De voetbal gaat weer rollen Stad w Omqwing. Met de „Amsterdam" langs een zonnig spoor naar de „Texel'' Hond in nood Aflossen van de wacht Radio-actie gaat door Helder, H.R.C. en Watervogels Zondag in actie „v. Kinsbergen m Willemstad Breezand. Vacantieregeling doktoren Urk. Waterstanden Marsdiep Wieringen Correspondentie Ongeval met dodelijke afloop te Schagen Verzoek om opsporing Iedere week, weer of reen weer, komt er bezoek aan boord van het licht schip „Texel", dat daar op 53 rraden 5' Noorderbreedte en 4 graden 31.6' Oosterlengte voor het welzijn van den zeeman waakt. Elf mannen verrich ten aan boord van deze drijvende fabriek hun dienst, en wij aan de wal merken daarvan weinig meer dan de flauwe lichtschitterlnren, die nacht aan nacht aan de Noordwestelijke kim opflitsen. Vier weken op en twee weken af, dat is de dienst van de „Texef-bemannlng. Vier weken van eenzaamheid, slechts gebroken door de passerende schepen, die hun weg zoeken langs de ET-route, van Zuid naar Noord en van Noord naar Zuid. En bovendien elke Woensdag door de komst van de „Amsterdam" of de „Zeemeeuw", die victualie komt brengen en om de veertien dagen een ge deelte van de bemanning komt aflossen. Zo ook gisteren. Om half negen was •an boord van de „Amsterdam" ge meerd liggend achter het havenkantoor, een klein gezelschap geëmbarkeerd: ka pitein de Dreu, die zijn collega Fillerup ging aflossen, nog vier man van de „Texel"-bemanning, en bovendien een aantal familieleden van hen, die nog een torn van veertien dagen voor de boeg hadden. Victualie! Een half uurtje later wordt door de motorsloep „Pieterman" een flinke zen ding levensmiddelen aan boord ge bracht. Dozen en kisten, pakken en va ten, bevattende heerlijkheden, bestemd ter versterking van de inwendige mens van het „Texel"-lftal gedurende een week. De „Amsterdam" biedt net als de kruidenier „én betere waar én tien procent", want zij heeft haar passagiers laten genieten van een zeereisje dat er zijn mocht. Het is de vurige wens van velen, om eens een reis te maken naar verre vreemde kusten, en over de railing van een schip te staren naar de golven, naar het buiteland buis water en het schuimend kielzog. Om onder een zonnige hemel met weinig witte wolken zorgeloos te genieten van de wijdheid van lucht en zee. Zonder terug te denken aan het begin, zonder uit te zien naar het eind van de tocht. De „Amster dam" heeft ons laten zien, dat het niet nodig is, daarvoor ver van huis te gaan! Om half tien geeft Kapitein Roetman drie halen: één aan zijn pijp, één aan de stoomfluit, en één aan de machine- kamer-telegraaf. En dan maakt de „Am sterdam" zich los van de steiger op weg naar de volle zee. Haar neus boort zich even- later in het Marsdiep-water, dat els één rusteloze flonkerende vlakte ligt uitgestrekt tussen de Helderse zeedijk en de blankheid van Texels strand. Een paar vissersbootjes varen voorbij, en vlak bij Onrust zien we de kleine „Te- xelstroom" van Kapitein Jolen, ook al een vaartuig van het Loodswezen, dat zojuist de verkenningstocht van het Mo lengat in het water heeft gedeponeerd. Op de „Texel" aan. Achter ons kruipt het kopje van Noord-Holland achter de einder, en aan stuurboord schuift de wal van Texel aan ons voorbii. Gestaag gaat het op de „Texel" aan. die we na een „stief ke- tierke" recht vooruit zien opdoemen. Groter en groter wordt de rode stip, de witte band wordt zichtbaar, links en rechts de beide waaktonnen. en dan is de naam „Texel" leesbaar. Een kleine toeisloep ligt al te wachten. Het is te merken, dat we ons bevin den op een punt waar verschillende zee wegen samenkomen. Grote en kleine vrachtschepen schuiven om de Zuid. een stugge stoomsleper brengt het roes tige casco van een onafgebouwde kust vaarder van Homburg naar het Noord- zeekanaal. In de richting Terschelling verdwijnt een motorsleepbootje met een kleine drijvende kraan op sleeotouw, en visserschepen varen alom in deze zon nige contreien, waarvan het vuurrode lichtschip het onbeweeglijk middel punt is. De stoomfluit van de „Amster dam" loeit ten «roet, en de lucht- fluit van de .Texel" geeft bedeesd maar vriendelijk antwoord. Over en weer wordt gewuifd, gelachen en geroepen, terwijl de drie gebruinde mannen in de roeisloep een tros overbrengen. Wanneer ook nog een dikke waterslang de beide schepen verbindt, kan het sloepje de dienst voor passagiers en bagage gaan aan vangen. Ook wii vinden een plaats je tussen de dozen en balen, en zijn dan in de gelegenheid om de drie „Texel"-mannen van nabij gade te slaan. Met andere woorden om ons ervan te overtuigen, dat ze toch heus behoorlijk „clean shaven" zijn, en niet zoals menig landrot ver onderstelt met baarden la Sin terklaas gesierd zijn. Het lichtschip ziet er nog net zo uit, als we het op Vrijdag 28 Maart jX toen het voor het eerst op de plaats van de MG-boei voor anker ging heb ben verlaten. Er zijn geen vrouwen aan boord, maar alles ziet er tip-top uit We kunnen de verleiding niet weerstaan om nog eens het steile trapje naar het optiek te beklimmen. Rustig slingert de lichtmast heen en weer en wij slinge ren genoeglijk mee. Goede reis! Een pittig kon je koffie in de kajuit is niet te versmaden, en dan doorkruisen we nog even in sneltreinvaart het hele schip. K»nitein de Dreu heeft de wacht al over"enomen. Kaoitein Fillerup wenst hem „Goede reis!" ja, een licht schip vaart toch, al ligt het voor anker, en toch schuurt het water in gestadige stroming langs zijn flanken en het is dan alweer tijd om terug naar de „Amsterdam" te gaan. Het sloepje gaat voor de vierde en laatste maal, en die laatste rit willen we niet missen, al lokt een weekje aan boord van de „Texel" met dit uitgezochte weer ons wel aan. De zoetwaterslang wordt binnenboord gehaald. Tot meters diep is zij zichtbaar in het heldere groen van het Noordzee water. De zonnestralen dringen door tot diep onder de sloep, die schijnt te zwe ven in een onwezenlijk lichte en klare materie. En we herinneren ons de 28e Maart, toen een dicht nevelgordijn de wereld klein maakte en grauw, dezelfde wereld die nu haar opperste schoonheid toont in feestelijk zonlicht Drie lange stoten op de fluit, de „Te xel" antwoordt met drie lange en een korte stoot ter vernietiging van de trommelvliezen der passagiers op de „Amsterdam" en dan is de terugweg al begonnen. Het dek is nu leeg en we hebben vijf andere passagiers, Kapitein Fillerup en de zijnen, die voor een paar weken landrot gaan worden. Dat ze op zee het land niet vergeten zijn, bewijst de half-afgevlochten cocosmat, waar aan thuis bij moeder de vrouw de laat ste hand zal worden gelegd. Om één uur ligt de „Amsterdam" weer gemeerd, de passagiers gaan van boord, een zonnige reis is ten einde. Vandaag dobbert de „Amsterdam" al weer op de baren, op weg naar Rotter dam. voor ,'degausing" en het stellen van het kompas. Maar dat is een andere geschiedenis. Van het bestuur van de „Band Ne derlandIndië" ontvingen wij het vol gende persbericht: De actie tot het verkrijgen van ra dio-toestellen voor de militairen in Indië wordt thans wederom door ons ter hand genomen. Overal in het land had en heeft de ze actie groot succes en er zijn dan ook al enige honderden toestellen op weg. Natuurlijk zal Den Helder niet ach- terblijvèn; daarvoor zijn er te veel Hel derse mannen en jongens naar Indië gegaan. Wij kunnen reeds van grote medewerking spreken. „Tremolando" zegde geheel belangeloos haar mede werking toe om het muzikale gedeel te van een door ons op 28 Augustus a.s. te organiseren contactavond te ver zorgen. Het Reisbureau van Konipgs- bruggen stelde als prijs voor een ver loting ten bate der radio-actie, op bo vengenoemde contactavond te houden, een reis naar Amsterdam en Schiphol voor 20 personen beschikbaar. Ook bij vele anderen hebben wij niet vergeefs aangeklopt en wij maken dan ook gaarne van deze gelegenheid gebruik, al diegenen die ons reeds steunden, van harte dank te zeggen. Wat het programma voor deze actie betreft, wij stellen ons voor in de week van 18 tot en met 23 Augustus een huis aan huis-collecte te houden, ter wijl dan des Zaterdags ook op straat zal worden gecollecteerd. Bij de cas- sa's der beide bioscop-n en in enkele winkels zullen spaarpotten in de vorm van een radiotoestel staan. Vergeet niet een kleinigheid van Uw wisselgeld daarin te storten. Ook hier geldt weer: „Vele kleintjes maken één grote". Verder zullen wij dan, zo als wij boven reeds zeiden, op 26 Aug. een contactavond "organiseren, die ook voor niet-leden vrij toegankelijk is en waarop dan door een verloting ook nog een groot bedrag bijeen gebracht kan worden. Wij hopen dat U ons niet teleur stelt in onze verwachting dat Den Hel der toch zeker zoveel geld zal offeren, dat een viertal radio's verzonden kan worden. Indonesië. Hoe Malang werd aangetroffen door de mariniers. Zij passeren het Coenpleln In Malang. Ik voel mij bang, zoals een kind.... Mijn leven is plots uitgegaan, gelijk een kaars in Oostenwind, die om de open deur komt slaan. Een gele hond, klein en mager. Gevangene in een nauw hokje, op de binnenplaats van het politiebureau. De vochtige, trillende neus tegen de grijze tralies gedrukt, de nerveuze pootjes trippelend heen en weer. Een klein, zielig hoopje ellende, die verlaten hond. Een hoopje ellende, maar toch een hoopje intens leven, een klein lijfje vol verdriet. Een hond kan niet dichten. Dop Bles kan het wel, en hij schreef zijn „Klacht", opgenomen in de bundel „Parijse verzen". De laatste strophe haalde ik hierboven aan. Het is de klacht van de eenzame, van wien alles werd afgenomen, die werd vergeten. Uit de glanzende' bruine ogen van deze kleine hond spreekt eenzelfde klacht. Die gevangenschap, die verlatenheid, foltert het dier. Zijn hele wezentje vertelt het mij, vreem de man die voor de tralies gebukt staat. En nu staan we daar samen voor dat celletje, waarin de hond al l inspecteur, bij wien ik op bezoek was. Geen dwingend gelamenteer of nijdig gekef, het waren duidelijk smartkreten. En de inspecteur vertelde me, dat het dier de vorige dag zwervend was aangetroffen op de Buiten haven. Mensen daar hadden gezegd, dat het beest thuis hoorde op een schip, dat inmiddels de haven had verlaten. En nu staan we dSar samen voor datcelletje, waarin de hond al twintig uur zijn gevangenschap ondergaat. In de engte van een klein hokje op een benauwd binnenplaatsje, inplaats van aan boord van een zeeschip tussen wijde horizonten. Hij schikt zich niet gelaten in zijn lot, en gaat niet rustig in een hoekje liggen, zoals hij aan boord misschien uren lang kon doen. Hij ondergaat de ellende van zijn gevangenschap en zijn verlatenheid naar het schijnt dieper dan menig menselijk wezen. En juist dat frappeert me. Dat beest lijdt. Niet omdat men het op zijn staart getrapt heeft, niet omdat het honger heeft, noch om enig ander lijfelijk ongemak. De inspecteur vertelt me, dat de Dierenbescherming zich over de hond zal ontfermen. De mens is sterk en machtig. Hij mag zich veel veroorloven. Tegen over andere mensen, en ook tegenover het dier. Maar hij gaat dikwijls de perken te buiten. Tegenover andere mensen, maar ook tegenover het dier. ALEX OVANSA. Hr. Ms. Vormingsschip voor adelbors ten „Van Kinsbergen" en de beide on derzeeboten Hr. Ms. „Zwaardvisch" en „O 23", dei gedurende enkele maanden een oefenreis maken in de West-Indi sche wateren, zijn in Willemstad op Curagao aangekomen. De bemannin gen hebben op deze heenreis honder den telegrammen ontvangen van be zoekers van de tentoonstelling „Zee macht" te 's Gravenhage. Gezien de grote moeilijkheden ver bonden aan het verkrijgen van een va- cantiewaarnemer hebben de beide plaatselijke doktoren besloten om ge zamenlijk een regeling te treffen, waar bij onderling voor elkander wordt waargenomen. Deze regeling is als volgt: dr. J. N. Veenis, afwezig vanaf 18 Augustus tot 1 September en dr. L. J. C. Olree, af wezig van 8 September tot 22 Septem ber 1947. Bij afwezigheid van de ene arts wor den de spreekuren ten huize van de waarnemende arts gehouden op de ge wone uren. De boodschappen kunnen worden afgegeven aan het huis van de eigen of de waarnemende arts. Gedu rende de periode van 18 tot 22 Septem ber vervallen voor beide artsen de con- sultatiebureaux voor zuigelingen. Een beroep wordt gedaan op alle be trokkenen om mede te helpen, opdat ook de doktoren van hun vacantie kun nen genieten. DAHLIATENTOONSTELLING. De Ned. Kath. Jongerenbeweging afd. Breezand, heeft een wekelijkse Dahlia tentoonstelling, aan de dahliacultuur verenigingsgebouw „de Sociëteit", Bur gemeester Lovinkstraat 64, waarvan de eerste gehouden zal worden op Zondag 17 Augustus a.s. Bijna alle plaatselijke dahlia-kwekers hebben toezegging gedaan aan deze ten toonstellingen mede te werken, zodat het een aardig geheel belooft te wor den. Het is te hopen, dat het '-el van deze tentoonstelling aan de dahliacultuur meer bekendheid te geven, er animo voor te kweken en de soortenkennis te vergroten, verwezenlijkt zal worden. „ALTIJD VERDER". Zondag jX hield de Postduivenver- eniging „Altijd Verder" een wedvlUcht vanaf Ciney, een afstand van 289 km. Gelost werd om 8,45 uur, terwijl de eer. ste duif om 2 uur 21 min. 55 sec. aan kwam met een gemiddelde snelheid van 861 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif kwam aan om 2.48.55 met een gemiddelde snelheid van -780 m per minuut. De prijzen er punten werden als volgt verdeeld: Th. Elzinga, le en 3e prijs met 42 pt.; •A. Liefhebber, 2e, 7e, 9e, 10e, 12e, 13e prijs met 37 punten; W. Blauboer, 4e en prijs met 33 pt; W. Blaauboer, 4e en 5e prijs met 18 punten; H. van Dalen 6e prijs met 17 punten; E. Jansen, 8e en 14e prijs met 28 punten; J. Steenvoor den 15e prijs met 12 punten; E. Koster 16e prijs met 11 punten en J. Dijkes 17e prijs met 10 punten. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. ..De Commissie van Onderzoek Nood wet Ouderdomsvoorziening deelt mede, dat de aanvraagformulieren ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening in de week van 18 tot en met 22 Augustus а.s. tussen 7 en 8 uur 's avonds kunnen worden afgehaald aan de volgende adressen, welke tegelijkertijd bij de in vulling van de formulieren behulpzaam zullen zijn; T. Schra, Middenweg 75, Breezand; H. Veenstra, Hyacinthenstr. 19, Breezand; P. Vaars, Narcissenstraat Breezand; P. Mosk, Molenvaart 79, Anna Paulowna; A. Webeling, Burg. Lovinkstraat 93, Breezand; C. L. Kraak Jr., Meerweg 22, Breezand; B. Zon Sr, Molenvaart 36, Anna Paulowna; J. E. Koopman, Narcissenstraat 23, Breezand; B. Zon Jr., Molenvaart 36, Anna Pau lowna; P. van Kooten, Middenweg 25, Breezand; G. M. Berbee, Zandvaart 192, Breezand en A. Dwarswaard, Molen vaart 248, Breezand, terwijl de formu lieren in bovengenoemde week ook ter gemeentesecretarie kunnen worden af gehaald alle werkdagen tussen 9 en 12 uur. Bij het afhalen en invullen der for mulieren dienen de bewijsstukken van inkomen en vermogen te worden over» gelegd. VISSERIJ. URK, 12 Aug. 1947. Door 97 vaar- tuigen wferd heden aangevoerd: 17291 pond paling, prijs f 0.95f 2.60; 207 pond witvis 345 cent. Na een korte rustperiode gaat a.s. Zondag de voetbal weer rollen. Wel gaat het nog niet om de punten, maar aangezien de «komende Zonda gen voor oefenwedstrijden zijn be stemd, is de belangrijkheid toch groot. Nu zal het blijken of een jonge kracht inmiddels rijp is ge worden voor het eerste elftal. Of de nieuwe leden bruikbare spelers zijn voor de hogere elftallen, ja zelfs of misschien een omzetting gunstige resultaten kan hebben. Het oefenprogramma voor onze clubs is dit jaar bijzonder goed geslaagd. Alle drie clubs hebben pittige wed strijden in het verschiet en dus is de mogelijkheid geschapen om iets te proberen. ZONDAG A.S. Zondag a.s. speelt HRC 1 om half drie tegen HMS, een derde klasser uit Utrecht. Een club dus uit het centrum van het land, wat zoveel wil zeggen dat deze heren de voetbalkunst wel zullen verstaan. Hoe zal Racing in het veld verschijnen? Het is ons nog niet bekend. Maar wel is ons bekend dat er een keus is uit een groot aantal spelers, die elkaar maar weinig ont lopen. Waarmede wij willen zeggen dat de elf uitverkorenen nog lang niet zeker zullen zijn van hun verkiezing. Trouwens bij deze voorwedstrijden is in feite geen sprake van een le of ?- elftal. Wij kunnen beter spreken van het „voorlopige" elftal. Overigens zul len wij afwachten tot Zondag. Watervogels speelt eveneens om half drie tegen Harlingen, een Friese derde klasser. De Vogels hebben en kele versterkingen gekregen en wij staan aan de kant van die personen, die zeggen dat Watervogels ernstig concurrent gaat worden van -Schagen en Texel dit jaar. Tegen Harlingen kan dat al reeds bewezen worden. De Friese clubs mogen dan iets minder sterk aangerekend worden dan de westelijken, het klasseverschil zal hier het evenwicht weer volledig herstel len. Tenslotte speelt Helder om half ze ven tegen Schoten. Deze Haarlemmers werden dit seizoen eerst in een beslis singswedstrijd tegen IW voor het kampioenschaD uitgeschakeld. En nog onverdiend! Ook hier dus een goede krachtmeting, waarbij het voorlopige Helder, dat wel enige andere gezich ten zal tellen, een moeilijke strijd wacht. Maar de uitslag telt in dergelijke wedstrijden minder, het gaat om de opbouw van het elftal, waarbij een nederlaag soms nog belangrijker is dan een overwinning. Dit wat betreft Zondag a.s. Voor de volgende Zondagen is ook al het een en ander bekend. Watervogels speelt een keer tegen HRC 2, terwijl HRC 2 en Helder 2 elkaar zullen ontmoeten en beide elftallen ook bij Texel op bezoek gaan. Zondag 24 Aug. speelt HRC thuis tegen IW en Helder tegen Terrasvogels. Helder gaat 31 Aug. naar WZ in Zaandam, terwijl op de zelfde datum HRC een wedstrijd speelt tegen een eerste klasser voor het Mo numentenfonds. De naam van deze eerste klasser willen wij nog niet noemen, daar het nog niet voor 100 procent vaststaat. Helder speelt weer op 7 September thuis, ook hier is de tegenpartij nog niet officiëel, terwijl HRC 1 dan in het veld komt tegen West Frisia in Andijk voor een propagandawedstrijd HRC 3 en Helder 3 ontmoeten elkaar een keer en Watervogels 2 heeft ne- derlaagwedstriiden tegen Harlingen 2; PSCK 1; HRC 4 en BKC 2. De Voetbal gaat dus weer rollen en onze stad krijgt een belangrijk aan deel van een goed verzorgd voor programma. In ons gehele land organiseren de grote zuivelfabrieken x.g.n. melkcursussen om te komen tot een hogere melkopbrengst en zindelijk melken opdat de melk zonder vuil en smetstoffen aan de fabriek komt, hetgeen een betere suivelproductie oplevert. Foto tijdens het examenmelken. hoog laag 14 Aug.: 4.35—17.25 10.50-23.- 15 Aug. 5.45—18.35 11.10-12.15 16 Aug.: 6.40—19.35 0.20—13.20 H.K.H. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de Marine Tentoonstelling In de Dierentuin te Den Haag. H.K.H. bij het verlaten der tentoonstelling. De z.g.n. „Middenstander" te Wierin gen schrijft ons naar aanleiding van het verslag van onze Wieringer cor respondent, waarin hij spreekt van de verschillende prijzen van dezelfde soort radiotoestellen. Inderdaad was onze correspondent iets te vlug met het doorgeven van zijn bericht. Al doende leert men echter en hij her stelde zijn fout reeds door het bericht in ons nummer van Dinsdag 12 Aug. Wij verwijzen de geachte inzender naar dit bericht en hopen dat hij hier mede tevreden is gesteld. Redactie VERLOF BURGEMEESTER. De burgemeester de edelachtbare heer L. C. Kolff, zal van 18 Augustus tot en met 6 September a.s. met ver lof uit deze gemeente afwezig zijn en gedurende die tijd worden vervangen door de loco-burgemeester, de heer F. Bontkes. VESTIGINGSWET. Krachtens de Vestigingswet Klein bedrijf is aan de heer M. Oden, Belt te Hippolytushoef, vergunning ver leend tot het vestigen van een con- sumptie-ijsbereidingsbedrijf in zijn zaak aldaar. ULO-SCHOOL OOSTERLAND. Van welingelichte zijde vernemen wij dat het niet in het voornemen ligt de Wieringermeer-Ulo-school, tij delijk gevestigd te Oosterland, op kor te termijn weer in de Wieringermeer te vestigen. Voorlopig heeft men in Middenmeer nog geen huisvesting voor de schooien blijft zij te Oosterland. Gistermorgen heeft te Schagen een dodelijk ongeval plaats gehad, waar van de heer J. Balk aldaar het slacht offer is geworden. Hij reed op zijn rijwiel en kwam, onder een met een paard bespannen wagen van een brandstoffenhandel te recht. Door het achterwiel werd hij deerlijk verminkt, zodat de dood on middellijk moet zijn ingetreden. Een uitgebreid onderzoek wordt in gesteld. Het Hoofd van de P.R.A. te Hilversum verzoekt een ieder, die inlichtingen kan verschaffen omtrent J. D. F. J.de Goede, geboren te 's-Her- togenbosch, 1-7* '04, gewoond heb bende Vaartweg 61 te Hilversum, van beroep Le raar Lich. Oefe ningen, zich hier mede te wenden tot zijn bureau, St. Annastraat 13 te Hilversum. De Goede was tijdens de bezetting vermoe delijk in dienst van de Landwacht te Hilversum, Hoorn en Alkmaar. Ver zocht wordt met het doen van aangif" ten spoed te betrachten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2