MONIGA NEDERLAND moest minder geld verspillen Een vlotte handelaar „Je krijgt m'n dochter niet" DE PAMPIS-PIRAAT ]/AN /S/ABU EN VERRE J J Vete tussen boer en pachter Verloofd. BLIKSEMREIS DOOR EUROPA Wie de schoen past Colorado-eidorado In andermans schepen Wij luisteren naar Eerste groep verplaatste personen naar Nederland Emigratie-zwendel Hij wist het al. Bevolking hield protest-optochl door J. D. VAN EXTER Niet alleen 't chaoriin van de pijn, (Van onze Haagse redacteur) „Engeland deed beter harder te wer- Ven dan door te gaan met nationalise ren en socialiseren", zeide de heer Karl E. Mundt, republikeins lid voor South Dakota van wat wij de Tweede Kamer van de Volksvertegenwoordiging der Verenigde Staten zouden noemen. Wy troffen de staatsman in het gebouw van de United States Information Service aan het Lange Voorhout in Den Haag tezamen met nog vijf leden van het Congres en drie van de Senaat, d.1. Amerika's Eerste Kamer. De heer Mundt die met zijn colle ga's een bliksemreis door Europa maakt zij bezoeken 23 landen in 42 dagen!) had z'n ogen tot dusver goed de kost gegeven, want hij maakte nog meer opmerkingen, die lang niet mals waren. Ook Frankrijk moest harder werken, vond Hij. en zelfs over België was hij niet al te best te spreken. Zwit serland werkt flink, was ziin indruk, evenals Luxemburg en Nederland. De opmerking ten aanzien van ons land had niet al te veel waarde, want toen hij met ons sprak was het Zondagmid dag en hij was des ochtends om tien uur op Schiphol aangekomen en hij kon dus niet veel meer gezien hebben tian een prachtig panorama uit de lucht en wat kerkgangers op de weg. En veel zou hij er ook niet van te zien krijgen, want hij is nu al weer op weg naar een ander land. In zijn gezelschap waren de senato ren Alben W. Barkley. democraat uit Kentucky, Carl A. Hatch. democraat uit New Mexico, en Bourke B. Hickenlooper, republikein uit Iowa, be nevens de congresleden Thomas S. Gordon, democraat uit Illinois, Pete Jarman. democraat uit Alabama, Wal- ter H. Judd, republikein uit Wisconsin. Tezamen vormden zij de z.g. Smith- Mundt-commissie. Deze commissie had zich tot taak ge steld na te gaan of de U.S.I.S. 'n waar devol tegenwicht vormt tegen de Sov jet-Russische propaganda-instellingen. Tijdens de levendige gedachtenwisse- ling met de Nederlandse pers werden dan ook tal van vragen .gesteld over de invloed van het communisme in ons land. Men weet, dat de beide leidende partijen in Amerika anti-communis tisch zijn en men zal zich herinneren, dat in het Amerikaanse parlement wel eens stemmen zijn opgegaan om de du re kantoren van de U.S.I.S. in het bui tenland op te heffen of in te krimpen. Vandaar dan ook, dat de heren zich grondig op de hoogte stelden van de activiteit van het Nederlandse U.S.I.S.- kantoor gelijk zij dat ook in de andere landen hadden gedaan of nog zouden doen. Wij spraken ook nog met andere le den van de commissie, vooral over Duitsland, welks bevolking van zestig millioen zij het grootste vraagstuk van Europa noemden. „Laat die mensen toch werken, produceren voor Europa, in plaats van hen te laten rondlumme- len", was de algemene opmerking. Dat was een ietwat simplistische kijk op de dingen. Amerikanen bezien Europa als één geheel en het valt hen moeilijk te begrijpen, dat het niet zo eenvoudig is die zestig millioen hongerige Duitsers aan het werk te zetten, temeer daar zij zich wars toonden van elk dwangsy steem. RAKE OPMERKINGEN Ook voor Nederland had een hun ner nog een paar behartenswaar- dige opmerkingen. „Wij beseffen", Vier Canadese journalisten, die een 14-daagse trip door ons land zullen ma ken, begonnen hun excursie bij de fir ma Lucas Bols. Waarschijnlijk willen zij alles dubbel zien Een jonge man van 15 jaar meldde zich aan bij het voornaamste ziekenhuis van Kaap stad met de mededeling, dat hij in een bui van neerslachtigheid 300 gram kop spijkers had ingeslikt. Een ijzeren ge stel In Engeland mogen bij offi ciële bijeenkomsten normaal niet meer dan 100 mensen bij een maaltijd wor den bediend. Er wordt nu een sterke stijging van het aantal maaltijden ver wacht Bij de Roemeense spoor wegen is het verboden op de daken der wagons te reizen of door de vensters in en uit te stappen. Het staan op ander mans eksterogen blijft getolereerd Het internationale brandweercongres te Londen is met 'n vurige rede geopend. Na een bespreking over de salarissen zijn de discussies min of meer verwa terd In Triëst is hevig gevochten ter gelegenheid van de ratificatie van het vredesverdrag. Een hoopvol begin Nu we het toch /tr vrede heb ben. De Sovjet-Unie produceert thans 30.000 tanks en kanonnen per jaar. Maak de borst maar weer natl Advertentie van een begrafenisonder neming in een Amerikaans blad: •.Waarom zoudt gij in zorgen leven, als Se voor 150 dollar in vrede kunt rus ten". zeide hij, „dat leningen aan Neder land lang niet het slechtst besteed zijn, maar waarom spenderen jul lie zoveel dollars aan een Nether- lands Information Bureau op het duurste punt van New York met onbekwame mensen aan het hoofd en een staf van mensen, die weinig uitvoeren in verhouding tot wat zij kosten? En waarom sturen jullie op staatskosten zestig architecten naar Amerika, omdat hier een paar scholen gebouwd moeten worden, iets wat die lieden heus wel kunnen zonder een studiereis naar de Ver enigde Staten. Die dingen wijzen op geldverspilling en daarvoor vinden wij onze dollars te goed". Wie de schoen past Een Haags echtpaar, dat in Bel gië vertoefde, bevond zich plotse ling temidden van een oprukkend leger Colorado-kevers. Gedachtig aan de indrukwekkende opspo- rings- en verdelgingscampagne, die wij Nederlanders tegen, dit ongedierte voeren, trapten zij er een tweehonderdtal dood. En daarna vroegen zij aan enige Belgen, of die er geen jacht op maakten. „Neen", luidde het ant woord, „dat is niet nodig. Ze doen nu geen kwaad. Alleen als het jonge aardappelloof boven de grond komt wordt het bespoten". Wij begrijpen nu hoe het moge lijk is, dat telken jare duizenden Colorado-kevers onze grenzen overschrijden en onze kusten be lagen. Ligt hier geen schone taak voor de Benelux? Die beoogt we liswaar in het algemeen geen productievermindering en uit- voerbelemmering, maar ten op zichte van deze gestreepte devie- zenverslinders zou dat nu juist geen kwaad kunnen. De „Nieuw Amsterdam" in het dok te Southampton onder kunstlicht. Frachtig komen de slanke lijnen van dit mooie schip hierdoor uit. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. Hliversum I, 301 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 7.45 „Our town". 8.15 Pluk de' dag. 9. Kamermuziek. NCRV: 10.Leger des Heils-muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Cantate van Bach. KRO: 11.— De Zonnebloem. 12.03 Lichte orgelbespe ling. 12.33 Ensemble Fantasia. 1.20 Welk boek? 1.45 Hors d' Oeuvre. NC RV: 2 Continental Quintet. 2.40 Zieken verpleging thuis. 3.Vrolijke klan ken bij de thee. 3.30 Cello en piano. 4.Bijbellezing. 4-45 Cembalo-concert. 5.15 Amsterdams Kamerorkest. 6. Mandolinata. 7.15 Willem Pijper-her- In andermans schepen „Het was toch allemaal zwart geld van die kerels. Nu heb ik er plezier van gehad en anders was minister Lieftinck er maar mee gaan schuiven", aldus het commen taar van een Haagse scheepsbou wersknecht, die, naar bij zijn arres tatie bleek, Haagse en Rotterdamse watersportenthousiasten voor min stens vijftienduizend gulden heeft opgelicht. Van het geld, dat hij bij verschillen de transacties „verdiende" maakte dit loze vissertje in andermans porte feuilles goede sier met wijntje en Trijntje. De scheepsbouwersknecht was werkzaam op een kleine werf, waar hij zich meerdere malen als „de baas zelf' voordeed. Hl. verkocht nieuw te bouwen mo torjachtjes op tekening voor bedragen van pl.m, drieduizend gulden contant en gunde zijn opdrachtgevers een blik op een in aanbouw zijnde boot, waar van de spanten bij later onderzoek uit oude ledikantstijlen waren ge maakt. Een der opdrachtgevers ruilde zijn oude motorboot vast voor een nieuwe in en gaf tweeduizend gulden toe. De oude boot werd door de scheepsbou wersknecht verkocht. Opbrengst en voorschot doken onder In het wijde keelgat van deze „handelaar". Een watersportenthousiast zag een prachtig motorjachtje aan de werf en ..kocht" het voetstoots voor vierduizend gulden. Toen hy wilde gaan varen, was de boot weg, want de wettige eigenaar, die van de transactie onkundig was, vermeide zich ermee onder de wijde denking. 8.15 NCRV-kwartet. 9. Busch-strijkorkest. 9.50 Met band en plaat.. 10.45 Avondoverdenking. 11. Kamermuziek. 11.30 Werken van Pro- kofief. Hilversum II, 415 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Victor Young ep zijn orkest. 8.45 Wer ken van Bach. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.35 Fluit en piano. 11.Operette-concert. 12.De k winti rt-spelers. 12.38 Metropole-ork. 2.„De gebroken neus". 3.Voor zieken en gezonden. 5. Kaleidoscoop. 5.30 Pierre Palla. 6.30 Skymasters. 7.15 „In luchtige trant". 8.15 Kamerorkest 9.15 „Nachtvlucht", hoorspel. 10.05 Les gars de Paris. 10.30 Hij en zij in Vlaamse kledij. 11.15 Reportagedienst Het hoofdkwartier van de Internatio nale Vluchtelingen Organisatie IRO deelt mede, dat ruim tweehonderd personen uit Duitsland zullen vertrek ken om in Nederland in de Industrie geplaatst te worden. Dit is de eerste groep van de achtduizend mannel. en vrouwen van 18 tot 35 jaar, die na dat de Nederlandse regering hieraan haar goedkeuring had gehecht in Nederland te werk gesteld zullen -'or den. Het betreft hier allen verplaatste personen die dezelfde lonen en facili teiten zullen ontvangen als de Neder landse arbeiders. Na vijf jaar kunnen zij desgewenst voor het Nederlandse staatsburgerschap in aanmerking ko men, zo wordt in de mededeling van de IRO gezegd. blauwe vacantlehemel. De kapitein van een grote zellkano miste aan de werf zijn eigendom en kwam korte tijd later tot de ontdekking, dat een van zijn beste vrienden ermee op de Kaag aan het spelevaren was. Het bleek, dat de werfknecht ook hier pan het handelen was geweest. De zaak kwam In handen van de recher che, toen een klacht binnen kwam, dat de werfknecht een boot, die hy in commissie moest vprkopen. niet af leverde. De koper gaf tweeduizend gulden contant en een bedrag om de boot op te knappen. Het behoeft na het voorgaande geen betoog, dat de verkoper voor duizenV gulden werd benadeeld.. Met behulp van de politie kreeg de koper zijn schip v.in de werf van de „vlotte" handelaar. H(j stak er mee van wal, doch de vaart wilde niet vlotten. Zijn nieuw verworven schat bleek zo lek als een mand en zonk onder zijn voeten Het blijkt, dat in Zeeuws-Vlaanderen zwendel-praktijken zijn uitgoefend in verband met de emigratie naar Frank rijk. Een groep personen met veel zwart geld en connecties In Frankrijk pachtte voor landbouwerszoons een bedrijf. De doorgaans vrij onbemid delde jonge boeren (bij emigratie mag maximaal tot een waarde van f 30.000 worden meegenomen) kregen van ge- Er gaan weinig dagen voorbij zonder dat Lovett, de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken, diplomaten te woord moet staan, die komen spreken over economische hulp Onlangs had hij een kort onder houd met een buitenlandse ver tegenwoordiger, die tot hem sprak in een onbekende en onver staanbare taal. Lovett had echter geen tolk meer nodig. Ik hoor het al, zei hij lachend, komt zeker spreken over een mogelijke dol larlening. noemde groep het benodigde kaptitaal in de vorm van paarden, vee, lucht bandenwagens enz. In Frankrijk was het samen delen. De helft werd door de geldschieters verkocht. Een paard, dat in ons land f 200 kost, brengt daar 150 k 200 duizend franc op. Op deze wijze moeten enige honderden paar den naar Frankrijk zijn gesmokkeld. De Nederlandse douane heeft intussen de zwendelpractijken ontmaskerd, en de emigratie is op last van de rege ring voorlopig stopgezet. Zij wenst in het vervolg behoorlijke waarborgey. De practijken hebben zich niet tot Zeeuws-Vlaanderen beperkt. Ook niet- Zeeuwen, wier beroep zelf geen larj- bouwer was, zijn met 30 mille boedel vertrokken. Na een paar maanden feestvieren in Frankrijk bleek alles op Belgeren is een lieflijk gehucht onder het aan de Peelrand gelegen dorpje Vllerden. Slechts enkele boerderijen liggen er verspreid tussen de thans stof fige akkers en dorre weiden, welke worden begrensd door hei en dennen bos. In een statige boerenhulzing woont de welgestelde landbouwer K., een reeds bedaagd man, die wijze woorden spreekt in de gemeenteraad als er land- bouwkwesties aan de orde komen, die als kassier van de Boerenleenbank de gelden der andere landbouwers mede beheert, die Zondags als kerkmeester met rustige tred langs de banken in het eenvoudige kerkje de centen der ge lovigen verzamelt. De achting en het vertrouwen der dorpsbewoners brach- CVinvrlïM R.n.P MET M'JNHEEP JAMBEN GEHEIME DIENST ?UM VAM DE MOET DA DELIJK. MET ONE MEE NAAI?. DE wöt?pT HÉ. DAT li EI6ENAARDI6. HIER ZAKT G(?UIS IN WEG. HET TELEFOONGESPREK MET Rl«l WORDT PL0TSEUN6 VERBROKEN...DE INSPECTEUR HOORT 6EÜ VAL,DAN N06 DE WOORDEN JH C£ GEWELVEN".DAARNA NIETS MEER. FEUILLETON is NAAR HET ENGELi VAN üERTA RUCK JOORi J. JURbhEN 79. „Allen instappen!" De fluit ging, toen Billy Waters aan kwam hollen. Hij gooide een arm val kranten en tijdschriften in mijn schoot. „Hier, Nancyl Zeg, ik zal..." Wat hij verder zeggen wou, kwam ik nooit te horen. Ik zag alleen, dat hij met versteende blik keek naar mijn reisgenoot. O, lieve deugd! Wat moest hij wel denken, dat hij mij daar weer met Sjdney vond? Sydney, wiens naam al zri dikwijls bijna moeite veroorzaakt heeft! Zou hij denken. Maar wat voor verschil zou het maken, als hij het dacht? De trein stoomde het station uit. Terwijl Sydney aan een stuk tegen mij praatte, want hij scheen echt op zijn praatstoel, moest ik toch telkens wee; denken: „Wat zou hij? Wat zou hij!" Ik vernam ondertussen, dat Cicely nu logeren ging bij zijn gertouwde zuster, totdat de zaak scheen iets te maken te hebben met zijn moeder. Arme Lady Vandeleur, dat haar zoon eerst zo gecharmeerd moest zijn van een typiste en nu van een winkel juffrouw uit Bond Streetl Maar mijn chef wist niet, dat Syd ney zijn affecties op een ander had os ergebracht. Hoe zou hij ook? Hij denkt waarschijnlijk, neen, zeker, dat de zaken staan, zoals zij eens hadden kunnen staan. Zou hij denken, dat het een afspraak was? „Natuurlijk ken je haar, maar niet zoals ik haar nu ken", ging Sydney weer voort, „de laatste weken. Wij zijn non al eens naar het café Royal geweest! Ik ga haar schilderen. \Vat een teint heeft zij! Je moest het costuum eens zien, dat ik voor haar getekend heb voor het bal van „Scho ne kunsten". Het geeft geheel de in druk van Het is helemaal, zoals het toen was. Wie er dus verstand van heeft.... Ze is zo zacht vind je ook niet?" Maar Sydney praatte langzamerhand voor dove oren. Al mijn gedachten werden bepaald bij heel iemand anders. Hij zal toch niet denken, dat ik zoiets zou doen? Als hit het denkt kan ik het hem toch f'-t uitlossen tenzij hij er naar vraagt. En als hij er naar vraagt, wat zou ik dan moeten zeggen? Hoe zou ik het hem kunnen uitleggen? O, waarom kan ik deze laatste maanden niet ongedaan maken? Maar wat had ik dan met Jack moeten beginnen? Ja, dan zou ik Sydney achter de hond gehad hebben.... maar dan had ik mij moeten engageren met hem en o. als ik aan zijn kleding dacht en de hoed, die hij nu op had en aan al zijn geschetter over Cicely!.... Als hij die andere man maar vist, hoe ik over Sydney denk! „Stel je voor!" zei ik op goed geluk in antwoord op het gebabbel van de man tegenover mij. „Nu, ik hoop. dat alles in orde zal komen." Ik nam een van de tijdschriften die mijn chef op mijn schoot gegooid had en begon er in te lezen, vastbesloten, dat voort te zetten gedurende de hele verdere reis. Sydney, verbaasd en knorrig, nam zfin eigen tijdschrift ter hand. Even later vroeg hij mij flauwtjes, of ik mee naar de restauratiewagen ging, maar ik bedankte, en hij liet mij anderhalf uur alleen, want waar de liefde ons vrouwen, dikwijls alle eetlust beneemt, schijnt zij een men zelfs hongerig te maken. „Euston!" klonk het eindelijk, en Ik stapte uit aan Euston station. Het was mij vreemd nadat ik de laatste «ev»n zo verwend was geworden in dat opzicht, om nu weer zelf voor mijn bagage en een taxi te moeten zorgen Als een man verliefd is, verwacht ie geen bijzondere attenties van hem, maar die andere nam toch nog de vormen in acht, niettegenstaande Odet te en haar handschoenen. Sydney be hoort dus zeker tot het type, dat denkt, dat het een eerbewijzing aan de Geliefde is, als je onbeleefd tegen over andere vrouwen bent. Ik zag niets van hem, totdat ik zijn aanbod om een taxi voor me aan te roepen al met een „dank u" kon beantwoorden door het raam van de taxi heen. „Mag ik hem zeggen, dat hij u naar Marconl Mansions brengen moet, Juf' ftouw Trant?" „Ik heb het hem al gezegd dank u. Wat is het warm in Londen en zo benauwd zo'n verschil met buiten!' zei ik. „Ja, vind u ook niet? Mijn enige t-oost is, dat zij nu geniet in de heer lijke, zachte, zuivere lucht van Bally- cool. Goede nacht, juffrouw Trant". Een goede nacht, dat was het laat ste wat ik dacht te hebben, maar toen ik eenmaal op mijn veldbed in Marco- nl Mansions lag, in een katoenen peig noir gewikkeld, want Cicely had geen lakensuitgelegd, viel ik van ver moeidheid onmiddellijk in slaap. En Ik sliep als een 'blok die nacht (Wordt vervolgd> ten K. op deze hoogte posten In de kleine gemeenschap, zo weet het Alg. Dagblad te vertellen. Thans is met één slag deze achting voor K. verloren gegaan en het ver trouwen onherstelbaar geschokt. Op een steenworp afstand van K.'s hoeve ligt een oud boerderijtje, rustiek langs de zandweg gevleid. Een stoere boerenzoon, P. v. d. L., voerde er 'n twintig jaar geleden z'n jonge bruid binnen en won er in harde labeur een sober bestaan. Geregeld kon de pach ter zijn buurman K. de huur gaan be talen en in harmonie leefden beide ge zinnen naast elkaar. Toen trof de pach ter een zware slag. Een ernstige ziekte sleepte z'n vrouw ten grave. Een der dochters van K. hielp pachter v. d. L. met zijn drie jonge kinderen over de moeilijkste tijd heen. Maar er ging een nieuwe liefde groeien in 't hart van de jonge weduwnaar en zijn gevoelens werden door K.'s dochter beantwoord. „Er komt niks van ln", was de reac tie van vader K. „Dat is geen partij voor jou!" Van die tijd af bestaat er 'n vete tus sen K. en zijn pachter. Thans is een ontknoping gevolgd. K. heeft gerechte lijk weten te bewerken, dat v. d. L. zijn boerderij moest verlaten. Dezer dagen verscheen de deurwaar der aan de eenzame hoeve op Belgeren. De man van het gerecht was in gezel schap van vier.... politieke delinquen ten. die speciaal uit kamp Vu'ght waren gerequireerd om een handde bij de uit zetting te helden. Van de L. met zijn gezin en hun hele hebben en houden werden op de zand weg gezet. Toen de Vlierdense bevol king dit radicale optreden vernam, brak een grote verontwaardiging los. Het werk werd neergelegd, de koppen bij elkaar gestoken met het gevolg, dat een optocht van ruim 500 personen nagenoeg het hele dorp met de Vlierdense fanfare aan 't hoofd, naar v d. L.'s boerderij op Belgeren trok. Boerenzonen hadden hun paarden voor de karren gespannen, iedereen hielp mee v. d. L.'s inboedel, landbouwinven- taris en oogst op te laden en met fan fareklanken werd de uit zijn boerderij gezette pachter naar een tijdelijk ver blijf bij een bevriende landbouwer op gehucht de Muggenhoek gevoerd. Het kippenhok van v. d. L., dat ook van K.'s grond moest verdwijnen, werd in optocht meegenomen en door de sym pathiserende dorpsbewoners kant en klaar bij v. d. L.'s nieuw tehuis ooge- timmerd. De rust is sindsdien ln Vlier- den weergekeerd, maar K. Is een een zame geworden. Uw rheumatische pijnen met alle ge volgen «lopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trota op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosia Kruschen maakt een an der mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U dï remedie om weer helemaal de oude te worden, flef en fit en vrij van Pijn Vraag Kruschen Salta bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden Mededelingen

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3