Spannend seizoen verwacht De sociale wetgeving in de practijk Stad en Omgeving. Hoogtevrees Leeszaal in Juli Helderse Concourscommissie „Zeearend" wint IJmuiden- Solent-race Urk Burgerlijke Stand V Scheepvaart Wieringen De Kleuterschool Een roodhuid, een sigaar en nog iets De P.R.A. uit Alkmaar op pad Voetbal De nieuwe indel Iexel. In Duitsland via NSB naar SS Zijpe. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Juli bezocht door 300 mannen en 24 vrouwen, totaal: 324 personen. Uitgeleend werden: 2577 romans, 1258 studiewerken en 2097 jeugdboe ken, totaal: 5932 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Berg: Pertula en het berenjong. foles: De vijfde man. Krui: Lajla. Geyl: Moord op de plas. Hain: Circus-artisten. Ha,n: Tegen wil en dank. Helman: Or kaan bij nacht. De Jong: De doile vaandrig: 2 dln. Lensink: De ver borgen zonnetempel. Menkensv. d. Spiegel: De erfgenaam van 't huis Terbeks. Morris: Bushido. Tem- me: Zeetjalk „Fram". Vis: Gerucnt op de Delta. Waldemaier: Kente ring. Walschap: Ons geluk. Studiewerken: Van Kranen donk: Geschiedenis van de Ameri kaanse literatuur. Kuypers: Stern- vorming en vloeiend spreken. Mey- boom: Van en over liefde. Nesma: Zo leeft Duitsland. Ragaz: De bood schap van het koninkrijk Gods. Nieskens Schreurs: Het vaderland spreekt tot de jeugd. Sayers Kahn: De grote samenzwering. Sizoo: De antieke wereld en het Nieu we Testament. Geschenken: Daman: De laatste jaren van de spellingstrijd. Dijkstra: Stof zijt gijFuller: Oneta. Havank: Polka mazurka. Landau: God is mij adventure. Massingham: Chiltern country. Nationale coöpe ratieve raad: 9e jaarverslag 1945 1946. Nelson: Highroads dictionary; pionouncing etymological. Sha- kespeare: Comedies. Thomson: Science old new. Verslag over de werkzaamheden van de stichting van de arbeid in de periode Mei 1945— Mei 1946: Verslag Surinaamsch, 1939 1940. Zakboek, Statistisch: 1944— 1946. Zinsser, Ratten en luizen. De prijswinnaars van de wedvlucht naar Venlo waren: S. Rieuwers 1, 73: Bruin-Rijk 2, 4, 20, 23, 28, 33, 58, 94; J. Bosch 3, 14; v. Pelt 5, 6, 62; Gebr. BuïS 7, 76, 86, v. 't Hest 8, 12; Kersbergen 9, 52; Klijzing 10, 31; C. de Wit 11, 91, 97; A. Kooger 13, 50; K. Martijn 15, 59; Wittenberg 16, 22, 35, 90; de Vroome 17; C. Bontes 18, 34, 37, 54, 82, 99; Otter- vanger 19, 60; G. J. de Wit 21; J. C. Duinker 24, J. Kramer 25, 57, 81; Pran ger 26, 30; Slijkerman 27, 32; v. Leeu wen 29, 41, 51, 55, 70; v. d. Giessen 36, 89; v. Beekhoven 38, 64; Felkers-Stein 39, 49, 63, 65; D. Blokker 40, 79; R. Mul der 42, 61, 67, 72; Gebr. Ramler 43, 71; Rommers 44, 80; M. de Boer 45; J. Kos ter 46, 83; Vellestein 47, 56, 68; J. Hengsdijk 48; P. Bontes 53; P. Bais 66, 74; Bruinink 69; J. Rieuwers 75—96; R. Ran 77; P. Ham 78, 87; P. Dirks 84, 88, 93; H. Hufkens 85, D. Bruin 92, B. de Boer 95; W. de Ruiter 98; J. Stam 100. MIDDENSTANDSEXAMENS. Op de zesde dag van de Midden standsexamens te Alkmaar slaagden P. Postv. d. Zouw, J. A. Schutte, Den Helder; mej. J. W. Rasch, M. Plug, Wieringen; mej. A. M. M. Rey, M. SchaartBruins Slot, L. Schouten, C. G Schoenmaker, Texel. De zee-zeilwedstrijd IJmuiden-So- lent is slechts door twee jachten vol bracht Het zijn de Zeearend van Eruynzeel, die als eerste aankwam en Wyvern van de Belg Murdock, die tweede werd. De tijd waarin de Zee arend de afstand heeft afgelegd be draagt 60 uur, 26 min., met de han dicap erin verwerkt 46 uur, 30 min.. 47 sec. Van de Wyvern zijn deze tij den resp. 66 uur, 19 min., 45 sec. en 50 uur, 57 sec. Geboren: Wilhelmina Everdina, d. v. Roelof Kroon en Alida Maria Se- warte. Dirk, z. v. Tiemen Roos en Albertje Korf. Harm z v. Lambertus Oost en Hrmina Keuter. Overleden: Grietje Fledderus, oud 66 jaren. STORMSCHADE. Tengevolge van de zware storm ge raakte de U. K. 199, schipper Jan Vis ser zijn mast kwijt. Een kraan van de Zuiderzeewerken geraakte op de Kamperdijk en bekwam ernstige schade. A ANDEELHOUDERS VERGADERING. Gisteren werd de jaarlijkse aandeel houdersvergadering van de E. U. S. M. gehouden. Tot commissarrissen werden gekozen de heren Albert Kra mer en M. de Groot. De vergadering werd geleid door burgemeester G. Keyzer. VLOOT AANWINST. De Urker vloot is een dezer dagen uitgebreid met een nieuw kottertje, bestemd voor Piet de Boer. Voor de schipper van de U. K. 158 Willem van Urk is 'n prachtig exemplaar gebouwd te Alphen aan de Rijn en inmiddels in de haven gearriveerd. Voor wethouder T. Visser wordt ook een dergelijk schip gebouwd. Daar kwam ik kortgeleden plotaeling mijn oude schoolmakker Frambosius Hoogtevrees tegen. Ik wandelde - en hiji dus oo het Ankerpark. Frambosius liep met een gezicht al*>ftuj niet zoek was naar het anker maar ook naar het park. Ik hield he Frambosius, de map wiens voornaam naar huishoudjam, en die naar gestoofde uien rook, zoals vroeger al het geval was. „Fram, kerel, hoe gaat het? Waar loop jij naar te zoeken. „Ha die Alex! Ik ben op snor naar de kluts!" „Naar de wat?" „Naar de kluts!» Die ben ik namelijk kwijt". „Da's niet zo prachtig", zei ik op half medelijdende, half informat toon. „Hoe is dat zo gekomen?" „Man, ik kan een baan krijgen, en ik durf het met aan. Ik ben - genodigd om inspecteur te worden van de Verhostubro. Dat is Maatschappij van Verzekering tegen het door Honden Stukbijten Broeken. Ze hebben me achtduizend gulden per jaar aangeboden^ „Lang niet misselijk", vond ik, „maar waarom durf je het eigenlijk me aan?" A Ik ben bang", openbaarde me de beate Fram, „bang van de non en, bang van hun eigenaars, bang van al dat geld, maar bovenal bang van de verantwoordelijkheid. Inspecteren vind ik wel wat, maar honden liggen me niet, en zo'n grote schep met geld ligt me eigenlijk oo.nle „Dan kan ik je één goede raad geven, beste kerel", orakelde ik, dat is dat je ervoor bedankt, en dat je een ander de kans geelt, ie "wel de moed heeft. Laat Peter dat baantje krijgen We praatten over dit punt nog even door, en verlieten toen net anker- en" parkloze Ankerpark. XXX Gisteren ontmoette ik hem weer. In het Julianapark, op een bankje. Hij zag er zichtbaar opgelucht uit, en ik kon niet terstond vaststellen of dat kwam doordat hij eindelijk een park gevonden had, of dat hem iets anders prettigs was geschied. Wel, Fram, kerel, hoe staat het leven nou?" „Stukken beter man! Ik heb voor die baan bedankt. En Peter is er dolgelukkig mee. Werk zat, want Den Helder zwermt van de broeken- sttikbijtende honden!" „En wat doe je tegenwoordig zelf?" informeerde ik met levensgrote belangstelling. „Ik ben nou ambtenaar bij de Rijksverkeersinspectie. Ik wilde name lijk toch graag wat te inspecteren hebben, en daarom houd ik nu auot's aan!" „In een park?" vroeg ik verbaasd. „Wat denk je wel? Ik werk op het ogenblik niet, want ik heb gisteren overgewerkt. En nou ga ik naar huis, want ik heb honger". „Moet je aan de gestoofde uien?" veronderstelde ik, met deelneming. „Kerel, hoe raad je het zobeslopt Frambosius. en ging dan heen. „Die Frambosius", mijmerde ik nog wat na in mezelf, „hij was vroe ger op school toch zo goed in paalklimmen". ALEX OVANSA. VISSERIJ. URK, 6 Aug. 1947. Door 60 vaartui gen werd heden aangevoerd: 11537 pond paling, van 68586 pond per vaartuig, prijs f 1.26f 2.59; 133 pond witvis, 746 ct per pond en 1000 pond nest, prijs f 1.37 per 100 pond. LAATSTE POSITIE NED. PASSAGIERSSCHEPEN Aardijk 6-8 van New York naar Antwerpen en Rotterdam. Aldabi, Buenos Aires-Rotterdam, pass. 6-8 Fer- nando Noronha. Amstelkerk, Amster- dam-Duala, 5-8 van Dakar. Duivendijk, Antwerpen-New York, pass. 6-8 8 v.m. Scilly. Kota Inten 7-8 van Batavia te Rotterdam. Nieuw-Holland 7-8 van A'- dam te Batavia. Utrecht, Java-Rotter- dam, pass. 7-8 Kaap Finisterre. Vale- rius, 5-8 van Rotterdam te Batavia. Zuiderkruis, Batavia-Rotterdam, wordt 11-8 6 uur v.m. aan Hoek van Holland verwacht. Indonesië: Nu de wapens zijn neer gelegd en aan het politioneel op treden een einde is gekomen, wacht het leger een andere taak, n.1. die van hulpverlening. Hier ziet men de pontonniers bezig met het op bouwen van een noodbrug nabij Soemedang. teneinde het verkeer weer op streek te brengen. Eerst thans wordt de laatste hand gelegd aan de werkzaamheden aan de dijk van de Wierlngermeer, waar deze in April 1945 door de Duitsers ver nield werd. Het probleem Kleuterschool scheen reeds in Mei, toen een nieuw bestuur werd benoemd, van de baan te zijn, daar toen beslag werd gelegd op de oude school op het Hoekje. De daarin zijnde kantoren moesten worden ver plaatst, de klassen zouden worden op geschoven en de kleuterschool kon met twee klassen beginnen. Helaas, de wens van menig huismoe der, om haar kind naar de Kleuter school te kunnen sturen, is nog niet vervuld. Er is in die tijd niets gebeurd. Kunnen we de oorzaak zoeken bij het bestuur? We geloven het niet. Is in de ze kwestie niet de gemeente tekort ge schoten? In ieder geval had men reeds met het voorste lokaal, dat een grondige vertimmering nodig heeft, kunnen be ginnen. Hieraan is in het geheel niets gedaan, of was er op gerekend, dat het zo'n lange tijd kon duren? We begrijpen de moeilijke taak der Woningcommissie in dit geval geheel, doch zou hier niets aan zijn op te lossen? Met goede wil is veel te berei ken en vooral daar met deze kwestie zoveel ouders gebaat zijn! Spoedig hopen we dan eens nieuws over de ondernomen pogingen te kun nen publiceren. Een kerm ia is een der hoogte punten van het jaar voor de Wieringer bur gerij. Op één onzer speurtochten naar nieuws kwamen we terecht in de Afrika Show. Tot „grote ergernis hebben we aan moeten zien hoe onze sigaren door een Zuid-Afrikaan se vrouw uit elkaar werden geplozen en opgegeten. Belust gemaakt door deze sigaar zijn we verder gegaan en nadat we bij alle sigarenhandelaren waren ge weest, zijn we nog niet 1 sigaar rijk. We hebben de circus-directeur voor gesteld voor de roodhuid-dame pruim tabak te nemen en ons de sigaren te laten oproken. Het voorstel vergde geen kamer-debat en werd staande de voorstelling afgewezen. We zagen nog meer in Hippolytus- hoef. We zagen radio-Philips klein mo del. Bij de ene middenstander stond er een keurig kaartje bij met de woor den „f 180 gereserveerd", terwijl bij de andere middenstander alleen de cij fers het uitwezen en hetzelfde toestel (ook geen ander merk) geprijsd stond voor f 120. In het prijzenboekje stonden de be treffende toestellen niet aangegeven, maar we geloven zeer zeker, dat hier een „klein" abuisje is. Daarom raadpleeg ook voor andere artikelen ook het prijzenboekje, het welk k f 0.20 aan de postkantoren wordt verstrekt. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen bezocht een rechercheur van de P.R.A. uit Alkmaar vorige, week enigen der slachtoffers van de Mei staking, bij welke gelegenheid Opper Nipperus en Wachtmeester Schellevis een vijftal plaatsgenoten in handen van de Duitse S.D. speelden. De man nen werden naar de Euterpestraat te Amsterdam overgebracht, waar zij de risico hebben gelopen de kogel te krij gen. Naar verder is gebleken zijn de destijds ingezonden aanklachten alle uit de dossiers te Alkmaar verdwenen, aldus de mededeling van de P.R.A man. Er zijn uiteraard lieden, die belang hadden bij deze bezwarende documen ten. Doch de afschriften zijn in goede handen. Wij zien met belangstelling het nieuwe onderzoek tegemoet. Zou men nu beter „zuiveren" dan de eerste maal? Wij betwijfelen zulks. Om met wijlen Abraham Lincoln te zeggen: „There is something rotten in the State". JEUGDHERBERG-NIEUWS Deze maand is het voor vader en moeder de Vries van de jeugdherberg „Nieuwland" druk geweest. Niet min der dan 600 trekkers deden de jeugd herberg aan, waarvan 100 buitenlan ders van verschillende nationaliteiten. PREDIKBEURTEN EVANGELISATIE HIPPOLYTUSHOEF: 10 uur O. Deen DEN OEVER: 2.30 uur A. v. d. Hout in2 De bekendmaking van de nieuwe competitie-indeling geeft altyd een zekere spanning. De spelers willen graag weten tegen wie men in het veld komt en na het bekend worden van de indeling be gint de sfeer van de competitie al weer te komen. De laatste jaren waren wij in ons rayon wat de indeling betreft veelal niet erg tevreden. F-* kwam n.1. steeds voor da* »"en onze clubs in één afdeling wilde brengen. Geluk kig is men hier nu vanaf geweken en laten wtJ direct zeggen, dat w' ditmaal buitengewoon tevreden zijn. Onze clubs zijn goed verdeeld en door deze Indeling zijn er vele mo gelijkheden ontstaan. 3e KLASSE A. Helder is met De Germaan en GVO in haar afdeling alleen overgebleven. Toevallig twee clubs waar tegen vier punten verspeeld werden. Vooral De Germaan is een club die dit seizoen waarschijnlijk een rol gaat spelen. Hollandia, APGS en ADO zijn nieuwe tegenstanders, overgeheveld uit de afd. van HRC van verleden jaar. Hollandia is altijd lastig; APGS weerde zich uit stekend verleden jaar en hoewel ADO niet tot de prominenten zal behoren, in Heemskerk is het altijd lastig win nen DTS is voor Helder geen onbe kende club, terwijl DEM nog een goede klank heeft van de laatste sei zoenen. De promotie-candidaat IW, waarte gen drie punten werden verspeeld is ook bij Helder gevoegd, terwijl Vitesse uit Castricum als nieuwe der de klasse de 10 clubs completeert. Een krachtige afdeling! Maar een Helder op haar best moet hier weer goede troeven kunnen spelen. 3e KLASSE B. HRC ziet alleen haar oude rivaal Zaandijk weer terug. Altijd een las tig geval! HFC, Terraavogels, Bever wijk en Kinhelm zijn bekende clubs uit het kampioensjaar 19451946. Voor 1 al Kinheim zal waarschijnlijk weer goed meedoen. Rlpperda is voor HRC in competitie-verband een onbekende. Deze Haarlemmers speelden verleden jaar lange tijd een belangrijke rol met IW en Schoten. QSC is ook altijd een lastige tegenstander. Always Forward is een nieuwe tegenstander, die eerst haar tweede sizoen in de derde klasse gaat proberen. Het eerste was niet den derend. De pas gepromoveerde club WE uit Beverwijk is onbekend. Wij weten alleen dat zij ongeslagen pro moveerde. Ook deze afdeling is dus sterk, maar tevens interessant. Een derby krijgen we dus niet, hoewel de ze wel kan komen dit jaar. Maar dan is het ook een derby onder hoogsnan- ning, nX wanneer Helder en HRC beide kampioen worden in de compe titie. 3e KLASSE C. Succes en BKC zijn heel broederlijk bij elkaar ingedeeld. Hier hebben we dus toch een derby! WZ uit Zaandam en KW uit Krommenie, twee pittige clubs van het vorig seizoen zien we ook in 3 C. Voorts een groep Am sterdamse clubs. nX De Meteoor, VVA, DEC, Swift en DCG, waarvan de laatste evenals BKC het voor het eerst gaat proberen in deze klasse DEC was verleden jaar kampioen en zal dus wel weer een woordje mee spreken. De 10e club en zeker een dr beste is Zandvoortmeeuwen. Een pittige afdeling, maar door het Am sterdamse karakter niet ongunstig voor BKC en Succes. Dit goede spel ligt hun wel. 4e KLASSE A. Ook hier de nodige veranderingen. Men is zeker van het standpunt uitge gaan wat nieuw bloed in te blazen, een systeem dat tot vreugde stemt. Texel, Oudesluis, JVC, Wieringer- waard, Watervogels en Schoorl ken nen elkaar reeds langer. Schagen is er bijgekomen en de marktplaatsbewo ners zullen zeer zeker hun woordje meespreken. Stjbekarspel, W'est Frie zen, St. George en Berdos zijn de nieuwe clubs en ook vrijwel vreemde clubs voor onze omgeving. Zoals steeds verwachten wij hier weer veel span ning, met Texel. Schagen en Water- i vogels als prominenten. RES. 2e KLASSE A. Konden we dus nog steeds optimis tisch zijn, over de afdeling van Hel der 2 kunnen wij dat niet. Clubs als Ajax 3, Zeeburgia 2, EDO 2, AFC 3, Stormvogels 2, Alcmaria 2, Blauw Wit 3 en KFC 3 zijn van sterk gehalte. Wel zal er o.l. te winnen zijn van HFC 2 en Hilversum 3, maar dat schept nog geen rol van betekenis. Wij hopen dat Helder 2 ons in het zonnetje zet. maar zien een moeilijk seizoen voor de wit- jakken. Overigens betekent dat nog lang niet de onderste plaats. Dat is ook geenszins nodig. RES. 3e KLASSE B. Hier kunnen wij gelukkig weer op timist zijn. HRC 2 en OWO 2 moeten o.i. toch sterker zijn dan Alkm*~— Boys 2; Assendelft 2, Alcmaria 3, ZFC 4, WFC 4, Purmersteijn 2, De Vole- wijekers 4, Zilvermeeuwen 2 en Hol landia 2. Dit is een kans*HRC! RES. 3e KLASSE C. HRC 3 heeft een zwaarder afdeling dan het tweede. ZW 2. Zaandijk 2, Watergraafsmeer 2, Haarlem 3, WZ 2. KW 2, De VolewiJ-'--rg 3, Velam 2, De Kennemers 3 en Rodi 2. Dat wordt aanpakken om een paar clubs onder zich te houden. Met Hel der 2 hebben deze racers het wel het zwaarst. Maar zoveel te mooier is het wanneer een eervolle plaats wordt ingenomen. Reserve 3e klasse E, Tot slot Helder 3. Haar afd. telt vele vreemde reserve-elftallen. Doch de er varing leerde ons dat de Amsterdamse reserve-elftallen wel te verslaan zijn. De namen zijn: Uladjoe 2, Z.S.G.O. D.W.V. 4, Olympus 2, Volendam A.S.V. 2, Ahrends V.C. 2, O.V V O D.W.S. 4 en V.V.B. 2. Volendam en D.W.S. zijn oude kam pioenstrijders. ook dit jaar geloven wij wel dat zij een rol van betekenis gaan spelen. Overigens zijn de indelingen bijzon der interessant N?ast de bekende clubs komen verschillende nieuwe ge zichten. Voor de reserve-elftallen zal het wel een dure geschiedenis worden. Reizen naar Volendam, Hilversum, Amsterdam en Haarlem komen voor Helder en H.R.C. zo ongeveer in totaal 20 maal voor. De eerste elftallen moe ten een rol van betekenis spelen, an ders kon de kas wel eens niet kloppen. Indonesië: Foto van twee republi keinse soldaten, nog behangen met munitie, welke tijdens de actie ge vangen genomen werden. De landarbeider W. Brouwer uit Den Burg was reeds in 1937 in Duits land gaan wérken. De Nederlanders, die er zich bevonden, noemde hij „ka meraden" en sloot zich met enige van hen bij de N.S.B. aan. In het arbeids kamp waar hij verbleef, maakte een S.S.-er propaganda voor deze militai re instelling. De jongens zeiden toen: „Neem Brouwer maar", en Brouwer liet zich nemen. Een en ander was in October 1943 te Chernowitz gebeurd. Hij werd opgeleid tot pantsergrena dier en legde achter het Narwa-front mitrailleursnesten aan. Hij werd er bevorderd tot Getreiter en werd bij het terugtrekken gevangen genomen. Dit geval werd Donderdagochtend nog eens gereconstrueerd voor het Bijzon der Gerechtshof, dat ditmaal in Ut recht zitting hield, gepresideerd door mr. M. H. de Boer. De procureur- fiscaal, mr. Keune schetste verdachte in zijn requisitoir als een zeer primi tief figuur, die geestelijk niet hele maal volwaardig moet worden geacht. Zelfs op de zitting blijkt hij de por tee van zijn daden niet erg te snap pen. De eis luidde: Vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van de tijd in/ de tentie doorgebracht en levenslang ont zetting uit de rechten. De verdediger achtte verdachte een figuur, die zich in een dwangpositie had bevonden en vroeg op grond van deze overmachts positie en ook met het oog op de al gemene toestand van deze verdachte een mild vonnis. Het Hof deed in het begin der middagzitting uitspraak en bepaalde, dat de zaak voor onbepaal de tijd zal worden aangehouden voor het inwinnen van een phychiatrisch rapport. (Van onze soc.-econ. medewerker). VOOR BEËINDIGING DIENST BETREKKING EERST OP ZEGGING. Het Buitengewoon Besluit Arbeids- verhoudingen-1945, dat de arbeidsver houdingen in de na-oorlogstijd regelt, bepaalt in art. 6, dat het aan werkge vers en werknemers verboden is een tussen hen bestaande arbeidsverhou ding te beëindigen zonder toestem ming van de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Dit verbod geldt niet, wanneer de beëindiging geschiedt om een dringende aan de tegenpartij onverwijld medegedeelde reden of wanneer de beëindiging plaatsvindt met wederzijds goedvin den. In deze gevallen is dus geen tus senkomst of toestemming van het Ar beidsbureau nodig. In andere gevallen wel. De veelal gehuldigde opvatting was en is nog, dat na verkregen goed keuring van het Arbeidsbureau de dienstbetrekking onmiddellijk kan worden beëindigd. Bij uitspraken, zo wel van de kantonrechter te Rotter- Jam' ,al® van de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam is nu echter komen vast te staan, dat wanneer toe stemming tot het beëindigen van de dienstbetrekking is verleend, nog eerst de wettelijk voorgeschreven op zegtermijn in acht moet worden geno men. Zulks overeenkomstig art. 1639 g van het Burgerlijk Wetboek en ver der na de datum van afkondiging van de verleende vergunning. Een vroege re beëindiging van het dienstverband w dus in strijd met art. 6 van het B B A. en onrechtmatig. NA HERSTEL DADELIJKE WERKHERVATTING. Zodra bij ziekte of ongeval de ar- beidsongeschiktheid is geëindigd, ver valt het recht op uitkering. Dit geldt o f1 heeft de werknemer nog geen coenHTmg 7a" de behandelende 0f de artierf,nie geneesheer- De taak van gescWkthfid genfZe? 0f de arbeids- gescniktheid vast te stellen. De werknemer, die zich hersteld voelt en tot arbeiden in staat, dient het werk ten spoedigste weer te hervatten Hii vraagt alleen de dokter, of d e henS tmg geneeskundig verantwoord is Gaat deze accoord, dan moet wan neer het herstel midden of einde van de week is ingetreden, b.v. des Zate£ dags, de werkhervatting wat i eens gebeurt, niet worden ïitgesÏÏ le we daarop volgende Maandag Ve le werknemers schijnen te menen dut voor arbeidshervatting de nieuw. werkweek kan worden afgewacht. Ten onrechte. Dit kwaad, waardoor de kos ten van de sociale verzekering onno dig stijgen, komt zo veelvuldig voor, dat dezer dagen de bedrijfsvereni gingen de plaatselijke commissies hebben verzocht werkgevers en voor al werknemers in te lichten en maat regelen te nemen ter bestrijding van dit euvel. ONGEHUWDE MOEDERS EN KINDERBIJSLAG. Onmiddellijk na de wijziging van de Kinderbijslagwet van September 1946, waarbij werd vastgelegd, dat met een wettig of gewettigd kind mede moest worden gelijkgesteld een door de werknemer als eigen kind onderhou den en opgevoed pleegkind, kwam de vraag in het geding, of een onge huwde moeder, ook recht heeft op kinderbijslag voor haar kind (eren), dat (die) zij als eigen kind (eren) op voedt. Het bestuur en het scheidsge recht van de B. V. Centrale Onderlinge te Den Haag zeide van neen, en wel o.m. uit overweging, dat de ongehuw de moeder, die met haar kind (eren) samenwoont, geen gezin vormt, zoals de kinderbijslagwet als voorwaarde stelt. De betrokken ongehuwde moe der ging tegen die uitspraak in be roep bij de Centrale Raad van Be roep. Dat college heeft de uitspraak bevestigd, zij het dan niet op dezelfde gronden. Immers volgens de C. R. v. B. vormt een ongehuwde moeder, die met haar kind (eren) samenwoont, wel een gezin, maar dergelijke kinderen zijn niet alleen niet wettig of gewettigd, maar kunnen ook niet als pleegkinde ren worden aangemerkt. Herinnerd zij, dat bij de wijziging v»n de Kinderbijslagwet van de kant van de minister accoord werd gegaan met een voorstel uit de Kamer om de woorden „alsmede een natuurlijk, wettiglijk erkend kind" uit het wets ontwerp te schrappen, wijl het niet aan twijfel onderhevig was, of deze kinderen konden ook bij de kinderbij slagregeling worden medegerekend- Ons hoogste beroepscollege blijkt nu deze de opvatting van de wetgever niet te delen. TENTOONSTELLING ZIJPE NA 350 JAAR. Naar wij vernemen heeft de Commis saris der Koningin zitting genomen in het Erecomité.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2