de lening zal kunnen opnemen. schien minder met pech te kampen heeft! Jansen werd Zondag 15e en in het algemeen klassement neemt hij thans de 34e plaats in. Overigens zou dit de dag van de Ita lianen geweest zijn. Het was immers hun laatste kans in de bergen. Maar de Italiaanse ploeg had met pech te kam pen, was bovendien niet homogeen ge noeg en het lukte hun niet, de Fransen te verdringen. Wel is de gele trui van Vietto in groot gevaar geweest, want Camellini reed deze dag buitengewoon goed, wist zich los te rukken van Vietto en kreeg een voorsprong van vele minuten op de Fransman. Op het critieke ogenblik echter kreeg hij last van zijn maag, ver loor zijn voorsprong en zag zelfs Vietto langs zich heen gaan! Arme Camellini!.. De vaststelling van maximum-prij zen voor kersen en bessen heeft geen wijziging gebracht in het standpunt van de minister van Landbouw, Visse- serij en Voedselvoorziening, volgens hetwelk in het algemeen voor fruit geen maximum-prijzen zullen worden vastgesteld. Met name is het niet de bedoeling voor hard fruit, appelen en peren, een prijsregeling vast te stel len en evenmin voor pruimen. De fruitoogst blijft goede vooruitzichten bieden, zodat de verwachting van re delijke ontwikkeling van de prijzen gerechtvaardigd is. Men zal er echter rekening mede moeten houden, in het bijzonder de kopers en verkopers van fruit op stam, dat bij het optreden van hoge prijzen maximum-prijzen zullen wor den bepaald. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, gel dig tot Maandagavond: VRIJ ZONNIG. Hier en daar in de nacht vorming van mist en wolkenvelden, die in de loop van de ochtend gedeelte lijk oplossen. Overigens vrij zon nig droog weer. Zwakke tot ma tige wind, overwegend tussen W. en N.W. Weer een kleine stijging van tem peratuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1