De Egyptische kwestie in de V eiligheidsraad Een Argentijns Plan Weerbericht Arts vermoordde vier vrouwen Amsterdam bracht Scherens de hulde, die Parijs hem onthield Donderdag 14 Augustus 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting oan de 70e Jaargang No. 9584 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hooggeplaatste Egyptenaren van as-sympathieën beschuldigd JNog geen groenten- export naar Duitsland Bomaanslag op Britten in Oostenrijk De Brits-Amerikaanse Ruhr-conferentie Juwelen blijken ruwe diamant te zijn De brand gaat weer niet door Vliegtuigongelukken in Roemenië en Frankrijk Luchtverbinding met Batavia was in gevaar Verbod tot landen te Colombo opgeheven Ontslag van onderwij zers uit militaire dienst Orgaan A.NJ.V. voor militairen verboden msm. Dokter Blauwbaard van Ulster De wraak van v. Vliet Prins-regent Karei uit de Congo teruggekeerd Oud-majoor Breunesse voor de Raad van State Churchill spreekt Zaterdag BWRBAU: KoDtatfrtraat »-M Deo HeMer Vetefcon M6 Otro 448041 DM.: J. Bijlsma HELDERSCHE COURANT MMBVW: Advertenties14 cent per millimeter. Fa 17 oent per rnjn. Ktehje verten tl es (..JutOeeOfset') 15 woorden 75 cent, eik meer 5 cent Abonnementen: per f 3.—, per poet 1 3.85 Hoofdredacteur: M. H. E. Cyldert, Rayon redacteuren C. A. Bekken en W. Kok. De Egyptische premier Nokrasji Pasja heeft gisteren de Veiligheids raad verzocht opdracht te geven tot het terugtrekken van Britse troepen uit Egypte, en wel vóór 1 September. Dit is de eerste keer, dat er in het Egyptische verzoek om terugtrekken der Britse troepen een datum wordt genoemd. Sir Alexander Cadogan, do Britse afgevaardigde, verklaarde dat de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, schijnt te denken, dat 19e eeuws impe rialisme en fascisme hetzelfde is. Toen de Engelsen in Egypte kwamen, trof fen zij daar een ondoelmatig despotis me aan, een slavernij, een karakteris tieke eigenschap van het nazisme. Thans bestaan deze dingen niet meer en heerst er orde en recht. Op grond van de bepalingen van het Handvest, aldus Cadogan, moet de eis van Egypte worden afgewezen. Het verdrag van 1936 is geldig en vormt geen gevaar voor de veiligheid, tenzij Egypte zelf een gevaar schept door zijn verplichtingen niet na te komen. Cadogan gaf vervolgens een over zicht van hetgeen Engeland in het be lang van de Soedanezen heeft verricht. Over de rol van Egypte in de laatste wereldoorlog zeide Sir Alexander, dat in 1940 en 1942 „bepaalde zeer hoog geplaatste Egyptische functipnarissen", die sympathiek tegenover de asmo- gendheden stonden, de geallieerde oor logsinspanning actief hadden tegenge werkt en dat de Britse stappen naar aanleiding daarvan met enig militair Naar wtf vernemen zün de onder handelingen, welke eerst in Minden, later in Berlijn gehouden werden over groentenexport naar de Britse en Amerikaanse zones in Duitsland voorlopig stopgezet. De onderhandelingen waren begon nen op basis van ruil van groenten te gen industriële producten. Hierover was men het zo goed als eens en-, in de laatste dagen ging het alleen nog over de uitwerking van detailpunten. Na zes weken onderhandelen is men van geallieerde zijde van bovenge noemde basis teruggekomen. Men wenst thans alleen groenten te ontvangen op uitgestelde markenreke ning. Voorlopig zullen de onderhandelin gen niet worden hervat. De grote droogte heeft intussen een ruimere spreiding van de aanvoer op de vei lingen veroorzaakt, zodaft van zeer grote productie-overschotten thans niet kan worden gesproken. Een trein met Britse verlofgangers is nabij Malluitz in Oostenrijk tenge volge van een bomaanslag ontspoord. Verscheidene soldaten liepen verwon dingen op. Men vermoedt, dat Joodse verzets lieden voor deze bomaanslag verant woordelijk zijn. Reeds maanden gele den zijn van die zijde dreigbrieven aan het adres van de bezettingstroepen ont vangen. ENGELSE CRISISWET DOOR HOGERHUIS AANVAARD. Het Britse Hogerhuis heeft gisteren het ontwerp-crisiswet van de rege ring zonder amendement definitief aanvaard. De wet zal nu ter koninklij ke goedkeuring worden aangeboden. vertoon te Caïro waren gepaard ge gaan". Cadogan bood aan, als Nokrasji zulks wenste zijn bewering met bewij zen te staven. Cadogan zeide, dat de militaire demonstratie in 1942 het enige geval is geweest, waarin volgens de woorden van Nokrasji sprake was van „een parade van Britse bajonetten in de straten van Caïro". Cadogan ver zocht de Raad de Egyptische zaak van de agenda af te voeren. Bij het volgend debat steunde Polen de Egyptische eis tot terugtrekking van de Britse troepen uit Egypte en de Soedan. Op de Brits-Amerikaanse conferen tie over de steenkoolproductie in het Ruhrgebied heeft de Engelse verte genwoordiger verklaard, dat de steen kool in dat gebied zich ophoopt door gebrek aan vervoermiddelen. In dicht bij de conferentie betrokken kringen wordt gezegd, dat men het er over eens is geworden, dat in de eerste plaats de spoorwegen in het Ruhrge bied op grotere capaciteit moeten worden gebracht. Voorts moet de voedselvoorziening van de mijnwer kers worden verbeterd. De leider der Britse delegatie heeft naar verluidt, zijn tevredenheid over het verloop der besprekingen, die zo als bekend gisteren met gesloten deu ren zijn begonnen, uitgesproken. De moeilijkste punten, financiering en be heer, zijn echter nog niet ter sprake gekomen. Naar aanleiding van een bericht in ons blad van gisteren over een ver missing van juwelen ter waarde van een half millioen gulden op het KLM- traject AmsterdamKarachi verne men wij het volgende: Op 30 Juni jl. kwam met het KLM- toestel uit Praag op Schiphol aan een postzak o.a. bevattende ruwe diamant. De inhoud van de postzak was be stemd voor doorzending naar plaatsen langs de Indië-route van de KLM. Daartoe werd de zak verzegeld. Zij is in dezelfde toestand als waarin zij in Amsterdam werd ontvangen, afge leverd in Karachi. Daar is later ge bleken, dat de binnenzak, waarin zich de diamant had moeten bevinden, ge scheurd was en dat de diamant was verdwenen. De waarde van het ver miste wordt geschat op een half mil lioen gulden. Van de PTT vernamen we, dat bij dit bedrijf nog geen bericht was bin nengekomen, of de buitenzak bij aan komst fn Karachi onbeschadigd was. Voor de tweede maal is het afbran den van een gedeelte van de Leusder- heide ten zuiden van Amersfoort, dat tot doel heeft de zich nog in de grond bevindende projectielen onschadelijk te maken, uitgesteld. Het is ditmaal niet de regen, die een spaak in het wiel steekt, maar enige technische moeilijk heden, die het wenselijk maken de „operatie-heidebrand" nog een weekje op te schorten. Bij de landing is een vliegtuig van de Roemeens-Russische luchtvaart maatschappij (TARF) dat de dienst van Constantza naar Boekarest onder hield, verongelukt. Er zijn drie doden en vijf ernstig gewonden. Een vliegtuig van de dienst Biar- ritz-Cannes is op 15 km van Pau neer gestort en twee passagiers kwamen om het leven. Nadat gistermiddag het bericht kwam, dat de passagiers- en postver binding van de KLM met Batavia was gestaakt in verband met het ver bod te Colombo te landen, vernam het ANP later op de dag, dat de luchtverbinding met Batavia via Co lombo wederom is hervat. De Britse ambassade heeft n.1. gis termiddag te 16 uur bericht ontvan gen, dat KLM-vliegtuigen wederom op Ceylon mogen landen. Verbod, te Singapore. Vliegtuigen van het negentiende squadron van de Nederlandse militaire luchtvart, welke in KNILM-verband diensten in de Archipel en via Singa pore naar Medan onderhouden, kunnen niet meer in Singapore landen. De re den is, dat zij ingeschreven staan als militaire machines. Het verbod geldt niet voor de burgerluchtvaart. De door de Harbour Board Union te Singapore afgeroepen boycot van Ne derlandse schepen is Dinsdag ingegaan. Inmiddels is de Nederlands-Indische gulden in Singapore aanzienlijk in waarde gestegen in verband met de uitbreiding van Nederlands gebied in Indonesië. Naar wij vernemen, is de mogelijk heid voor zich in militaire dienst be vindende onderwijzers om weer naar het onderwijs terug te keren uitge breid. Thans komt nl. een aantal onder wijzers, geboren in 1918, 1919 en 1920 in aanmerking voor groot verlof of, indien zij een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan, voor ontslag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de vorige categorie, nl. de onder-offi cieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunnen, indien zij naar 't onderwijs als bovengenoemd willen terugkeren, een daartoe strek kend verzoek om groot verlof dan wel ontheffing uit hun vrijwillige verbin tenis langs de hierachieke weg tot de minister richten onder, overlegging van een verklaring, afgegeven door het schoolbestuur, waaruit blijkt, dat zij bij het onderwijs zullen terugkeren. Het orgaan van de ANJV „Op de plaats rust" is op de lijst van verboden geschriften voor militairen geplaatst. Naar wij nader vernemen gaf de ANJV vroeger een blad uit, getiteld „Geeft Acht". Dit blad was ook op de lijst van voor militairen verboden geschrif ten geplaatst. Vredesjamboree Frankrijk- Een pracht-overzicht van een der tenten kampen op een idyllisch terrein. Met afschuw heeft het Engelse pu bliek onlangs kennis genomen van het feit, dat een algemeen gerespec teerd chirurg uit Ulster, dr. Cle ments, die reeds meer dan 20 jaar in Soutport bij Liverpaol leefde, niet minder dan 4 vrouwenmoorden op zijn geweten had. Op het laatste moment lukte het hem door zelf moord zich aan zijn arrestatie te onttrekken. Bij de lijkschouwing kwam toen aan het licht, dat een tweede, eveneens bijzonder populair jonge arts, dr. Houston, voor zijn moordzuchtige collega getracht had de feiten te verdoezelen. Ook dzee benam zich door zelfmoord het leven. Dr. Clements heeft in de loop der jaren vier vrouwen met wie hij ge trouwd was, vermoord, telkens wan neer een nieuw huwelijk hem beter zinde. Toen zijn misdadige practijken ontdekt werden, had hij voor zijn laatste slachtoffer al een opvolgster gevonden! De ontdekking van deze afschuwe lijke reeks moorden was te danken aan een zekere dr. Brown uit het zie kenhuis van Southport. Deze vond bij de lijkschouwing van Clement's laatste vrouw in 8 gram ruggemerg niet minder dan 6 milligram morphine. Hiermede leverde hij het bewijs, dat Victoria Clements aan morphinever- giftiging was overleden. DE POLITIE FAALDE. Op grond van de valse over- lijdensacte was het lijk reeds vrijgege ven voor de begrafenis en in het huis van dr. Clements gebracht, toen men eindelijk besloot toe te slaan. Twee detectives gingen naar het huis van dr. Clements," verstoorden de rouw- ceremonie en namen de doodkist in beslag. Van een arrestatie van dr. Clements zagen zij echter uit tactische overwegingen af. Toen men de volgende morgen aan- Eeu groepje Chinese viuohteiingvti uit de Soerabaja-seotor# Ruim 35.000 toeschouwers ontke tenden gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam, een donde rend applaus, toen voordat de wed strijden een aanvang namen, de Belg Scherens wel wat pips en met zijn rechterhan in een doek, maar met een glimlach over het cement naar het juryplatform wandelde, om ge huldigd te worden. In colbert gekleed, klom hij op de geleende fiets van Harmans en maakte een ererondje. Ook Middelkamp, Jans sen en Lesueur werden gehuldigd en reden hun rondje. Bij de beroepssprinters nam Arie van Vliet op meesterlijke wijze wraak voor de geleden nederlaag te Parijs. Achter eenvolgens Senfftleben, Derksen en Ge- rardin bond de Nederlandse kampioen aan zijn zegekar en driemaal noteerde hij voor de laatste 200 m. een 'jd be neden de 12 seconden. De omnium voor profs was voor Schulte, die vooral in de tijdraces wei nig moeite had met Middelkamp en Janssen. In de Australische achtervolging haalde de blonde reus al spoedig Jans sen in, die daarop uit de baan ver dween. Schulte leverde hierna het kunststukje om een gedeelte door het gras binnen de baan te rijden, waar schijnlijk om af te snijden, maar of dat zoveel hielp en nodig was is twijfel achtig. Pronk naar de tweede plaats. „Dames en heren, tot onze spijt moe ten wij U mededelen, dat de jury onae landgenoot Pronk naar de tweede plaats heeft moeten verwijzen", was de teleur stellende boodschap, die de omroeper aan 't enthousiaste publiek bracht. Drie ronden voor et einde van de wedstrijd over 100 km lag Pronk ongeveer 30 m. achter de wereldkampioen Lesueur. Een felle eindsprint bracht de Hollander meter voor meter dichter bij de Frans man, doch hij kon hem niet passeren, want Lesueur zat boven Poesson en Matena en kon daar niet overheen zon der gevaar te lopen. 300 meter vóór het einde had Pronk, die achter gangmaker Wiersma reed, zoveel vaart dat hij on derdoor moest passeren, of hij wilde of niet. De Fransman raakte toen los en Pronk ging als eerste over de eind streep. De internationale reglementen zeggen echter dat het verboden is on derdoor te passeren en dus werd Pronk zeer terecht op de 2e plaats geklas seerd. Hij had overigens een kranige wedstrijd gereden. Derde werd Bakker, 4. Lamboley, 5. Besson, 6. Frosio en 7. Matena. op Op het vliegveld Meisbroek bij Brussel is gisteren, laat in de middag, Prins-Regent Karei teruggekeerd van het bezoek, dat hij, vergezeld van de minister van koloniën, aan de Belgi sche Congo heeft gebracht. Hij werd ojn. verwelkomd door Koningin Eli- zabeth. Vervolgens begaf de Prins- Regent zich per auto naar het paleis. Langs de route en voor het paleis werd hij hartelijk toegejuicht. Van de openbare gebouwen in de hoofdstad wapperde de vlag. Na zijn aankomst cp het paleis ontving de Prins-Regent minister-president Spaak, belde, lag dr. Clements stervend bed. Hü had zich vergiftigd. Niettegenstaande deze ervaring bel den de ijverige politiemannen ook dr. Houston, die men eveneens wilde ar resteren, eerst op. Toen zij 25 minu ten later voor zijn deur stonden, von den ze ook hem niet thuis. Dr. Hous- ston had zich met blauwzuur vergif tigd. Hij kon niets meer vertellen. EEN NIEUW HUWELIJK. Ofschoon dr. Clements bij de dokto ren goed stond aangeschreven, had het „volk" reeds jarenlang haar gedach ten over hem gekoesterd. Zijn vrouwen stierven immers steeds als de levenslustige joviale heer een nieuwe dame leerde kennen. Reeds bij de dood van zijn eerste vrouw waren er anonieme brieven geschre ven. Het aantal nam bij de dood van zijn tweede vrouw toe en toen in 1939 zijn derde vrouw stierf, noemden bo ze tongen in Southport dr. Clement alleen nog maar „de blauwbaard uit Ulster". Het beroep van de heer Breunese tegen het besluit van de Minister van Oorlog van 7 Maart 1947, waar bij hem ongevraagd eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst is gisteren behandeld door de afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Zoals men zich zal herinneren, steunde dit besluit op de overweging dat de houding van deze hoofdofficier in verband met de bezetting zodanig is geweest, dat hij als officier niet kon worden gehandhaafd. De militaire commissie van advies had de minister geadviseerd de heer Breunese als officier te handhaven. De heer Breunese zeide o.m. na overleg en met instemming van gene raal Winkelman het commando van de Opbouwdienst te hebben aanvaard. Hij deed dit uit strijdlust en uit liefde voor de 60.000 man, voor wie hij zich verantwoordelijk voelde. Onder hen was ook de tegenwoordige Minister van Oorlog, die evenmin de dienst verliet. Vervolgens ging de appellant in op de kwesties van het memoran dum en de kaderdag te Arnhem. De verdediger dr. Kortenhorst be toogde. dat zowel de procureur-fiscaal, als alle getuigen gunstige verkla ringen hebben afgelegd. Onder com mando van de heer Breunese is het Nederlandse karakter van Opbouw dienst en Arbeidsdienst ongerept ge handhaafd. Spr. eindigde met een brief aan ma joor Breunese, op 1 Januari 1941 ontvangen, waarin de schrijver de verzekering geeft, dat hij waar en onder welke omstandigheden ook stelling zou nemen tegen de op het beleid van Breunese gerichte aan tijgingen en het juiste licht daarop zou doen schijnen. Pleiter hoopte, dat de schrijver van deze brief ge legenheid zal krijgen zijn woord ge stand te doen. HU die dit schreef was immers niemand anders dan de toenmalige kapitein bü de O. D. de heer Fievez, thans Minister van Oorlog. De vertegenwoordiger van de Mi nister van Oorlog wees op het aan blijven na omzetting van O. D. in Ar beidsdienst, de ondertekening van het memorandum van prof. Langeveld waarin aangedrongen wordt op het aanvaarden van feitelijke lotsverbon denheid met Duitsland, de aansporing, om zich aan te melden voor werk in Duitsland, de redevoering te Arnhem tegen het bolsjewisme, en het hijsen van een Duitse vlag, het bijwonen van een bijeenkomst, waar de Rijk6Com- Welvaart betekent macht, en in de verhouding der grote mogendheden ook politieke macht. De regering van de Verenigde Staten heeft daarvan co overtuigende wijze blijk gegeven, '~at- stelijk door haar aanbod van een milii- arden-crediet aan het berooide Europa, een aanbod dat tenminste door de wes- telijk-georiënteerde volken met graagte is aanvaard en waaromtrent door zes tien regeringen overleg wordt gepleegd. Dat Rusland van dit dollarcrediet een versterking van Amerika's politieke in vloedssfeer te duchten heeft is duidelijk en de Sovjet-Unie heeft er dan ook zorg voor gedragen dat de Oost-Euro- pese volken op welke zij, reeds door haar geduchte nabuurschap, pressie oefenen kan, zich aan deze Amerikaan se crediet-verlening zullen onttrekken. Dit is voor verscheidenen onder hen, zoals Tsjecho-olowakije, Hongarije en Oostenrijk, inderdaad een hard gelag. Welvaart betekent macht en ook Ar gentinië, dat er tijdens de jongste oor log in economisch opzicht bovenop ge komen is, tracht thans van die macht gebruik te maken en op het verarmde Europa invloed te oefenen. Het kan niet, als Amerika, werksm met een mil- liarden-crediet, maar het bezit een grote voedsel-voorraad die het exporte ren kan en c k dit is uiterst aanlokke lijk voor Europa dat nog altijd aan de rand van de hongersnood staat. Argentinië echter is, onder het auto ritair bewind van de fascistische gene raal Perón, in politiek opzicht geen aantrekkelijke partij, .zomin voor de westelijke als voor de oostelijke gebie den van Europa. Het zou voor de Oude Wereld een uitkomst zijn als Zuid- en Noord-Amerika ten aanzien van de hulpverlening aan Europa tot broeder lijke samenwerking konden komen, maar de kans daarop is al zeer gering. Niet in de laatste plaats omdat generaal Perón zeer sterke Spaanse sympathieën heeft en medewerking aan Marshall's saneringsplan een slag in het gezicht zou zijn van Peróns geestverwant Fran co, die immers, gelij' men weet, van het dollar-crediet uitgesloten werd, maar vooral omdat generaal Perón thans, meer dan ooit, naar het leider schap der latijns-Amerikaanse staten streeft en bovendien een politiek voert welke scherp is gericht tegen het over wicht van Noord-Amerika. De echtgenote van de Argentijnse president heeft de laatste tijd een reis door Europa gemaakt en heeft getracht met verscheidene regeringen contact te verkrijgen. Haar diplomatieke missie is echter, naar men mag aannemen, geen groot suces geweest. Behalve in Spanje, waar zij met groot eerbetoon door Franco ontvangen werd, heeft zij Italië, Frankrijk en Portugal bezocht en ten slotte ook Zwitserland. Naar verluidt is haar streven gericht geweest op de vorming van een latijns staten-blok dat een tegenwicht zou moeten vormen zo wel tegen de veldwinnende invloed van Noord-Amerika als tegen Rusland en dat natuurlijk i^iet in de laatste plaats gericht zou zijn tegen de geest der west-Europese democratie, welke door Hitier en Mussolini, ondanks machtiger strijdmiddelen, tevergefs werd bekampt. Dat zulk een staten-blok ooit op de loop der wereldgebeurtenissen van in vloed zou kunnen zijn is natuurlijk, naar west-Europese begrippen gemeten, volkomen onaannemelijk. Het zou zelfs met de steun van een in economisch opzicht welvarend Argentinië bij voorr baat tot machteloosheid zijn gedoemd. Het is niet onwaarschijnlijk dat zekere stromingen in Italië, waar het fascisme nog ondergronds voortwoekert, voor 't plan zouden kunnen worden gewonnen, en natuurlijk ligt het geheel in de lijn van Franco's politiek, maar daarmede is dan ook alles gezegd en het is niet veel. U. Weersverwachting van Donder dagmorgen tot Donderdagavond. GELEIDELIJK WARMER. Zonnig, droog weer met iets ho gere temperatuur. Matige, geleide lijk iets meer naar het Oosten draaiende wind. missaris een propaganda-rede hield en ook een bataljon van de Arbeids dienst aanwezig was en tenslotte het doen uitgaan van een circulaire, waar in stond, dat propaganda voor de Duitse SS diende te worden toegelaten Zijn gezindheid, aldus de vertegen woordiger, was niet on-Nederlands, maar als hoofdofficier kan hij niet worden gehandhaafd. De beslissing van de Kroon zal later volgen. Zaterdag a.s. zal Winston Churchill een radiorede uitspreken. Vol gens het centraal bureau van de conser vatieve partij zal deze rede een ant woord vormen op de radiorede van Cle ment Attlee over de crisis. De rede zal waarschijnlijk een half uur duren, het land.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1