BOMAANSLAG op drie Tsjecho-Slowaakse ministers SLOTZITTING van Europese conferentie uitgesteld Hkerêericht Indonesië opnieuw in Veiligheidsraad? Noodlijdende \yereld Vrijdag 12 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 9608 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Geheimzinnig kistje bevatte springstot ZESJARENPLAN voor de landbouw Ook in Veenendaal paratyphus Rijwielbanden-loterij begint Candidaten gouverneurschap van Triest Dr. v. Mook Zondag terug verwacht Het Nederlands elttal Lenstra rechtsbuiten, Wilkes midvoor Aardappelen voorlopig elf ct. per kilo Een vlotte Frangaise en 125 pond toe Werden consuls beschoten Boodschappenlijst inplaais van plan Amerika acht eindrapport onaan vaardbaar Amerika betaalt voor Britse zone Vacantietrip per invalide wagen Iet Koster van Feggelen derde te Monte Carlo 20 Doden bij scheeps- ontploffing Burgemeester van Jena verdwenen Roemeense oppositie-leider voor het gerecht? Radiorede van Prins Bernhard Wereldvoedselraad opgericht BUREAU: Koningstraat 78-M Den Helder Telefoon *84s Giro 449041 Dlr.: J. Bljlsma Voortzetting van He HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaaj f 8.—, per post f 3.65 Ht ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, R*yo«redacteuren C. A. Dekker» en W. Kok. Aan drie 'leden van de Tsjecho-Slowaakse regering zijn postpakketten gezonden met een helse machine, welke bij opening van het pakket tot ont ploffing zon zjjn gekomen. De politie heeft tijdig op deze postzendingen beslag kunnen leggen. De pakketten, afgezonden onder de naam van een niet bestaand parfumeriemagazijn, waren geadresseerd aan Prokop Drtina, minister van Justitie en lid van de Nationale Socialistische Partij, Petr Zenkl, vice-voorzitter van de ministerraad en leider van de Internationaal- socialistische Partij, en aan Masarijk, de partijloze minister van Buiten landse Zaken. Zenkl en Drtina hebben sedert enige tijd heftige aanvallen van communis tische zijde te verduren gehad. Zenkl is gedurende de oorlog geïnterneerd ge weest in het kamp Buchenwaid. Drtina was chef van het politieke huis van president Benesj te Londen. Masarijk heeft voor kort stelling genomen tegen de communisten vanwege hun cam pagne tegen de niet-communistische leden van de regering in verband met het wetsontwerp tot heffing van een buitengewone belasting op onroerende goederen. Het pakket, geadresseerd aan Drtina, was reeds op het department van jus titie aangekomen. Het pakket voor Jan Masarijk werd op het postkantoor onderschept. Het is gebleken, dat de pakketten Dinsdagnamiddag op het hoofdpostkantoor te Praag zijn afge geven door een onbekende man van ongeveer veertig jaar. Argwaan bleek juist. Het Tsjecho-Slowaaks persbureau Ceteka meldt nader, dat de gevaarlijke pakketten tijdig in beslag genomen konden worden, doordat men op het bureau van de vice-rainister-president, Zenkl, argwaan had opgevat tegen het aldaar door de post bezorgd pakket en dit in handen van de politie gesteld bad voor nader onderzoek. AANSCHAFFING VAN TIEN DUIZENDEN LANDBOUW MACHINES. In de te Utrecht gehouden perscon ferentie gewaagde de directeur van de Jaarbeurs, mr. Milius, ervan, dat bij de aan de Staten-Generaal in te dienen Rijksbegroting 1948 tevens aan de volksvertegenwoordiging zal worden voorgelegd een nota van de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, bevattende een zesjarenplan voor de landbouw. Daarin wordt, De- halve aan kwesties van ruilverkave ling, researcharbeid en onderwijs ten behoeve van de landbouw, zeer uitge breide aandacht besteed aan de mecha nisatie van ons agrarisch bedrijfsleven, waarvoor de aanschaffing van tiendui zenden landbouwmachines wordt voor gesteld. Behalve te Terneuzen, blijkt thans, dat ook te Veenendaal een 130-tal pa tiënten aan parathyphus lijdt. Het personeel van een sajetfabriek te Veenendaal heeft voor enige dagen een tochtje gemaakt naar Zeeland. In Terneuzen werd de lunch gebruikt. De andere dag werd een 130-tal per sonen onwel en moest het beé hou den. Thans blijkt, dat dit verband houdt met de ziekteverschijnselen te Terneuzen. Tijdens de koffietafel is door bovengenoemd personeel worst en vlees genuttigd. Zeer spoedig zullen van de genum merde bonnen, welke zijn uitgereikt aan degenen, die sedert de bevrijding nog nimmer voor rijwielbanden in aan merking kwamen, enkele nummers worden uitgeloot. Teneinde zo snel mogelijk deze loterij te beëindigen en een zo groot mogelijk aantal gegadigden zij het ten dele te helpen, is besloten dat de bonnen slechts recht zullen geven op de aan koop van één buitenband en één bin nenband. De subcommissie van de V. N., be staande uit vertegenwoordigers van Columbia, Polen en Australië, welke keiast is met het onderzoek naar de kwaliteiten van candidaten voor de Post van gouverneur van Triëst, heeft thans een definitieve candidatenlijst op gemaakt, welke de volgende namen kehelst: Buisseret, oud-minister van binnenlandse zaken van België, Fernan- kez, oud-minister van buitenlandse *aken van Chili en Broch, Noors par lementslid. De Veiligheidsraad zal nu uit deze lijst zijn keuze moeten doen. Dit pakket bleek een houten kistje te bevatten, waarin twee stukken T.N.T. van honderd gram ieder, ver bonden aan een ontstekingsinrichting, welke op haar beurt met het deksel van het kistje in verbinding stond. Het communistisch orgaan „Rude Pravo" meent in deze poging tot aan slag een provocatie te moeten zien van revolutionaire elementen. OVERLEG OMTRENT DERDE LID COMMISSIE Gromyko, de Russische gedele geerde in de Veiligheidsraad, vanaf 1 September tevens voorzitter van dit college, heeft verklaard, dat in dien de Veiligheidsraad niet bin nenkort de rapporten over de Indo nesische kwestie ontvangt, tot het opstellen waarvan ztf de consuls der vreemde mogendheden te Bata via opdracht heeft gegeven, de Raad de Indonesische kwestie op nieuw aan de orde van de dag zal stellen. Inmiddels verneemt AFP dat de con suls-generaal van België en Australië de besprekingen met elkander hebben geopend, welke moeten leiden tot de keuze van een derde lid in de commis sie van drie. Volgens sommige kringen maken de Verenigde Staten, die reeds bij herhaling goede diensten hebben aangeboden, een kans, maar ook het onpartijdige Brazilië of Columbia zou den sterk in aanmerking komen. Met de mogelijke keuze van Groot-Brit- tannië wordt eveneens ernstig reke ning gehouden. Dr. van Mook wordt Zondagochtend vroeg op Schiphol verwacht. Met mr. Van Kleffens heeft de luitenant-gou verneur-generaal tweemaal een bezoek gebracht aan de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Ro- bert Lovett. Dr. Van Mook verklaarde, dat gesproken was over „het vaststel len der feiten", die het Nederlandse standpunt in de Indonesische kwestie verduidelijkten. Door het secretariaat van de min.- president wordt het bericht over op Zondag a.s. te houden besprekingen tussen Dr. Van Mook en het voltallige kabinet ten huize van de minister van Buitenlandse Zaken te Oosterhout ten stelligste tegengesproken. IETS MINDER WARM. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Zwakke tot matige wind, afgezien van kleine storingen overwegend tussen Zuidoost en Zuidoost. Tij delijk wat toenemende bewolking met hier en daar een bui. Iets m-nGer warm. Voor de wedstrijd tegen Zwitser land op Zondag 21 dezer is het Neder landse elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: v. d. Linden (Ajax) en Schyvenaar (EDO) Midden: van Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede) en de Vroedt (Feyenoord) Voor: Lenstra (Heerenveen)Rij vers (NAC), Wilkes (Xerxes), van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax) Reserves: de Munck (Sitt. Boys), van Bun (MW) en Hazeveld (GVAV). Nog twee reserves zul len later worden aangewezen. NED. BONDSELFTAL—FREM 2—4. Het elftal werd samengesteld nadat gister op het VUC-terrein de wedstrijd tussen het Nederlands Bondselftal en de Deense Coldklubben Frem was ge speeld, welke door de Nederlanders verloren werd met 24. Bij de rust was de stand 10 voor Nederlands Bondselftal. Voor consumptieaardappelen oogst 1947 mag aan consumenten van mor gen af tot en met 14 December ten hoogste 11 cent per kilo worden bere kend. Voor het thuis bezorgen kan één cent per kilo meer worden ge vraagd. De zon schijnt nog wel, maarde najaarstijd is volgens de kalender toch aangebroken. Dit betekent hoogconjunctuur voor de schoor steenveger. Het voorlopig Nederlands Elftal speelde op het Sparta-terrein te Rotterdam een wedstrijd tegen het Engelse Millwall F.C., welke wedstrijd door onze jongens gewonnen werd met het liefst 93. Hier de winnaars. SCHIJNHUWELIJKEN ENGELSE SPIVS". MET Als gevolg van nauwkeurige na sporingen heeft de Engelse politie een onderneming van „schijnhuwelijken" aan het licht gebracht. Met medewerking van twee Fransen, die op het ogenblik streng door de politie worden bewaakt, werden Fran- gaises van enigszins lichte zaden in con tact gebracht met Engelse „Spivs" (min derwaardige personen, profiteurs enz.), die voor het bedrag van 125 pond ster ling zich bereid verklaarden met een Frangaises in het huwelyk te treden en na enkele maanden te scheiden. Op deze wijze verkregen de Frangaises de En gelse nationaliteit, waardoor zij in En geland verblijf kunnen hgouden. Tot nog toe heeft de politie, die in deze aangelegenheid discreet te werk gaat, geen strafmaatregelen toegepast, daar hier geen sprake is van een wet telijke overtreding. De politie behoudt zich echter het recht voor in te grij pen, zodra bij de aankomst van de vrouwen op Engels grondgebied een onregelmatigheid wordt geconstateerd. Naar Aneta verneemt, is Woensdag ter hoogte van Singosari, tien kilome ter ten Noorden van Malang, een con sulair gezelschap, dat aldaar in op dracht van de Veiligheidsraad een be zoek bracht, door een Republikeinse strijdgroep met mitrailleurs beschoten. Nadere berichten hieromtrent ontbre ken nog. Aneta tekent hierbij aan, dat waarschijnlijk het gezelschap, bestaan de uit de Britse consul Lambert en de Australische consul Eaton, die enige dagen geleden naar Soerabaja vertrok ken, bedoeld wordt. Een officiële woordvoerder van de Europese conferentie te Parijs heeft verklaard, dat de conferentie na 15 September, oorspronkelijk als datum vastgesteld voor het beëindigen van de conferentie, nog enkele dagen zal voortduren. Hij zeide voorts, dat een officiële bekendmaking, waarin zal worden aangekondigd, dat de laatste plenaire zitting van de conferentie zal worden uitgesteld, later door het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken zou worden gedaan. In Amsterdam werd de jaarlijkse Onderwijzers Sportdag gehouden. De Amsterdamse scholieren hadden een heeriyke vrüe dag en de onder- wijzers en onderwijzeressen, die deelnamen, hebben nog nooit zo gezweten. De dames in actie. Naar verluidt, heeft de Amerikaan se onderminister van Economische Za ken, William Clayton, die tot taak heeft de werkzaamheden der conferen tie te volgen en door het verstrekken van „vriendschappelijke adviezen" te steunen, scherpe critiek uitgeoefend op dit eindrapport, dat de voorstellen be vat voor economische samenwerking van Europa in het kader van het plan- Marshall. Clayton heeft voorgesteld, dat dit rapport slechts als een voorlopig ont werp wordt beschouwd en dat de con ferentie opnieuw aan het werk zal gaan en de gehele situatie opnieuw in ogenschouw zal nemen in het licht van zyn bemerkingen. Voorts heeft hij voorgesteld, dat een Amerikaanse des kundige aan het opnieuw opstellen van het rapport zal medewerken. Naar hy zeide, zou het rapport in zijn huidige vorm onaanvaardbaar blijken te zijn en geen overtuigings kracht bezitten voor het Amerikaan se publiek en meer in het byzonder het Congres, daar het meer weg heeft van een „boodschappenlüst" dan van een plan voor Europese sa menwerking. In welingelichte regeringskringen wordt verklaard, aldus Reuter, dat de Verenigde Staten binnenkort de ge hele kosten van de bezetting van de Britse zóne van Duitsland op zich zullen nemen. Het zal aan Groot-Brittannië worden vrijgelaten, zijn aandeel in de kosten naar vermogen in ponden te voldoen. De drie-en-twintig-jarige Britse luitenant Oswald Denly, een slachtoffer van de kinderverlam ming, heeft het plan opgevat om een vacantietrip per invalide wagen te maken door België, Nederland en Luxemburg. Hij hoopt twintig September zijn tocht aan te vangen in Oostende. Hij neemt geen gezelschap mee. Bij zijn bagage zullen zich een rolstoel en een bed bevinden. De invalidewagen, waarmede hij reeds eerder een tocht maakte van meer dan tweeduizend kilometer door Frankrijk en Zwitserland, is voorzien van een motor van an derhalf P.K. Luitenant Denly is als gevolg van de doorgestane ziekte over het gehele onderlichaam verlamd. Met zijn tochten wil hij bewijzen, dat een slachtoffer van de kinder verlamming binnen zekere gren zen even actief kan blijven als een gezond mens. Gisteren werd de finale gezwommen van de 100 m. borstcrawl heren. De uitslag luidt: 1 Jany (Frankrijk) 56.9 sec.; 2. Olssen (Zweden) 58.8 sec.; 3. Szatmary (Hongarije) 59.6 sec. Daarna kwamen in volgorde Kadas (Hong.), Miloslavich (Z.-Slavlië)Ba- bey (Fr.) en Hoving (Ned.) Hoving's tijd was 1 min. 1.6 sec. In zijn serie van de 200 meter school slag werd Bonte (Ned.) vierde in 2 min. 52 sec., zodat hij is uitgescha keld. Het kampioenschap schoonspringen viel ten deel aan de Fransman Hein- kele met 126.71 punten. De Nederlander Haasman werd der tiende met 89.91 punten. De finale dames rugslag 100 meter gaf het volgend resultaat: 1 Karen Harup (Denemarken) 1 min. 15.9; 2 Cathie Gibson (Engeland) 1 min. 16.5; 3 Iet Kostervan Feggelen (Ned.) 1 min. 18; 4 Greetje Gaillard (Ned.) 1 min. 18.3; 5 Ilonka Novae (Honga- rije); 6 Monique Berlieux (Fr.) De uitslagen van de gisteren ge speelde waterpolo-wedstrijden luiden: ZwedenHongarije 5—3 ItaliëOostenrijk 50 FrankrijkNederland 33 Agence France Fresse meldt, dat zich in het machineruim van het 17.702 ton metende vrachtschip „Reyinna del Pacifio" te Belfast Donderdagavond een ontploffing heeft voorgedaan. Reuter meldt nader, dat 20 personen om het le ven gekomen en 50 gewond zyn. De rdwijning van Mertens, bur gemeester van de Duitse stad Jena, is door de politie van Jena bekend ge maakt. Mertens keerde acht dagen ge leden van een vacantieverblijf op het eiland Riigen terug en bracht een be zoek aan het hoofdkwartier van de liberaal-democratische partij te Ber lijn, waarna hij niet meer naar huis terugging. De 75-jarige dr. Julius Maniu, de voorzitter van de Roemeense Boeren partij, die tot de honderd in Juli ge arresteerde leiders der oppositie be hoort, zal de volgende maand terecht staan, aldus een te Boekarest verschij nend blad. Met hem zullen 26 andere leden der party berecht worden. Men heeft in ons blad kennis kun nen nemen van de door Churchill ge slaakte verzuchting over het wanbe leid der Labour-regering, een klacht die meer een aanklacht en een aanval was, voortvloeiend uit en gegrond op Engelands verarming en machtsverlies. De leider der oppositie heeft nog niets van zijn strijdvaardigheid inge boet, maar zijn politieke agressie over tuigt de objectieve toeschouwer niet. De noodtoestand waarin Engeland en mét Engeland geheel Europa verkeert is een gevolg van het rege ringsbeleid dat, tijdens vijf jaar oor log, in hoofdzaak naar Churchill's in zicht werd gevoerd en dat door Chur chill's partijgenoten werd voorbereid. Wanneer de Britse arbeiderspartij, bij haar zware taak tot herstel van het economisch evenwicht, beneden de maat blijft, dient men niet uit het oog te verliezen, dat niet zij alleen de ver- antwoordelijkheid draagt, maar ook de regering welke dit evenwicht heeft verstoord. Dat Engeland een oorlog begonnen is zonder behoorlijk voorbe reid te zijn; dat het aan Hitier pas de voet dwars heeft gezet toen de Duitse oorlogsmachine de volmaaktheid na bij gekomen was hoewel de nationaal- socialisten van hun aggressieve en im perialistische oogmerken toch waar- lyk geen geheim hebben gemaakt het stemgeluid van Hitier, Göbbels en Göring was doordringend genoeg de schuld daarvoor treft niet de te genwoordige regering, maar de rege ringen van Baldwin en Chamberlain. Er wprdt wel eens gezegd: het ein de zal de last dragen; en dit is dan ook met Engeland het geval. En die last wordt de Britten allengs te zwaar. Bevin's roep om het verdelen van het Amerikaanse goud heeft natuurlijk in Amerika een zeer ongunstige indruk gemaakt, maar het is een noodkreet geweest en een noodkreet geeft zelden blijk van bedachtzaamheid. Amerika heeft aan Engeland met enorme bedragen financiële steun ver leend, maar reeds zijn deze dollarcre- dieten uitgeput en thans overweegt de Britse regering bezuinigingsmaatrege len die wel geschikt zijn om Amerika te verontrusten. Zij heeft, reeds enige tijd geleden, het voornemen geopperd om haar troepen uit Griekenland te rug te trekken en thans heeft zij te Washington laten weten dat zij de kosten, die aan de bezetting van Duitsland verbonden zijn niet langer kan dragen. Aan de voeding van het Duitse volk worden maand op maand fantastische bedragen besteed. Sinds de V. E.-Day hebben de overwinnaars aan Duitsland, ten behoeve van voe ding alleen, ongeveer een milliard dollar besteed en hoe lang moet deze economische steun worden voortgezet? Duitsland is een bodemloze put en er is geen uitzicht op verbetering. Kon de vrede met Duitsland op bevredi gende wijze in een verdrag worden vastgelegd; konden de bezettingstroe pen huiswaarts keren; konden de eco nomische vruchten van Duitsland's werkzaamheid het Duitse volk tenvolle ten goede komen, men ware een eind op weg; maar dit alles is niet te ver wezenlijken zonder Rusland's mede werking, en het is duidelijk dat door de Sovjet-regering een uitputtings- politiek wordt gevoerd. Het plan-Marshall heeft enige tijd hoop gegeven op een afdoende rege ling van het Europeese probleem, maar de uitwerking van dit plan; de verzoening van velerlei tegenstrijdige belangen, dit alles vereist tijd en wordt door velerlei politieke oogmer ken doorkruist. Tussentijdse hulpver lening is noodzakelijk, maar de rege ring van Truman heeft rekening te houden met het Congres en met de verkiezingscampagne welke aanstaan de is en heeft dus alle reden om de openbare mening, d.w.z. de mening van de belastingbetaler, te ontzien. Commissies uit het Congres stellen intussen een onderzoek in naar de omvang van de Europeese nood en deze zullen ongetwijfeld spoedig over tuigd zijn, dat krachtdadige en snelle hulpverlening noodzakelijk is. U. Op 14 September a.s. is het een jaar geleden dat de nationale inspanning welzijnsverzorging Indië (NIWIN) in het leven werd geroepen. Ter gelegen heid hiervan zal Prins Bernhard als eerste voorzitter van de NIWIN op Zondag 14 September een radiorede uitspreken die zal worden uitgezonden over Hilversum 1 en 2 om 20.05 uur. De conferentie van de Organisatie voor Voedsel en Landbouw der V. N. (F.A.O.) heeft te Genève met alge mene stemmen besloten, een Wereld voedselraad op te richten. De officiële naam van de raad zal luiden: „Raad van de organisatie voor Voedsel en Landbouw der V.N.", doch de conferentie aanvaardde het Neder landse voorstel om deze raad over het algemeen aan te duiden met de naam „Wereldvoedselraad".

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1