MONICA Ook Duitsland kampt met de droogte Speelbal tussen Washington en Moskou Rivieren vallen - Jand verdort DAMRUBRIEK Wijzigingen ontslagrecht DE PAMPDS-PIRAAT door j. D. VAN exter Van Alles V/at Regen kan nog redding brengen Wij luisteren naar \/AN NABIJ EN VERRE Een jongensstad in Nederland? Hongarije ip de knel „De zwarte hand" zendt dreigbrieven „Ons gaai de zonne niet onder" 7/^\ FEUILLETON Verloofd V Duitse voedsel-deskundigen voor spelden, dat de grootste droogte welke Duitsland in 31 jaar heeft gekend tot gevolg kan hebben dat de oogst in Duitsland 20 percent heneden normaal ral blijven dit jaar. Sedert midden Mei is in geen enkel deel van Duitsland regen van enige betekenis gevallen, waardoor de gewassen voortdurend ver schrompelden en afstierven. Men is echter van mening, dat een groot deel van de oogst kan gered wor den wanneer het binnen tien dagen regent. Weerkundigen in Frankfort verklaar den evenwel, dat zij de zaak donker inzagen zo het binnen zeven dagen niet zou regenen en de vraag is of dit het geval zal zijn. Ondertussen zullen op 1 September in Frankfort Duitse voedseldeskundi gen uit de Britse en Amerikaanse zone bijeenkomen. Men verwacht tegen die tijd een tamelijk juist beeld te hebben van de oogstopbrengst van dit jaar en van de noodzakelijke import. Op 4 September zullen Ameykaanse en Britse voedseldeskundigen bijeen komen en de rapporten van de inspec teurs vergelijken met de Duitse schat tingen, welke naar men verwacht de militaire regeringen zullen onderschrij ven. Niettemin geven zowel de beide ge allieerden als de Duitsers toe, dat het .verlies aan de oogstopbrengst tenge volge van het watergebrek ernstig is. De militaire gouverneur van Hesse, James Newman, werd tijdens een re cente tocht door Hesse door Duitse voedsel-deskundigen meegedeeld, dat de boeren verwachten, dat de oogst opbrengst 20 tot 25 percent beneden normaal zal blijven. TEKORT AAN AARDAPPE LEN. De grootste schade werd ondervon den aan aardappelen, welke met brood het hoofdvoedsel betekenen voor de Duitsers. Britse deskundigen verwachten, dat de aardappelenoogst dit jaar vijf percent lager zijn zal dan verleden jaar, waarin de oogst aan aardappelen reeds 10 percent la ger was dan in 1938, dat algemeen als basisjaar wordt beschouwd. Het schijnt, dat de oogst aan tarwe dit jaar niet zo belangrijk te lijden heeft gehad, daar de graankorrels reeds voldoende waren gezwollen toen de droogte begon. De korrels zijn naar het zich laat aanzien niet merkbaar inge droogd. De feitelijke oogstopbrengst zal echter niet eerder bekend zijn voor dat men volgende week begint met dorsen. Het dorsen zal dit jaar zelfs 'langzaam gaan, wegens gebrek aan dorsmachines, in Hesse b.v. zijn slechts 1700 dors machines voorhanden voor 64.000 boe ren met een gezamenlijke oogst van 350.000 hectaren. In de door de Fransen bezette Rijn palts deglde een verklaring van het voedsel-mïhisterie deze week mede, dat het onmogelijk zou zijn de brood rantsoenen te verhogen, zoals oorspron kelijk de bedoeling was. Het zou, aldus de verklaring eveneens onmogelijk zijn in die gebieden waar het broodrantsoen niet volledig gehonoreerd kan worden dit aan te vullen met aardappelen, zo als gewoonlijk gebeurde. De rivieren zijn ontzett -d gevallen, waardoor de aken verleden week op de Wezer in het gebied van Bielefeld zijn komen stil te liggen. Op de Rijn gaat het scheepvaartverkeer verder, doch de boten moeten in v- land met de lage waterstand slechts licht gela den worden. HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.45 Collegium Musicum Amstelodamense. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtend concert. 10.15 Lichte morgenklan ken. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 George Boulanger met orkest. 12.38 Klaas van Beeck. 1.00 Ned. Strijd krachten. 2.00 Paul Whiteman en orkest. 2.45 Vrolijke plaatjes. 3.15 Gemengd koor. 4,30 Gramofoonpla- ten. 5.00 De Wigwam. 6.00 Negro spirituals. 6.30 Ned. Strijdkrach';n. 7.20 Kareol Septet. 8.30 Licht baken. 9.00 Muzikale tambola. 10.00 Omroeporkest. 11.15 Radio Philharmonisch orkest. HILVERSUM II, 415 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 èn 11 uur. VARA: 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.39 Lichte morgenklanken. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.50 Don Kozakkenkoor. 11.30 Amateurs-pro gramma. 12.33 en 1.20 Dolf van der Linden met het Metropole Orker' 2.15 Omroep Kamerorkest. 3.15 Deens Dansorkest. 4.15 Jan Vogel en accordeon-orkest. 5.15 Jazz-piano. 6.15 Mills-Brothers. 6.30 Om en nabij de twintig. VPRO: 7.30 „Bern 1947". VARA: 8.15 En nu Oké! 9,30 Veel gevraagde platen. 10.00 Hoorspel. 11.15 Avondconcert. Het bestuur van de wereldomroep zal op Woensdag 3 September een be zoek brengen aan de AVRO-studio. Een bezoek waar muziek in zit. De babies boekten gisteren een slechte dag. Te Hilversum verbrandde name lijk een lakspuiterij, waarbij ruim 150 wiegen een prooi der vlammen wer den De Russische kolonel Roma- niock maakte zijn 1578ste parachute sprong, ditmaal van een hoogte van 13.400 meter. Wie hoog springt zal laag vallen. De Duitse krijgsgevan genen in Engeland gaan nog niet naar huis. Ze kregen n.1. van Canada hon derdduizend boeken. Voordat ze die uit hebben.... Over honderdduizend gesproken: de tentoonstelling van Weense kunst in het Rijksmuseum boekte de 100.000ste bezoeker. De Hol landse kunst heeft het nog nooit zo ver gebracht. Hongarije heeft 'n klopjacht op „volks-Duitsers" gehou den en 3500 man in treinen geladen en naar de Sovjet-zóne gestuurd. Een deel der Duitsers pleegde zelfmoord. Of de schrik er ook in zit! Deze warme zomer boekte Scheveningen een triest record. Niet minder dan acht mensen zijn er bij het baden verdronken, doch een veertigtal kon vyorden gered. - Volgens een bericht uit Athene hebben de Griekse opstandelingen weer eens 100 dorpjes bezet. Vraag: waar haalt Griekenland al die dorpjes vandaan? Het internationaal liap- concours te Scheveningen op 13 Octo ber a.s. zal worden besloten met een groot bal de coiffure. Komen de aan sprekers op hun eerstvolgende congres met een „symphonie in zwart"? In de raad van het dorpje Beets bij Hoorn is door een der leden geklaagd over de vele spinnen in de raadszaal. Wat meer vergaderen, heren!Gis teren kon men in de krant lezen, dat de tam-tam het won van de radio Naar onze mening maakt de radio ach ter tam-tam genoeg. En het laat ste berichtje is een tikje droog. De Bilt meldt voor morgen weer warmte en zonneschijn. De stichting kinderhuis „Wees een Zegen" heeft in Bellevue te Amster dam een bijeenkomst belegd, waar de heer J. H. Dijkstra zijn plannen heeft ontvouwd. Inleider wees op de grote zedelijke verwildering van de jeugd en raakte tevens het probleem van de ontstellende werkschuwheid bij jeug dige personen aan. Hij haalde brie ven van verscheidene fabrikanten, die zich er over beklagen, dat zij voor de eenvoudigste werkzaamheden geen personeel kunnen krijgen, Gezien de levensomstandigheden en huisvesting van ontelbare gezinnen is dit volgens spreker niet verwonderlijk. Plaatst men de kinderen in een behoorlijke omgeving dan zijn er behoorlijke men sen van te maken. Teneine dit te be reiken opperde de heer Dijkstra het plan te komen tot de stichting in Ne derland van een gemeenschap van jongeren in navolging van de idee uitgebeeld in de film „Jongensstad". Deze film is ter propagering van de plannen van de heer Dijkstra ter be schikking gesteld door de MPEA, ter wij] Philips een projectieapparaat en de fa. Jongerius een auto voor dit doel afstonden. De initiatiefnemer wil met deze uitrusting door Nederland reizen teneinde de mensen voor zijn plannen te winnen. Hij stelt zich voor op deze wijze tevens een beroep te doen op het personeel van de bedrij ven, die bouwmaterialen vervaardi gen, en op bouwkundigen en techni ci, teneinde hun medewerking te ver werven voor de verwezelijking van een Nederlandse Jongensstad, waar de jongens onder eigen verantwoorde lijkheid zullen samenleven voor het verwerven van het nodige maatschap pelijke verantwoordelijkheidsbesef. In Berlijn zijn in de Amerikaanse zóne illegale wapenfabrieken ontdekt, die oorlogsmateriaal voor Russische rekening vervaar digden. Op de foto ziet men een serie gyroscoop-motoren voor vliegtuigen, onderzeeboten en tanks. (Van een U.P.-correspondent) Er heerst geen feitelijke „terreur" in Hongarije, maar er is wel een grote en groeiende vrees dat die terreur zal komen. De gesprekken over „terreur" zijn vrijwel beperkt tot Boedapest Op het platteland hebben de boeren het te druk met de oogst dan dat zij over politiek zouden praten of dan dat zij zich druk zouden maken over zoiets als een vrees voor een schrikbewind. Als men die gesprekken over „ter reur" tracht te ontleden, komt men onveranderlijk tot de conclusie, dat de verhalen over „verdwijning" van mensen achter de tralies van de politie- gevangenis steeds uit de vierde of vijfde hand komen. Niet één van de 25 mensen die men over de herkomst van hun verdwijningsverhalen ondervroeg, had zulk een geval persoonlijk mee gemaakt. Dat wil niet zeggen dat er nooit iemand gearresteerd wordt. Noch betekent het, dat de drie internerings kampen in cn bij Boedapest of de po- litiegevangenis in de Andrassystraat nr. 60 leeg staan. Het sluit evenmin uit de waarheid van het feit, dat de Hon gaarse staat een politiemacht heeft ge organiseerd, aanzienlijk groter dan het leger. De overgrote meerderheid der Hon garen voelt anti-communistisch. De vrees voor terre"r is dan ook meer psychologisch dan werkelijk. De ge middelde Hongaar is een vurig indivi dualist, die zich ergert aan de steeds toenemende controlemaatregelen op Oplossing probleem 47. Stand. Zw. 9 sch, op: 7, 8, 9, II, 12, 15, 20, 35, 37. Wit 10 sch. op: 18, 22, 23, 24, 29, 32, 34, 39, él, 43. Oplossing. 1. 32—28 (37 x 46), 2. 22—17 (11 x 44), 3. 43—39 (46 x 30), 4. 34 x 3 (12 x 43), 5. 3 x 1 wint. waardige standje op. Zw. 5 sch. op: 9, 10, 20, 34, 39 en dam op 16. Wit 7 sch. op: 18, 22, 23, 31, 32, 41, 42. Wit kan aan zet zijnde winnen, maar niet door direct 1813? te spelen. Want zwart kan dan zowel met de dam 6 sch. slaan (16 x 29) als met schijf 9 (9 x 27). Daarom moet wit als volgt spelen: 1. 32—27! Zwart 16 x 36. Nu 2. alles wat hij doet, op zijn werk, zijn voedsel, zijn lectuur. Bovendien zijn verreweg de meeste Hongaren lid ge weest van de 2100 organisaties (va riërend van zwemclubs tot schietver enigingen die tijdens het bewind van Horthy bestonden en die thans als „fascistisch" staan aangemerkt. Dat maakt hem reeds verdacht in de ogen van de staatspolitie. De Hongaren geven toe dat de „ter reur", zoals zij die kenden onder het Duitse regime van Maart 944Febru ari 1945, niet begonnen is van de an dere kant nu. Maar zij zijn bang dat een dergelijke tijd zou terugkeren. Zij geven ook t- - dat er een verschil is tussen de Duitsers en de Russen. Als men op het ogenblik in Hongarije zich niet met politiek bemoeit, kan man er even ongestoord leven als waar ook, zo erkennen de objectieve Hongaren. Maar er is altijd de angst voor een te rugkeer van de Duitse terreur in Rus- sische vorm. Vooral bij een eventueel slechter worden van de verhoud .g Rusland Amerika kunnen de omstandigheden in Hongarije gemakkelijk slechter wor den, zo meent men. „Telkens als Washington en Moskou ruzie hebben, krijgt Hongarije 'n „veeg uit de pan"." is een veelverbreide mer'ng in Boeda pest. De meeste Hongaren willen geen links regiem, maar ook geen rechts. Zij willen niet terug naar het systeem van Horthy. Zij willen een middenweg vin den, een evenwicht tusset links en rechts en geloven, dat Amerika hen daarbij zou kunnen steunen als het wilde. Zet U nu even het volgende merk- 1813!! Zw. 38 x 29 en Wit 13 x 44! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 48 van P. Kleute Jr. (Zie diagram). Zw. 8 sch. op: 7, 8, 10, 12, 20, 25, 30, 37. Wit 8 sch. op: 21, 23, 28, 29, 31. 34, 39, 42. Wit speelt en wint. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de Stich ting van de Arbeid aan de minister van Justitie advies uitgebracht over wijzigingen in het ontslagrecht, welke in de laatste Troonrede waren aan gekondigd. Voorgesteld wordt, de opzeggingster mijn langer te doen zijn, naarmate het dienstverband langer heeft geduurd, zodat b.v. iemand die 13 jaar in dienst is geweest, ontslag kan nemen of krij gen na inachtneming van eèn opzeg gingstermijn van 13 weken. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat het ontslag ongedaan kan worden gemaakt door de rechter, wanneer het kennelijk onredelijk is. Vele agenten, eigenaren en direc teuren van Braziliaanse, Belgische en Chinese maatschappijen te Cairo heb ben dreigbrieven ontvangen in verband met de houding van de respectieve landen ten aanzien van de Egyptische kwestie voor de Veiligheidsraad. Sommige dezer dreigbrieven waren ondertekend: De Zwarte Hand. Coovrlabt R.D.P r7, DOOR. DE AUTO- T JE BEDOELT U') RADIO SPRAK EEN H'J MET ZO'H VENT HEUCOFTED. INTO'NDING MET DUS "TOCH. WIEKEH EROP. Er zijn na de laatste oor log al heel wat conferen ties geweest Vredesconfe renties werden ze meestal wel niet meer genoemd, maar die op politiek gebied hadden en hebben nog altijd tot doel: ordening van de chaos, herstel, op bouw, een nieuwe wereld. Veel werd er bereikt, veel werd er niet bereikt. Maar gelukkig domineert nog de conferentietafel, waarbij we mogen hopen dat het nuchtere verstand niet op de vlucht slaat en het hart niet verkeert in een stuk steen. Ook de jeugd van de we reld doet weer talloze po gingen om tot elkander te komen Voor de tweede maal werd er een confe rentie van de Democrati sche Jeugd georganiseerd, eerst in Londen, nu in praag. Motto: „Voor de vrede en een betere we reld". De Wereldjamboree werd een feit nu in Frankrijk, bet land dat wel eens ge noemd wordt: De Dame die weet te ontvangen, en die wist te ontvangen Duizenden jongeren ont moetten elkaar in Mcis- son Op de slotavond wero 'n de machtige arena een grote globe rond gedragen °P honderden handen' Handen van Fransen en Indianen, Voor-Indiërs er Heigen, Engelsen en Cn' nezen, Hollanders en Ni ten. Het was een indruk wekkend moment De jeugd droeg de wereldbol en eiste de aarde als het ware voor zich op. Op dat ogenblik ïoest ik even denken aan dictator Hinkie van Toe- menië uit Chaplins film Ook hij omarmde de globe, dacht ik haar te bezien maar hier sprak de machts waanzin van een volk, ver persoonlijkt in de mens Hitier. De globe spatte uit een. Doch hier was het de Jeugd, die uitdrukking gaf aan haar wil deze we reld niet de rug toe te keren, maar voc.it tebou wen ondanks de fouten er. puinhopen van de genera tie. die haar verwekte Én de jeugd olijft sa menkomen Nu weer ln Holland. Dit week-ena' Vrijdag, Zaterdag en Zon dag a.s. wordt om en bij de jeugdherberg te Blari- cum een Wereld Trekker Ronde gehouden Vijfhon derd Schotten, Zwitsers, Zweden, Fransen. Marok kanen en anderen zullen naar het hart van Hollaad komen om daar gezanten lijk te demonstreren votn hun gemeenschappelijke idealen. Onder de heldere sterren hemel, die overal hetze'f de zegt, zullen zij hun fak kels dragen, getuigend va de onblusbare vlam, die in hun harten brandt, de vlam van de Jeugd, dn verlangt, die liefheeft, d de haat verafschuwt Moge deze heilige brand die opnieuw door de idea len wordt gevoed, blijvei doorbranden, om zich heen tasten, anderen in brand zetten en een schoon en zuiver licht verspreiden. De contrasten zijn leg'o zeker Als ge de kraii pakt en ge ziet de foto van de 19.000 kg. zware bom en de bijvoeging, dal de Amerikaanse lucht macht spoedig met deze bom zal gaan experimen teren.... Als in de bios coop het wereldjournaal aan uw ogen voorbij draa t en de stem vertelt u bij de opnamen van .'an em type vliegboot-bommen- werper, dat dit „straks een krachtig wapen ba, blijken te zijndan weet ge opnieuw in we k een wereld ge leeft, a tracht de hoofdfilm ont sproten uit het onmetelijk rijk der fantasieën u an ders te vertellen. „Aan dit Jonge geslachc de taak deze wereld op nieuw te oeheersen, zon» zij beheerst wil zijn, haar niet te laten ondergaan ln haar overmoed en verdwa zing, haar weer te door gronden met geest' Zi schreef Huizinga in zijn boek „In de schaduwen van morgen" anno' 1935 We zijn twaalf jaar ver der. Een tweede wereld oorlog kwam en ging. Do.:h ondanks dat gelden zijn woorden ook nu nog: Al les wat in positieve zin wordt gericht, zal het ne gatieve doen afnemen :n kracht Daarom: Laat de jeugd haar kansen grijpen en ai gaan dan wellicht strak» weer staten ten onder, laat dan het persoonlus geluk en de persoonlijke rijkdom van geest zege vieren boven het andere Dan zal er nog veel ge wonnen zijn. (Van de Wereld Trekkers Ronde wordt a s Zaterdag van 18 "019 00 uur over de radio een reportage ge geven) INMIDDELS HEEFT DE POLITIE DE VRWXT AUTO EN DE CHAUFFEUR GEVONDEN MAAR VAN DEBANCHE.TEN EN..RUOO ONTBREEKT ELK SPOOR.. NAAR HET KNGELb VAN bEKlA RUCK DOOR: J JOKliSEN 65. „Als je in elk geval maar iets stuurt" zei Billy Waters. Hij herinnerde mij deze afspraak nog eens op 't Euston Station, toen zijn moeder, zijn zusters, de kleine hond en ik de volgende Zaterdag 's morgens om elf uur Londen verlieten. Die avond bevonden we ons tussen de lage duinen en te midden van de brem te Port Cariad en luisterden naar het zachte klotsen der golven. HOOFDSTUK XXI. „Hallo, Robert Roberts! Heb je ook brieven voor ons?" riep Theo. Zij was als naar gewoonte zonder hoed naar buiten gerend. Haar hele neus was al aan het vervellen, zo was zij verbrand in die paar dagen, en haar benen zaten vol muggebeten en krabben. Haar doel wa- de brievenbesteller op te vangen. Hij de zoon van de eige nares van onze huisjes, juffrouw Ro berts. Een reus van 'n jongen, die elke dag vijf minuten zijn uniform van post bode aan heeft, want langer heeft hij niet nodig om de brieven aan hun adressen af te geven. „Ja, juffrouw", was zijn antwoord. „Ik heb een prentbriefkaart voor u. Mag ik die misschien hebben, als u 'm gelezen hebt? Bledwen en ik verzame len ze. Ik heb ook nog een brief voor uw moeder en een groot pak voor de vreemde jonge dame". Ik ben „de vreemde jonge dame", omdat ik voor het eerst in Port Cariad ben. „Kijk eens aan", zei T' terwijl zij de brieven enz. bij ons binnen bracht, want we zaten nog aan het ontbijt in de keuken-zitkamer. Dat vertrek bevat drie staande klok ken en vijC paar porceleinen honden, terwijl 't ouderwetse buffet vol blauw met witte borden is. „Het pakje en de br'ef voor Nancy zijn beide van de aangebedene!" Daar bedoelt ze haar b oer mee. „Je loopt nu 'Ug meteen naar een rustig plekje, om je brief in de een zaamheid te genieten". „Natuurlijk, dat gaat niet anders", zei k lachend, want ik bedacht dat ik, behalve dat ene sentimentele gekrab bel van vdn nog nooit een minne brief ontvangen had. Ik heb mijn brief meegenomen naar de duinen. Ik wist er een mooi, beschut plekje, waar ik een schitterend uit zicht had op de baai en de heuvels in de verte aan de overzijde van het wa ter. Wat lijkt het mij grappig, om een brief open te maken, die het bekende adres draagt van het kantoor. Maar deze is niet getypt en ook niet onder tekend p.o. William Waters en dan met krabbelschrift A. A. door meneer Alex- ander. William Waters heeft deze brief eigenhandig geschreven; een mooie hand heeft hij niet Verscheidene zijd- jes lang is de brief. Zou het zo'n stille dag geweest zijn op kantoor? Waarde Nancy, Ik was blij van moeder te horen, (Ik begreep niet, waarom hij die twee woorden onderstreept heeft Had hij soms gedacht dat ik 't eerst zou schrij ven? „dat jullif goed en wel aange komen en in de huisjes geïnstalleerd zijn. Ik ben benieuwd hoe je Port Ca riad vindt Ik hoop, dat je in dat rus tige plaatsje je niet al te zeer vervelen zult, maar ik 'id je gewaarschuwd, dat je er geen boulevards en concer ten, winkels enz. zoudt vinden. Denk je, dat het je mogelijk is, je zonder die gelukkig te voelen? „Hoe vindt je het, om daar in die kleine baai aan de voet van de huisjes te baden? Kun je zwemmen? Anders moet je het leren. „Ik kan je zeggen, dat i'- er naar snak om er zelf ook heen te komen. Met deze hitte is het ondragelijk be nauwd in Londen. Op kantoor is het ook al akelig en benauwd. Jij bent er nooit in Juli geweest. Dan is het er altijd meer dan afschuwelijk. Ik schrijf je later nog wel, wanneer en hoe laat ik denk te komen. „Je gemis werd gevoeld op The Lawn gisteravond. Ik had een kennis mee te eten gevraagd en om later wat te biljarten samen. Hij vroeg, of we samen iet wat muziek konden maken, maar hij bracht er niets van terecht. Ik wou, dat we maar liever in de stad gegeten hadden en daarna nog een paar uurtjes hier of daar heen waren gegaan. „Als ik ga lunchen, loop ik meteen even bij Fuller aan en bestel er een doos met ge olde chocolade. Ik hoop dat ze er een hebben met vergeet-mij- nietjes of zo iets er op, (Ja, die 1den ze. Wit satijn met de bloempjes in IK.. blauwe zijde er op geborduurd). „want Theo merkt alles op. Laat haar echter vooral niet al de chocolade op eten". (Hier wordt het schrift meer haastig en gekrabb 1 „Ik ben juist van d lunch terug ge komen. Ik lunchte samen met oom. Hij praatte even druk als altijd; dat kun je je dus voorstellen." (Ja. dat kaa ik). (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3