Nederland aanvaardt Amerikaans bemiddelingsvoorstel Legerberichten van Vrijdag Toch een mars Djocja naar Nieuwe onlusien in Palestina De droogte en de fruitoogst DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting van <ie DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indonesische kwestie in Veiligheidsraad RUSLAND uit beschuldigingen VAN NABIJ ~£N VERRE Het Amerikaanse aanbod Djocja tot het uiterste verdedigd Phileas Fogg 1947 Ballon steeg tot 6000 meter Zeldzaam jubileum De krant verschijnt later actueler nieuws Gras verschroeit op de weilanden Brutale roofoverval te Amsterdam Zomerpostzegels Hei probleem van de boer 'UieerêedcPu Prinses Elisabeth huwt 20 November Deo Hektor Telefoon JM8 C34PO 449041 Dir.: J. BBlsma ZATERDAG 2 AUGUSTUS lm 70E JAARGANG No. 9574 HELDE RSCHE COURANT A4*er«entiec: »4 cent per millimeter. Pemttiebeflehten 1T cent per m.m. KMoe ad vertenties (,,Juttei't jee") lot 15 woorden B cent, elk woord meer 5 oent Abonnementen: per f J.—per post f S H» ofdredaotenn M. H. 1. DyWert, RayonredaMeeren C. A. Dekkers en W. Kok. De Verenigde Staten hebben zowel Nederland als Indonesië hun bemidde ling aangeboden om te komen tot een oplossing van de Indonesische kwestie. Naar aanleiding van dit aanbod heeft mr. E. N. van Kleffens tijdens de giste ren gehouden vergadering van de Veiligheidsraad de volgende mededeling gedaan: „Ik ben door de Nederlandse regering gemachtigd mede te delen dat de Nederlandse regering het aanbod van goede diensten van de Verenigde Staten toejuicht en dat aanbod aanvaardt". Mr. Van Kleffens voegde hier aan toe: „Met het oog hierop zal met de Ver. Staten overleg worden gepleegd ten aanzien van de wijze waarop van deze goede diensten gebruik zal kunnen worden gemaakt". DE EERSTE ZITTING. Donderdagavond kwam de Veilig heidsraad te Lake Succes voor het eerst bijeen, ter bespreking van de Indonesi sche kwestie. De Australische afgevaardigde, Kol. William Hodgson, wenste de kwestie onmiddellijk in beschouwing te zien ge nomen en diende tenslotte een resolu tie in, waarbij werd vastgesteld dat de aan de gang zijnde actie een inbreuk op de vrede betekent volgens het Char ter van de V.N. en een beroep werd ge daan op de beide regeringen om de vij andelijkheden onmiddellijk te staken. Verschillende afgevaardigden wilden toelating van vertegenwoordigers van de „Republiek", o.a. Gromyko, en de Belgi sche. Franse en Amerikaanse gedele geerden. MR. VAN KLEFFENS AAN 'T WOORD. De Nederlandse afgevaardigde Mr. van Kleffens, verklaarde zich tegen toelating van een Indonesisch verte genwoordiger met het argument, dat hiermede op de dingen zou worden vooruitgelopen. De Indonesische rege ring was slechts een de factoregering en geen souvereine. „Er is geen grond voor ae toelating van een dergelijke politieke figuur in de vergadering". De heer Van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best doet een nieuwe maatschappij in de vroegere ko loniën op te bouwen en waarschuwde: „Indien onze eerlijke en constructieve poging hiertoe wordt belemmerd, dan zal de verantwoordelijkheid voor een mislukking in deze gebieden bij U lig gen". De vergadering werd toen verdaagd. DE TWEEDE DAG. Bij de gisteren hervatte debattei waarschuwde België tegen een t haastige beslissing op grond van on voldoende inlichtingen en was mè Nederland van mening dat de Veilig heidsraad de bevoegdheid mist, zich t mengen in een aangelegenheid, di binnen de Nederlandse binnenlands jurisdictie valt. Hierop kondigde mr. Van Kleffen aan, dat de Nederlandse regering he De aardbeienoogst is dit jaar zeer slecht geweest. Globaal heeft de aard beienoogst dit jaar c.a. 5000 ton aard beien opgeleverd. Bij Sharanpus (Voor-Indië) stortte het dak van een school in, waardoor 21 kinderen wer den gedood en 40 gewond. In het eerste semester van 1947 werden in België ongeveer 16.000 auto's ingevoerd. Thans worden particuliere bespre kingen gevoerd over de invoer van Duitse volkswagens tegen d> prijs van fr. 37.500. De Zwitserse pers spreekt vol lof over het optreden van het Amsterdams Concertgebouworkest in Interlaken. Bij decreet is een prijs van twintig millioen drachmen ge steld op het hoofd van Markos, leider van de guerilla's in Griekenland. Bij Ferrara in Italië is op 3000 meter diepte olie ontdekt. In dezelfde streek zou zich ook uranium bevinden. Het Noorse motorjacht „Solbriss" dat de vorige week uit de haven van Vigo ontsnapte met 8 Noorse nazi's aan boord, is Santacruz binnengevallen. Het mocht geen nieuwe voorraden aan boord nemen en moest de haven weer verlaten. Twee voormalige Duitse schepen zijn door de gealieerden naar Nederland verkocht voor de sloop. Het betreft hier de „Schillighorn", 2864 brt groot en „Falkenberg", 1570 brt groot. In de Amerikaanse auto-industrie zijn 60.000 arbeiders tot werkloosheid gedoemd, tengevolge van het feit, dat collega's in staking zijn gegaan. ~e geallieerde bestuursraad voor Ber lijn heeft bepaald, dat Berlijn voortaan zelf de onderhoudskosten moet betalen a an de 7 oorlogsmisdadigers Hess, Von Schirach, Speer, Von Neurath, Dönitz, Funk en Rader. Het Amerikaanse ministerie van buitenl. zaken heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten hun „goede diensten" hebben aangeboden aan Nederland meer in de hoop op het heropenen der onderhandelin gen in het Indonesische geschil dan als directe bemiddeling. De woordvoerder van het mi nisterie verklaarde: „Wat er pre cies zal gebeuren kan ik niet zeg gen", maar hij herhaalde dat de Ver. Staten niet zover waren ge gaan dat zij een directe poging hadden gedaan om te bemiddelen tussen beide partijen. De woordvoerder weigerde het verschil tussen „goede diensten" en „bemiddeling" nader te om schrijven. van de V. S, de bemiddelingsaanbod heeft aanvaard. Engeland stelde daarop voor, kwestie van de agenda af. te voeren, en de Amerikaanse arbitrage in wer king te laten treden. RUSLAND BESCHULDIGT De Russische gedelegeerde Andrei Gromyko was het niet eens met die gedelegeerden die eraan twijfelen o Indonesië een soevereine staat is, ei hij was tevens van mening dat de Raad volmaakt competent is om deze zaak te behandelen. Gromyko voegde er aan toe dat de Sowjet-delegatie het Engelse voorstel niet steunde om de zaak niet in behandeling te nemen zo lang er bemiddeld wordt, aangezien dit het passeren van de V. N. zou be tekenen. Hij beschuldigde de Neder landse regering van agressie in Indo nesië. „Mr. Van Kleffens heeft beweerd dat de gebeurtenissen in Indonesië slechts van plaatselijk belang zijn en geen bedreiging voor de vrede vor men", aldus Gromyko. „Ik ben het daar niet mee eens. Grote oorlogen be ginnen met kleine incidenten". Gromyko verzette zich tegen het Britse voorstel om dat, naar hij zeide dit het gevaar oproept dat de V.N. ge passeerd worden, en bovendien de Nederlanders in het bezit laat van de belangrijke strategische stellingen die zij reeds veroverd hebben". Gromyko stelde het volgende amen dement voor op de Australische reso lutie „De Raad oordeelt het noodza kelijk dat dc troepen van beide zij den onmiddellijk teruggetrokken worden naar hun uitgangsstellingen die zij bezetten vóór het begin van de militaire operaties". De Amerikaanse gedelegeerde John son drong er bij de Raad op aan eer onmiddellijke beslissing te nemen om een oproep tot de partijen te richten de vijandelijkheden te staken en om de discussie over juridische zaken tot later uit te stellen. Polen ondersteunde dit. De Raad werd verdaagd tot 20 uur Ned. tijd. Het debat zal dan worden voortgezet. SJAHR1R EN SALIM GEDELEGEERDEN. Volgens Radio Djokjakarta zal de Republikeinse regering Sjahrir en Hadji Agoes Salim naar de Verenig de Naties zenden. Verliescijfers stijgen uiterst langzaam De Nederlandse troepen hebben Don derdag Banjoemas, 75 km. ten Zuid oosten van Tegal, en Poerwaredja, 22 km. ten Zuiden van Poerwokerto, be zet en zijn vervolgens verder opge rukt. Verschillende bruggen over de rivier Serajoe zijn bezet en een re publikeinse tegenaanval op Tjibeber is afgeslagen. In samenwerking met de Koninklijke Marine heeft de Neder landse luchtmacht republikeinse kust batterijen op het "eiland Noesa Kembangan buiten werking gesteld. Op ^Zuid-Sumatra hebben republi keinse eenheden verschillende pogingen ondernomen tot infiltratie rondom Ba- toeradja, 15 km. ten Zuidwesten van Palembang. Op Noord-Sumatra vinden ten Wes ten van Medan opruimingsacties plaats. Republikeinse aanvallen op de brug gen over de rivier Soengel Wampoe en op Arnhemia zijn afgeslagen. Sedert het begin der militaire ac ties zijn de Nederlandse verliezen: 57 doden, 124 gewonden en 15 vermis ten. Republikeins communiqué. Het eenendertigste republikeinse le gercommuniqué, gisteravond uitgege ven, meldt dat rondom Tjerme op Oost- Java nog steeds gevechten woeden, evenals in de gebieden ten Noorden en Noordwesten van Modjokerto. Kepand- jen ten Zuiden van Malang is drie maal uit de lucht aangevallen. Twee Volgens het Franse persbureau AFP schijnen de Nederlanders thans beslo ten te zijn om in tegenstelling met hun oorspronkelijke bedoelingen Java ge heel te bezetten. Deze herziening van hun standpunt is waarschijnlijk te wij ten, aldus AFP, aan het feit, dat de republikeinen consequent de tactiek van de verschroeide aarde toepassen in de gebieden, welke zij nog bezet houden. Malang is het droeve bewijs van de gevolgen van deze tactiek. Men kan thans verwachten, dat de Neder landers de, naar zij hopen, laatste aan val zullen richten op het hart van de republiek door hun troepen van het Westen, Noorden en Oosten van Java naar Djokjakarta en Soerakarta te di rigeren. Het gebied van Djogjakarta is tot .bijzondere militaire zone" ver klaard, onder bevel van lt.-gene raal Oeroip Soemohardjo, die zal worden bijgestaan door een staf van 10 leden, onder wie de sultan van Djogjakarta, aldus radio Djogjakarta, De zender voegde er aan toe, dat het instellen van deze militaire zóne betekent, dat- Djogjakarta en het omliggende gebied, waaraan men een zeer groot belang hecht, tot het uiter ste verdedigd zullen worden. Nederlandse jagers hebben hedenoch tend het vliegveld Magoewo beschoten. Op Midden-Java is Wonosobo uit de lucht aangevallen. Op Sumatra zijn de Nederlanders reeds geland in Pantia Tjermin en zij rukken thans op naar Siantar, de gevechten zijn nog steeds gaande. „Hedenochtend om 06.55 uur hebben wij Siantar heroverd, waarbij wij veel materiaal op de vijand buit maakten, zoals dertien tanks. De vij and is Lahat gepasseerd op weg naar Loeboeklinggau en Tjoeroep". aldus 't republikeinse legercommuniqué. Kort na het middaguur hebben zich in Jeruzalem drie explosies voorge daan, die werden gevolgd door geweer vuur. Verzetslieden hebben handgrana ten geworpen naar het hoofdkwartier van het Royal Hamshire regiment, na bij de kantoren van het Joods bureau. Hét is nog niet bekend, of er doden o) gewonden zijn. De meeste ruiten vën het gebouw van het Joods bureau zijn vernield. De vluchtelingen. „Nog steeds gaan Joodse vluchtelingen vfiu de „Exodus", die op drie Britse sliepen van de Palestijnse kust naar Frankrijk zijn teruggebracht, in kleine groepjes aan wal, dit in tegenstelling met de eerder geuite beslissing om aan bcórd te blijven. Tot op heden zijn 'n zeventig personen aan land gegaan; nog twintig anderen worden aan de wal verwacht. Reuter verneemt uit Joodse bron, dat woedende Joden heden het bureau van de districtscommissaris te Tel Aviv hebben aangevallen, nadat 33 Joden gewond waren in een botsing met de politie. Eveneens zouden het postkan toor en een bankgebouw aangevallen zijn. Een opstandige menigte zou een ge pantserde wagen bedreigd hebben die do->r een begrafenisstoet van enige duizenden personen heen drong om te oiitkomen. Volgens officiële berichten heeft de menigte daarop een Britse militaire vrachtauto in brand gestoken. Van of ficiële zijde werd niet bevestigd, dat er 33 Joden gewond zijn noch werden bijzonderheden over de aangerichte schade bekend gemaakt. Twee Amerikaanse vliegtuigen zul len zich meten in een poging om het wereldrecord te verbeteren van een vlucht om de aardbol. Zij zullen tegelijkertijd a.s. Zondag om 20 uur uit Chicago vertrekken en worden dan Maandagochtend om 8 uur te Parijs verwacht. Een der vliegtui gen, de „Reynold's Bomshell", heeft rdtds hi April de tocht rift 78 uren 35 minuten en 30 seconden verricht en zal nu door dezelfde piloot bestuurd worden. Het tweede toestel is een P 38 Lock heed met twee staarten. Beide zijn tweemotorige toestellen. Volgens berichten zullen alleen de piloten aan boord gaan. De landings plaatsen zijn, behalve het vliegveld van Parijs, Orly, niet van te voren be paald. Op de NCRV-Landdag is de lucht ballon „Rambaldo" van de Haagse Ballonclub met twee man aan boord opgestegen. Men voer over Njjverdal en Almelo in de richting van Duits land. De ballon steeg zeer snel tot grote hoogte en bereikte na een half uur stijgen een hoogte van 6000 m. Balloncommandant Boesman en de Franse ballonvaarder Jaquet deden op deze hoogte, die nog niet eerder door een Nederlandse ballon werd bereikt, belangrijke waarnemingen. Daarna begon de ballon snel te dalen. Boesman wist de „Rambaldo" veilig te doen landen op een weide tussen Munster en Osnabrück. Het was de eerste landing van een Nederlandse ballon in Duitsland sinds tien jaar. De bemanning werd 12 uur door de Duitse politie opgehouden. De Britse bezettingsautoriteiten werkten zeer mede tot een snelle thuisreis van de recordvaarders. Elise Bachmann uit Richterswil (Zw) heeft dezer dagen haar 70-jarig ar- beidsjubileum gevierd. Op 14-jarige leeftijd trad zij in dienst bij een zijde spinnerij en ging onlangs op 84-jarige leeftijd met pensioen. In verband met een belangrijke reorganisatie van de interne dienst, o.m. inhoudende afschaf fing van de nachtarbeid, zal ons blad met ingang van a.s. Maan dag enige uren later verschijnen. Dit bezwaar zal zoveel mogelijk worden gecompenseerd door het brengen van waartoe wij door deze latere ver schijning in staat zullen worden gesteld. De berichten, welke in de vroege morgenuren door komen, zullen voortaan dus nog dezelfde dag via de krant ter kennis van de lezers kunnen wor den gebracht. De „Piet Hein" mei het Prinselijk gezin aan boord maakt een ware zege tocht door de Friese hoofdstad. Hoewel omstreeks half Juli ver schillende fruitteeltgewassen reeds te lijden hadden van de aanhoudende droogte, waren de verwachtingen voor een goede oogst geenszins ongunstig. Appelen vertoonden evenals peren in de meeste teeltgebieden een zeer goe de stand. Sinds Juni was bij de peren zelfs een verbetering waar te nemen. De achteruitgang in de stand der prui men was half Juli vrijwel tot staan gekomen. Wel liep dit voor de ver schillende teeltcentra en rassen nogal uiteen. Dooreengenomen werd, wat de pruimen betreft, een matige oogst ver wacht. Wat de stand der perziken en druiven betreft waren de verwach tingen zeer gunstig. Momenteel bereiken ons uit ver schillende delen van het land berich ten, dat de fruitoogst er in verband met de aanhoudende droogte zeer on gunstig voorstaat. Zo werd ons uit Geldermalsen medegedeeld, dat de ap pelen en peren, hoewel nog geenszins rijp, van de bomen vallen. Uit het land van Heusden en Altena wordt ons be richt, dat ook daar het fruit veel ge leden heeft. Over het algemeen schijnt het klein van stuk te 2ijn. De meest pessimistische berichten bereiken ons echter uit de Betuwe. Ook hier valt veel fruit af of hangt verdroogd aan bomen of struiken. Ook voor de veestapel wordt de droogte funest. Doordat het gras in de weilanden verschroeit, zien de boeren zich genoodzaakt hooi in de weide te brengen. Daar het merendeel der slo ten in de Betuwe droog staat, hebben de boeren kuilen in de weilanden ge graven om op die manier aan water te komen. Uit de overige fruitteeltcen tra bereikten ons nog geen nauwkeu rige gegevens. Het spreekt echter van zelf dat ook hier de. boeren en tuin ders met verlangen uitzien naar de zo hoog nodige regen. Nadat twee nog onbekende indivi duen gistermiddag op handige wijze telefonisch de 32-jarige Amsterdamse diamanthandelaar en taxateur D. P. W. in de val hadden gelokt, in casu onder de kleine tunnel, die op de Weesper- zijde het President Steynplansoen met de Schollenbrugstraat verbindt, sloegen zij hem bewusteloos en beroofden hem daarna van zijn portefeuille, waarin zich f 300,bevond. Het slachtoffer werd enige ogenblikken later door voorbijgangers opgemerkt, door een ziekenauto van de G.G.D. naar het On ze Lieve Vrouwengasthuis vervoerd en later naar 't Wilhelmina Gasthuis over gebracht. Nader is gebleken, dat de diamant handelaar. die zich om één uur in café „Die Porte van Cleve" bevond, naar de telefoon werd geroepen en een ge sprek voerde met een hem onbekende man. die hem voor zover thans be kend verzocht naar de Weesperzijde te komen, omdat hij hem zakelijk wenste te spreken. De oproeper zou onder de tunnel op hem staan te wachten. Tegen half twee arriveerde W. daar op de fiets. Nauwelijks was hij van zijn rijwiel gestapt om te zien, waar de onbekende oproeper zich bevond, of een ongeveer 40-jarige man kwam de tunnel in fietsen en vroeg hem de weg naar de Amstellaan. Terwijl hij deze man inlichtte werd hij door een ander bewusteloos geslagen. Nadat zij hem van zijn portefeuille hadden beroofd, zagen de beide daders kans te ont komen. Gedurende de maanden Augustus en September zullen zomerpostzegels wor den uitgegeven. Zoals bekend, komt de geringe toeslag voor de helft aan cul turele doeleinden en de andere helft aan sociale doeleinden ten goede. Van deze laatste helft zal op haar beurt 50% ten gunste van de tubercu- lose-bestrijding komen. Er is de laatste weken veel beroe ring over de Roer geweest, maar nu de eerste bui weer afgedreven is, on derhandelen de belanghebbende mo gendheden. tenminste Engeland en Amerika, in een ietwat rustiger sfeer De storm stak op toen generaal Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne, enige weken gele den uit Washington opdracht ontving om in Duitsland zo spoedig mogelijk evenwichtige politieke en economische toestanden te scheppen, opdat Cen traal Europa ten spoedigste zou kun nen bijdragen tot het economisch we reldherstel. Nu valt het een generaal in de regel gemakkelijker politieke en economische toestanden te verstoren dan te herstellen, want vernielen gaat sneller dan bouwen, en eigenlijk had niemand zich over deze voorlopig nog onuitvoerbare opdracht ongerust be hoeven te maken, maar zij werkte toch op Frankrijk als een rode lap op een stier. Want hoewel men bewesten van de Rijn zeer goed begrijpt, dat Europa noodlijdend blijven moet zolang in midden-Europa een volk van armlasti gen leeft, blijft men daar toch zeer bevreesd voor Duitslands economisch krachtsherstel. Men heeft ten tijde van Hitier gezien hoe snel dit in militaris tisch herstel ontaarden kan. De opdracht van Washington aan ge neraal Clay had een zeer verre strek king en gaf blijk van een gestemdheid, die een mild karakter droeg. Ook dit heeft kwaad bloed gezet. Amerika heeft Duitsland niet tot naaste buur, maar Frankrijk heeft dit voorrecht niet en daar maakt men zich nu een maal spoedig ongerust. Er is reden te over voor. Bovendien meent men te Parijs, dat Amerika als het Europa's herstel bevorderen wil, niet bepaald aan Duitsland voorrang verlenen hoeft. Duitsland heeft niet alleen zichzelf ontwricht, maar half Europa verwoest en dan dienen de slachtoffers toch wel het eerst in aanmerking te komen in dien bijstand moet worden verleend. De zaak is evenwel, dat het benut ten van de kolen uit het Roergebied eep der eerste voorwaarden is voor herstel, niet slechts van Duitsland, maar van Europa in het algemeen en het is van dit probleem dat Washing ton, bij het verstrekken van de op dracht aan Clay is uitgegaan. Men kan de Roerkolen moeilijk benaderen zon der dat de werkkracht van de Duitse arbeider wordt gestimuleerd. Men moet nu eenmaal een gevallene weer op de been helpen wil men baat hebben van de steun, welke hij verlenen kan. Het gevaar blijft, dat hij zich, wanneer hij eenmaal stevig met zijn voeten op de grond staat, afkerig van hulpverlening betonen zal en slechts op herstel van eigen machtspositie bedacht zal zijn. En dit is allerminst een denkbeeldig gevaar. Er worden in Amerika en in En geland plannen gekoesterd om de natio nalisatie der Roer-mijnen te bevorde ren. Dit veronderstelt echter het herstel van iets dat op een Duitse natie ge lijkt, dus van een Duits rijks-bewind. Ook dit ligt besloten in de opdracht aan generaal Clay. Ook hiertegen is Frank rijk gekant, en Rusland eveneens. Na tionalisatie zou bovendien niet zonder nadeel kunnen zijn voor het Belgisch en het Nederlands belang in dit mijn- gebied, waarover Duitsland dan weer de alleenheerschappij verkrijgen zou. Het is te verwachten dat ook onze regering te dezer zake diligent blij ven zal. Men ziet dat het probleem van de Roer heel wat politieke beroering ver oorzaken moet. Een oplossing te vin den, welke alle partijen bevredigen kan, zal niet zo gemakkelijk zijn. U. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Zaterdagavond. VRIJ WARM. In het Noorden van het land vrij zonnig weer en weinig wind. In het Zuiden meer bewolking. Ook hier aanvankelijk eveneens zwak ke, later echter matige wind uit Oostelijke richtingen. Over het al gemeen iets hogere temperatuur dan gisteren. Op Buckingham Palace te Londen is officieel bekend gemaakt, dat de huwelijksplechtigheid van Prinses Elisabeth en luitenant Mountbatten zal plaats hebben op Donderdag 20 November aanstaande, in Westmin ster Abbey. De plechtigheid zal aan vangen des morgens te 11.30 uur. Verwacht wordt, dat de Aartsbis schop van Cantenbury, met assisten tie van de deken van Westminster, het huwelijk zal inzegenen, en dat ook de Aartsbisschop van York aan de dienst zal deenemen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1