KLEINE DINGEN, Hans Hannekemaaier ie Edam MOHIC» De Hollanders kunnen het óók Wij spelen Bridge DE PAMPUS—PI R A AT door J. D. VAN EXTER waar muziek in zit Het „sexen' van haantjes en hennetjes Wij luisteren naar Beschermt Uw/ haar! Postduif was geen vredesduif Kunstgebitten, kinderwagens en nog wat Uit de tijd toen Oostfriezen en Munstersen nog bij de hooibouw hielpen Vrouw stak man met mes FEUILLETON Verloofd. Men zal zich 't onlangs verkondigde sprookje herinneren, dat alleen Japanners de moeilijke kunst van „sexen" verstonden. Zeer vlug en onfeilbaar wisten zij te vertellen, of een klein kippenkuikentje een haantje of een hennetje was. En zeer geheimzinnig vertelden zij grote verhalen omtrent hun oplei ding voor deze kundigheid, waarvoor hun volk een geheel apart gevoel en een bijzondere aanleg had. Zij verdienden hier grof geld en wilden hun kennis niet aan derden mededelen. Het sexen is in de praktijk van grote betekenis. De hanen eten even goed en vaak meer dan de hennetjes, zodat het sexen een grote voedselbesparing be tekent. Bovendien groeien kuikens zon der haantjes veel vlugger op en veel gelijkmatiger. De kippenhouders, die gesexte kuikens kopen, kunnen er aan spraak op maken, dat zij 95 tot 100 procent hennetjes ontvangen. De ge hele opfok van onze eierleggers wordt dus veel economischer. Het sprookje van het sexen, dat wil de, dat de Japanners het monopolie van deze kunst hadden is nu uit. Er waren reeds enkele personen in ons land, die deze kunst ook verston den. Men had ervaren, dat het sexen geen kwestie is, b.v. van fijn gevoel in de vingertoppen, maar van een vak kundige handgreep en een goed ge zicht. De vereniging van Broederijen in Nederland komt de eer toe, de eerste cursus te hebben gesticht in het sexen. Men vond een bekwaam leraar in Zuid-Amerika, n.L de heer G. Saiki, die op haar uitnodiging naar ons land over kwam. Veertien cursisten werden op de eer ste cursus geplaatst. Deze vertrokken midden Februari naar Barneveld, het pluimveecentrum van ons land bij uit stek. Reeds bij de eerste lessen bleek, dat enkele cursisten geen aanleg had den voor deze opleiding en daar hier mede vbor elke cursist enkele duizen den guldens waren gemoeid, werden deze door andere vervangen. De heer Saiki, die zich een uitmuntend leraar toonde, bracht de cursisten, waaronder zich dames i< wel als heren bevonden, spoedig zover dat zij met een hoog XXXII. Allereerst het kleine probleempje uit onze vorige rubriek: De kaartverdeling was: Noord: Sch. 5—3; H R. b-4-3-2, KI. 5—3. Oost: Sch. 6; H. v-b-6-4; R 9-8; KI. boer. Zuid: Sch. a-h-2; H. 10-9-7; R. h-5 KI. West: Sch. b-9-8; H. 8; R. 7-6; KI. 8-4. Ruiten is troef. Zuid is aan slag en moet met Noord samen nog 7 slagen maken. Hoe moet hij spelen? Het spel gaat als volgt: le slag: Zuid schoppen heer, sch. 8, sch. 3, sch. 6. 2e slag: Zuid harten 7, harten 8, troef ruiten 2, harten 4. 3e slag: Noord klaver 3, klaver boer, troef heer, klaver 4. 4e slag: Zuid troef 5, troef 6, troef boer, troef 8. 5e slag: Noord troef 3, troef 9, harten 9, troef 7, 6e slag: Oost harten vrouw, harten 10, West is nu in dwangpositie. Hij kan sch. 9 niet weg doen omdat Noord dan troeft en met schoppen naar de twee vrije schoppen van Zuid gaat. Hij kan ook klaver 8 niet weg doen omdat Noord troeft, klaver 5 speelt er met schoppen 5 naar sch. aas gaat. Men ga dit even na! Geen robbers meer! Zowel in Amerikaanse als in En gelse bridgekringen wordt momen teel veel geschreven en gesproken over het niet meer spelen van rob bers, zoals men weet het bridgespel, dat nog zoveel in de huiselijke kring wordt gespeeld. In verschillende streken van Noord-Holland doet men dit allang niet meer. Men neemt ook bij het gewone z.g. huiselijke spel de Wedstrijdvorm d.w.z. elk spel staat op zich zelf met manche beloning als uit één spel een manche of meer wordt geboden met niet kwetsbaar of kwets baar, zoals men dat bij de wedstrijden gtwtr.d is, waar voor elk spel de kwets baarheid op de boards is aangegeven. Het spelen van ellenlange robbers, het steeds weer afkopen van 't win nen van de robber enz. vervallen daardoor en men krijgt 'n grotere rou tine in het wedstrijdspel, de bridge- vorm, die nog steeds zo bijzonder po pulair is. Wij komen hier nog wel op terug. Volgende maal een nieuw spel ter bestudering. percentage de haantjes uit een koppel kuikens konden afscheiden. Elke dag weer werd hun een koppel kuikens voorgezet en werd de graad van geoe fendheid in procenten uitgedrukt. Er werden 3 diploma's ingesteld. Diploma A vereist, dat de candidaten in 25 minuten 200 kuikens sexen, met een zekerheid van 95 procent. Diploma B vereist hetzelfde in 35 minuten, di ploma C in 40 minuten met een zeker heid van 90 procent. Eind Juni werd het examen geduren de 5 dagen afgenomen. Tien van de veertien cursisten slaagden met een grote zekerheid, terwijl 2 cursisten na herexamen nog het diploma verkregen Acht van de tien verkregen het di ploma A. Hiermede heeft Nederland dus zijn eerste gediplomeerde sexers. Zij zullen zich het komend voorjaar kunnen ver voegen bij de kuikenbroeders in ons land en in een ommezien de dure man netjes van de nuttige vrouwtjes onder de kippen scheiden. Zij zullen de pluimveeteelt weer een grote stap dichter brengen bij een meer economische bedrijfsvoering, die in deze tijd van grote betekenis is in alle be drijfstakken. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7 en 10.30 uur. N.C.R.V.: 8.30 Werken van Berlioz. 9.00 Bij jon ge zieken. 9.30 Licht-klassieke mu ziek. 10.00 Nat. Jeugdconferentie. 11.00 Hobo en piano. 11.30 Muziek uit de Oost. 12.15 N.C.R.V.-koor. 1.15 Mandolinata. 2.00 Symphonisch con cert. 2.50 Amati-trio. 3.30 Piano kwartet. 4.20 Zingende jeugd. 4.45 Voor onze jongens en meisjes. 5.35 Accordeonensemble. 6.30 Ned. Strijd krachten. 8.15 Kurhaus-concert. 9.30 Van alles wat. 10.00 Jamboree. 11.00 Schubert-cyclus. 11.25 Avondklanken. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 7.30 Filmselecties. 8.18 Gr.pl. 9.35 Symphonie. V.P.R.O.: 10.00 Morgen wijding. V.A.R.A.: 11.00 Populair non- stopprogramma. 12.00 Stafmuziek A'damse politie. 1.20 Miller-sextet. 2.15 Gooisch Kamermuziekgezelschap. 3.00 Hoera, vacantie. 4.30 Vragen staat vrij. 5.00 Lichte orkestwerken. 6.30 Le zing R.V.U. 8.18 Metropole-orkest. 8.45 Hoorspel. 9.15 Metropole-orkest. 9.35 Omroepkamerorkest. 10.20 Vrouwen koor. 11.15 Op vleug'len van muziek. 11.25 Tommy Dorsy en zijn orkest. Copyright R n P De wielerkampioenschappen in het Olympisch stadion te Amsterdam. A. Vooren uit Beverwijk werd win naar in de wedstrijd voor professio nals en onafhankeljjken over 50 km. zonder gangmaking. Hè INSPSCTÏIJR. KÓMT U HU A1.WEE.R. BE Staat./ slag oe hun 'zuster. lEGGEN. zowat oh ze hele vacanti6 haar. 0e maan. jamnie,luister eehs olt is e£n heel gevaarlijke zaak atoom- kracht ih handb1 vam een onbe voegde kan 0e grootste. rampen tengevolge hebben als wu deze zaak niet heel snel oplossenis misschien ons hele iCVJCU kllAQ rsE MAAN 9 Voorzichtig met gewone ihampoon en zeep, die Uw haar bederven Gebruikt alleen de volkomen vei lige, zeep- en alkalivrije Skampodor BLOND I DONKER I KINDER - SHAMPOON (Ingezonden mededeling) Zaterdagmiddag is te Axel in Zeeuws Vlaanderen tussen de gebr. van E. en de 50-jarige visventer O. een hevige twist Ontstaan over de vraag wie eige naar was van een bepaalde postduif. De gebrs. van E. hebben daarbij de visventer met een riek bewerkt, zodat de man naar het ziekenhuis te Sluis kil moest worden vervoerd, waar hij Zondagavond overleed. De daders zijn gearresteerd. De Parijse conferentie ter bespreking van het Marshall-plan. Een overzicht in de zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs tijdens de openingszitting ter bespreking van de Europese economische co-operatie. Afgevaardigden van 16 landen waren op de conferentie aanwezig. (Van onze speciale correspondent) Het voortreffelijk instituut, dat de „Frijzencommissie-Amsterdam" is, kreeg over Mei ongeveer de helft ongegronde klachten te behandelen. Ongeveer 200 klachten kwamen er over die periode binnen. Bijna een kwart van deze klachten werd ter behandeling aan de Controledienst van het Directoraat-Generaal van de Prijzen doorgegeven. Alhoewel het over het algemeen over kleine bedragen gaat, werd een bedrag van ruim f 335.- aan te hoog betaal de prijzen door de verschillende winkeliers enz. terugbetaald. Een opvallend verschijnsel was het gro te aantal klachten, ongeveer de helft van het totaal, dat een Com missie te behandelen kreeg over kunstgebitten. Het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen heeft al die kunstgebit-gevallen in behan deling genomen. Het spreekt vanzelf, dat de leden van de commissie voor gekke dingen komen te staan. Een zuinig niet-op-haar-mond- je-gevallen huisvrouw klaagde over de aflevering van een kilogram suiker in een zak, die wel 5 kg. kon bevatten en die werd meegewogen, waardoor zij 18 gram te weinig ontving. De ontbreken de suiker werd de klaagster vergoed, terwijl de winkelbediende een standje van zijn baas kreeg. Een piano werd tot een tragi-komisch geval. Iemand had zijn piano laten re pareren en daarvoor f 180.betaald. Toen de man het instrument weer net jes thuis had gekregen, wilde hij op een avond een deuntje ten beste geven. Hü keek wel vreemd op toen er helemaal geen geluid uit het zojuist gerepareer de ding kwam. Het lelijke zaakje werd direct aan de Prijzencommissie gerap porteerd en de heren van die commis sie kregen, na onderzoek, sterk de in druk dat de piano, die van een eerste klas fabrikaat was, expres bedorven was om haar te doen inruilen. De eige naar werd hier natuurlijk niet veel wij zer van, maar kreeg in ieder geval zijn f 180.terug. Een gelukkige familie had een kin derwagen op de kop getikt. Een bedrag van f 120.10 was er voor neergeteld. Zo lang 't mooi weer was, kon men met de kleine in de wagen nog wat langs straat flaneren. Toen het echter plotseling be gon te stortregenen en God Pluvius ons nog een voorproefje gaf van wat wij in Juli mochten verwachten zakte de kin derwagen als een kaartenhuis in elkaar en werd volkomen onbruikbaar. De buiten Amsterdam gevestigde fabrikant bleek echter een soepel man te zijn en de hele zaak werd tot volle tevreden heid van alle partijen geregeld. De Prijzencommissie is nu een onder zoek aan het instellen naar de prijzen voor brilmonturen. Die prijzen zijn n.1. zeer hoog en er is een heer geweest, een vakman op het gebied van brillen, die gezegd heeft dat die prijzen helemaal riet nodig zijn en dat het voor heel wat minder kan. Aandacht wordt ook besteed aan de wanverhouding die er bestaat tussen 't maakloon voor heren- en dat voor da meskleding. Klachten over naaisters-ta rieven komen er bij de Prijzen-commis- sie nooit binnen. Voor de oorlog waren er namelijk reeds velen bereid f 25. of meer te betalen voor het maken van een damesjapon, dat volgens het prij- zenboekje ten hoogste f 18.mag kos ten. De werkelijkheid zou in deze te zeer afwijken van het officieel vastge stelde. Hans Hannekemaaier kwam met zijn zeis op de rug in het land van Edam. Hij keek zich de ogen uit: de weiden waren mals, de koeien dik, de boeren liepen als deftige mijnheren met een gouwenaar in de mond langs de akker. De wereld was hier zo netjes en wel tevreden. Hans schudde zijn hoofd en voelde naar zijn lege maag. Op één zo'n boer stapte hij toe en zei in het platduits: „Ik ben Hans Hannekemaaier uit Munsterland en hoe hoog zijn hier de lonen?" „Wel kun je goed werken Hans?" antwoordde de boer. „Dat wil ik de baas weieens laten zien." De brij stond op tafel. Hans keek er met schele ogen naar en vroeg: „Krijg ik ook wat te eten, als ik ga werken?" De boer lachte en zei; „Natuurlijk Hans! Natuurlijk! Driemaal op een dag: ontbijt, middageten en avond eten." „Als het mij veroorloofd is te vra gen, krijg ik dan eerst het ontbijt?" „Ja Hans, je kunt dadelijk beginnen. De brij dampt op tafel. Eet zoveel je lust!" Het duurde niet lang, of Hans had het bord met dampende spijs over meesterd, met lepel, met vuist en met smakkende mond. Goedkeurend, ter wijl hij zijn ogen welbehagelijk sloot, zei Hans: „Dat heeft goed gesmaakt. Goed ont bijt in Holland. Als ik in het vaderland terug ben, wil ik mijn vrouw zoiets le ren bereiden." „Nu aan het werk Hans!" zei de boer. Hans rees op. Bij de deur bleef hij echter staan en zei: „Baas, mag ik nog wat vragen?" „Zeker, maar graag gauw." „Boer! ik dacht bij mijzelf.waar om moet ik tot vanmiddag wachten? Ssüi J. J. C. Irever uit Duivendrecht ■werd winnaar bU de amateurs tij dens de wedstrijden om de wieler kampioenschappen op de baan, wel ke in het Olympisch stadion te Am sterdam werden verreden. Kan ik nu het middageten niet krij gen?" „Middageten.maar Hans, 't is nog vroeg in de morgen." De boerin echter fluisterde haar man toe: „Als hij het middageten nu krijgt, gaat hij immers niet naar huls en blijft doorwerken." „Is het zo bedoeld?" vroeg de boer verwonderd en hij zei tot Hans: „Nu, dan is 't goed." De boerin zette de aardappels op 't vuur. Ze deed er een stuk reuzel bij en een paar stevige hompen vlees. Hans wreef zich de ogen uit als in een wonderland. Daarna viel hij dapper aan op de grote schaal. Zoals in een waterton de regen valt, zó stroomde hem de warme spijs in zijn maag. Geen kruimeltje aardappel, geen druppeltje reuzel, geen vezeltje vlees liet hij over. Met moeite stond hij op. Met lang zame schreden liep Hans naar de deur, zo moeilijk viel hem het afscheid. „Nu zul je wel genoeg gegeten heb ben, is 't niet Hans?" lachte de boer. Toen trad Hans naar hem toe en zeide: „Baas, hebt u ook niet van avondeten gesproken? Ik herinner mij zoiets!" „Zeker, maar dat eten we 's avonds bij ons. Of is dat bij jullie anders?" Hans krabde zich achter de oren. Weer kwam de boerin tot redding aan zetten. „Och, laat 'm het avondeten ook maar dadelijk gebruiken! We winnen op die manier overdag en van avond heel wat tijd." Ze begon dadelijk te smeren. Vele boterhammen en dikke stukken rogge mik, belegd met geurige verse boter en hompen goudgele Edammer kaas. Hans zette zich prinsheerlijk aan tafel en at zijn wangen vol, zonder zich veel tijd tot kauwen te gunnen. De boer wachtte op de drempel. „Ben je nu haast klaar, Hans?" vroeg hij tenslotte ongeduldig. „Ik kom al! Hier ben ik met uw ver lof!" Zodra ze buiten waren, keek Hans om zich heen en ademde de frisse morgenlucht in. „Je zult nu wel trek in 't werk heb ben" zei de boer, „nu je zo flink ge geten hebt!" „Werken.vroeg Hans verwon derd, „wilt u hebben, dat ik werk?" „Ja natuurlijk! De dag begint toch net!" „Maar ik heb pas mijn avondeten op en bij ons in Munsterland gaan we slapen wanneer we het avondeten op hebben. Boer, wijs me de hooiberg!" Bij de eerste hooiberg liet Hang zich vallen. Weldra ronkte hij en vuist noch laars konden hem meer wekken, aldus naar het verhaal In Nederlandse sagen en legenden door Josef Cohen. Een agent van politie werd Zondag morgen in de Grote Visserijstraat te Rotterdam aangesproken door een vrouw, de 34-jarige J. M. W. uit de Grote Visserijstraat, die hem de mede deling deed, dat zij zoeven na een he vige woordenwisseling haar man met een mes in de borst had gestoken. On middellijk werd in de woning van het echtpaar een onderzoek ingesteld, waar men de man, de 35-jarige slager D. G. te bed vond liggen, met een steek in de linkerborst. Het slachtoffer werd naar het Coolsingelziekenhuis overge bracht, waar bleek dat hü niet in le vensgevaar verkeerde. De vrouw Is ge arresteerd. De oorzaak is jalouzie. is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORs J. JORISSEN 27) „Ziet dit er uit, alsof ik je fopte?" vroeg ik op eens en hield haar de flon kerende diamanten voor. „Hoe vind je mijn engagementsring, Cis?" Cicely Harradine's lieve frisse ge zichtje werd doodsbleek, en haar grote ogen keken droevig. Ze zei voor een ogenblik niets dan: „O, Tots!" (ze is even hopeloos als juffrouw Smith). Toen zei ze met zacht verwijt in haar stem: „Meneer Vandeleur zei, dat hij groot en blond waseen echte City man en een man van geld om te zien. Ik zei, dat ik nog nooit een van je ken nissen gezien had, die daar ook maar enigszins op leek. Geen wonder! Het hoofd van de firma! Maar Tots, ik zou het afschuwelijk vinden, als ik denken moest dat jij iemand om zijn geld ging trouwen". „Denk het dan niet. Laat mij recht wedervaren", zei ik scherp. Cicely was op haar wijze al even erg als de typisten van kantoor ge weest waren en ik moest dezelfde uitvlucht gebruiken, om haar opmer kingen over een huwelijk om geld de kop in te drukken. Zodra had ik dit niet gezegd, of de beschuldiging, die ik in haar grote ogen gelezen had, was er uit verdwenen en had plaats gemaakt voor dikke tra nen. Zij sloeg haar armen om mijn hals en riep snikkend uit: „Vergeef het mij, Tots, vergeef het mij, schat, maar hoe kon ik het weten? Het is alles zo onverwacht. Ik heb hem r>og nooit ontmoet, en je had nog nooit iets over hem losgelaten. Ik kon mij niet voorstellen, hoe je iemand zoudt kunnen stellen boven meneer Vande leur, omdat die zo heel bijzonder is! Ik v/eet wel, dat de liefde blind is ik bedoel, dat je het niet helpen kunt. dat je meneer Waters lief hebt, alhoewel een andere man je zozeer tot zijn vrouw begeert. O, Tots, het is alles mijn schuld, maar ik ben bang, dat hij je er over schrijven zal". „Meneer Vandeleur?" (Ook dat nog!") „Ja, natuurlijk, omdat ik hem dat alles verteld hebt. Het is mijn schuld" bekende ze, alsof ik dat niet reeds wist, „maar, och, vergeef het me. Ik ben overgelukkig, nu ik weet, dat je wer kelijk meneer Waters lief hebt. Ik ben zó blij voor je, je kunt je niet voorstel len, hoe blij! Wanneer heb je je geën gageerd met hem? Hij is natuurlijk do delijk van je!" Hier dacht ik aan de woorden van juffrouw Robinson: „Kinderen, die kleine Trant ver beeldt zich, dat ze dodelijk van hem is!" En dit alles over twee personen, die maar één ding gemeen hebben, en dat is. dat zij beiden niet ontvlambaar zijn. „Ik had het moeten begrijpen! Na tuurlijk was hij het, die je een paar v/eken geleden dat extra werk gaf?" „Precies". (Ik zou zeggen, dat het extra werk was! Zwaarder werk, dan waar ik op gerekend had!) „En wat waren we dankbaar voor dit promotie van je! En ze kwam net toen ik mijn baantje verloren had en ziek was en al die extraatjes nodig had jouw promotie verschafte mij die, maar verder wist ik van niets. Toen begon het zeker, hè, Tots?" „Ja, toen begon het". „Wat romantisch! Nu, ik had wel op gemerkt, dat je de laatste dagen afge trokken was en niet veel zei. Ik had moeten begrijpen, wat er aan de hand was, vooral gisteren. Nam hij je van daag weer mee uit lunchen? O, lijkt de hele wereld je niet anders toe?" „Het menu is zeker heel anders", be kende ik. „Ja, maak maar grapjes. Ik weet, dat dat allemaal aanstellerij is, om je wer kelijke gevoelens te verbergen", ver klaarde Cicely. Wat een geschikt idee was dat! Ik nam mij voor om de zaak verder op die wijze te behandelen tegenover Cicely. en vrolijk lachend om harentwil ram ik de wijk naar mijn slaapkamer tje. Daar eindelijk alleen met mijn gedach ten, wierp ik mij op mijn veldbed en was buiten mij zelf van woede, toen ik nadacht over wat ik mij op de hals had gehaald. In duidelijke woorden gezegd: Nauwe lijks heb ik mij verbonden tot dat af schuwelijke. namaak-engagement met de Baas, of de kans wordt mij geboden, om voor goed van hem en zijn gehaat kantoor afscheid te nemen en mij wer kelijk te engageren en veilig en gebor gen te zijn. Of, zoals het in de taal van de N.O. zou heten: Juist nu ik in een verlies toegestemd heb, krijg ik een gunstig aanbod. Waarom kon Sydney Vandeleur dat alles niet vroeger gezegd hebben? Had hij het maar een jaar geleden of zelfs rraar een maand geleden gezegd! Te denken, wat het mij bespaard zou heb ben! Het zou mij niets hebben kunnen schelen, om dat geld voor Jack van rijp eigen zwager te lenen! Als hij mij werkelijk al zo lang lief bad waarom vroeg hij mij dan niet, voor dat ik nog kennis maakte met die gehate N. O. en met die rots van An- dromeda die schrijfmachine, waaraan ik met een Gordiaanse knoop. (Gor- diaan zo noemt juffrouw Holt de Baas) zat vastgeketend? Waarom kon Sydney niet voor één keer zich gehaast en voor Perseus ge speeld hebben? Te veel tact! Goede genade! Waarom hebben de mannen toch zulke eigen aardige gedachten, over wat niet gaan zou, als er een vrouw bij in het spel is. Waarom gaat een man, die op een ge geven moment zijn geld verliest, er van door, zonder iets te zeggen, tegen het meisje, wier hart hem toebehoort, zoals hij weet, alleen omdat hij meent dat hij haar niet mag vragen, voor hij een po sitie terug heeft, die hem in staat stelt te trouwen? Hij voelt, dat hij haar niet in de weg mag staan, zij zou een beter aanzoek kunnen krijgenmaar van het eerste ogenblik, dat zij hem zag, heeft hij dat dikwijls al gedaan. Daar denkt hij echter niet aan! Hij laat haar liever haar hele leven treuren bij de gedachte dat hij alleen maar wat met haar geflirt heeft, of hij maakt, dat zij een ongelukkig huwelijk doet, en hij had dit alles kunnen voor komen, als hij eenvoudig gezegd had, dat hij haar lief had, maar dat het mis schien een jaar of drie, vier zou kun nen duren, voor hy aan trouwen kon denken. Sydney is geen haar beter ge weest. Het klinkt heel mooi: die fijnge voeligheid van de mannen hun tact, hun gevoel van eer! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3