Aanhoudende droogte wordt funest WAT KRIJGEN DE OUDEN VAN DAGEN Stad en Omgeving. Jaarvergadering V.V. Wiron De gemeentelijke classificatie De „Vandersteng' in Septem ber naar Den Helder GedenT'**«n oo het eraf van Rein Boogaard Openluchtconcert Helders Fanfarecorps Duivensoort Hr. Ms. Torpedohootiager „Piet Hein" naar Vliss'ngen Scheepvaart Het aanvragen van een comb'ne Texel, Concert in de Muzieknis Noodwet Ouderdomsvoorziening Wie ringen Teen bede om regen! vJ Groeiende moeilijkheden voor de voedselvoorziening 't Zand. Urk. Eind October eerste uitbetaling van de pensioenen Breezand. Marktoverzicht Purmerend Hoofdprijzen staatsloterij Op de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam la de laatste hand gelegd aan het fraaie contactvaartuig „Van derstreng' van het Alg. Ned. Comité „Onze' MarineMorgen zou het schip voor de eerste officiële proefvaart de Noordzee opgaan, met een aantal ge nodigden aan boord, maar een warm gelopen koppeling is oorzaak, dat deze tocht enkele dagen later zal moeten plaats vinden. Niettemin verzekerde de actieve voorzitter van het Comité, de heer A. W. P. Angenent, ons, dat het schip in de tweede of derde week van September naar Den Helder zal ko men, om van hieruit verschillende tochten te ondernemen. Zij, die con tribuant zijn van „Onze Marine" en zU die een bijdrage beschikbaar heb ben gesteld, ontvangen een uitnodi ging voor een bezoek aan boord. Het zal ook mogelijk zijn, één of meer van de instructietochten met de „Vander- ateng" mee te maken. Zo'n tocht be gint morgens vroeg, met onbeken de bestemming, en 's avonds om om streeks negen uur is het schip weer in de haven van Den Helder terug. Ge durende zo'n tocht worden allerlei oefeningen gehouden en wordt een zeer gevarieerd programma, betrek king hebbend op de scheepvaart, af gewerkt. Het is goedkoper en in vele cpzichten Interessanter dan een dagje uit aan de wal! De kosten bedragen f lp.- per persoon. Men kan zich nu reeds opgeven door storting van dit bedrag op giro 172600 van het comité „Onze Marine", betaling per postwis sel postbus 120, Hilversum, of door zich te laten inschriiven bij Drukke rij De Boer, Koningstraat. Op het graf van het bekende raads lid Rein Boogaard, die enkele maan den vóór de bevrijding overleed, zal Zaterdagmiddag 23 Augustus a.s. om 3 uur een gedenkteken worden ont huld. Aan deze plechtigheid, waarvoor een vrij grote belangstelling wordt verwacht, zal worden meegewerkt door het Helders Fanfare Corps o.l.v, de heer Th. Bruul, en de arbeiders zangvereniging „Kunst aan het Volk* 0.1.v. de heer Jan Willems. De onthul ling zal worden verricht door de heer R Laan, voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders, na wien nog enkele sprekers het woord zullen voeren. Zaterdagavond a.s. van kwart over scht tot kwart voor tien geeft het Helders Fanfarecorps o.l.v de heer Th. Bruul een openluchtconcert in de muziektent Julianapark. Het program ma daarvan is als volgt: 1. „1'Amour!... Suzon", mars van Aug. Eenheas. 2. „Antigone", ouverture van Ferd. Rousseau. 3. „Suite Oriëntale", van Francis Popy (a. les Bayadéres; b au bord du Gange; c. les Almées; d. patrouille). 4. „Mooi Zeddam", mars van P. B. Bisaelink. 5. Donausagen" wals van Julius Fucik. 6 „Ouverture Fantastique", van A. Goveart. 7. „Hel den der zee", mars van A. J. Hart man. De postduivenvereniging „V.O.P." heeft deelgenomen aan de wedvlucht voor jonge duiven vanaf Marbehan, afstand 370 km. In concours waren 36 vogels, die om kwart voor negen in vrijheid werden gesteld. De eerste duif bereikte haar hok om 15.23.35 uur en de laatste om 15.52.35 uur. De prij zen vielen als volgt: P. Betzema 1; B Hufkens 2. 4. 6: P. Bais 3; R. Otter vanger 5; O. Boon 7. Nasr wij vernemen zal eerlang de tor pedobootjager „Plet Hein", die thans nog in Indlë vertoeft, voor reparatie- werkzaamheden naar Vllssingen komen Het oorlogsschip zal op de werf der N v Kon. Mij. De Schelde worden gerepa reerd. Nederlandse schepen, welke via net kuststation Scheveningen radio-tele grafisch bereikbaar zijn: Alhena, Am- stelkerk, Brastagi, Congostroom, Dui- vendijk, Edam, Eemdijk, Grootekerk, Heemskerk, Helder, Indrapoera, Jaar- gtroom, Java, Kertosono, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Gede, Leeghwater. Meliskerk, Modjokerto. Muiderkerk, Nieuw Holland, Noordam, Nijkerk, Oranje, Oranjefontein, Pericles, Poe- lau Laut, Prins Willem V, Pygmahon, Rotti, Ruys, Socrates. Sommelsdijk Stuyvesant, Tabian, Tabinta, Taüsse, Tarakan, Tasman, Tawali, Tegelberg, Tjibadak. Tjibesar, Tjikampek, Tjima- noek, Tjimenteng, Tjipor.dok, Tjisa- dane, Tjitjalengka. Van Heutz, Veen- dam, Volendam, Weltevreden, Wester- dam. De P.ovlnicale Verdeelcommissie deelt j mede, dat de ingediende aan :i t or combines allen zijn verv. en. Zij die voor het komende oogst, aar in aanmerking wensen te komen voor een combine, gelieve vóór 10 September a.s. een aanvraagformu lier, vermeldende het gewenste merk en capaciteit, ir te leveren bij de P. B. H. Dinsdagavond vond een goed ge slaagd vocaal en instrumentaal con cert plaats door het fanfarecorps „Exelsior" en de zangvereniging „de Lofstem", beiden onder leiding van de heer C. Bremcr. in de muzieknis ie Den Burg. De wijze waarop dit concert ten ge hore werd gebracht verdient alle lof, dit werd ook wel bewezen door het hartelijk applaus van de enige hon derden luisteraars. Wij treffen hier in de heer Bremer een krachtig, serieus iemand met een juist begrip van muziek en zang. Het zou ons te ver voeren het gehe le programma toe te lichten. Het ge heel bewees een goede en serieuse samenwerking. De marsen „Oost-West" van v. Leeu wen en „Vrolijke Dauwtrappers" van Bjsselink waren pittig en toch be heerst. Ook het zwaardere genre zo als de „Regina ouverture' van Rossi- ni Dreissen, getuigde van een goede opvatting. Wij willen echter vanal deze plaats ook eens de aandacht vestigen op het hinderlijke geloop tijdens het con cert. De aanwezigheid alleen van de politie is niet voldoende. Wil de „hei lige Hermandad hieraan eens de aan dacht schenken? Dinsdag is men op Texel begonnen om de gegevens te verzamelen van per sonen boven de "5 jaar die in aanmer king zullen komen voor de noodwet ouderdomsvoorziening. Tot nog toe zijn alleen personen die woonachtig zijn te Den Burg opgeroepen en wel volgens alphabeth. In de eerstkimende dagen zullen ook de overige personen worden opgeroe pen door middel van een aan ieder persoonlijk gericht schrijven. Zodra men in Den Burg gereed is met het verzamelen der gegevens ko men de overige dorpen aan de beurt. Een ieder kan dus rustig afwachten tot hij schriftelijk bericht krijgt om'in de plaats waar men woonachtig is te verschijnen teneinde de vereiste gege vens te verstrekken. Men behoeft dan zelf geen formulie ren in te vullen, daar dit zal geschieden door personeel van het gemeentehuis. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd werd van 11 Aug. tot 16 Aug.: 8063 kg garnalen: 4 kg kaan; 3 kg kabeljouw; 165 kg horsmakreel; 690 kg schar; 29931 kg schol; 152 kg poon 503 kg tarbot; 3637 kg tong; 41 kg wyting; 10023 kg puf garnalen, 31 kg makreel. Maandagavond vergaderde de v.v. Wiron onder voorzitterschap van de heer Grootemaat in Hotel „De Lunch room" te Den Oever. Een veertig tal leden was aanwezig. Na zijn ope ningswoord bood de voorzitter, alvo rens het volgende agendapunt in be handeling te nemen, aan de heer P van der Herik en vulpen aan uit naam van de vereniging voor de bewezen diensten als terreinknecht vóór en tij- dens de wedstrijden. Hierna volgde het verslag van de secretaris. Deze bracht in zijn verslag o.a dank aan de bestuursleden voor de prettige samenwerking en aan de trainer, de heer de Boer, voor zijn vele werk in het belang van de vereniging. I Uit het verslag van de penning meester tekenen wij het volgende aan: ontvangsten sedert Sept. 1946 f 3530.22, uitgaven sedert Sept. 1946 f 4016,73, nadelig saldo f 486,51. Op 1 September 1946 bedroeg het kassaldo f 493.02. Verminderd met het nadelig saldo over het afgelopen seizoen bedraagt thans het saldo f 6,51. De vereniging heeft nog een schuld van f 1500. Ogen schijnlijk Is de financiële positie van de vereniging dus niet sterk. Het Is echter niet zo erg als het lijkt, als men de bezittinger van de vereniging ver gelijkt met die van verleden jaar. Als vozende punt stond de bestuurs verkiezing op de agenda. Aftredend waren de heren Grootemaat, Vosse, Tijsen en Moeiens. Allen waren her kiesbaar. Er stelden zich geen andere candidaten beschikbaar en alle vier heren werden herkozen met Groote maat 27. Vos.*-» go "meions 26 en Tijsen 30 stemmen. De heer Grootemaat was liever niet herkozen, daar hij zich ge heel aan de adspiranten wilde wijden, doch op algemeen aandringen nam hij zijn herbenoeming aan. In de elftalcommissie werden geko zen de heren J. Hegeman, J. Bakker Kzn„ D. Tijsen. J. Bakker en P v. d. Herik De kascommissie werd gevormd door de heren B. Tijsen, J. Holst en J Hermans. Hierna volgde de rondvraag. Van der Herik was er op tegen dat tijdens de wedstrijden in de rust alle bestuursleden en de voltallige elftal commissie zich met de spelers naar de kleedkamers begeven. Daarvoor is de ruimte veel te klein. De spelers krij gen zodoende geen gelegenheid om op verhaal te komen. Tevens wilde Van der Herik het pu- Ji k tijdens de rust en vóór de wed strijden van het terrein, waarop moet worden gespeeld, verwijderd houden. Zodra de spelers het veld de rug toe keren, stromen de supporters het ter rein op, om een partijtje te gaan voet ballen. Dat is ongewenst. De voorzitter zeide toe dat hier in het vervolg tegen zal worden opgetreden. Besloten werd de aanvoerders te verplichten de bal len tijdens de rust mede in de kleed kamers te nemen. J. Holst zou gaarne In Sept. alle elf tallen een vriendschappelijke wedstrijd laten spelen. De financiën laten dit echter niet toe. Als men een club invi teert om een wedstrijd te komen «pelen dan komen de reiskosten voor rekening van de gastheren. Dit kan de kaf momenteel niet dragen. De lagere elftallen zullen moeten wachten tot de competitie weer begint. Het voorstel van Holst om de ter reinknecht voor zijn arbeid te betalen werd verworpen. De terreinkneebt is er absoluut tegen. Hij doet dit werk in het belang van de vereniging en wil er geen geld voor ontvangen. Wel zou nij gaarne zien dat enkele der leden nem eens bijstonden als ze er tijd voor kimren vinden. Holst wees verder öp de noodzake lijkheid om toiletten voor de dames leden en supporters op het terrein te laten aanbrengen. Hieraan werd reeds dc aandacht besteed. De Vries vroeg waarom hij als ter reinknecht was ontslagen en een an der in zijn plaats is benoemd. Voor zitter antwoordde dat hij niet is ont slagen. doch dat het bestuur heeft ge meend naast hem een tweede te moe ten aanstellen, daar zijn werkzaam heden niet toelaten, dat hij op elk ge wenst ogenblik aanwezig kan zijn. J. Kaleveld zou gaarne zien dat er bij de overschrijvingen meer spoed werd getracht. Voorzitter antwoordt dat men hierin geheel van de bond af hankelijk is en rustig zal moeten af wachten. Van Kley informeerde of het juist was dat men andere kleuren zou aan nemen^ Hiervan is inderdaad sprake doch men kan momenteel nog geen shirts aanschaffen daar dit te kost baar wordt en bovendien voor elk shirt 5 punten nodig zijn. In het a.s. seizoen blijven de kleuren dus nog wit-iwart. Van Kley zou verder gaarne verne men welk bedrag de supporters en de spelers aan reisgeld moeten betalen voor de bus bij de uitwedstrijden. Voorzitter antwoordt dat de spelers tot nog toe gratis hebben gereisd. Dit zal in het vervolg echter niet meer mogelijk zijn. De spelers zullen voor elke uitwedstrijd 50 cent per persoon moeten betalen als bijdrage in de reis kosten. Hiertegen werden echter van verschillende zijden bezwaren inge bracht. De spelers betalen al genoeg en als er bezuinigd moet worden zijn er nog wel andere methoden. De kas sier ontvangt van elke wedstrijd f 5. Dit is niet nodig. Men kan als kas sier wel één der leden nemen die dit werk gratis kan verrichten. Hiertoe werd besloten. De spelers zullen dan zoals in het verleden gratis worden vervoerd. In de bus zal dan worden gecollecteerd ten bate van de kas. De secretaris verzocht de aanvoerders de ruilformulieren zo spoedig mogelijk na de wedstrijden bij hem in te leveren. (Van onze speciale verslaggever.) Men heeft kunnen lezen, dat deze zomer de warmste en zonnigste is ge worden van de laatste honderd jaar en de zomer van 1911, die op zichzelf reeds een grote faam bezat, nog heeft geslagen. WU schreven reeds, dat weinig vacanties wel als niet geslaagd zullen worden beschouwd, wij weten, dat alles wat met vreemdelingenverkeer, etc. verband houdt fantastisch goede zaken maakt. De pootaardappeloogst kwam binnen. De graanoogst loopt goed. Dat alles stemt tot verblijden. Maar zo langzamerhand worden er ook andere klanken vernomen. De voortdurend» hitte duurt te lang, de zonnestralen verzengen en verbranden, de bodem droogt uit en wordt zo hard als een kei. Overal in den lande klinken de klachten. In de Zeeuwse wateren is 't oesterbroed aangetast door de beruch te schelpziekte, die zich door de lang durige warmte gunstig kan ontwikke len. Het jonge broed is reeds niet meer te redden en een belangrijke de- viezenbron gaat op deze wijze voor ons land verloren. Uit het land van Rijn en Gouwe be reiken ons berichten over een zich sterk uitbreidende vliegenplaag. De koeien worden voortdurend door grote troepen vliegen lastig gevallen en zijn niet meer in staat ze te verdrijven Sommige koeien lopen door de vliegen een oogvliesontsteking op, die zelfs tij delijke blindheid veroorzaakt. Het i wrijven van de beesten met petroleum schijnt overigens wel een afdoend mid del. IN NOORD-HOLLAND Wij hebben in verschillende plaatsen van onze provincie eens ons licht opge stoken. KENNEMERLAND meldt: Be houdens een enkele uitzondering kan er op de zandgronden sinds zes a zeven weken niets meer geplant wordeni Dit zal straks een grote schaarste aan groenten teweeg brengen. De snij-, spercie- en pronkbonen gaan dood, de nog aanwezige bloesem verbrandt. De vroege aardappelen waren eik zijn goed, zowel wat kwaliteit a:i op brengst betreft. Door de hardheid van de grond kan er echter geen koolzaad gezaaid worden. Het komt eenvoudig niet op. Dus minder plantaardige vet ten en een verslechtering van onze vetpositie. De winteraardappelen voor namelijk de Bevelanders dragen wel voldoende, maar blijven te klein. De tarwe is over het geheel genomen ook i minder. In WEST-FRIESLAND heeft het fruit van de langdurige warmte veel voordeel gehad, al had ook de koude hier een positieve invloed (ver nietiging insectenbroed)Rode bessen, pruimen en perziken kwamen gemid deld veertien dagen vroeger aan de veiling. De aanvoer was ook groter dan m andere jaren. De droogte werkt nu wel de sterkere ontwikeling van scha delijk gedierte in de hand. zodat straks wel een vermindering in kwaliteit kan worden tegemoet gezien. Over het algemeen zijn dus de lich te zandgronden er het slechts aan toe. TE X E L b.v. zal dit ook in sterke ma te ondervinden. De grasgroei wordt ernstig belemmerd, zodat er weinig kans bestaat op het verkrijgen van n - hooi of kuilgras en daarop was juist gehoopt omdat de hooioogst zelf in N.- Holland ook niet in alle opzichten ge slaagd is. De opbrengst in de voorma ken aan de polders bij Assendelft, Uit- lige geïnundeerde gebieden (we den geest. de Beemster en bij Amsterdam) liet zeer veel te wensen over. GEBREK AAN VEEVOEDER. Het gebrek aan veevoeder wordt nu reeds merkbaar bij de melkgift. Aan de andere kant wordt de afzet v»n vee bespoedigd en moet men meer dieren afslachten dan gewenst is. Vandaar ook het extra vleesrantsoen. Door dit alles zullen de prijzen van de ruwvoedermiddelen oplopen en zal >vt opstallen van vee zeer veel gaan kosten. De veeboeren zullen wijs handelen, wanneer zij vooruit berekenen over hoeveel voeder zi) kunnen beschikken voor de komende winter teneinde niet meer vee op te stallen dan redelijk mogelijk wordt geacht. Gelukkig staan de bieten er goed voor. De klei- en zavelgronden zoals b.v. in de WIERINGERMEERPOL- D E R hebben meer weerstand (grotere capillaire werking) en de gewassen staan er daar goed voor. De graanoogst loopt best al zal de totale opbrengst in gewicht iets minder zijn daar door de vroegere rijpheid de korrel fijner is ge worden. Er kan dag in dag uit worden geoogst en gedorst. De stoppelgewassen zullen wel nadeel ondervinden. In deLANGEDIJK en bij ST.- P A N C R A S vooral staat de ze-ner- kool er prima voor. In tegenstelling tot andere berichten heeft de kool goed gezet, maar er zijn geen afzetgebieden. De export staat stil en daar ligt dan ook hier de grote -handicap. Het bin nenland neemt voor dagelijkse con sumptie weinig af ook al omdat men met dit warme weer nu eenmaal geen kool eet. Het gaat naar de drogerijen en naar de mestvaalt. EXPORT NAAR DUITSLAND NOODZAAK. Export naar Duitsland is nodig, wil de grote tuinbouw niet ten gronde gaan. Niet alleen in de koolstreek, maar uit het gebied bij Roermond en Venlo, dat vroeger ook grotendeels voor de export (Ruhrgebied teelde, bereiken ons voortdurend berich ten over het doordraaien van groen ten. In Juli was het de sla, nu weer werden er niet minder dan 300.000 kg spekbonen doorgedraaid... Dat kan niet voortduren Als we dit alles constateren wordt 't duidelijk, dat het van het grootste be lang is, dat er spoedig een verandering in de weersgesteldheid gaat optreden en er neerslag komt. De opbouw van de gehele agrarische bedrijfstak in ons land wordt door de droogte bedreigd. Elke dag langer droogte betekent weer meer afhankelijkheid van de invoer en groeiende moeilijkheden op het ge bied van de binnenlandse voedselvoor ziening. Regen.wanneer? De gegevt-s moeten namelijk des Maandagsmorgens met de eerste ge e- genheid worden verzonden. Penningmeester Tijsen drukte de le den op het hart hun contributie zo veel mogelijk op de vastgestelde tijden te voldoen en verzocht de aanvoerders deze contributies in elk geval op de laatste dag van de maand te komen af rekenen. Tenslotte richtte voorzitter nog een hartelijk woord van dank aan zijn medebestuursleden voor de goede sa menwerking en sprak hij zijn vertrou wen uit dat ook in het komende seizoen deze prettige geest zou blijven heersen. Na verder de aanwezigen dank te hebben gebracht voor de goede opkomst werd de vergadering gesloten. ONGEVAL. Dinsdagmorgen tijdens het lossen van een wagen puin kreeg de jeugdige D. een punt van een gresbuis op zijn arm. Door Zuster Dijkema en Dr. Boerma werd de arm behandeld, maar het werd toch noodzakelijk geacht, dat de pa tiënt zich naar het ziekenhuis te Alk maar begaf. Na ook in het Ziekenhuis te zijn be handeld kon hij naar huis gaan en heeft dus een noodgedwongen vacantie. VISSERIJ Door 30 vaartuigen werden aangevoerd; 4P07 pond paling van 51187 pond por vaartuig, prijs 70—1,55 per pond. De prijs der paling is in dalende lijn. De noodwet Ouderdomsvoorziening van minister Drees treedt op 1 October a.s. in werking. Een belangrijke datum voor de ouden van dagen, die zich nu ongeveer dagelijks afvragen, waarop zij kunnen rekenen. Wie komt er wel en wie niet voor een uitkering in aanmer king? Hoe hoog is de uitkering en wat wordt er afgetrokken? We willen in enkele korte trekken aangeven, hoe de zaak in elkaar zit. Wie zijn nu eigenlijk de gelukkigen, die voor een uit' ering in aanmerking komen? Deze vraag is het beste nega tief te beantwoorden door te zeggen, wie er buiten vallen. Dat zijn in de eerste plaats gehuwde vrouwen (de man incasseert 't geld voorts degenen, die in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien en ten slotte allen, wier jaarlijks inkomen de volgende bedra gen overschrijdt: Gem.kl. Geh. mannen Ongeh eerste f 1375 f 875 tweede f 1300 f 825 derde f 1225 f 775 vierde f 1150 f 725 vjjfde f 1075 f 675 De gemeenteklasse-indeling houdt verband met het feit, dat in het alge meen het leven in de stad duurder is dan op het platteland. Bij de Raad van Arbeid ter plaatse kan men informeren in welke klasse de gemeente van in woning geplaatst is. Een zeer belangrijke kwestie is welke inkomsten bij de berekening van het inkomen meetellen. Dat zijn alle eigen inkomsten, zoals pensioen, lijfrente, ouderdoms- en invaliditeitsrenten, toe lagen voor echtgenote of vergoeding voor bepaalde werkzaamheden etc. Ook inkomsten in natura, zoals vrije kost en inwoning, zuller worden gewaardeerd naar een bepaalde voor iedere ge meenteklasse afzonderlijk vast te stel len geldswaarde. Het vermogen, dat de aanvrager op 65-jarige leeftijd bezit, DE JAARLIJKSE ZAP-SPORTDAG. Zondag a.s. zal weer de jaarlijkse ZAP-sportdag gehouden worden. Het programma luidt als volgt: 1 uur Geel Zwart IJVC I; 2 uur: Oudesluis I— ZAP I; 4.15 uur de winnaarsronden. Om 2.15 zullen hardloopwedstrijden gehouden worden voor Senioren en Junioren. LANDBOUWCURSUS. Naar wij vernemen, zal er a.s. win ter weer een Alg. Landbouwwintercur- sus gehouden worden bij genoegzame deelname Nadere inlichtingen en op gave bij W, de Jong, Kerkweg 3. P.V. ALTIJD VERDER. Zondag j.1. hield de Postduivenvereni ging „Altijd Verder" een wedvlucht vanaï Marbeharn een afstand van 353 Km Om 8,45 uur werden de duiven los gelaten. De eerste duif kwam aan om 3.8.35 uur met een snelheid van 924 meter per minuut De laatste prijswin nende duif kwam aan om 3.53.30 uur en vloog met een gemiddelde snelheid van 837 meter per minuut. De prijzen en punten werden ver diend als volgt: A Liefhebber le, 8e en 9e prijs met 38 punten; H. van Dalen 2e en 6e prijs met 38 punten; W. Blaau- A°ew3e; 5lel! 7„e Prijs met 38 Punten; A W. de Koek 4e prijs met 19 punten- E Jansen 10e prijs met 15 punten. zal gewaardeerd worden volgens de lijfrentewaarde. D.w.z. dat men als in komen beschouwt de lijfrente welke men van zijn vermogen zou kunnen ko pen. Dat zal dus een ander bedrag zijn dan hetgeen men b.v. aan rente op zijn spaarbankboekje ontvangt of aan huur van een huis. Met alimentatiebijdragen der kinde ren en bijdragen van kerkelijke of par ticuliere inst-llingen van liefdadigheid en ook eventuele kinderbijslagen wordt geen rekening gehouden. Die tellen dus niet mee als inkomsten, die afgetrok ken worden. Tenslotte nog 'n belangrijke kwestie. De bedoeling is de ouden van dagen te helpen in deze moeilijke ijdsnmstan- digheden. Daarom is bepaald, dat hij of zij, die misbruik van sterken drank pleegt te maken of op andere wijze de uitkeringen verbrast of verkeerd be steedt, van verdere betaling kan wor den uitgesloten. Indien blijkt dat een oude van dagen zelf niet in staat is de uitkering behoorlijk te beheren, kan de uitkering in handen worden gesteld van personen of instellingen, die in dergelijke gevallen toezicht willen hou den. Ten slotte zij er aan herinnerd, dat deze regeling geldt voro een periode van drie jaar. Het ligt in de bedoeling straks een algemene ouderdomsverze- kering in het leven te roepen, waarbij iedere Nederlander voor zijn pensioen premie betaalt. De huidige regeling is slechts een noodvoorziening, die in de loop van de tijd zichzelf de wereld uit- helpt. In klasse 2 zijn uit onze provin cie o.m. ingedeeld: Beverwijk en Velsen. Klasse 3: Alkmaar, Castricum, Heiloo, Den Helder, Hoorn. Klasse 4: Schagen, Egmond-Bin- nen, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Grotebroek, Heemskerk, Hoog- karspel. Koedijk, Langedjjk, Lim- men, Medemblik, St. Pancras, Texel, Uitgeest, Wieringermeer. Klasse 5: De overige niet genoem de gemeenten. Het wordt op de runderenmarkt met deze aanhoudende droogte van week tot week slechter, daar er veel wordt aangeboden en er maar weinig vraag is. In de verse melkkoeien ging maar heel weinig om, waardoor dan ook de prijzen flink kelderden en veel wordt al overgeheveld naar de levering. Voor de geldekoeien is ook geen liefhebberij maar daar houden leveringsprijs en de bonnen die daar aan vast zitten de prijs nog staande, hoewel de bonnen ook lager waren in de vroegte. In pin ken was totaal niets te doen, tot zelfs de beste komen op de levering terecht. Hedenmorgen was er een aardige keu ze van gebruiksstiertjes en daar was nog wel vraag, al was het niet geheel vlug. Op de schapenmarkt was het al evenmin vlug en met de lammetjes was het ook niet beter; er komt hier van te veel wegens gebrek aan gras en daar profiteert de levering van. Op de bokken- en geitenmarkt was het niet beter. De biggenmarkt maakte 'n uitzondering; daar was een iets vlug gere tendenz; de aanvoer was niet zo groot waardoor dan ook de prijzen iets hoger waren. Op de paardenmarkt was het heel stug en met de veulens, d*e a' aardig ioS komen, is het ook misère. Men moet al iets luxe hebben wil men zo om de f 200 maken, maar de meeste blijven onder de f 150. Dit zijn prijzen waar 'de dood ook al oen woordje meespreekt. Op de pluimvee- markt was het met de oude kippen en hanen ook niet beter, alleen jonge ha nen werden goed gezocht voor export- VEEMARKT TEXEL. Maandag 18 Aug. Aangevoerd wer den: 140 schapen f 35.00—55.00; 120 lam- f 2°.0027.00; 3 koeien f 325- 450.00; 11 kalveren voor de levéring. HOOrn. Visafslag. Aangevoerd door 24 vaartuigen van 18 t.e.m. 20 Aug- 3337 pond aal prijs f 0.70—f 2.48, l799 Pond snoekbaars 45—53 cent, 969 Pond baars 15—20 cent; 318 pond blei 12 c' enl50 pond bot 28 cent per pond. Een symptoom der droogte is wel zeer zeker dit nlaatt* nota bene midden in de zomer met hooi gevoerd woTw.' 5, de koe'en mer met water ontbreekt niet °°k de em" 5e klasse, zevende trekking. 1846 10921 20613 21994 5128 8593 11986 11148 16434 1898 3327 9698 1°9^ 14538 14615 16573 18281 19168 19208 20466 1000.— 400.— 200.— f 100.—

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2