i HHi HlHHi HiHH HHi HHi HHi iiiii HHi Hi iiiii Hifi iiiii iiiii iiiii Dat is de reden! De Bijenkorf HOE HOOGOVENS GROEIDE yAN NABIJ V^1RI VLIEGENDE HOLLANDER concurrent der Verenigde Staten c 3 Laatste kans voor kerkje te Koedijk HET EEUWIG VROUWELIJKE Wedijver op wereld lijnen Nieuwe smokkelmethode Loonregeling bloembollenbedrijt Noord- en Z.-Holland ER IS NOG HOOP! Doktersdienst VOOR DE VROUW i april 1927 Personeelssterkte K.N.H.S., MEKOG en CEMY CAREL COLTOF De Schager markt. 1 ^ingsovereenkimst in net Staatsblad Schiphol en Rijksmuseum trekpleisters van de hoofdstad Spaans directoraat in balling schap Voor het Tribunaal Posthume berechting blad Time, de beschikking gekregen over 6 Constellations, 24 DC 4's en 25 DC 3's en is van plan mei behulp van de staatslening van 37 mjllioen nc; -° andere in de Ver. Staten gebouw de toestellen aan te kopen. In totaal vliegen thans 550 toestel len regelmatig heen en weer op de grote internationale lijnen. Het trans atlantische verkeer is nog voor 75 pet. in handen van Amerikanen, tegen 83 pet in 1946 en men verwacht in de Ver Staten dat dit percentage nog meer zal dalen zolang in Europa de staten grote subsidies blijven verlenen. Er is een tijd geweest, dat de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen, al le in handen van particulieren, een op permachtige positie innamen in het luchtverkeer op grote afstand. De routes over de Atlantische Oceaan, over de -Stille Oceaan, over het vaste land van Azië werden grotendeels uit sluitend door Amerikaanse toestellen gevlogen. De laatste tijd ondervonden de Ame rikanen echter in toenemende mate concurrentie van de Europese maat- ichappijen. Deze krijgen, gezien het grote na tionale belang ervan, in de regel flin ke subsidies van de staat, die daarvoor medezeggenschap heeft, en dat heeft tot gevolg, dat zij zonodig met verlies kunnen werken. DE B.O.A.C. De grootste concurrent is de B.O.A.C. de Engelse maatschappij De B.O.A.C. heeft echter in 1946 een verlies gele den van 5 millioen pond, terwijl voor 1947 een nog groter tekort wordt ver wacht. De Britten hebben een bekend luchtvaartexpert, Straight de leiding opgedragen, maar het is de vraag of deze de B.O.A.C. er boven op kan helpen. De Britten moeten werken met verouderd materiaal, veelal met omgebouwde bommenwerpers en de dollars om nieuwe Amerikaanse toe stellen te kopen, ontbreken. EN ANDEREN Dat geeft de kleinere Europese lan den, wier dollarpositie iets gunstiger is, de kans zich een blijvende plaats te verwerven op de grote wereldlij- nen. De Air-France, de Franse maat schappij, is na de oorlog sterk opge komen. Ze vliegt thans met 185 toe stellen, waarvan er 75 tot de nieuw ste Amerikaanse types behoren. Van uit Parijs wordt geregeld gevlogen op Sjanghai, New York, Frans-West- Afrika, Rio en Buenos Aires. De Belgische maatschappij, de Sa bena, floreert. Het laatste jaar werd een winst behaald van 2 millioen dol lar, genoeg om een deel van de door de staat verstrekte subsidies terug te betalen. Drie weken geleden werd met het type Douglas DC 6 een lijn geopend op Amerika. Noorwegen, Zweden en Denemar ken hebben een gezamenlijke Scandi navische Mij., de S.A.S. Deze verzorgt tal van lijnen op kleinere afstand en maakt plannen tot uitbreiding van de activiteit op de grotere lijnen DE K.L.M. Een geduchte concurrent in de strijd om de beheersing van de grote lucht wegen is volgens de Amerikanen de K.L.M. De K.L.M. heeft onder de energie ke leiding van Plesman, aldus het De douane-techerche heeft dezer da gen een knoeierij op grote schaal ont dekt, waardoor ons land voor duizen den guldens zou zijn benadeeld, wan neer hier niet zo snel en doortastend was ingegrepen, aldus meldt „Trouw". De ontduikers verzonden de gelds waarden niet per brief, doch als druk werk, veronderstellende, dat deze niet zouden worden gecontroleerd. Toen dit wel geschiedde, deed men op de centrale punten, waar de buitenlandse post geconcentreerd wordt, een merk waardige ontdekking. Men vond tientallen- onschuldig uit ziende drukwerken, waaronder vrij wel allen grote Nederlandse dagbla den, weekbladen en andere tijdschrif ten, waarin de verzenders bankbiljet ten van f 100, f 25. 10 of van f 2.50 hadden geplakt. Meestal plakte men deze bankbiljetten op die plaatsen van de krant, waarop foto's stonden, zodat men het geld ook bij doorlich ting van de kranten niet spoedig zou ontdekken. Voorts ontdekte men kranten met tientallen postzegelantwoordcou pons, die in het buitenland tegen vreemde valuta konden worden inge wisseld. Er zijn reeds verscheidene processen-verbaal opgemaakt. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de voor het bloembollenbedrijf in Noord- en Zuid-Holland benoorden de Waterweg voor 1947'48 afgesloten collectieve arbeidsovereenkomst met enige aanvullende bepalingen en wijzi gingen goedgekeurd en deze ook bin dend verklaard voor de niet-georgani- seerde werkgevers en werknemers. Zulks met terugwerkende kracht van 1 Maart 1.1. Het loon van de volwas sen vaste arbeiders van 21 jaar en ouder, alsmede van de losse van de zelfde leeftijd in het tijdvak Novem ber t.m. April bedraagt 39.per week en van 20 jaar ƒ35.19 Jr. ƒ31.—, 18 jr. ƒ27— en 17 jr. ƒ23— en van de losse arbeiders in het tijd vak Mei t.m. October 21 jr. en ouder ƒ43—, 20 jr. ƒ39—, 19 jr. ƒ35—, 18 jr. 31— en 17 jr. 27—. De nor male arbeidstijd is van April t.m. Oct. van 7—18 uur met 2'4 uur schaft en van Nov. t.m. Maart van licht tot donker, doch niet vóór 7 uur en niet later dan 17.30 uur. Des Zaterdags tot 12 uur. Overwerk wordt betaald met 1.05, nachtarbeid met 1.50 per uur. Vaste arbeiders hebben recht op 6 dagen vacantie met behoud van loon, losse 1 dag per twee maanden dienst betrekking. Vaste arbeiders (gehuw de of kostwinners) hebben aanspraak op 30 Rflnl. Roeden gemest aardappel land of 60 R.R. paden plus voor elk kind beneden 15 jaar resp. 2 Vfc en 5 R.R. tot een maximum van resp. 20 en 40 R.R. In plaats van land mogen ook aardappelen worden verstrekt. Losse arbeiders met ten minste 5 maand onafgebroken dienstverband hebben recht op 10 H.L. goede cons.- aardappelen plus voor elk wettig kind 114 H.L. tot een maximum van 10 H.L. Ac«ioordwerkzaamheden moe ten zoveel mogelijk worden beperkt. Voor delven, planten en rooien bevat de regeling tarieven. Boven deze ta rieven ontvangen de losse arbeiders in het tijdvak 3 Maart25 October 80 cent per dag of 4.per week. Bij werk in accoord wordt bij onderbre king wegens regen enz. geen loon be taald. Voor bollenpellen is het tarief ten hoogste 75 cent per mand en voor gladiolen schoonmaken ten hoogste 80 cent per mand. Voor werk, waarvoor geen tarieven zijn vastgesteld, moet 't tarief zodanig zijn, dat bij behoorlijke prestatie ten minste 10% en ten hoog ste 30% boven het tijdloon kan wor den verdiend. In de haven van Tjandjong Priok staat een grote olie-opslagplaats in brand. Verschroeide aarde FRANS-MAROKKAANS DEELGENOOTSCHAP Frankrijk zal het huidige protecto- reatsverdrag met Marokko vervangen door een verdrag van deelgenoot schap, dat zal zijn gebaseerd „op het gemeenschappelijk belang van de vei ligheid der beide landen en op hun intellectuele en morele verwantschap" Van Zaterdag 23 Aug. 16 uur tot Maandag 25 Aug. 8 uur zijn bij geen gehoor bij de eigen arts, alleen voor spoedgevallen, aanwezig de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, Van Slooten, de Boer, Groenhart, v. d. Sluis en Swaters. In district West- Friesland zijn de artsen Van der Meer, Westwoud, Schram Spanbroek, en De Vries Benningbroek aanwezig. De dierenartsen Dekker 't Zand en v.d. Kolk, Nieuwe Niedorp zijn aan wezig. (Van onze speciale verslaggever) Ofschoon we reeds schreven, dat het oude gothische kerkje van Koe dijk aan de sloper is verkocht en volgende week officieel aan de af braak zal worden begonnen, bestaat er, zoals w(j gistermiddag van de burgemeester van Koedijk in zijn functie van president van het kerk bestuur vernamen, nog een kleine kans, dat dit treurige lot kan worden voorkomen. Er is nog een allerlaatste, men zou haast zeggen posthume, noodkreet aan Rijksmonumentenzorg in Den Haag ge richt. Wordt een gunstig antwoord ontvangen dan zal de zaak opnieuw onder ogen moeten worden gezien, zo niet dan zullen de houwelen hun tra gisch werk voltrekken. Tragisch is deze geschiedenis inder daad. Vele monumentale en oude ge bouwen werden door het oorlogsgeweld vernield. Dit kerkje, daterend uit de veertiende eeuw, zou zeer waarschijn lijk zijn blijven voortbestaan als de oorlog niet gekomen was. Nadat enkele tientallen jaren geleden een gedeeltelijke doch niet afdoende restauratie plaats vond, werden in 1939 de plannen voor een definitieve restau ratie opgesteld onder leiding van wij len architect Zaal uit Alkmaar. Beno digd zou zijn geweest een bedrag van f 35.000. Hiervan zou ongeveer f 6000 ten laste van de kerkelijke gemeente komen. Een daartoe gehouden collecte bracht f 2100 op. De oorlog als spelbreker De oorlog kwam en van alle plannen moest worden afgezien. Pogingen om het dak van de kerk met lei te beleg gen mislukten. Er was geen materiaal. Wind, regen en vorst hadden op de lange duur vrij spel en zetten hun af brekend werk voort. Het is thans bijna levensgevaarlijk om de kerk nog te betreden. De godsdienstoefeningen worden nu gehouden in de pastorie. Persoonlijk konden wij constate ren, dat de Noordoostelijke muur ge heel is gescheurd en afbrokkelt. De steunberen hebben geen contact meer met de muur en vallen in elkaar. Het interieur verkeert in een al even bouwvallige toestand. Vorige week viel een der grote dwarsbalken to taal vermolmd naar beneden; andere balken vertonen dezelfde neiging. Eén der steunbalken van de toren is geheel van de plaats gedrongen. Het spreekt vanzelf, dat direct na de bevrijding alle instanties weer aan het werk gingen om het behoud van de kerk alsnog te verzekeren. Het is het enige oude bouwwerk, dat de ge meente nog bezit en waaraan men als zodanig en als bedehuis, welks klok de Koedeijkers van geslacht op geslacht ter kerkgang riep, zeer is gehecht. In dien de kerk gesloopt wordt gaat het gehele aanzien van het dorp verloren. Iedere X is 200 man Thans zou voor de restauratie een bedrag van minstens f 160.000 nodig zijn. Rijksmonumentenzorg, dat een groot deel van het benodigde bedrag zóu moeten voteren, heeft op het ver zoek om restauratie niet gunstig be: schikt. Tijdens de oorlog zijn er zo veel waardevolle monumentale gebou wen en huizen vernield, die nog her steld moeten worden, dat lang niet alle in aanmerking kunnen komen. De be schikbare geldmiddelen zijn daarvoor niet toereikend. Tot deze laatste ca tegorie behoort ook de kerk van Koe dijk. Bovendien zou de gemeente zelf dan een vijfde van dit bedrag, dus on geveer f 30.000 moeten opbrengen en dat lijkt wel uitgesloten. Weinig hoop. Als deze laatste noodkreet nog in gunstige zin zal worden beantwoord, zal dat boven verwachting zijn, vertelt ons de president van het kerkbestuur. Ik kan mij haast niet voorstellen, dat men de weigering welke na serieuze besprekingen viel, nu ineens intrekt. Maar zolang er leven is, is er hoop en wij hopen nog. Er komt in elk geval een noodkerk en wel de houten Zwitserse kerk, die thans te Wieringerwerf staat. Het doel zal in geval van sloping worden in de toekomst een nieuwe kerk te bouwen. Het geld, dat vóór de oorlog werd op gehaald, zou dan als basis kunnen die nen voor het vormen van een bouw fonds voor de nieuwe kerk en dus wel niet voor het bestemde doel doch wel voor het goede doel worden gebezigd. Kerkbestuur en Gemeentebestuur hebben hier gedaan wat mogelijk was. Hen kan hier zeker geen verwijt ge maakt worden. Het verdient aanbeve ling de situatie te zien zoals zij wer kelijk is, dan zal men veel begrijpen, al kunnen wij de weemoed in vele harten peilen Maar zoals gezegd: er is nog één kansje. Wij hopen spoedig de uit' slag van dit laatste verzoek te kunnen melden. 192»! I92>5 192)9 1942) OVERGENOMEN UIT HET TIJDSCHRIFT „SAMEN" Etton Bagetti de bekende ontwerper en bouwer van race-auto's is te Parijs overleden Maur'ce Chevalier zal met de Ramblers samen in Oostende en Knoche optreden De nieuwste aanwinst van de K.L.M. een Lockheed Constellation is uitgerust met schroe ven die op „achteruit" kunnen draaien; het vliegtuig kan er mee „remmen" In Italië is een nieuwe partij: de Nationalistische Beweging voor Sociale Democratie opgericht De raad van Reeuwijk heeft wegens de onhoud bare stank een verbod tot het houden van bokken en schapen uitgevaardigd De Britse kruiser „Ajax", o.a. be trokken bij het tot zinken brengen van de „Graf Spee" en de „Bismarck" kruist thans voor de Italiaanse kust om illegale Joodse emigranten te onder scheppen De Joegoslavische vice- premier heeft de Katholiek kerk van reactionaire, volksvijandige politiek beschuldigd In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam zal een Breitner- tentoonstelling en een expositie van Leerdams glaswerk worden gehouden De beruchte Amerikaanse neger- hater, senator Bilbo is gestorven Naar aanleiding van de ramp in Cadiz heeft de premier van de Spaanse re gering in ballingschap de vraag gesteld waaraan in de wapenfabriek te Cadiz dag en nacht gewerkt werd Het contingent Nederlandse bezoekers voor de Leipziger Messe is vastgesteld op 500 •- Het oorlogskerkhof in Venlo wordt opgeheven; de stoffelijke over schotten van de geallieerde soldaten worden naar een begraafplaats bij Nij megen overgebracht Canada zal binnenkort waarschijnlijk 3000 ver plaatste personen per maand toelaten; ook president Truman heeft verklaard de imm' tie-quota te willen ver groten In Zandvoort is een 66- jarige kunsthandelaar verdronken. De Reynolds Bombshel" is door de eigenaar te koop aangeboden België en Luxemburg zullen 40.000 ton spoorrails aan de N.S. levere Onder de leerlingen van een lyceum in Bergen op Zoom die terugkeerden van een vacantiereis naar Frankrijk, zijn negen typhusgevallen geconsta teerd. Er is tegenwoordig een groot aantal vrouwen, dat beweert, dat hun mede zusters zij zelf natuurlijk niet de mannen te veel verwennen. Ja, ze gaan nog verder. Ze zeggen, dat het over grote deel van de mannen al verwend is nog vóór het getrouwd is, en wel door de moeders. Misschien is er een grond van waar heid in beide beweringen. Bij het nauwkeurig gadeslaan van het dage lijkse leven in een groot gezin, zien we meestal dat de plichten, die aan de meisjes gesteld worden, veel en veel zwaarder zijn dan die welke de jon gens hoeven te vervullen. Immers, van al betrekkelijk zeer jeugdige leeftijd wordt het door de moeder en ook door de andere, vooral mannelijke huis genoten, als vanzelfsprekend be schouwd, dat de meisjes diverse werk- jer uit moeders hand nemen. Zodoende wordt er op heel wat uurtjes van de vrije tijd van die kleine en grotere meisjes beslag gelegd. Zowel van de meisjes, die nog op school zijn, als van haar die reeds in fabriek, atelier of kantoor werken, worden deze tege moetkomingen in het huishouden ge vraagd en verwacht. Geheel veroordelen willen wij deze gang van zaken niet. We zouden ech ter willen zeggen: het kan wel eens minder; en in ieder geval behoeft de door de meisjes vrijwillig of met tegenzin gegeven hulp niet als van zelfsprekend te worden beschouwd door iedereen, speciaal door de jon gens. We vragen ons zelfs af: zouden de jongens ook niet wat kunnen hel pen? Als ze gaan kamperen doen ze vrijwillig en met plezier alle moge lijke werkjes, die ze thuis beneden hun waardigheid achten. We vragen ons echter ook wel eens af: zouden de vrouwen werkelijk anders willen? Be ginnen ze niet allen dadelijk na het trouwen met frisse moed de voetspo ren te drukken van de moeder, die haar zoon juist heeft afgestaan? En is dit verwennen niet een deel van het leven van de vrouw, dat de meesten niet zouden willen of kunnen missen? Laatst hadden wij met enige jonge moeders een gesprek over dit onder werp. En of het nu door dit gesprek kwam, zullen we wel nooit geheel zui ver kunnen vaststellen; in ieder geval deed zich iie middag iets voor, dat aan al onze bespiegelingen een vrij on zacht einde maakte. Het ging om een heel klein schepje, dat door het zusje gevonden was en dat de begerigheid opwekte van het iets oudere broertje. Hij trachtte het op alle mogelijke wijzen te veroveren, te ontfutselen aan de stevige handen van de kleine meid. En tenslotte moest moeder er zich mee bemoeien. Het drama bereikte zijn hoogtepunt, toen de kleine baas voor straf uit de zonnige tuin naar binnen verbannen werd, waar hij in alle toonaarden he vig protesteerde tegen de onrechtvaar digheden van het leven, maar waar hij. ondanks alles, de gedachte aan het schepje, of eigenlijk aan het bezit van het schepje, niet kwijt raakte. Enfin, na gedane belofte van beterschap mocht hij zijn onvrijwillige gevangen schap weer beëindigen. En toen kwam het einde, onverwacht en verrassend. Daar zat het tweetal weer. Echt vra gen om het schepje dorst de kleine man nog niet. Hij voelde de ogen van moeder in zijn kleine rugje priemen. Hij zat en keek alleen maar. Keek naar het zusje, keek naar het schepje. En toen maakte het zusje een einde aan alle paedagogische lessen van moe der. Spontaan keerde ze zich naar het broertje, keek even naar het verhuil de gezichtje en stak toen bereidwillig haar hand uit, waarin het gewraakte schepje. „Daar", zei ze alleen maar, „je mag het hebben". Het eeuwig vrouwelijke, de zucht om te verwennen, had gezegevierd. Het is niet zomaar toevallig, dat Carel Coltof nu pas BONT verkoopt. Integen deel, er is een logische reden voor en wij zeggen U deze graag: BONT is n.1. een aparte studie waard en w(j wilden deze afdeling niet aan onze zaak toevoegen, voor wfl volkomen ter zake kundig waren. NU z(jn wij dan ook in staat U volledige voorlichting te ge ven. Dat is voor U van groot belang. Tevens is er nu dit voordeel, dat wjj uit sluitend de nieuwste modellen tegen de nog lage zomerprijzen in voorraad heb ben. Daarom kunt U zich vol vertrouwen tot ons wenden. Een bezoek kost niets en verplicht U evenmin tot iets. SPOORSTRAAT, HOEK KONINGSTRAAT. Voor de Centrale werden overgeno men 83 koeien, 8 stieren, 41 pinken, 4 graskalveren, 50 nuchtere kalveren er, 82 lammeren. Nu Augustus voor drie-vierde weer verstreken is, is van de grasgroei mets meer te verwachten met als gevolg dat de handel mis schien wel hoofdzakelijk gericht zal worden op overname voor de Cen trale. De bonnen daalden hier tot 434 cent. Op de gebruiksveemarkt was de handel zoals elders lang niet naar wens, b.v. voor zes weken terug no teerden wij voor de kalf- en melk koeien f 750.-. Nu de laatste twee we ken hoogste notering f 550,-. Dus nog al een groot verschil. Deze daling gaat toch wel een beetje te hard. De prijzen van de geldekoeien blijven de laatste weken vrijwel gelijk, notering tot f 450.-. Hier zit anders ook weinig gang in. Pinken zijn nogal, wat de prijzen betreft, zeer afwisselend. Van daag hoogste notering f 350.- met een kalme handel. Van de opleving in de paardenhandel valt niets te merken. In tegendeel was de handel hier van daag zeer slecht. Voor de beste paar den was de noteripg van f 800.- tot f 1000.-. Oudere paarden van f 400.- tot f 800.-. In slachtpaarden is tegen woordig weinig te doen; dat zit hem cok wel in verschillende factoren. De handel in wolvee had een zeer kalme loop De schapen golden minder dan bi; de vorige weken. Bij ooilammeren was de notering van f 25.- tot f 38.- Rammen van f 20.- tot f 30.-. Ram- lammeren worden grotendeels gele verd en verhuizen van de markt naar de Centrale. In bokken en geiten wej- nig of niets te doen. De handel in bigden leek wel iets beter prijshou dend. Hennen een goede handel. Ko mmen en nude kippen matig. Het was °en druk bezochte markt. In het staatsblad van gisteren is op genomen de wet van 22 Augustus 1947. houdende goedkeuring van de op 7 Augustus 1947 te Washington tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de In ternationale Bank van Herstel en Ont wikkeling - gesloten leningsovereen komst Terwijl veertien dagen geleden de 300.000ste bezoeker op Schiphol werd geregistreerd, passeerde gisteren reeds de 400.000ste bezoeker. Het bezoek aan het Rijksmuseum is eveneens indruk wekkend. De tentoonstellingen „Ween- se Kunstschatten" en „Eigen werken" (met de Nachtwacht) zijn in totaal door 147.548 personen bezocht. Te Parijs is medegedeeld, dat de Spaanse gematigd-socialistische partij in ballingschap een directoraat van 3 leden zal benoemen ter vervanging van de Spaanse republikeinse rege ring in ballingschap. Het directoraat zal de taak krijgen, de nodige stappen te doen ter bereiking van de val van Franco's regering. Het Tribunaal behandelde gistermorgen order presidium van mr E G J Wynne. de zaak tegen de thans overleden J E uit Heer-Hugowaard, waarin als bijzon dere vertegenwoordigster optrad de we duwe van beschuldigde, J G. E. was tijdens de oorlog lid van de NSB geweest, en gaf zijn krachten aan Land stand en Economisch Front. HIJ had zich schuldig gemaakt aan verraad, door een klacht door te geven naar het Hoofd bureau van de PTT, betreffende de antl- Duitee postambtenaar Fransen. Voorts werden er extra levensmiddelen In ontvangst genomen ln verband met het feit, dat één der zoons bij de Wehrmacht was ingedeeld. Het Tribunaal beschikte over gunstige verklaringen betreffende mevr E., die het ln politiek opzicht niet met haar man eens zou zijn geweest Op 28 Augustus zal ln deze zaak uit spraak worden gedaan.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3