Siad en Omqewuj- Honderd adelborsten geïnstalleerd sviszz* - - - Een persoonlijk geschenk voor de mannen in de Oosl Met 600 p.k. en nog wat van het Kuitje naar Huisduinen N. I. W.I.N. verzendt weer Kerstpakketten Een N.S.B.-er botvierde zijn wraakgevoelens Uit armoede lid van de „Partij"? Uit het politierapport Postduivennieuws Restant lichter vlot Reeds in 1941 in dienst bij de Waffen S.S. „Zanglust" geeft concert Groote plechtigheid op het voorplein van het Koninklijk Instituut De strijd voor het behoud van Neêrlands kust I Honderd vUf en vijftig duizend Nederlanders bevinden zich in de Oost, veelal in moeilijke omstandigheden verkerend. Zij zijn het die ver van hnis en haard hun beste krachten moeten inspannen om de verhouding tussen het moederland en de gebiedsdelen overzee weer ge zond te helpen maken. Alleen reeds daarom is het Nederlandse volk hun reeds veel verschuldigd. Het kan echter voor hen niet zo heel veel doen. WU kunnen met hen meeleven, en van dat meeleven op gezette tijden blijk geven. Dat kan op verschillende manieren gebeuren. Door het voeren van corres pondentie bijvoorbeeld, wat i natuurlijk een strikt persoonlijk karakter draagt. Op deze wijze hebben wij echter niet de garantie, dat alle jongens overzee worden bereikt. En daarom is het zo goed, dat een jaar geleden de Natio nale IrtSpanning Welzijnsverzorging In- dië (kortweg NIWINin het leven werd geroepen. In dat jaar heeft de NIWIN ontzaglijk veel goed werk ver richt, ter versteviging van de band tus sen het moederland en zijn vertegen woordigers in het verre eilandenrijk. De radiorede, die Z.K.H. Prins Bern- hard als voorzitter van het 1 'elijk NIWIN-comité ter gelegenheid van het één-jarig bestaan heeft gehouden, gaf van deze activiteit ondubbelzinnig blijk. Dat de jongens overzeeMiet werk van dj NIWIN in hoge mate waarderen n op prijs stellen, bewijzen de talloze dankbrieven, die het secretariaat van de NIWIN bereiken. Nu is het Kerstfeest in aantocht, en nu wil de NIWIN evenals ver leden jaar ter gelegenheid van dat Kerstfeest door een groots opgezet te pakkettenactie de jongens over- zullen dragen. zee doen gevoelen, dat het moeder land aan hen denkt, en met hen meeleeft. Het grote verschil met de actie van vorig jaar zal daarin ge legen zijn, dat ditmaal de pakkc ten een meer persoonlijk cachet Ieder Nederlander wordt namelijk in de gelegenheid gesteld, zo'n pakket voor zijn rekening te nemen. Dat wil niet zeggen, dat hij zelf voor de samen stelling en de verzending moet zorgen. Neen, het gaat veel eenvoudiger. De NIWIN zorgt voor al deze dingen, .die pakketten worden voorzien van een gelijke inhoud ter waarde van vijf gul den. De afzend heeft niets anders te doen, dan een NIWIN-etiket ter waar de van vijf gulden te kopen. Dat etiket, met de naam van de schenker er op, wordt op het pakket geplakt. Degene die straks bij het Kerstfeest dat pak ket ontvangt, voelt dat dan uiteraard meer aan als een persoonlijke gave. I DOET HET GEZAMELIJK! Wij kunnen ons voorstellen, dat er mensen zijn, die onmogelijk een bedrag van f 5.- voor een pakket kunnen mis sen. Het verdient daarom aanbeveling om groepsgewijze de etiketten te ko pen. Het personeel van een bedrijf kan bijvoorbeeld gezamenlijk de verzending van één of meer pakketten bekostigen. Op de Rijkswerf is het wellicht moge lijk om afdelingsgewijs deze zaak te behartigen. Wij denken in dit verband ook aan de buurtverenigingen, zang-, muziek-, personeels- en allerlei andere verenigingen en organisaties. Wanneer deze actie even actief door de diverse secretarissen en secretaressen wordt gesteund, zal het resultaat ongetwijfeld verras send groot zijn. Er is natuurlijk al een berg werk op al de secretariële fronten in Den Helder, maar wij geloven toch wel dat het inzamelen van gelden voor één of meer NI WIN-kerstpakketten een bijzonder Reeds negen maanden geleden werd door het Tribunaal te Alkmaar de zaak tegen Hendrikus A. J. van der T. uit Den Helder in behandeling genomen. Men werd toen echter genoodzaakt tot aanhouding over te gaan, waarna deze man gisteren opnieuw voorkwam. De beschuldigingen waren vele; lid van N.S.B., W.A., O.T. en N.S.K.K. Maar bovendien tenlasteleggingen van verraderlijke handelingen en hatelijke uitlatingen. Gedurende de eerste tijd van de oor log was Van der T. woonachtig te Lei den. Hij werd daar uitgescholden door een anti-nazi en gaf de man prompt aan. Later schreef hij een brief aan de Leidse ortskommandant, waarin hij er een zekere F. van beschuldigde, lid van de „Geheime Dienst" te zijn. Terwijl hij vanwege het N.S.K.K. aan het Oostfront vertoefde, schreef hij aan een zijner kennissen zeer hatelijke din gen over de Joden, waarbij hij wenste dat ze „maar naar ons toe gestuurd moeten worden. We weten wel wat we er mee aan moeten". Mr. Buiskool schetste de beschuldig de als iemand met °en benepen karak ter. De daden welke als verraad kan nen worden aangemerkt, kwamen voort uit persoonlijke wraakgevoelens. Pleiter verzocht bij de overweging van de strafmaat een gecombineerde straf te willen opleggen, door een ge deelte der internering voorwaardelijk te stellen. In deze zaak zal op 2 Octo- ljer uitspraak worden gedaan. dankbaar werk is. De daaraan be stede tijd is zeker een wèlbestede tijd. Op de volgende adressen zijn in tekenlijsten verkrijgbaar, alsmede de etiketten ad f 5.- per stuk: bij de dames Pluim-van der Mark, Polderweg 25, en Fritschi-Moerman, Zuidstraat 61, bij de heren Van den Braak, Ruyghweg 118 en W. C. de Bie, Loodsgracht 55, en bij de bureaux van het Verkeershuis, de Nederlandse Middenstandsbank, het Nieuw Noordhollands Dagblad en de Helderse Courant. Wanneer deze actie met élan gevoerd wordt, kan Den Helder een belangrijk steentje bijdragen om deze landelijke Kerstpakkettenactie tot een groot suc ces te maken. Dan zullen de jongens overzee het tastbaar bewijs ontvangen van de NIWIN-slagzin „Ons hart is ij hen". De Heldersman Antonius J. K. was in verzet gekomen tegen de verbeurd verklaring van zijn vermogen door het Alkmaarse Tribunaal. Hij was voor geweest, omdat hij van 1939 tot het eind van de oorlog N.S.B.- er was en tijdens de bezetting lid werd van het N.S.K.K. Hij had door toedoen van de N.S.B. een café gekregen, waarin hij graag voor de Duitsers tapte.' In Juli 1944 richtte hij zelfs een schrijven naar de Distributiedienst om een grotere ge- distilleerdtoewijzing waarmee hij de N.S.K.K.-ers, die Zondagsmorgens na de schietoefeningen graag, een borrel dronken, kon gerieven. Mr. W. C. A. Buers uit Schagen, die als raadsman optrad, '.eide dat K. uit armoede lid geworden was. Hij kon werk in Duitsland krijgen, maar alleen over een visum beschikken als hij N.S.B.-er was. Bij het N.S.K.K. raakte hij door een toetreden bij de Transport colonne. Tijdens een Engelse beschie ting bij Arnhem werd besch. verwond, waarna zijn arm geamputeerd werd. Zodoende zal hij niets anders kunnen doen dan in het café-bedrijf zijn brood verdienen, waarom pleiter het Tribu naal verzocht het vermogen van zijn cliënt dat nodig is om het bedrijf weer op te bouwen, niet aan te tasten. Mr. Buers achtte de internering van 21 maanden (waarvan een groot deel in de bunker te Vught, omdat K. wegens zijn invaliditeit voor Oostfrontstrijder werd aangezienreeds een zware straf. Op 2 October zal het Tribunaal uit spraak doen. Twee jongens, resp. tien en elf jaar oud, hebben van een tuin aan de Burg. Houwingsingel een hoeveeheid mais- kolven en tomaten ontvreemd. Ten nadele van de visser Van S. werd uit het Helderse kanaal een pa lingfuik ontvreemd. Politie en brandweer werden ge waarschuwd, omdat aan de Parallel weg een dakgoot in brand was ge raakt. Het bleek dat een schilder bezig was geweest met een benzinebrander de verf af te branden, waarbij de goot vlam had gevat. De brandweer be hoefde niet op te treden, daar de brand met behulp van een paar emmers wa- tei al in de kiem was gesmoord. •Op de Rijksweg hielden twee agen ten een man aan, die op het voormali ge vliegveld op hazen had gejaagd zonder daartoe gerechtigd te zijn. Het jachtgeweer, de patronen, een zaklan taarn, een weitas en de geschoten haas werden in beslag genomen. De vierde navlucht van de post duivenvereniging ,,'t Noorden" werd gehouden vanaf Vilvoorde, afstand 227 kilometer. De duiven werden om 8 uur met Zuidenwind gelost. De vlucht verliep vlot. De eerste duif kwam aan om 11.13.27 uur, de laatste om 11.25.24 uur. De prijzen werden behaald door: Klijzing 1, 16; Bosch 2, 14; Ran 3, 4, 21; W. Manshanden 5; Nellesteyn 6, 32, Dienaar 7, 9, 19, 25, 29; Kooger 8, 22, 26. 33; Landman 10, 35, 37; Buis 11, 12, 17; J. Manshanden 13, 24, 28, 30, 36; Wittenberg 15, 20; Dirks 18, 31; V Pranger 24, 34; Blokker 27. Heden wordt ingekorfd voor Mons (België). Men zal zich herinneren, dat verle den jaar met grote moeite een gedeel te van de bij Petten gestrande lichter met balken kon worden vlot gebracht. Gisteren is ook het restant vlotgeko- men. De sleepboot „Albatros" uit Am sterdam is gisternacht met het wrak stuk op sleeptouw in de Helderse ha ven aangekomen. Gistermorgen om 9 uur is de sleep via het IJsselmeer naar Amsterdam vertrokken. GESLAAGD Onze vroegere palatsgenoot N. P. N. de Reus slaagde voor het 10 September j.1. te Curacao gehouden examen le stuurman grote handelsvaart. Het verhaal, dat de 24-jarige schil de" J. C. de L. uit Den Helder van zijn belevenissen als S.S.er voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed, noemde de president, mers, het meest wonderlijke, dat hij van zijn leven had gehoord. Toen de oorlog uitbrak, was hij zeventien jaar en nog op de am bachtsschool. Hijzelf was geen lid van de N.S.B. geweest. Zijn vader, een gepensionneerd marineman, werd na de capitulatie lid van de N.S.B. In April 1941 had verdachte zich vrijwillig aangemeld bij de Waffen S.S. Waarom? Hij liet zich door een kameraad overhalen en voelde er wel iets voor om soldaat te worden. De aanmelding geschiedde in Den Haag, de keuring in Rotterdam en in Ham burg werd hij geüniformeerd, van ge weer en bajonet voorzien en daar kreeg hij zijn eerste militaire oplei ding. Toen de zaak helemaal uit elkaar ging, ging hij in Krakau over tot het Vrijwilligerslegioen Nederland en werd hij, toen de Russen al aan het oprukken waren, ingezet aan het Oostfront bij Leningrad. Na tien maanden bevroren er zijn tenen en nadat hij daarvoor in een lazaret was opgenomen geweest, kwam hij drie maanden in Kroatië op wacht te staan, waarop hij opnieuw naar Leningrad moest. Daar namen de Russen hem in Januari 1944 ge vangen. In September 1943 was hij bovendien nog met drie maanden con centratiekamp gestraft geweest we gens desertie. Als krijgsgevangene maakte hij de ook nog lange tocht te voet naar Le ningrad mee, waarbij, zij, die niet meer konden, door de Russen langs de weg werden doodgeschoten. Hij verrichte houthakkerswerkzaamheden in een Russisch kamp en werd in September 1945 uit de krijgsgevan genschap ontslagen. Als vrij man kwam hij in October 1945 de Holland se grens over, waar bij het politiek onderzoek niet naar het bloedgroep teken werd gekeken. Hij onderging zijn detentie in Fort Erfprins en kwam in Aug. 1946 als on dergrondswerker in de mijnen in kas teel Hoensbroek. In zijn requisitoir zette de procu reur-fiscaal, mr. Keune, uiteen, dat deze verdachte zich weliswaar aan de kant van de vijand schaarde, maar ai ae z-.-j~.-e,dat hij de consequenties van zijn han- uit Den Helder van delingen onvoldoende heeft doorzien. U W -nnimltira Q f(l P" P Op Terschelling worden steeds grotere stukken land door de zee opgeslokt. En als hiertegen geen maatregelen genomen worden, ziet het er naar uit dat na een paar eeuwen het eiland geheel verdwenen zal zijn. Men heeft thans regeringsinstanties op deze toestand opmerkzaam gemaakt. Het is een geestelijk onvolwaardige die mede op grond van de huiselijke omstandigheden en zijn geestvermo gens niet ten volle aansprakelijk kan worden gesteld. Dit geval maakt, zij het dan ook als een hoge uitzonde ring, enige clementie gewenst. De eis luidde twee jaar gevange nisstraf met aftrek en 10 jaar ont zetting uit de rechten. Het Hof deed na de middagzrtting onmiddellijk uitspraak en veroordeel de verdachte tot 1 jaar gevangenis straf, waarvan 8 maanden voorwaar delijk met onder toezichtstelling van de stichting Politieke Delinquenten, gedurende de drie proefjaren en 10 jaar ontzetting uit de rechten. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. Cornelis T. Den Helder, internering voor de tijd van 2 jaren met aftrek, en een proeftijd van 3 jaren, voorts ont zetting uit kies- en ambtsrechten. Gijsbertus M., Den Helder, interne ring gedurende de tijd reeds in deten tie doorgebracht, ontzetting uit kies- en ambtsrechten. Op Donderdag 25 September a.t, zal de christflyke gemengde zangver. eniging „Zanglust" te Julianadorp ter gelegenheid van haar twee-jarig be staan een uitvoering geven in de zaal van de heer Rol te Julianadorp. Solistische medewerking wordt ver. leend door mevr. G. Man—Ploeg, so praan, mevr. J. van Baars-Hollestelle, alt, en mej. D. Roosendaal, orgel. Het voornaamste werk, dat zal worden uitgevoerd, is de grote cantate „De Starrenhemel" van de bekende Friese organist en componist J. Nauta. Deze compositie werd geschreven voor koor, solisten en orgel. Voor personen uit het stadsgedeel- to van de gemeente Den Helder is het belangrijk te weten, dat zij voor het bezoeken van dit concert gebruik kun- nen maken van een speciale autobug. Zij moeten zich dan vóór Dinsdag 23 September a.s. opgeven bij de diri gent van het koor. de heer J. Jong- kees, Narcisstraat 50. VISSERIJ. Door 70 vaartuigen werd Woensdag aangevoerd: 12021 pond paling, prijs f 0.70—2.15 en 2297 pond witvis prijs f 0.06—0.68 per pond. Een telkenjare weerkerend gebeuren: de installatie der adelborsten. Ook gistermiddag weer een plechtigheid, die door de aanwezigheid van verscheidene hooggeplaatste marine-autoriteiten en de Marinierskapel, en van een groot aantal familieleden der jonge adelborsten, een indruk wekkend karakter verkreeg. jat„;anr, de Marinierskapel speelde de eerste Te twee uur stonden de oudstejaar. wuhelmus_ m het bren. adelborsten aangetreden voor het ge bouw van het Koninklijk Instituut. Ter linkerzijde vormde een sectie adel borsten de erewacht met het front naar het hoofdgebouw. Ter rechter zijde hadden de mannen van de Mariniers kapel onder commando van de le luite nant der Mariniers Gijsb. Nieuwland een plaats verkregen. In het Noorde lijk gedeelte van de tuin rond de mast van Van Speijk stelden de officieren en burger-leraren van het Instituut zich op. Naast hen verscheidene vlag officieren, onder wie de schout-bij- r.acht M. de Vries, vlagofficier MSD; kapitein ter zee I. W. Reynierse, com mandant der marine te Willemsoord; hoofdofficier MSD der le klasse S. G. Barendregt, directeur der Rijkswerf; de hoofdofficier van administratie der le klasse M. J. C. Klaassen; kapitein ter zee F. Th. Burghard, commandant van het Koninklijk Instituut en de le officier van het Instituut, luitenant ter zee der le klasse L. J. Goslings. Ook burgemeester en mevrouw Ritmeester bevonden zich onder de genodigden. De jongste-jaars adelborsten, wier installatie stond te gebeuren, waren opgesteld aan de havenzijde, met het front naar het hoofdgebouw. Hun fa milieleden vulden het gazon aan de Zuidzijde van de voortuin. De installatie-rede. Om kwart over twee droeg de vaan- delwacht het historische vaandel van het Korps voor het front van de troep, de geweren werden gepresenteerd en Het is klokslag half negen in de morgen van één dezer mooie Sep temberdagen. Achter in de Buitenhaven is het de gewone drukte: twee grote grijpers laden keileem over in M.U.Z.-bakken, sleepboten varen af en aan. Maar de „Bernanda" directieboot ten gebruike van de tech nisch ambtenaar v. d. Rijkswaterstaat gaat naar het Kuitje. En getuige het aantal mensen aan boord moet daar wel wat bijzonders aan het handje zijn. Inderdaad, want vóór Den Helder's nieuwste strand ligt de „Silani" met de rode vlag in top, achter zich, aan een zware tros, een groot gevaarte: 1000 vierkante meters telt het zink- stuk, een product van vele dagen wer ken door een veertigtal van die Slie- drechter rijsh«-ut-specialisten. Specia listen zijn het in de ware zin van het woord. Je moet van nabij zo'n rys- hout-product bezien en dan begrijp je waarom de Sliedrechters op dit gebied een wereldnaam hebben. En bij het Kuitje worden er op het ogenblik een aantal gemaakt, die moeten worden gebruikt bij de zeewering. EEN DRIJVENDE KARAVAAN.. Ook de „Bernanda" maakt vast, zo als dat in sleepvaarttermen heet, en dan gaat het de haven in. Het is een hele karavaan. Een derde sleepboot komt een handje (d.w.z. een slordige tweehonderd paardekrachten) helpen, een grote „bak" met stenen ligt dwars voor het zinkstuk om te voorkomen, dat het schroefwater van de 3 boten schade berokkent aan het stuk, dat aan de zijkanten wordt geflankeerd door een zestal vletten. En dan als ge volg vijf grote boten met steen, voort getrokken door de „IJssel", een klein schuitje, maar met een trekkracht zo groot in verhouding tot het kleine postuurtje, ^at men even in de 'ach schiet, als het vastmaakt, maar dat men grotelijks gaat bewonderen als het zijn plaats in 't convooi inneemt. Zachtjes aan dan breekt 't lijntje niet maar vooral, dan trekt men het zinkstuk niet uit elkaar en in de haven moet met groot beleid worden gevaren, wan er loopt een sterke stroom. De grote bok van Koelmans Bergingsbedrijf ligt aan de kant en de Johanna blijft met haar volle bak voorlopig buitengaats. Als ook wij met de hele sleep buitengaats zijn en naar Huisduinen koers zetten, dan is er rust voor Uw verslaggever, maar ook voor de mensen, die straks bij het zin ken in actie moeten komen. Dus ter hoogte van het zwembad genieten we een smakelijk kopje koffie met Hel derse taai-taai en hoe kan het an ders in het land van aannemers 'n goede sigaar. Maar ook komen we er dan toe te overpeinzen hoe weinig, wij. Helderse mensen, letten op wat er in onze naaste omgeving gebeurt en speciaal in dit geval heeft dat beteke nis. EEN GROOT WERK. Want onze zeewering heeft sinds 1940 ontzaglijk geleden, de Duitse bezetting heeft het normale werk verhinder^ qp daarmede een haast niet in te halen schade berok kend. Reeds in 1946 heeft de fir ma van Hattum en Blankevoort in opdracht van de Rijkswaterstaat een groot werk uitgevoerd by Huisduinen, maar ook dit jaar wordt op de landsbegroting, hoofd stuk IX een bedrag van rond 13 ton worden uitgetrokken om het allernoodzakelijkste te kunnen verrichten, opdat de stroomlijn langs de kust niet ongunstig zou gaan veranderen. Regelmatig wor den dergelijke veranderingen op gemeten en het verloop wordt met grote nauwkeurigheid bekeken. Het behoud van onze kust is daar van in zeer hoee mate afhanke- ïyk en het belang kan slechts door vakmensen worden bekeken. maar door de leek niet te hoog worden aangeslagen. Wij aanvaarden onze „Dijk" als iets vanzelfsprekends, maar aan het on derhoud zit zo ontzettend veel vast. En hoe penibel de toestand van on ze duiten ook moge zyn, het aller- noodzakeiykste moet worden verricht om in de toekomst niet voor de groot ste moeilijkheden te komen. De regelmatige wandelaar langs de Dijk is reeds gewend aan de zogenaamde onderlossers met keileem, die bij Wie- ringen wordt opgebaggerd en die ge lost worden op de plaats waar vroe ger „pieren" tientallen meters in zee staken om de stroomlijn uit de kust te houden. Nu duiden alleen grote steenmassa's óp de wal aan waar vroe ger deze wakers over onze veiligheid waren. Het komt op decimeters aan. Intussen passeren we Lange Jaap in zyn nieuw gewaad, het Badhotel, het betonpad en dan zien we op het strand by de resten van één der vroegere zeehoofden de rode vlaggetjes, die behulpzaam moeten zyn bij de plaats bepaling van het zinkstuk. Dan wordt het voorzichtig manoeuvreren, deci meter na decimeter gaat het vooruit, opzij, weer terug. Zy, die verantwoor delijk zijn voor de goede gang van zaken, staan ingespannen te kijken, schatten, meten, geven korte bevelen! maken gebaren naar mensen op gro tere afstand. De vletten zwermen alle kanten uit en brengen de ankers tien tallen meters ver. Voorzichtig worden de steenboten langszij van .het stuk gehaald en daarbij bewijst de „IJssel" onbetaalbare diensten. Eindelijk zien we goedkeuring op 'n paar gezichten: het stuk heeft zijn juiste plaats beet en dan kan het zin ken beginnen. Eerst ballast in het midden. Gestaag gooien honderd han den steenblokken op het stuk. Geen „plompen" zoals uw zoontje en mijn neefje doen, geen gesmijt terwille van waterspatpartijen, maar hier een even wichtig belasten, een oordeelkundig toezicht van de „zinkbaas", zo'n ras echte Hollander, geboren en getogen op en by het water, van het ras. dat door de hele wereld Neerlands naam op waterbouwkundig gebied heeft groot gemaakt Het stuk zinkt: Dan gaan de oliejassen aan en komt er maximale bedrüvigheid. De stentorstem van de zinkbaas loeit over het stuk: „Alles los" en dan gaan touwen waarmee het zink stuk vast zit vry en worden de randen in yltempo beladen met de grote stenen. Langzaam zinkt het ryshout onder de waterspiegel, nauwelijks is het meer te zien door het opspattende water. Hier zingt een schoon lied van arbeid, nobele arbeid, de vreedzame stryd tegen het water, dat nu zo kalm en rus tig is, maar dat straks, als de Zuidwester brult, zo'n grote vyand kan zyn. Even is het rustig op de boten. Nu de zekerheid er is, dat het stuk op de goede plaats is en de krachtsin spanning naar een snede brood doet verlangen, komen de „stikkezakken" en de drinkenskruiken te voorschyn en gunt men zich een ogenblik rust. Maar al spoedig gaat het weer voort: steen, nog meer steen, een paar hon derd ton, honderdduizenden kilo's gaan overboord, moeten het stuk ver zwaren opdat het de onderlaag van keileem op haar plaats houdt en voor wegspoelen behoedt. Hulde aan deze werkers! De zon heeft haar hoogste stand al lang bereikt als de Bernanda de terug reis aanvaardt. De zinkbaas gaat ver moeid zitten „kluiven" aan zyn gebak ken scholletje en de grote blzen ste ken een verse sigaar in de brand stoere werkers, die hun arbeid ver richten zonder ophef, keren huis waarts. Wat weten wij, leken, van dit grootse, waardevolle werk; wat staan wij er bij stil; deze verdedigers van ons vaderland verdienen alle hulde. Er wordt zoveel gekankerd over alles en nog wat, over arbeiders-mentali teit en ambtenarenluiheid. Maar pres taties leveren onze waterwerkers, daar is geen twijfelen aan! Nieuwediepers, brengt in stille ernst enVlü 1411 hen' aIs et die boten t "et varen, toont uw be- ■angste'ling eens als ge langs Kaap Hoofd gaat en ziet eens naar het los aan d^' "W aandaeht eens meer s?i? K.,.'rrjenSVerdegiging" en sta eens stil by dq betekenis van uw corps gen van de eerbewijzen aan het vaan del trad de vaandelwacht tussen de aangetreden eerstejaars adelborsten, waarna de commandant van het Ko ninklijk Instituut zijn installatie-rede uitsprak. Kolonel Burghard richtte zich allereerst tot de marine-autoriteiten en tot burgemeester Ritmeester. „U hebt uw uiterste best gedaan, burgemeester, om de marine in uw gemeente terug te krijgen. Aan vankelijk schenen uw wensen niet in vervulling te zullen gaan, maar uiteindelijk hebt u het toch ge wonnen. De marine is terug in Den Helder, zij het vooralsnog in bescheid envorm". Tot de ouders en voogden van de jonge adelborsten zei spr.: „Het doet mij groot genoegen te kunnen consta teren, dat u in zo grote getale gehoor hebt gegeven aan mijn uitnodiging om tegenwoordig te zijn bij de installatie van uw zonen. Dit is een dag van grote betekenis. Op dit moment worden uw zonen opgenomen in het Korps Adel borsten, en daardoor in de Koninklijke Marine. De taak der opvoeding draagt gij daarbij voor een zeer belangrijk deel over aan ons, officieren en burger leraren van het Instituut. Wij beseffen de verantwoordelijkheid, die wij daar door op ons nemen. Wij zullen naar ons vermogen en naar ons beste weten onze taak vervullen." „U zult straks het Instituut kunnen bezichtigen, en dan zult u bemerken dat het in een staat van verbouwing verkeert. Onwillekeurig zal dit enige terugslag geven op de opleiding. Weest u er echter van overtuigd, dat de le raren en instructeurs hun uiterste best zullen doen om hun taak tot een goed einde te brengen". De commandant bracht vervolgens hartelijk dank aan de heren officieren en leraren van het Koninklijk Instituut voor de plichtsbetrachting en het door zettingsvermogen, die zij steeds aan de dag hebben gelegd. Hij herinnerde daarbij aan de moeilijkheden, waar mede het aanschaffen van de ge wenste leermiddelen gepaard gaat. Opgenomen in het korps. Tenslotte sprak kolonel Burghard de jonge adelborsten toe. „Gy zijt thans opgenomen in het Korps Adelborsten, en ik wijs daarbij op de grote beteke nis van het dragen van de uniform der Koninklijke Marine. Uw aanstaand verblijf in het Instituut zal in belang rijke mate het stempel dragen van de corpsgeest.. Bij de reorganisatie van het onderwijs aan het Koninklyk In stituut is meer tijd ingeruimd voor de practische lessen en de karaktervor ming. Dat laatste is naast het vergaren van theoretische kennis het aller voornaamste voor een officier. Vergeet nooit wanneer gij in de toekomst geroepen zult worden de taak van of ficier der Koninklijke Marine te ver vullen dat de waarde van een vloot wordt bepaald door de mensen die de schepen bemannen. Goede officieren vormen een goede longroom, en een goede longroom betekent goede sche- Pen- Gij zijt nu gij aan de aanvang van uw miiltaire loopbaan staat, bezield met vele idealen. De wereld om ons heen is een onoverzienlijke chaos. God verhoede, dat Nederland nog ooit in een gewapend conflict met andere mo gendheden zal worden betrokken. Mocht het onverhoopt zover komen, dan zal de Koninklijke Marine evenals in de laatste oorlog haar uiterste krachten geven". „Dan zult u kunnen tonen", aldus besloot de kolonel zyn rede, „een goed mens en een goed officier te zyn, die onder alle omstandig heden trouw is aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Vorstin!" De marinierskapel speelde daarop een couplet van het Adelborstenlied en het Wilhelmus. De autoriteiten ver lieten het terrein, waarna de oudste jaars-adelborsten, voorafgegaan door de Marinierskapel afmarcheerden voor het maken van een korte rondgang door de stad.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2