Mei de bus naar Friesland Siad en Omgeving De V.V.V. bepleit Helderse belangen Lou Bandv en artisten in Casino Landbouwnieuws Ernstig auto ongeluk aan de Burenweg Raadsvergadering Wieringerwaard FILM RUBRIEK Eindexamens RHBS De Nutsspaarbank in Juni Zijpe. Biljartnieuws ^Scfiagen Burgerlijke stand Texel, *t Zand Een zaak van leven en dood Vreemdelingenverkeer.. Een woord met een prettige bijklank dat associa ties oproept aan de dagen van weleer, toen inderdaad onze stad een zij het ook bescheiden centrum van vreem delingenverkeer was. Den Helder heeft de vreemdeling thans niet veel te bie den, maar toch komen hier nog dage lijks mensen van buiten, hetzij om hier familie te bezoeken, hetzij voor het af wikkelen van zakelijke kwesties. Vraagt het maar aan de heer Velt- huijs, de directeur van het Informa tiebureau van de VW. die ons het een en ander vertelde. Afgezien echter van het bezoek dat van buiten aan onze stad wordt gebracht, vraagt ook het reizen van stadgenoten naar bulten de aandacht. De intensiteit waarmede Hel derse burgers naar andere oorden rei zen, is zeker niet kleiner dan vóór de oorlog. Ook aan hen bewijst het infor matiebureau van de VW uitstekende diensten. Iedere dag worden inlichtin gen verstrekt, hoofdzakelijk aangaande de verbindingen met allerlei andere plaatsen van ons land. Natuurlijk worden in het Verkeers- huis ook wel klachten vernomen. Eén van de meest gehoorde klach ten van de laatste tijd is wel, dat de verbinding met Friesland veel te wensen overlaat. Om de twee uur gaat een NACO-bus van Alk maar via De Kooy naar Leeuwar den, maar het is voor mensen uit Den Helder dikwijls onmogelijk om een zitplaats te bemachtigen, daar de bussen onderweg reeds vol zijn geraakt. Zelfs wanneer er plaatsruimte is, dan heeft men nog het genoegen gehad, bij de vlotbrug De Kooy omstreeks een uur te moeten wachten, daar de bus uit Den Helder naar De Kooy juist en kele minuten na het passeren van de bus naar Leeuwarden arri veert. De WV „Helders Belang" heeft zich daarom tot de NACO te Purmerend ge wend, met het verzoek in deze toestand vei betering te brengen. Er werd voor gesteld, om reeds in Alkmaar plaatsen voor Helderse passagiers te reserveren, waarvoor dan in het Verkeershuis de plaatsbewijzen zouden worden ver kocht, tegen de prijs vanaf Alkmaar. Vooraf zou dan aan de NACO in Alk maar telefonisch worden doorgegeven, hoeveel plaatsen vrijgehouden moesten worden. Daardoor zouden Friesland- gangers uit Den Helder de garantie kunnen krijgen, niet tevergeefs op een bus te behoeven wachten, zodat zij niet meer zouden zijn achtergesteld bij Zuidelijker gelegen plaatsen. De directie van de NACO had voor dit voorstel weinig sympathie, hoofdzakelijk op grond van bezwa ren van materiële aard. Van de zijde van de NACO werd het advies gegeven, de zaak nog enkele weken aan te zien, daar waarschijnlijk nog vóór 1 Augustus de dienstregeling zodanig zal worden gewijzigd, dat de passagiers uit Alkmaar recht streeks naar Friesland zullen wor den vervoerd, terwijl voor de pas sagiers uit plaatsen tussen Alkmaar en Den Oever, dus ook uit Den Helder, een speciale „boemelbus" zal gaan rijden. Ir zoverre heeft dus de VW, en wel in het bijzonder de heer Velthuijs, een succesje geboekt. Met de wensen van de Helderse bevolking is men dus bij de NACO op de hoogte, en wij twijfe len er niet aan, of men zal er rekening mee weten te houden, ook door de boemelbus op een zodanig tijdstip De Kooy te laten passeren, dat het lang durig wachten daar onnodig wordt. Het diploma werd uitgereikt aan: J C Dito, G J A Evelo, J A Gouwenberg, J Koomen, C Molenaar, M W Roeper, mej. E A Vink, G Vlas en H van der Vliet. Alge wezen: 2. Incident tijdens acrobatennummer Zaterdagavond zagen en hoorden we Lou Bandy, in een programma dat door Herman Rinket's variété in Casino werd gebracht. Het was geen zeer afwisselend, maar wel een vlot en onderhoudend programma, waarin goede artisten optraden. Allereerst de accordeonist Ted Va- lerio, reeds eerder met veel succes opgetreden, die enkele geslaagde potpourri's speelde, waarin hij zijn vaardigheid op het veelknoppig in strument terdege kon demonstreren Dan kwam Niberco op de planken, een goochelaar van formaat, die de aanwezigen diverse aardige trucs liet zien. De muzikale clowns Sax en Phon. met hun sappige Vlaamse dialogen, wisten het publiek wel te pakken, vooral de mannelijke helft met zijn notenacrobatiek op trompet, viool, saxofoon en clarinet. Een zeer bijzonder nummer was het optreden van Allister. die zich in een minimum van tijd wist te transfor meren van Allister in Napoleon Bo naparte. en zo verder in tal van be kende persoonlijkheden uit heden en verleden. De aeHikenissen waren wer kelijk verbluffend. Zijn assistente die telkens vliegensvlug de benodigde attributen en dat was niet eens zo heel veel aangaf, wilde niet achterblijven, en verscheen ook af en to» in een ander toilet. Dan was er het trio Rio en Co, be staande uit twee „kruiers" met hun levende bagage, een allerlenigst meisje, dat een elastieken body bleek te bezitten. Tot ontzetting van de aanwezigen raakte het trio tiidens de laatste stunt, waarbij het meisje in een snel temno verticaal werd rondge slingerd, te ver achterop het toneel, waardoor zil 'n hevig contact kwam met een achter het doek staande ta fel. Zij werd geraakt in de maag streek. en verloor haar bewustzijn. Dr. Proost werd onmiddellijk ge waarschuwd. Deze arriveerde binnen tien minuten. De gevolgen van het incident bleken gelukkig niet al te ernstig. Tijdens de tweede voorstel ling mocht zij echter niet in het acrobaten-nummer optreden. maar wel haar aandeel leveren in het op treden van de muzikale clowns. Tenslotte trad op Lou Bandy, in het laatste o-wrner voor de oauze en in het sw--imrr,er TTot was Randv in optime 'i-wa. zoals we hem al zo dikwi"s v-o- de radio en in natura hebben en gehoord. Vlot, dik wijls ge-stig. soms zelfs humoristisch Een kleinkunstenaar van de bovenste plank, die zijn mensen wel mee weet te kriigen. De pianobeee'eHing werd door Cas Rus goed verzorgd. „Huize Doorn", een der fraaiste landgoederen van Nederland, dat door ex- keizer Wilhelm II na zijn dood vermaakt werd aan zijn oudste zoon, de ex- kroonprins, is het voorwerp van internationale belangstelling De Nederland se regering zal n.I. binnenkort een beslissing nemen of het als vijandelijk vermogen geconfisceerd zal worden of dat het met alle bezittingen en kost bare inventaris aan de ex-kroonprins zal worden teruggegeven; dit laatste alleen indien hem een non-enemy-verklaring zal worden uitgereikt. BU con fiscatie zou de regering van plan zijn het kasteel te laten, zoals het is en er een museum van te maken. Een der interieurs van Huize Doorn. We zien hier een der bedienden van wijlen de ex-keizer bij de wastafel der ex- keizerin. In de loop van de maand Juni werd op spaarbankboekjes ingelegd 376.301,28 (vorig jaar 400.228,85) en terugbetaald 337.690,60 (vorig jaar, 406.946,14). Er werd derhalve mee:' ingelegd dan terugbetaald 38.610,68 (vorig jaar meer terug dan in 6.717,29). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar 8608.548,05, bedraagt nu 8.956.743,19 '.vorig jaar 8.115.052.28). Het aantal posten van inleg be droeg in de maand Juni 1848 (vorig jaar 1488) en dat van terugbe taling 2195 (vorig jaar 2226). In Juni werden uitgegeven 172 (169) nieuwe boekjes, terwijl werden inge trokken 93 (113) boekjes. In omloop zijn thans 19.035 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 32 (11) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Nutsspaarbank een eerste inleg van één gulden) De lediging van 146 spaarbusjes le verde een bedrag van 2.450,13 aan kleine besparingen op. Een zelfportret van Rembrandt Harmensz. van Rijn, gesigneerd en gedateerd 1656, dat thans geëxpo- i seerd is op de tentoonstelling van oude Weense kunst in liet Rijksmu seum te Amsterdam. Het portret is afkomstig uit het kunsthistorisch ^Museum te Weenen. De persoonlijke kampioenschappen van het district Den Helder van de NBB wor den deze week voortgezet met de finale voor de eerste klasse libre (1,50—7,00). De kampioenen 4e en 3e klas zijn bekend, nu is het de beurt aan de beste biljarters van Den Helder. Het zijn de acht volgende spelers: L Tjittes, Jb Smit, G Wit, J Tlessen, C van der Rol, M Roos, A Kersbergen (al len van Royal) en E Woud (van O G). De wedstrijden worden gespeeld ln „Royal" van de Gebr. Burger en vangen aan op Dinsdag 15 Juli om 7 uur. Het programma voor de eerste drie wedstrijddagen luidt als volgt: Dinsdag 15 Juli: J Tiessen—E Woud; G Wit—C v d Rol; J Smit—M Roos; L Tjittes—A Kersbergen. Donderdag 17 Juli: J Smit—A Kersber gen; J Tlessen—C v d Rol; G Wit—E Woud; L Tjittes—M Roos. Vrijdag 18 Juli: J Smit—E Woud; L TjittesC v d Rol; G Wit—A Kersbergen; J Tiessen—M Roos. ANNEMING BENOEMING. Mej. S. Hopman te Schagerbrug heeft haar benoeming tot onderwij zeres aan de o. 1. school te St. Maar tensbrug aangenomen en zal 1 Septem ber a.s. in functie treden. BURGERLIJKE STAND. G e b o r e n:Emma E., d. van N. Bel lis en T. Vriendtjes. Jan, z. van G. Kuiper en T. J. Thomasz. Theu- nis, z. van L. Vos en L. Bootsma. DURE POOTAARDAPPELEN Te Witmarsum (Fr.) werden 100 z.g. elite-stammen of 50 kg. pootaardappe- len, verbouwd op het proefveld van de vereniging van bedrijfsvoorlich ting, verkocht voor 255. De 8 are brachten in het geheel niet minder dan i 2050 op. ACCOORDWERK IN DE LAND BOUW GEREGELD. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een aantal van de landbouworganisa ties en arbeidersbonden opgestelde ta rieven-regelingen voor accoordwerk- zaamheden in de landbouw en we) voor de provinciën Groningen, Dren te, Gelderland, Noord-Holland, Zee land, Utrecht en Limburg. PENSIONNERING KLEINE BOEREN EN TUINDERS. Het hoofdbestuur van de Chr. Boe- ren- en Tuindersbond heeft zich met grote meerderheid uitgesproken tegen de verplichte opneming van de zelf standige kleine boeren en tuinders in het te stichten bedrijfspensioenfonds. De bedrijfspensioenregeling behoort naar het oordeel van het bestuur van voormelde organisatie zich in elk ge val slechts uit te strekken tot de werknemers. In de nacht van Zaterdag op Zon dag kwam een luxe tweedeurs Ford Jr. waarin zich behalve de chauffeur vier dames, die een bezoek aan the ater Royal hadden gebracht, bevonden, uit de richting Sóhagen op weg naar t Wad in de langs de weg lopende sloot terecht. De kleine auto kwam met een der gelijke gang in de sloot tot stilstand dat de inzittenden met een hevige slag tegen de spanten van de kap opvlogen. De gevolgen waren vrij ernstig. De chauffeur bleef bewusteloos achter het stuur zitten terwijl enige dames hevige neusbloedingen opliepen. Daar de auto slechts twee deuren bezat en de vrije zijde tegen de berm van de weg kwam te zitten, moesten de dames juist de auto over de chauffeur heen verlaten. Hulp werd gezocht bij de nabij wonende bewoners de families Raak en Stammes die spoedig ter plaatse kwamen en de nodige hulp verleen den. Bij de familie Blaauboer aan de Nesweg werd telefonisch medische hulp ingeroepen van dr. v. d. Sluis, die binnen zeer korte tijd ter plaatse was. Bij het onderzoek bleek, dat de chauffeur er slecht aan toe was. Dr. v. d. Sluis achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Telefonisch werd de ziekenauto van de fa. Raven en Lingeman gewaarschuwd en eveneens de kraanwa»en van de fa. Blaauboer en Kossen. Deze laatste was eerder ter plaats dan de ziekenauto en had de kleine auto spoedig wee.- op het droge. De chauffeur dacht aan een stuur- defect doch later is bil onderzoek aan de auto gebleken dat deze niets mankeerde. De chauffeur werd later overgebracht naar Alkmaar. Zijn toe stand is redelijk goed. De dames kwamen er met enige schrammen en builen af. Zij werden verzorgd bij de familie R. Stammes. De rijkspolitie was mede spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Nader vernemen we dat het hier een familie uit Haarlem betrof, die in Oudesluis enige dagen bij familie doorbracht. De auto is aan de kop zeer zwaar beschadigd. Een geluk bij dit ongeluk is dat niet in dieper wa ter werd gereden. Zeer zeker waren dan enigen inzittenden verdronken want om uit een twee deurs auto te komen als men achterin zit en bo vendien de chauffeur nog moet pas seren valt niet mee! Geboren: Johannes w, zoon van j w van Zeijlen en D Pluijlaar Hendrtg C J zoon van H J Maas en M o i Daems Reinier P, zoon van n Kutjper en C Barhorst Jan, zoon van p Bak ker en P Groenewold. Ondertrouwd: Marius de Hoog en Catharina de Jager Cornelts gegel en Trijntje C van der Vis Lauren» va» der Werve en Maria M Gieles. Getrouwd Dirk J Zijm en Vero- nica zoetelief Cornelis Lexmond en Cornelia C Veeger. gevonden voorwerpen Twee portemonnaies, 1 bos sleutelt, ta. bekszak (inh. 7'/t cent en 1 katjesdropje) HERSTELLEN ZIJPERSCHUTSLUIS. De Zijperschutsluis liggende in het Groot Noord-Hollands kanaal nabij 't Zand zal worden hersteld. Dit werk is door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat opgedragen aan de aannemer J. C. Kooijman te Harlingen voor f 28.500. De raming bedroeg f 20.100. BEMETTELIJKE VEEZIEKTE. Door de veehouder C. P. Burger alhier is ter Gemeentesecretarie aan gifte gedaan van een geval van scha- penschurft. BENOEMING. De heer R. P. Altema te Beverwijk is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. school alhier. Vrijdagavond vergaderde de Raad voltallig onder leiding van burge meester Kloeke. Voorzitter heette allen welkom en in het bijzonder de heer A. Bol, die na zijn ongesteldheid weer voor de eerste maal aanwezig is. Tevens bracht hrj dank aan de waarn. wethouder De Graaf voor de prettige samenwerking tijdens de afwezigheid van wethouder Bot. De voorgelezen notulen door de heer Los werden onveranderd onder dank vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede, dat de uitbreiding van de begraafplaats tot nader is op geschort, omdat de plannen van de Polder voorlopig niet doorgaan. In verband met de prijzencommissie zou iemand komen om een en ander na der toe te lichten. Met de heer De Jong van de K.N. V.B. is naar aanleiding van het sportterrein, dat door de Heide Mij. zou worden verbeterd, een bespreking gehouden. De heer De Jong was van oordeel, dat een drainering van het gehele veld een goede oplossing zou zijn. Wanneer het door de Heide Mij zou gebeuren, zouden de kosten ech ter wel wat te hoog worden. Verder werd medegedeeld, dat van de Minister van Oorlog toestemming was verkregen om de graven van de gesneuvelde Engelse militairen te verplaatsen tot bjj het monument. Dit zou dan gebeuren op 11 November a.s. Ingekomen stukken. 1. Proces-verbaal gehouden kas- verifieatie op 12 Mei. 2. Een verzoek van de vereniging Veilig Verkeer om toe te treden als donateur. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Conform besloten. 3. Een verzoek van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen om een bijdrage van 1 cent per inwo ner. Op voorstel van B. en W. werd hierop gunstig beschikt. 4. Een verzoek van Ged. Staten om advies over nieuwe vaststelling af trek voor secretaris en ontvanger. 5. Een verzoek van mevr. Haring huizen om een vergoeding voor het tuinhuis ad 75.en tevens een ver goeding voor de vruchtbomen enz. Door de opzichter werd het tuinhuis geschat op 30.doch B. en W. zijn van oordeel niet al te krenterig te moeten zijn en willen het gevraagde bedrag toe staan. Wat de vergoeding voor de vruchtbomen betreft willen B. en W. afwijzend beschikken. Het voorstel van B. en W. werd goedgevonden. Dan volgt vaststelling suppl. be groting 1946 en 1947. Voorzitter lichtte verschillende pos ten toe, zoals jaarwedden enz., waar door de begroting 1946 werd over schreden, en wat de begroting 1947 betreft was een crediet van 1000. in verband met zeer noodzakelijke veranderingen aan de dokterswoning nodig. De wijzigingen werden vastge steld. In beginsel werd nog vastgesteld, dat de secretariswoning wordt aan gewezen als burgemeesterswoning te gen een huurprijs van 12% van de jaarwedde. 6. Vaststelling verordening wijzi ging grafrechten. In een vorige vergadering werd o.m vastgesteld, dat de afkoopsom voor grafrechten 200.zou zijn, doch naar aanleiding van ingekomen reke ningen voor onderhoud enz. is getlle- ken, dat dit bedrag ontoereikend is, zodat B. en W. thans voorstellen dit bedrag met 100.te verhogen en vast te stellen op 300. Aldus besloten. Vaststelling Uitbreidingsplan. Dit heeft 4 weken ter inzage gele gen en er zijn geen bezwaren inge bracht. De kaart werd ter tafel ge bracht, waarbij door de voorzitter na dere toelichting werd gegeven. Het plan werd vastgesteld en zal ter goedkeuring aan Ged. Staten wor den toegezonden. Bespreking Stichting Rusthuis. Voorzitter deelde mede een bespre king te hebben gehad met de burge meesters en secretarissen van Zijpe en Callantsoog met de heer Nap van het Departement van Binnenlandse Zaken en met de heer Van Oppen van de Wederopbouw omtrent de plannen voor een nieuw tehuis voor ouden van dagen, tevens rusthuis. Hierbij is ge bleken, dat de kans op 'n Rijksbijdrage vrij groot is en er is geadviseerd een schetsplan in te dienen. De heer Pe ters, architect te Den Helder, is op gedragen een voorlopig plan te maken. Met de heer Peters zijn een vijftal rusthuizen in andere plaatsen be zocht. Aanvankelijk was de opzet voor 32 verpleegden, bedeelden en zelfstan digen. Overwogen wordt, met het oog op de heersende woningnood, welke nog lange jaren zal voortduren en de behoefte, die er bestaat, ook voor meer gegoeden, die op leeftijd komen en met personeelgebrek te kampen hebben een thuis te bouwen waarin zij zonder zorgen hun ouden dag kun nen slijten. Het verdient aanbeveling ook voor deze categorie gelegenheid te schep pen om te worden opgenomen. Di« steunt tevens de exploitat.e, omdat zij meer dan de gewone Kostprijs kun nen betalen en ook zullen willen be talen wanneer de inrichting aantrek kelijk is. B. en W. zijn van oordeel, dat het daarom wenselijk is voor 50 k 60 per sonen. Het tegenwoordige tehuis is geheel onvoldoende, terwijl in de gemeente verscheidene personen zijn, die zeer gaarne zouden worden opgenomen. Men is eenparig van oordeel, dat er verandering moet komen. Rondvraag. Wethouder Bot dankte de voorzit ter voor zijn woorden. De heer Van Zandwijk brengt ter sprake, dat het onderpad aan de Nieuwesluis nodig verbeterd moet wor den. Voorzitter licht toe, dat dit op de weg ligt van het polderbestuur en kan mededelen, dat dit bestuur reeds plannen heeft om dit in het najaar in orde te maken. De heer De Graaf informeert naar de commissie voor ouderdomspensioen Toegelicht werd, dat dit is opgedra gen aan B. en W. De heer Boekei vroeg of de boekjes der Prijsbeheersing al waren ontvan gen. Voorzitter zeide, dat deze inderdaad waren ontvangen, doch dat men niet veel aan heeft. De heer Perestam zou het school zwemmen verplicht willen stellen. Toegelicht werd, dat dit niet kan, doch dat in plaats van gymnastiek thans schoolzwemmen werd gegeven. Ook zou de heer Perestam de douche bij de school in orde gemaakt willen zien, deze is thans in verwaarloosde toestand. Voorzitter lichtte toe, dat in ver band met de brandstoffen de idouche de laatste jaren niet gebruikt kon worden. De heer Smit wees op de wasinrich ting en de kleedkamer bjj het zwem bad. Hierin zal voorzien worden. Verder vroeg hij hoe het staat met de brandweeroefeningen. Voorzitter zeide, dat de brandweer lieden beterschap hebben beloofd. Zelf hebben ze aangeboden eenmaal per maand oefening te houden. Hierna ging de Raad in comité. KUNSTWERK VAN MERKWAARDIG ALLURE. „Dit is een film van The Archers", zo staat in de aankondiging van één van de merkwaardigste films van de laatste tijd, die deze week in Cinema Americain te zien is. The Archers, de naam, waaronder Michael Powell en Emeric Pressbur- ger in vrU korte tijd een bekendheid kregen, een wereldfaam, die zijn weerga niet vindt. Opnieuw bewezen zjj dit met deze film „A matter of life and death", „Een zaak van leven en dood", die in Amerika „A stairway to heaven" heet. Reeds eerder zagen wij een werk, dat gedeeltelijk speelt in die andere wereld, die voor zovelen verschrikkingen her bergt, voor anderen de bekroning van hun aardse bestaan vormt, maar die altijd irreëel en ontastbaar blijft. Wij doelen daarbij op „Green Pastures", de beroemde negerfilm, die jaren geleden zoveel stof deed opwaaien. En onwille keurig dringen zich vergelijkingen op. The Archers leiden ons niet in de hemel binnen, zij bepalen zich tot het voor portaal, dat via een onmetelijke rol trap wordt bereikt. Het Training-centre wordt dat voorportaal genoemd, en wanneer een piloot Peter Carter eigen lijk dood moest gaan (hij springt zon der parachuts uit zijn Lancaster) maar dit bij vergissing niet «Vet, ontbreekt er in het voorportaal iemand op het appèl en die iemand moet gevonden worden. Daartoe wordt boodschapper no. 71 uitgezonden een figuur uit de zeventiende eeuw, met alle gratie en elegance uit die tijd en aan de andere kant vol kleine plagerijtjes en hatelijk- beidjes die ons levendig deden denken aan de figuur van Puck uit Midzomer- nachtsdroom. Het blijkt echter niet zo eenvoudig, Peter Carter het hiernamaals binnen te leiden, want Peter is verliefd geworden op een sergeant van het vrou welijk hulpkorps. Men zegt wel „Liefde is sterker dan de dood" en als dit ge zegde als basis genomen is voor dit fil misch gegeven, is het wel op een heel bijzondere manier opgelost. Reeds vanaf het begin van de film, v.aar een stille stem zegt „Dit is het heelal"en de camera draait en zoekt door een onmetelijke ruimte vol sterren, waar eindelijk de aarde als een zwarte vlek naderbijkomt en in rook en vuur staat, boeien „The Ar chers" met hun weergaloos vakman schap hun publiek. Hun technici aan beeld- en geluidscamera hebben een wonder van vakmanschap verricht en door hun contrast in technicolor en monochrome een dermate suggestieve u'tbeelding gegeven van twee verschil lende werelden, dat de toeschouwer zich laat opnemen in die droomsfeer en daarin wegzweeft tot het einde van het lange werk toe. Bij het bespreken van een dergelijk kunstwerk kost het moeite de stroom /an welsprekendheid niet buiten zijn oevers te doen treden, maar gaarne zouden wij kolommen vol aan deze film willen wijden. Hoort de sprankelende dialogen, ziet de beelden, die af en toe vervagend in elkaar overvloeien.... Hoort het tikken van de hemelse klok, die een melodie heeft, die wordt over genomen door een piano ergens in een mess, ziet op welke wijze de makers van dit grootse werk hun problemen oplossen, alleszins aanneembaar en lo gisch. Ongetwijfeld een film niet voor het „grote publiek", maar een film, waard gezien te worden, niet eens, maar meer dere malen. Iedere volgende keer zal men nieuwe schoonheid ontdekken en de keus van acteurs en actrices kunnen toejuichen, die de „Archers" deden, om hun „Zaak van leven en dood" te maken tot wat het geworden is. David Niven, Kim Hunter, Roger Livesey, Raymond Massey en Marius Goring, zij allen on der leiding van Powell en Pressburger dragen deze film, die werd tot een .verk, dat men slechts zelden te bewon deren krijgt. De Finnen Bederdin (links) en Ril" kenen, die tot de favorieten in de internationale Marathonloop door Twente behoren, tijdens de training- J.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2