Kamermeerderheid keurt regeringsbeleid goed Soekaboemi viel in één nacht Weerbericht Communistische fractie zal motie indienen Dr. Beel legt verklaring af! 16 Doden, 23 gewonden en 3 vermisten Bevin ziet geen oplossing Samenwerking in Palembang Bonnen voor tabak en een ei Verdrags verplichting DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Handel tussen soldaten en bevolking Prinselijk gezin weer herenigd Bevolking rustig 19-jarige jongen schiet op zijn meisje en pleegt zelfmoord Militairen blijven aardappelen rooien Ontvoerd oorlogspleegkind in Zürich teruggevonden Geen Amerikaanse steun aan Polen Birmese moordenaar gevat BUREAU: Koningstraat 76-80 Deo Heider Telefoon 2345 Giro 449041 Dtr.: I. Bijlsma DONDERDAG 24 JULI 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 95S3. HELDERSCHECO TAJHEVEN; Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaai f 1.—per poet f 3.86 Hoofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredaeteuren O. A. Dekkers en W. Kok. De regering heeft in de telegrafisch bijeengeroepen openbare vergade ring der Tweede Kamer zoals men weet was het college Vrijdag 11 dezer op reces gegaan een verklaring over het regeringsbeleid ten aanzien van Nederlands-Indië afgelegd. In de vergaderzaal der Kamer waren de tribunes geheel bezet. Aan de regeringstafel hadden alle dertien ministers plaats genomen. De heer Van Schaik verleende aanstonds het woord aan de Minister-President dr. L. Beel tot 't voorlezen der regeringsverklaring. trage niet ter sprake kon komen. Dr. Beel noemde verscheidene oorzaken op, die tot een andere mentaliteit in Indonesië hebben geleid en waaraan mede de ontwikkeling van deze toe stand is te wijten. De regering blijft streven naar goede betrekkingen tussen de volke ren van Nederland en Indonesië in nieuwe vormen van vrijwillige sa menwerking overeenkomstig het staatkundig beginselprogramma van Linggadjati. Velen in Oost en West wachten op een Ronde tafelconferentie, waarbij langs de weg van wettelijke voorzie ningen de hervorming van het Ko ninkrijk nu eindelijk haar beslag krijgt in het nieuwe staatsbestel, in de koninklijke rede van 7 Dec. 1942 toege zegd. Daarop wacht ook de internatio nale samenleving, waarin dat nieuwe staatsbestel en zijn leden hun rol heb ben te vervullen. De voorlezing, welke onder doodse stilte der Kamer geschiedde, vorderde bijna 25 minuten. De minister wees erop, dat het be leid der regering op 15 Juli door de meerderheid der Kamer die geen uitspraak deed blijkbaar is aan vaard. Op 15 Juli heeft de Lt. Gouverneur- Generaal aan de Republiek twee do cumenten voorgelegd, betreffende de gendarmerie en de stajung der vijan delijkheden. Het antwoord blijkt met letter en geest van Linggadjati volkomen in strijd. VERANTWOORDELIJKHEID MISKENT. De Nederlandse regering zoekt een goede oplossing van het vraagstuk der binnenlandse veiligheid. Het republi keinse tegenvoorstel miskent echter de verantwoordelijkheid der Nederlandse regering, aangezien het elk gemeen schappelijk optreden tot waarborging van orde en veiligheid verhindert. De Republiek eist, dat onze troepen geen enkele taak meer mogen vervullen op het gebied van de handhaving der orde en veiligheid. De Ned. regering moet de haar in de overgangstijd toekomende souvereiniteit handhaven, welke later uitsluitend is toegedacht aan de nog te vormen re gering der Ver. Staten van Indonesië. Op 17 Juli moest dé Lt. Gouverneur- Generaal berichten, dat het aantal schendingen van het bestand de duizend overschreden had, terwijl de Republiek zich slechts over enkele tientallen had beklaagd. Als voorbeeld van vijandige propa ganda haalde Dr. Beel een rede van Soerdirman aan, waarin hij de repu blikeinse strijdorganisaties ophitst. 158 DODEN. Het is aan deze mentaliteit te dan ken, dat aan onze zijde van 14 Oct. 1946 tot 18 Juli 1947 de dood van 158 militairen is te betreuren, gesneuveld of aan de bekomen verwondingen overleden. Van 5 tot 12 Juli was er een ver hoogde agressiviteit op alle punten, kunstwerken werden vernield en men wekte op tot het inschakelen der be volking voor het toepassen van de tac tiek der verschroeide aarde. De republikeinse regering stelde een onaanvaardbaar gezamenlijk statement voor. Aan de door de landvoogd ge stelde eisen werd niet voldaan. Hoewel vier ministers de Nederland se voorstellen hadden geaccepteerd, wa ren zij, eenmaal in Djocja, blijkbaar niet opgewassen tegen de daar heer sende sfeer. GEEN ANDERE WEG OPEN. Na ontvangst van het onbevredigend antwoord op 17 Juli bleef slechts de weg voor een politioneel optreden open. De Ned. regering is na ernstige over weging accoord gegaan met deze zienswijze van de Landvoogd en de Commissie-Generaal, en heeft op 18 Juli de landvoogd gemachtigd tot zo danige en zo beperkt mogelijke actie over te gaan, waarmede de Repu bliek schriftelijk in kennis gesteld is met uitvoerige mededelingen van alle motieven en doelstellingen. De actie is aangevangen te middernacht van 20 op 21 Juli Javatijd. De minister gaf nader aan, dat arbi- COMMTJNISTISCHE MOTIE. Gisteravond om 7 uur werden de de batten over de regeringsverklaring ge opend met een rede van den heer de Groot (CPN), die zich af vroeg of er reden is voor een debat, omdat de re gering haar bevel gegeven heeft, zon der dat de volksvertegenwoordiger zich erover heeft kunnen uitspreken Naar sprekers ip- zicht zal het een langdurige zaak worden. Naar het oordeel van de heer de Groot dient de Partij van de Ar beid, uit de regering te treden. Spr. deelt mede, dat zijn fractie een motie zal indienen tegen de rege ring en waarin verzocht wordt ogenblikkelijk bevel te geven aan de vijandelijkheden in Indonesië een eind te maken. VIETNAM EN INDONESIë. De heer Van der Goes van Naters (Partij van de Arbeid) wijst op de analogie met Vietnam. De houding der Franse communisten, zette spreker uit een, is anders dan die der Nederland se communistische fractie. In verband met het aftreden van de heer Palar merkt spr. op, dat diens taak was te arbeiden voor een blij vende verzoening tussen het Neder landse en Indonsische volk. Die taak is voorlopig mislukt. Spr. hoopt, dat de tijd zal komen, dat andermaal die taak ter hand genomen kan worden. CHU ACHTER DE REGERING. Nadat de heer Schoonenberg (CPN) betoogd had, dat de jeugd de kolonia le oorlog niet wil en Nederland stop zetting der vijandelijkheden eist, zeide de heer Tilanus (CH), dat de tijd van praten voorbij is en de tijd van hande len begonnen. Z.i. had men reeds te lang gewacht en was men met de con cessies te ver gegaan. Het buitenland moge beseffen, dat de Nederlandse re gering haar geduld tot het uiterste heeft bewaard. Namens zijn fractie, keurde de heer Tilanus de stap der regering goed. Arbitrage is z.i. volko men uitgesloten. De heer Schouten (AR) betuigde zijn instemming met het regeringsbesluit van 18 Juli. De houding van de rege ring t.o.v. de concrete Republiek is weliswaar een andere dan die van zijn partij, doch hij achtte het thans niet de tijd daarop in te gaan. De heer Vonk (Partij van de Vrij heid) wenste de regering wijsheid en zegde alle steun toe. Er zouden op merkingen te maken zijn, maar nu moet alles onderschikt zijn aan het ene doel: herstel van orde en recht. Hij wilde de regering niet lastig val len met vragen over haar toekomstige houding. De heer Romme (KVP) zag het re geringsbesluit als het enige mogelijke. Wij betreuren het oprecht en diep, dat de omstandigheden de regering geen andere mogelijkheid openliet. Onze gedachten en bedden gaan naar onze troepen en naar hen die hun dierbaar zijn. De offers aan mensenlevens zijn noodzakelijk om grotere offers van onvrijheid en onrecht te voorkomen. Sprekers fractie schaart zich onver kort achter de regering en bidt haar vuriger dan ooit wijsheid toe. ARBITRAGE AANVAARDBAAR. De heer Logemann (Partij van de Arbeid) zegt, dat de regering zich in dachtig moge zijn, dat er in den lande twijfel heerst over de noodzakelijkheid van het optreden in Indonesië. Spre ker die twijfel niet. Velen hebben nog en uitdrukkelijke uiteenzetting nodig. Hij vraagt zakelijke, uitvoerige, leger - berichten. Alles dient erop gericht te zijn spoedig te kunnen terugkeren tot constroctief, vreedzaam werk. Hij meent, dat arbitrage aanvaard- baard is. De regering spreke zich daarover positief uit. Om ruim 12 uur wordt de zitting ver daagd tot hedenmiddag. Aneta's speciale correspondent, die gisteren uit Soekaboemi terugkeer de, schrijft, dat afdelingen Neder landse troepen Maandag bij het val len van de duisternis Soekaboemi bereikten. De volgende morgen om acht uur was de stad in Nederlandse handen. Aan Nederlandse zijde waren geen doden te betreuren, doch een militair werd zwaar en drie licht gewond. Aan Indonesische zijde viel een zeer klein aantal sluipschutters, die vanuit de bo men op de Nederlanders schoten. Op de hoofdweg naar Soekaboemi werd een groot aantal schoenen ge vonden, welke aan Republikeinse sol daten, die vermoedelijk thans in bur gerkleren in de kampongs zitten of wellicht reeds op de sawahs werken, toebehoorden. De Republikeinse leger commandanten hadden reeds de stad Vit Indonesië- Gevaugen genomen Repub likcyjse sjuipscRutters worden weggeleid. verlaten evenals een aantal burger lijke autoriteiten. De handel in vruchten tussen de Ne derlandse soldaten en de bevolking geschiedt in Nederlands-Indische cou rant. Tussen de nog smeulende puin hopen in de goeddeels vernielde Chi nese wijk zoeken de Chinese Toko houders naar hun huisraad. Zij ver telden laconiek, dat de Republikeinse troepen Maandag dynamietpatronen in hun huizen gooiden en direct daarna de stad verlieten". Indonesische bronnen hebben toege geven, dat de Nederlandse troepen Probolinggo en Banjoewangi heb ben bezet. De Nederlanders zijn met 1000 man geland, onder dekking van oorlogs schepen en van de luchtmacht. Vol gens Indonesische bronnen vochten In donesische strijdkrachten dapper te gen de operaties in Oost-Java, waar de Nederlanders de verovering van het belangrijke rijstgebied tussen Malang en Banjowangi op het oog hebben. Gisteren werden zware gevechten gemeld bij Toentang, ten noordwesten van Salatiga. Men neemt aan dat de Nederlandse stoot vanuit Semarpng gesticht is op Djokjakarta. Radio Djokjakarta riep om, dat „volgens onbevestigde berichten de Nederlanders gisteren ten zuiden van Toeloengagoeng op de Zuidkust van Oost-Java geland zijn. GEHEIME ZENDERS ONTDEKT? Volgens het Chinese blad „Keng Po" zouden door de Nederlandse mi litaire autoriteiten in het vroegere Ho tel du Pavillon in Batavia vijf gehei me zenders zijn ontdekt, welke tot Zondagnacht in handen waren van 't Republikeinse Rode Kruis. BOMBARDEMENT OP HAVEN VAN CHERIBON. Volgens een bericht van Antara heb ben twee Nederlandse vliegtuigen 25 bommen op Cheribon geworpen, waar van er 13 op belangrijke rangeerter reinen van de spoorwegen zouden zijn gevallen. Na een verblijf van ongeveer 5 weken in het Nederlandse Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht tot het ondergaan van een operatieve oogbehandeling, welke met goede uitslag is bekroond, keerde ons jongste prinsesje in het Prinselijk Gezin terug, tot grote verheugenis van haar ouders en van haar zusjes. Het legerbericht, gistermiddag uit gegeven, vermeldt als verliezen aan Nederlandse zijde sedert het begin van de actie: 16 doden, 23 gewonden en drie vermisten. Op Sumatra zijn de bij Palembang gestationneerde Nederlandse troepen vanuit Palembang meer dan honderd kilometer westwaarts doorgedrongen. Onder meer is Praboemoeli bezet. In West-Java bereikten de Neder landse troepen Tamboen, Krawang en T'ilamaja. Hier zijn dus rond 80 kilo meter afgelegd gerekend van Ba tavia uit. Vanuit Bandoeng zijn in Noordelijke richting en Noord-Oostelijke richting Tandjonsari en Segalaherang bezet en gepasseerd. De Spoorlijn Buitenzorg— Tjiandjoer is geheel onder Neder landse controle gebracht. In het gebied rond Semarang wer den in de laatste dagen achtereenvol gens Oengaran, Toentang met het wa- terkrachtwerk, Ambarawa en Salati ga bezet. Vanuit Soerabaja zijn Westwaarts Patjet. Trawas, Tretes, Pandakan en Bangil bereikt. Na de uitvoering van de gisteren gemelde landingen bij Banjoewangi zijn de voornaamste plaatsen beoosten de lijn ProbolinggoLoemadjang, n.1. Probolinggo, Loemadjang, Pasirian, Be- soeki, Sitoenbondo, Djember en Banjoe wangi bezet. In het gebied rond Medan werden Bandjai en Arnhemia bezet. De gehele laagvlakte rond Padang is gedurende de laatste twee dagen bezet. Omtrent de acties in het algemeen kan worden aangetekend, dat slechts sporadisch weerstand van enige be- De Britse Minister van Buitenland se Zaken heeft gisteren in het Lager huis ten aanzien van de Indonesische kwestie verklaard, dat hij op het ogenblik nog geen enkel gezichtpunt naar voren kan brengen, aangaande de snelste en beste weg om het con flict te doen eindigen. Bevin had het besluit der Nederlandse regering tot militaire actie met diepe teleurstelling vernomen. Hoewel hij het ernstig over wogen had, zag hij geen heil in het brengen van de Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad der V. N. tekenis wordt ondervonden, waardoor de acties in het algemeen vlot verlo pen. Er is weinig blijk van verwarring onder de bevolking. Aangenomen kan worden, dat et uitstrooien van parn fletten velen heeft gerustgesteld. De Republikeinse onder-gouverneur van Zuid-Sumatra, dr. Mohammed Isa heeft zich bereid verklaard van advies te dienen en mogelijke in lichtingen te verstrekken. Hij wees er echter uitdrukkelijk op, dat hij niet in dienst treedt van de Neder lands-Indische overheid. Na langdurige beraadslagingen werden door de Republikeinse leiders bij mon de van dr. Isa drie resoluties opge steld, welke gebaseerd zijn op de fei ten betreffende de militaire acties en de gewijzigde verhoudingen. De „Recomba" van Zuid-Sumatra, mr. H. J. Wijnmalen, achtte deze reso luties een voldoende basis voor sa menwerking in de nieuwe verhou dingen. De algemene besprekingen met de Republikeinse ambtenaren werden onmiddellijk voortgezet. Intussen func- tionneren de Indonesische diensten nor maal, terwijl de stad volmaakt rustig Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 24 Juli tot en met 9 Augustus a.s. de bonnen „tabak H 31" en „tabak H 32" der tabaks- kaart elk recht geven op één rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon „tabak H 35" van de gecom bineerde kaart is aangewezen voor twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. Voorts zijn gedurende bovenge noemd tijdvak de bonnen „H 04" Reserve, H 07 Reserve en H 14 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen geldig voor het kopen van 1 ei per bon. Gistermiddag was de 19-jarige stu dent A. K. uit Utrecht in de Huis houdschool te Sneek op bezoek om zijn verloofde, mej. M. van der Z. die hem had afgeschreven, nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meisje, dat zij de verloving toch wil de verbreken trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide longen ging. Daarna schoot hij zichzelve dood. De toestand van het meisje is redelijk wel. Naar aanleiding van enige berichten in de pers wordt ons van de zijde van de staf TBN (Territoriaal Bevelhebber Nederland) medegedeeld, dat er in het geheel geen sprake is van een in verband met de huidige toestand vóórtijdig terugzenden naar de garni zoenen van de militairen, die ten be hoeve van de aardappeloogst in ons land zijn tewerkgesteld. De militairen, die voor de oogst zijn ingezet, zullen gedurende de oorspronkelijk vastge stelde termijn van drie weken hun werkzaamheden blijven verrichten. Het Joo.dse oorlogswees je Robert Teitel, die een week geleden door zijn grootvader uit Palestina bij de fam. Coster in de IJpolder nabij Amster dam werd weggehaald en sindsdien spoorloos was, is teruggevonden. Gis teren heeft de politie te Zurich beiden aangehouden. De kleine Robert zal nu door zijn pleegmoeder uit Zwitserland worden teruggehaald. Wij hebben in ons vorige artikel, over de strijd welke thans op Java en Sumatra is ontbrand, het woord oorlog niet gebruikt; wanneer men t v.'èl doet geeft men een voorstelling van zaken welke niet in overeenstem ming is met dé werkelijkheid. Een oorlog wordt gevoerd tussen souve- reine staten, tussen rijk en rijk, doch smds het accoord van Linggadjati on dertekend werd en ook door de rege ring der Rupubliek aanvaard, vormt ook deze Republiek een deel van het Koninkrijk der Nederlanden, een ge biedsdeel welks bestuurders zoal niet onwillig dan toch onmachtig gebleken zijn om een toestand van orde, vrede en rust te verwezenlijken welke voor de verdere staatkundige en economi sche ontwikkeling van dit gebied on ontbeerlijk is. De Republiek heeft de overeenkomst van Linggadjati zonder dwang en in volkomen vrijheid aanvaard en heeft daarmede verplichtingen op zich geno men, niet slechts ten opzichte van de regering in Den Haag, maar ook ten aanzien van de overige gebiedsdelen welke, tezamen met de Republiek, de ..gordel van smaragd" zoals door Mul- tatuli Insulinde werd genoemd. De strijd welke thans wordt ge voerd wordt dan ook niet gestreden op dit standpunt plaatst de regering zich met het doel de Republiek te vernietigen en aan de bevolking van Java alle recht op zelfbestuur te ont nemen en wederom onder onbeperkt gezag van het moederland te brengen. De strijd wordt gevoerd om in het ge bied der Republiek orde en rust te herstellen, opdat ze gelegenheid krij gen zal de te Linggadjati aangegane ver plichtingen na te komen. Vandaar dat onze minister-president niet van oor log maar van politionele maatregelen gesproken heeft. De strijd wordt niet gevoerd tegen Indië maar in het be lang van Indië, opdat de federatie In donesië tot stand gebracht worden kan. Dat deze strijd thans niet meer met woorden wordt gevoerd, niet meer met de rede en het redelijk argument r.iaar met de wapenen, ieder zal het betreuren, want, wij schreven het reeds, het Nederlandse volk is van nature een vreedzaam volk. Toen het accoord van Linggadjati ondertekend werd heeft men op een tijdperk van eerlijke samenwerking gehoopt, opdat de Verenigde Staten van Indonesië het voorlopig bestuur van dit overzees gebiedsdeel zouden kunnen vormen en de banden met Ne derland zouden kunnen worden ver nieuwd in de geest van deze tijd, in de geest van de bekende December- ïede onzer Koningin. De tegenwoordi ge regering der Republiek heeft deze vreedzame samenwerking niet gewild of is daartoe niet bij machte geweest en heeft geweigerd het vuren te sta ken, ondanks het bestand. Zij heeft Indonesië feitelijk zonder voorbehoud voor de Indonesiër, d.w.z. de Republi keinse, opgeëist en het verdrag van Linggadjati verscheurd. Onze regering had zich natuurlijk bij dit feit kunnen neerleggen, maar van haar zijde is het verdrag niet verscheurd. Het ligt niet in de aard van de Nederlander een overeenkomst welke eenmaal is aangegaan, eenzij dig te verbreken. Ouderen onder ons zullen zich herinneren hoe groot hier te lande de verontwaardiging was toen, in 1914. de Duitse rijkskanselier van het verdrag dat de neutraliteit van België waarborgde, sprak als van „een vodje papier". Die verontwaardi ging werd niet uitsluitend ingegeven door vrees, maar door weerzin tegen een geestesgesteldheid die een eerlijk aangegane verplichting op zo minder waardige wijze verbreken kon. De Nederlander heeft een zeer sterk en zeer zuiver rechtsgevoel. En dit ver zet zich tegen het verbreken van een verdrag. Daarom voelt onze regering, die zich aan Linggadjati gebonden heeft, zich ook moreel verplicht de eenmaal gesloten overeenkomst te handhaven, ten behoeve van de mede-onderteke naars van dit verdrag, ten behoeve van de Indonesische bevolking elders, die haar hoop op dit verdrag geves tigd heeft, ja, ten behoeve van de Re- nubliek zelf. orde en rust te herstel len waar deze worden verstoord en daarom legt onze regering er de na druk op. dat onze troepen in Indië politie-dienst verrichten en rijmt de term oorlog zich niet met haar be leid. u. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat besloten is, geen hulp program voor Polen op te stellen. Dit betekent, dat Polen de eerst toegewe zen 350 millioen dollar bij wijze van steunverlening na het ophouden van de Unrra-steun, niet zal krijgen. AANHOUDEND WARM WEER. Warm zomerweer met geleide lijk wat meer lokale onweers buien. Aan de kust tijdelijk zee wind, overigens weinig wind. De Birmaanse politie heeft degenen die verleden Zaterdag Oe-Aoeng-San de vice-voorzitter, en zes ministers vermoordden, gearresteerd. Een der arrestanten, die uit een Jeep sprong welke hem van Pegoe naar Rangoon moest brengen, werd doodgeschoten

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1