Driedaagse bakkersstaking te Amsterdam Tal van steden volgen het voorbeeld Minister Mansholt blijtt lüeecêecicht Maandag 18 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting «m de 70e Jaargang No. 9587 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA bij zijn besluit Amerikaans vliegtuig met hoge officieren in zee gestort Atcheson onder de slachtoffers Republikeins antwoord op Amerikaans aanbod Kabinet-Remadier in gevaar Oorlogszegels vervallen Geschenken De komende verkiezingen in Hongarije Petkof ter dood veroordeeld Het Reichswald brandt Hervormingen in Frans Voor-lndië Felle critiek van Churchill op Attlee 16 doden bij treinbotsing in Portugal Partij van de Arbeid wenst handhaving van Comrn.-Generaal Reeds 80 lijken geborgen bij Britse mijnramp Soekarno herdacht twee-jarig bestaan der Republiek MacArthur zal aftreden I BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Btjlsma HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaai f 3.per post f 3.65 Hoofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacleuren C. A. Dekkers en W. Kok. De samenwerkende bakkerspa troonsorganisaties en coöperatieve bakkerijen te Amsterdam z\Jn Za terdagavond byeen geweest om de situatie te bespreken, die ontstaan is na het besluit van minister Mans- holt, niet te zullen terugkomen op zjjn beslissing van vier weken ge leden, waarbij de aan de bakkers verstrekte Rijkssubsidie op het meel met f 1.70 per 100 kg., neerkomen de op 1 cent per brood, werd ver laagd zonder dat deze cent mag worden doorberekend aan het con- sumentenpubliek. Besloten is voorlopig Maandag, Dinsdag en Woensdag in Amster dam geen brood aan het publiek at te leveren, Verwacht wordt, dat slechts enkele bakkers (die samen 7 pet. van de broodproductie vertegenwoordigen) niettegenstaande dit besluit, brood zullen afleveren. Medegedeeld werd, dat ook in de provincies Utrecht, Overysel, Noord brabant en Zuid-Limburg op ge noemde drie dagen dezelfde actie zal worden gevoerd, evenals in Rotterdam. Zoals bekend hadden de Amster damse bakkers reeds vier weken ge leden eveneens besloten tot sluiting van de bedrijven over te gaan. In ver band met de dreigende moeilijkheden in Indonesië werd toen echter ter elf der ure in een bespreking met de minister ten huize van de burgemeester van Amsterdam door de bakkers toegezegd hun bedrijven geopend te houden. De minister deel de toen mede, dat h$ binnen vier we ken een nieuwe beslissing over de brood- en meelprijzen zou nemen, naar aanleiding van een rapport, op te stellen in overleg met de Nederlandse Bakkerij Stichting. In de vergadering van Zaterdag avond heeft de commissie van actie medegedeeld, dat de Ned. Bakkerij stichting op 4 Aug. j.1. een rapport heeft ingediend, waaruit blijkt, dat de bakkers in de vijf grote steden op honderd grote broden f 2.76 verlies lijden. Hoewel was overeengekomen, dat het departement overleg zou plegen met de Nederlandse Bakkerij Stich ting over dit rapport, zou in een be spreking op het departement met het comité van de Amsterdamse bakkers op Woensdag j.1. gebleken zijn, dat dit overleg nog niet had plaats ge vonden. Op deze bijeenkomst bleek, dat de accountantsdienst van het departe ment verschillende bezwaren maakte tegen de cijfers in dit rapport van de Ned. Bakkerij Stichting. Donderdag j.1. werd het Amster damse comité door de minister ont vangen. Nadat nogmaals de adviseurs van de minister het rapport van de Ned. Bakkerij Stichting hadden aan gevallen, deelde de minister als zijn besluit mede,1 dat de bloemprijsverho- ging zal worden gehandhaafd. Wij vernemen nader, dat de bakkers Dinsdag ter bespreking van de situatie wederom bijeen zullen komen. Men stelt zich voor in het huidige conflict door middel van arbitrage tot een op lossing te komen. Intussen zal de bevoorrading van de ziekenhuizen en gevangenissen met stagneren. BLOEM IN PLAATS VAN BROOD Oppervlakkige steekproeven in de hoofdstad wekken de indruk, dat hoewel de grote meerderheid der Am sterdamse bakkers hun bedrijven geslo ten zullen houden toch in meer dan de door het actie-comité geschatte 7 procent der bakkerswinkels brood zal worden verkocht. Intussen heeft de Amsterdamse dis- tributiedienst maatregelen genomen door bij kruideniers voor het publiek bloem beschikbaar te stellen tegen in wisseling van broodbonnen. Op de thans geldende broodbonnen kan het publiek in de hoofdstad inlandse bloem betrekken en wel op een voor 800 gram brood aangewezen bon 600 gram bloem en op een voor 400 gram aangewezen bon 300 gram bloem. De prijs van deze bloem bedraagt voor de consument 16 cent per 600 gram. WEER CENTRALE KEUKENS? Hoewel de centrale keukens in Am sterdam in verband met de aangekon digde bakkersstaking in gereedheid worden gebracht, wenst het gemeente bestuur van de hoofdstad alvorens de finitieve maatregelen aan te kondigen, eerst het resultaat af te wachten van 'n door de politie uit te voeren nauwge zette telling der gesloten en der ge opende bakkerswinkels. TAL VAN STEDEN VOLGEN. De Bakkerspatroonsvereniging Zutjhen en omstreke n (Warns- veld en Gors-iel) zich solidair verkla rende met de bakkers te Amsterdam en andere gemeenten, heeft besloten, drie dagen geen brood of gebak af te leveren. Ook in de volgende plaateen met omstreken wordt vanaf heden geen brood gebakken: Zwolle, Deven ter, Hengelo, Almelo en E n- schede. In Eindhoven hebben de bakkers besloten voorlopig nog normaal te bakken. Zij zullen zich Dinsdag of Woensdag opnieuw beraden over even tueel te treffen maatregelen. In een Zondagmiddag te Tilburg gevouden - -gadering van de R. K. Bakkerspatroonsvereniging St. Honore, waaraan ook werd deelgenomen door afgevaardigden uit Goirle, Alphen, Riel, Hilvarenbeek en andere omlig gende gemeenten, werd het éénstem mig besluit genomen vanaf heden de bakkersbedrijven te sluiten. Gedurende de tijd der sluiting zal het personeel ten volle worden uitbe taald. Tijdens de debatten kwam het De- richt binnen, dat ook te Breda de bedrijfssluiting een feit was geworden. Honderdvijftig bakkers uit Der- Bosch en omgeving hebben Zater dagavond tegen middernacht besloten de bedrijven met ingang van heden stil te leggen en niet te openen voor dat de minister op zijn bekend besluit is teruggekomen. DEN HAAG WACHT TOT DINSDAGAVOND. Zaterdagavond hebben ook de Haag se bakkerspatroons vergaderd. Beslo ten werd om vandaag (Maandag) nor maal te bakken. Dinsdag zullen de bakkers opnieuw vergaderen om de dan ontstane situatie nader onder ogen te zien. Op deze vergadering van bakkers patroons uit Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Wasenaar en Leidsendam waren de ruim 250 aanwezigen una niem van mening, dat men de Amster damse bakkers hun strijd niet alleen moet laten uitvechten. Zij achten net beter de sluiting van de bakkersbedrij ven in hun rayon vandaag niet af te kondigen, maar zullen Dinsdag a.s. wederom bijeenkomen om te trachten met de uiterste middelen de actie van Amsterdam te versterken. Honderdtwintig km verwijderd van de Sandwich-eilanden is een Ameri kaans vliegtuig, met George Atcheson, de politieke raadsman van Generaal MacArthur, aan boord, in zee gestort. Ook enige Amerikaanse generaals be vonden zich aan boord van deze machi ne. Atcheson zou behoren tot de drie overlevenden, van wie tot dusver mel ding wordt gemaakt. Agence France Presse meldt nader, dat Atcheson inderdaad onder de drie opgepikte overlevenden was. Het is nog niet bekend, wat geworden is van de overige tien passagiers. De drie ge redden zijn gevonden door een vaartuig van de Hawaise kustwacht. Reuter daarentegen meldt, dat Atche son, om het leven is gekomen. Atche son was voorzitter van de vier mogend- hedenraad voor Japan en politiek advi seur van Generaal MacArthur. Keizer Hirohito van Japan en de keizerin is uit zijn isolement getreden. Men ziet hem hier tijdens een BasebnlI-wedstrijd in Tokio. De Republikeinse regering heeft* gis teren geantwoord op het herhaalde Amerikaanse aanbod van goede dien sten. Nogmaals dringt zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk een internationale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal worden gezonden. Zij herhaalt in haar antwoord haar verzoek aan de Amerikaanse regering goede diensten te verlenen bestaande in het uitoefenen van invloed op de Nederlandse rege ring en de Veiligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De republi keinse regering verklaart in haar ant woord verder, dat het haar riet moge lijk is op haar vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australische resolutie, welke een internationale commissie voorstelt, reeds bij de Vel- ltgheivsraad in behandeling is. Men acht het niet uitgesloten, dat de Franse regering-Ramadier ernstig ge vaar loopt, daar uit een officieuze stemming op het congres is gebleken, dat Ramadier niet de meerderheid der leden van zijn partij achter zich heeft. Deze officieuze stemming moet echter, zo vermoedt men, een zodanige officiële stemming aangaande de par tijpolitiek met zich brengen, dat Rama dier de door het congres genomen besluiten uitvoerend in bosting zal komen met de meer conservatieve ra dicalen en MRP-leden (katholieken) in zijn regering. Dit zou hem nopen de kwestie van vertrouwen in de volks vertegenwoordiging te stellen en men gelooft, dat de meerderheid der As semblee bij deze gelegenheid niet haar goedkering zou hechten aan de links gerichte socialistische politiek, die het congres der socialistische partij blijkt voor te staan. Met ingang van 1 September a.s. worden de z.g. oorlogszegels niet meer aan de postkantoren verkocht, terwijl de geldigheid voor de franke ring op 31 December a.s. ophoudt. Om tegemoet te komen aan de verlangens der verzamelaars zullen de zegels echter nog tot en met 31 December a.s. verkrijgbaar zijn aan het phila- telistenloket van het postkantoor te 's-Gravenhage. Inwisseling der zegels kan niet plaats vinden. Een middelgroot bureau van de Rijksverkeersinspectie geeft per maand f 200,aan porti uit, louter om.„geschenken" terug te zen den. Zo weet de „Nederlandse Transportcourant" te melden. Een inspecteur van de dienst vertelde onlangs, dat hij wel een paar extra woningen mocht hu ren, als hij alle aangeboden ge schenken van adspiranten voor een nieuwe auto zou willen bergen. En het blijft niet alleen bij geschen ken in natura kazen, sigaret ten, ameublementen, enz. ook chèques, met bedragen die soms in de duizenden lopen, vinden de inspecteurs in hun brievenbussen. Alles gaat prompt terug; de in spectie is onomkoopbaar! Onze vissersvloot wordt uitgebreid met ex-mynenvegers In de haven van IJmuiden liggen momenteel twee mijnenvegers, die aldaar tot trawlers omgebouwd zullen worden. De beide schepen werden in Enge land aangekocht. Zeven van de tien partijen id Hon garije, die een aanvraag hebben in gediend, hebben toestemming gekre gen aan de 31 Augustus te houden verkiezingen deel te nemen. Het zijn de partij van onafhanke lijke kleine bezitters, de communis tische partij, de soc.-dem. partij, de nationale boerenpartij, de radicale en twee democratische partijen. De vier eerstgenoemde vormen de regeringscoalitie. De drie partijen, die nog geen toestemming hebben ontvangen, moe ten hun aanvraag heden opnieuw in dienen, vergezeld van een aanbeve ling. De gezanten van Engeland en Ame rika te Boedapest hebben de Hon gaarse eerste minister nota's van hun regeringen overhandigd, waarin wordt verzocht maatregelen te nemen tegen eventuele „misbruiken" bij de ver kiezingen. Volgens te Washington ontvangen berichten zouden ongeveer een mil- lioen Hongaren 20 procent van de kiezers reeds van stemming zijn uitgesloten, op grond van de vreemd ste beschuldigingen. Nikola Petkof, de leider der Bul gaarse oppositie, is door het Regio nale Tribunaal van Sofia tot de dood door de strop veroordeeld. Petkof's medeplichtigen, It-kolonel Ivanof, kolonel Gersof en commandant Ata- nasof wérden tot resp. 15, 10 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Duitse Reichswald langs de Noord-Limburgse grens staat momen teel over een grote afstand in brand. Nadat reeds enkele branden in de af gelopen week werden gesignaleerd, is Zaterdagmiddag, na beëindiging van dé werkzaamheden der Nederlandse firma's, die hier het mijnhout van daan halen, deze brand ontstaan, die zich over een oppervlakte van 700 a 1000 ha. ontwikkelt. Ten Noord-Oosten van Siebengewald en ten Zuiden van Groesbeek brandt het Reichswald langs de grenskant over een lengte van circa 15 km. De brandhaard moet ontstaan zijn ten Westen van Matter- born in de dennenbossen onder Kleef. In deze bossen lag reeds veel gekapt hout gereed voor de Nederl. kolenmij nen. De brandweren van Kleef en Goch waren met enkele honderden mensen bezig een dam op te werpen teD einde aan de Oost-kant het vuur te stuiten. De felle Oostenwind wak kert het vuur aan. dat tengevolge van de grote droogte gretig voedsel vindt. Men gelooft van Ned«"-ianHse zijde, dat hier sabotage in het spel is. Zo spoedig mogelijk zal aan de Fran se nationale vergadering een voorstel worden voorgelegd tot radicale her vormingen in Voor-lndië, waardoor de vijf Franse nederzettingen aldaar prac- tisch volledige autonomie zullen ver krijgen en haar status zal worden ge wijzigd. Zij zullen in een federatie verbonden worden. Winston Churchill heeft in een van zijn woning in Kent uitgezon- deh rede de bevolking van Engeland ernstig gewaarschuwd, dat een bijna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, indien zij zich onderwerpt aan totalitaire dwang en totalitair be stuur. Churchill beschuldigde de La- bourregering van een groot wanbe leid door de Amerikaanse dollarlening zonder verstand en inzicht uit te ge ven, daarbij partijschap en klasse vooroordeel stellend boven de noden van het land. Churchill critiseerde de dwangmaatregelen, welke minister president Attlee verleden week in he^ parlement heeft aangekondigd. Het enig alternatief, aldus Churchill, is een intensieve strijd om het bestaan op basis van het systeem van concur rerende selectie. „Alleen door per soonlijke inspanning, vrije onderne ming en vindingrijkheid met alle daar aan verbonden risico's en mislukkin gen, met alle ongelijke beloningen en vergoedingen kan een bevolking van 47 millioen zich op dit kleine eiland ir> leven houden". Tot degenen, die willen emigreren, (l/jTnillioen naar Canada, Zuid-Afri- ka, Australië en Nieuw-Zeeland, enige honderduizenden naar de V.S. en Zuid-Afrika) zeide Churchill: „Blijft hier en vecht het uit, wij kunnen u niet missen". Churchill eindigde met de woorden „alleen langs de weg der vrijheid kan Engeland zijn heil ver werven". Weersverwachting, geldig van Maandagochtend tot Maandag avond. WARM WEER. Zonnig, droog weer met in de na middag hoge temperaturen. Mati ge, Oostelijke tot Noord-Oostelij ke wind. Zaterdagavond is 65 km ten Noor den van Lissabon een goederentrein ontspoord, die bij uitzondering vier wagons met passagiers had meegeno men. Volgens Reuter zijn 16 personen om het leven gekomen en 90 gewond geraakt. Oorzaak van de ramp is het breken van een as van een der eerste wagens Het buitengewoon huishoudelijk congres van de Partij van de Arbeid heeft met overweldigende meerder heid (slechtq 22 afgevaardigden stem den tegen en 2 blanco) een resolutie aangenomen, waarin o.m. met voldoe ning wordt geconstateerd, dat de regering blijft vasthouden aan Ling- gadjati, bereid is van de goede dien sten van derden gebruik te maken en de militaire actie beperkt heeft naar omvang en doel. „Diep doordrongen van de ernst der situatie", zo luidt de resolutie verder, „acht het congres noodzake lijk, dat a. duidelijk wordt uitgesproken, dat de eenmaal erkende territoriale omvang van de Republiek Indone- sia en haar eigen politieke leven niet worden aangetast door de militaire bezetting; b. gewaakt zal worden tegen mis bruik van de artikelen 3 en 4 van het accoord van Linggadjati, waardoor de vrije, onbeïnvloede wil van het volk niet tot uiting zou komen; c. de interimregeering zo spoedig mogelijk worde gevormd, in sa menwerking met de Republiek Indonesië en met de andere Indo nesische staten; d. de regering zal willen médewer- ken tot alle redelijke maatrege len, die ertoe kunnen leiden, dat inderdaad aan weerszijden daden van geweld achterwege blijven en zo spoedig mogelijk de rust en veiligheid zullen worden verze kerd door burgerlijke politie; e. daardoor aldus de demobilisatie der wederzijdse troepenmachten worde bevorderd". De resolutie besluit dan met: „Het congres meent ten slotte, dat een waarborg voor de goede uitvoering van een progressief re geringsbeleid moet worden gezocht in een collegiale leiding, weshalve het behoud en desnodig de hervor ming van de Commissie-Generaal gewenst is". Bij de mijnramp te Whitehaven in Engeland zijn tot op heden 80 (ijken geborgen. Van de 117 mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, hebben tien man ten tijde van de explosie zich weten -te redden. Drie mijnwerkers kwamen 20 uur later levend te voor schijn. Er worden nog 24 mijnwerkers vernist. Slechts enkele lijken heeft men kunnen identificeren. Een ge deelte van de mijn is nog steeds niet doorzocht. De burgemeester van Whi tehaven heeft het initiatief genomen tot een nationale steunactie voor de nagelaten betrekkingen van de omge komen mijnwerkers. Men heeft practisch alle hoop nog nieuwe overlevenden uit de mijn te redden, laten varen. Het Britse Verbond van Mijnwer kers heeft een verzoek voor het hou den van een officiëel onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingediend. President >oekarno heeft een bood schap tot zijn volk gericht bij gelegen heid van de tweede verjaardag van bet uitroepen der Republiek. Hij spoort hierin het volk aan om de onafhanke lijkheid met elk mogelijk middel te verdedigen. „Ons moti'moet zijn: Eenmaal vrij, altijd vrij". „Vervol maakt Uw verdediging, organiseert het thuisfront speciaal tegen de vijfde co lonne door zo goed mogelijk te zorgen voor de uitgewekenen en hun bezittin gen te respecteren. Wees ervan over tuigd, dat God met ons is, omdat net recht aan onze zijde is". DAGORDER VAN GENERAAL SOEDIRMAN. Generaal Soedirman heeft een dag order tot de troepen en hel volk van Indonesië gericht, waarin hij o.m. ver klaart: „Zo lang in onze harten de vrijheid leeft, zal de vijand ons niet vernietigen, hoe groot ook zijn kracht, zijn modernisme en oorlogspotentieel zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat de frontstrijders steeds bezield zijn van een geest, welke hen in staat stelt aan alle beproevingen het hoofd te bieden. HERDENKING IN BATAVIA. Ter gelegenheid van de herdenking zijn véle leden van de Republikeinse gemeenschap te Batavia bijeengeko men in de ambtswoning van Dr A. K. Gani. In een redevoering memoreerde Dr. Gani, dat Soekarno twee jaar ge leden de Republiek proclameerde pre cies op dez "fde plaats waar hij thans het woord voerde. Hij verklaarde ver der, dat nu de internationale wereld het Indonesische probleem behandelt, de Republikeinse politieke positie zeer sterk is. Naar uit betrouwbare bron te Can berra wordt vernomen zal generaal Douglas Mac Arthur, die thans 68 jaar oud is, het volgend jaar zijn ambt van gealliëerd opperbevelhebber in Japan neerleggen. Voor de koelere dagen, die we ongetwijfeld zullen krijgen is een overgooier altijd bizonder geschik te dracht. Deze is van chocolade kleurige kunstzijde en er wordt een heel lichtblauwe blouse onder gedragen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1