Stad en Omgeving- De huisvesting van openbare werken, gemeente-ontvanger en centrale boekhouding Helderse lyceïsten in »Good 0!d Eng'and* SSKS2K ^X'waarme" Goedkope oplossing voorgesteld Plannen van de „Bruinvissen" Dinsdag weer Raadsvergadering Water?faT,^"n van het Marsdiep Vijfhonderd plantjes tentoongesteld Veelbelovend heerschap Pogtdi "venver. „Het Noorden" Gymde Texel. lemonstratie Oefenprogramma v.v. Texel Zijpe Zijpe ,ijpe na 350 jaar Mutatie Petten Terug uit Ned-Indië Julianadon Begrafenisvereniging „De Laatste Eer Geslaagde schoolfeesten Beoin van brand Koegras Over lichamelijke opvoeding Burgerlijke Stand Urk. Voor kerkbouw Ds. van Doorn blijft Visserij Middenstandsexamens te Alkmaar Marktberichten B. en W. schrijven aan de raad: In de raadsvergadering van 14 Ja nuari 1947 hebt u voor kennisgeving aangenomen het schrijven van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, waar bij ons machtiging werd verleend om op de begroting voor 1946 kapitaals uitgaven van 72.100.en 100.000. te ramen voor het stichten onderschei denlijk van een gebouw ter tijdelijke huisvesting van de bureaux van de Dienst van Openbare Werken en van een gebouw ter tijdelijke hulsvesting van de bureaux van de Gemeente-ont vanger en de Centrale boekhouding der gemeentebedrijven. Tot het stichten van deze gebouwen was destijds om de volgende redenen door ons, uitoefenende de bevoegdhe den van de raad, besloten. Openbare werken. De hulsvesting van de dienst van Openbare Werken is n.1. volstrekt on voldoende. De werkzaamheden van deze di. .st zijn na de bevrijding be langrijk vermeerderd. Uitbreiding van het personeel hield hiermede gelijke tred. De werkzaamheden van de dienst zullen ongetwijfeld og zeer aanzien lijk toenemen. Hierbij komt ook nog, dat de administratie van de afdelingen Reiniging en Plantsoenen thans bij deze dienst is ondergebracht. Daar gebleken was, dat door uitbreiding en wijziging van het bestaande gebouw geen goede oplossing mogelijk zou zijn, was door ons een tijdelijk bureaugebouw gedacht ter hoogte van het Dijkje nabij het Helden der Zeeplein. Het gebouw zou zoveel mogelijk van oude materialen worden opgetrokken. De levensduur was geschat op 10 15 jaar. De bedoe ling van et hoofd van het Streek- bureau voor de Wederopbouw was om naast dit gebouw een gebouw voor t streekbureau te plaatsen, waardoor een nauwe samenwerking tussen beide diensten zou kunnen worden verkre gen. G. O. en C. B. Tot het stichten van een gebouw ter tijdelijke huisvesting van de bureaux van de gemeente-ontvanger en de cen trale boekhouding der gemeentebedrij ven was besloten, uit overweging, dat het niet aanging nog langer gebruik te maken van de gastvrijheid van de fa. Vroom en Dreesmann, welke firma wij na de bevrijding bereid hadden gevon den het grootste gedeelte van de twee de verdieping van haar winkelpand Spoorstraat 2 tot dit doel aan de ge meente te verhuren. Het tijdelijke ge bouw was gedacht aan de Kanaalweg nabij de Postbrug, eveneens in zo een voudig mogelijke opzet. Ofschoon na de ontvangst van de bo vengenoemde brief van Gedeputeerde Staten aan de uitvoering van de plan nen dus niets meer in de weg stond, is door ons nader overwogen, of niet een andere oplossing mogelijk zou zijn. Wij menen, dat wij er thans in zijn ge slaagd deze te vinden. Hierbij hebben wy het oog op het volgende. De gemeente heeft thans het kle dingmagazijn van de Landmacht, aan de Koningsweg, van de Staat In huur voer het tydeiyk opslaan van goede ren van N.S.B.-ers. Dit gebruik zal evenwel binnen korte tyd kunnen worden beëindigd, waarna 't gebouw dus vrij komt. Het biedt Juist vol doende ruimte om er de bureaux van de Dierxt van Openbare Werken en die van het Streekbureau voor de Wederopbouw in te huisvesten. Te genover enkele nadelen, welke aan het gebruik van dit gebouw voor de huisvesting van de genoemde bu reaux verbonden zijn, moet als een zeer groot voordeel worden gezien, dat beide diensten in één en hetzelf de gebouw kunnen worden onderge bracht. De gemeente kan het kledingmaga zijn voor het aangegeven doel voor de tijd van drie jaar, aanvangende 1'Au gustus 1947, van de Staat in huur ver krijgen. De huursom zal worden ge steld op 2057.— per jaar; dit bedrag wordt thans ook reeds door de gemeen te betaald. De voorwaarden, waaronder Zwemmen Wij vernemen, dat het bestuur van de zwem- en waterpolo-club „de Hel- derse Bruinvissen" op het ogenblik verre van stilzit. Na de geslaagde Texel-tocht van j.L Zondag is het be stuur doende een waterpolo-tournooi te organiseren dat eind Augustus zal plaats vinden. 10 Augustus vinden in Wieringer- w^ard de kring wedstrijden plaats, v/elke ook door de Bruinvissen wor den georganiseerd. Het eerste zevental zal Dinsdag haar kunnen laten zien. Voorts is in studie een zeer attrac tieve lange afstand wedstryd, welke ongetwijfeld veel zwemmers van bui ten onze stad zal trekken. Met het oog op een serie waterpo- lo-ontmoetingen op weekavonden, wordt a.s. Vrijdagavond om half acht een oefennarty in sterke bezetting ge speeld. Komen al deze plannen het bo venstaand» is niet volledig! tot uit voering. dan kan men de komende we ken nog van een aardig zwem- en wa- terpolo-programma genieten! de verhuring zal geschieden, zullen ons nog nader worden medegedeeld. De kosten aan de verbouwing en in richting verbonden, worden in totaal geraamd op 45.860. Hieruit blykt, dat deze oplossing ook veel goedkoper is dan de stichting van een afzonderlijk dienstgebouw, Vaar- van de kosten destijds zijn geraamd op 72.100.Bovendien bespaart het Rijk hierdoor een belangrijk bedrag op de kosten van de destijds voorgenomen bouw van een afzonderiyk dienstge bouw voor het Streekbureau voor de Wederopbouw. Eventueel zal hiervoor nog een financiële regeling met 't Ryk moeten worden getroffen. Deze oplossing schept tevens de mogeiykheid om de bureaux van de gemeente-ontvanger en van de centrale boekhouding een passen de huisvesting te verschaffen. Deze bureaux zouden dan n.1. kunnen worden ondergebracht in het tegen woordige gebouw van de dienst van Openbare Werken, dat uiter aard tot dit doel zal moeten wor den verbouwd. De Inrichting der bureaux is op de begane grond ge dacht. De kosten van verbouw en inrichting worden in totaal ge raamd op 60.650. Bovendien moet nog worden gere kend op een bedrag van 1250.voor het weder in de oorspronkeiyke toe stand opleveren van de tweede etage van het winkelpand van de fa. Vroom tn Dreesmann, zodat de totale kosten zullen bedragen 61.900. Ook deze kosten zyn aanmerkelijk lager dan het destyls geraamde bedrai van 100.000.voor het stichten van een afzonderiyk dienstgebouw voor deze bureaux. In de raadsvergadering van Dinsdag a.s. zullen de desbetreffende voorstellen worden behandeld. 32 Franse padvinders brachten zwemmend over het Kanaal een vriendschapsbetuiging der Franse padvinders aan hun Engelse col lega's over en tevens de uitnodiging tot bijwoning der Wereldjamboree, welke volgende maand in Parys wordt gehouden. De jongens start ten van Kaap Gris Nez en volbrach ten de tocht naar Dover in 11 uur, waarbij zU elkaar ieder half uur aflosten. Zij werden geëscorteerd door twee Franse onderzeeboot jagers. De gemeenteraad van Den Helder zal Dinsdag 5 Augustus a.s. wederom by- eenkomen, ter behandeling van de vol gende agendapunten: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot aanvulling van de in structie voor het personeel van het ge- meenteiyk lyceum. 3. Voorstellen met betrekking tot de huisvesting van de bureaux van de Dienst van Openbare Werken en van die van de gemeente-ontvanger en de Centrale Boekhouding der gemeente- bedryven. 4. Voorstel met betrekking tot het in ternaat van de Zeevaartschool. 5. Voorstel tot aankoop van twee Zweedse barakken. Dat de groep Helderse lyceïsten, die onder leiding van de heer en mevr. Kraak een vacantie op het oude eiland doorbrengen, zich uitstekend amuseren, bewijst de gezellige reis brief, die we van Mieke Pronk ont vingen, en die we hieronder geheel opnemen. We vertrokken met twee groepen op Maandagmorgen, 21 Juli, naar Enge land. In het begin reisden we in ge reserveerde coupé's voor de World Friendship Association, doch dat was een te grote weelde, want in de trein van Den Haag naar Rotterdam zaten we als sardientjes in blik. In Rotter dam werden we met een tram naar de haven gebracht, waar we om half twee Ingescheept werden, nadat we in een grote loods met alle groepen tezamen verdere byzonderheden hadden gekre gen. Tot -even uur stroomde de „Wa terman" vol met groepen uit allerlei steden. Om half acht werd het anker ge licht en toen we na het eten weer aan dek kwamen bereikten we juist de kust. De schemering viel en weldra za gen we nog maar een paar twinkel- lichtjes van de Hollandse kust. Met elkaar hadden we een fyne avond aan boord, weinig wind met een stille zee. Af en toe passeerden we een paar bruinvissen .en telkens de lichtboeien. Tegen half elf haalden we choco lademelk in de eetzaal en praatten nog wat met de passagiers, w.o. ongeveer tachtig studenten. Deze vielen vooral by enige meisjes in de smaak by - neen, laat ik maar geen namen noemen om struggle met andere heren te voorko men. Omstreeks half twaalf werd een begin gemaakt om naar bed te gaan. Doch van slaDen is niet veel gekomen, want om half drie werd er rond geba zuind, dat de loods al aan boord was. waarop een groot deel met veel enthousiasme naar dek ging. waar het evenwel koud en winderig was en van land was nog niets te bespeuren. Om streeks vyf uur bereikten we de mon ding van de Thames. Bij een paar jongens kwam het De Ruyter-bloed naar boven, want een tocht naar Chatham zou hen nog wel ïyken. Om tien uur gingen we van boord, werden nu niet door douanen gecontróleerd en mochten direct in de trein, die ons naar Londen bracht. De huizen, die we passeerden, waren vuil grijs, de tuintjes waren meestal vuil nishopen en hier en daar hing een niet al te witte was. Vreemd voor ons wa ren de Bobby's met hun steken, de bussen met twee verdienin»»n en de bordjes met „Keep left". Na een tiid van reizen en warhten. overstaoDen er nog eens wachten, bereikten we Maldon, waar we afgehaald werden door een bus. die ons naar de school bracht. We werden door de onderwü- zer en de burgemeester daar harteliik ontvangen en zelfs door Hollanders. Dit waren jongelui uit Gronineen Leeuwarden en Assen, die hier al een week logeerden. Hier dronken we onze eerste tea en aten onze eerste cake Daarna werden we aan onze gast vrouwen en -heren vooreesteld en een ieder ging naar zyn gasthuis. De volgende dag winkelden we met onze hele club de tweede groen had ons op één van de stations verlaten dozijnen plastic ceintuurs werden inge kocht Deze zyn hier tamelijk goed koop, in tegenstelling met de cigaret- ten, die duurder zijn dan in Holland, jammer voor menig pa in Holland en misschien voor nog meer ma's. Onder het winkelen kwamen de verhalen los. Iedereen had het reuze naar zijn zin. De één had vyf maaltyden per dag, de ander kreèg kindertjes-thee: half thee, half melk; van de derde dachten ze dat hii koud bloed had, want er lagen maar liefst vyf dekens op zyn bed. Er was zelf een meisje ziek, omdat ze bacon for breakfast kreeg, wat haar nog nuchter maagje niet kon verdra gen. Zo met elkaar hebben we een uitge lezen gezelschap: een leider, die al even hard „mieters" roept als wij: een aankomende schooljuffrouw beide betekenissen in acht nemen een jong geluk: een tweede Peter Pech, ons aller vriend Roos. de heelmeester voor melige mensen: een paar Zondag- schooljuffrouwen: een van zowat ze ventien en één met de aanminnige leeftijd van twintig: een onbestorven weduwe en dito weduwnaar, die nu maar samen optrekken: een paar meis jes. die soms zitten te kniezen over acl tergelaten sweethearts en gelukkig ook nog een stel normale luidjes. Vrijdag maakten we een trio naar Cambridge in twee bussen, die ons door een prachtig glooiend landschap reden met heel kleine dorpjes, temid den van een heterogene, verspreide boomgroei. Onderweg bezochten we een oude katholieke kerk uit de veer tiende eeuw en even later grote broei kassen voor tomaten en bloemen. In Cambridge zelf bekeken, we het prach tige King's College en het museum, waar tot onze spijt de mummies pas het volgend jaar bekeken mochten worden. Om vyf uur konden we teaen. Onze tafels waren versierd met oranje goudsbloemen en de gerechten waren heerliik. alle bordjes waren schoon leeg toen we weer naar huis gingen. Beste lezers, ik hoop nu, dat u een beetje meegeleefd hebt met de jongens en meisjes over z°e De hele groep doet de hartelüke groeten aan ouders, verdere familiete/t„ri. vrienden en ken nissen en speciaal aan onze zieke vriend Piet. I J't V>et ne'^-arannnrt Vprs(>h«i/)ona wielHiders werden on de bon gezet orr»dat zij on Hoofdgracht. Weststraat. Znidstrpgt of Binnenhaven geen gebruik maakten van het rijwiel pad. Een bewoner van de Joubertstraat deed aanoifte. dat op Klaarlichte dag uit ziin woning een bedrag van 65 aan bankhitietten was ontvreemd. In de nacht van Maandag 0p Dins dag sloeg de bliksem in de nok van een schuur, eigendom van de heer De Graaf aan de Rijksweg. Er dreigde brand te ontstaan, maar de bewoners wisten met behulo van emmers water erger te voorkomen. Een jongen beneden de leeftijd van 16 jaar werd door de politie oo een bakfiets aangetroffen1 ziin baas kreeg daarom wegens het overtreden van de arbeidswet een proees-verbaal. Op het strand aan het Kuitje is een coloradokever aangetroffen. Hoog: 1 Au? 6.30 en 19 05 uur. 2 Aug. 7.05 en 19.40 uur. 3 Aug. 7.35 en 20.20 u. Laag: 0.00 en 12.55 uur. 0.45 en 13.40 uur. 1.25 en 14.15 uur. We herinneren ons nog als de dag van gisteren, hoe enkele maanden gele den de gemeente-kwekerij achter de Soembastraat werd overstroomd door zo'n twaalfhonderd Helderse schoolkin deren, die by de heer Van der Lyn een plantje in ontvangst kwamen ne men. De afrikaantjes, geraniums. im- patiens, coleus en begonia's zagen er nog onooglyk uit; heel kleine stengel tjes en microscopische blaadjes. De jongens en meisjes hebben goed voor hun plantjes gezorgd; ze begoten ze op tyd en mochten met welbehagen constateren dat ze weelderig gedijden. Niet alle twaalfhonderd hebben het zo ver gebracht, dat ze hun plantjes aan het oordeel van de jury durfden te onderwerpen, maar toch waren er 500 goedverzorgde plantjes op de enkele da gen geleden gehouden tentoonstelling aanwezig. Het viel voor de jury waar lijk niet mee, om uit te maken welke plantjes nu het best eruit zagen. Na ryp beraad viel de beslissing, en toen kon burgemeester Ritmeester de pryzen uit reiken. Ook voor de niet-prijswinnaars lrreeg de middag een feesteiyk tintje door de uitreiking van lekkere koeken bil wyze van troostprijs. De prijswinnaars waren: Coleus: Nelly Groot, Roelie Door ten, Ada Bekebrede, W. Stevenson. Eli- sabeth Stins, Truus Sjerp, Jac. Beze- mer, Sita de Boer, Gerhard Both, Piet de Graaf. Afrikanen: Henk Kooger, Herman Straatman, Louis van der Graaf. Betsie Licht, Martin Grooff, Corria 't Hart. Begonia: Jannie Verhagen. Wim Erfman. Elbert Vermeulen, Truusje Kwak, Willem Mulder, Freek Mahieu, Nelly Zipp, Leo van der Riid. Pelargonium (de officiële naam van de z.g. geranium): Cor van der Graaf, Piet Muller, Cor van Duyvenbo- den. Arend Stam, Sina Ufkes, Corry Zijp. Impatiens: Klaas Pompert, Rie Boots, Dieuw Kooger, Cor Bakker. Op verzoek van de Helderse politie e door de politie te Maastricht de 22- jarige C. aangehouden, die ervan ver dacht werd zich te hebben schuldig ge- maak* aan handel in distributiebeschei den en oplichting van een bedrag van f 150. Hy is naar Den Helder overge bracht waar hij een en ander bekende. Daarna werd hy. jn verhand met an dere strafbare feiten, door hem ge pleegd op transport gesteld naar Zee- we »ht in Zeeuws-Vlaanderen. Teven de koner van de distributiebe scheiden. Jan H.. werd eveneens proces verbaal opgemaakt. Ook de postduivenver. ,,'t Noorden" heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Venlo, afstand 202 km. De dui ven werden gelost om half tien De eer ste duif bereikte haar hok om 13.0.18 uur, de laatste om 13.20,4 uur. De pry zen werden als volgt behaald: Pranger 1. 33: Klijzing 2. 18. 28; Bosch 3. 24; Schotting 4. 7. 30: Blokker 5. 17. 22 31 37: Dirks 6: Dienaar 8. 11; Buis 9, 23, 32, 35: Van Pelt 10. 14. 16. 20. 21; Bontes 12 26. 27. 38: Wittenberg 13. 25, 42; Nelle- 41' Ran lfl; Cl Kos 29: T. Kos 34; A. Kooger 36, 39, 40. Woensdagavond gaf de gymvereni ging „Texel" een gymdemonstratie op het sportterrein van de S.V. ïexc-1. Medewerking verleende het Texels Fanfarecorps o.l.v. de heer Vonk. Van te voren maakte de gymvereniging een pittige mars door Den Burg, vooraf gegaan door Texels Fanfarecorps. Met recht kunnen de Texelaars zeggen dat zij trots zijn op hun gymvereniging, die onder de perfecte leiding staat van df heer C. Mets. Op het sportterrein, waar 1000 personen aanwezig wa ren, werd een zeer geslaagde demon stratie gegeven. Het programma ver meldde o.m. een knotsoefening voor dames; paardspringen en rek voor heren, vrye oefeningen voor jongens en meisiesadspiranten en de vrije oefe ning „Vrede en Vrijheid" door de dames- en meisjesafdeling. Al met al was het een zeer goed geslaagde avond. De v.v. Texel is bijzonder geslaagd in haar oefenprogramma. Het luidt n.1 als volgt: 17 Aug. Texel IHelder I; 24 Aug. Texel I—BKC I; 31 Aug. Texel I—TH B I en 7 Sept. Texel IHRC I. De schoonheid van het eiland en de oopulariteit van de club zullen wel niet vreemd zijn aan dit programma. Het gemeentebestuur van Zijpe heeft besloten alle o.l. scholen in de gemeen te op Maandag 15 September a.s. te sluiten, zulks in verband met de op 13 tot en met 16 September a.s. te Scha- gerbrug te houden tentoonstelling „Zy- pe na 350 jaar' Mej. A. W. de Wit te 't Zand heeft wegens aanstaand vertrek naar elders, ontslag gevraagd als lid van de districts- raad voor het consumentencrediet al hier. Ongeveer 7 Augustus a.s. zal onze plaatsgenoot, de dienstplichtige C. Snip met het s.s. Kota Inten uit Indië terug keren. De begrafenisver. D« bield Woensdag haar van rghtT H W «L Ter vergaderd rhts 10 leden aanwezig, wat waren slechts 10 iea eeVolg was vïnhet nSper^nlijJ leden. Een volgende keer zal aai geneUr2e'voorzitter J. van den Akker v tte de aanwezigen welkom, m a» in 't kort het heengaan van de reerde in t ko p j slikker en wat voorzitter de lg geweest, deze voor de veren gi g dankbaar zyn. Zyn begT.. woond, terwyl een stuursleden byg gehecht namens krans aan zyn baar i» s %oVtebtf tufen van 23 Mei 1946. Deze werd.n ^Ïennfngmeester, verslag van zijn 't schuurtje 104, rente j f 264141 De uitgaven bedroegen, aa I zoal.**. idem f 6, begrafenis- vertentie 6.16, ïaem j is51 kosten 1090.50, verzekering 15.51, f 04 kleding bewaren zo, Deias 5°ng 18.90 drukwerk 11.61 porto f 2 40 onderhoud ƒ41.30, vakgroep f 13 75 secretaris 3.90 en diversen f 5150 Totaal 1388.15. Er blykt dus hetwelk niet wegneemt, dat J 1946 een nadelig saldo van f ™op 'leverde. Er werden 6 leden en 3 niet leden naar hun laatste rustplaats geleid. In het fonds zijn 598 leden. Er zyn 3 le den die contributieschuld over j®*6 hebben. Niemand wenste nadwe toellch- ting, waarna de penningmeester werd dank gezegd voor zUn mededelingen. Bij de bestuursvernieuwmg werd in de vac. P. J. Slikker met 9 van de 10 stemmen gekozen de heer J. N. Siecker, dia deze benoeming aanneemt. Daarna stelde het bestuur voor om voorlopig voor de tijd van 1 Aug. o de e.k. jaarvergadering voor de leden een volgrytuig beschikbaar te Elel^e"' Daar dit de kosten met 20 per begra fenis verhoogt, zullen de niet-leden ook dit rytuig er by krygen, maar dan moet men f 170 betalen. Dit voorstel wordt aangenomen. Het werven van leden werd even eens besproken en noodzakelijk geacht. Boven de 60 jaar kan men geen lid meer worden. Er zullen tweetallen geformeerd worden, die dan na onderling overleg elk een bepaalde wijk zullen bewer ken. De handschoenen der dragers zu - len zo mogelijk gerepareerd of ver nieuwd worden. Co de costuums dient men zuinig ziin, en het personeel werd dringend verzocht deze kleding niet over eigen kleding aan te trekken, wanneer het koud is. Dat heeft beschadiging tenge volge en derhalve nodeloze onkosten Het aantal dragers behoeft aanvul ling en reflectanten daarvoor zullen door het bestuur gaarne genoteerd worden. Reeds werden enkele namen sgenoemd Namens de kascommissie bracht de heer A. Speur verslag uit en zeide, dat alles in orde is bevonden en stelde voor de penningmeester decharge van gehouden beheer te verlenen. Dit ge beurde en de heren werden bedankt voor hun zorgen. Tot lid van de Kascommissie werd in de plaats van het aftredende lid A. Hoorns by acclamatie benoemd Abr. Doorn, die dit aannam. Na enige bespreking werd aan secr. en penningmeester ieder een vergoe ding van 25 per jaar toegekend het welk elk jaar opnieuw vastgesteld moet v/orden. De bestuursagenda was hiermede ten einde en volgde de rondvraag, waarby U Verver zeide, dat het noodzakelijk is, dat die leden die nog schuld heb ben aangeschreven dienen te worden. Dat zal gebeuren en op korte termijn. De heer J. N Siecker vroeg om een re glement, waarvoor gezorgd zal worden. De heer C. Hollander zeide, dat het aanbeveling verdient om de leden weer per convocatie op te roepen. Ook dat zal gebeuren. Verder niets aan de orde zynde, volg de met dank voor de gevoerde bespre- Kingen, sluiting van deze byeenkomst. De jaarlijkse schoolfeesten voor de O. L. school te Julianadorp zijn weer achter de rug. De vorige week gingen de vier hoogste klassen per bus naar Schiphol en Valkeveen en hebben daar volop genoten, 's Avonds werden ze opgewacht door de harmonievereni ging „Kunstzin" en werd met de kin deren nog een rondgang om het dorp gemaakt. Deze week was het feest voor de drie laagste klassen. Deze gin een per bus naar Schoorl, Alkmaar en Bergen en genoten volop in speel tuin. duin en van een bezoek aan de Hertenkamp. Beide schoolfeesten trof fen uitstekend weer. Een woord van dank aan allen, die de commissie in staat stelden, dit feest te doen slagen, is hier zeker op zyn plaats. Tydens het onweer van Dinsdag morgen is de bliksem ingeslagen in een koeboet by de boerdery bewoond door D. J. de G. alhier. Bij een rondgang in en om de gebouwen had de G. niets bemerkt en was weer ter ruste gegaan. Later werd hij door bu ren gewekt met de mededeling dat er brand by hem was. In allerijl nam men maatregelen. Men wist het vuur zelf te blussen, zodat een brand werd i voorkomen. De heer G. J. Dunk. oud-gymnas. tiekonderwzer te Den Helder en om- streken, heeft voor de vrouwen- ¥n meisjesvereniging „Advendo" te Koe gras een lezing over Lichamelijke Op. voeding gehouden. Als inleiding gaf spreker een over- zicht van de anatomische bouw van het menselijk lichaam en de voornaam ste levensverrichtingen. Hij ging de ge. schiedenis na van de lichaamsoefe ning der Grieken, Duitsers, Zweden en Denen, en hun leidende figuren oa. F. L. Jahn, P. H. Ling en Niels Bukh, beschreef het verschil van oefeningen en van toestellen en gereedschappen, vooral van de Zweden, hun wandrek ken, ramen en banken. Voorts stond hij geruime tijd stil bij de Nederlandse schoolgymnastiek en spelen voor lagere en middelbare scholen, de grote ver scheidenheid van oefenstof zonder en met toestellen, handgereedschap en spelmateriaal, het klasse-gewijs opbou wende, als mede bij het verschil van oefenningen voor meisjes en jongens. Verder besprak hij de grote - spelen, voetbal, korf-, hand- en slingerbal, en de kleinere: kastie, slagbal en andere. Hij toonde de grote waarde van het zwemmen, de verschillende zwemsla gen, duiken, sprongen en het zwem mend redden. Verder werd nog behandeld het schermen met verschillende wapens, de worstel- en de bokssport. Duidelijk gaf spreker aan „de hy. giënische en praktische waarde der lichamelijke oefening ln het algemeen, de aankweek van behendigheid, wils kracht, tegenwoordigheid van geest, moed, zelfvertrouwen, vormen van karakter en vele andere waardevolle punten. Hij wekte tenslotte de dames op mede te werken tot beoefenen van sport en spel, buiten de school om, voor de jeugd een grote vereiste. Geboren: Riekelt, z. van I. Rom- kes en A. Visser. Albertje, d. van A Ras en J. Romkes. Willem, z. van K. Rouw en L. Loosman. Phi- lippus, z. van J. W. A. te Napel en K. Hakvoort. Sijtje, d. van H. Korf en A. Koffeman. Berendina A„ d. van J. Laferte en H. Vos. Margje, d. van J Schraal en A. Gerritsma. Ondertrouwd: Dirk G. Schudde te Oostwolde en Annetje Koffeman. Auke Kapitein en Sygie Kool te Zaan dam. Gehuwd: Jacob de Vries en Rimske Bendstra. Overleden: Luut Bakker 46 jaar. Marretje van Veen 80 jaar. Naar wij vernemen heeft de eerste collecte bij de Ger. kerk onder art. 31 ruim f 566 opgebracht. Een zeer goede collecte waarop men trots mag zijn. Ds. Van Doorn heeft voor het beroep naar Lutten aan de Dedemsvaart be dankt. Hij blijft dus als predikant bij de Chr. Ger. Kerk te Urk. 30 Juli 1947. Door 80 vaartuigen werd heden aangevoerd: 13023 pond pa ling, van 37602 pond per vaartuig, prijs f 1.402.42; 54 pond witvis 2— 38 cent per pond en 4500 pond nest, prijs f 1.371/2 per 100 pond. Op de derde dag van de te Alkmaar gehouden middenstandsexamens be haalden het Middenstandsdiploma de dames: G. A. Jol en J. P. Honyk, als mede de heren A. J. Jansen, C. Jong, P C. Hulskamp, J. J. Hogeling, P. J- Groot, C. C. Rawi, A. C. Groot en W. H. Hofstee, allen te Alkmaar; mej. H. Hol- lenberg en de heren A. J. Hcllenberg, J M. Houtenbos, G. Houtenbos en C. Grootes te Bergen; mej. J. G. Houten bos en de heren J. Hoogland en J. Good te Heiloo; Th. J. Hoogeboom en C. J- Groot te Limmen; mej. A. C. de Groot en de heren Th. Groot en A. Horsten te Castricum; P. A. M. Hoorneman, A. Th. Huneker en C. Henneman te Heemskerk; A. P. v. d. Giesen te Oudorp; J. Hes te St. Pancras; P. Groot, G. Groot en A. C. Groen te Heerhugo- waard; P. Je G-us te Zuidscharwoude en R. Heinis en P. Heidsma te Noord- scharwoude; W. P. de Groot, J. Th. Groot en M. J. Hoogeboom te Warmen- huizen; de dames A. de Groot en A. E- Groen, alsmede de heer A. Heere te Egmond aan Zee; W. v. d. Hoff te West Graftdijk; D. Groot te Jisp: A. P. Hoo- gewerf te Ursem; mej. Tr. Hees-ter Burg en de heren J. Grommel. F. P- J- Hoogenbosch. J. J. M. Hoogenbosch te Den Helder; D. N. Grin, A. Heijerman, J. Halfweegen J. Iedema te Wierin- gen; G. F. Hauwert te Slootdorp; mej. N. Hoogerheide te Oudeschild; N. J* van Heerwaarden en H. v. Heerwaar den te Den Burg. Afgewezen werden 24 candidaten. De examens worden Maan dag voortgezet. SCHAGEN, 31 Juli. 14 paa>"den f 300—f 1250; 7 veulens f 175—f 260; 12 kalfkoeien f 375—f 600; 44 lamme ren f 20—f 30; 5 bokken en geiten f 1° -f 35; 21 biggen f 25—f 45; 24 konij nen f 2—f 12; 66 hennen f 6—f 8. Voor de centrale 8 stieren, 102 geldekoeien, 8 pinken, 3 graskalveren, 32 nuchtere kalveren. 25 vette schapen. TEXEL 28 Juli 1947. Aangevoerd werden: 400 lammeren f 19f koeien f 400—f 550: 180 schapen f 35— f 60; 15 biggen f 30-f 50; 1 Paara f 500.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2