„COUNTRY-WOMEN" uit verre landen yAN NABIJ Land van bloemen,fruit en korenvelden 16 Augustus 1945: V.J.-DAY Eiland der Negentigers 4t lichtenvaZnWadke« °Ver 3116 °Ceanen' JEUGD-EXPRESS Holland ontvangt: Poppen, die financiële gaten stoppen Hij had geen gebrs't GROOTSTE KLUISDEUR VAN EUROPA NAAR ROTTERDAM EN yERRE Arabisch protest bij de V.N. A ml te lijk optreden M.s. Oranje naar Indonesië Vaikanburg door lich xalf do das om De Terschellinger is van een sterk ras (Van onze speciale verslaggeefster). Hoewel op het ogenblik de Wereld jamboree in het middelpunt van de belangstelling staat, mogen we niet vergeten, dat een eveneens belangrijk internationaal congres om het hoekje van de deur kijkt. We bedoelen het Vijfde Wereldcongres van de Plattelandsvrouwenbond Asso ciated Country-Women of the World, dat van 8 tot 14 September as. te Amsterdam zal worden gehouden en waar vrouwen uit alle windstreken haar stem zullen laten horen. AXEL retLANÖ Is het een wonder, dat in de Nederlandse afdelingen reeds maandenlang hard wordt gewerkt, om deze grote gebeurtenis voor te bereiden? Immers, ons land moet een goede gastvrouwe zvjn, daarvan is ieder lid, jong of oud, doordrongen. ZHOLUAND WIE ER KOMEN. De Wereldbond werd in 1933 te Btockhoim opgericht, waar verenigin gen uit vele landen in en buiten Euro pa als lid toetraden. De meeste van die verenigingen zijn tijdens de oorlog intact gebleven, en zo zullen dan ongeveer vijfhonderd vrouwen uit Engeland, Schotland, Ierland, Frankrijk, Zwitserland, Bel gië, Tsjecho-Slowakije, Noorwegen, Denemarken, Zweden, Finland, Ame rika, Australië, Canada, Nieuw-Zee- land, Palestina en Zuid-Afrika naar ons land komen. We hebben in een huis aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een on derhoud gehad met de presidente van de Nederlandse Bond, mevr. W. EversDijkhuizen, die ons het een en ander vertelde over het congres. Het openingswoord zal worden ge sproken door H.K.H. Prinses Juliana, de Minister van Landbouw en Voed selvoorziening S. L. Mansholt houdt een rede, en behalve de vele bespre kingen, welke zullen worden gehouden, wordt er ook een concert gegeven en een interkerkelijke dienst in de Re monstrantse Kerk, belegd. Een van de hoogtepunten is wel de Hollandse Dag in de Apollohal, waar 4000 Nederlandse vrouwen zo mo gelijk in klederdracht aanwezig zul len zijn. De drie Noordelijke provin cies zullen een spel opvoeren getiteld: „Holland ontvangt". Hoewel het congres op Zaterdag 14 September officiéél wordt beëindigd, blijven de buitenlandse gasten nog een week, om in de provincies excur sies bij te wonen. Vooral de Noord hollandse leden verdienen een pluim, aldus de presidente, want zeer velen zijn bereid om de bezoeksters gast vrijheid te verlenen. DERTIGDUIZEND UREN WERK. Het congres kost natuurlijk veel geld, maar met echt-vrouwelijke vindingrijkheid hebben de leden een middel gevon den om de ergste onkosten te kun nen dekken. Er zijn niet min der dan 700 prachtige poppen gemaakt in de klederdracht vair VUÖBNE&. de plaats of pro vincie waar de maakster woont. Vrij wel iedere vrouw behoudt haar leven lang belangstelling voor een mooie pop en we hebben dan ook onze ogen uit gekeken naar de schitterende toi letten van de poppen, die broederlijk naast elkaar op een schoorsteenman tel stonden. „Met elkaar hebben ze dertigdui zend uren werk gekost," vertelde mevrouw Evers ons. En dat verwon derd ons niet, want de poppen zijn „volmaakt". Al wat ze aan hebben, van hemd en wollen kousen tot de kanten kap of de zwarte pet toe, is een getrouw evenbeeld van de ori ginele dracht. Schitterend waren de twee poppen uit Wijdenes. Zy met zelfs een geborduurd zakdoekje en zilveren munt in de beurs, hij met een nikkelen doosje vol „toeback" in de vestzak. Op een kleine tafel prakte een stel kaasdragers met een goedgevulde berrie tussen hen in. KINI'S GROOTMOEDER. Terwijl we de poppen bewonderden, stond een vriendelijke oude dame druk te praten met een kleine meid, die haar „oma" noemde. Maar het vreemde was, dat de klei ne Nini zuiver Hollands sprak, terwijl haar grootmoeder het over „poppies' en „kleertjies" had We werden spoedig uit de droom ge holpen, want bij het voorstellen bleek de dame niemand minder dan mevr. S-oiberg, de Hooj.agcueieg„erUe van de Zuid-Afrikaanse Unie te zjjn, die reeds eerder naar Holland is gekomen om voor het eerst na de oorlog haar kinderen te bezoeken. Op het con gres zullen nog vier van haar land genoten aanwezig zijn. SOUVENIRS VOOR DE BEZOEKSTERS. Hoewel het eigenlijke congres slechts door 125 Nederlandse vrouwen zal worden bezocht, (niet iedereen kan zich een week lang vrjj maken en bo vendien beheersen niet alle vrouwen de Engelse taal, welke de voertaal zal neooeu toch alle vrouwen inte resse getoond voor deze wereldbijeen komst. Dit blijkt ook al weer uit dc souveni.3, door h n gemaakt. Dez souvenirs bestaan uil albums, v.aaiin prachtige platen en foto's zijn geplakt. Afbeeldingen van het Oranjehuis, stad- en dorpsgezichten, de voornaam ste klederdrachten en niet te vergeten de bollenvelden! Met witte inkt zijn keurige onder schriftjes in de Engelse taal aange bracht. Er valt niet aan te twijfelen of de gedelegeerden zullen deze attentie op prijs stellen. Hoewel dat weinig met het con gres uitstaande had, vertelde mevr Evers nog iets over het werk van de Bond. En we kunnen geheel onder schrijven wat zij opmerkte: Men zegt wel eens, dat wij vrouwen 't zwak ke geslacht ver tegenwoordigen, maar wanneer ik de vrouwen zo hard aan 't werk zie, vind ik, dat dat een verouderd begrip is. En gezien de ijver waarmede 't con gres is voorbereid, kunnen wtj ole anders zeggen dan: Deze wereldbijeen- WTST-rUiESLAND. komst zal onSe" twtjfeld slagen! Eén van de attracties op de Mid delburgse kermis was een appa raat, waarop men de kracht zijner handen kon demonstreren. Een oud boertje sloeg in stilte de pres taties gade. De overmoedige ex ploitant riep hem toe: Als je 240 kan knijpen, krijg je van mij een tientje! Het boertje grijpt het apparaat vast zonder iets te zeggen en knijpt rustig 270. De verblufte exploitant grabbelt, verlegen met zijn figuur, naar geld, waarop het boertje zich doodleuk omdraaiend zegt: „Hout'et mè, 'k geen gebrek." De ca 35 ton wegende kluisdeur, de grootste van het vaste land van Euro pa. die in de Lipsfabrieken te Dord recht voor de kluizen van het nieuwe gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Coolsingel is vervaardigd, werd gistermorgen van Dordrecht naar Rot terdam vervoerd. Het transport ge schiedde op een Amerikaanse legerwa gen waarop men in de oorlog tanks placht te vervoeren. Dit bleek het enige vervoermiddel in den lande te zijn, bij machte deze stalen kolos te torsen. Had men deze wagen niet ter beschikking gehad, dan zou het ver voer te water hebben plaatsgehad. Met het laden van de deur op de auto was men van Maandag af bezig. De kluisdeur, die reeds gedurende de oorlog gereed kwam. had men in een speciaal daartoe gebouwd schuur tje ondergebracht. Het onschuldig voorkomen daarvan leidde de Duitsers om de tuin. waardoor het kostbare stuk aan hun roofzucht ontsnapte. De deur heeft een eigenaardige vorm. Een vierkant kozijn omsluit een ronde zwaarbewapende deur met een doorsnede van twee meter. Ook de Amsterdamse Bank Incassobank hebben voor de wen in Rotterdam dergelijke besteld. en de geboi»- deuren De Arabische Communistische Par tij in Palestina heeft een telegram naar de V. N. gezonden, waarin zij eist dat het Palestijns» vraagstuk on middellijk in de Veiligheidsraad ge bracht wordt. Zij stelt Groot-Brittan- nië aansprakelijk voor de „bloedige onlusten", terwijl het 130.000 man schappen in het land heeft om de or de te handhaven". De door de Leidse sterrenwacht ge organiseerde astronomische expeditie zal deze maand naar Afrika vertrekken. Het in Berlijn verschijnende so ciaal-democratische blad „Telegraf" heeft de taptoe, die Maandag door de Britse strijdkrachten te Berlijn is ge houden, „vergif voor het Duitse volk" genoemd. Zuid-Limburg is dus danig met vacantiegangers overstroomd dat sommigen gedwongen waren in autobussen te overnachten Het of ficiële Sowjetrussische nieuwsbureau heeft verklaard, dat personeel van de Sowjetrussische ambassade en andere Sowjetinstellingen in Griekenland door de Griekse autoriteiten is gearresteerd en gefolterd. Prinses Elisabeth en Philip Mountbatten zullen na hun hu welijk hun intrek nemen in Sunning- bill Park, een 180 jaar oud buiten Lij Ascot. Mej. J. Hof-Biestenierde te Nieuw-Amsterdam zal op 1 September a.s. haar werkzaamheden als vroed vrouw neerleggen, in de 38 jaar dat zij die functie vervulde assisteerde zij bij meer dan 6000 bevallingen. De grootste bom ter wereld, die Zondag door Amerikaanse vliegers op een U- boot fabriek werd afgeworpen, heeft zijn doel gemist. Tijdens zwem wedstrijden in Indianopolis bleef Nel van Vliet op de 200 yards schoolslag slechts 0.3 seconde beneden het wereld record van Jopie Waalberg. De gemeentelijke gezondheidsdienst te Ber lijn meldt, dat aldaar 70 gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd. De beide boksers Bep van Klave ren en Luc van Dam, die Zondag in 't Rotterdamse stadion om het kampioen schap van Nederland boksten, hebben daarmee elk niet minder dan 7500 verdiend. Engeland zal drie es kaders Spitfire gevechtsvliegtuigen en een eskader Mosquito bommenwerpers aan Tsjecho-Slowakije leveren. Als protest tegen de arrestatie van twee boeren die clandestien graan verkochten heeft een duizendtal woe dende boeren in een plaatsje bij Turijn het politiebureau bestormd. De Nederlandse kippenstapel is sinds 1945 van 3 tot 7'/t millioen dieren toegeno men. Iemand, die reeds op 23 October 1945 een aankoopvergunning voor een auto aanvroeg aldus de persdienst van de Federatie van Nederl. bedrijven ont ving dezer dagen een circulaire, waar in hem werd medegedeeld, dat op zijn aanvrage afwijzend was beschikt. Deze circulaire bevatte o.a. de volgende me dedeling: „Het heeft dan ook geen zin u hier omtrent, hetzij schriftelijk, telefonisch, dan wel door een persoonlijk bezoek, tot mij te wenden. Tenslotte wijs ik u erop, dat de beslissing ten aanzien van uw aanvraag uitsluitend in mijn han den is gelegd. De mij ten dienste staan de adviseurs kunnen hierin geen ver andering brengen. Ik verzoek u dan ook met nadruk in uw eigen belang eventueel u bekende leden der Advies commissie ten aanzien van deze kwes tie niet lastig te vallen". Deze circulaire was getekend door de rijksinspecteur van het verkeer. Dat een dergelijk ambtenaar geen tijd heeft om de klachten en wensen van jan en alleman aan te horen, spreekt vanzelf. Vreemd is het echter, dat een genomen beslissing blijkbaar niet is on gedaan te maken door middel van ad viezen van.... des ambtenaren eigen adviseurs. Men Is geneigd, de vraag te stel len, waartoe deze heren dan eigenlijk dienen. Het verzoek aan aanvragers, om „in hun eigen belang" adviseurs niet „lastig te vallen" is wel een vol komen ontoelaatbare uiting van ambtenaarlijke onbeschaamdheid. Het mankeert er nog maar aan, dat men dergelijke „querulanten", die hun eigen belang uit het oog verliezen door lastig te worden, door de po litie laat oppakken! Het wordt hoog tijd. dat men aan de eigengereidheid en dictatoriale handelingen van som mige ambtenaren eens op drastische w-yze een einde maakt. Om 12 uur gistermiddag is het m. s. Oranje van de Mij. Nederland met 952 passagiers aan boord (terwijl er in Southampton nog 105 bij zullen ko men) uit Amsterdam naar Batavia vertrokken, alwaar het op 4 Septem ber a.s. wordt verwacht. ,Waar in bronsQroon eikenhout" (2) (Van onze speciale verslaggever) Van onze speciale verslaggever) Het kost geen geringe inspanning om met de fiets van Epen aan de Geul, dat op 120 m hoogte ligt over een betrekkeiyk kleine afstand te stijgen tot een punt op 250 m hoog te in de Vijlener bossen, maar de beloning voor al die moeite is rij kelijk! Eerst een leuk bruggetje met onder je het lustig voortkabbelende heldere water van de Geul, langs welks oevers blauwe gentiaantjes en roserode wil genroosjes als om beurten trachten el kaar in het kleurenspel de loef af te steken. Dan het roggeveld, als een gou den loper uit een sprookjesland tegen de groene flanken van de heuvel ge spreid. Lang zou dit echter niet meer duren, want gebruinde mannen hadden de mouwen opgestroopt, hun strohoed opgezet •en de sikkel gegrepen.Het uur van de oogst was aangebroken, zeer ten nadele van de hazen, die tus sen de gele halmen een prima schuil plaats vonden en de hamster, die nu voort moet maken, wil hij voor het komende wintergetij over een voldoen de voorraad - ledsel beschikken. De klaprozen, die hier en daar op het veld achter blijven, lijken hier bloeddrup pels van de verwonde schoonheid van het gouden mozaïek. Hoger stijgt de weg en het uitzicht wordt steeds wijder. Het korenveld ligt al beneden ons, dan volgen de boomgaarden. De Betuwe wordt wel eens synoniem verklaard met fruit, maar een enkel bezoek aan Zuid-Lim burg zal u anders leren! Gewone wei landen zijn uitzondering. Zo goed als overal ziet men de z.g. beweide boom gaarden. De opbrengst van dit gebied wordt dus als 't ware verdubbeld: fruit en zuivel. En als ge dan in de mijn streken komt vinden we er een drie dubbele opbrengst van de bodem: fruit, zuivel- en mijnproducten! Een vrucht baar land dus in alle opzichten, een streek, die niet alleen uit toeristisch oog punt, maar nog veel sterker uit econo misch oogpunt beschouwd voor ons land van de allergrootste betekenis is. Twee jaar geleden maakte de capitulatie van Japan een einde aan de tweede wereldoorlog. Een oorlog die Amerika 250.000, Engeland 357.000, China 3.180.000 en Japan 2.500.000 doden kostte. De onkosten van deze strijd waren voor Japan 14 milliard pond sterling, t-rvijl de Amerikanen en Engelsen respectieveiyk 70 en 20 milliard pond armer werden. Op bijgaand kaartje ziet U het verloop der operaties. Er zijn dozijnen Terschellingers, die een grootvader van 70 nog als een „jonge kerel" beschouwen. Als kapitein Alta drie lange stoten op de „Schellingerland" geeft, de postboot langzaam de haven van Harlingen uitstoomt, de geur van gebakken vis uit de kombuis opstijgt en wij Jelle Cupido aan boord ontmoeten, dan bemerken wij alweer iets van de sfeer van Terschelling, dat met zijn trouwe wachter, de Branda- ris, aan de einder schijnt te wen ken. Terschelling, voor wie het niet kent een waddeneiland zonder meer, maar voor hen, die eens dwaalden over zijn Boschplaat, „ijn machtig breed, ver laten strand, die in de serene avond stilte het stralenkruis van de Bran- daris over het eiland zagen wiexen, voor hen is Terschelling geworden tot een dierbaar kleinood, dat telkens en telkens weer wordt bewonderd en aan welks schoonheid steeds nieuwe fa cetten worden ontdekt. „De „Schellingerland" ploegt zijn weg door het opkomend getij en de tocht van ruim twee uur zou niet vol maakt zijn, als in het gat bü Vlieland het schip niet even in de trek deinde, om ons de zekerheid te geven, dat de Noordzee dichtbij is. De Noordzee, het grote water, waarover reeds ge neraties van okilgers uitkeken, tot zij de havens van Rio de Janeiro, Bris- bane en Singapore zagen, om later, wanneer zij tenminste niet bleven, de thuisreis te ondernemen en het anker voorgoed te laten vallen in de scha duw van de Brandaris. Daar vinden wij hen terug, de Stobbe's de Roos'en de Swaii's, op de „leu- rsbanx" voor het W, d Oog in .\7e«t", ie r JF sm en i.,?nd n he,in neringen en de welverdiende guldens op alle wereldzeeën. Daar, rond het haventje in W.-Terschelling, of „om Oost", in Midsland, Hoorn of Oosterend, waar in stormachtige dagen en nach ten en gebulder der branding de her innering aan zware nachten weer op roept, vergif hun dagen en jaren. En het zijn er vele. Want de Terschellinger is van een sterk ras. Zijn land is gezond, maar bovenal rustig. Het jachtig tempo van de wal is hier onbekend en laat ons met hopen, dat 't voor altijd onbekend zal zonder bril vertelt of de postboot blijven. Mens en dier kennen hier nog °P anderhalve kilometer afstand van de ware vrede van de natuur, die ook baar boerderijtje al voor de haven n'mmer h-ost heeft en voor alles ligt. Die in de vriendelijk-knu-sse ka- oaar v^sie tij :en kent. Op die rust tn mer van het huis, waarin zij reeds vrede inbreuk te maken, het zou een meer dan zeventig jaar woont, vertelt schending zijn van het meest essen- dat zij met haar vijf-en-tachtigste jaar tiële in het Terschellinger leven van zo langzamerhand het ogenblik geko- alle dag. men achtte om te vragen of haar doch- Tot die overtuiging komen wij ter haar eens wat werk uit de handen eerst recht, wanneer wij spreken met wilde nemen, nadat zij het sinds het enkele van de vele „negentigers", die overlijden van haar man in 1900 alleen het eiland ruk is. Of is het soms had gedaan. Zij kan u bezighouden met merkwaardig en typerend tege- over haar 16 kleinkinderen, over haar lijk, dat Skilge op een inwonertal 15 achterkleinkinderen, over de jaren van 3300 niet minder dan 33 bewo- dat slechts een mulle zandweg Oost ners telt, die de negentig jaren reeds met West verbond. En met een ondeu- gepasseerd zijn of de negen kruis- gende twinkeling in de schrandere ogen praat zij over haar nicht Cupido in Midsland, die net vijf dagen ouder is dan zij. Haar kleinzoon, de dokter op West, heeft aan zijn grootmoeder geen lastige patiënte want behalve voor een verkoudheid komt hij bij Oma al leen als kleinzoon op de thee. Zo monter en opgewekt opoe Smit alleen is, zo fleurig en vief is nog het negentigjarige echtpaar Bakker—Doek- sen op Kaart, dat vorig jaar in Octo ber zeventig jaren getrouwd waOp die heugelijke dag droeg grootmoeder nog eens de gouden kap en grootva der schudde de handen van de „jong kerels" van zeventig, die op die dag de oude Jan Bakker met zijn vrouw kwamen gelukwensen. Toen kwam ook Wij brand Groendijk van Lies, die mo menteel met zijn vijf-en-negentig ja- ren, de oudste eilander is. Dertig jaren zwalkte hij op de wereldzeeën en met hartzeer moest hij op een leeftijd l7ikTmetV h t anderen re6dS het tijde" n?et het eeuwige verwisseld heb- o:r;Jn/aatS in de reddingboot var Oosterend inruimen. Twee jaar geleden kon nog aan het strand jes zeker nog wel zullen halen? En in wat voor een benijdenswaardige gesteldheid van lichaam en geest. Praat eens met Opoe Smit... Praat met Opoe Smit op Hee, die haar een-en-negentig jaren nog men hem te jutten. Komen wij bfüemt ten, wannen de zon bloedrood achter de duinen zinkt, dan zien wij haar anderen daags weer rijzen. En Wij- brand is dan nog maar halverwege Zo is Terschelling, het eiland der ..negentigers en zo zal het blijven zo ang de branding op zijn strand slaat Wat zou Nederland zijn sonder Lim burg? HET WIJDE LAND» En dan naderen we het hoge pvnL Voor ons het bos: glanzend witte ber ken, stoere eiken, manshoge adelaars varens, bosbessenstruiken en rijpende bramen. Een insectenleven, dat nog niets van zijn intensiteit heeft verloren, al geldt de maand Juli als de tijd van de grootste drukte in die wonderlijke wereld van kruipend en knisterend, snorrend en fladderend gedierte-. Blauwglanzende meikevers, met stuif- meel beladen wilde bijen, dikke rode mieren, kleurige vlinders en spinnen, die nu al hun zilveren dradenfiguren tussen het onderhout spannen We zien een andere richting uit en daar ligt dat hele schone Zuidlimburg se land met zijn dalen en hellingen, zijn bossen en beemden, zijn korenvelden en boomgaarden voor ons! We zagen eens de sneeuwhellingen van de Monfc Blanc, de woeste gletschervelden van het Noorse bergland, maar de indruk ken, die wij hier opdeden waren juist in hun minder imposant zijn aantrek kelijk en fijn. Het is goed hier te staan met rondom je het ruisen vrn de wind door de boomtoppen, het gezoem van de insecten, verweg de heuvelruggen in de van warmte trillende luchtlagen en lichte nevels met hier en daar het rode dak van een huisje, de torenspit sen van een kasteel of het gebouwen complex van een dier typische Lim burgse boerenhoeven en boven je een stralend blauwe lucht. ROZEN.. Behalve al dit schoons is het opval lend, hoeveel de Limburgse mens houdt van bloemen. Speciaal voor rozen schijnt een grote voorliefde te bestaan» Hoe dikwijls stonden we niet plotse ling voor een tuin, waarin een weelde van rozen in de meest denkbare scha keringen bloeiden, zó dat je er ver wonderd van werd. Vooral de tuinen bij de arbeidershuisjes en de boerde rijen vielen op. Muren en heggen, die volgegroeid waren met rozenstengels en omgetoverd leken in roze, gele en rode watervallen van bloemen In Tegelen zagen we zelfs hele vel den met rozenbedden en het bord „Hof leverancier". DIE TOERISTEN.. De avonden, die wij meestal door brachten in Vaals waren fijn, juist doof de rust en de ongekunsteldheid, die we er vonden. Zeker in deze tijd is er in dit dorp wat meer drukte, doordat een enkele autobus mensen aanvoert, die belang stellen in het z.g. drielandenpunt met zijn hardstenen grenspalen van België, Nederland en Duitsland en een stenen plaat, waarop ge leest, dat ge hier op het hoogste puntje (323 m) van ons land vertoeft. Het is afgezien van het idee" niet veel bijzonders. Een uit zicht op het punt zelf is er niet. Het wordt aan alle kanten door opgaand hout belemmerd. Dat is dan ook eigen lijk alles wat er van Vaals in de rest van Nederland bekend is en ik zou bijna zeggen: Gelukkig maar! Zolang de toerist er niet voor langere duur zijn tenten opslaat, zal het zo blij ven en dat mogen wij hopen. De mo derne wijze van toerisme is voor het behoud van het streekeigene fnuikend. Zodra de zwermen dagjesmensen en vacantiegangers gelijk grote troepen sprinkhanen erneer strijken is 't voor een groot deel met het aantrekkelijke van zulk een gebied gedaan. Wq constateerden dit bq ons be zoek aan Valkenburg. Een plaats, die haar schoonheid ongetwijfeld bezit, maar door de overrompelende vreem delingenexploitatie voor de echte zoeker naar schoonheid en voor de raszwerver haar aantrekkelijkheid heeft verloren, wy verlangen er niet naar Valkenburg terug te zien. Voor ons heeft deze plaats zich zelf de das omgedaan In een slotartikel hopen wij u med te nemen naar de schone hoofdstad van dit gezegende land: Maastricht en..* het land van onze Zuiderburen! Er is dezer dagen een trein gestart, speciaal bestemd voor jongeren tussen dertien en twintig jaar. Deze Jeugd- Express is gaan rijden, omdat aan de jongeren, die met de grote Expresd meereden, niet die aandacht kon wor den besteed welke nodig was. En nu zijn ze dan in gezelschap van ervaren jeugdleiders op reis gegaan. Leiders, cie alles kunnen vertellen over het rei zen en trekken en die technische we tenswaardigheden tot in de finesses kunnen uitleggen. Met deze Jeugd-Express bedoelen wij het pasverschenen maandblad van ie Nederlandse Jeugd-toeristenclub Columbus", waarin ook is opgenomen de Spoorclub der N.S. De „Express" is voortreffelijk uitge voerd, vertoont aantrekkelijke illustra- ïes en biedt op de zestien pagina's voof elk wat wils. Reeds voor deze zomer zijn een aan tal excursies, kampen en zelfs trips naar het buitenland georganiseerd, aarvan alle bizonderheden vermeld worden onder het motto: „Met Colum bus er op uit". Het vertreksein op pagina 2 werd gegeven door de directeur der NS- e heer D. J. Wansink en het hoofd bestuurslid van de Ned. Reisvereni- g'ng, J. Melchior. De redactie van het blad is in han en van drs. J. p. Doedens, terwijl het Centraal Bureau is gevestigd in Den Haag, Zeestraat 100—104. We twijfelen er nipt aan, of het doel van het blad, de jongeren de geeste lijke waarden van het reizen te leren ontdekken, zal worden bereikt. De seinen staan Veilig, in volle vaart l vooruit!

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6