Vliegende brigades stemden meerdere n alen Huis van Oranje rustpunt in de branding Brandstoffenkaarten voor kamerhuurders CIJFER 6 Nederland kiest België in Commissie van Drie Benzineprijs met 3 cent verhoogd Rode haan kraaide weer Victorie Bijna honderd doden bij bioscoopbrand te Parijs Dinsdag 2 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 9399 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hongaarse verkiezingen Sociaal-democratische minis ters uit protest afgetreden voor Schoenenbon ïüeeriecicht God behoede onze Vorstin Vuur vrat aan hooi, bos en heide Von Paulus pleitbezorger der Sovjets Staking bij de „Holland" duurt voort Joodse en Arabische Staat in Palestina Verklaring onzet regering Ouders wierpen hunkinderen van het brandende balcon Mr. Van Royen in v ons land BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Oiro 449041 Dtr.: J. Bijlsma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TAftTBVKN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 14 woorden 7j cent. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal f 1.—, per poet t 3 S6 H' ofdredacteur: M. H. E, Uyldert. Ra.vonredacteuren C. A. Dekken en W. Kok. De Hongaarse verkiezingen hebben Zondag een „overwinning" voor de communisten opgeleverd, welke zege evenwel door de oppositie en de Engels-Amerikaanse waarnemers betwist wordt. Weliswaar is de stemming overal strikt geheim geweest en is in of b« de stemlokalen geen pressie op de kiezers uitgeoefend, doch het staat vast, dat zgn. „vliegende brigades", voor de meerderheid bestaande uit comT»"'nisten, in vele districten in meer dere stembureaus hebben gestemd. Op grond van deze „systematische fraude r verkiezingen, zullen, naar gisterend bekend is gemaakt, de sociaal-democratische ministers in het Hongaarse coalitie-kabinet aftreden. Dit besluit is genomen, nadat de soc.- democratische minister van Justitie, Istvan Ris, tijdens een heftige nachte lijke zitting van de politieke commissie der partij zijn ontslag had inge diend, daar, zoals hij verklaarde, de politie het door hem bevolen onder zoek naar de waarheid van berichten over verkiezingsfraude heeft belet. De afgetreden ministers gaven echter te kennen, dat zij de uitspraak van de nieuwgekozen parlementsleden zullen aanvaarden. Aan de vooravond van de verkiezin gen is een groot aantal kiezers van de kiezerslijst geschrapt. Dit gebeurde, al dus de Engelse en Amerikaanse waar nemers om het stemmen van de .vlie gende brigades" mogelijk te maken, zonder dat het aantal uitgebrachte stemmen boven het aantal kiesgerech tigde burgers zou stijgen. De brigades waren voorzien van blauwe formulie ren, welke recht gaven om buiten de plaats van inwoning te stemmen. Het is bekend, dat 500.000 van deze formulie ren zijn gedrukt, waarvan er 200.000 op wettige wijze over de kiescommissies zijn verdeeld, doch 280.000 zijn „ver dwenen". Een secretaris van de sociaal-demo cratische partij heeft verklaard, dat in één district 15 a 20% van de oude par tijleden plotseling hun stemrecht ver loren. Verder deelde hij mede, dat 300 personen, die het communistisch partij- insigne droegen, in vrachtwagens naar verschillende plaatsen waren vervoerd, waar zij meerdere malen stemde»-. Zij waren allen in het bezit van blauwe formulieren. Zij werden door sociaal democraten nagegaan en bleken elders een derde en vierde keer te stemmen, aldus de secretaris. PROTEST DER KLEINE BOEREN De partij der kleine boeren heeft of ficieel geprotesteerd tegen de „systema tische en grove kuiperijen in verband met de verkiezingen." De communistische vice-premier Ra- kosi beloofde in een radiorede aan de vooravond der verkiezingen een „reme die voor de ondoelmatigheden van de Hongaarse democratie", indien zijn par tij de nodige invloed zou verkrijgen. DE UITSLAGEN. De einduitslag van de verkiezingen is gistermiddag bekend gemaakt. De communisten hebben een vijfde van de 4.996.161 uitgebrachte stemmen ge haald. Bijna 93 procent van de kie zers heeft gestemd. De regerings coalitie van communisten, kleine boe ren, soc. democraten en nationale boe renpartij kreeg 3.007.022 stemmen of iets .méér dan 60 procent. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op nader door de distributiediensten te bepalen dagen kamerverhuurders aanvragen om brandstoffen kunnen indienen ten be hoeve van hun kamerhuurders. Zowel huurder als verhuurder moet de op desbetreffend formulier gestelde vra gen beantwoorden. Voor brandstoffen komen slechts in aanmerking kamer huurders, die een afzonderlijk te ver warben woninggedeelte hebben ge huurd, hetwelk zij gedurende ten minste vijf dagen per week bewonen. Niet in aanmerking komen kinderen van verhuurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienstper soneel, personen, die alleen een slaapkamer hebben gehuurd en per sonen geboren na 1 October 1931. De brandstoffenkaarten voor kamer huurders worden uitgereikt aan de verhuurders, doch zijn eigendom van de kamerhuurders. Tenslotte wordt medegedeeld, dat pensions met tien of meer gasten brandstoffen moeten aanvragen bij het toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau. Het C.D.K. deelt mede, dat in het tijdvak van 2 t.e.m. 27 Sep tember een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer zes, voor zo ver de bon 612 zich nog aan huq inlegvel bevindt. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand Sep tember van een der jaren 1932 t.e.m. 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand November van het jaar 1946, een schoenenbon worden ver strekt van de soort en de maat als overeenkomst met leeftijd en ge slacht van het kind. Officiéél wordt medegedeeld: Ingevolge de uitnodiging van de Veiligheidsraad, om een land aan te wijzen, dat bereid is zitting te nemen in de Commissie van Drie, bedoeld in het tweede lid van de Amerikaans eresolutie, welke door de Veiligheidsraad werd aangeno men, heeft de Nederlandse rege ring zich tot de Belgische rege ring gewend. De Belgische regering heeft het verzoek van Nederland, om in deze commissie zitting te nemen, aanvaard. Met ingang van 1 September is de benzineprijs met 3 cent verhoogd en op 22 cent per liter gebracht. Het Egalisatiefonds, waardoor de prijs tot nu toe op 19 cent kon worden gehouden, is op die datum uitgeput. In Mei van het vorige jaar werd de benzineprijs van 30 cent tot 20 verlaagd, terwijl zij in October met nog één cent verlaagd kon worden. Dit geschiedde mede op grond van de verwachting, dat de benzineprijs op de wereldmarkt zou gaan dalen. Deze verwachting is echter niet uit gekomen. De prijzen zijn daarentegen aanzienlijk gestegen en liggen thans circa 75 pet hoger dan in Mei 1946. Deze verhoging kon tot op heden voor het binnenland worden opgevan gen door een bij de oliemaatschap pijen gevormd fonds, waaruit het prijsverschil werd bijgepast. Thans is dit fonds echter uitgeput, zodat ds binnenlandse benzineprijs aan de inter nationale prijs moet worden aange past. WISSELENDE BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de nacht opnieuw, vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend snel oplossen. Wisselend bewolkt met hier en daar een een enkel licht buitje. Normale temperatuur voor de tijd van het jaar. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. De minister-president Dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Gelijk ieder jaar maken ook thans gevoelens van oprechte vreugde zich bij deze gelegenheid meester van ons volk. Ons volk immers ziet haar met een on beperkt vertrouwen aan de leiding van 's lands regering en heeft redenen te over om dankbaar te zijn voor ieder jaar, dat het Gode behaagt haar weder om tot geluk van ons vaderland te laten in haren regiment Dankbaar, dat het Huis van Oranje, door deze sterke vrouw bijkans een halve eeuw ge schraagd, nog altijd het belangrijkste Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin vonden voor het Valeis Huis ten Bosch een aubade en een défilé plaats. Ook leden van het Leger des Heils brachten het Koninklijk Huis hun groet. rustpunt vormt, waaromheen zich een vredige, gestaag voortschrijdende ont wikkeling van ons maatschappelijk leven met zijn zo verwarde en beang stigende problemen voltrekt. In de rij der levensjaren, luiste raars, die onze geëerbiedigde Vorstin geschonken zijn, leende een te groot aantal zich helaas tot geen uitbundig vreugdebetoon. Geesels, die de wereld teisterden, troffen ook ons vaderland. Crisis en werkloosheid, oorlog en be zetting bleven ons niet gespaard. Tel kens gingen onder zulke omstandig heden de gedachten van de Koningin op haat verjaardag meer naar her. die door zulke geesels werden geslagen, dan naar enige feestelijkheid. Zijzelf was de eerste, die in zulke jaren tot soberheid maande. Zij heeft thans wederom tot sober heid gemaand. Luisteraars, ik noemde zo-even onze Koningin het vaste punt, waaromheen zich een rustige, gestadig-voortschrij- dende ontwikkeling voltrekt. Meer nog: Zij was het, die tot zodanige ont wikkeling ook ten aanzien van Indo nesië de richting heeft gewezen. Zij was het, die in haar bekende, diep-indrukwekkende Londense radio rede het begin aankondigde van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen tot Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen, een tijdperk van sa menwerking op basis van vrijwillig' heid en zelfstandigheid. Het moge haar gegeven zijn hiervan de vervulling te aanschouwen en in deze nieuwe verhouding tussen de ge biedsdelen nog vele jaren de waarborg hunner eenheid te vormen. Eerdaags, gaat het vijftigste jaar van Koningin Wilhelmina's regering in. Moge dit jaar beslissend zijn voor de opbouw van een nieuwe, vrede lievende gemeenschap van Nederland met Indonesië en de gebiedsdelen in het Verre Westen. Wij richten de bede tot de Aller' hoogste, dat in deze moeilijke uren voor ons Koninkrijk, hij onze Vor stinne moge sparen voor de volken waarover zij is gesteld en welke zij zozeer ten zegen is. In een der grootste opslagplaatsen van riet te Genemuiden brak brand uit. Dit droge en fel brandbare materiaal veranderde in een wilde vuurzee. De vind was gelukkig zeewaarts, zodat de vonkenregen niet in het plaatsje Genemuiden zelf terecht kwam. Nu de aarde met al wat er op is, reeds weken achtereen door de zon ls geblakerd en uitgedroogd, is één vonkje vaak voldoende om een brand te ontketenen, die a's laaiende fakkel over de velden jaagt en die in zijn vaart nauwe- Ijjk is te stuiten. Ook met het afgelopen week end kraaide de rode haan weer In tal van oorden van het land victorie, waardoor grote opper vlakten bos en heide aan het al- vernielend vuurt ten prooi violen. Een zeer ernstige brand woedde Zaterdagmorgen vroeg wel te Gene muiden, waar door onbekende oorzaak brand uitbrak in een hojischelf. Het vuur sloeg op andere schelven over en in minder dan geen tijd stonden er twintig in lichterlaaie, waardoor naar schatting 1Yi millioen pond hooi verloren is gegaan; 25 boeren zijn h'erdoor in ernstige mate gedupeerd, vooral waar verzekering slechts voor een gering gedeelte de schade dekt. Brand op de Brunsummer heide. Diezelfde morgen omstreeks ju uur brak brand uit op de Brunsummer heide. Door de langdurige droogte greep het vuur met grote snelheid om zich heen en eerst na de middag kon dit door de brandweer uit Heer len met assistentie van een groot aantal vrijwilligers worden bedwon gen; er was toen pl.m. X hectare ver woest. 's Avonds brak wederom brand uit, n.1. in een perceel jdnge denne- bomen, maar door kordaat optreden van de vrijwillige brandweer uit Brunssum, geassisteerd door politie en burgers uit de omgeving, groot onheil worden voorkomen. kon In het Reichswald. Ook in het Reichswald brandde het weer. De vlammen sloegen meer dan tien meter hoog uit. Naar schatting stonden ongeveer 10 ha bos wederom in vlammen. Er ligt een enorme voor raad gekapt en geschilferd dennen hout, dat geëxploiteerd wordt door ,en Eindhovense firma en bestemd is voor de Nederlandse kolenmijnen. Het vuur bevond zich ongeveer op drie kilometer van de Nederlandse grens. Opmerkelijk is, dat juist des Zater dags, wanneer de Nederlandse werk lieden het werk hebben verlaten, nieuwe branden ontstaan. Bjj Tegelen brak op Duits gebied een zware bos brand uit, die onder Belfeld op Ne derlands gebied oversloeg. Hier wa ren de brandweercorpsen echter pa raat en wisten door krachtig ingrij pen erger te voorkomen. Inmiddels woedde op Duits gebied de brand over een breedte van 6 kilometer voort. Radio-Hamburg meldt, dat ex- veldmaarschalk Friedrich von Paulus, voormalig bevelhebber van het Duit se zesde leger, die bij Stalingrad door de Sovjets gevangen werd genomen, te Berlijn is aangekomen om met de leiders van de politieke partijen in de Oostelijke zöne besprekingen te voe ren over het stichten van een „nieu we gematigde partij" in de Oostelijke zóne. Volgens berichten gedurende het afgelopen jaar zou von Paulus, die na zijn gevangenneming naar Moskou werd gebracht, een belangrijk advi seur in het kader van het Sovjet leger zijn geworden, en zouden hij en andere Duitse generaals posities in de Sovjet-zóne van Duitsland over nemen. De staking by de N.V. Meelfabriek Holland te Amsterdam duurt nog steeds voort. De 160 ton regerings- tarwe, die reeds een bewerking had den ondergaan en waren gaan broeien, zijn inmiddels ter droging weggehaald. Of deze tarwe nog voor consumptie geschikt is, zal moeten worden afgewacht. Ook de productie van veevoeder in de Holland ligt stil, hetgeen bij de huidige droogte de veevoedervoorzie ning ernstig stagneert. De directie van de Holland deelde ens mede, dat meer dan de helft der arbeiders het werk wel wil hervatten, maar dit uit angst voor molestatie niet aandurft. De fabriek ligt thans een week stil. Sedert het uitbreken van de sta king op 25 Augustus hebben zowel de directie van de Holland als de stakingsleiding herhaalde' malen con tact gehad met de burgemeester van Amsterdam, doch het is deze tot op heden niet mogen gelukken, de beide partijen tot elkander te brengen. De speciale commissie der V.N. heeft Zondagavond haar rapport en aanbevelingen inzake de Palestijnse kwestie aan de algemene vergadering der V.N. gezonden. In dit rapport wordt door de meerderheid der com missie Canada, Tsjecho-Slowakije, Guatemala, Nederland, Peru, Zweden en Uruguay voorgesteld om Pa lestina te verdelen in een Joodse en Arabische staat en de stad Jeruza lem, welke delen echter een economi sche eenheid moeten vormen. Na een overgangstijdperk van 2 jaar, dat 1 September 1947 moet beginnen, die nen de Joodse en Arabische staat on afhankelijk te worden. Volgens het meerderheidsontwerp zou de Joodse staat de volgende ge bieden omvatten: Oost-Galilea, vlakte van Izreel en het grootste deel van ae kustvlakte, terwijl de Arabische staat zou bestaan uit: West-Galilea, het heuvelland van Samaria, Judea (met uitzondering van Jeruzalem) en de zuidelijke kustvlakte tot de Egyp tische grens. Blijkens het communiqué, Vrijdag door Den Haag gepubliceerd, heeft het Kabinet zijn houding ten aanzien van het besluit van de Veiligheidsraad bepaald en wij mogen daaruit de ge volgtrekking maken, dat hieromtrent dus in de regering eensgezindheid heerst. Dit op zichzelf is reeds een verheugend feit. Onoverbrugbare on enigheid met, als gevolg, een kabinets crisis zou op dit ogenblik slechts tot grotere verwarring hebben geleid en zeker ons aanzien in de wereld en ons gezag ten opzichte van de regering te Djokja niet ten goede gekomen zijn. Wjj willen op dit ogenblik slechts met enkele korte kanttekeningen bjj het communiqué volstaan, in afwach ting van een uitvoeriger verklaring, die ongetwijfeld, na aankomst van en ampel overleg met dr. Van Mook, die heden in 't moederland aankomen zal, aan de Kamers van onze volks vertegenwoordiging zal worden ver strekt. Het zal ongetwijfeld voldoening ge ven, dat onze regering haar medede ling aanvangt met nog een nadruk kelijk vast te stellen, dat zij de com petentie van de Veiligheidsraad, om zich te mengen in een aangelegenheid, welke een interne van het Koninkrijk is, ontkennen blijft. Met handhaving dus van haar onafhankelijkheid toont zij zich echter bereid de resoluties, wat hun algemene strekking betreft, te aanvaarden. De beroepsconsuls zullen alle gelegenheid krijgen zich te oriën teren-en het aanbod van „goede dien sten" wordt niet van de hand gewezen noch aan voorwaarden verbonden van beperkende aard. Men zal zich her inneren, dat het aanbod van goede diensten, door de regering te Wash ington aan beide partijen gedaan, tengevolge van dergelijke beperkende voorwaarden, van de zijde der Repu bliek gesteld, ingetrokken werd. Dat men het in regeringskringen nog niet eens is over de keuze van 't land, dat, tezamen met een land naar de keuze van de Republiek, een derde kiezen moet om aldus de commissie te vormen, welke de partijen tot elkaar brengen moet, mag uit de medede ling der regering worden opgemaakt. Inderdaad is de keuze niet gemakke lijk. Deze toch zal moeten vallen op een mogendheid, die niet alleen ons land en onze belangen welgezind is, maar die tevens een gezaghebbende machtspositie bekleedt en die, ten overvloede, niet zelf op enigerlei wijze door belangen in het Aziatisch gebied in haar vrijheid van handelen beïn vloed of belemmerd wordt. Het zwaartepunt der verklaring ligt echter in het slot. In de laatste alinea wordt, voor het gevolg geven aan de besluiten van de Veiligheidsraad als voorwaarde gesteld, dat de Republiek harerzijds „elke vijandige actie in woord en daad staakt", dus een einde maakt, niet slechts aan de onophou delijke schendingen van het bestand, maar ook aan de tegen Nederland ge voerde propaganda, welke voor de be volking inderdaad noodlottige gevol gen hebben moet. Want niet de Veiligheidsraad, maar de regering van Nederland, en deze regering alleen, draagt de gehele ver antwoordelijkheid voor het lot van de bevolking in .het gebied, dat nog niet door ons politioneel optreden te gen daden van terreur en agressie be veiligd wordt. Het is evenwel zeer de vraag of de regering der Republiek bi) machte zal zijn aan deze eis te voldoen. U. In de bioscoop „Le Select" in een westelijke voorstad van Parijs is door kortsluiting brand uitgebro ken, waarbij tot nu toe 92 personen om het leven kwamen en 30 zwaar gewonden te betreuren zijn. Een officieel onderzoek heeft uitge wezen, dat de brand werd veroorzaakt door kortsluiting in het electrisch net tussen het eerste en tweede balcon. De meeste mensen op het tweede balcon werden door de vlammen ingesloten en verstikten. Die op het eerste balcon lie pen zulke ernstige brandwonden op, dat velen hieraan zijn overleden. Sommige cuders gooiden hun kinderen van het balcon naar de mensen beneden toe om hen voor verbranding te sparen. Toen het tweede balcon door 't vuur wa- aangetast, stortte het op het eerste en vervolgens op de daaronder gelegen parterre. Door de brand, die bij het begin van de voorstelling uitbrak, werd een grote paniek verooorzaakt, waardoor velen onder de voet werden gelopen. De directeur van de bioscoop, Antoi- ne Mouillade, is door de politie in hechtenis genomen. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij de aanwijzingen ties. welke van de commissie voor de veiligheid vangt. van openbare gelegenheden niet heeft opgevolgd. De minister van Binnenlandse Zaken, Depreux, heeft een bedrag van 1 milli oen franc ter beschikking van de slachtoffers gesteld. Ook de gemeente raad van Rueil-Malmaison heeft 1 mil lioen franc uitgetrokken voor een hulp actie Op last van het Ministerie van Binnenlandse Zaken zal een technisch onderzoek naar de verantwoordelijk heid voor en de juiste oorzaken van de brand worden ingesteld. Mr. J. H. van Royen, Nederlands am bassadeur in Canada wordt hedenavond in Nederland verwacht. Het bezoek van mr. van Royen die de gehele behande ling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, houdt verband met de verdere bespre kingen, welke de regering deze week in Den Haag over het Indonesische vraag stuk met de Luitenant-Gouverneur- Generaal Dr. van Mook zal voeren. Het bezoek van Mr. van Royen houdt nede verband met het feit, dat hij als plaatsvervangend leider zal optreden van de Nederlandse delegatie in de al gemene vergadering der Verenigde Na- midden September aan-

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1