Stad en Omgeving. Beschikbare woonruimte moet doelmatig verdeeld worden Betaalt U niet te veel? Ssr B. en W. kunnen desnoods vorderen Burgerlijke Stand Een nieuwe politie-auto Bridg e-nieuws Reiskostenvergoeding schoolkinderen Maakte raadslid zich schuldig aan diefstal van electrische stroom? De M.T.S .-cursus geopend Vereniging van ex-politieke gevangenen uit bezettingstijd Anti-Semietisme Nu de donkere dagen komen ÏÏS2K' i" p r langs de velden. „Een kalkoenentragedie" Op 1 September 1947 is In werking getreden de wet van 4 Augustus J.1, tot bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid (Woonruimte- wet 1947). Deze wet bepaalt in artikel 1, dat het verboden is een woongele genheid in gebruik of medegebruik te nemen of te geven, tenzij door B. en W. voor het in gebruik nemen schriftelijk vergunning is verleend aan degene, die de woongelegenheid wenst te betrekken. Het verbod geldt niet t.a.v. het in ge bruik nemen van een woonwagen of woonschip door hem, die daartoe vol» gens de wet op woonwagens en woon schepen gerechtigd is, noch t.a.v. het in gebruik geven door deze aan de perso nen, die volgens genoemde wet in de woonwagen of het woonschip mogen wonen of nachtverblijf hebben. Ook geldt het verbod niet t.a.v. ge bruik van lokalen door hem, die in het bezit is van een geldige, door of van wege de Minister van Economische Za ken afgegeven verklaring, dat deze lo kalen door hem als bedrijfsruimte beno digd zijn, noch t.a.v. gebruik van loka len, welke met de eerder genoemde bin nenshuis in verbinding staan, voorzover zij hem tot woongelegenheid dienen. Het derde geval waarin geen vergun ning nodig is, betreft de weder in ge bruikneming van gebouwen en woon ruimten, t.a. waarvan door B. en W. ter bevordering van een doelmatige ver deling van woongelegenheid In de ge meente het gebruik werd gevorderd, na beëindiging dezer vordering. Artikel 4 der wet geeft aan de Ge meenteraad de opdracht binnen drie maanden regelen vast te stellen omtrent de toepassing van artikel 1 Van de bepalingen, welke de Woon- ruimtewet 1947 bevat, moeten wij nog wijzen op artikel 6. Bij dit artikel wordt aan hem, die bevoegd is tot het ln ge bruik geven van een woongelegenheid, zomede de bewoner, de verplichting op gelegd om desgevraagd aan de Burge meester de gewenste gegevens te ver schaffen omtrent die woongelegenheid, omtrent het gebruik, dat daarvan wordt gemaakt, alsmede omtrent aantal, leef tijd. geslacht en beroep der daarin ge huisveste personen. Het vorderen van woonruimte. In het eerste lid van artikel 7 is aan B. en W. de bevoegdheid verleend om ter bevordering van een doelmatige verdeling van woongelegenheid in de gemeente a. het gebruik te vorderen van: wo ningen of gedeelten daarvan, woonwa gens en woonschepen inbegrepen woonruimtevordering)gebouwen of gedeelten van gebouwen, die niet als woning worden gebezigd (gebouwen- vordering) b inkwartiering in woningen te vor deren (inkwartieringsvordering). De gemeenteraad is in lid 2 van arti kel 7 bevoegd verklaard, onder goed keuring van de Kroon nadere regelen vast te stellen orrftrent de toepassing van het eerste lid van dit artikel. In artikel 8 is voorgeschreven, dat B. en W. van hun vorderingsbevoegdheid geen gebruik maken dan na de door de raad jaarlijks ter zake te benoemen commissie van advies, samengesteld overeenkomstig door de minister te ge ven richtlijnen, te hebben geraadpleegd. De bovenbedoelde commissie moet bestaan uit ten minste vijf leden, al of riet lid van de gemeenteraad, doch in gezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de commissie zitting hebben twee personen, die representatief zijn resp. voor de huiseigenaren en voor de hypotheekhouders; voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te worden gelet op technische en socia le deskundigheid op woninggebied en op kenni9 en ervaring in sociale aange legenheden in het algemeen. Als gevolg van het hiervoor medege deelde stellen B. en W. aan de raad voor: a. te benoemen een commissie van ad vies als hiervoor omschreven, waartoe zü aanbevelen de heren: J. Kiljan, Soembastraat 18; C. Ran, Goversstraat 56; J. H. Smith, Soembastraat 16; A. J. de Vries, Javastraat 92 en J. J. A. de Waard Violenstraat 93. b. te bepalen, dat als voorzitter der commissie zal optreden één der door de commissie uit haar midden aan te wij zen leden en dat als secretaris van de tommissie zal worden toegevoegd een door B. en W. aan te wijzen ambtenaar in dienst der gemeente. De door B. en W. voorgestelde veror dening betreffende de aangifte van woongelegenheid en de Regelen om trent de toepassing van artikel 1 der woonruimtewet 1947, zullen Dinsdag avond aan de raad ter vaststelling worden voorgelegd. De belangrijkste artikelen van bo vengenoemde verordening luiden als volgt: Artikel 2. Hij, die als eigenaar of in enige an dere hoedanigheid het beheer heeft over een woongelegenheid, welke als woning gebruikt werd, wordt of zal kunnen worden, is verplicht, zodra hem bekend wordt, dat deze woon gelegenheid: a. voor ingebruikneming als woning gereed komt; b. door de hoofdbewoner is of zal worden verlaten; c. niet, niet doorlopend of niet ge heel wordt bewoond; daarvan schriftelijk aangifte te doen aan de burgemeester. Artikel 3. De hoofdbewoner van een woon gelegenheid, welke bestaat uit een woning, welke meer ter be woning geschikte vertrekken be vat dan het cijfer, dat verkregen wordt door tweemaal het aantal aldaar in het bevolkingsregister ingeschreven bewoners (behalve kinderen beneden 18 jaar en huis personeel) te vermeerderen met eenmaal het aantal kinderen be neden 18 jaar en leden van het huispersoneel, is verplicht zodra dit geval aanwezig is, daarvan schriftelijk aangifte te doen aan de burgemeester. Artikel 4. De aangiften, bedoeld in de artike len 2 en 3, moeten behelzen een op gaaf van de ligging, de indeling, de huurprijs der woongelegenheid en het adres waar de sleutel van de woon gelegenheid, onderscheidenlijk van het voor afzonderlijke bewoning in aan merking te brengen gedeelte daarvan, te verkrijgen is. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. De opsporing van overtredingen van deze verordening wordt opgedragen aan de door de burgemeester aan te wijzen personen in dienst dezer ge meente. Bevallen: E Post—Rledeman, zoon MP KoopmansVan Bergen v d Grijp, AS Vonk—Boutkan, dochter. H C SnaphaanVan Luttervelt, dochter. C A Kager—Dlgnum, zoon. J M J van Linden—Wieffering, dochter. M Hen drlks—Leeuwerink, dochter. H de Block Slabbekoorn, zoon. J M Janssen—De Waard, dochter. CM Keraeboom—Pe trus, dochter. W R TrapVisser, zoon S J Mallet—Egers, zoon. O Greiner Oiltjes, zoon. A WIJkerVeldman, dochter. A ManshandenPronk, 2 doch ters. M v d Woude—Heijblok, dochter Ondertrouwd: G J de Vroome en E van Duin. H Verhage en M J Schut. H v d Meulen en J de Wijn. W F Bakker en W K v Vliet. F Böse ken en M C Grömmel. A Mlzee en M Daas. P de Beurs en T Huig. H J J Visser en F K M Wehnes. H Broers- ma en P C C van Reems P Snel en A J Lengers. W Schooneman en R Beek G Bleijinga en R Bosboom. Gehuwd: P Breed en J Hooiveld J Roomeijer en P Schenk. A Heeres en S E Moens. D Vóórhaar en J F Sprenger. J Kikkert en J S M Kolk Overleden: A Mleldijk (vr.), 26 Jaar. B v d Werft (m.), 75 Jaar C Stammes (m), 3 maanden. Aan motormaterieel heeft de ge meentepolitie thans de beschikking over 1 personenauto en 2 motorrijwie len met zijspan. De personenauto, welke in 1940 door de gemeent# werd gekocht voor ƒ400.bevindt zich in zodanig desolate toestand, dat verder gebruik van dit vermoermiddel niet langer verantwoord kan worden ge acht. Het behoeft geen nader betoog, dat het bezit van een personenauto voor een goed functionneren van de poli tiedienst zeer noodzakelijk is. Meer dere malen moeten door de Commis saris van Politie besprekingen met po- liUe- en justitie-autoriteiten worden gehouden. Het reizen per spoor of bus is uiteraard zeer tijdrovend en brengt bovendien hoge reis- en verblijfkosten met zich mede. Aangezien de Commis saris tevens Commandant van de Brandweer is en, zo nodig, met spoed in elk deel van de gemeente aanwezig dient te zijn, is ook daarom het bezit van een behoorlijk vervoermiddel on ontbeerlijk. De huidige sterkte van 't motormaterieel voor de politie in deze gemeente ligt beneden de laatstelijk van rijkswege aanbevolen sterkte. B. en W. vragen thans aan de Raad een crediet van 4650.voor de aan schaffing van een Chevrolet 1947. VISSERIJ. URK, 15 September 1947. Door 88 vaartuigen werd j.1. Zater dag aangevoerd: 17305 pond paling van 24361 pond per vaartuig, prijs f 1.02f 2.60; 3130 pond witvis, 261 cent per pond. Jan Stender, de trainer van de Nederlandse zwemploeg, feliciteert Nel van Vliet direct na haar overwinning, de Europese titel op de 200 M. De commissie, die nu al een jaar lang haar zittingen elke Woensdag avond van zeven uur tot half ach in het gemeentehuis houdt, verwerkt nog steeds een regelmatig aantal klach ten en vragen van plaatsgenoten, die betaalde prijzen of ontvangen artike len ter contróle aanbieden. Geleidelijk aan ontwikkelt de prijzencommissie zich tot een veelzijdige instelling. Het terrein van vragen en klachten omvat de meest uiteenlopende za ken, o.a. van een te duur servies, schoenreparatie, restauratie van graf zerken, tot het kopen van verpakte artikelen met te weinig inhoud, het opknappen van een ameublement, wo- ninghuur, onderhuur, reparatie van woningen, kunstgebitten en dergelijke, kinderbedjes, het behangen van ka mers, het geven van te veel punten voor textiel, het inkorten van man tels enz. enz. Wat zoudt U zeggen, wanneer de commissie een behangrekening ver laagt met ruim ƒ40.Hoe lijkt het U als ruim 10.terugbetaald wordt voor een gekocht servies, of 0.50 voor een schoenreparatie, of wanneer 10.tot 15.te veel wordt be taald voor een kinderbedje. Ook zijn er klagers, die natuurlijk niet tevreden zijn met de resultaten. Er zijn veel klachten ongegrond. Ook zijn er klachten, die de commissie niet kan oplossen. Gewoonlijk worden deze doorgege ven aan een hogere instantie, met de hoop een juiste conclusie te krijgen. Eén zaak wil de commissie terdege eens onder de aandacht van het pu bliek brengen: Ieder wordt met na druk aangeraden om vooraf prijs te vragen, in 't bijzonder voor werk zaamheden, die men wil laten ver richten. Dit is al enige malen door de commissie gepubliceerd. Nu doet zich het volgende voor: Iemand laat bi) een meubelzaak z'n crapauds opknappen en vraagt vooraf de prijs. Na berekening wordt hem 'n bedrag genoemd van pl.m. ƒ180.tot 220.Er wordt letterlijk bijgezegd, dat als het 220.zou moeten kos ten, de schade aan de meubelen wel heel groot zouden moeten zijn. De stoe len worden terugbezorgd met een re kening van 275.De klant met be perkte inkomsten, zit uiteraard finan- ciëel met de handen in het haar. De commissie meent, dat dit ongeoorloofd zaken doen is. De meubelzaak had hier zeker een naam hoog te houden De commissie heeft deze zaak door gegeven aan een hogere instantie om haar mening, omtrent dergelijk zaken doen, te vernemen. De Prijzencommissie heeft de indruk, dat vaak hoge prijzen op vergissin gen berusten. Maar het is nu eenmaal zo, dat bi) iedere zakenverhandeling, groot of klein, twee partijen in 't ge ding zijn, die allebei op de dubbeltjes moeten passen. Daarom, treedt in overleg met de Plaatselijke Prijzen commissie; deze bestaat uit vertegen woordigers van de winkelstand en de consumenten en controleert met haar de prijzen, door betaald! Dus elke Woensdagavond in het gemeentehuis van 77.30 uur. D.W.S.—Blauw-Wit 9—0. Moment voor het Blauw-Wit-doel. Geen der partijen was bi) machte de goal te vinden De Heideree Bridgeclub „1945" heeft het seizoen weer geopend met een win tercompetitie. Er wordt gespeeld in twee lijnen van 10 paren. De uitslagen luiden: A-lijn: 1. DomsBakker 44 punten; 2. PolSnoerwang, 43; 3. Selierv. d. Berg 42'/i; 4. SmitSwennen 42; 5. ZoonDekkers 38; 6. BenekerVeen- stra 35; 7. GrandeSteinberg 35; 8. Harjer—^Schilperoord 34'/t; 9. Overeen Stadtman 26; 10. Mw. Kuitems-Mud 20. B-lijn: 1. DukersWalleboom 47; 2. Echtpaar Planken 46; 3. Brederodede Vries 40; 4. HocquéSchra 38; 5. Echt paar Lelie 38; 6. Wijnandsv. Drimme- lt- 33'/i; 7. v. Praag—Polling 33; 8. SpruitHuis 32; 9. Echtpaar Krijnen 311^; 10. Echtpaar Besterveld 21. NIEUWS VAN DE ZATERDAGVLIEGERS. De postduivenvereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep" hield Zater dag j.1. een concours vanaf Vilvoorde (België) afstand 227 km. Gelost om elf uur met Z.-Oostenwind kwam de eerste duif aan om 2 uur 53 m. 4 sec. en de laatste om 2 uur 54m.35sec. De prijzen werden gewonnen door de leden: A. Koorn 1, 2. 4. 5, 6; H. Ewald 3; P. Bakker 7, 8; M.Klaassen 9, 15; P. v. d. Pruik 10, 12, 13; Zonder van 11; P. Ham 14. Donderdagavond inkorven voor Quiévain (België) 293 km van half 7 tot half 8. Vrijdagavond klokken stel len van 7 tot 8 uur. Dit wordt de laatste vlucht van het vliegseizoen *47. VERHOGING INKOMEN- GRENZEN. Ouders, voogden of verzorgers i leerplichtige kinderen kunnen desver- langd uit de gemeentekas een tege moetkoming verkrijgen in de vervoer kosten, verbonden aan het bezoeken van een op een afstand van meer dan 4 kilometer van de woning gelegen lagere school. Tot nu toe werd deze steun bepaald naar de normen van een tabel, welke werd vastgesteld op 31 October 1939. Deze tabel luidt als volgt: Bij een inkomen beneden 1000 wordt 100 pet. der vervoerkosten ver goed; bij een inkomen van 1000 1750 75 pet. dier kosten; bij een in komen van 1750—2250 50 pet. dier kosten; bij een inkomen van 2250 25Ö0 25 pet. dier kosten; bij een in komen van 2500—2750 10 pet. dier kosten; bij een inkomen van 2750 en hoger nihil. B. en W. stellen thans voor de ge noemde inkomengrenzen te verhogen met 500, waardoor de tabel zal luiden als volgt: Bij een inkomen beneden 1500 100 pet.; bij een inkomen van 1500 f 2250 75 pet.; bij een inkomen van 2250—2750 50 pet.; bij een inkomen van 2750—3000 25 pet.; bij een in komen van 30003250 10 pet.; bij een inkomen van 3250 en hoger nihil. In Augustus 1945 ontdekten gemeente ambtenaren te Den Helder dat het ze gel van de electriciteitsmeter ten huize van het communistische raadslid Hen drik B. verbroken was. Bovendien be vond zich in de meter een gaatje en een draadje. De meest voor de hand liggende conclusie hiervan, n.1. dat de heer B. buiten de meter om electrische stroom zou hebben betrokken, werd getrokken en deswege had deze zich gisteren te verantwoorden voor de Alk- maarse politierechter. Het raadslid ontkent. „Ik heb geen stroom buiten de me ter om betrokken en ook ben ik het niet geweest, die het zegel heeft ver broken!", verklaarde B. „Bij de politie hebt u volledig be kend!" luidde de verbaasde uitroep van mr. Alblas. In een omstandig relaas trachtte B. de politierechter duidelijk te maken dat hij dit maar had toegegeven omdat hij de zaak niet „aan de grote klok" wilde hebben. „Als u niets te verbergen hebt, be hoeft u ook geen angst te hebben voor ruchtbaarheid" meende mr. Holstein, de Officier van Justitie. B. bleef echter volharden bij n ont kenning, niettegenstaande de gedag vaarde getuige, de heer Worp, de recht bank mededeelde dat de meter in het huis is geplaatst nadat verdachte er reeds woonde. „Ik ben er persoonlijk van overtuigd dat u het gedaan hebt" voegde de po litierechter beschuldigde op bitse ..jn toe, waarop deze met luide stemverhef fing nogmaals betoogde dat hij geheel onschuldig was. Een heftige woordenwisseling volg de; de politierechter besliste dat de zaak terugverwezen za) worden nacr de rechtercommissaris, waarna beschu* dig de er „wel meer van zal horen", zoals mr. Alblas hem verzekerde. In een der lokalen van de BLO- school aan de Hector Treubstraat werd Zaterdagmiddag de officiële opening verricht van de MTS-cursus, waar over wij in ons nummer van Maandag 8 September j.1. reeds het een en aj- der mededeelden. Na een korte inleiding door de heer H. J. Marinus sprak de wethouder van onderwijs, de heer L. F. van Loo, de leraren en cursisten toe. Hij her innerde aan de oprichting van de par ticuliere cursus, een jaar geleden. Spr. zag de stichting van deze cursus weer als een stap vooruit, omdat zij van groot belang is. niet alleen voor de cursisten die nu in eigen stad kunnen worden opgeleid, maar ook voor onza wederopbouw. Het is verheugend, dat er voldoende leerkrachten voor het ge ven der lessen gevonden zijn. De heer Marinus had gezinspeeld op een subsidie van gemeentewege. De wethouder deelde naar aanleiding hiervan mede, dat het gemeentebe stuur deze cursus zeer zeker sympa thiek gezind is. maar dat eerst afge wacht moet worden hoe de zaak loopt. Misschien dat het in de toe komst zelfs wel een gemeentelijke cursus zal worden. Alle betrokkenen veel succes wensend, verklaarde de heer Van Loo de cursus voor geopend. De onlangs opgerichte vereniging van ex-polltleke gevangenen uit bezettings tijd heeft ln de trouwzaal van het raad huis haar eerste officiële vergadering gehouden. In afwachting van de komst ven de spreker, één der hoofdbestuurs leden van de landelijke organisatie, gaf de voorzitter, de heer F, Grootveld, een kort overzicht van de doelstellingen der vereniging en van de werkzaamheden die sinds de oprichting reeds waren ver richt. Daarbij was de wenselijkheid ge bleken van het instellen ener sociale commissie, waartoe staande de verga dering werd overgegaan. In deze com missie werden benoemd de dames Blank water en Haagema en de heren Fransen en Braggaar. Voorts sprak de voorzitter zijn vreug de uit over de aanwezigheid van een af vaardiging der vereniging van oud-ille gale werkers, waarmee een hechte sa menwerking stellig vruchtbaar zou kun nen zijn. Namens de VOIW deelde ds. Tollenaar mede, dat ook hunnerzijds een dergelijke samenwerking zeer op prijs zou worden gesteld, en dat zij daarom alle medewerking toezegden. Aan de aanwezige leden werden c.e lidmaatschapskaarten uitgereikt In d'.t verband deelde de heer Grootveld mede, dat zij die zich bij de vereniging willen aansluiten, zich bij het bestuur kunnen aanmelden. Over hun toelating zal dan beslist worden door een daartoe bevoeg de ballotage-commissie. Ook donateurs zijn uiteraard van harte welkom. Ook zii kunen zich opgeven bij het bestuur, Het adres van de voorzitter is Sluisdijk- straat 129. De heer Grootveld deelde voorts mede, dat de naast de bestuurstafel staande vlag het eigendom geweest was van één der eerste Helderse verzets-slachtoffers, heer Joh. Bakker. Deze vlag zal de vereniglngsvlag wor de waarschijnlijk den. Ter afwisseling bracht de heer Ouwens Sr. met orgelbeleidlng van de heer Th. Schaatsenberg enkele tenorsoli ten ge hore en declameerde de heer J. Buck twee gedichten van Jan Campert uit de bundel „Oranje-hotel". Gezien het feit, dat de spreker nog steeds verstek had laten gaan, werd de vergadering te tien uur gesloten. INSTALLATIE VAN 100 ADELBORSTEN. Op het voorplein van het koninklijk instituut voor de marine, „Willems oord" zal de commandant, de Kapitein ter Zee F. Th. Burghard, Donderdag 18 September om 2.15 uur 's middags een honderdtal nieuw benoemde adelborsten installeren. R.F.C.Haarlem. Keeper Verburgh van R.F.C. wordt door Roozen be laagd doch stompt de bal het veld weer in. Het was gistermiddag reeds voor de derde maal dat de zaak tegen de Texel se vrouw Ottillie L. Sch. voor de Alk- maarse politierechter diende. Deze vrouw, die Duitse van geboorte is, had zich bij een onenigheid beledigend uit gelaten tegen de Joodse zakenman E. Vlessing. De beschuldigde, die zelf niet verschenen was, zou hem hebben uit gemaakt voor iemand met Jodenstre ken. De Officier van Justitie, mr. Hol steyn, requireerde een geldboete van f 100.subs. 25 dagen, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden. De politierechter wilde volstaan met de geldboete, doch verhoogde die tot tot f 150.subs. 1 maand. Het zomert nog maar steeds intens door, we raken aanig gewend aan de warmte en zonneschijn en kijken zelfs lichtelijk verbaasd wanneer het eens regent. Toch moeten we niet denken dat Nederland zich bjj de UNO of een dergelijke instantie een ander klimaat heeft aangeschaft. Zulke organisaties kunnen heel veel. Ze kunnen allerlei dingen regelen, maar ze zien geen kans het al of niet te laten regenen. Zo ook hebben ze tegen het allengs korter worden van de dagen niets ir te brengen. Zelfs een veto van Gro- mjko kan de nadering van de winter met verhinderen. Gelukkig maar. Dan kan tenminste de gewone burger ook eens een (scheve) schaats rijden Over rijden gesproken: er zijn het ogenblik heel wat wielrijders uitrusting zijn voorzien. Al vier en Zondagavond. Vanmorgen, hall acht, beleefden we dan weer dat aardige jaarlijk- se moment in de voetbalwereld, waarop de clubbestuurders, na de goedkeuring van de officials, de verenigingsvlag hijsen, ten teken dat de officiële competitie is be gonnen. In wezen zijn ze al enige maan den geleden begonnen met de voorbereiding. Speciaal bij Raeing. Hetgeen daar de laatste maanden is gepresteerd maakt je, na het waarnemen van dit alles, eigenlijk een beetje stil. Die schitterende staantribune op het veld, die uit sluitend door de leden werd op gebouwd en plaats zal bieden aan negentienhonderd toeschouwers is meer dan een accomodatie. Meer dan een onderdeel van het verenigingsmateriaal. Het is met de sterk sprekende letters „v.v. HRC", een manifestatie. Een ma nifestatie van eenheid, clubliefde en saamhorigheid. Ondanks de voortdurende regen vanmiddag, bleven deze letters blinken en schitteren voor de ogen van de spelers, die het vanmiddag moes ten opnemen tegen Groeneveld en zijn mannen, Kinheim. Daar was feitelijk geen sprake van een stterkere. Wel van een team, dat, gedreven door de grote toewijding van honderden anderen, bij mach te was meer te presteren, dan normaal mogelijk was. Groene veld, de ziel en de grote rustige technicus van Kinheim, trachtte nog het getij te doen keren, maar vergeefs. Vrouwe Fortuna, die nog altijd door haar charmante ver schijning onze wedstrijden bijzon dere bekoring geeft, lonkte we liswaar van tijd tot tijd vriende lijk naar beide zijden, de grootste bekoring ging toch wel uit naar doelman Dijkshoorn, bij een gloeiende kogel tegen de paal. Zo kregen wij vanmiddag, op deze eerste sportdag, direct een uit stekende wedstrijd tussen twee prima ploegen. De kleine Augus tijn, die de zaak leidde, bleek eveneens zijn training niet te hebben vergeten en had daardoor, tesamen met zijn goede spelregel kennis, deze interessante ontmoe ting volkomen in handen. Ook de vlaggen van onze belde andere K.N.V.B.-ers bleven fier wapperen, na het bericht van uit stekende overwinningen en moei lijke uitwedstrijden. Meer nog dan de punten, hebben deze successen betekenis voor de teamgeest van onze clubs. Moge deze succesvolle Helderse première een seizoen inluiden, dat niet alleen voor onze sport wereld, doch voor ons ganse goede Nieuwediep van grote so ciale betekenis is. Als steeds, TOEAN-TIK-TIK. Op het grote Elgawa-familiefeest, zoals de voorzitter, de heer J. van der Wal het noemde, brachten de Haagse gasten een opvoering van de klucht „Een kalkoenentragedie". Inderdaad, dit was een klucht en een tragedie te gelijkertijd, waarin de tonelisten uit de residentie ruimschoots de gelegen heid kregen hun collega's uit de Jut- terij te overtuigen van hun vaardig heid tussen de coulissen. Over het al gemeen werd er goed spel geleverd vooral door de bejaarde ambtenaar van de nachtveiligheidsdienst! de aanwezigen, onder wie de burgemees ter, wethouder van de Vaart en de directeur der gem. water- en lichtbe- drijven, hebben mede daardoor een zeer genoeglijke avond gehad. Het herboren interieur van de ver jongde Casino-zaal, met de gezellige verlichting, was voor een dergelijk festijn wel een zeer geschikte omge ving. „The Musical Ramblers", onder lei ding van Jaap Kwak zorgden voor de entr'acte muziek, en ook voor de dans- vooizen die de Elgawa-familie, on danks de broeierige atmosfeer, nog enkele uren bijeenhielden. ADELBERTA HANDELDE NIET EDEL- „Nojilesse oblige" luidt het spreek woord, maar het had er alle schijn van dat Adelberta M. K. uit Den Helder zich niet veel aan haar schone voor naam gelegen liet liggen, want edel was haar houding, waarvoor zij voor het gerecht was gedaagd, nu niet be paald te noemen. Zij had haar lastige buurvrouw eerst met een klomp en later met een voor dit doel gereed staande wasbak op het hoofd geslagen. „Zeer onbetamelijk" vond de Officie1* haar houding eji eiste f 30.— boete. „Dat is me die buurvrouw niet waard" zei Adelberta minachtend. Over de waarde van buurvrouw meende Mr. Alblas zich niet te kunnen uitlaten, doch hij veroordeelde beschuldigde con form de eis. DE HEER NIJKAMP IN DEN HAAG BENOEMD In de gistermiddag onder voorzit terschap van burgemeester mr. Visse gehouden openbare vergadering van Haagse gemeenteraad is de heer J- Nijkamp, leraar in de biologie aan "e gemeentelijk Lyceum te Den Helder e» aan de Rijks Hogere Burgerschool Hoorn en directeur van de bijz°nc*fr Neutrale Kweekschool te Den Hel e i benoemd tot directeur van de gemeen telijke school- en kindertuinen te "e Haag. 4

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2