DE BALANS VAN HET WEER Klaver aas in donker Amsterdam lüeec&ecuftt Politiek schaakspel „Elke aanvaller moet verliezen'" Woensdag 3 Sept. 1947 DE NGGRDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 9600 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een zomer, die s/echts in 1826 werd geëvenaard Temperatuur gaat weer omhoog Hors d'Oeuvre Argeloze buitenlui Een geraffineerde opzet Dr. v. Mook in ons land r Prinses Elisabeth maakt geen buitenlandse huwelijksreis Worclen we straks 175 jaar? VAN NABIJ EN \/ERRE Merkwaardig treinongeval in België Ir Mensert onderscheiden TITO spreekt: Dr. v. Mook Zaterdag terug naar Batavia? Zet Engeland invoer fruit en groenten stop? .Besluit van conferentie te Canberra Negendaagse regering in Ecuador BUREAU: KonlngBtraat TS-88 Den Helder Telefoon KH5 Otro 448041 Dlr.: 3. Btjlsma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT Advertenties: 14 cent per millimeter. FamllleberleMec 17 cent per m.m. Kleine ad vertentie? („Juttertjes") tot IS woorden 75 cent, elk woord meer S cent Abonnementen: per kwarteei t t.—, per poet t J.85 Hoofdredacteur: M. H. E, Uyldert, Rayonredacteuren C, A. Dekkers en W. Kok, Het K.N.M.I. meldt: Nu de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus zijn verstreken, kan een balans opgemaakt worden van de voor v?oantiegangers zo fraaie maar voor verschillende boe ren en tuinders zo catastrofale weersomstandigheden. De gemid delde temperatuur berekend over uurwaarnemingen bedroeg in De Bilt in Juni 17,5, in Juli 18,9 en in Augustus 19,8 graden. De gemid delde temperatuur van de zomer maanden bedroeg dus 18,7, hetgeen éénmaal sinds 1706 namelijk in 1826, is geëvenaard. De maand Augustus is echter nog nooit zo warm ge weest. Het hoogste maandgemiddel- de bed ieg tot nu toe 19,7 in 1842. Wanneer men echter de maand Mei, die dit jaar een gemiddelde temperatuur heeft gehad, die nor maal is oor de zomermaand Juli,* mede in de berekeningen opneemt, dan verkrijgt men een gemiddelde temperatuur over vier maanden van 17,8, een waarde, die nog nooit eerder i voorgekomen. Niet alleen de temperatuur was ab normaal hoog, ook het aantal ureh zonneschijn was buitengewoon groot. Dit bedroeg in de drie zomermaanden resp. 247, 280 en 316, d't is 49 procent, 56 procent en 70 procent van het maxi maal mogelijke aantal uren zonne schijn. Totaal werd dus in De Bilt 843 uur zonneschijn geregistreerd, hetgeen het grootste aantal is sinds het begin der zonneschijn-registreringen sinds 1899. De eveneens beruchte zomer van 1911 leverde 767 uur zonneschijn op. Een zonneschijn-percentage van 70 pro cent in een maand is tot dusverre nog nooit in enige maand voorgekomen. De schadelijke gevolgen van deze abnor male weersomstandigheden moeten dan ook in hoofdzaak geweten worden aan het buitengewoon aantal uren zonne schijn. De grote droogte der atmosfeer, ook in de hogere luchtlagen, maakte bo vendien een felle zonnestraling moge lijk, waardoor verbranding van ver schillende gewassen kon optreden en vooral op hoger gelegen gronden de grasmat ernstig heeft geleden. De totale hoeveelheid neerslag be droeg in De Bilt in Juni 53 mm, op 10 dagen viel meer dan 1 mm. Voor Juli zijn deze cijfers resp. 76 mm en 7 da gen met meer dan 1 mm en voor Au gustus 45 mm en slechts 2 dagen meer dan 1 mm. Normaal valt in de drie maanden te De Bilt 220 mm en op 32 dagen meer dan 1 mm. Het aantal van slechts twee dagen, waarop in Augus tus meer dan 1 mm viel, is sinds 1850 in deze maand nog nooit waargenomen. Vooral in Augustus was het aantal regendagen dus zeer gering en het zijn dan ook voornamelijk de laatste weken f DIAMANT, „Heb je ooit zulk zout gege ten?" riep een Amerikaans sol daat, die een Duitse zoutmijn be zocht en, toen hij een prachtig glinsterend zoutkristal bij wijze van proef eens wilde proeven, een van zijn kiezen brak Het bleek een diamant te zijn. Onmiddellijk dacht hij aan Zuid-Afrika en vormde hij het plan om een telegram te zenden aan zijn president. Diamantmijnen in Duitsland? Truman zou er van ophoren. Wie had het ooit ge dacht. Maar waarom ook niet? Ontstaat diamant niet door hoge druk en welke druk heeft ooit zwaarder gewogen op een land dan die van Hitier? Tot zijn te leurstelling hielp een van zijn j luitenants hem echter weldra uit de droom. Want, zei deze, kijk maar, de steen is geslepen. Dat zegt niets, meende de soldaat, dat was Hitier ook. De luitenant ech ter stelde een grondig onder gronds onderzoek in en weldra waren stenen verzameld ter waarde van zes millioen en bij een npg grondiger onderzoek bleken zij Nederlands bezit te zijn. Dit viel geruimen tijd geleden voor, en nu hebben wij ze weer terug. Met een zwaarbewapende jeep is de schat, zoals men ge lezen heeft, naar Amsterdam ver voerd. Gestolen goed gedijt niet, zeggen wij hier, maar onze oos telijke buren dachten er anders over, toen zij de kluis te Arn hem, waar de schat opgeborgen was, openbraken met de behen digheid, die de inbreker siert. Zij hebben zich echter vergist. In derdaad, het heeft niet gedijd. Het is maar een vondst ter waarde van zes mlUioen en hoe wel dat een aardig sommetje is blijft het een kleinigheid bij net bedrag van meer dan twintig milliard dat de edelgermanen ons hebben gekost. Eén zwaluw maakt geen zomer, maar toch 'n begin er van en hier is een be gin gemaakt. Misschien zal het geleidelijk lukken ook nog an dere gestolen goederen terug te krijgen uit de roofriddersburcht, die Duitsland getrouw aan een middeleeuwse traditie gedu rende al te lange tijd is geweest. KREEFT. geweest, die de toestand voor de vee houders in verschillende delen van het land belangrijk hebben verergerd. WEINIG VERANDERING... Verwacht kan worden, dat de droog teperiode nog wel ten minste tot het einde van de week zal kunnen aanhou den. Wel kunnen hier en daar enkele verspreide buitjes vallen, doch de neer slaghoeveelheden zullen van te weinig betekenis zijn, om enige verbetering te kunnen brengen in de toestand der uitgedroogde gronden. De nachten blij ven aantrekkelijk koel met op vele plaatsen nevel of mistvorming. Over dag zal er over het algemeen weinig bewolking zijn en de temperatuur» zal een neiging vertonen om weer iets ho ger te worden. Op 14 Maart j.L werden 5 zwarte handelaars in een loods aan de Molen- steeg bij de Nieuwmarkt te Amsterdam gearresteerd onder beschuldiging van oplichting en hazardspel. Het waren de 21 jaar oude J. A. Visser, de 45-jarige C. J. Hogers, de 24-jarige J. Verschuren, de 40-jarige J. H. M. van Rossum en de 66-jarige A. Hendriks, die er van beschuldigd werden gezamenlijk op geraffineerde wijze onschuldige slachtoffers onder een of ander voorwendsel de loods binnengelokt te hebben en hen er op listige wijze toe te hebben gebracht deel te nemen aan een eenvoudig lijkend kaartspelletje, genaamd „één- twee-drie klaver aas". Dit spel, dat niet anders gekwalifi ceerd kan worden dan als hazardspel, is in ons land na de bevrijding op nieuw ontstaan en werd in vele don kere buurten van Amsterdam in de lente van dit jaar toegepast. Talloze buitenlui, maa. ook weinig kwaad ver moedende Amsterdamse burgers lie pen in deze geraffineerd opgezette op licht ingsmethode-i. - Sommigen van hen raakten ettelijke duizenden ldens kwijt. Het kwaad kreeg grote omvang, maar aanvanke lijk zag de recherche geen kans de lis tige spelers op heterdaad te betrappen. Steeds hadden zij een mannetje op de uitkijk staan n waren de kaarten ver dwenen wanneer een inval werd ge daan. Juist de laatste weken komen bij de politie opnieuw "loze klachten bin nen van slachtoffers. Voor de 5e kamer van de Amster damse arrondissementsrechtbank is de eerste zaak tegen de hazardspelers be handeld. WILT V EEN FIETS KOPEN? Welk een geraffineerd plan de cam pagne het 5-tal toepaste bleek duide lijk uit de verklaringen van getuige H. L. Spils, een 30-jarige koster uit Amsterdam, die op de Nieuwmarkt een fiets wenste te kopen en door een on bekende werd aangesproken. Deze zei- de een mooie fiets te kunnen aanbie den en bracht de koster naar de loods in de Molensteeg. Daar waren 3 van de 5 verdachten reeds aanwezig, de 66- jarige A. Hendriks bleef echter buiten op de uitkijk staan. Terwijl de heren over de fiets aan het onderhandelen waren trad verdachte Visser binnen, die een horloge ten verkoop aanbood voor f 25.Vc'mondig erkende deze verdachte, dat dit slechts een voor wendsel was geweest om tot het kaar ten over te gaan. Toen niemand het horloge wenste te kopen stelde Visser voor het dan maar te verloten. Daarbij kwamen de kaarten te pas, t.w. 3 stuks, twee zwarte en één rode. Met twee van zijn vrienden begon Visser daarop met het hazardspel. Hij manipuleerde er mee in zijn handen nadat hij eerst de rode kaart getoond had en legde ze vervolgens naast elkaar met de rug naar boven op de tafel neer. De kunst was nu a^n te wijzen waar de rode kaart zich bevond. De drie mannen zetten ieder bedragen variërend tussen f 10.- en f 100.- in de pot. Een grote mensenmenigte begroet te gistermiddag de Luitenant-Gouver neur-Generaal van Nederlands Oost- Indië Dr. H. van Mook, die om half drie, na een voorspoedige reis uit Ba tavia op Schiphol landde. Ter begroeting waren op Schiphol o.m. aanwezig de minister-president Dr. L. J. M. Beel, de minister van buitenlandse Zaken, Mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaar van Ooster hout, Prof. W. Schermerhorn en de heer Max van Poll. Onder grote belangstelling van het publiek stapte het gezelschap in de gereedstaande wagens en vertrok naar Den Haag, begeleid door een groot aantal marechaussees op mo toren. Natuurlijk wezen zowel van Rossum als J. Verschuren aanvankelijk telkens de gemakkelijk te volgen rode kaart prompt aan. Visser betaalde hun daar na voor de vorm het ingezette geld uit. Tenslotte kon de koster de verleiding niet weerstaan nadat hij tot de over tuiging gekomen was dat hier gemak kelijk geld te verdienen was. Nauwelijks nam hij aan het spel deel of hij kwam tot de ontdekking dat hij zich vergist had- De kunstgrepen van Visser werden thans heel wat listiger en Spils verloor enkele honderden gul dens. Toen hij ermede wilde ophouden bood Verschuren aan met hem samen te spelen en verlies en winst te delen. Inderdaad ging het toen één keer goed maar toen trok Verschuren zich weer terug. Spils, die wilde trachten althans het verloren geld terug te winnen, ging door en verloor tenslotte f 900.-. Op dat moment braken twee recher cheurs van politie, die reeds weken lang de zaak in het oog hadden gehou den, de loods binnen. Tegen alle 5 verdachten eiste de offi-' cier van justitie l'/> jaar gevangenis straf. Zeven en tachtig personen verlo ren het leven door e-n brand, wel ke uitbrak in een Parijse bioscoop. Een kijkje in de totaal uitgebrande zaal. Prinses Elizabeth en haar verloof de Philip Mountbatten hebben, ge zien de economische crisis welke mo menteel in Engeland heerst, hun plannen om een buitenlandse huwe lijksreis te maken opgegeven. De huwelijksplechtigheid, welke op 20 November zal worden voltrok ken, zal vanwege de huidige om standigheden een sober karakter dragen. Volgens het blad „The News of The World", zouden de Prinses en haar man na de huwelijksvoltrekking naar Noorwegen gaan, waar zij de gast zouden zijn van Koning Haakon, de oud-oom van de prinses. Volgens het blad zou het jonge paar thans het plan hebben de witte broodsweken in Zuid-Engeland door te brengen. (United Press). A Russische doktoren koesteren de verwachting, dat een experiment, hetwelk thans door hen wordt uit gevoerd, de levensduur van een mens tot 120 en in de meest gun stige condities tot 175 jaar zal op voeren. Dr. Sumikov, werkzaam in de biologische afdeling van het Me disch Instituut te Moskou, is er in het afgelopen jaar in geslaagd om wat hij noemt „het pigment voor een hoge leeftijd" te isoleren. Deze substantie, aldus dr. Sumi kov, ontbreekt totaal in het orga nisme van jonge kinderen en re duceert het nuttig effect der ze nuwcellen, ja het vernietigt deze soms zelfs. Professor Ilyin, direc teur van bovengenoemd labora torium, heeft in een artikel in de „Sovjet-vrouw" verklaard: „Wij beschikken thans over een poeder, gelijk aan een extract, dat geno men wordt uit de hersenen van oude mensen, welke de substantie voor een hoge leeftijd wordt ge noemd. Wij moeten deze sub stantie thans nauwkeurig bestu deren in hoeverre zij verschilt van die welke gevonden wordt in le vende cellen en methoden zoeken om deze stof te verwijderen uit het organisme. Dit zou het waarschijnlijk moge lijk maken de levensduur te ver lengen. Sprekende over de oorzaken van een vroegtijdige dood, zeide prof. Ilyin, dat roken zeer schadelijk is en de excessen er van funest zijn. In Roosendaal zal de wielerbaan worden afgebroken om ter plaatse een zwembad aan te leggen. Zo'n record- zomer inspireert tot gekke dingen. Amerika wil het volgend jaar blijk baar weer aardig de bloemetjes buiten zetten. Er zijn althans twee schepen van New York naar Rotterdam onder weg om Hollandse bollen te laden. Ook Luxemburg doet mee aan de millioenendans: de Internationale Bank voor Wederopbouw stond aan dit land je een lening toe van 12 millioen dol lar om de spoorwegen weer wat op te lappen President Truman is op enthousiaste wijze in de Braziliaanse hoofdstad ontvangen. Op z'n auto daal de 'n regen van confetti neer. Het be richt vermeldt overigens dat de wagen van de president was voorzien van kogelvrij glas. Had men mogelijk een andere regen verwacht? De Rus sische majoor Toelfsky, die op Korea was gaan zwemmen en door de stroom werd meegesleurd, spoelde in de Ame rikaanse zóne aan, waar hij reeds twee maanden wordt vastgehouden. De majoor is dus lang onder water. In,September zal het bevrijdings vuur vanuit Normandië naar Nijmegen worden overgebracht. Laat men in bos en op heide voorzichtig zijn! In Den Haag waren vertegenwoordigers van 30 landen met hunne dames aan wezig bij de opening van het brand stoffen-economie-congres. In de afge' lopen winter bespraken wij dit vraag stuk met onze vrouwen alleen. Een diep gevallen vrouw is Yelena Vladiminskaya uit Moskou; zij sprong op een hoogte van 4560 meter uit een vliegtuig en trok haar parachute eerst open na een val van 3700 m. Een merkwaardig spoorwegonge luk heeft zich Maandag voorgedaan op het traject Gent-Lokeren. Toen de trein, komend uit Gent, de zgn. ijae- ren brug over de Durme passeerde, geraakte blijkbaar door de trilling plotseling een der zware met lood gevulde en niet minder dan 35.000 kg wegende tegenwichten, die het soepel werken van deze basculebrug verze keren, uit zijn houders los. De trein, die op de brug nog een tamelijk gro te snelheid had, werd door het reus achtige tegengewicht getroffen en ontspoorde gedeeltelijk. Het eerste rijtuig werd letterlijk verbrijseld door de loden massa. Van de 11 rei zigers die zich in deze wagon bevon den werden er vijf op slag gedood terwijl zes anderen zwaar gewond werden. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: ir. W. Mensert, directeur van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van N.- Holland. De Zuidelijke vleugel van Sunning- hill Park, de toekomstige woning van Prinses Elizabeth van Engeland en Lt. Pr>;!ip Mountbatten werd door brand verwoest. Maarschalk Tito heeft in een inter view met miss Winter, een Amerikaan se journaliste, ontkend, dat Yoego-Sla- vië enige hulp verleende aan de Griek se guerillastrtjders of dat een „illegale Griekse radio-omroep" op Yoegosla- visch grondgebied zou opereren. „Wij gevoelen sympathie voor de aspiraties van het Griekse volk in zijn strijd te gen de reactie, doch het is absoluut niet waar, dat wij hulp verlenen in de vorm van wapenen of troepen". Tito verklaarde verder, dat hij, ondanks een aantal „oorlogsdreigingen" in het bui tenland, „voor het ogenblik" een oorlog niet mogelijk achtte. „El! e aanvaller moet verliezen", zeide hij, „en wij zul len nimmer als aanvallers optreden". „Wij zullen wel vechten tot onze ver dediging, in het bijzonder wanneer ons land wordt aangevallen." Yoego-Sla- vië's enige geheime wapen 'is zijn mo reel, aldus Tito. Men kan een volk niet vernietigen met atoombommen", voegde hij er aan toe, met betrekking tot een recente verklaring van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken, dat de Verenigde Staten genoopt zouden kunnen worden tot een „drastische actie", wanneei de toestand in Griekenland zou verslechteren. Tito toonde zich erkentelijk voor de door Groot-Brittannië in 1944 aan Yoe- go-Slavië verleende hulp en stelde de over het algemeen goede betrekkingen tussen Yoego-Slavië en Groot-Brittan nië tegenover de .onloochenbaar slech te betrekkingen" met de Verenigde Staten aldus zegt miss .finter. Tito verklaarde voorts, dat hij en zijn strijd krachten gedurende de oorlog in het geheel geen wapenen hadden ontvan gen van Amerika. Naar verluidt, ligt het in de bedoe ling van dr. van Mook, zo de te voe ren besprekingen dit, enigszins toe laten, Zaterdagmorgen a.s. naar Ba tavia terug te keren. De reis zal waarschijnlijk in hetzelfde speciale vliegtuig worden gemaakt, als waar in de landvoogd naar ons land ge vlogen is. WEINIG BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Na het oplossen van de hier en daar in de nacht gevormde nevel of mist overdag vrij zonnig en droog weer. Geleidelijk iets op lopende temperaturen. Zwakke, tijdelijk matge wind tussen Noord en Oost. Groot-Brittannië, welk land dit jaar een der grootste fruit- en groen- tenoogsten uit zijn geschiedenis heeft, zal volgens een woordvoerder van het Britse Ministerie van Voedselvoor ziening waarschijnlijk als gevolg van een protest van de zijde van de bin nenlandse kwekers de invoer van buitenlandse vruchten en groentfcn stopzetten. Deze kwekers wijzen er op, dat de vruchten aan de bomen rotten en dat zij geen afnemers kun nen vinden, terwijl nog tot voor en kele weken maandelijks voor 2 milli oen pond sterling aan fruit uit Italië werd aangevoerd. De communistische infiltratie op de Balkan en in het algemeen in Zuid oost Europa, want het verschijnsel wordt ook geconstateerd in Hongarije en Oostenrijk, duurt onverminderd voort en de mogendheden van het westelijk blok staan daartegenover vrijwel machteloos. Rusland neemt zijn kans waar en de volken die door de oorlog weerloos zijn geworden, heb ben geen keus. Zij bukken voor de dic tatuur van een minderheid en waar zij zich beroepen op het beginsel der de mocratie ontmoeten zij geweld. Het geval-Petkov, dat zoveel opschudding heeft verwekt, is slechts één der symptomen van een machtsverschui ving, waartegen nog geen protest van democratische zijde iets heeft uitge richt. In de strijd om de hegemonie, verbitterd gevoerd door de Anglo- Amerikanen en de Sovjet Unie, wordt Zuidoost Europa het kind van de re kening. De Veiligheidsraad staat machteloos tegenover hetgeen daar gebeurt, want de vertegenwoordiger van Rusland vernietigt met zijn veto iieder besluit. Wij hebben dit reeds eerder in het licht gesteld. De leider van de Bulgaarse boeren partij, Nikolai Petkov, heeft zich tij dens de oorlog een dapper tegenstan der van de pro-Duitse politiek der toenmalige Bulgaarse regering be toond, en hoewel hij allerminst een aanhanger van het communisme was heeft hij zich na het beëindigen van de strijd waaraan Bulgarije overi gens geen deel heeft gehad niet tegen samenwerking, tot op zekere hoogte, met de linkse groepen der re- gring verzet. Tenslotte is hij echter in de oppositie gegaan en hij bleef de leider van een betrekkelijk stecke partij die ondanks 'tal van vervolgin gen stand wist te houden. Toen hij met regelmatige middelen niet on schadelijk kon worden gemaakt werd hij beschuldigd van een samenzwe ring tegen het régime van Dimitrov en door een rechtbank, samengesteld door zijn politieke tegenstanders, ter dood veroordeeld. Tegen dit vonnis is door Engeland en Amerika die, te zamen met Rusland, vertegenwoor digd zijn in de geallieerde bestuurs raad voor Bulgarije, zeer krachtig geprotesteerd, maar dat een dergelijk protest bairen zal mag twijfelachtig worden geacht. De dictator Dimitrov is, zoals men zich herinneren zal, in dertijd betrokken geweest bij 't pro ces over de brandstichting in het Rijksdaggebouw en toen door de Na zi's eveneens ter dood veroordeeld. Zijn leven werd gespaard dank zij krachtige protesten uit het buiten land, waarvoor Hitier toen nog njet onverschillig blijven kon. Thans ech ter is hij slechts een werktuig van Moskou en de wil van het Kremlin is in Bulgarije wet. Maar misschien zal de Sovjet-Unie toch huiverig blij ken deze zaak op de spits te drijven door de executie te gelasten; mis schien wil zij het geval-Petkov te zij ner tijd uitspelen, wanneer zij daar mede politieke voordelen van andere aard op haar voormalige bondgenoten behalen kan. Petkov is als 'n schaak stuk in het spel harer buitenlandse politiek. Het geval-Petkov staat geenszins alleen. Ook de regering van Zuid-Sla- vië heeft zich door middel van exe cuties van haar politieke tegenstan ders weten te ontdoen en in Roeme nië is de leider der boerenpartij, Ma- nioe, wegens „samenspanning tegen de regering" gevangen gezet. In dit licht bezien is de strijd der Griekse regering en is de steun welke de Anglo-Amerikanen aan Griekenland verlenen begrijpelijk. Griekenland is en blijft een bruggehoofd van het westen tegen de Sovjets. Ook de po gingen om Griekenland, Itelië en Turkije tot een defensief blok te ver enigen houden ongetwijfeld verband met het offensief der Russische poli tiek. Een sterk blok zal dit overigens bezwaarlijk kunnen zijn, maar allicht slarker dan het Zuidslavisch-Bul- gaarse vriedschapsverbond en 't komt bij de Balkan-politiek minder op de pionnen aan dan op de grote stukken die daarachter zijn opgesteld. Wat zal de volgende zet zijn op dit schaak bord der Oost-Europese politiek? U. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de conferentie van de landen van het Britse Ge menebest Üe Canberra eenstemmig heeft besloten, dat de algemene vre desconferentie voor het Verre Oos ten vóór eind September moet wor den gehouden. Men meent te weten, dat de besluiten van de conferentie van het Gemenebest aan de Ameri kaanse regering worden medege deeld. In Ecuador is de regering van ko lonel Carlos Mancheno. die negen dagen geleden zonde- bloedvergie ten de regering van Goctor Ibarra omverwierp, thans zelf verdreven.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1