MONICA Jamboree 1947 Ons ambtenarencorps wordt vernieuwd Oostenrijk vreest opdringend communisme WIJ SPELEN BRIDGE DE PAMPDS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Verloofd De jeugd krijgt een kans \/AN NABIJ VERRE Sovjet economie. KONING HAAKON 75 jaar Als de geallieerden terugtrekken Wij luisteren morgen naar FEUILLETON 700 gulden voor een costuum Folklore Copyright R.D.P (Van onze Haagse redacteur „De overheid ie de grootete werk gever in Nederland en moet als zodanig toonaangevend zijn", zo zei ons de heer D. W. Walkate, direc- tenr van de Centrale Personeels dienst te Den Haag, de sinds een Jaar door het Rij'' ingestelde in stantie om de personeelsvoorziening te behartigen. Het Rijk wil daar mee een nieuwe kan' op en de heer Walkate, ge^men nit het vrjje be drijfsleven, zal nu leiding hebben te geven aan de modernisering van de personeelspolitiek, waarbij de waarden als mens, gebonden aan een ambtelijke reglementering, zo veel mogelijk tot hnn recht komen. Allereerst zal nodig zijn, dat de juis te man (of de juiste vrouwop de juiste plaats komt en dat dus de ar beidsvreugde zo veel mogelijk een kans krijgt. Bij de overheid is dus een stre ven gaande om te komen tot een juiste selectering van het personeel, mede door onderzoek van het werk en testen der candidaten. Men wil breken mèt sleur en in de diverse organen een op gewekte dienst kweken. Na de bevrij ding zijn reeds tal van personeelsver enigingen opgericht, waardoor de on derlinge saamhorigheid ten zeerste wordt versterkt. Vooral de problemen der werkme thoden worden bestudeerd. Nu de over heid een belangrijk onderdeel van het maatschappelijk leven is geworden, kan zij niet achter blijven bij het bedrijfs leven wat haar werkmethoden betreft, temeer niet, daar zij thans naast de oude bevelende taak ook een verzor gende functie heeft te vervullen! Op deze wijze zal de lust om carrière in de ambtelijke wereld te zoeken sterk kunnen toenemen en zal de jeugd niet behoeven te vrezen, dat haar werklust geen voldoende waardering zal vinden, want het spreekt vanzelf, dat mede het vraagstuk der goede bevorderingskan sen een vooraanstaande plaats inneemt bij het opstpllen der nieuwe personeels politiek. Zoals reeds gezegd, is het streven er op gericht om het grote ambtelijke ap paraat dusdanig te organiseren, dat het een voorbeeld is voor alle werkgemeen schappen in ons land. Om het daartoe te krijgen is natuurlijk mede nodig, dat er geen remmend gebrek aan arbeids krachten is en daarom achtte de heer Walkate het zo nodig, dat de jeugd interesse heeft voor een overheidstaak, die na het afwikkelen der crisis en oor- logs-bemoeiïngen toch altijd omvang rijk zal blijven en onontbeerlijk is voor de goede loop van zaken in het land. In de afgelopen maanden zijn op Mulo- en H.B.Scholen voor de leer lingen voordrachten gehouden om te wijzen op de vele goede kansen, welke de ambtelijke carrière biedt en de nieuwe geest, welke wil in gaan tegen het minachtende be- Nederlandse militairen hebben in de schacht van een kolenmijn te Tandjong Enim rijkssieraden van de sultan van Siak Sri Indrapoera ontdekt. De Sowjet-autoriteiten hebben voor de as. najaarsbeurs te Leipzig voor Nederland c~' bezoeker"-quotum van vijf honderd toegestaan. Volgens persberichten is het thans in Engeland mogelijk, een verzekering af te sluiten tegen kinder verlamming. De havenmeesters van Amsterdam en Rotterdam hebben veiligheidsmaatregelen getroffen voor het lossen van met ammoniumnitraat geladen schepen, in verband met de rampzalige ontploffingen, die zich on langs in Texas City en Brest hebben voorgedaan. Een grote brand leg de in Cobalt in de -Canadese provincie Ontario 15 huizen in as. De schade wordt geraamd op 100.000 dollar. De Partij van de Arbeid zal op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Augustus in Krasna- Polsky te Amsterdam een buitenge woon congre houden. De Engelse spoorwegtarieven zullen met ingang van 1 October met 55 worden ver hoogd; dat zal dit jaar 15Vt millioer pd. sterling opleveren en volgend jaar 65 millioen pd. 279 Griekse politieke gevangenen,die het communisme heb ben „afgezworen" zijn in vrijheid ge steld. Enthousiast over hun optre den in Indonesië zijn de Kilima Ha- waiians uit Batavia in het vaderland teruggekeerd. In de havenstad Sfax in Tunis zijn staxingstroebelen uitgebroken als gevolg waarvan vijftien Personen werden gedood en 46 werden gewond. Gister was het twee jaar geleden dat de eerste atoombom op Hiroshima werd afgeworpen, op 8 Au gustus gevolgd door die -p Nagasaki. Dubey Stevens, korporaal bij de "A.F., heeft een nieuw record geves tigd. door in 55 sec. een „meter bier" 1 liter 42 clnaar binnen te slaan, 't Vorige record was 57 seconden. i grip „ambtenarjj", waardoor zo- velen worden afgeschrikt. Als de jonge mensen met werklust en geestdrift hun krachten in dienst der overheid stellen, dan zal een ambtenarencorps kunnen worden opgebouwd, dat inderdaad 'n voor beeld is en tot heil van het land haar taak vervult. Is er thans groot gebrek aan jon ge krachten? vroegen wij. Ongetwijfeld, verklaarde de heer Walkate, vooral ook aan vrouwelijk personeel. Maar er vloeien zoveel ambtena ren af, hoe zit dat dan? Dat zijn voornamelijk ouderen en wij hebben behoefte aan jonge krach ten, die met het eenvoudige werk be ginnen kunnen. Maar voor de hogere functies kunt u zo nodig dan toch wèl afge vloeide ambtenaren gebruiken? Niet altijd. U moet wel bedenken, dat er voor de jonge mensen een be hoorlijke bevorderingskans moet blij ven bestaan en als wij ouderen gaan tussenschuiven, dan wordt dat onmoge lijk. Neen, het ideaal is toeloop van jonge '"achten, waarmee wij dan een model-apparaat kunnen opbouwen! VLIEGTUIG EH 2E HEBBEN TOCH IEMAHD ZIEN VUEGEH? N06 NIET 10 GE IC. OCH...ONZIN OAN ZOU HET AI- EEN AUTO-GtPC MOETEN Z'JN. MAAR ZOU WN6 MAAKT TOCH OOK LAWAAI EN WE HEBBEN NOOIT IET5 GEHOO^Dv ENIGE URfN LATER VERTREKKEN INSPECTEUR SE EN R1KKJ NAAR DE VASTE WAL OM 0 OP ZICH TE HEMEN VAN HET DERDE T1»NSP0RT. Prawda, het officiële orgaan van de communistische party, heeft zich giste ren verontrust betoond over de „onbe vredigende toestanden in de Sovjet krachtstations", waar het werk in de herfst en winter bedreigd zal worden door te kleine voorraden brandstof. Een andere reden voor ongerustheid zou zijn „het niet afleveren van reservedelen en uitrusting, welke nood zakelijk is voor het goed functionne- ren der stations". Volgens de Izwestia zijn ook de oogstwerkzaamheden nog niet op be vredigende wijze voltooid. Op zijn 758te ver jaardag hield ko ning Haakon VII van Noorwegen vanaf het Raad- huis-balkon te Oslo, een rede, (waarin hij ztjn volk tankte voor de grootse huldiging en voor het ver trouwen, tijdens zijn 42-jarige re geringsperiode in hem gesteld. XXXV. Zes of zeven. Op het volgende wedstrijdspel werd door sommige N.Z.-paren 6 schoppen geboden en zij hadden weinig moeite om hun contract te maken. Enkele paren boden echter 7 schoppen en daarbij hadden de Zuid-spelers het niet zo ge makkelijk. Toch slaagden ehkele er in hun groot slem schoppen te maken. De kaartverdeling was: S. h-8-5 H. h-v-b R. 7-6-2 KI. b-9-5-4 S. 7-4-3 H. 9-8-7-6 R. v-8-5 KI. v-7-3 S 6-2 H. 5-4-3-2 R. b-10-4-3 KI. 10-8-6 S. a-v-b-10-9 H. a-10 R. a-h-9 KI. a-h-2 Tegen de 7 sch. kwam West uit met h. 9. Na aandachtige beschouwing zag was. Noord heeft vier klavers. Als de klaver vr. dus niet in vieren tegen zat, kon hij op de vierde kl., van N. een ruiten kwijt. Maar dan moest in de blinde nog een rentrée zijn. Dat kon niet anders zijn dan sch. heer. Zuid nam de eerste slag in de hand met het aas. Toen volgde tweemaal troef (a. en v.) Daarna kl. aas en heer. Harten 10 in N. overnemen met de vr. en de heer naspelen en daarop kl. 2 weg. Dan kl. 9 uit N. in eigen hand troeven, met sch. 9 naar sch. heer, op kl.b. r. 9 weg en de rest is voor Zuid. Men spele het vooral na. Ter oplossing een klein probleempje. Npord: SH. 4-3, R. v-5, KL a-v-9. Oost: S.v-b, H.R. h-7, Kl. 8-6-4. Zuid: S. h-7, H. b-5-2, R. a-8, Kl. West: S. H. a-h-6, R. KL h-b-10-2. Ruiten is troef. Z. is aan de slag en mag met N. samen nog maar één slag verliezen. Hoe speelt Zuid? Volgende Zuid, dat er slechts één mogelijkheid week komen wij hierop terug. (Van een U.P.-correspondent). Oostenrijkse regeringsleiders leggen een toenemende angst aan de dag voor een mogelijk terugtrekken van de Amerikanen en Engelsen uit Oostenrijk, dat dan, naar zij zeggen zou worden overgelaten aan het naar het Westen opdrin gend communisme. Britse en Amerikaanse autoritei ten verzekeren dat die vrees onge grond is, maar er zijn bepaalde ont wikkelingen, die waarschijnlijk verantwoordelijk zijn voor dit Oos tenrijkse gevoelen. In de eerste plaats zijn er de uiter lijke tekenen dat het Amerikaanse mi litaire apparaat in sterkte verminderd wordt. Rode Kruisgebouwen en ver schillende soldatencantines zijn geslo ten en de Amerikaanse burger-beamb ten verliezen vele van hun legervoor- rechten en worden meer en meer op een lijn met de Oostenrijkers ge plaatst. Al deze maatregelen worden door de Amerikanen uitgelegd als „reorganisa tie" en een gevolg van de nieuwe Amerikaanse dollarpolitiek, die erop gericht is Oostenrijk meer toegang te geven tot het dollargebied. Bovendien is het een publiek ge heim, dat de Engelsen een gedetail leerd plan hebben opgesteld voor de terugtrekking van hun bezettingsleger zodra het vredesverdrag ondertekend zou zijn. Al is er weinig of geen uit zicht op zulk een ondertekening in de naaste toekomst, toch is dit Britse plan nooit officieel ingetrokken. De snelle voortgang' in het EngelsAmerikaanse plan voor de teruggave van de Oosten rijkse economie aan de Oostenrijkers zelf heeft er slechts toe bijgedragen om de ongerustheid te verhogen. HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om 7, 8, X, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,15 OCh tendgymnastiek 8,15 Pluk de dag 8 00 Ochtendconcert 10,15 Uit het Boek der Boeken. 11,00 De Zonnebloem 11,35 Als de ziele luistert 12,03 Werken van Debussy en Ibert 1,15 Welk boek? 2.00 Kamermuziek 2,20 Allee ln won derland 3,15 Cavallerla Rustlcana. 4,45 Concert ln de theetuin. 5,45 Wat het buitenland leest 6,00 Plapowerken 7,25 Voor jongeren 8,20 Kurhauscon- cert. 8,20 De onzichtbare man 8,50 „Bitter Sweet", fragmenten 10,50 Gul taarspel 11,40 Lichte avondklanken. HILVERSUM II, 415 m. geeft Nieuws om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,80 Mu ziek bij het ontbijt. 8,18 Opera-pro gramma 8,50 Voor de Huisvrouw VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA: 10,20 De Regenboog 10,45 Belgische 11e deren 11,15 „Beestachtige rommel" 11,30 Licht concert AVRO: 12,00 Opera- tragmenten 12,35 Cowboy-programma 1,15 Pierre Palla 1,45 Cello en piano 2,00 Kookkunst 3,10 Ons volk en zbn dichters VARA: 4,00 Bekende marsen en walsen 4,30 Tussen twaalf en zestien 5,00 Vocaie ensembles 5,30 Zang en orgel 6,15 Felicitaties 6,20 Metropole orkest VPRO: 7,30 Uit de Bijbel 8,05 Le Meroir de Jesus. 8,30 Religie en beeldende kunst VARA: 8,00 Men vraagt en wij draalen 10,15 Radto-film- piemlère VPRO: 10,40 Avondwijding VARA: 11,15 Symphonisch concert. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK üOORi J. JOKISSEN 4ei. Terwijl ik zat te rillen, denkende aan v/at mij misschien nog wachtte, drong een verward gedruis tot ons door van uit de hall. Daarop riep eeen luide stem: „Mijn naam? Je bent hier dan toch zeker nog maar kort, anders zou je die wel weten: dezelfde naam als je me neer. Neen. je behoeft me niet aan te dienen, dat zal ik zelf wel doen". (Als of dat nog nodig was) „Waar zijn ze allemaal? Aan de thee? Dat is goed. Is de jonge dame daar ook? Uitmuntend! Daarop vloog de deur open. en als een lawine (een ander woord weet ik er niet voor) viel oom Albert Waters op ons neer. HOOFDSTUK XVI. In zijn uiterlijk was oom Albeit Waters precies de John Buil. zoa's Punch die tekent, zonder hoed. Zijn stem was die van Theo, mair alsof je die door een scheepsroeper hoorde. Zijn optreden was zoiets als een or kaan. „Zo, zo, en hoe maken jullie het al lemaal?" brulde hij letterlijk. „Mary! Elanche! Theo! (Alle drie kregen een klinkende zoen). „Zo! Billy, mijn jon gen!" (Een flinke klap op diens schou der). „Majoor Montrésoi, blij je weei te zien hoe gaat het je? nog aityd ii> functie? Prachtig!" (Hij schudde d> hand van de Majoor, alsof hij de slin ger van de pomp behandelde). „Nu Billy!" hij wendde zich weer tot mijn chef. „Mij voor te stellen aan je meis je hoeft niet. Ze weet, wie ik ben, eu wat de reden van mijn komst is. Mijn enige wens is haar eens goed aan te kijken. Jonge dame", vervolgde bj tot mij, „zou je niet zo vriendelijk wil len zijn een oude man, wiens gezicht niet al te best meer is, te verplichten door je even om te draaien, zodat het volle licht op je valt?" Dat deed ik. Wat kon ik anders doen? Daar zat ik in de volle glans der middagzon. Ik voelde, dat al de ande- len trachtten, mijn kant niet uit te zien, terwijl oom Albert zijn bijzien de, maar eerlijke, grijze ogen op mij vestigde en mij vrijelijk aanstaarde gedurende enige minuten. Zij schenen mij wol de langste minuten, die ik /oit beleefd had. Daarop sprak hij zijn 'ordeel over mij uit. „Goed gedaan, Billy!" Hier zou de ze weer eens een zelfde, zware slag op de schouder gekregen hebben, als hij niet intijds wat teruggeweken was „Je hebt een goede keus gedaan, mijn jongen. Een knap meisje, en daaren boven welopgevoed en iemand die je eer zal aandoen. Zie zo, Mary, nu had ik wel graag een kopje thee van je. en, kindlief" daar bedoelde hij mij mee geef me de sandwiches eens door. Hoe heet je, zeg mij dat ook nog eens". „Mijn eigenlijke naam is Monica" zei ik terwille van Majoor Montrésor, die zijn monocle met enige veront waardiging gericht hield op de nieuw aangekomene, „maar hier noemen ze mij Nancy". „Nancy! Dat is een mooie naam voor een mooi meisje". Zo ging het steeds maar door. Ein delijk, nadat hij goed van alles geno ten had, sleepte de Baas hem mee naar zijn kamer in het zelfde humeur, als waarin hij Cariad en zijn been uit het salon verwijderd had een uur te voren. Het was ongelukkig, dat oom Al bert niet in de schuur kon opgesloten worden! Ik voelde mii bijna m^ordlusti» toen ik eindelük weer in mijn mooie vf-m»r was. Wat een dag was het ge- Hü had me minstens al acht en veertig uur toegeschenen! (Wordt vervolgd) Iedere toevloeiing van politieke re- fugie's uit aan Oostenrijk grenzende landen in het Oosten brengt nieuwe angstgevoelens bij de Oostenrijkers teweeg. „Als de dag aanbreekt". Reeds treffen verscheidene Oosten rijkse anti-communisten voorbereidin gen om direct het land te verlaten, „als de dag aanbreekt". Niet-communistische Oostenrijkers missen erg de aanwezigheid van gene raal Mark Clark, de gewezen Ameri kaanse commandant, die zij beschouw den als hun kampioen tegen de Rus sen. Clark had zich een enorme popu lariteit en een groot prestige verwor ven en Se Oostenrijkers begrijpen niet waarom hij teruggeroepen is naar de Ver. Staten. Engelse en Amerikaanse functiona rissen verzekeren om strijd dat de vrees voor een terugtrekking uit Oos tenrijk der Westelijke gealliëerden on gegrond is, maar geven tegelijkertijd toe, dat het er wel naar uitziet, dat Rusland nog geen vredesverdrag met Oostenrijk wil tekenen en nog „jaren" bij deze houding zal volharden. Het ingewikkelde probleem van de Duitse bezittingen in Oostenrijk het voornaamste struikelblok in de huidige verdragsbesprekingen zal, zo menen de Engelsen en Amerikanen, nog wel het ondèrwerp blijven van besprekin gen door de Grote Vier. In Amsterdam werd een diepgaand onderzoek ingesteld bij een aantal on dernemingen in de textielbranche. Dit onderzoek bracht prijsovertre- dingen aan het licht, welke in bepaal de gevallen een bedrag van f 500.000 beliepen. Met de controles bij de textielindus trie ging gepaard een onderzoek bij de textielhandel en de kleermakers. In totaal werden bij de handel en de kleermakers ongeveer 1400 processen- verbaal opgemaakt. Er waren gevallen waarbij grossier zich bedragen van f 10.000 clandestien lieten bij betalen. Verscheidene kleermakers berekenden voor een costuum f 700. Verschillende zaken werden reeds door de rechtbank, in behandeling ge nomen, terwijl enkele zware vonnissen zijn geveld. Oude volksgebruiken blijken soms een taai leven te hebben. Vooral by familiegebeurtenissen helpen ze vaak de feestvreugde te verho gen. Dat dit echter niet altijd het geval is bleek onlangs tijdens een bruiloft in Enschede. Toen de bruidegom n.1. naar aloude ge woonte op zijn stojl zou worden omhooggeheven, kwam hij te val len en liep daarbij een lichte her senschudding op. Het is te hopen, dat de jonge echtgenoot even taai bleek als het folkloristisch gebruik, waarvan hij het slachtoffer werd. Over enkele dagen zal de belangstelling van de hele wereld worden ge trokken door de opening van de zesde Jamboree, die te Moisson (Frank rijk) zal worden gehouden. Weet U wat een Jamboree Is? Vele lezers zullen zich zonder twijfel de vorige Jamboree herinneren. Toen kwamen te Vogelenzang ruim 37000 padvinders bijeen uit alle delen van de wereld. Ongeveer iedere vier jaren wordt een grote internationale padvindersbijeen- komst gehouden. De eerste vond plaats in 1920 in Engeland (8000 deelnemers van 20 nationaliteiten). In 1934 kwa men 6000 padvinders van 36 nationali teiten in Denemarken samen. Daarna volgden de derde Jamboree in Enge land (25000 deelnemersen de vierde in Hongarije (28000 scouts). En thans naar Frankrijk! De eerste Jamboree na de oorlog. Daarom heeft deze zesde Jamboree ook de naam gekregen van de „Vredesjamboree". Aan deze Jam boree nemen 30000 padvinders deel van 40 nationaliteiten. Moisson ligt ongeveer 70 km ten Noordwesten van Parijs in et., gro te bocht van de Seine. Daar ligt "en prachtig bosterrein dat geheel voor de ontvangst van zo'n groot aantal deelnemers is ingericht 600 Nederlandse padvinders. Ook Nederland gaat met een aantal groepen naar Frankrijk. Helaas is het aantal niet zo groot, omdat de deviezen- problemen dit verhinderen. Toch gaan in totaal nog een 600 jon gens met leiders na Moisson toe. Iedere groep van padvinders in Neder land mocht één vertegenwoordiger aan wijzen. In verband met de hoge kosten hebben echter vele troepen hiervan moeten afzien. Misschien vindt me: het vreemd, dat men deze gelegenheid liet voorbijgaan om zo'n belangrijke ge beurtenis in het p dvindersleven mee te maken? Maar weet ge wel, dat de bezetters alle bezittingen van de pad vinder hebben gestolen? Daarom moet eerst geld bijeen gebracht worden om de groepen opnieuw uit te rusten met tenten en ander noodzakelijk materiaaL Noord-Hollands vertegen woordiging. Ook Noord-Holland heeft zijn verte genwoordigers voor deze zesde Jambo ree. Zo zullen o.a. twee en dertig pad vinders, vertegenwoordigers van even zoveel grdepen uit Noord-Holland sa men de Van Speykgroep vormen. Ze komen uit Hilversum, Haarlem, Bever wijk, Assendelft, Purmereid, Alkmaar, Schagen, Wieringen en Den Helder. Deze twee en dertig jongens verte genwoordigen dus minstens 2000 andere padvinders, waarvan er zeker 900 in de kop van Noord-Holland zitten. De thuisblijvers zullen met aandacht de berichten over de Jamboree volgen. Een van de leiders van de Van Speykgroep zal onze lezers in enkele reisbrieven op de hoogte houden van de verrichtingen van het Ned landse contingent op de Jamboree te Moisson. In het bijzonder zullen deze brieven nieuws brengen over de Va- Speyk groep zelve met haar Noordhollandse leden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3