Koninginnedag-viering in ingetogen stijl Stad m Q D E PAMPIS-PIRAAT "oor J. D. van «TER Vlaamse reus verwierf de kampioenstitel Goedgeslaagde Hav^p- en Marsdiep wedstrijden jMgezonden Zwemmen, kanovaren, voetballen en een circus Waardig besluit in de Bethelkerk Nieuws de sportschool J. Kuilman Dam-simultaanseance Sportvereniging Riikswerf zwemt en wandelt Zweedse barakken achter G.G.D.-gebouw ZWEMMEN Ziipe. Jaarwedden Wethouders Zij vielen in Indonesië Oudesluis. Te ver gaande sportiviteit De Koninginnedag-viering in Den Helder is zeer ingetogen geweest, dat kan niet anders worden verklaard. Misschien zelfs ingetogener, dan door H.M. de Koningin in Haar oproep tot 't Nederlandse volk is bedoeld. Dank zö het feit, dat de vlaggenparade om half tien muzikaal werd opgeluis terd, en dank zU de „Bruinvissen", de Speeltuinvereniging, de voetbal vereniging „Helder", de watersportvereniging „H.W.N." en enkele buurt verenigingen, heeft de Helderse burgerij haar reeds voor Koninginnedag gereserveerde belangstelling toch nog op een paar dingen kunnen rich ten. Al betreurden velen het dat het voorgenomen concert op het Sta tionsplein, door de muziekverenigingen met zang van de jeugd, ook al niet doorging. Ook onzes inziens was een dergelijke uitvoering niet in strjjd geweest met een meest serieuze interpretatie van de wens van H.M. Ondanks dat alles is het toch wel een gezellige dag geworden. De zon scheen heerlijk, het was niet al te heet, de vlaggen hingen uit, het was druk op straat, en de dijk was zcv aantrekkelijk als men maar wensen mocht. Om half tien begon dan de dag met de Vlaggenparade voor het Comman- dementsgebouw, bijgewoond door een duizendkoppige menigte. Het Stedelijk Muziekorps speelde na het Wilhelmus enkele vrolijke marsen, met tot be- suit de onvolprezen Defilémars, waar na het orkest ter cantine toog om de drooggeblazen kelen te laven met echte marine-koffie. Waarchijnlijk zijn er bij deze vlaggenparade stad genoten geweest, die 's nachts hun vlag lustig hadden laten wapperen. Zij hebben dan kunnen leren, dat de Nederlandse vlag niet zo onbehoorlijk behandeld mag worden. Zeker niet in een marinestad. Het was net een aardige wandeling om de werf heen de brug over de Zeedoksluis ligt nog in de ziekenboeg om op tijd te zijn bij de start van de Haven- en Marsdiep-zwemmers, aan het eind van de Buitenhaven. Gelukkig voor de laatkomers kwam er een kwartiertje bij. Toen de dames en heren zich eenmaal in het zilte nat hadden gedompeld, moesten de wan delaars zich haasten om op tijd bij de finish te komen. De „Bruinvissen" en „Robben" deden hun naam eer aan, want zij schoten door het water, op de vleugelen van de flink doorstaande ebstroom. Bij de finish, voor het clubhuis van „Marsdiep" aan de Dijk, heerste tegen twaalf uur, toen de zwemmers en -sters hun laatste Slagen maakten, 'n grote drukte, die langzaam verminder de, toen het etensuur sloeg. Een goe de Nieuwedieper ziet nu eenmaal graag op tijd aan tafel, vooral wan neer er 's middags nog het een en ander te doen is. De middaguren. Dat was wel het geval. We bezochten bijvoorbeeld het Circus Troelala, ge organiseerd door de Speeltuinvereni ging Den Helder in de speeltuin Kemphaanstraat, en bijgewoond door tweeduizend uitbundig genietende kinderen. Onder leiding van de heer Van Reek, die met zijn medewerkers en -sters wel heel veel werk moet hebben verzet om iets dergelijks voof elkander te brengen, werd een pseu- do-circusprogramma afgewerkt, dat klonk als een klok. Niet te verwon deren, dat de kinderen ademloos en soms kennelijk niet ademloos, ge tuige hun spontane reacties, toezagen bij de verrichtingen van de clowns, van de „No Names"-acrobaten, van de beren, van het wonderpaard, en al het andere dat op en in het heuse zaagsel van de even echte piste ge beurde. Inmiddels waren in de Binnenhaven de kanowedstrijden tan „H.W.N." aan dc gang, waarvoor de belangstelling Een dezer dagen waren wij bij de heer Kuilman op bezoek om eens te horen hoe de zaken stonden en wat de plannen waren voor het ko mende seizoen, en hierin heeft de heer Kuilman ons niet teleurgesteld. Om te beginnen staat de school er goed voor en zija de cursussen voor September al bijna volgeboekt, zodat er nog slechts enkele leerlingen ge plaatst kunnen worden, maar dan moet dit ook ten spoedigste gebeuren Verder staat er op het programma een grote demonstratie in den Helder welke plaas vindt in ««September, waarbij de prominentste figuren uit de Jiu-Jitsu-wereld uitgenodigd zijn om op te treden, zodat we wel het neusje van de zalm kunnen zien. De heer Kuilman vertelde verder, dat het opmerkeliik is. dat de dames zich op het ogenblik zo sterk voor deze verdedigingssnqgt interesseren en het is dan ook druk beoefenen. Van welk nut het Jiu-Jitsu voor de dames is. zo ging de heer Kuilman verder, ondervond een van miin damesleer lingen uit de Sportschool den Helder, die. op vacantie zijnde, werd aange rand door een onverlaat. Zii diende deze kerel direct van repliek door het Jiu-Jitsu toe te passen, waardoor hij op de grond werd gesmakt, waar na hii hinVnnd de vlucht nam. jje v,,:'rnan vertelde verder ook nc** H11 hü ou 3 S°otember be gint m-t e°n clubje te vormen var jongens en «u-'-'es van 712 jaar voor a1*",r""ne lichaamontwikkeling waarvoor hij al enige opgaven heeft. Dit clubie vangt aan op 3 Seotember 4.30 uur n.m. Wii danken de heer Kuilman voor de uiteenzetting en wensen hem een succesvolle demon- -t-atie toe en veel succes met de -ontschool. van de zijde van het publiek nog wat groter had kunnen zijn. In enkele buurten werden kinderfeesten gehou den, en op het Helder-terrein streed het Helder-elftal een liefdadige strijd tegen de Assendelftenaren, onder zeer bevredigende belangstelling. Bijeenkomst in de Bethelkerk. Tot besluit van de dag hield de Christelijke Oranjevereniging een bij eenkomst in de Bethelkerk, waar circa zeshonderd stadgenoten door zang en gesproken woord werden bepaald bij de betekenis van Koninginnedag, en in het bijzonder bij de betekenis van de kleuren van Nederlands vlag. Met grote aandacht hebben de aanwezigen onder wie burgemeester Ritmeester, de kapitein ter zee I. W. Reynierse, de hoofdofficier MCD der le klasse S. G. Barendregt, de kapitein-luitenant ter zee D. J. Kommer en enkele an dere autoriteiten, geluisterd naar de woorden van ds. J. Hartkamp, die al len bepaalde j de liefde van en voor het Oranjehuis, gesymboliseerd in het rood van onze vlag, naar ds. F. Tolle naar, die in het wit het symbool zag van de gerechtigheid, en nrar ds. L. D. Bodaan, die tenslottesprak over het blauw, de kleur van de trouw, één der voortreffelijkste aller menselijke deugden, waarover H. M. Koningin Wilhelmina in zo rijke mate beschikt. Het programma werd afgewisseld door een tweetal mooie baritonsoli van de heer David Hollestelle, en door het gemeenschappelijk zingen van enkele vaderlandse liederen, met voortreffe lijk'* orgelbegeleiding van de heer G. van der Kuyl. Zo werd deze avond een waardig besluit van de derde Ko ninginnedag na de bevrijding van het Europese degl van het Nederlandse gemenebest. De laatste vóór het her stel van de rede, vrijheid en gerech tigheid binen alle grenzen van ons Rijksverband? Hopen wij van harte, dat het vol gende jaar, wanneer H. M. Koningin Wilhelmina op Haar verjaardag een regeringsperiode van vijftig jaren af sluit, de omstandigheden in de wereld en binnen de grenzen van ons Ko ninkrijk zodanig zullen zijn, dat het uitspreken van een wens tot ingeto genheid niet meer nodig is, maar dat er reden mag zijn voor een spontane feestvreugde, en voor een hartelijke dankbaarheid voor een uitredding uit grote nood. Het bestuur van de Helderse dam club heeft besloten ter inleiding van de wintercompetitie, die zal aan vangen op Donderdag 11 September a.s.. door de heren C. J. J. Leib- brand, die voor het jaar 1947 het plaatselijk kampioenschap op zijn naam wist te brengen en A. J. Jose, oud-kampioen 1946, een dam-simul taanseance te laten geven welke voor een ieder toegankelijk is. Deze .sean ce wordt Donderdagavond 4 Septem ber om 8 uur gegeven in het gebouw Hoogstraat 65. Het weerschip „Cirrus", dat binnen kort naar ds Atlantische Oceaan zal vertrekken voor weeropmetin- gen, heeft een geslaagde proeftocht gemaakt. Hier ziet men een weer ballon, welke dienst doet in hogere sferen. Een kleine zender en andere instrumenten worden aan deze bal lonnen bevestigd en registreren windkracht, vochtigheid etc. automatisch. De Vlaamse reus, of liever reuzin, die op de konijnententoonstelling van „Streven naar Beter" en „Kotex" de kampioenstitel verwierf, en wier hok gesierd was met de aanduiding dat zij de oude witte Vlaamse reus voed ster van de heer Pool Wit te Wierin- gerwaard drie ereprijzen in de wacht had gesleept en het predicaat 1 ZG (eerste prijs, zeer goed) had ver worven, dit prachtige dier zat rustig aan haar droge klaverhooi te knabbe len, knipperend met haar rode oogjes, toen in het kleedlokaal burgemeester Ritmeester de zaak opende. De voor zitter, de heer D. J. Kortman, had daarvóór reeds aan de aanwezigen onder wie de wethouders Van der Vaart en Steenlage en de gemeente secretaris toevertrouwd, dat de burgemeester enkele weken geleden het beschermheerschap der vereniging had aanvaard. Toen de opening geschied, de koffie op en de sigaar uit was, wandelde het gezelschap langs de lange rijen kooien, waarin 265 florissante verte genwoordigers en -sters van het ko- nijnendom hun lichamelijke schoon heden lieten bewonderen. De aanwe zige leden van „Streven naar Beter", wie geen moeite teveel geweest was om alles keurig oor elkaar te krijgen, gaven overal een duidelijke explicatie. Zij zijn daarin twee dagen lang, toen jong en oud de expositie kwam be zoeken, onvermoeibaar geweest, en zij hebben zich zodoende uitstekende pro pagandisten van de konijnensport be toond. De mooiste dieren. In het hierna volgende geven wij een overzicht van de dieren, die het predicaat ZG (zeer goed) verwierven, alsmede van de eerste prijswinnaars met het predicaat G: Grote rassen. Vlaamse reuzen: Jonge konijngrijze ram van C. M. Witte (1 G); oude witte ram van J. B. Póol Wit (2 ZG); oude witte ram van J. B. Pool Wit (1 ZG): oude witte voedster van A. v. d. Wint (2 ZG); oude witte voedster van J. B. Pool Wit (1 ZG en drie ereprijzen); jonge witte ram van J v. Eerten (1 G); idem van J. Lief hebber (1 ZG); idem van J. B. Pool Wit (2 ZG)); jonge voedster van J. B. Pool wit (2 ZG); idem van J. B. Pool Wit (1 ZG); idem van J. B. Pool Wit (1 G.) Lotharineers: oude zwartbonte voed ster van C. J. Zits (ZG); jonge zwart bonte ram van C. J. Zits (1 ZG); jonge blauwe ram van G. Anneveldt (1 G); jonge blauwbonte voedser van J. Lief hebber (1 G); ionge blauwbonte voed ster van C. J. Zits (1 G) Franse hangoren: oude konijngrijze ram van A. van Eerten (1 G); oude bonte voedster van J. Stiekema (1 G); jonge bonte ram van J. Stiekema (1 G); jonge bonte voedser van J. Stie kema (1 G). MIDDEN RASSEN. Groot Chin chilla: oude ram van G. Martens (1 G); jonge ram van G. Martens (1 G); jonge voedster van B. Vink (1 G). Wener: oude witte ram van A. de Schipper (1 ZG); oude witte voedster van P. Breen (1 G); oude witte voed ster van L. Reinderman (1 G); jonge witte ram van C. Tuinders (1 G); jonge witte ram van Ch. van Osch (1 G;) jonge witte voedster van L. Rein derman (2 ZG); jonge witte voedster van B. Vink (1 ZG); oude blauwe ram van Z. W. Stolk (1 G); oude blauwe voedster van C. Dros (1 G); jonge blauwe ram van H. Henning (1 G); jonge blauwe voedster van P. J. Dijt (1 ZG); oude grijze ram van P. S. Stechway (1 G); oude griize voed ster van W. F. v. d. Vlies (1 G). Zilvervos: oude zwarte voedster van H. Logtenberg (1 ZG); jonge zwarte ram van H. Logtenberg (1 G). Papilion: oude zwartbonte ram van Zaterdag j.1. organiseerde de werf- sportvereniging wederom een zwem tocht naar Texel, waaraan door 11 per sonen werd deelgenomen. Acht hunner bereikten het gestelde doel, t.w. mei W. de Heer en de heren J. Smit, J Mots, A. de Lange, A. de Pijper. J. Dekker. G. B. v. d. Vinden en J. Bam- bach, aan wie een fraai uitgevoerd diploma uitgereikt kon worden. Ook nam „Rijkswerf^deel aan de 30 km wandeltocht itf de Zijpe, even eens Zaterdag j.1.. welke werd georga niseerd door de Wandelsportvgr. „De Paden Op" te Schagerbrug. De tocht werd zonder uitvallen volbracht, zodat allen in het bezit kwamen van een fraaie medaille, terwijl bovendien een grn 'ncnrijs werd gewonnen. De Snortver. „Riikswerf" zal nog haar medewerkin" verlenen aan de gecostu- m°erd» voetbalwedstrijd, welke wordt gehouden ter gelegenheid van de her- ooeuing van het Sportterrein Anker park. Op de athletiekwedstriiden om de kampioenschappen van de Rijkswerf hopen wij nader terug te komen. G. Martens (1 G); jonge zwartbonte ram van G. Martens (1 G); oude Ha- vana-voedster van J. P. Vlaming (1G) Alaska: oude zwarte ram van S. van Waarden (1 G); oude zwarte voedster van S. van Waarden (1 G); jonge zwarte ram van S. van Waarden (1G); jonge zwarte voedster van S. van Waarden (1 G). Gouwenaar: jonge ram van C. Ooijevaar (1 ZG); jonge voedster van C. Óoijevaar (1 G). Nieuw Zeelander Rood: jonge voed ster van J. A. Stemfoort (1 G). Rijnlander: oude geelzwarte ram van P. v. d. Waarden (1 G). Belgian Harris: jonge ram van A. J. Veenstra (1 ZG); jonge voedster van A. J. Veenstra (1 ZG). Van Beveren: jonge voedster van J. M. P. J. Verstegen (1 G) KORTHARIGE RASSEN. Rex: Jon ge blauwe ram van W. F. v. d. Vlies (1 G); jonge witte ram van J. S. Jan sen (1 G); jonge witte voedster van J. S. Jansen (1 ZG); jonge blauwe voed ster van P. de Reus (1 G). •LANGHARIGE RASSEN. Angora: oude witte ram van P. Breen (1 G): oude witte voedster van P. Breen (2 ZG); oude witte voedster van mevr. de Jong (1 ZG); jonge witte ram van mevr. de Jong (1 G); jonge witte voedster (1 G). KLEINE RASSEN. Klein Zilver: jonge lichtbruine ram van A. Mosk (1 G); oude middenbruine ram van A. Mosk (1 G); oude middengele voedster van A. Bakker (1 G). Hollander: joifte ijzergrauwe voed ster van J. van Leeuwen (1 G); oude konijngrijze ram van J. van Leeuwen (1 G); jonge konijngrijze ram van J van Leeuwen (1 G); oude zwarte ram van mevr. Kooy (1 G); oude zwarte voedster van mevr. Kooy (1 G); jonge zwarte ram van J. van Leeuwen (1 G); jonge zwarte voedster van mevr. Kooy (1 ZG); jonge Havana ram van J. Geerligs (1 G); jonge bruingrijze voedster van J. van Leeuwen (1 G); oude blauwgrijze ram van M. P. Buhre (1 G); oude driekleur voedster van J. Geerligs (1 G); jonge driekleur ram van J. van Leeuwen (1 G). Tan: oude zwarte voedster van mw Kooy (1 G); jonge zwarte ram van mevr. Kooy (1 G); jonge zwarte voed ster van mevr. Kooy (1 G). Havana: jonge ram van D. J. Kort man (1 G) Rus: oude zwarte ram van G. Essel- man (1 G); jonge zwarte ram van G. Esselman (1 G); jonge zwarte voed ster van G. Esselman (1 G) DWERGRASSEN. Pool: oude witte ïam van adsp.-lid Sientje Dobber (1 C.) len der jonge Lotharingen v*o de heer C. J. Zits ontving bullen mede dinging het perdicaat ZG. De vorige maand werd door de raad besloten tot het aankopen en inrich ten van twee Zweedse barakken. Het ligt in de bedoeling om de barakken, na de beëindiging van de cursus voor metselaars, in gebruik te nemen als school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, omdat deze onderwijsin richting, in verband met de verbouw van het gebouw der Zeevaartschool tot internaat, dit gebouw zal moeten ontruimen. De barakken zullen daar om reeds thans voor schoolgebouw worden ingericllt. B. en W. stellen voor, deze barak ken te plaatsen op het terrein achter het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige dienst. Den Helder is Maandagmorgen een sportevenement rijker gewor den dat de naam van onze goede stad in den lande zal uitdragen. Een van de weinige programma punten die gisteren zijn doorge gaan was de 3 km. „Haven en Marsdiep" wedstrijd van de Hel derse Bruinvissen, waarvoor alom in Nederland belangstelling be stond, getuige de inschrijvingen. Zouden we onze totaal-indruk in chiché-termen willen neerschrijven dan zouden we moeten schrijven: een duizendkoppige menigte zag een goedgeslaagde wedstrijd. Want was 't druk aan de start bij de Koopvaar dersschutsluis zeker een paar hon derd mensen zagen de vlotte start van de dames om even voor elf uur, terwijl de heren even na dat uur ver trokken bij het Wierhoofd stonden dikke rijen te kijken naar het toen al aardig verdeeld liggende wedstrijd- veld. Op de dijk hebben wij nog nooit sinds de bevrijding zulk een menigte gezien. Het was er een drukte van belang: zo zelfs, dat de onderbouw van het terras van het clubgebouw 't gedeeltelijk begaf. En al die Helderse belangstelling was volkomen op z'n plaats. Want de wedstrijd was alles zins het aanzien waard. In een vrij wilde branding deden de 35 deelne mers hun best. Vanuit onze motor boot hadden we een goed overzicht en we kunnen niet anders zeggen dan getroffen te zijn door 't doorzettings vermogen van alle deelnemers. Een 3 km. in volle stroom, in een „woeli ge zee, het is iets om respect voor te hebben. Waren er vele deelnemers van buiten, behorend tot de categorie van de lange-afstands-cracks, tot ons genoegen zagen we tijdenq, onze tocht langs het wedstriidveld vele Bruin vissen, die gewend zijn aan zeewater en de indruk gaven biizondei* geschikt zijn voor lange afstand wedstrij- te den. HULP VAN H.W.N. De beveiliging werd verzorgd door leden van de H.W.N. Vele zeiltjes ga ven een fleurig aanzien aan het Mars diep Enkele leden van het Rode Kruis waren eveneens aanwezig, maar behoefden gelukkig niet anders te doen dan de dank voor hun aanwe zigheid incasseren. De dames startten circa 10 minuten voor de heren, maar langs de Zeediik wisten de eerste heren de achterhoe de van de dames in te halen en te passeren. Tenslotte dit: de Bruinvissen heb ben alle eer van hun initiatief. Jam mer was dat het gematigd» karakter enkele onderdelen moest doen ver vallen, onderdelen die hadden bijge dragen tot een officieel karakter en een feestelijke entourage. Maar wij vertrouwen er op dat in 1948 de slechts sporadische gebreken van dit jaar zullen ondervangen en dat dan een zeker dubbel zo grote deel name verwacht mag worden. De heer Van Vendeloo van de Zwemvereniging het Marsdiep heeft na afloop de prijzen (2 fraaie wissel bekers en enkele medailles, alsmede een grote mand pruimen) uitgereikt, nadat hij de vele medewerkenden had bedankt. De uitslagen luiden: Dames: 1. mevr. D. Saly van Os (Bruinvissen) 35 min. 37 sec. 2. mevr. C. Kloosterman-Vetter (de Robben, Hilversum) 36 min. 16 sec. 3. mej. C. van Breda (Bruinvissen) 36 min. 44 sec. Heren: 1 R. Licht (de Robben, Hil versum) 33 min. 20 sec. 2. H. Bakels (idem) 33 min. 37 sec. 3 Chr. Dooren- bos (Grote Wielen, Leeuwarden) 34 5 sec. 4. A. Stins (Bruinvissen) 34 min. 23 sec. 5. J. Graafland (Bruin vissen) 6. H. Wilenburg (idem). Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben overeenkomstig het ad vies van de gemeenteraad de Jaar wedden van de wethouders met In gang van 1 Januari 1947 met f 100 verhoogd en bepaald op f 400. UNIE VOOR HET BOUWBEDRIJF. Alhier is opgericht een plaatselijke unie voor het bouwbedrijf, waarin zijn opgenomen de besturen van de in deze gemeente gevestigde afdelin gen van de landelijke bouwvakarbei dersbonden. Het bestuur is als volgt samengesteld: G. Hollander te Pet ten, voorzitter; J. Mak te 't Zand vice-voorzitter; Jb. Kindt te Stolper- vlotbrug, secretaris. BENOEMING BRANWEERMAN. Tot lid van de gemeentelijke brand weer is benoemd de heer A. Noor man te Schagerbrug, zulks in de plaats van de heer G. van der Werff aan wie onlangs op de meest eer volle wijze ontslag werd verleend. BENOEMINGEN. De heer P. G. de Wit Az. te Stol pen is benoemd tot lid van de Dis trictsraad voor het Consumentencre- diet en van de Commissie van onder zoek voor de uitvoering van de Nood De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week in Indonesië o.m. sneu velden: Soldaat le klasse L. Benne, leger- nummer 290315004 van 8 R.S., af komstig uit St. Maarten, gesneu veld 22-8-'47 bij Palembang. Sol daat le klasse J. C. Leegwater, legernummer 220331002 van 8 R.S., afkomstig uit Broek op Lange- dijk, gesneuveld 22-8-'47 bij Pa lembang. Soldaat le klasse M. Hoep, leger nummer 251108189 van 4 R.I., af komstig uit Zijpe, gesneuveld 19-8-'47 bij Medan. WATERFITTERSBEDRIJF. De Minister van Economische Zaken heeft aan onze plaatsgenoot J. Bessa vergunning verleend tot het vestigen van een inrichting, bestemd voor de uitoefening van een waterfittersbe- drjjf in het perceel H 63, alhier. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Geachte Redactie, Voor mij ligt een gedrukt Sportpro gramma, waarin ik lees, dat op Zondag 31 Augustus zullen plaats vinden hand balwedstrijden HAVErfprins, AMJV— HAV en AMVJErfprins, voorts een volleybalwedstrijd AMVJErfprins en een honkbalwedstrijd HHCErfprins. Op 31 Aug. en 1 Sept. een gemeen schappelijke maaltijd voor de gasten en daarna een gezellige avond met mede werking van een groot Kamporkest en toneel. Ik moest mij eerst eens goed realise ren of het inderdaad juist was wat ik las, maar bij nadere informatie bleek mij, dat op dezelfde dagen, dat de twee grootste Helderse voetbalclubs hun sport stelden in dienst van de geldinza meling voor de oprichting van een ver- zetsmonument, de athletiekclub haar krachten gaat meten met lieden die door hun onvaderlandse houding het kamp Erfprins als verblijfplaats hebben aangewezen gekregen. Onder deze kampbewoners bevinden zich lui, die het enige jaren geleden noodzakelijk maakten, dat vrijwel alle mannelijke HA V-leden op de meest onmogelijke plaatsen moesten onderduiken, ja, er bevinden zich zelfs personen onder aan wier handen het bloed van talloze Ne derlanders kleeft. En na afloop van dit sport-„festijn" een gemeenschappelijk diner (voor re kening van de Nederlandse belastingbe talers) en een gezellige avond! Is er soms bal na ook? De HAV telt vele da mesleden. Waar gaan we heen met onze barm hartigheid? De moffen die in Hitler's vervloekte veldgrijs hier en elders de beest hebben uitgehangen mogen rustig In Nederland blijven en straks moeten we het nog meemaken, dat het eerste voetbalelftal van het SS-kamp Erfprins zich laat inschrijven voor de competitie zan de KNVB. Ik gevoel voor denazificering, reclas sering, herscholing1 en hoe dat allemaal verder heten mag, maar laat men het nu niet gaan overdrijven en van onze be- warings- en strafkampen geen sanato ria en lustoorden gaan maken. Laten we toch niet vergeten, dat on telbare Nederlandse gezinnen nog steeds rouwen over hun geliefden, die in de Duitse kampen of zomaar langs de openbare weg door het SS-tuig werden vermoord. Zou het geen klap in het ge zicht van al deze mensen zijn indien ze een dergelijk „sportprogramma" onder ogen kregen? Ik vertrouw, dat na grondige overwe ging de Helderse sportclubs in de toe komst hun medewerking aan dergelijke gebeurtenissen zullen weigeren. Onder dankzegging voor de verleen de plaatsruimte verblijf ik, Hoogachtend, J. W. BIERSTEKER lid Ver. v. Oud-Illeg. Werkers. Het is over het algemeen gebruikelijk, dat wij ook programma's van sportge- beurljjkheden en dergelijke toegezonden krijgen. Wij kunnen dan vooraf de no dige bekendheid eraan geven, eventuee met enig commentaar. Het program»» van bovengenoemde wedstrijden ^13 te ons echter tot heden toe niet wan neer de organisatoren het beter oordeel den om de redactie van de Helderse Courant niet van hun plannen in ken» te stellen, omdat zij geen instemm» van onze kant verwachtten, dan heo zij ons standpunt in deze goed aang voeld. Wij sluiten ons derhalve gen^ aan bij hetgeen de heer Biersteker zijn ingezonden stuk naar voren bre Redactie Heldersche Coura

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2