zorgenkinderen in opstand Engelands komen H. v. Meegeren 29 Oct. voor lüeec&eticht Arabieren maken zich klaar voor de strijd China-Rusland 8-5 Een kist met verrassingen Maandag 29 Sept. 1947 OE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e4e jaa-fgaog No. 9622 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Gandhi spreekt over oorlog Duits schip op de Noordzee gezonken Nieuwe portefeuille voor minister Jonkman Eerste consulaire rapport overhandigd Ontwerp-grondwet voor het Saargebied 2000 Fascisten demonstreerden in Londen Nederland wint internationale goochelprijs Wat zal er met de schilderijen gebeuren? Activiteit aar» Grieks-Joegoslavische grens Drukkerij van valse dollars in Frankrijk ontdekt Handelsverdrag Nederland- Franse zone Het kan verkeren... De doop van Prinses Marijke Spoorwegongeluk bij ZwoHe Japanse soldaten worden heropgevoed Het Nederlands actie communiqué wenst een ihmw Lagerhuis Limburgse HoHywood-fanfewt veroordeeld Een voorspoedig geiteulam BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2845 Giro 449041 Dtr.: J. Btjlsma Voortzetting oan de HELDERSCHE COURANT TARZEVBW: Advertentie*14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjea") tot 15 woorden 75 cent, ettc woord meer 5 cent Abonnementenper f 8.per poet f 3.85 Hoofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekkers eo W. Kok. Een woordvoerder van het Britse Departement van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de Britten zodra mogelijk na beëindiging van het de bat in de Algemene Vergadering van de V.N. Palestina zullen verlaten, wanneer men niet tot een oplossing komt. Hij voegde er aan toe, dat Groot- Brrttanmë mogelijk zou toestemmen in deelneming aan een door de V.N. aan te wijzen internationale troepenmacht in Palestina, in welk geval het terugtrekken zou neerkomen op een vermindering van de Britse troepen sterkte. De vraag, welke politiek ten opzichte van de Joodse immigranten in de tussentijd door Groot-Brittannië gevolgd zou worden, zou volgens de woordvoerder nauwelijks aan de orde komen, daar de interim-periode wel zeer kort zou zijn. Arabieren vormen leger. Reuters correspondent te Cairo meldt, dat volgens niet bevestigde berichten in de nabijheid van Damascus een Ara bisch leger ter verdediging van Pa lestina wordt gevormd, dat reeds 45000 man sterk is. Volgens het Arabische weekbad Rose El Joesef, heeft in Sy rië een algemene mobilisatie plaats sinds het verschijnen van de rapporten van de commisie der V. N. voor Pale stina. Irakse' officieren zijn te Damas cus aangekomen. Steeds komen groepen van jonge mannen uit de Libanon, Irak, Transjordanië en Palestina die dienst willen nemen. De meeste opleidingsof ficieren komen uit Egypte. Collecten voor heilige oorlog. De politieke commissie der Arabische Liga heeft op een bijeenkomst te Sofar (Libanon) een geheime resolutie aan genomen om ~Me mogendheden, die steun verlenen aan de aanbevelingen van de commissie der V. N. voor Pale stina economisch en cultureel te boy cotten. Tevens werd besloten, dat de Pale stijnse Arabieren zelf een querilla zul len leiden, in het bijzonder nu de Ara bische hoge commissie van Palestina zich bereid heeft verklaard om 100.000 strijders aan te werven. In de gehele Arabische wereld col lectes zullen worden gehouden ter be vordering van een heilige oorlog. Voor-Indië. New Delhi. De „Hindoestan Times", het blad van de congrespartij, dat over het algemeen de inzichten van de vice-minister-president weergeeft, houdt ernstig rekening met de moge lijkheid van een gewapend conflict tussen India en Pakistan en maakt de balans op van de militaire strijdkrach ten der beide dominions. In een heftige aanval op de „voorge geven bestuurders van Pakistan" stelt 't blad de in India gebleven Mohamme danen voor als -genten van een nieu we vijfde colonne van een vreemde mogendheid. Het blad trekt eveneens de loyaliteit in twijfel van de Engelse officieren en functionarissen, die in dienst van de regering van India zijn gebleven. Het blad dringt verder aan op de vorming van een Hindoes leger. Gandhi waarschuwt Pakistan. New Delhi. De bladen van India wijden veel aandacht aan een verkla ring, die door Mahatma Gandhi tijdens een godsdienstige bijeenkomst is uit gesproken. Gandhi zeide, dat ofschoon hij zich immer tegen iedere vorm van oorlog gekeerd had, de Indische rege ring tegen Pakistan te velde zou moe ten trekken, indien er geen andere ma nier was om rechtvaardigheid van Pakistan te verkrijgen en indien Pa kistan steeds maar weigerde zijn aan getoonde dwaling in t zien en deze steeds maar trachtte te verontschuldi gen. Niemand wilde oorlog, aldus Gandhi. Hij kon echter iemand nooit adviseren onrechtvaardigheid te dulden. Deze uitlating van iemand, die over de gehele wereld bekend is als de expo nent van het lijdelijk verzet, heeft in officiële kringen opwinding veroor zaakt IJMUIDEN. Naar wij thans verne men is Donderdag op de Noordzee een Poolse trawler uit Gdynia, die ook in IJmuiden geen onbekende is, in botsing gekomen met een Duits schip uit Cux- haven tengevolge waarvan het laatste is gezonken. De veertien opvarenden van de Duitse boot werden door de Pool aan boord genomen, die thans met zijn dubbele bemanning op weg is naar Gdynia. Volgens het Sovjet-Russische blad „Vetsjernaya Moskwa" heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vijfling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes. Dit is de eerste vijfling in de Sovjet-Unie. Moeder en kinderen maken het wel. Rusland wordt echter geslagen door China. Een Chinese jonge vrouw in de provincie Hopei heeft het le^en geschonken aan een achtling, al len jongens, aldus meldt de Chi nese krant „Sjen Pao". Een der kinderen is overleden, de overige zeven verheugen zich in een per fecte gezondheid. 's-GRAVENHAGE. Naar het ANP verneemt zal minister Jonkman binnenkort zeer waarschijnlijk een nieuwe portefeuille, n.1. die voor de reorganisatie van 't Koninkrijk, onder zijn beheer krijgen. Naar Reuter verneemt is het eerste rapport der consuls Zaterdag aan ie vergadering der Verenigde Naties over handigd. Het rapport zou zich voorna melijk bezig houder met het nakomen van de order tot het staken der vijan delijkheden aan beide zijden. Naar ver wacht wordt zal het uiteindelijk rap port over ongeveer twee maanden ge reed zijn. Naar het Duitse persbureau in de Amerikaanse zone meldt, is de ont- werpgrondwet voor het Saargebied reed gekomen. Hierin wordt verklaard, dat „het Saarland een autonoom, de mocratisch land is, ^at economisch met Frankrijk is verbonden". Het ontwerp zal worden voorgelegd aan het parle ment, dat 5 October door het Saarge bied zal worden gekozen. De commissie, welke het ontwerp heeft opgesteld, staat onder voorzitter schap van Hoffman (Christelijke Volkspartij). De vice-voorzitter is de sociaal-democraat Kirn. Zowel in de wagons als op de daken van de treinen dicht opeen gepakt vluchten duizenden Moslems uit de Pensjaab naar Pakistan. Dit verklaart het persbericht dat de vorige vFeek een trein door Sikhs werd aangehou den en aangevallen, waarbij er 1200 Moslem vermoord en 400 gewond werden. „Heil Hamm''. De Londense politie heeft een einde gemaakt aan een bijeenkomst van de „naar beweerd wordt profascistische Britse Liga van oudgedienden", nadat er gedurende anderhalf uur ongeregeld heden hadden plaats gehad. Een menig te van ongeveer tweeduizend personen is door bereden politie uiteen gedreven. Twee personen zijn gearresteerd, nadat de politie de bijeenkomst had gesloten, werd de voornaamste spreker en poli tieke leider Edward Jeffrey Hamm door zijn lijfwacht naar zijn auto ge bracht. Hamm was gedurende de oor log op grond van de veiligheidsveror deningen geïnterneerd. Terwijl hij naar de auto ging, riepen mensen uit de menigte: „Heil Hamm" en zongen anti semitische liederen. Talrijke aanhangers van de Liga droegen zwarte pull-overs, hemden en dassen en hieven de hand tot de fascistische groet. Bij deze jongste meeting van de Liga zijn officieren van Scotland Yard en een groep Labour- parlementsleden, die de fascistische en anti-semmitische activiteit in Engeland onderzoeken, tegenwoordig geweest. Het Labour-lid John Platt Mill heeft verklaard, dat men bezig is een dossier te vormen, dat zal worden voorgelegd aan de minister van binnenlandse za ken, Ede. Agence France Presse deelt mee, dat de grote goochelaarsprijs is toegekend aan de Nederlander A. M. Niberco tij dens de laatste bijeenkomst van het In ternationale Goochelaarscougres. Naar het ANP verneemt zal de Ar rondissementsrechtbank te Amsterdam op Woensdag 29 October a.s. des mor gens om 10 uur een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen de thans 57 jaar oude Amsterdamse kunstschilder Han van Meegeren, die ervan wordt beschuldigd een achttal schilderijen te hebben vervaardigd en deze gesigneerd te hebben met de na men Vermeer of Pieter de Hoogh. Als president van de rechtbank zal mr. V. G. A Boll fungeren, rechters zijn mr. J. E. Hoekstra en mr. U. W. H. Stheeman. De officier van justitie is mr. H. A. Wassenbergh. Als raadsman van de kunstschilder zal optreden mr. E. Heldring uit Amsterdam. Aan van Meegeren wordt in eerste instantie (artikel 326 wetb. van straf recht) oplichting ten laste gelegd „ten aanzien van verschillende door hem vervaardigde schilderijen, die hij val selijk heeft gesigneerd met de naam Vermeer of Pieter de Hoogh." Van de zijde van het openbaar mi nisterie zal een twintigtal getuigen worden gedagvaard, waaronder deskun digen, zoals vooraanstaande schilderij enexperts, enkele kopers van de be treffende schilderijen, alsmede een aantal lieden, dat bij de verkoop er var. bemiddeling heeft verleend. Zo nodig zal de rechtbank het onderzoek Donderdag 30 en zelfs Vrijdag 31 Octo ber voortzetten. Zijn bekentenis. De ontdekking van de vervalsingen joeg verleden jaar veel stof op omdat erenommeerde kunstexperts na een diepgaand onderzoek hadden verklaard, dat de schilderijen inderdaad authentie ke werken van De Hoogh en Vermeer waren. Van Meegeren werd na de De- vrijding gearresteerd wegens het uit voeren van kostbare schilderijen van Vermeer naar Duitsland. In de gevan genis werd hij ziek en psychisch ge heel verzwakt verklaarde hij ten slotte, dat hij geen waardevolle oude meesterstukken, doch valselijk gesig neerd eigen werk had uitgevoerd. Hij was daartoe, naar zijn zeggen, gekomen, omdat zijn eigen werk miskend werd en hij wilde aantonen niet onder te doen voor erkende meesters. Aanvan kelijk vond deze verklaring weinig ge loof, doch later bewees hij, door het vervaardigen van een proefschilderij, dat hij inderdaad de betreffende wer ken zou kunnen hebben vervaardigd. Wegens zijn zwakke gezondheidstoe stand werd hij op vrije voeten gesteld. De beschuldig* van uitvoer van kostbare werken naar Duitsland maakte plaats voor een van vervalsing. Naar bekend verkeert Van Meegeren thans in staat van faillissement, nadat de kopers de valse signatuurs hadden ontdekt. Zij vorderden de koopsom te rug, mar wensten geen afstand te doen van de schilderijen. Het bedrag, dat Van Meegeren voor de van de sig natuur Vermeer of De Hoogh voorzie ne werken heeft ontvangen, wordt op vier a vijf millioen gulden geschat. De kunstenaar had daarvan echter weinig over, zodat hij aan de vordering tot restitutie niet kon voldoen. De recht bank zal volgende maand dus eventu eel kunnen beslissen of aan Van Mee geren een civiele vordering ten gunste van de kopers moet worden opgelegd. Weliswaar zou hij daaraan niet on middellijk kunnen voldoen, maar het wordt algemeen aannemelijk geacht, dat hij in de toekomst voor zijn werken hoge prijzen zal kunnen bedingen. Intussen heeft de justitie verleden jaar beslag gelegd op de verkochte schilderijen, voor zover zij die kon ach terhalen. De rechtbank zal nu volgen de maand beslissen wat er met deze werken zal gebeuren. Indien Van Mee geren veroordeeld wordt tot restitutie van de koopsommen, dan moeten de kopers afstand doen van de schilde rijen. IETS LAGERE TEMPERATUUR Zwaar bewolkt met hoofdzake lijk in het noorden van het land wat lichte regen. Meest matige wind uit weste lijke richtingen, enige daling van temperatuur. Volgens de Griekse dagbladen wordt de laatste dagen een ongewone activi teit van de Joegoslavische troepen aan de Griekse grens gesignaleerd. Volgens het Griekse Nieuwsbureau hebben aan de Grieks-Bulgaarse grens 90 guerillastrijders van Bulgaars grond gebied uit de Griekse grenspost te Kaoela aangevallen, in brand gestoken en zich met medeneming van 7 burgers op Bulgaars grondgebied teruggetrok ken. De Franse politie heeft in de om streken van Marseille twee belangrijke clandestiene drukkerijen met ultra moderne uitrusting gevonden, bene vens 2.800.000.000 fr. aan valse dollars. Zoals bekend is gedurende vele maanden in Duitsland en de V.S. een zeer groot aantal valse biljetten van vijfig en honderd dollar in omloop. Langdurige nasporingen van de Franse politie, geholpen door twee Amerikaan se collega's hebben geleid tot het vin den van de bron, waar deze biljetten werden gemaakt. Een twaalftal personen is gearres teerd. Deze personen hadden een uitge breide voorraad wapenen in hun be zit, omvattende automatische en anae- re wapenen en munitie. Het onderzoek wordt voortgezet en zal waarschijnlijk tot nieuwe ontdekkingen te Parijs leiden. Als resultaat van de onangs te Baden Baden gehouden handelsbesprekingen tussen een Nederlandse handelsdelega tie en vertegenwoordigers van de Fran se zóne in Duitsland is een nieuw han delsverdrag tot stand gekomen, dat loopt van 1 September 1947 tot 1 Sep tember 1948. Voor zover het de agrarische sector betreft, zullen binnen het kader van dit verdrag van Nederlandse zijde naar de Franse zone consumptie-aardappelen, pootaardappelen, zaaigranen, zaaizaden en vis worden geëxporteerd, terwijl Duitsland 20 ton hop en een aantal landbouwmachines en onderdelen aan Nederland zal leveren. GEEN DIENSTPLICHT TEGEN WIL EN DANK MüNCHEN. Het Beierse parlement Heeft eenstemmig een wetsvoorstel van de Christelijk-Democratische Partij aanvaard, volgens hetwelk geen burger tegen zijn wil gemobiliseerd kan wor den of opgeroepen voor de strijd. POLITIEAGENTEN VAN TRIEST DOOR JOEGOSLAVIË GEARRESTEERD Naar van geallieerde zijde wordt be kend gemaakt, hebben de Joegosla vische autoriteiten op 17 September 5 leden van de civiele politie van het vrije gebied Triest, die zich in de na bijheid der Joegoslavische grens had- 1 den begeven, gearresteerd. Naar wij vernemen zullen bij de doopplechtigheid van Prinses Ma rijke ais peten worden uitgenodigd de Groot-Hertogin van Luxemburg, de Kroonprins van Zweden, Mr. Winston Churchill, mevrouw Roëll- Feitb, mevr. J. Post-Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens. Naar men weet is de Groot-Hertogin van Luxemburg een nicht van H.M. de Koningin. Daarenboven bestaat er een persoonlijke vriendschap tussen de Ko ninklijke familie en de groot-hertogin, die door haar verblijf in Canada en En geland nog hechter is geworden. De kroonprins van Zweden was steeds bevriend met onze Koninklijke familie. Prinses Juliana is zelf peet van twee zijner kleinkinderen. Het Prinselijk paar was ook zeer bevriend met zijn oudste zoon, die kort voor de geboorte van Prinses Marijke op Paleis Soest- dijk logeerde en op de thuisreis om het leven kwam. Churchill, grote oorlogsleider, heeft onze Koninklijke familie tijdens de oorlog en daarna in ons land veel ont moet, een kennismaking, die tot per soonlijke vriendschap gegroeid is. Men herinnert zich, dat mevrouw Roëll-Feith gedurende 8 jaren, waar onder de 5 oorlogsjaren voor de Prin sesjes heeft gezorgd en met het Prin selijk gezin lief en leed gedeeld heeft. Zij was de rechterhand en persoonlijke vriendin van de Prinses. Mevrouw Post is de weduwe van Johannes", een der landelijke hoofdfi guren van de K.P., die gevallen is bij de overval op het Huis van Bewaring op de Weteringschans te Amsterdam. De heer Andree Wiltens was de voor zitter van de raad van negen uit het studentenverzet en een vooraanstaand figuur van het geestelijk verzet in Ne derland. Zaterdagmiddag is de sneltrein uit Hol land, die te 14.11 uur in Zwolle moest aankomen op het emplacement vlak voor het station Zwolle ifl botsing ge komen met een losse locomotief, die voor een voortrein van de sneltrein uit het noorden van 14.39 werd gerangeerd. Vermoedelijk is de trein uit het westen door een onveilig signaal gereden. Van beide locomotieven, een Nederlandse 3900 en een Zweedse sneltreinlocomo tief, liepen enige assen uit de rails. Tengevolge van de botsing werden zes personen gewond, drie ervan werden naar een ziekenhuis te Zwolle overge bracht. De materiële schade viel, de omstandigheden in aanmerking geno men mee. De opruimingswerkzaamheden waren 's avonds om kwart voor negen beëin digd. De regering van Japan heeft beslo ten om de Japanse soldaten, die uit Si berië en andere gebieden der Sowjet- Unie terugkeren, her op te voeden. Er zullen speciale cursussen van een jaar worden gehouden voor de 600.000 sol daten en officieren om hen gelegenheid te geven zich aan te passen aan de le venswijze in het nieuwe Japan. In welingelichte kringen verzekert men, dat dit besluit genomen is op aan dringen van de Amerikaanse autoritei' ten om een tegenwicht te vormen tegen de propaganda, waaraan deze militai ren tijdens hun gevangenhouding in de S. U. hebben bloot gestaan. De welbekende diebter-zanger Clinge Doorenbos zal in October zijn 40-jarig artistenjubileum vie ren, welk feit in het Gooi niet on gemerkt voorbij zal gaan. Men heeft daar reeds een comité ge vormd om hem te huldigen. Steekproef op station leidde tot arrestatie. Ambtenaren van de C. C. D. namen een steekproef bij de goederenverla- ding op het station Deventer en vonden in een eierkist belangrijke hoeveelheden suiker, koffie, thee en andere artike len, ongedekt, terwijl bovendien een aantal lepels en vorken, verpakt in een oude kous, hun wantrouwen opwekte. Op de kist stond niet alleen de naam van de geadresseerde, iemand in Apeldoorn, maar ook die van de af zendster, mej. A. B. te Lochem. Het bleek dat zij daar hoofd van de huis houding in het ziekenhuis was. Een in samenwerking met de rijkspolitie >e Lochem ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de goederen in de kist uit het ziekenhuis waren ontvreemd. In de kamer van B. in het Zusterhuis werd nog van allerlei gevonden, dat zij zich onrechtmatig had toegeëigend. B., die van Oostenrijkse nationaliteit is, had misbruik gemaakt van de gelegenheid, toen de directrice van het ziekenhuis wegens een ziekte van enige weken geen contröle kon uitoefenen, om le vensmiddelen, linnengoed en huishou delijke artikelen te ontvreemden. Zij is gevankelijk naar Almelo overgebracht. Haar helpster en vriending, mej. G. B., die verdacht werd van medeplichtig heid, was ook aangehouden, maar is weer in vrijheid gesteld. DRIE GESNEUVELDEN BATAVIA. Het Nederlands commu niqué van Zaterdag meldt, dat in de sector van Garoet, Tasikmalaja en Tjiamis Nederlandse troepen in botsing kwamen met benden, welke patrouilles beschoten en zich schuldig maakten aan overvallen n sabotage. Een Neder lands detachement bij Ketenger, bij de grote krachtcentrale benoorden Poer- wokerto op Midden Java, sloeg 'n aan val van een sterke bende af. De Nederlandse verliezen van Vrij dag bedroegen 3 gesneuvelden en 49 gewonden. Op een vergadering van de Conser vatieve Partij heeft Churchill scherpe critiek geuit aan het adres van de La- bour-regering, die hij beschuldigde van verwaandheid, bureaucratie en wanbe leid. Een uitzondering maakte hij ech ter voor de buitenlandse politiek. Het beleid van Bevin stak zeker gunstig af bij dat van de andere ministers. De Sowjet-Unie werd gecritiseerd in ver band met de kwestie-Petkof en het veelvuldig gebruik van het vetorecht. Vol lof was Churchill over de Ameri kaanse hulpvaardigheid jegens Europa, alook over het Britse besluit het man daat in Palestina ter beschikking van de V.N. te stellen. Over de toestand in het binnenland zei Churchill, dat het ondanks alle in spanning en offers onder de huidige omstandigheden wel niet mogelijk zou zijn een economische en financiële cri sis van de grootste omvang te vermij den. Een nieuwe geest en een nieuw eensgezind streven is een eerste ver eiste. Daartoe is een nieuw Lagerhuis nodig, dat alle kracht en wijsheid van het land vertegenwoordigt, aldus Chur chill. De 24-jarige Joh. C. Kool uit den Haag, die door grootscheeps en scène gezette „film-ondernemingen" te Tege- len honderden Limburgse meisjes en jongens bij de neus heeft gehad, in Limburg verschillende oplichtingen pleegde en daarna zijn operatieter rein naar Antwerpen verlegde om er nieuwe „film-triomfen" te vieren tot hij aldaar tegen de lamp liep, is titans door de Antwerpse rechtbank veroor deeld tot 15 maanden gevangenisstraf en een geldboete. Zijn gezellin T. C. uit Oirle (N.-Limburg) kreeg een maand. Het tweetal zal na het uitzit ten der straf aan de Ned. politie wor den uigeieverd. Een geitenlam van de heer R. Joes- se te Nieuw- en St. Jooeiand (Walche ren), dat in April werd geboren, geeft reeds thans een halve liter melk per dag, hetgeen als een unicum moet wor den aangemerkt. AFGHANISTAN ERKENT DE REPUBLIEK. Volgens „Antara" maakte Radio Sin gapore bekend, dat de heer Rasjidi, de gezant van de Republiek Indonesia te Caïro, de officiële mededeling van de regering van Afhanistan ontving, dat deze staat de regering van de Repu bliek Indonesia erkende.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1