FRANKIE SINATRA MONICfl MICHELIN Als „Slim Jannie" het bijltje neerlegt EJke Nederlander komt per jaar een dag naar Amsterdam DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER De hoofdstad op invasie voorbereid De hotels zijn vol Wij luisteren morgen naar m wd f -Mr,... De man die „de stem" werd: Camera's taboe ..Krankzinige" hitte te Rome Ex-koniog Edward komt niet ter bruiloft Koningin Mary kan troons afstand niet vergeven Jhizzieudciek Verwarring te wachten in Zuid-Afrika FEUILLETON Verloofd. ("V an on»e speciale verslaggever Om het kwartier, ja om de v«f minuten soms, braken de uitgangen van het Centraal Station nieuwe massa's „buitenlui" uit in het hart van Am sterdam; bussen met luidkeels de lof van het bronsgroen eikenhout en van het Friese bloed zingende mensenmassa's rollen de hoofdstad binnen over de Berlagebrug en van de IJ-ponten; scheefhangende XJselmeerboten voe ren door de Oranjesluizen honderden vacantiegangers aan uit de oude Zuiderzeesteden. Waarom vanwaar die massale trek naar Amsterdam? Enkel om de apen in Artis en de Nachtwacht in het Rijks museum? Deels ja, maar wat het me rendeel van al die dagjesmensen naar de noofdstad lokt, is die ondefinieer bare mengelmoes van verlangen naar jde intimiteit van de oude grachten, naar de dure gebakjes in de eethuisjes, de teksenfilmpjes in de Cineacs, de mu ziek van de blinde vioolspeler op de brug en de kans op herenpantalons in de modemagazijnen. Ze slenteren door de stad, snuiven met welbehagen de geur van drukinkt in op de Nieuwe Zijds Voorburgwal, verlustigen zich in de driestheid van Jan Klaassen op de Dam, kunnen met genoegen een half uur staan te kijken naar de verkeers- wirwar bij de Munttoren en slenteren met een pond peren en het laatste avondblad naar de trein terug, die hen vaak diep in de nacht weer op hun basis aflevert. DIT JAAR TIEN MILLIOEN BEZOEKERS. Zo zijn er honderden, duizenden, nee «millioenen. Er ia in Amsterdam een man hij heeft het gebracht tot di recteur van V.V.V. die er in bezet tingstijd een behagen in heeft geschept om een berekening uit te denken, vol gens welke men een indruk kan krij gen van het dagbezoek aan de hoofd stad. Hij heeft de methode vastgelegd dn zijn boek over vreemdelingenverkeer en kwam tot de conclusie, dat er in 1939 •niet minder dan 8,6 millioen mensen een dagje naar Amsterdam zijn getrok ken. In de oorlogsjaren daalde dit cijfer natuurlijk aanmerkelijk, maar in 1946 ■was het al weer 20 pet. erboven en 3947 zal weer 20 pet boven 1946 liggen, wat dus inhoudt, dat het dagbezoek dit jaar de tien millioen te boven zal gaan. ,We kunnen dus gevoegelijk zeggen, meent de heer J. Nikerk, de V.V.V.- directeur, dat elke Nederlander per jaar één dag naar Amsterdam gaat. EEN DEVIEZENBRON De buitenlanders laten zich al even min onbetuigd. Het aantal buitenlandse overnachtingen is momenteel het dub bele van voor de oorlog. Al kan men over deze enorme toe neming niet anders dan verheugd zijn de buitenlanders moeten hier nu on geveer drie maal zoveel voor logies be talen dan in 1939, wat dus betekent, dat er nu zes maal zoveel buitenlands geld in het laatje komt dan toen! het feit, dat het aantal voor toeristen beschik bare bedden door de textielschaarste met de helft is teruggelopen, plaatst de mensen, die geroepen zijn om deze Btroom in ordelijke banen te leiden, ycar schier onoplosbare problemen. En Vooral als dan, zoals verleden week, Hilversum I, 301 m., geeft nieuws om 8, 1, 7.30 en 10.30 uur. NCRV: 8.15 Van man tot man. 8.30 Morgenwijding. KR O: 10.30 Hoogmis. 12.15 In 't Boeckhuys El.15 Welk boek? 1.40 Apologie. 2.05 Thuisfront. 230 Kurhaus-concert. 315 Gemengd Koor. 4.30 Ziekenlof. NCRV: 5— Jeugdienst. 7.Gewijde muziek. KRO: 8.15 De Zilvervloot. 9.Maria Van Reigersbergen (luisterspel). 10.50 Symphonie-concert. Hilversum H, 415 m. geeft nieuws bm 8, 1, 6, 8. 11 uur. VARA: 8.30 Voor het platteland. 8.40 Johan Jong. orgel. 9.15 Geestelijk leven. 930 Men vraagt. VPRO: 10.— „Radio". 10.30 Kerkdienst. 11.45 Tot het hart van het volk. AVRO: 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 De Zon dagclub. 12.40 Mannenkoor. 2.05 Boe kenhalfuur. 2.30 Radio-Philh. Orkest. 3.45 „Skymasters" VPRO: 5.Het ge vondene. VARA: 5.30 Mannenkoor. 6.15 Sport. 7.Luchtvaart-programma. 7.30 Stradiva-Sextet. AVRO: 0 De Blau we Smaragd". 9.40 In' parade. 10.30 Muziek-mozaïek. 1 ilsavond MAANDAG 18 AL TUS Hilversum I, 301 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 8, en 10.30 uur. NCRV: 7.45 Een Woord voor de dag. 8.15 Gewijde mu ziek. 9.15 Voor jonge zieken. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van oude en nieu we Schrijvers. 12.Amati-trio. 12.33 Sopraan en bariton. 1.15 Orgelconcert. 2.Voor jonge moeders. 3.Bij een kopje thee. 4.Bijbellezing. 5.Popu laire orgelbespeling. 7.15 Onder de leeslamp. 8.15 Geestelijke liederen. 8.45 Wijdingsstonde uit Fort Erfprins. 9.15 Bekende, maar altijd weer ge vraagde platen. 11.Licht klassiek avondconcert. Hilversum II, 415 m„ geeft nieuws om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.30 Opgewekt halfuurtje. 8.45 Werken van Haydn. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.Op de uit» Kijk. 11.15 Symphonie ^Bncert. 12.37 Stafmuziek. 1.50 Koorwerken. 2.35 Viool en piano. 3.Bonbonnière. 4. De meneer en de kioskjuffrouw. 4.30 Zangplaten. 5.30 Hoort! Zegt het voort! 6.45 Zang en orgel. 7.15 Bijzondere be roepen. 8.05 Vraaggesprek. 8.15 Kur haus-concert (Beethoven-programma) 9-15 Hoorspel. 9.50 Avondlied. 10.30 De tvereld spreekt tot u. 11.45 New Lon tion String Ensemble. honderden vacantiegangers, om de re gen te ontvluchten, van het platteland naar de grote stad trekken, hebben de mannen van het VW-bureau aan het Rokin alle reden om even met hun handen in het haar te zitten. GA NIET OP DE BONNE FOOI. De hotels vol, de pensions vol waar kunnen we ze bergen, in Monniken dam, Purmerend of Zaandam? Mis schien, maar misschien ook niet en dan staat gij, vacantieganger-op-de-bonne- fooi, 's nachts op de keien van het scho ne Amsterdam. Wanneer ge echter als dagjesmens naar Amsterdam trekt en de bedcapa- citeit van hote's en pensions u dus on verschillig is, of wanneer u zich van tevoren even in verbinding stelt met het WV-bur-iu, Rokin 5, dat graag een bed voor u zal reserveren, zolang daartoe gelegenheid bestaat, is er geen enkele reden om Amsterdam te mijden. Integendeel Amsterdam zal met haar musea, theaters, rondvaartboten en eet- gelegenheden een artistiek, cultureel en culinair genot verschaffen, dat ge niet kunt ontberen als de golven van de Noordzee eenmaal de zorgen van een heel jaar van u hebben weggenomen. Het heeft, om u de kracht voor de be slommeringen van alle dag te hergeven, een programma samengesteld van ten toonstellingen, concerten, toneel- caba ret- en filmvoorstellir gen, sportdemon- straties, rondleidingen en wat dies meer zij, dat de toets der critiek kan door staan en dat waard is, duizenden men sen te trekken. Coovrififrt R.D.P VT' -f- r 1 1 EN OA.N WOWiT het OCFENSlëE INGEZET, VAM UIT OE HELICOPTED RÉGENEN SPtKER- PLANKEN OP DE WE6 ÖM HET MILITAJQ. C0NV0OI JUIST VOORDE WE6ICRUISIH6 TOT STILSTAND TE BRENGEN. Het bestuur van de Ned. Vereniging van Fotojournalisten heeft besloten tot de fotopers het verzoek te richten om van de leden der Koninklijke Fa milie tijdens hun vacantie geen fo to's te maken. Van de redacties der bladen wordt verwacht, dat zij derge lijke foto's, indien zij toch worden aangeboden, niet zullen opnemen. Nu de fotopers dit besluit genomen heeft, verwacht zij tevens, dat ama teurs, die leden van de Koninklijke Familie gedurende hun vacantie er gens mochten zien, zich eveneens van fotograferen zullen onthouden. IL De New-Yorkse politie heeft Si- natra dringend verzocht om zich in New York nooit meer te voet op straat te vertonen, aangezien zijn verschijning onontwarbare ver keersopstoppingen tot gevolg heeft. Op een avond ging de zan ger naar een vriend in Brooklyn om daar zijn lievelingsgerecht spaghetti te eten. Een jongen zag hem naar binnen gaan en voordat men aan het dessert toe was, ston den buiten meer dan 1000 kinde ren te wachten. Op een andere avond was Sinatra spaghetti gaan eten in een restaurant in „Kleip Italië", de Italiaanse wijk van New York. Zijn Italiaanse afkomst heeft hem speciaal tot de lieveling van de Italiaanse Amerikanen gemaakt en weldra was buiten het restaurant een volksoploop van 5000 man ontstaan, waaraan 500 politiemannen de handen vol hadden. De Heilige Hermandad verbood Sinatra door de voordeur te vertrekken. Achter werd een kelder raam ingeslagen, Sinatra werd er door gesleept en belandde in een nauwe steeg. Een huizenblok verder stond een taxi gereed en daarin werd Frankie veilig en ongezien naar huis gesmok keld. Hij kan uiteraard onmogelijk iedere aanbidder en aanbidster een souvenir zenden, maar toch heeft hij in de laatste vie. jaar 300 gouden sigaretten aanstekers cadeau gegeven, die met elkaar een dikke f 120.000 kostten. Is het cadeau een sociale of zakelijke ver plichting, dan staat op de aansteker „Frank" gegraveerd. Is het cadeau echter spontaan en oprecht gemeend, dan leest men met vochtig, ontroerd oog „Frankie". Vrouwen in de aanval. Bij al deze royaliteit vergeet Frankie zichzelf niet. Hij glinstert altijd van het goud en zijn garderobe is alles behalve pover. Zij bestaat o.a. uit 50 costuums, 25 sportjasjes, 100 panta lons en 60 paar schoenen. Helemaal luxe is dat nu ook weer niet, want Frankie's kledij is onderhevig aan meer dan normale slijtage. Niet alleen door eigen toedoen. Zijn felste volgelingen, allen tussen de 13 en 17 en allen van het schone ge slacht, pogen namelijk zichzelf aan Sinatra-souvenirs te helpen. Als zij de kans krijgen, trekken zij de knopen van zijn jas en soms maken zij een hele revers of armsmouw buit. Eens is een ploeg meisjes er in geslaagd Sina- tra's lijfwacht te overdonderen en er vandoor te gaan metde afge scheurde rand van Frankie's hoed: welk een vermakelijk, zalig bezit. Deze fanatieke bakvissen, de Si- natra-fans, zijn iedere avond op jacht naar „haar" Frankie, in de hoop een glimpje van zijn geliefde verschijning op te vangen. Zij hebben Sinatra-clubs en ruilen druk Sinatra-foto's. Een paar onderne mende lieverds zijn op het lumineuze idee gekomen foto's te maken van jongemannen, die sterk op Frankie lij ken; en in een halfdonkere straat doen zij de pseudo-Frankies vlot van de hand. Een jeugdige schone schreef Sinatra: „Ik houd zo van je, dat het pijn doet. Denk je, dat ik er eens met mijn dok ter over moet spreken?" Hoe ongevoelig en koud, hoe nuchter en harteloos klinkt daarnaast de stem van een psycholoog, die de oorzaak van Sinatra's aantrekkingskracht aldus definieerde: „Hij is zo geliefd, omdat- ie zo mager is. Het is nu eenmaal een fundamenteel instinct der vrouwe lijke mensheid om de hongerigen te voeden". DE BEROERDE ARM. Eens heeft Sinatra met pijnlijke zelf kennis getuigd, dat hij geen diep denker is. Een goed geheugen heeft hij evenmin, maar geen van beide deert hem. De meeste liedjeszangers zouden liever hun voortanden ver liezen dan op het toneel midden in een song te haperen. Sinatra daar entegen spiekt ongeneerd van aller lei papiertjes, die hij uit zijn jas zakken opdiept. Een keer bleef hij steken halverwege „Don 't fence me in". Hij zocht zijn zakken na, vond daar ook niets, haalde zij schouders op en zei: „Dit lied heeft ook veel te veel woorden". Stormachtig applaus. Een jaar geleden schreef een radio station in Detroit een prijsvraag uit. De deelnemers moesten antwoord ge ven op de jjraag: „Waarom vind ik Frank Sinatra aardig?" Er kwamen 1500 opstellen binnen. In een ervan stond: „Ik vind, dat hij een der groot ste dingen is, die ooit tot de Ameri kaanse jeugd van 13 tot 17 jaar zijn gekomen. Wij jongeren kregen nooit veel aandacht, maar hij heeft ons het gevoel gegeven, dat wij iets betekenen. Hij begrijpt ons en doet ons begrijpen. De meeste volwassenen denken, dat wij er niet op aan komen. Wij zijn ook mensen en Frank realiseert zich dat. Hij geeft ons zijn Gerechtheid in ruil voor ons vertrouwen". Sinatra-fans dragen Sinatra-knopen op haar jurken, blouses en sokjes. Haar overgooiers en mantels dragen Frankie's naam als inscriptie. Som migen borstelen heur haar op. dat het met twee linten bijeen wordt gehou den: op het ene lint staat te lezen „Frankie", op het andere „Sinatra". Onder haar brieven zult ge nooit een P. S. vinden: dat is veranderd in F. S. Bij het verlaten van een theater raakte Sinatra onlangs bekneld tussen een groep enthousiaste meisjes. Hij slaagde er in de ring der jonge char me te doorbreken en streek daarbij langs de arm van een der jongedames. De gelukkige snelde naar huis en hield haar arm twee weken in ver band opdat niemand haar zou aan raken op de plaats waar Frankie haar huid had beroerd In Rome zijn tengevolge van de daar heersende hittegolf acht personen overleden en verscheidene krankzinnig geworden. Weer anderen kregen aan vallen, terwijl enkelen naakt een douche onder de stadsfonteinen wil den nemen. De hoogste temperatuur in Italië (107 graden Fahrenheid) is te Faenza waargenomen. De Hertogin van Windsor, die door haar huwelijk met de vroegere Koning Edward in de Engelse Ko ninklijke familie is gekomen, vormt thans bij de voorbereidingen van het huwelijk van Prinses Elisabeth, een nieuw probleem voor het Britse Ko ningshuis. Volgens de laatste berichten zal de Hertogin niet worden uitgenodigd ter bijwoning van het huwelijk. Bijgevolg zal de Hertog van Windsor, die wei gert bij het huwelijk aanwezig te zijn zonder zijn vrouw, eveneens niet ko men. De Hertog zal daardoor het hu welijk missen van zijn lievelings nicht, omdat de 80-jarige Koningin moeder Mary het nog steeds onmoge lijk acht, om het de Amerikaanse ge scheiden vrouw te vergeven, dat Ed ward zijn troon voor haar liet va ren. Een hoge beambte van het Konink lijk Hof deelde aan United Press me de, dat wanneer de Hertogin voor het huwelijk werd uitgenodigd haar aan wezigheid meer tot vernedering van 't Koningshuis zou bijdragen dan tot haar verheerlijking. Hij wees erop, dat de rang van de Hertog van Windsor vol gens de heilige wetten van de Britse Society een Koninklijke Hoogheid is en de rang na de Koning en de Her tog van Gloucester. Zijn hoge rang werd hem persoonlijk verleend door zijn broer Koning Geor- ge. Deze eer strekte zich echter niet uit tot de Hertogin van Windsor, die slechts op de 45ste plaats onder de vrouwen komt. Puzzle 46. Langs welke plaatsen? (Opl.) De reis ging langs de volgende plaat sen: 1. Vogelenzang. 2. Leiderdorp, 3, Aarlanderveen, 4. Schoonhoven, 5. Gel- dermalsen. 6. Wageningen, 7. Amers foort, 8. Harderwijk, 9. Giethoorn, 10. Bellingwolde. Door tal van lezers is met veel ge noegen naar de oplossing van deze puzzle gezocht. En met uitstekend re sultaat. Bij loting is de prijs deze week toe gekend aan de heer J. J. Tesselaar, Huigbrouwerstraat 10, Alkmaar. Gefeliciteerd! De prijs zal worden- toegezonden. o En nu volgt onze nieuwe opgave. Puzzle 47. Een lettergreep-puzzle. Hieronder vindt men in alphabetischa volgorde 62 lettergrepen. Daarvan kun nen de 17 woorden gevormd worden, die voldoen aan de verder gegeven om schrijvingen. Heeft men de juiste woor den gevonden, dan moet men trachten uit de eerste letters van die woorden een bekend spreekwoord te vormen. Lettergrepen: a, bal, be, bel, ben, ce, cles, de, de, dl, e, e, e, e, ga, ga, ge, gie, gie, i, in, la, len, lo. me, ment, mes, mi, mis, ne, ne, ne, nent, nos, o, pi, po, re, ren, res, ri, ri, ris, rup, so, tal, ter, the, tie, tig, tis, to, tri, va, ve, ve, ver, wij, ij, zer, zon, zuch. Omschrijvingen: 1. heimwee; 2. voortreffelijk; 3. aard kunde; 4. uitbarsting; 5. gedeelte van een verhaal; 6. drie maanden; 7. bui ging, 8. bloem; 9. arme vrouw; 10. be kende figuur uit de oude Griekse ge schiedenis; 11. vrijheidsbeeld; 12. land van tijgers; 13. deed wel dienst als klok; 14. gebeurtenis; 15. familiebegun stiging; 16. jaloers, 17. onveranderlijk. Welke zijn de bedoelde woorden en welk spreekwoord vormt gij uit de eer ste letters? Onder de goede oplossers wordt weer de bekende prijs verloot. Oplossingen (per briefkaarttot en met Donderdag 21 Augustus aan de Re dactie van uw blad. „Wat moet er gebeuren, als Smuts er niet meer is?" Deze vraag is mo menteel één van de meest urgente in het politieke leven van Zuid-Afrika. Premier Jan 'Smuts is een oud-sol daat, en hoewel men beweert, dat een oud-soldaat niet sterft, is het hoog nodig te voorzien, wat er moet gebeu ren, als de 76-jarige veldmaarschalk van het politieke toneel verdwijnt. Zuid-Afrika steunt op de sterke per soonlijkheid van „Slim Jannie", die buitengewoon populair is en een grote persoonlijke aanhang heeft. Als de vroegere Boeren-generaal be veelt, gehoorzamen zijn ministers pre cies. Gevolg: in het hele Kabinet is geen man te vinden, die in de verste verte kan tippen aan de kracht en kunde van de bejaarde premier. De man, die in Smuts' plaats zou moeten komen, is de minister van Fi nanciën, tevens plv. premier, J. H. Hofmeyr. Maar politieke waarnemers twijfelen, of hij ooit zal kunnen slagen, IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORi J. JORISSEN 53. Ik was nog maar even gekalmeerd toen ik mij tegenover de Baas bevond. .Laten we deze kant uitgaan", zei hij, terwijl hij het witte hekje open hield, dat naar de rozentuin leidt. Wat zou ik van die rozentuin geno ten hebben, als ik daar in mijn eentje had kunnen wandelen voor het ont bijt! Wij liepen langzaam naast elkaar voort tussen de Mamam Cochets (een andere nagalm van de vorige avond>, totdat wij aan het eind gekomen wa ren. Toen begon hij: „Ik wilde van deze gelegenheid ge bruik maken om je iets te zeggen Zijn toon was rustig. De uitdruk king van zijn gelaat leek niet in het minst op een masker, dat hij op kan toor draagt, noch op gisteravond Ik kon er niets op lezen. Ik hoop dat datzelfde van het mij- re kon gezegd worden. Ik wachtte, opdat hij voort zou gaan. „Ik kan je zeggen", ging hij voort, dat ik spijt heb gehad Gisteravond zeker? Een eigenaar dige manier, om hef uit te drukken! „Al een poosje heb ik spijt gehad, dat ik jou gevraagd heb, om deze po sitie in te nemen". „O!" Wij liepen nogmaals het pad tus sen de rozen af. „Ik bedoel", voegde hij er bedaard aan toe, „dat ik spijt heb. dat ik een meisje zoals jij bent, gevoeliger en levendiger dan ik mij voorgesteld had Wat had hij zich dan toch voorge steld? „In deze zaak betrokken heb". „O!" „Ik denk, dat ik beter had moeten weten. Ik had het jou nooit moeten vragen". „O", zei ik vqor de derde keer en ik had geen plan er iets aan toe te voegen, maar onwillekeurig ging ik wel wat scherp voort: „En wie van je andere typisten had je dan liever ge had? Juffrouw Robinson?" (Die zou voor haar hele leven ge noeg gegevens opgedaan hebben, om de familie Waters na te doen). „Of juffrouw Holt?" Die zou, dat weet ik, 't uitge schreeuwd hebben, als hy haaf die eigenaardige kus gegeven had. „Juffrouw Smith is natuurlijk niet vrij meer, wat betreft haar affecties" „Zoo? En zou dat een hinderpaal ge weest zijn? Ook bij een zaak als deze?" hernam de Baas en keek mij scherp aan. Ik wist, wat hij bedoelde. Hij dacht aan de naam van Sidney Vandeleur, die de Majoor gisteren zo onhandig op het tapijt had gebracht. Ik keek de Baas recht in het gelaat, terwijl ik rustig zei: ..Dat zou ik wel denken". Daarop zei hij: „O!" Toen volgde een tweede pauze. Meneer Waters moest nu toch stellig tot het nut in kwestie komen en zeggen, wat hij meende te moeten zeggen omtrent zijn gedrag van de vorige avond. Niets van dat alles gebeurde echter. „Je begrijpt dus. dat het mij spijt, dat ik je al deze onaangenaamheden be zorgd heb!" begon hij weer.... „Goed. Nu zou ik je dus behoren voor te stel len, om je te ontheffen van onze over eenkomst". „Ja?" Ik keek hem hoopvol aan. „Maar. zie je. dat kan ik niet doen", vervolgde hij langzaam. „De reden, die mij er toe noodzaakte, is er nog". „O!" Nog een laantje. „Nu moet ik je nog iets zeggen", ging t.ij voort; en nu dacht ik werkelijk, dat ik wist. wat er komen zou „ik bedoel over gisteravond", - Ik zei niet „o!" ik wachtte rustig op zijn excuses. „Ik ben bang. dat ik gisteren vóór het eten in het salon wel wat onbeleefd was". „Vóór het eten?" herhaalde ik, ge heel vergeten, wat er toen gebeurd kon zijn". „Ja, toon jc rcrj wat vroeg betref fende dat plaatsje in Wales, Port Ca- riad", zei hij. „Ik vertelde je wel wat kortaf, vrees ik, daar dat een houten vrouw was". „O, ja!" „Nu. die is er ook. Het is een voor stevenbeeld van een schip, dat daar jaren geleden in de baai vergaan is" legde de Baas uit. „Ze werd op de klip neergezet een eind van die huisjes al Dat had ik je er dadelijk bij moeten vertellen". Zo. en had hij mij nog niet meer te vertellen? Met al die „o's" en pauzen duurde het lang voor hij aan die on vergeeflijke kus toekwam en toch voelde ik, dat zijn geest er van ver vuld was, hoewel hij eerst al dat an dere opnoemde. „Verder", ging hy bedaard voort, „is er nog iets, waarover ik gister avond nog lang heb liggen denken". Gelukkig! Eindeiyk! „Ik wou je voorstellen begon hij, toen opeens een luide kreet weer klonk: (wordt vervolgd) omdat hij physiek niet sterk is en Zuid-Afrika gewend is aan lichamelijk krachtige leiders. Bovendien is hij we gens zijn liberale houding ten opzichte van de gekleurde rassen niet erg ge zien op het platteland. Toen tijdens de oorlog de belastingen moesten worden verhoogd, stond hy bloot aan de scherpste critiek. Echter hoofdzakelijk, omdat zijn belastingwet ten zo goed in elkaar zaten, dat ze niet konden worden ontdoken. Iemand, die door Smuts zelf op de voorgrond wordt geschoven en zich daar door de jaloezie van de andere politici op de hals heeft gehaald, is de minis ter van Landbouw J. G. Strauss. En verder zijn er verscheidene jon ge ministers, die in de toekomst een goede politieke carrière kunnen ma ken. Om enkele namen te noemen; Harry Lawrence, minister van Justitie; Piet van der Bijl, minister voor In boorlingenzaken; Collin Steyn, minis ter van Arbeid, en S. F. Waterson, mi nister van Economische Ontwikkeling. De oppositie, de nationalistische par tij, is er bij een eventuele stembus overwinning niet veel beter af. Malan is bijna even oud als Smuts en lang niet zulk 'n krachtige figuur. Het staat te bezien, of hij een premierschap zou aandurven. Hy laat zich gauw beïvloeden door extreme elementen. Zijn adjudant is G. Strijdom. een van de meest verbeten tegenstanders van Smuts en de meest waarschijniyke premier bij een even tuele stembus-zege. De voornaamste politieke controver se is nog altijd een uitvloeisel van de Boeren-oorlog, namelijk pro- of anti- Engels! De politiek ten opzichte van de in boorlingen welke door Smuts wordt gevolgd, en in vele kringen te liberaal wordt geacht, zal bij de verkiezingen wel enig nadeel veroorzaken. De reso lutie van de UNO ten opzichte van de ze politiek heeft een stemming teweeg gebracht van: wij zullen het de UNO wel laten zien In plaats van een vrijzinniger poli tiek ten aanzien van de inboorlingen te stimuleren, heeft de UNO de politici met een reactionnair inboorlingen-pro- gram in de kaart gespeeld. Enkele tus sentijdse verkiezingen hebben een nei ging tot stemmenverlies ten gunste van de oppositie aangetoond. De „Natten" wonnen van Wakker- stroom en vergrootten hun meerder heid in Hottentot-HoUand aanzienlijk.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5