Noordhollandse wielrenners in voorste gelid HkecéedcM Nel van Vliet in Amerika LANDBOUWERS TEGEN POLITIEK VAN MINISTER Henninken Elswijk winnen Maandag 25 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 9593 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOECRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA H.M. de Koningin nam persoonlijk deze foto van het Prinselijk Gezin 26 doden en 47 ge wonden bij spoorweg ongeluk te Berlijn Regeringscrisis in Griekenland Weer een mijnontploffing in Engeland Vüegboot in zee gestort Nel van Vliet verbetert Amerikaans record Opnieuw relletjes in Londen Kloosterboer aan Nederland uitgeleverd Z.A.-visa voor reizen in Duitsland Morgen nog geen regeringsverklaring inzake Indonesië Britse mijnwerkers zullen zes dagen werken Joodse emigranten zullen zich verzetten Manifest van Generaal de Gaulle Dr. v. Mook naar Oost-Borneo H.M. de Koningin en de Prinsessen in aandacht voor Prinses Marijke BUREAU: Koningstraat 73-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaai f 3.—t per post f 3.65 H« ofdredftcteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. Vermoedelijk doordat een wegge worpen brandende sigaret de inhoud van een lekkende kan met ontbrand- bare vloeistof vlam deed vatten, is een houien spoorwegwagon, waarin een aantal arbeiders van hun werk in de Sovjet-zone van Berlijn naar hun huizen in de voorsteden terugkeerden, in brand geraakt. 26 arbeiders vonden de dood in de vlammen, terwijl naar schatting 47 arbeiders voor het merendeel zeer zware verwondingen opliepen, zodat men voor het leven van een zestal van hen vreest. De Griekse minister-president, De- metrios Maximos, heeft aan koning Paul het ontslag van zijn gehele ka binet aangeboden. De koning heeft Tsaldaris, de leider van de Volkspartij en minister van Buitenlandse Zaken in het aftredende kabinet opdracht gegeven om een nieuw kabinet te vormen. Tsaldaris verklaar de dat hij op alle partijen een beroep zal doen om aan de nieuwe regering deel te nemen. Het plan van de populistische partij voor een coalitie met de liberale, waar in beide partijen op gelijke voet zou den zijn vertegenwoordigd, is door de liberalen afgewezen. De Koning heeft Zondagavond de aftredende minister-president, Maxi mos, en de leider der populisten, Tsal daris, bij zich ontvangen. Vrijdag te middernacht deed zich in de mijn Morrison North een explosie voor, waardoor 24 mijnwerkers van de nachtploeg werden verrast; 19 hunner zijn om het leven gekomen. Dank zij de onvermoeide arbeid van reddingsploe gen konden vijf mijnwerkers, die brandwonden hadden opgelopen, be vrijd worden. Zij werden in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. Volgens Reuter zijn zeven personen gedood en 10 vermist. Een vliegboot van de British Overseas Airways voor de dienst Hongkong-En- geland, is bij het neerstrijken nabij de Bakrein-eilanden in de Perzische Golf in zee gestort. Tien van de 26 inzitten den werden gedood, terwijl een persoon ernstig werd gewond. Weersverwachting, geldig van Mmdagochtend tot Maandag avond. PLAATSELIJK OVER DRIJVENDE WOLKENBANKEN Plaatselijk overdrijvende wolken- Danken, doch vrijwel overal droog weer met meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering van tempera tuur. Tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen, welke thans te Chica- go worden gehouden, heeft de Neder landse wereld-recordhoudster Nel van Vliet de titel behaald op het nummer 200 M. schoolslag. Haar tijd bedroeg 2 min. 58,6 sec. De titelhoudster, de Amerikaanse Nancy Merki, eindigde als tweede in 3 min. 14.9 sec. Met betrekking tot Nel van Vliet's overwinning, wordt er op gewezen, dat haar tijd van 2 min. 58,6 bijna 8 secon den beter is dan het Amerikaanse dames-record, dat met 3 min. 6.3 op naam staat van Clare Dennis. Het werd gevestigd in 1941 te Los Angeles. Nel van Vliet is de snelste school slagzwemster, die ooit in Amerika r uitgekomen. Zij won met een voor sprong van 18 yards op de Amerikaan se titelhoudster Nancy Merki. De Nederlandse zwemster Nel van Vliet heeft Zondag te Chicago het Amerikaanse record op de 100 meter schoolslag met een tijd van één minuut en 21 6/10 seconde gebroken. Zondagavond heeft de Londense po litie een vergadering van de Britse liga van oudgedienden, die vroegere volgelingen van de Britse fascistenlei der Mosley onder haar lede» zou tel len, opgebroken, waarop de woedende menigte een paar straten verder trok en een communistische vergadering verstoorde, waarbij zij op dezelfde ma nier te werk ging als verleden Zon dag. Wel waren de gevechten thans ernstiger dan vorige week, daar men nu van boksbeugels en stenen gebruik maakte. De politie wist de vechtende par tijen te scheiden. Op 21 Augustus j.1. werd J. Klooster boer, uit St. Pancras, die in Januari 1946 uit zijn detentie ontsnapte, door de Belgische autoriteiten aan Nederland uitgeleverd. Hij is thans ter be schikking van de Haagse PRA ge steld en ingesloten in de strafgevange nis te Scheveningen. Zoals bekend gaf Kloosterboer in 1939 en begin 1940 aan de Duitse spionnagedienst de afvaart- tijden van de uit de havent van Am sterdam en Rotterdam vertrekkende ge allieerde schepen door, als gevolg waar van verschillende dezer schepen door Duitse onderzeeërs werden getorpe deerd. Na zijn ontsnapping liep Kloos terboer enige tijd geleden met een door hem gekochte mijnenlegger de haven van Ostende binnen met het doel van daar naar Zuid-Amerika te vertrekken. Bij deze poging werd „kapitein" Kloos- tertioer door de Belgische autoriteiten gearresteerd. Stoffelijke overschotten van gevallen Nederlanders in Duitsland worden teruggebracht Ingevolge beslissing van de rege ring zal thans worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op over heidskosten van Nederlanders, die in Duitsland tengevolge van oorlogshan delingen of terreurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die vrijwillig zich naar Duitsland begaven en onvader- landslievenden vallen hier niet onder. Uit de aard der zaak zal met de uit voering dezer werkzaamheden enige jaren gemoeid zijn. Uitsluitend zullen worden overgebracht de overschotten diergenen, wier identiteit volkomen vaststaat, die afzonderlijk begraven liggen en op wier terugkomst de naas te verwanten prijs stellen. Zij, wier overschot in massagraven liggen, zul len ter plaatse moeten blijven rusten. Aangevangen wordt in de Russische zóne, daarna volgen de andere zónes. De directie der Nederlandse Spoorwe gen heeft spontaan tot de tegenover de gevallen landgenoten bijzonder sympathieke daad besloten om de stoffelijke resten op Nederlands ge bied kosteloos te vervoeren in daar toe eveneens kosteloos geschikt te ma ken wagons. Naar wij vernemen kunnen vanaf 15 September a.s. in beperkte mate visa voor de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland worden verstrekt boven het tot dusverre toegestane quotum. Deze visa, die uitsluitend gelden voor potential buyers (zakenlieden die koopcontracten denken af te sluiten) geven geen recht op accomodatie. Hiervoor moet men dus zelf zorgdra gen. Adres aan fractieleiders Naar wjj vernemen heeft de Stich ting voor de Landbouw een schrijven gezonden aan de voorzitters der frac ties van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin o.m. wordt gezegd, dat de toestand in land- en tuinbouw dermate critiek is geworden, dat de Stichting voor de Landbouw het niet met haar verant woordelijkheid overeen kan brengen de kamerfracties niet rechtstreeks in te lichten. Het komt ons gewenst voor vast te stellen, dat in toenemende mate het be leid van de Minister van Landbouw het noodzakelijk vertrouwen in de boeren- kringen begint te verliezen en de gerin ge mate van overeenstemming tussen de Stichting en de Minister ten aanzien van de prijsvaststellingen moge o.a. blijken uit het feit, dat er slechts voor een enkel agrarisch product een zekere mate van overeenstemming werd be reikt. Zoals het er thans voorstaat, dient óf de koers der regering te veranderen öf de landbouw zal deze zelf veranderen, door zijn medewerking te weigeren aan alles, wat hem tenslotte zelf dupeert. Vele leden van de bij de Stichting voor de Landbouw aangesloten stands organisaties zijn dermate overtuigd van hun goed recht, dat zij 't welhaast de Stichting euvel duiden, dat zij geen sta king gelast bij zulk een evident onrecht. Dit ingrijpend wapen wenst de Stich- Naar het ANP verneemt heeft de regering besloten Dinsdag a.s. nog geen verklaring over de Indonesi sche kwestie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal af te leggen. De secretaris-generaal van de Britse Nationale Mijnwerkersbond, Arthur Horner, heeft verklaard, dat de mijn werkers „als lening" tot Mei 1948 weer zes dagen per week zullen werken om de regering in de crisis te helpen. Zij willen van September tot Mei 1948 elke Zaterdag 6% uur werken. HOGE COMMISSARIS IN PALESTINA NAAR ENGELAND Naar uit bevoegde bron wordt verno men, zal Sir Alexander Cunningham, de Britse Hoge Commissaris in Palestina, deze week naar Engeland vliegen om met de Britse regering besprekingen te voeren. De datum van zijn vertrek wordt om redenen van veiligheid geheim gehou den. ting voor de Landbouw echter welbe wust niet te hanteren. Op grond van het bovenstaande doet de Stichting voor de Landbouw een ernstig beroep op de leiders der kamer fracties om met de middelen die de Staten-Generaal heeft, de Minister van Landbouw tot een andere politiek ten opzichte van de landbouw te brengen". Aan boord van een der drie Britse schepen, die de illegale Joodse emi granten naar Hamburg brengen, heeft een der Joodse leiders gesproken over de „beslissende strijd te Hamburg". Alleen lafaards en verraders zullen aan land gaan, zo zeide hij. Wij ande ren zullen echter aan boord blijven en tot het einde toe weerstand bieden. De spreker werd toegejuicht door de 1500 opvarende Joden. De schepen bevinden zich thans ter hoogte van Alicante aan de Spaanse kust. De reis naar Hamburg zal nog tien dagen duren. In een manifest heeft Generaal de Gaulle een beroep op het Franse volk gedaan om bij de gemeenteraadsverkie zingen in October de „Rassemblement du Peuple Francais" te .steunen en zo de Franse Republiek te hervormen en de staat dienstbaar te maken aan het gemeenschappelijk belang. Het manifest gewaagt van een „ern stige situatie" waarin de eenheid van het land wordt bedreigd door „Sepa ratisme" en de rivaliteit der partijen". De Gaulle verklaart, dat zijn „Rass emblement" in geheel Frankrijk can- didaten zal stellen. „Ieder aftredend raadslid, onverschillig voor welke par tij hij vroeger is gekozen, kan, zonder aan zijn overtuiging ontrouw te wor den, als candidaat voor „Rassemble ment" optreden, mits hij zich verplicht deze beweging te volgen". Met nadruk herhaalt de Gaulle. dat de rassemblement geen partij is en dat de candidatenlijsten zullen worden sa mengesteld uit mannen en vrouwen van verschillende overtuigingen, „die willen samenwerken in de redding van het Franse volk". Dr. van Mook zal zich met v. d. Wal, directeur van het binnenlands bestuur en enkele andere regeringsautoriteiten naar Samarinda begeven om op 26 Augustus de opening van de Federale Raad van Oost-Borneo bij te wonen. Onze Noordhollandse wielrenners op de weg laten zich voortdurend meer gelden en zij behoren op het ogenblik ongetwijfeld tot de kop groep. Het*spreekt vanzelf, dat we hier de amateur-wegrenners bedoelen en dat kan ook haast niet anders, want het gemis aan wielerbanen belet de jongeren, om baanrenner te worden. Dat is jammer. Temeer, omdat de geschiedenis geleerd heeft, dat onze Noordhollandse renners uit het goede hout gesneden zijn. Om dat even duidelijk te maken: vóór de oorlog hadden we hier een baan op Wieringen, één in Alkmaar en één in Assendelft. De eerste bestaat nog, de twee andere zijn verdwenen. Doch wat hebben ze in hun korte be- staanstijd niet opgeleverd! Daar is een Jan Derksen gegroeid, daar heeft een Jan Pronk zich ontwikkeld, daar wer den Piet Evers en Kees Bakker be kend, daar kwam de grote Peters in de voorste rijen en met hem Ooms. Daar drong Klink naar de voorste rijen en heeft, als we ons niet vergissen, ook Vooren zijn aanloop genomen. Nu zijn de wielerbanen verdwenen en moeten de jongeren het op de weg vinden. En al weer blijkt, dat de Noordhollanders prima renners zijn. Week in week uit trekken ze er op uit, steeds successen behalenden. Ze tellen mee, geducht mee. Men oordele. Zaterdag werd de ronde van Hilver sum gereden over 100 km. De uitslag was: 1. Hermink, Alkmaar, in 2 uur 49 min. 34 sec.; 2. Vos, Den Bosch, op 1 meter; 3. Timmermans, Zaandam, op 50 meter; 4. Ton, Hoorn, op 50 meter. Zaterdag werd ook de ronde van Zutfen verreden over 100 km met als resultaat: 1. Elswijk, Zaandam; 2. Wit- teveen, Amsterdam; 3. Ris, Assendelft; 6. Duyff, Zaandam; 7. Henneman, Be verwijk. Zondag ging het in het IJ-bos te Amsterdam eveneens over 100 kg. Eer ste werd hier Wachtman uit Bever wijk in 3 uur 1 min. 10 sec., terwijl de Bruin uit Schagerbrug negende werd. Ons dunkt, dat het lijstje er goed uitziet!

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1