MONICA Twintig uur zonneschijn per dag E KRAMT DOOR HET LAMD. DE PAMPUS-PIRAAT door j. d. van exter AMERIKA houdt van brunettes borrels en. Verloofd. OSLO stad der seringen Watersport viert hoogtij Blusapparaten als bommen Wij luisteren naar Zeven gesneuvelden in Indonesië Weddenschap met de dood bekocht Een halve eeuw Drankbestrijding yAN NABIJ EN VERRE FEUILLETON kweekplaats van M.S.B-ers. Oilo of Opslo, it de oorspronke- lijke naam voor de hoofdstad van Noorwegen. Volgens een oude Noorse overlevering werd de stad in 1048 door Harald Hardradc ge sticht. In 1624 werd de stad door een brand verwoest. Koning Kris- tian IV bouwde echter onmiddel lijk de stad weer op, op de tegen overliggende oever en noemde dat Kristiania. De naam Oslo verviel en bestond alleen voor de voorstad, die aan de zijde der rivier lag, waar de oorspronkelijke stad gele gen had. Na de eerste wereldoorlog ont stond er in Noorwegen een bewe ging om de oude naam Oslo weer in te voeren en 11 Juli 1824 be sloot men eindelijk, dat de naam na 1 Januari 1925 weer Oslo zou zijn. OSLO DE SERINGENSTAD De zomertijd in Oslo begint als hon derden seringen in het centrum van de stad in bloei staan. Overal ruikt men de seringenlucht en de straten, pleinen en lanen zien paars en wit van de prachtig gevulde seringenbomen. Over een lang voorjaar kan men in Noorwegen niet spreken, want dat is maar heel kort, een paar dagen tot een week. Eerst zijn alle bomen nog kaal en dor en binnen een week tijd, als de zon goed haar stralen laat voelen staat alles in bloei e" zijn de struiken en bomen groen, het is fantastisch zo snel als dat gaat. De Noorse zomer is kort, de winter lang, maar al is de zomer kort, de dagen zijn dan ook zeer lang, want de zon schijnt 20 uur per dag, donker wordt het er nagenoeg niet en het is zelfs mogelijk om 's nachts om 12 uur nog foto's te maken. De Noren zijn een energiek en onder nemend volk, ze weten van aanpakken, maar ook van genieten. HOE DELEN DE NOREN HUN ZOMERDAGEN IN? De zomerdagen zijn tropisch heet, wat wij ons momenteel zeer goed kun nen voorstellen. Vanwege de warmte trekken elke dag duizenden Noren de stad uit om aan de Oslofjord verfris sing te zoken. 's Morgens om 7 8 uur kunt u drommen mensen zien, die naar hun werk gaan, allen opgewekt, fris en ge zond. De jonge meisjes, die zich hier heel goed weten te kleden, nemen hun badtas met badkleding mee, om direct na hun werk de stad te kunnen ver laten. U ziet allemaal brui* erbrande gezichten en men krijgt soms het idee in Zuid-Frankrijk te zijn inplaats van 60 graden N.B. Ze beginnen een half uur eerder met werken 's zomers en houden een uur eerder op. Zo sluiten de kantoren hun deuren om 3 uur en de winkels 's middags om 4 uur, en iedereen trekt er op uit. Stoomboten, veerponten, volgepropt, varen af en aan, fietsers en autobezitters verlaten zo vlug mogelijk de stad, het werk gedeelte is voorbij, nu komt het va- cantiegedeelte van de dag, wat mo gelijk is met die lange avonden licht. Vlak bij het nieuwe raadhuis, in het centrum van de stad, heeft men een goed uitzicht over deze 100 kilometer lange waterweg, de Oslofjord ge naamd, die bij Osjo zo breed is als een meer. Honderden grote en kleine eilandjes en klippen bedekken de fjord, toveren schilderachtige baaien, kreken en idyllische plekjes. Overal ziet men zomerverblijven, landhuisjes, villa's, soms verborgen in het groen en hierheen trekt een groot deel van de Oslose bevolking en geniet er van de zo mooie natuur en het water. Voor sommige mensen is het reizen naar hun zomerverblijf elke dag niet doenlijk, dan trekken de moeders met hun kinderen er de zomermaanden heen en komt de vader elk week-end over. In de Oslofjord bevinden zich vlak voor het centrum van de stad twee uitstekende pieren, waarop aan het einde bij elk een restaurant ligt, het ene Dronningen (de koningin) en op de andere Kongen (de koning) ge heten. 's Zomers zijn dit de middel punten van zeil- en roeiboten en kano's. Tevens is een zeiltocht in de Oslofjord een ideale sport, want men kan in een of andere idyllische kreek zijn anker laten vallen en te water springen. Het water is warm en kristalhelder, zodat men soms tussen de waterplanten gro tere en kleinere vissen kan zien zwem men. Van de Oslofjord uit is de eerste kennismaking met Oslo onvergetelijk, ja zelfs overweldigend. Als men met een boot de haven binnenkomt, ziet men de beboste bergen, het donker blauwe water, de schilderachtige ge bouwen, de villa's op de hellingen van de bergen. Vooral 's avonds twinkelen duizenden lichtjes en worden door het wt ter weerspiegeld en in de verte flitst de vuurtoren Dyna en vanuit de hel verlichte gebouwen Dronningen en Kongen weerklinkt gedempte muziek, daar wordt nog gedanst. Overal hoort men zeggen „Sove god od takk for idag" hetgeen betekent „slaap lekker en bedankt voor vandaag". Ook de No- klaar om te bedanken. De Franse politie heeft een man ge arresteerd, van wie men aanneemt dat hij de maker is van de bommen, wel ke door de groep-Stern boven Londen zouden worden afgeworpen. De door de politie in een voorstad van Parijs gevonden zes bommen wa ren vervaardigd uit handblus-appara- ten van een halve meter lang. De blussubstantie was er uit verwijderd en vervangen door ontplofbare stof, v. aarrchljnlijk gelignite. Men had de apparaten voorzien van staartvinnen en ontstekingsinrichting. Woensdag 10 September HILVERSUM I (301 m) geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, en 10.30 uur. NCRV 7.30 Gewijde muziek. 8.15 Symphonisch programma. 8.30 Lichte morgenklan ken. 9.30 Klassiek morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianospel, 12.15 Or gelconcert. 1.15 Sangh en spel. 2.00 Concertgebouworkest. 3.00 Viool-duo, 3.45 Metropole-orkest. 4.20 Zingende jeugd. 4.45 Voor jongens en meisjes. 5.35 Rotterdams piano-kwartet. 6.10 Een kwartier dubbel vier. 7.45 Amuse mentsmuziek. 8.15 Wijdingssamenkomst Neder landse Zondagsschoolvereniging. 9-00 Nederlands kamerkoor. 9.30 Mari nierskapel. 10.45 Avond-overdenking, U.00 Orkestenparade. In Giethoorn en omgeving is het onrustig. Er bestaan n.1. plannen om de vele sloten en grachten en vaarten droog te maken om vruchtbare gronden te winnen. Het zou eeuwig jammer zijn van deze schone en pittoreske omgeving. Het Gallup Instituut, dat zo veel informaties over alles en nog wat Inwint bij de burgers en burgeressen der Ver. Staten van Amerika, heeft ditmaal voor de variatie het object van zijn be langstelling op die burgera zelf gericht en publiceert de resulta ten. Wy ontlenen aan een weer gaaf daarvan in Time van 1 dezer: De burger der Ver. Staten geeft ge- ren ïÜn zeer "beleefd"~ën staan "aitydmiddeld in 6 van de 10 gevallen de voorkeur aan brunettes: een gelukki ge coïncidentie, daar maar 8 procent der Amerikaanse meisjes van nature blond is. De Amerikaanse vrouw is dikker dan z(j wel zou willen toe geven en misschien is zy daarom wei meer gesteld op een goed gehumeurd echtgenoot dan een trouw, al vindt zij de mannen over het algemeen wel wat weinig romantisch. De meeste huwelijksgeschillen ontstaan door geld, jaloersheid en kinderen, percentsge wijs ook in deze volgorde. Zeven van de tien volwassenen vinden een pak slaag voor de jeugd niet zo erg en het bezit van drie kinderen wordt door de vrouwen een ideale toestand geacht. In minder dan een derde der gezin- -*- H»»<—im. Door bijzondere omstandigheden is een 4-tal plaatsen vrijgekomen voor de trip, welke wij op a.s. DONDERDAG 11 SEPTEMBER met onze abonné's gaan ondernemen naar het Gooi en de omstreken van Utrecht en Amersfoort. Ook voor de touringcartocht op 15 SEPTEMBER A.S. kunnen nog enkele plaatsen worden gereserveerd, doch in beide gevallen is SPOEDIGE OPGAVE aan het hoofdbureau van dit blad, Voordam, Alkmaar, GEWENST. Zoals reeds eerder is aangekondigd, bedraagt de reissom ELF GULDEN PER PERSOON, waarbij de kosten voor koffietafel, diner, enz. zijn inbegrepen. De touringcar vertrekt beide dagen te 7.15 uur v.m. van de Vale Hen te Hoorn en te 8 uur v.m. van het Waagplein te Alkmaar. Deze tochten, welke door de mooiste streken van het land gaan en ge legenheid bieden tot bezichtiging van diverse bezienswaardigheden, zullen te pl.m. 8 uur in de avond (voor Hoorn pl.m. 8.30 uur) zijn be ëindigd. Wie nog mee wil, haaste zich! nen wordt aan tafel gebeden. In ze ven van de tien gevallen wordt aan het houden van een hond boven een kat de voorkeur gegeven en het arme kanariepietje heeft maar 5 pet. kans. Er blijken geen ouders te zijn, die wensen, dat hun kinderen in de poli tiek gaan; zy zyn er van overtuigd, dat een politieke loopbaan leidt tot gekonkel en gedraal. Een op de 4 be woners van de Ver. Staten klaagt over pyniyke voeten. Twee van de drie volwassenen dragen een bril. Eén van de wordt min of meer door doof heid geplaagd. Een tiende deel der be volking is linkshandig en nog geen derde kan zich zyn autonummer her inneren. Eén op de 3 heeft verschrik- keiyk veel moeite om 's ochtends op te staan, maar slechts een vijfde deel kan niet dadeiyk de slaap vatten. De Amerikaan gaat gemiddeld om 10 uur 's avonds naar bed en staat zes dagen per week om half zeven op. Zes van de 10 volwassenen gebruiken spiri tualiën en een zelfde aantal rookt. De helft der bevolking gelooft, dat Hitier nog leeft. De vyf tijdgenoten, die het meest worden bewonderd, zijn MacArthur, Eisenhower, Churchill, Truman en Marshall. Negen-en-zestig procent gelooft in God en 76 procent in een leven hiernamaals. Maar 4 pet. is er van overtuigd, ongelukkig te zyn; 57 pet. acht zich niet misdeeld; 38 pet. beschouwt zich als zeer ge lukkig en 1 pet. kan er niets van zeg gen. Niettemin: één op de drie klopt op hout af tegen ongeluk, 1 op de 10 gelooft in het strooien van zout over de schouder en 1 op de vijf krygt kip- pevel als een zwarte kat zyn pad kruist Volgens het Nederlands militair communiqué van Maandag bedroegen de Nederlandse verliezen van gisteren 7 gesneuvelden en 12 gewonden. In net gebied van Kedoengdjati op midden- Java stootte een Nederlandse patrouil le op een Republikeinse groep, be staande uit 150 man, die werden ver jaagd. Het communiqué maakt verder melding van een aantal botsingen met Republikeinen, waarbij laatstgenoem den verliezen leden. Tevens vonden beschietingen van Nederlandse pa trouilles plaats. De 46-jarige kellner W. J. ten Have uit Almelo heeft in het Twente-Rijn- kanaal het laven verloren tengevolge van een weddenschap. Ten Have, die een vrije dag had, ging na het drinken van een borrel met een kennis,'van hem, J. H. Makel uit de Gagelstraat een weddenschap om f 25 aan, wie van beiden het eerst over het Twente-Rijnkanaal kon zwemmen. Zij huurden een taxi en reden samen naar het Twente-Rijnka naal, nadat Ten eerst zijn vrouw van een en ander op de hoogte had ge steld, die hem ten sterkste afried de weddenschap door te zetten. Ten Have was namelijk onder dok tersbehandeling wegens een hart kwaal en hem was ten strengste ver boden te zwemmen. Hij sloeg dit ad vies evenwel in de wind. Ook toen zijn vrouw, die per fiets naar het ka naal was gereden, bij het water haar man nogmaals probeerde te overreden niet te gaan zwemmen, stoorde hij zich niet aan de waarschuwingen. Beide mannen sprongen in het water en zwommen om het hardst wie het eerste de overzijde van het kanaal zou bereiken en daarmee de weddenschap zou winnen. Mëkel was de snelste, doch toen hij de andere zij de van het kanaal had bereikt en om keek, zag hij, dat Ten Have naar de diepte verdween. Het gelukte Mëkel en de 21-jarige S. H. J. de Boer uit Santpoort, die zich in de nabijheid op hield en op het hulpgeroep van de vrouw van Ten Have was toegesneld, het slachtoffer spoedig op het droge te brengen. De levensgeesten van de drenkeling waren echter reeds gewe ken. Ook kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het slachtoffer had door de boven matige inspanning tijdens de zwem- race een hartverlamming gekregen! De Algemene Nederlandse Geheel onthouders Bond (A.N.G.O.B.) her denkt dit jaar zijn 50-jarig bestaan. De bond werd op 27 December 1897 te Den Haag opgericht ter bestrijding van het drankmisbruik, dat vooral in de ar beidende klasse veel ellende veroor zaakte. Gelijk dit in ons land zo vaak h geval was werden verschillende verenigingen, el' met een eigen gods dienstige of zedeiyke grondslag, op gericht. In 1903 werden deze federatief verbonden in de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Door het onvermoeide werken van de bond en zijn leden, waarby men ook de grote steun van politieke, vak- en culturele organisaties en de door deze bevochten sociale verbeteringen niet mag vergeten, nam het drankmisbruik sterk af. Na de oorlog is het alcoholisme ech ter sterk toegenomen. De vrouw, vroe ger veelal bondgenote, gebruikt zelf thans in toenemend i mate alcohol en van de zyde van de opgroeiende jeugd is maar zeer weinig belangstelling voor de drankbestrijding. De A.N.G.O.B. biyft daarom de 50 jaar geleden begonnen arbeid doel bewust en krachtig voortzetten. Tal van grote en kleine afdelingen van Den Haag tot N.-Niedorp, herden ken gelyktydig met de bond haar 50- jarig bestaan. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum is er op Zaterdag 13 September in Den Haag een receptie en een kunst avond in Diligentia. Bovendien zal op diezelfde dag de bondsvoorzitter A. Rolloos van 17.45 18.00 uur voor de VARA «preken. De zuivelfabriek „De Eendracht" te Borculo bestaat binnenkort 50 jaar; het melkmeisje van Van Megeren zal op de heugelijke dag gratis boter briefjes uitreiken. Een ander 5- jarige, de Ned. geheelonthouders- bond werd „verbiyd" met de medede ling dat de accijns op bier verlaagd en de dichtheid ervan verhoogd zal wor den. Dat er overigens voor het standpunt van deze bond wel iets te zeggen valt blijkt uit het trieste einde van een Schotse voetbalmatch, waarbij een aantal toeschouwers, bedwelmd door de inhoud, lege whlskyflessen op het veld begonnen te werpen waardoor vele personen gewond werden. Het is te hopen dat Nijmegens inwo- no»s niet het slachtoffer van een der gelijke werpmanie worden, daar de ge meente 15.000 m2 glas kreeg toegewe zen, zodat elke Nijmegenaar binnen kort weer in een glazen huis kan zit ten. Ter gelegenheid van de W. Friese feestweek zullen 20 muziek- korpjen in optocht door Hoorn trek ken: de muzikale hoorn des over- vloeds. Op de landdag, welke 400 500 doofstommen te Apeldoorn hebben gehouden, zal het heel wat rustiger zUn toegegaan. Toch vonden deze mensen hier een hele dag ont spanning. Alle respect! Het be roep door Cor Wals ingesteld in ver hard met de tegen hem geëiste straf van 12 jaar, is door de procureur-fis caal verworpen. Hiermede is deze zaak van de baan en Cor Wals voorlopig ook Een millioen arbeiders in de Po-vlakte is in staking gegaan, waar door de rijstoogst in gevaar komt. Zij vragen meer geld en wij meer rijst. Rare wereld! Een huiveringwek kend bericht is, dat het in de Franse zóne van Duitsland 's nachts reeds 4.5 graad heeft gevroren. Een jachtopziener te NUverdal betrapte 'n vrouw op heterdaad, toen zij haar stiikken spande. Over het algemeen bemerken de mannen dit echter te laat. nonvrlBht R.O.P ts HILVERSUM II (415 m) geeft nieuws °m 8, 1, 6, 8, 11 uur. VARA: 7.30 Muziek by het ontbyt. 8.18 Lichte mor Senklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9-35 Kamermuziekprogramma. VP HO: 10.00 Morgenwyding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Volksliede *en. 10.55 Non-stop-programma. 12.00 Miller sextet. 12.38 Johan Jong. 1.20 n Vogel en zijn orkest. 2.00 Voor de v-°UW' 2.15 Russische muziek. 3.00 ■'isjeskoor van de K.J.V.O. te Bergen. -0 Voor de jeugd. 3.45 Op bezoek by ^"ken. 4.45 De krant heeft gasten. 5.45 over zee. Lou Lichtveld vertelt. •10 Monia Liter en zijn orkest. VP O: 7.30 Cursus. 7.45 Lezen in de by- ei. VARA: 8.15 Opera-concert. 9.15 p"s' Waterloo van meneer Pratt". 10.15 oodbye Uncle Sam. 11.15 Op vleug'len an muziek. NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOK: J. JUKbSEN 73. Maar zodra ik weer wat op adem was, zwom ik weer verder. Weer kreeg "m ik mijn mond vol; proestte, hoestte. „Het komt wel in orde kalm maar aan kalm maar aan", zei de stem. Ik kon er geen acht op slaan. Het was my niet mogelyk. Met al myn krachten zwom ik verder, om met het zware gewicht, dat ik sleepte, zo spoe dig mogelyk aan land te zijn. Ik schrikte, toen hy my met zyn sterke schouders opeens een duw gaf, zodat v.y van richting veranderden. „Je zou ons daar tegen het rif heb ben laten stoten", zei hy. „Ik zal wel sturen vermoei je toch niet zo Ik hijgde als enig antwoord. „Probeer je kalm te houden, Nan- cy!" „Nancy!" Ja, nu besefte ik eerst, wie het was die ik meesleepte alsof n.ijn leven er van afhing. Ik had zyn leven in mijn hand. Een uur geleden had ik my bepaald moorddadig gevoeld en nu had ik hem het leven gered. „Hy heeft het niet verdiend", dacht ik in myn opgewondenheid. „Hy heeft het niet verdiend; maar dat zal ik hem beduiden ook; ik zal hem leren, mij nog eens te kussen!" Ik weet niet, of ik dit alles hardop zei of niet. In alle geval was het my als hoorde ik stemmen in mijn oren een daarvan was de zijne, die her haalde, wat ik hem gisteren had ho ren zeggen: „Zeg, is het niet fyn, om zo'n dag als vandaag mee te maken?" Toen voelde ik, alsof ik niet meer kon, en ik hoorde mezelf zuchten. Het eerste, waarvan ik mij weer be wust was, was het schuren van myn schouders tegen het zand. Wij waren er dus! Ik had schijnbaar de eerste ogen blikken zozeer al mijn krachten moe ten byeen verzamelen, dat ik niet eens het verschil in de temperatuur van het water gemerkt had. Ik liet hem los, kwam overeind, dompelde my daarop nog eens onder en ging een eindje verder op het zand liggen. Het was voorby wy waren veilig. En wat nu? Ik wist het niet. Ik lag daar een ogenblik, niet in staat om overeind te komen, of te spreken. Ik legde myn arm over myn ogen. Toen merkte ik, dat hy naar my toegeschoven was. Hy leunde over my heen en zei iets, maar ik was te ver suft, om het in my op te nemen. Ik wilde het ook niet horen. Ik wil de niet, dat hy iets zou zeggen. Hy behoefde niet te denken, dat ik van plan was geweest, zyn leven te red den. Hy behoefde niet te denken, dat deze ontzettende crisis enig verschil had gemaakt. Wat er die morgen gebeurd was, stond nog tussen ons belde en zou er altijd staan. Dit had geen verschil er in gemaakt. Absoluut geen verschil. Ik stond op, myn tanden klapperden. Ik liep naar de rots, waar ik myn badmantel had neergegooid, en ter wijl ik dit deed, hoorde ik hem met enige verheffing van stem mij toe roepen: „Zeg, ik kan niet alleen lopen, je zult me naar boven moeten helpen. Ik ben hang Ik keek om. Hy zat overeind. Hy zag wat bleek, maar zyn gelaat was kalm en rustig. En terwyl ik hem aanzag, zoals hy daar hulpeloos ter neer zat met in de verte de klip met de vlaggestok en het beeld kwam iets wonderlyks over my. Droomde of waakte ik? Was het het gevolg van de schok en de te grote inspanning, net als die stemmen, die daar straks onder het zwemmen my in de oren geklonken hadden? Ik weet het niet, maar opeens zag ik duidelyk myn eigen beeld, zoals ik daar was in myn badpak met myn wapperende haren, want ik had myn oranje hoofddoek verloren, ik zag het in de verte dryven. Ik zag, hoe dat beeld van my zich op de knieën naast hem liet vallen zich in zyn armen wierp, die koud waren en nog dropen van het zeewa ter' zag het gelaat tegen zyn schouder leggen en hoorde het, duidelyker dan in een droom zelfs, snikkend roepen: O, Billy, je hadt kunnen verdrinken! Ik had je kunnen verliezen!" Cordt vervolgd Min.-President Dr. Beel begroet President Soekawati bij zyn aankomst. Voor de Bijzondere Raad van Cas satie stond terecht A. Vullings uit Oss. De verdediger mr. P. Scheefhals uit 's-Hertogenbosch zag aanleiding de clementie van de Byzondere Raad van cassatie in te roepen, omdat de man uit Oss komt. Wegens toetreding tot de landwacht was V. door het Byzondere Gerechts hof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek. De zeer lage lonen in Oss, waarvoor dit stadje berucht was, aldus de ver dediger, zyn oorzaak geweest, dat veel van zyn inwoners tot de NSB zyn toe getreden. Het was een „kweekplaats voor NSB-ers". De werkverschaffing was vóór de oorlog in Oss een norma le dagbetrekking. Daardoor komt het ook, dat er op het ogenblik in Oss vrywel geen overtuigde politieke de linquenten zyn, aldus mr. Scheefhals, die vervolgens betoogde, dat de NSB- ers in Oss in hoofdzaak „brood-NSB- ers" waren, die alleen méér wilden verdienen en die niets gaven om de politieke ideologie. Uitvoerig ging de raadsman tenslotte in op de sociale omstandigheden van zyn cliënt, die f 11.75 per week verdiende. „De Heilige Antonius heeft eens ge zegd", zo zeide pleiter, „dat het voor een goed beleven van de godsdienst noodzakelyk is, dat men in goede le vensomstandigheden verkeert. Is dit eigenlyk in politiek opzicht niet veel meer het geval?" zo vroeg hy zich af. Mag men verwachten, dat deze men sen, die nooit levensvreugde gekend hebben, die nooit eens een extraatje hebben gehad, die nooit eens Den Haag of Amsterdam, doch uitsluitend slechts Oss gezien hebben, sterk ble ven staan, als hun de kans ge boden werd méér te verdienen? Bij de landwacht kregen zij f 1 per uur als zy 's avonds dienst deden. „Is dit nu de politieke delinquent", zo besloot mr. Scheefhals zijn pleidooi, „die tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld moet worden?" In zyn requisitoir zeide de nrocu- reur-fiscaal van oordeel te zün dat verscheidene argumenten "en de ver dediger steli'g gegrond ziin. Daar stean echter leiyke ged -óneen van de requirant tegenover. Spr. achtte evenwel termen voor strafverlaging aanwezig en hij concludeerde tot 5 jaar met aftrek. Uitspraak 29 Sept.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3