Indonesiërs tot de Veiligheidsraad toegelaten Besluit met 8-3 stemmen genomen Hors d'Oeuvre Ronde Tafel-conferentie in September Extra bon voor versnaperingen Nieuwe Bonnen Weecêeeicht Woensdag 13 Augustus 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 9983 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Engeland, Frankrijk en België stemden tegen Duidelijke Amerikaanse waarschuwing inzake Balkan-kwestie Eredoctoraat Mr. van Kleffens Driewegen met vacantie V*. Verduistering van 13000 rantsoenen tabak De extra bonnen voor korstloze kaas Clandestiene slachterij kost ons 300 gr. vlees per week Belgische Senaat aanvaardt douane-unie Verzoek van het I nnselllk raar II. K. H. Prinses Juliana de mensen De dood van Prinses Hermine BUREAU: Koningstraat W- 80 Den Hekier TelesBoon 2*45 04ro 440041 Dtr.: J. 3t#sma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARiKVBN: Advertenties: M cent per mWirrveter. PamWiebertoMer 17 cent per m.m. Ktetee ad vertenties (..Juttii Hm,") tot 15 woorden 75 cent, elk wooed meer 5 cent Abonnementen: per t per poet 1 J.65 Gisteravond heeft de Veiligheidsraad tot toelating van de Indonesische afgevaardigden tot de besprekingen besloten met acht stemmen vóór en drie tegen. Tegen stemden Groot-Brittannië, België en frankrijk. Na het besluit tot toelating van de Republikeinse vertegenwoordigers maakte \an Kleffens bezwaren, dat Sjahrir ambassadeur zou worden ge noemd en behield voor de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West- Borneo het recht voor eveneens gehoord te worden. De zitting van de Veiligheidsraad wordt morgen om 20 uur voortgezet. De vertegenwoordigers van de Republiek zullen dan aan het debat deel nemen. Het was Polen, dat de Raad verzocht de Indonesische vertegenwoordigers Sjahrir, Agoes Salim en Tambo, die op de publieke tribune hadden plaats ge-, nomen, uit te nodigen aan de discussie deel te nemen. De voorzitter wees er op, dat volgens het handvest, iedere staat, die partij is in een geschil, tot de bespreking van dit geschil moet wor den uitgenodigd, indien genoemde staat geen lid van de V. N. is. De vraag is daarom: „Is de Indonesische republiek een staat of niet?" De geloofsbrieven, aldus de voorzitter, waren nog niet door het secretariaat van de V. N. ont vangen. VAN KLEFFENS' BETOOG. Mr. v. Kleffens maakte daartegen be zwaar en deed o.m. aanhaling van een schrijven van Soekarno aan de Ameri kaanse regering d.d. 10 Juli, waarin wordt verklaard: „De Indonesische re gering erkent, dat Nederland tijdens de overgangsperiode de souvereiniteit en het uiteindelijk gezag in "-idonesië zal behouden". „Men kan niet behouden, aldus Mr. van Kleffens, wat men eerder niet be zeten heeft". Zelfs indien de Republiek Linggadjati verwerpt, dan moet Ne derland nog geacht worden het gezag te bezitten! De Nederlandse ambassadeur voegde hieraan toe, dat de souvereiniteit van een land volgens het internationale recht gebaseerd is op verschillende ele mentaire voorwaarden: le. Gezag van de regering (door ge brek aan gezag is de Republiek niet ïn staat haar verplichtingen na te komen); 2e. een welomschreven territorium (de Indonesische republiek toont ex pansionistische tendenties, zij streeft naar het gezag over de gehele archipel. De naam „Republiek Indonesia" is een program. De bevolking van be paalde gebieden heeft blijk gegeven het gezag van de republiek niet te erken nen) r WEBELD-VLVCHT EN PENHOUDER Jules Verne heeft van velerlei belangwekkende dingen ge- droomd. Vele mensen doen dit, maar Jules is zo ver standig geweest en heeft ze ook. met behulp van zijn penhouder, vastgelegd. Zijn dromen worden nu allengs verwezenlijkt en hun wonderen soms overtroffen door de moderne techniek. Helaas heb - bij wij nog geen „Nautilus' Duikboten zijn er wel, maar zij blijven vrij benauwd en wie er passage in neemt is zo blind als een mol. De „Nautilus" had vensters en gaf gelegenheid tot het beschouwen van de wonde ren onder de zee-spiegel. Dat doet de duikboot niet. Die richt daar hoogstens onheil aan. Een enkele droom een van Verne's geestigsten is echter verbannen tot het rijk van het verouderd antiek. Ik bedoel niet die van „Het monsterkanon vati Staalstad", hoewel ook deze door de atoombom is achterhaald, maar die van „De reis om de wereld in tachtig dagen". William Odom heeft het traject thans afgelegd binnen de tachtig uur en wel in 73 uur en 5 minuten. Die 5 mi nuten gaan er straks ook nog wel af. Eén onzer grootste dichters heeft van een vliegtuig gedroomd, dat de reis zou kunnen volbren gen binnen 24 uur. Dat zal mis schien binnen afzienbare tijd ook nog wel mogelijk worden. Bij een vlucht in dit tempo ankert men zijn vliegtuig als het ware aan de stralen van de zon en men laat de aarde maar onder zich wegdraaien als een mallemolen De hedendaagse politiek heeft onze aarde al tot zulk een mal lemolen gemaakt en „draaien" is iets waarvan zij zo nu en dan niet huiverig is. Jules Verne heeft zijn dromen voor ons tot daden gemaakt en wel met behulp van een pen houder William Odom eveneens Want 'de vulpen-fabrikant Rey nolds heeft zijn onderneming ge financierd. Nog altijd blijft de penhouder, al heeft hij, sinds de ganzeveer werd benut, heel wsi gedaante-verwisselingen onder gaan het Instrument dat de we reld beheerst. De penhouder ls altijd een hoogvlieger geweest, al heeft de «gans, waaruit hij voortgekomen is, het nooit tot hoogvliegen gebracht. KREEFT. 3e. De onderdafien van een souve- reine staat mogen niet tegelijkertijd on derdanen van een andere staat zijn (de meerderheid van de bewoners der re publiek weten zeer goed, dat zij ook banden hebben met het Koninkrijk der Nederlanden De verdragen, welke de republiek met andere staten gesloten had, bewe zen zeer weinig. „Dit zijn uog slechts zuiver juridische kwesties, zo besloot mr. van Kleffens, doch ik zal nog ruimschoots gelegenheid hebben over de menselijke zijde van dit probleem te spreken". Indien de Republiek tot de be spreking zalVvorden toegelaten, is dit een precedent voor de toelating van elke staat, die zich als zodanig heeft opgeworpen. VOOR- EN TEGENSTANDERS De Sowjet-afgevaardigde Andrei Gromyko ondersteunde het verzoek van de Republiek, evenals de Voor-In dische afgevaardigde B. R. Sen. Het was verwonderlijk, aldus Gromyko, dat de Republiek nog niet door een enigs zins aanzienlijk aantal regeringen was erkend. De Australische afgevaardigde Kolo nel William Hodgson betoogde, dat niemand beweerd heeft, dat de Indo nesische Republiek 'n souvereine staat was. Wel was naar voren gebracht, dat de Republiek als zodanig door het internationale recht werd erkend. De Amerikaanse afgevaardigde, Herschel Johnson, verklaarde, dat de Verenigde Staten de toelating van de Republiek tot de Veiligheidsraad ondersteunden, ofschoon de Verenig de Staten dit niet beschouwden als een indirecte erkenning van de sou vereiniteit van de Republiek. Ameri ka behoudt zich zijn standpunt in de ze kwestie voor. Daarentegen zelde de Britse afgevaardigde, Sir Alexan- der Cadogan, dat Groot-Brittannië de -souvereiniteit van de Republiek niet erkende en daarom haar toela ting tot de besprekingen niet kon steunen. Ook Columbia en België weigerden het republikeinse verzoek te ondersteunen. AUSTRALISCHE MOTIE Naar Aneta nader meldt, heeft Aus tralië een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de vorming van een commissie, die na onderzoek ter plaatse aan de Veiligheidsraad ver slag zal uitbrengen over de toestand in Indonesië. De motie noemt geen be paald aantal voor de leden dezer com missie noch tot welke nationaliteit zij zouden moeten behoren. De voorzitter van de subcommissie van de Veiligheidsraad, welke was benoemd om een compromis te vinden ten aanzien van de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft aan de Raad medegedeeld, dat men in het ge heel geen oplossing heeft kunnen be reiken. De V. S. lieten de Raad later weten, dat de V. S. gereed waren om an dere maatregelen te nemen om Grie kenland „te beschermen", indien ac tie van de Raad door het veto van de Sowjet-Unie zou worden ver ijdeld. De Amerikaanse afgevaardigde' be schuldigde de communisten er kort weg van verantwoordelijk te zijn voor de moeilijkheden van Griekenland. Het wordt al te duidelijk, dat Rusland het veto gebruikt ter verdediging van agressies door Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije, aldus de Amerikaan. De president van Hope College Hol land (Michiganheeft medegedeeld, dat de raad van curatoren besloten heeft aan mr. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de V. S., het ere-docto- raat in de rechten te verlenen. In verband met de bespreking van de Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad zal mr. van Kleffens van daag niet naar Holland (Michigan) vertrekken om de viering van het eeuwfeest bij te wonen. Voor de ambtenaar van de burger lijke 'stand in Driewegen is Juli een heerlijk rustige maand ge weest. Geen enkele Driewegenaar kwam hem lastig vallen. Sterf gevallen, huwelijken, geboorten... niets van dat alles gebeurde er en het boek van de Burgerlijke Stand rustte een maand lang gesloten in de kast. Maar zo verwonderlijk is het feit niet, Juli is immers vacantie- maand. Limburg herstelt zijn kerken. Ner gens in ons land zijn zoveel kerken beschadigd als in Limburg. Nu twee jaar na de bevrijding komt er ein delijk wat materiaal om het herstel van deze kerken ter hand te nemen. Wederopbouw van de St Martinus- kerk te Venlo. Een keurig uitziend heer was de eerste die Dinsdag j.1. ter zitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar, onder presidium van mr. Krabbe, op het beklaagdenbankje plaats nam. Controleur van de C.C.D. toegevoegd aan het Rijksbureau voor tabak, bleek de professie van de heer Jan Philip- pus Sl„ woonachtig te Amsterdam na de oorlog te zijn geweest. Bijzonder lichtvaardig bleek hij echter deze con trolewerkzaamheden te hebben opge vat. Blijkens de ten laste legging had hij n.1. op 1 October 1946 bij de fa. G. Dekker te Haarlem kans gezien, tij dens een korte afwezigheid van het personeel 100 vellen beplakt met 9690 rantsoenen tabak te ontvreemden. Dertig vellen hiervan verkocht hij in Amstèrdam voor f 1200.- en de reste rende zeventig vellen deponeerde hij in de brandende kachel. Op 20 Mei van dit jaar kwam hij bij controle bij öe fa. Lieshout te Hoorn opnieuw in de verleiding en in het middaguur, toen niemand op het kantoor aanwe zig was. stal hij 3450 rantsoenen ta bak. Uit het ingekomen rapport bleek dat de vrouw van verdachte, die in het modevak werkzaam is veel groter in komsten heeft dan verdachte zelf. rnaar dat zij ook zeer hoge eisen aan het leven stelt. Nog nimmer was ver dachte met de wet in aanraking ge veest, doch tijdens de oorlog was het de verkeerde kant op gegaan, doordat hij zich met de zwarte handel ging bemoeien. Mr. Meischke, Officier van Justitie meende dat verdachte's echtgenote zijn slechte genius is geweest. Een jaar en negen maanden luidde de eis. Mr. Berkhouwer,, die de verdedi ging voerde, was \an mening dat, hoewel niet gesproken kan worden van diefstal uit honger en dorst, toch uil de levensomstandigheden van ver dachte zeer vele verzachtende om standigheden naar voren kunnen wor den gebracht, in verband waarmede at- verdediger ook de aandacht vroeg voor de gezondheidstoestand van ver dachte. Over veertien dagen volgt de uit spraak. DRIELING GEBOREN. Het echtpaar Kuik—van de Wetering, wonende Lindenheuvel, Geleen, werd Maandag verblijd met de ge boorte van drie flinke jongens. Moe der en kroost maken het uitstekend. Dr. Sjahrir (links) in gezelschap van C. Thamboe, hield in New-York een persconferentie. Sjahrir zal zich hier in verbinding stellen met de Veilig heidsraad ter bespreking van de Indonesische kwestie. Doodstraf geeist tegen Petkof Tegen Nikola Petkov, de leider van de Bulgaarse Boerenpartij, is onder beschuldiging van het voorbereiden van een gewapende opstand de doodstraf geëist. De openbare aanklager beschuldig de Petkov van het aanzetten van zijn volgelingen tot misdaad en van po gingen om buitenlandse interventie uit te lokken. De misdaden waartoe Pet kov zijn volgelingen zou hebben aan gezet waren volgens de aanklager o.m. bomanslagen, brandstichting en sabotage van het economische twee jarenplan der regering. Ter nadere uitwerking van de be ginselen, aangekondigd in de Ko ninklijke rede van December 1942 en in aansluiting op het staatkundig programma als vervat in de over eenkomst van Linggadjati, heeft de Nederlandse regering besloten om streeks de tweede helft van Sep tember van dit jaar een Ronde Tafel-conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van Suri name, de Nederlandse Antillen en Nederland, teneinde gezamenlijk overleg te plegen over de verhou ding in het nieuwe staatsbestel tus sen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een ge meenschappelijk secretariaat inge steld. Staking bij de Hoogovens Daar een zo groot percentage der bijna 500 arbeiders van de twee af delingen Hoogovens der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden in staking is gegaan, heeft men de twee in bedrijf zijnde hoog ovens moeten stilleggen. De oorzaak van de staking is onenig heid over het nieuwe tariefloon. Ec: groep arbeiders heeft nieuwe eisen ge steld, welke naar de directie meent uitgaan boven de door de autoritei ten gestelde mogelijkheden. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal voor alle leeftijdsgroepen een extra-bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram su,ker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene extra-ver strekking zullen voor de viering van deze dag geen bijzondere toe wijzingen kunnen geschieden. Men kan, indien op de voor 50 gram korstloze kaas aangewezen bonnen „J- 02 Diversen" en „J-12 Diversen" geen korstloze kaas verkregen kan worden, thans op deze bonnen 50 gram gewone kaas kopen. Deze bonnen zijn na Zater dag 16 Augustus a.s. niet meer geldig. Minister Mansholt heeft aan de Tweede Kamer verteld, dat 64.000 ^run deren en 328.000 varkens per jaar clan destien verdwijnen. In kilogrammen uitgedrukt betekent dit 19 millioen kg rundvlees on 41 millioen kg varkens vlees. Aan schapen worden geslacht ongeveer 130.000 stuks of 3 millioen kg vlees. Voor de normale vleesdistri butie gaan dus verloren 63.000 ton, van de allerbeste kwaliteit. Wanneer wij dus het zwart geslachte vlees, aan ons rantsoen kunnen toevoegen, zou het vleesrantsoen 7 kg per hoofd en per jaar hoger kunnen zijn, hetgeen neerkomt jp ongeveer 300 gram vlees zonder been per week, aldus de heer B. van der Eijk, voorzitter van de Algemene Nederlandse Slagershond, gisterochtend in een persconferentie te *s-Gravenhage. De Belgische Senaat lieeft gistermid dag het wetsontwerp betreffende de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse douane-unie met 93 tegen 14 stemmen goedgekeurd. 21 leden onthielden zich van stemming. Voor het tijdvak van 17 Augustus tot en met 30 Aug. 1947 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 769 (se rie K): K 01 brood 800 gram brood K 02 brood 400 gram brood K 01 boter 125 gram boter K 02 boter 125 gram margarine of 100 gram vet K 03 boter 250 gram margarine of 200 gram vet K 01 melk 4 liter melk K 03, K 05 melk 7 liter melk K 01 vlees 100 gram vlees K 02 vlees 200 gram vlees K 01 algemeen 120 gram spijsolie K 01 diversen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas K 02 diversen 1 ei K 03 diversen 750 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk K 04 diversen 125 gram koffie K 05 diversen 50 gram thee K 06 diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) K 07 diversen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep K 08 diversen 250 gram zachte zeep K 03 reserve 1600 gram brood K 06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 709 (serie K) K 11 brood K 11 boter K 12 boter K 13. K 15 melk K 11. K 12 vlees K 01 algemeen K 11 diversen de mensen rustig niet te blijven staan en trachtten door spel de aandacht af te leiden. Toen dit niet hielp, vroeg persoonlijk, ter wille van haar kinde- ,,La t onze kinderen met rust" Zo dikwijls is de wens geuit de prinsesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien, een wijze, die door hur. ouders ten volle wordt begrepen. Tel kens wordt geprobeerd onze prinses jes onder het Ipubliek te brengen, maar •steeds weer is het juist weer dit pu bliek, dat door zijn gedrang elk ple zier bederft. Van elk kind, ook van een prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te wor den. Maandag hadden de prinsesjes thuis in Soestdijk een heerlijk vacantieplan gemaakt. Zij wilden in Katwijk in zee gaan zwemmen, een fort bouwen en pie rreeën op het strand. Zo gebeurde het ook. Aanvankelijk ging alles goed Zij hoorden bij de grote badvastenfa- niilie, totdat elk plezier totaal bedor ven werd door het hinderlijk gedrag van het publiek. Hulpvaardige badgasten verzochten ren door te willen lopen, doch zelfs toen luisterde men niet. Het publiek drong op, de prinses jes in het water nauwelijks een me ter ruimte latend. Het bleek onmoge lijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat H. K. H. Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige vacantiedag hebben". Is dat nu nodig? Kan men niet mee helpen een zo begrijpelijke wens te vervullen? De prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de prinsesjes in het pu bliek door te brengen. Echter, van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vuri ge wens van de prinselijke ouders hun kinderen ter wille van hen zelf. met rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vlees 120 gram spijsolie 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas K 12 diversen 1 ei K 13, K 14 diversen 250 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroopenz. of 250 gram chocolade of suikerwerk K 15 diversen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep K 16 diversen 250 gram zachte zeep K 17 diversen 500 gram bananen (voorinlevering) K 13 reserve 800 gram brood K 14 reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) K 16 reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) K 17 reserve 250 gram zachte zeep BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie K): K 21 brood 800 gram brood K 21 boter 250 gram boter K 22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet K 21 melk 5 liter melk K 21 vlees 300 gram vlees K 22 vlees 100 gram vlees K 21 eieren 5 eieren K 21 kaas 200 gram kaas K 21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk VERSNAPERINGK AARTEN ENZ. QB, QC 707: K 33 versnaperingen 200 gram cho colade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gram jam, stroop enz. K 36 versnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gram jajm, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen-reeds cp Donderdag 14 Augustus worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 18 Augustus mag worden gekocht. De bonnen voor spijsolie zijn geldig tot en met 13 September a.s. De voorinleveringsbon voor bananen moet uiterlijk op 23 Augustus bij een detaillist worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van serie J en de niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 707 kunnen vernietigd wor den. Naar radio Hamburg meldt, hebben de Amerikaanse autoriteiten het dood- certificaat van prinses Hermine ont vangen, waarin wordt verklaard, dat zij ten gevolge van een amandelabces aan hartverlamming gestorven is. De Amerikanen hebben de Sowjet- Russische autoriteiten om een lijk schouwing verzocht. Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. HETZELFDE WEER. In de ochtend snel oplossen van de in de nacht gevormde mist of nevelvelden. Overdag enkele over drijvende wolkenvelden, doch over het algemeen zonnig en droog. Weinig verandering van tempe ratuur. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en Oost.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1