Nieuwe voorstellen aan Republiek Mr. v. Kleffens verdedigt Nederl. zaak Buitengewoon conqres van Partij van de Arbeid begonnen Ernstige mij iramp in Engel; nd DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting van d« Töe Jaargang No. 9386 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINCEN EN ANNA PAULOWNA „Het bloed van onschuldigen zal komen over U, niet over ons" Hors d'Oeuvre Resolutie inzake richtlijnen verwacht Laatste Pruisische keizerin ten grave gedragen Vier jaar geëist tegen „Prof." Pootjes 111 m nwerkers ingesloten Mijnramp in de Ver. Staten Lasapparaat als V 2 Rijwieltre'nen od Zondag en Maandag KIND TE KOOP AANGEBODEN Brandstoffen centrale ver warming. Weer bonnen voor fiets banden lüeededcfit Vier Joodse verzets lieden in Karlebad gearresteerd Engeland slaat Amerikaans aanbod af Leiding van de jeugd Rusland opnieuw uitgenodigd voor Japanse vredesconferentie Gevaarlijk kinderspel Deo «eMoon M48 GMTO 44*041 Dl*.: J. Bhlsma 16 AngMiHii 1947 HELDERSCHE COURANT i ri in tH* Advertenties: 14 centper millimeter. FamUiebeeMhétü 11 cent per men. mstne vertenttes („7nMeaHee") IS woorden 75 cent, ettc woord meer 5 cent Abonnementen: per leeeeqtee^ f J.—per poet I SW en H' ofdredeotear: M. H. E. T'rWert, Heyeeeedectewen C. A. Dektters en W. Kok. Mr. Eelco van Kleffens, Nederlands afgevaardigde in de Veiligheidsraad, heeft gisteravond in de vergadering verklaard, dat de Nederlandse regering bereid is aan de Republiek het volgende voor te stellen: 1. Nederland en de Republiek zullen ieder een staat aanwijzen, elk van deze staten zal een derde staat benoemen, die door de twee eerstgenoemde staten als volkomen gezaghebbend zal worden beschouwd. Deze derde on partijdige staat zal een aantal van zjjn onderdanen naar Indonesië zenden om verslag over de toestand daar uit te brengen en daaraan de grootste pu bliciteit te geven. De goede diensten van genoemde derde staat zouden ook kunnen worden gebruikt tot een onmiddellijke hervatting van de bespre kingen tussen beide partijen en tot het uitbrengen van een rapport. 2. Alle beroepsconsuls te Batavia zullen door hun regeringen worden ge- instrueerd om onmiddellijk een gezamenlijk rapport uit te brengen over de huidige situatie op Java, Madoera en Sumatra. ter dood gebracht hebben, door hen, die zich het bezit van anderen heb ben toegeëigend en rijk geworden zijn door diefstal, afpersing en cor ruptie terroristen, profiteurs, baantjesjagers en al die immorale en bandeloze elementen, die in elke revolutionaire tijd overal boven ko men drijven. Nadat de Nederlandse afgevaardigde de Raad gevraagd had, of hij stond aan de zijde van deze mensen, of aan de kant van de fatsoenlijke burgers, zeide hij, dat, hoe paradoxaal het ook moge klinken, de eis tot staking van het vuren de moord op honder den onschuldigen tot gevolg heeft ge- haa. In principe hebben wij te kampen met de overblijfselen van de Japanse ideologie, methoden en infectie van de Japanse leer, ten bewijze waarvan spr. een brochure vanSjahrir citeerde. Mr. van Kleffens waarschuwde de Raad. dat de losbandige elementen zullen terugkeren, indien de Veilig heidsraad de vreselijke verantwoorde lijkheid deze Rep. regering te onder steunen, op zich neemt. Het bloed van duizenden inheemsen en Chinezen zal over U komen, niet over ons. Vervolgens deed onze landgenoot mededeling van de hierboven ver melde voorstellen. Mr. van Kleffens begon zijn rede met een protest te doen horen betref fende de wijze, waarop de Veilig heidsraad de Nederlandse verzoeken heeft behandeld en wees in dit ver band op een uitlating van de Belgi sche afgevaardigde, die zeide, dat de raad „twee maten en twee gewichten gebruikt". De heer van Kleffens vroeg, waarom dit alles geschiedde. Vervolgens wijdde hij een kort woord aan de verklaring van de heer Sjahrir, welke verklaring hij meer een betoog voor eén publiek, dat niet op de hoogte is, dan een exacte zakelijke verklaring noemde. Ik wil U echter de barre rauwe fei ten over de toestanden in de Republiek geven, niet gezien door een rose bril zoals Sjahrir U deze getoond heeft, doch op grond van de loutere wer kelijkheid. Uitvoerig memoreerde mr. van Klef fens de botsingen tussen min of meer geregelde gewapende politieke groe pen en gewapende benden, het terro risme, waartegen de Republikeinse re gering niet in staat blijkt op te treden en de verwoestingen, in welke waan zin een systeem schuilt. Verwoesting, brandstichting en moord zijn aan de orde van de dag. De verschrikkelijke wreedheden benemen de inheemse be volking de moed openlijk uitdrukking te geven aan hun afkeer. Het is be treurenswaardig, dat het clichebeeld van arme Indonesiërs, die strijden voor hun vrijheid, bij velen overheerst en toch is niets meer bezijden de waar heid. Niet wij, Nederlanders, staan die vrijheid in de weg, doch de wette loosheid, die de onbekwame Republi keinse regering nooit de baas heeft kunnen worden. Thans wordt de Republiek in feite beheerst door hen, die tijdens de Japanse bezetting duizenden van hun eigen landgenoten aan de vij and als slavenarbeiders hebben over geleverd, door hen, die „volkstribu nalen" hebben opgericht, waarmede zü duizenden onschuldige mensen HUMORISTISCHE KWAL Ik was gaan zwemmen bij Eg- mond aan Zee, of beter gezegd, ik was gaan baden, want zwem men is een te wijds woord voor wat ik deed. Wil je zwemmen dan moet je voorbij de branding gaan en eerlijk gezegd, dat durf ik niet. Je weet nooit hoe de stroom je meetrekken kan en waar je ten slotte terecht komt.Misschlen wel in Scheveningen of ergens in Engeland en dan zou je daar in je natte badpak zitten zonder een stuk devies om er een oe hoorlijk costuum van te kopen Men wil zelfs weten dat het in Engeland niet meer mogelijk 'S dit mèt een devies te doen Vroe ger gaven de Engelsen ons nog wel eens van katoen, maar tegen woordig niet meer. Er is geen katoen. Ik stond dan met het water schouderhoog, wipte even van de grond als het iets hoger kwam. en hield mij met uitgestrekte armen in evenwicht Rondom werd gelachen en ge praat; het was daar in zee zo druk als op de kaasmarkt in Alk maar. En opeens voel ik iets glib berigs langs mijn enkels strijken. Eerst dacht ik: een kwal, en toen want ik ben romantisch van aard een zeemeermin. Maar op eenmaal wordt lk aan beide enkels vastgegrepen en mijn voe ten worden onder mij wegge haald. Met het gevolg dat ik kopje-onder ging. Dat ls geen pret tige sensatie, het maakt je een beetje benauwd, want onwille keurig denk je: zal ik wel op tijd boven zijn? Toen ik eindelijk weer vaste grond onder de voe ten kreeg, weer ademhalen kon en mij de natte haren uit de ogen streek stond daar een lange, magere vent naar mij te grijnzen alsof er wonder wat aardigs was gebeurd. Maar de Uch bestierf hem op de lippen, hij werd stun telig van verlegenheid en begon te stamelen en zich te veront schuldigen. Ik heb mij vergist meneer, stotterde hij, ik dacht dat u een vriend van mij was Ik zei alleen maar: Gelukkig niet. En ik dacht: Dus toch geen zeemeermin; dus toch een kwal Maar een raar begrip van vriend schap houden sommige mensen erop na. KREEFT. N- „Wij zijn allen voor onderzoek, doch wü zijn van oordeel, dat de Veilig heidsraad niet gemachtigd is het bevel te geven tot een dergelijk onderzoek. Wat ook de status van de Indonesische Republiek is, ieder is het er over eens dat Nederland de souvereiniteit in Indonesië nog bezit. De Nederlandse regering maakt geen bezwaar tegen onderzoek door een commissie, indien dit tenminste eén commissie 'is, die niet door de Veiligheidsraad wordt in gesteld", aldus mr. van Kleffens.- POOLS AMENDEMENT. Na de rede van mr. van Kleffens diende de Poolse afgevaardigde een amendement in op het Australische voorstel tot instelling van éen com missie en arbitrage van de Veiligheids raad. Hij herhaalde „dat de Indonesische kwestie onder de bevoegdheid van de Veiligheidsraad valt" en dat de Raad de kwestie „zo snel en efficiënt moge lijk dient te behandelen". Hij ver klaarde zich tegen de Nederlandse voorstellen. „Wij zien hierin uitslui tend een poging om de oplossing van het geschil aan de Veiligheidsraad te onttrekken". Ook de Philippijnse afge vaardigde ondersteunde het Australi sche voorstel. De Syrische afgevaardigde stelde voor de kwestie van de competentie van de Veiligheidsraad op te lossen door een formele motie van enig lid, waarin zou moeten worden voorgesteld om de Indonesische kwestie van de agenda af te voeren, daar deze niet on der de competentie van de raad valt. De Philippijnse afgevaardigde was van oordeel, dat de leden en organisaties der V.N. geroepen zijn om bij de toe passing van het internationale recht de juiste maat te vinden. De Belgische afgevaardigde betwist te de competentie van de Veiligheids raad om zich met het Indonesische ge schil bezig te houden. Hierna werd de zitting tot Donder dag 21 Augustus verdaagd zonder dat lesloten werd de besprekingen over dr Indonesische kwestie dan te her vatten. •De Partij van de Arbeid beraadt zich over de te volgen politieke ge dragslijn ten opzichte van het pro bleem Indonesië. Gisteravond opende de voorzitter, de heer K. Vorrink, in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam het buitengewone con gres der partij, waarbij afgevaardig den uit het gehele land, in huishoude lijke vergadering bijeen, \y, dag van gedachten wisselen over het Indone sisch probleem. Er bestaat voor dit congres een bij zonder grote belangstelling. Ongeveer 600 afdelingen der Partij van de Ar beid hebben één of meer vertegen woordigers afgevaardigd. Voorts woonden gisteravond verscheidene mi nisters en oud-ministers, tevens leden der partij, de avondzitting bij, die eerst tegen het middernachtelijk uur werd gesloten. Na de openingsrede van voorzitter Vorrink hield prof. dr. .T. H. A. Loge- mann, lid der Tweede Kamer, als eer ste spreker zijn referaat. Twee co-referaten werden uitge bracht door ds. J. J. Buskes en de In een rrtet purper brokaat beklede kist werd het stoffelijk overschot van ex-keizerin Hermine Vrijdagmiddag naar zijn voorlopige rustplaats gereden. De begrafenis was zeer eenvoudig: een grijze vrachtauto werd gevolgd door een aantal rammelende oude automo bielen. Niemand in Potsdam's straten scheen te merken, dat de laatste Prui sische keizerin ten grave gedragen werd. Bij de ingang van het kerkhof werd de stoet tegengehouden door een colonne auto's van de buitenlandse pers. Eerst na tussenkomst van de Sowjet-commandant gingen de poorten open. Daarna had een korte plechtig heid plaats en werd het stoffelijk over schot voorlopig bijgezet. De laatste wens van de ex-keizerin was in Doorn naast haar gemaal te worden begraven. heer J. de Kadt, redacteur van het weekblad „Paraat". Vandaag kwamen de congressisten om 9 uur opnieuw in Krasnapolsky bijeen voor het voeren van discussies naar aanleiding der referaten. Deze gedachtenwisseling zal des middags worden voortgezet. Mogelijk zullen tot besluit van dit huishoude lijk congres in een resolutie de richt lijnen worden vastgelegd, die de Par tij van de Arbeid in de toekomst ten aanzien van het beleid in de Indone sische kwestie zal volgen. GEVECHTEN IN GRIEKENLAND. Ongeveer 60 km. Noordwestelijk van Athene vinden hevige gevechten plaats tussen Griekse regeringstroepen en een groep van 300 guerillastrijders. Dc Drense politie heeft ook veel van de warmte te lijden, als zij in politieunifórm moet patrouilleren. Het is nu toegestaan in shirt te lopen, mits dit schoon is. Het lijkt ons een hele opluchting. Tegen Johannes Willem Pootjes uit Hilversum, die militairen heeft aange zet tot desertie, is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank bij verstek vier jaar gevangehisstraf geëist. De of ficier van Justitie, mr. B. Kist, zeide dat de verdachte geestelijke afwijkin gen vertoont, waarop ook het hand schrift van de heer Pootjes wijst. Mr. Kist wilde daarom afzien zijn eis te stellen op de maximum-straf voor het door verdachte gepleegde misdrijf, welke 7 1/2 jaar b-draagt. De officier had gaarne een psychiatrisch onderzoek bij de heer Pootjes laten in stellen, doch daar deze is ondergedo ken is dit voorlopig niet mogelijk. Een overzicht van het debat in de Veiligheidsraad in Lake Success over de Indonesische kwestie. Dc belangstelling hiervoor was zeer groot. 111 mijnwerkers te Whitehaven (Cumberland) zijn ingesloten in de steenkoolmijn „William", de oudste onderzeese mijn in Engeland, ten gevolge van een hevige explosie, die gisteravond kort voor 19 uur Ned. tijd plaats vond. Ruim een uur later had men nog geen contact met de slachtoffers ge had, ofschoon reddingsploegen on middellijk waren afgedaald. Volgens een officiële mededeling bevonden zich op het ogenblik van de explosie 121 mannen in de mijn. Tien hunner bevinden zich echter in veiligheid, zodat 111 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Vrouwen en familieleden van de slachtoffers wachten in spanning op nieuws, terwijl reddingsploegen zich koortsachtig een weg door het neer gestorte gesteente trachten te banen. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Men denkt, dat pas over verscheidene uren zekerheid om trent het lot van de ingeslotenen kan worden verkregen. Tot dusverre hebben de reddings ploegen de lijken van 16 mijnwer kers gevonden. Te West Frankfort in de Amerikaan se staat Illinois heeft zich in de 200 meter diepe mijnschacht „Orion", die de grootste ter wereld is, een mijngas- ontploffing voorgedaan, waardoor 87 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Een maand geleden heeft een derge lijke ramp in dezelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven gekost. Donderdag was bij de garage van de bekende motorrenner J. H. Iesbeits aan de Loosdrechtseweg te Hilversum een monteur bezig met een lasapparaat. Hij had het voorwerp in de handen en wil de de vlam afstellen, toen hij een he vige knal hoorde. Tegelijkertijd was het lasapparaat verdwenen. Verbaasd keek hij om zich heen. Ge lijk de eens vermaarde V2 bleek hst ding bijna loodrecht de lucht in te zijn geschoten om vervolgens met een wijde boog op een afstand van ongeveer 60 meter op een dak te beland* -, dat daardoor zoals lat?r bleek onge veer 200.schade opliep. De monteur -P geen letsel op. Ook op Zondag 17 en Maandag 18 Augustus zullen speciale rijwieltreinen rijden. Op die dagen zal het uitgeslo ten zijn rijwielen te vervoeren met treinen naar keuze van de reiziger over afstanden van meer dan 40 km. Een ergerlijk voorval zou zich gister morgen hebben afgespeeld in de Her man Costerstraat te 's-Gravenhage. Volgens mededelingen van het pu bliek aan de politie hebben daar de 23-jarige H. J. van der V. en zijn 17- jarige vrouw M. K. bewoners van een woonwagenkamp te Voorburg, een kind van drie maanden oud te koop aangeboden. Er werd een prijs van f 200 gevraagd. Het echtpaar is naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De Kinderpolitie stelt thans een onderzoek in, daar zowel de man als de vrouw hardnekkig ontkent. Voor woningen, waar wel een cen trale verwarming doch geen schoor steenaansluiting aanwezig is kan een toeslag vaste brandstof of huis brandolie worden verstrekt. Het daartoe nodige formulier dient bij het betrokken toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau te worden aangevraagd en vóór 1 September a.s. te zijn ingezonden. Voor de adressen van deze kantoren wende men zich tot de brandstoffenhandel of de plaat selijke Distributiedienst. Voor woningen met centrale ver warming door oliestook in welke wel een schoorsteenaansluiting aanwezig is, zal uitsluitend olie kunnen worden toegewezen, indien de installatie reeds op 1 October 1946 bedrijfsklaar was. Zo men van deze gelegenheid gebruikt wenst te maken, dient men de Distri butiedienst te verzoeken om een ver klaring, dat geen brandstoffenkaart is uitgereikt. Op deze verklaring ver strekt het Rijkskolenbureau voor Aardolieproducten in den Haag een vergunning voor het betrekken van zeshonderd liter huisbrandolie. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 16 Augustus tot en met 30 September a.s. op de jon nen C 27 en C 28 van de inschrijvings- bewijzen voor vervanging van fiets banden B i 607 respectievelijk B i 608 een toerbuitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband is gedurende dit tijdvak geldig bon D 39 van het inschrijvingsbewijs voor vervangingvan fietsbanden B i 606. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een bandenbon bij de distributiedienst is niet nodig. Weersverwachting, geldig van Za terdagochtend tot Zaterdagavond. DROOG, WARM WEER. Zonnig, droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen en ma tige. Oostelijke wind. Het communistische Tsjechoslowaak- se blad „Rude Pravo" heeft gemeld, dat vier leden van de Irgoen, de Jood se verzetsbeweging, die koffers met bommen vervoerden, door de Tsjecho- slowaakse politie gearresteerd zijn. Zij zouden het op de Europese Zionisten conferentie, die momenteel te Karls bad gehouden wordt, gemunt hebben en van plan zijn geweest om een aanslag te plegen. Uit zeer gezaghebbende bron te Düs- seldorf wordt vernomen, dat Engeland een Amerikaans aanbod van 600.000 ton staal, om de volledige productie van steenkolenmijnen van het Ruhrge- bied te helpen bereiken, heeft afgesla gen. Het aanbod werd gedaan door Generaal-Majoor William Draper, eco nomisch adviseur van Generaal Clay, vóór zijn vertrek naar Wdfchington, al waar hij zal deelnemen aan de bespre kingen over het Ruhrgebie.d. Ofschoon niet wordt bekend gemaakt, welke voorwaarden aan het aanbod zijn ver bonden, meent men te weten, dat wat de V.S. vragen practisch neerkomt op medezeggenschap in de politieke pro blemen van de steenkoolmijnen. Dezer dagen heeft minister Drees een registratie van de jeugd gelast, voorlopig slechts te Eindhoven en te Maastricht. Het initiatief hiertoe is, naar „De Volkskrant" bericht, uitgegaan van een groep maatschappelijke werksters en werkers in laatstgenoemde stad. Het gemeentebestuur voelde voor het plan en bracht het onder de aandacht van de minister, die een proef heeft willen nemen en daartoe bovengenoemde ge meenten aangewezen heeft. De idee is, dat een registratie van de jeugd 'n doeltreffend middel zou kun nen zijn om jongens en meisjes tegen de verleiding van zwarte handel en wisselvallig avontuur in bescherming te nemen en ze voor arbeid in het regel matig productie-proces te winnen. Dus een soort controle-systeem om moge lijke verwildering van jeugdige gemoe deren tegen te gaan en waakzaam te blijven wanneer de school geen toezicht meer uitoefenen kan. Aan de registra tie zou een onderzoek gepaard gaan naar de neigingen en voorkeuren bij de jeugd opdat deze gemakkelijker de maatschappelijke taak zou kunnen vinden welke bij aard en aanleg past. De gegevens zullen de overheid te vens van dienst zijn, schrijft de cor respondent van het hier genoemde blad, bij het bepalen der richtlijnen voor de ontwikkeling van het vak-onderwijs; zij zullen een richtsnoer kunnen zijn bij de uitbreiding van ambachtsscholen en rijks-werkplaatsen. Het is een plan dat zeker een pers pectief opent en aandacht verdient, want leiding en opleiding van de jeugd behoort tot de belangrijkste problemen van deze tijd. Wie de kracht, de morele gezondheid van een volk bevorderen wil, moet een begin maken met de jeugd, waarvan de toekomst van het volk afhankelijk is. Met onderwijs al leen kan men in de tegenwoordige tijd niet meer volstaan. De eisen, door bedrijf en beroep gesteld, zijn zwaar der dan ooit en de kracht der verlei ding om zich te onttrekken aan maat schappelijke plicht is groot en blijft een voortdurend gevaar. Ook de jeugd is door de Oorlog ontwricht en zelfs, al ware er geen oorlog geweest, de maat schappelijke verwikkelingen v. d. mo derne tijd zijn van dien aard. dat aan passen daarbij voor de opgroeiende ge neraties niet eenvoudig en niet gemak kelijk meer is. Bovendien is 't voor een kind altijd moeilijk te weten voor welke werkkring het de meeste ge schiktheid bezit. In vele gevallen zul len de ouders invloed oefenen, maar niet alle ouders zijn zo verstandig om met de geaardheid hunner kinderen rekening te houden en bovendien is hun gezichtskring in de regel uiterst beperkt. Veelal wordt een beroeps keuze van jonge lieden door toevallige omstandigheden bepaald, volgt de zoon zijn vader op in het beroep waartoe deze opgeleid werd of is de nabijheid van een fabriek of ander bedrijf bepa lend voor de werkkring. Het lijdt geen twijfel dat een over- heids-instantie, welke bij de keuze van opleiding tot een beroep van advies dienen kan, tot heilzaam en regule rend werk in staat zal kunnen zijn. Wij nemen daarbij echter aan dat er geen sprake zal zijn van dwang, in welke vorm ook, geen sprake van inbreuk op de rechten der ouders, geen sprake van overheids-voogdij in de meer beperkte betekenis van het woord en dat deze overheidsbemoeiing slechts een advi serende, een leidende functie hebben zal. In de eerste plaats zullen de be langen van de jeugd in het oog moeten worden gehouden, opdat deze een op zelfkennis en inzicht gebaseerde be roepskeuze zal kunnen doen. De over heidsinstanties kunnen slechts trachten deze kennis bij te brengen, dit" inzicht te verhelderen. Want dai> kweekt men arbeiders die voor hun arbeid gevoe len, die deze kunnen verrichten met hart en ziel en stimuleert men de ont wikkeling van een volk, dat aan liefde volle arbeid zijn krachten geeft. U. De V.S. hebben opnieuw een beroep op de Sowjet-Unie gedaan deel te ne men aan de voorgestelde conferentie van elf landen voor het vredesverdrag met Japan. Zij wijzen de bewering van de S U. van de hand, als zou Ameri ka eigenmachtig dan wel in strijd met de overeenkomst van Potsdam hebben gehandeld door de conferentie voor te stellen. Gistermiddag waren twee jongetjes in de Pieterstraat te Delft aan het spelen met een karretje, waarop car bid of ongebluste kalk lag. De kinde ren kregen ruzie en de een begon toen zijn speelgenoot, een achtjarige knaap, met de witte substantie in te wrijven De gevolgen waren ernstig. De jongen moest naar het ziekenhuis worden ge bracht en zich daarna onder behande ling van een oogarts stellen. Vermoe delijk zal hij een oog moeten missen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1