KONING LEOPOLD in ballingschap MONICA De misstanden bij de Oogstactie DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER DAMRUBRIEK Verloofd. Mtk/unm-mirls' Nogmaalt t En een verweerstuk van de Stichting van de Landbouw Dc Bommelerwaart een tranendal Training Ned. elftalclub Hij leeft rustig aan het Meer van Genève YAN tsJAB/J EN VERRE Dodelijk jachtongeluk AmsterdamLeeuwarden non-stop Wij luisteren naar 'M v// wzzz. w Woi "Trommels vlogen door de lucht Wereldvlucht van twee sportvliegers Frankrijk vraagt een visum FEUILLETON (Van onze speciale verslaggever) 1b ons nanuaer van Vrijdag 1 Au- tm>»i J.I. schreven wjj over de mis- aMMidcn bij de oogstactie en som den daarbij een aantal fouten op, dat wM met veel gemak nog hadden kan nen verhogen.Het waren feiten, die inderdaad voor de volle honderd procent op waarheid berusten en waarover als zodanig niet meer te discussiëren valt. Oogstvoorziening trof maatregelen naast die van het bestaande instituut der arbeidsbureaux, waardoor de ge wenste doelen niét op de meest econo mische en practische manier werden bereikt. Bovendien en daar gaat het hier v.n.1. om ten nadele van de arbei ders, die de z.g. landbouwreserve vor men. Zij '-den financiële stroppen. Daar komt nog bij dat het hier mensen be treft, die in de zomer elk seizoen er aan gewend zijn om op het veld aan hot werk te gaan en zodoende wat extra geld voor het gezin te verdienen. Begrijpelijk is, dat waar deze mensen nu slechts een enkele week op deze manier konden werken, zij voor een volgende keer van dit werk af zien, hun tijd daar niet meer voor reserve ren en zich elders meer in vast ver band doen opnemen. De zuigkracht van de industrie b.v. is zeer sterk. De boeren zouden daar slechts de dupe van zijn. EEN VERWEERSTUK. Ter tafel kregen wij zelfs van ver schillende zijden van de Stichting van de Landbouw een artikel met de vraag de inhoud te willen publiceren. Ge sproken wordt daarin over de jongste pootaardappeloogst in Noord-Holland en over de extra-krachten, die daarbij werden ingezet. Gesproken wordt over een zeer groot percentage van de in A gekeurde poters. Neen, alle poters kwa men er op tijd uit! Verder wordt er meerdere malen in bedoeld stuk de aandacht op gevestigd, dat de artikelen, die over deze zaken vorige week in de bladen werden ge schreven, uit een met lichtvaardigheid gevoerde pen moeten zijn gevloeid. De grote betekenis van het Bureau Oogstvoorziening wordt telkens ken tekenend duidelijk naar voren gebracht. Kortom de gehele opzet van het stuk is er op gericht een „afleidingsmanoeu vre" te organiseren, terwijl de misstan den die niét alleen wij, maar ook bla- ded in andere delen van het land op somden, op geen enkele wij? i worden aangeroerd of weerlegd. Dat het Bureau Oogstvoorziening fout handelde en dat nog doet houden wij vol. Nog een enkel concreet voor beeld laten wij hier ter staving van onze beweringen volgen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau kreeg Zaterdag toen zij een aantal arbeiders naar de Beemster wilde zenden bericht, dat dit niet meer nodig was. Er was ai in voorzien. Achteraf blijkt, dat het Bureau Oogstvoorziening daar 36 ge strafte militairen op het veld aan het werk zette. Mede door dit feit staan op dit moment op het Gew. Arbeids bureau té Alkmaar 60 arbeiders inge schreven als zijnde zonder werk. De D.U.W. staat deze week stil we gens vacantie. Deze mensen zullen dus voor Overbruggingssteun in aanmer king moeten komen.In geval zij hun werk op het land konden verrichten, zouden ze een behoorlijk weekloon ha len. Nu krijgen zij ten hoogste een uit' kering van 28.ten laste van de Staat. Ook op het werk van ge noemde militairen zal de Staat moeten bijpassen (vervoer, bewaking, enz. Inplaats van een mogelijk gezonde gang van zaken, dus deze ophoping van kos ten, die nota bene door een betere or ganisatie veel geringer konden zijn. De „man in the street" zou zeggen: Daar gaan onze lieve belastingcenten. Een ander voorbeeld van de prima organisatie van het Bureau Oogstvoor ziening is het volgende: Het had een hoeveelheid mensen bij elkaar gehaald om naar Texel te wor den vervoerd teneinde daar bij de oogst te werken. Op het verzamelpunt bleken op het gegeven uur geen vervoermiddelen aanwezig. Ten einde raad ging men maar met de trein naar het Noorden. De mensen waren nog geen kwartier vertrokken of uit Den Helder arriveer den een paar trucks voor dat vervoer. De groep was intussen reeds afge reisd De Bommelerwaard is momenteel een tranendal. Vele toeristen, die thans met de vacantie de Bom- melerwaardse dorpjes passeren krijgen menigmaal de tranen in de ogen. En toch heerst er geen droefheid. De oorzaak der vele tranen is dat de zilveruien-campagne thans weer in volle gang is en men bijna huis aan huis druk bezig is met het zilveruitjes schillen voor de inmakerijen. De ingemaakte uitjes komen later als tafelzuur in de handel. Van 's morgens tot 's avonds is men druk, dikwijls met het gehele gezin, in de weer. Deze telken jaren terugkerende huisarbeid verschaft aan velen werk. Er hangt thans een sterke uien lucht over de Bommelerwaard. Menige traan wordt gestort, doch de bevolking vaart er wel bij. Inderdaad de landbouw is geholpen, daar zijn wij verheugd over, het Bu reau Oogstvoorziening heeft veel werk verzet, maar 't moet op de juiste wijze gebeuren. Als de een geholpen wordt, moet niet een ander gedupeerd worden. In er moet tevens aan gedacht worden (hoewel wij ook weten dat „de cost voor de baet uitgaat"dat 's lands fi nanciën een zuinig en deskundig be heer vereisen. Dat is een nationale plicht. W(j concluderen tenslotte dat het een vereiste blijft voor een volgende maal dese regeling In de hand van één institnnt te leggen. Dan alleen heeft men oversieht, dan alleen werkt men het snelst en het voordeligst, dan alleen kan het aantal fonten zo gering mogelijk blijven. Dan alleen ook kannen de belangen van alle betrokkenen op de meest af doende wiJse worden behartigd. En da' moet! Copyright B.D.P NET MJ-EEN IMEPECTEUI EN QIKKI HEBBEN ZICH ÖhGEMAAKT vooq DE srqyoDE CHEF EN Z'JN HAHDLAN6et3. Z'JN EVENEENS GEQgED. In verband met de Interland-wed strijd tegen Zwitserland heeft de keu ze-commissie van de KNVB 26 spelers uitgenodigd om aan de gebruikelijke trainingsavonden, waarvan de eerste «eden Vrijdag in 't Olympisch Stadion zal worden gehouden, deel te nemen. (Van een U. P.-correspondent) Zelden heeft een koninklijke familie in het buitenland zo afge zonderd en bescheiden geleefd als de Belgische in Zwitserland. Zij houdt zich strikt aan de bepa lingen van de Zwitserse regering, die geen enkele soort van poli tieke activiteit toestaat. De koning ontvangt geen journalisten of po litici, en hij heeft zich, gelijk zijn gezin, gewend aan het rustige en comfortabele leven van de goed gesitueerde Zwitserse burger. In zulk een mate zelfs, dat hij een echte Geneef is geworden. Leopold en zijn gezin wonen in een ruim landhuis, vol historische kunst schatten, gebouwd in de 18de eeuwse stijl. Le Reposoir is gehuurd van een bankier uit Genève en ligt tussen de reusachtige paleizen van Uno en In ternationaal Arbeidsbureau, midden in een grote tuin in half-Engelse, half- Franse stijl. Le Reposoir is ideaal voor een familie, die landelijke rust en stadscomfort gecombineerd wil heb ben. Het is buiten en toch „in de stad". In een prachtige omgeving aan de oevers van het meer gelegen, kan het van Genève uit in tien minuten bereikt worden. Deze omgeving was dan ook, de eeuwen door, een gelief koosd toevluchtsoord voor vorstelijke personen. Niet voor niets heet deze buurt „le Coteau des Altesses" en do weg er naar toe „le Chemin de 1' Impe- ratrice". Sinds Leopold III in Genève is aan gekomen, is de publieke belangstel ling van de eerste tijd (het was zo erg, dat Le Reposoir beschermd moest worden door een politiewacht) geluwd. De familie kan de stad in gaan, zonder zelfs opgemerkt te worden. Als Leopold zich aan een tafeltje zet op een van de talloze caféterrassen, vraagt de kellner, zonder hem te herkennen „Meneer wenst?", en als de Prinses van Réthy gaat winkelen, is zij alleen maar „Madame" voor de winkelmeis jes. Het koninklijke paar bezoekt film en theater zonder veel aandacht te trekken. Slechts houden zij zich verre van gala-opvoeringen, waar de society allicht wat meer attentie zou tonen. Overigens hebben Leopold en zijn vrouw meer interesse voor golf dan voor theater of film. Golf is Leopold's grote hartstocht en op alle golflinks van Zwitserland is hij thuis. De Prin ses van Réthy is ook een uitstekende golfster, die zelfs prijzen weet te win nen in Zwitserse tournooien. Autorijden is een andere grote lief hebberij van de Koning. Leopold heeft twee grote Buicks en rijdt daar vaak alleen in rond over de Zwitserse wegen. Meestal op topsnelheid, 's Ko- nings omgeving zegt dat hij achter het stuur, met een vaart van 160 km per uur, het beste kan nadenken over di- Ajax gaat als beloninj voor het landskampioenschap met haar eerste elftal in September naar Italië. Er zul len wedstrijden worden gespeeld tegen Torino in Turijn, de Italiaanse kam- pioensploeg, verder tegen ploegen in Rome en Milaan. Te Wenen was Maandag de temperatuur 38 graden in de schaduw, de hoogste temperatuur sedert 1775 aldaar. Te Dallas in Texas kwamen 20 personen om het le ven bij een botsing tussen een tank auto en een vrachtauto met negerarbei ders. Naar verluidt zouden de Sowjetrussische autoriteiten in Oosten rijk in de loop van de laatste dagen een aantal fabrieken van secundair belang in beslag genomen hebben als „Duitse activa". De gemeenteraad van Amsterdam heeft een crediet van 6.700.000.gevoteerd voor uitbrei ding van de Houthaven; naar men ver wacht, zal het werk in pijn. 1jaar gereed zijn. Bulgarije heeft het lidmaatschap van de Ver. Naties aan gevraagd. Nabij Soekaboemi is 'n deleman (Indisch vervoermiddelop en 1 andmijl- gereden, welke even te voren door Indonesiërs was gelegd. Alle inzittenden werden gedood, doch de dader werd gegrepen. Het op Sumatra verschijnende Chinese blad „Sumatra Bimpo" bericht, dat 70 km ten zuidwesten van Medan zestig Chi nezen levend verbrand zijn in huizen, welke door leden van het republikein se volksleger in brand waren gestoken. Naar wij vernemen heeft de mij- nenopruimingsdienst besloten, de ver branding van de Leusderheide over de oppervlakte van 1200 ha voorlopig uit té stellen. De zware regenval maakt de Toen Woensdag een tiental jagers in de bossen onder de gemeente Liemde (N.-Br.) op de reeënjacht was, hoor de één hunner geritsel in het struik gewas en loste twee schoten met ha gel daarop. Toen men het struikgewas ging doorzoeken vond men de jager A. K. dodelijk getroffen op' de grond liggen. De justitie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. verse problemen. Tenslotte houdt Leopold van Alpinisme. Soms trekt hij erop uit voor moeilijke bergtochten, maar hij is uiterst zwijgzaam over zijn prestaties op dat gebied. Leopold en zijn familie reizen veel door Zwitserland. Die reisjes, meest uitvoering van dit pian onmogelijk, naar de verschillende Zwitserse sport centra, brengen het gezin bijeen. Im mers, Kroonprins Boudewijn en Prins Albert, die beide op kostschool zijn bij Lausanne, en die zelden thuis komen, zijn dan wel van de partij. Prinses Charlotte en de kleine Prins Alexander, het enige kind van Leopold en de Prinses van Réthy, wonen wel gerégeld op Le Reposoir. Charlotte gaat naar de openbare school in Ge nève, gelijk de dochters van de an dere rustig levende, gemiddelde Zwit serse burgers. Evenals het vorige jaar organiseert de Amsterdamse Sportvereniging „De Lange Afstand Tippelaars" op 6 en 7 September a.s. de non-stop monster wandeltocht Amsterdam-Leeuwarden over een afstand van 150 km. De eer ste keer, die een proefneming was zij het dan een geslaagde startten 42 deelnemers voor deze krachtmeting en slechts 8 deelnemers moesten onder weg opgeven. Het parcours gaat van Amsterdam langs het Noordhollands kanaal naar Purmerend, dan door de Beemster naar Hoorn, terwijl via Medemblik en de Wieringermeer de Afsluitdijk be reikt wordt. Aan de overkantwacht Zurich en dieper in Friesland Arum, Franeker, Dronrijp en Leeuwarden, waar men Zondagsavonds tegen vijf uur hoopt aan te komen. Zaterdag 9 Augustus. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 11 uur. K.R.O.: 7.45 Koorwerken. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Werken van Walton en Holst. 10.15 Operafragmenten. 11.00 De Zonne bloem. 12.03 Sonates. 12.30 Welk boek? 1.45 Fllmkwartier, 2.30 De toneelkijker. 3.00 Voor jongeren. 3.15 Schubert-programma. 4.20 Vacantie- tfld en snelverkeer. 5.00 De Wigwam. 6.00 Zangplaten. 7.20 Kareol-septet. 7.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 8.20 Wie weet hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken. 9.00 Negen heit de klok. 10.00 Wereldjamboree. 11.15 Mozartprogramma. Hilversum n, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8, 11 uur. V.A.R.A.: 8.45 Lichte morgenklanken. 9.35 Engelse volksdansen. V.P.R.O.; 10.00 Morgen wijding. V.A.R.A.: 10.20 Voordracht. 10.35 Viool en piano 10.55 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 12.35 Amsterdamse liedjes. 2.15 Radio Phil- harm. Orkest. 3.10 Van boek tot boek. 4.05 Als een bonte vogelvlucht. 4.30 Miller-sextet. 6.15 Piano en or gel. 6.30 Om en nabij de twintig. 7.30 Amerika helpt Nederland. 7.45 Klank beeld. 8.08 Dingen van de dag. 8.50 Nu het zomer is. 9.30 Malando en zijn orkest. 10.00 De ellendigen. 10.30 Hol landse nieuwe. 11.15 Graag gehoorde platen. Nogmaals probleem 43. Verschillende dammers wisten de eindstand van probleem 43 niet tot winst te voeren. Daarom komen wij op deze stand nog even terug. De stand was: Zw. 2 sch. op 7 en 13. Wit dam op 4. Zwart is aan zet en ge dwongen tot 1319; dat zal ieder in zien. Nu gaat het verder als volgt: wit 418, zw. 711 gedw. wit 1822, zw. 11—16 gedw. wit 2227. Zwart moet nu met schijf 19 spelen. 1924 kan niet wegens 2732, 32—38, 3843 en 43—49, dus 19—23, wit 27—38!! Zwart 2328 gedw. wit 3827!! wint, zw. 28—33, wit 2743. Zwart moet schijf 16 offeren en 1649 wint. Men ga het na. Thans de oplossing van probleem 44. Stand. Zw. 11 sch. op; 9, 10, 12, 13, 20, 22, 25, 31, 35, 36, 37. Wit 11 sch. op: 23, 29, 34, 38, 39, 40, 43, 44, 46, 47, 48. Opl. 1. 47—41 (36 x 47), 2. 48—42 (37 x 48), 3. 46—41 (47 x 24), 4. 41—37 (31 x 42), 5. 43—38 (42 x 33), 6. 39 x 30 (35 x 24), 7. 40—35 (48 x 30), 8. 23—19 (24 x 13), 9. 35 x 4! yjm.y wmv/ "wpm"''rzzzzzz.'WM "''M Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 45 van A. MANTEL. (Zie diagram). Zw. 11 sch. op: 10, 11, 12, 13, 14, 17, 20, 21, 24, 27, 30. W. 10 sch. op: 23, 28, 29, 32, 36, 37, 38, 39, 43, 45. Wit speelt en wint! Hollend paard verwekte consternatie Gistermorgen keerde he' regiment Grenadiers uit Amersfoort terug van een z.g. „passing-out parade". Op de hellende Utrechtse weg kwam plotse ling een op hol geslagen paard met achter zich een open landauer op de stram marcherende grenadiers toestor- men, recht op het muziekcorps aan. Het volgende ogenblik was de orde van de troep verbroken, trommel vlogen door de lucht en de soldaten en voorbijgan gers zochten '-aastig dekking achter de heggen voor het aanstormende gevaar. Bleek en met een angstig verwrongen gelaat poogde de koetsier het paard weer in het gareel te krijgen, terwijl de inzittenden krampachti; pogingen deden niet uit de landauer geslingerd te worden. Het eerste peloton was reeds van de weg gevaa toen de lan dauer tegen het trottoir botste, en tot stilstand kwam. Het schuimbekkende paard rukte zich uit het tuig en ver volgde zijn woeste ren alleen. Na veel mislukte pogingen gelukte het enkele soldaten tenslotte het beest tot stil stand te br ien. Een paar korte com mando's eerklonken en de troep mar cheerde verder. De verlieslijst vermeldt slechts een bewusteloze koetsier, die van de wagen was gesprongen en met een andere wagen, een ziekenauto, naar het ziekenhuis werd overgebracht. Twee Amerikaanse sportvliegers, de heren Cliff Evans en George Truman, zijn gisteren met hun vliegtuigjes ge start van Laguardia-Field bij New York voor het maken van een reis om de wereld. De twee vliegers, die ge bruik maken van twee „Pipers Super Cruisers P A 12", zullen op hun reii ook ons land aandoen. De toestellen, die bij normaal gebruik ruimte bieden aan drie personen, zijn voor deze tocht om de wereld voorzien van reserve- tanks, waardoor het mogelijk zal zijn lange afstanden ineens af te leggen. In de namiddag van 14 Aug. worden de vliegers op het vliegveld Ypenburg bij 's-Gravenhage verwacht, vanwaar zij naar Parijs zullen vertrekken. Evans en Truman hopen hun tocht, die over 22436 mijl gaat, in circa 220 vlieg uren te volbrengen, terwijl zij in totaal 30 tot 40 dagen onderweg zullen zijn. Gedurende het oponthoud in ons land zal de heer Evans een bezoek brengen aan Hedel, om er de door hem geadopteerde familie Van den Bogaert, die gedurende de oorlog have en goed verloor, te bezoeken. Tevens zal hij namens een Presbyteriaanse kerk in Washington een geschenk aan bieden aan de gereformeerde gemeente in Hedel, waarvan de kerk tijdens Je gevechtshandelingen vernield werd. Het ministerie van buitenlandse za ken vestigt er de aandacht op dat Ne derlandse onderdanen, die zich voor langer dan drie achtereenvolgende maanden naar Frankrijk wensen te be geven, zich tevoren bij een Frans con sulaat in het buitenland van een Frans visum behoren te voorzien. Alleen in dien zij zich voor kortere tijd naar Frankrijk wensen te begeven, behoe ven zij geen Frans visum. Zij mogen in die kortere tijd geen betaalde ar beid verrichten. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JORISSEN 47). Om te beginnen die afschuwelijke wandeling met de Baas naar het sta tion. Dan die onwelkome verschijning van Majoor Montrésor en al zijn dom me onhandigheden, eerst wat betreft Sydney en daarna over de oude tijd en nu nog die vreselijke, oude oom, die mij eerst inspecteerde en mij daar na verlegen maakte door zo ronduit zijn mening uit te spreken over mijn uiterlijk en mijn geschiktheid voor zijn neef. Dat was nog het laatste loodje. Het is het ergste wat mij nog overkomen is! Erger dan vanmiddag aan de thee kan die oom niet worden, al is de avond nog niet om. Ik voel me, alsof het al lang geleden tijd was. om naar bed te gaan, en we hebben daar entegen nog een half uur, voor we cn» voor tafel behoeven te gaan kle den. Als ik dat half uurtje nu maar al leen mag zijn! Ik heb geen minuut voor me zelf gehad. Zodra ar ik niet boven, of de meis jes kwamen mij al opzoeken vol me delijden met mij, maar niet zo mede lijdend of zij proestten het telkens uit. ,Jij arme Nancy! Was het niet af schuwelijk?" vroeg Blanche. „Heb ik je niet gezegd, dat hij ge woon verschrikkelijk is? Maar je vindt toch niet, dat hij net praat als ik, is het wel, Nancy? Billy houdt vol, dat het zo is!" „Theo, pas op, hij kan je in zijn ka mer horen; het raam is open. O. ik koop, dat later mijn aanstaande niet zulke luidruchtige familieleden er op na zal houden!" „Beter dan van die zachte stemmen, die achter je rug kwaad van je spre ken", herna— Theo. „Oom Albert vond haar tenminste aardig". „Ja", zei Blanche een beetje be rouwvol. „maar was het bijna niet even erg, wanneer hij niet met haar ingenomen was geweest". „Het was erger", dacht ik bij mij zelf, terwijl ik mij voor tafel kleedde in mijn witte japon, om Theo plezier tc doen, die de ene of andere geheim zinnige reden heeft, waarom zij wil. dat ik vanavond juist die japon zal aan trekken ..Al was iemand tot over de o-en verliefd, dan weet ik nog niet of dat er wel tegen op zou wegen! Ja, al was ik werkelijk geëngageerd met de man, die meneer Waters zou be klagen, dan geloof ik, dat ik mijn en gagement nog liever zou verbreken, dan er zo'n oom op toe te nemen. Enfin, dat blijft mij gelukkig be spaard! Ik hoop, dat oom Albert niet veel inspectiereizen hierheen zal ma ken dit jaar. Een of twee bezoekjes zullen hem, hoop ik, voldoende zijn. Ik heb nu de sprong gewaagd", dacht ik, „en ben er doorheen gekomen. Er ger kan hij toch niet zijn aan tafel". HOOFDSTUK XVII. Ja,dat hoorde nog bij al de tegen spoeden van die dag, dat mijn horloge tien minuten voor was. Daardoor haastte ik mij. wat ik kon, hoewel er helemaal geen haast bij was, om maar op tijd in de salon te zijn. Daar vond ik natuurlijk (hoe kon het anders op deze dag vol tegen spoed) mijn patroon, en dat nog wel geheel alleen, op de sofa zitten. Hij sprong natuurlijk op en schoof een stoel voor mij bij, terwijl hij keek of hij mij met stoel en al wel door de open tuindeuren had willen schuiven en dat voor goed. O, hoe wenste ik, dat dat mogelijk was geweest! Ik ging zitten. Toen begon, wat ik een van onze "Puzen noem. Ik voelde echter, dat ik deze avond niet tegen die stilte kon, dat mijn ze nuwen haar niet zouden kunnen dra gen, dat praten en maar doorpraten al was het over nietigheden, het eni ge was, dat mij redden kon. Als hij dus niets wilde zeggen, moest ik het doen. Op hetzelfde ogenblik kwam van onder de sofa, waar hij gezeten had, de kleine witte hond te voorschijn, met een reusachtige strik aan zijn halsband. „Arme Cariad!" ging ik voort tot 't kleine dier, dat buitengewoon kalm was. „Wat heb je een mooie, nieuwe strik aan! Vind je het niet prettig?" liet ik er op volgen, toen het beestje mij ver van vrolijk aankeek. Zo'n gesprek in mijn eentje hielp mij echter niet. Ik wendde mij dus tot de Baas en zei: (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3