Arabieren eisen voor zich Palestina op Dollarhulp moet Frankrijk, Oostenrijk en Italië op de been houden Verbeteringen voor N.-Holland 30 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70ote Ja*rgaog Mo. 9623 Voortzetting van de DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Balfour s verklaring de kiem van de koorts.... Hors d Oeuvre Wijzigingen in 't Britse kabinet 1 Mijn ontploft onder Amerikaanse torpedojager Een ei voor alle leeftijdsgroepen J De zaak contra de DOLLAR-PARADE Politiebureau te Haifa opgeblazen Beklaagde voor Tribunaal beschuldigt de voorzitter De strijd in China Regeling pensioen ont slagen militairen Onveilig Snanïe De actie in Indonesië Nieuwe dienstregeling N.S. Sjahrir bij Be vin? HET LOT VAN EUROPA iüeecêeckht Overstromingen in Voor-Indië BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Heider Telefoon 2M5 G4ro 448041 Dl*.: J. Bijlsma HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juffertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa; f 8.—, per post f 1.88 H' ofdredactenr: M. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. LAKE SUCCESS. Dr Jamal Hoes seini, de leider van het Arabische Hoge Comité, heeft ter bijeenkomst van de commissie voor Palestina van de Ver. Naties verklaard, dat het rapport van de V. N. over Palestina geen basis kon vormen voor bespreking van de situatie In Palestina en dat de Arabieren zich „met alle tot hun beschikking staande middelen" zouden verzetten tegen een verdeling. Hoesseini voerde aan, dat de Arabieren immer in het practisch bezit van Palestina zijn geweest en dat zij niets verlangen dat niet het hunne is. De Zionisten, aldus Hoesseini, voeren een aggressieve campagne, welke in feite op een invasie neerkomt, om een land in hun bezit te krijgen, dat niet bij geboorterecht het hunne is. Onze strijd tegen de Zionisten heeft niets te maken met anti semietisme. Het anti-semietisme ontstond in het westen als product van onverdraagzaamheid, terwijl de Arabische wereld een der zeldzame vluchthavens vormde, waar nim mer pogroms voorkwamen en waar nimmer ghetto's bestonden. De ver klaring van Balfour was echter de kiem geweest, aldus zeide Hoessei ni, welke door Groot-Brittannië in het lichaam van het Heilige Land was gebracht als veroorzaker van de koorts. De oplossing van de kwestie, aldus Hoesseini, is vervat in het handvest: volgens het handvest namelijk hebben de Arabieren van Palestina, die een grote meerderheid vormen, het recht op een vrije en onafhankelijke staat. Voor de verplaatste joden zou er vol gens Hoesseini plaats te vinden zijn in het joodse gebied van de Sowjet-Unie, dat Birobidsjan genoemd wordt. Hoes seini juichte de verklaring van Creech Jones over het besluit van Groot-Brit tannië om Palestina te verlaten, van harte toe. Als voorwaarden voor het op practische en op democratische wijze tot stand komen van de onafhankelijk heid van Palestina noemde hij: 1. het vestigen van een Arabische staat in ge heel Palestina op democratische begin selen; 2. de Arabische staat moet de mensenrechten, de fundamentele vrij heden en de gelijkheid van allen voor DIEREN Gisteravond liep Zandkoek bij mij aan. Hij snoof de geur op van de flit, waarmee mijn vrouw de tapijten en gordijnen bespo ten had om ze tegen de mot te beschermen. Hij grijnsde honend en zei: „Zeg eens, Kreeft, jij bent lid of donateur van de vereni ging tot bescherming van dieren, is het niet? Maar op dat kleine tafeltje in de gang zag ik een doosje Omyl staan. Jij verdelgt dus insecten Is het insect geen dier?" Onzin, zei ik, dat is een scha delijk dier. „Jawel", antwoordde Zandkoek „Dat zeg Jij. Omdat het scha delijk is voor Jou, evenals de met, die door je vrouw met flit wordt uitgemoord. Maar het insect zal het niet met je eens zijn. Het vertrouwt op je bereidheid tot het verlenen van bescherming, het nestelt zich argeloos in je huis en wordt dan verraderlijk be laagd. Dat staat je niet mooi Ik loop niet te koop met mijn liefde voor het dier, maar ik ge bruik ook geen vliegenmepper zoals jij doet. Bovendien, heeft je vrouw, toen ik laatst bij je eten kwam, mij niet op kip ge- tracteerd? Je wilt toch niet be weren, dat een kip schadelijk is? De kip is zelfs een zeer nuttig dier Zonder kip geen ei." Nu ben ik wel buitengewoon slagvaardig, maar wat moest ik antwoorden op dit betoog? Wij kunnen niet allemaal vegetariër zijn, zei ik. Waar ik tegen op kom is nodeloze mishandeling en de hardheid waarmee wrede of gevoelloze mensen weerloze die ren kwellen Dat is prachtig werk en ik steun het graag en ieder een moest dat doen. „Dit laatste ben ik met je eens, ik erken het volmondig", zei Zandkoek, terwijl hij op een zandkoekje knabbelde, „maar i k ben consequent. In laat de mot de mot en de vlieg fleurig flad deren; voor mij is een dier een dier; ik maak geen onder scheid." Terwijl hij sprak had zich een mug op zijn jukbeen genesteld cn gaf hem een prik Zandkoek sloeg handig toe en raak. Daar heb je het nu, zei ik vol daan. Je theorie is in strijd met de practijk. Er zit een veeg bloed op je wang „Ja, maar", verdedigde Zand koek zich, „die mug zoog dat bloed zoeven uit mijn wang. Als ik bloed vergoten heb dan is hei mijn eigen bloed." Ik betwijfel of de mug die op vatting zol hebben gedeeld, ant woordde ik. KREEFT de wet eerbiedigen; 3. de Arabische staat moet de gewettigde rechten en be langen van alle minderheden bescher men; 4. aan allen moet vrijheid van godsdienst en toegang tot de heilige plaatsen gewaarborgd worden. VRIJDAG A.S. STAKING IN PALESTINA. Een woordvoerder van het Ara bische Hoge Comité heeft verklaard dat de Arabieren van geheel Pa lestina 3 October van zonsopgang tot zonsondergang zullen staken als protest tegen het rapport van de commissie voor Pali tina der Ver. Naties. Een deputatie van vier man zal alle buitenlandse consulaten te Jeruzalem bezoeken om een formeel protest te overhandigen. De Britse eerste minister, Clement Atllee, heeft belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend ge maakt. O.a. is Sir Stafford Cripps benoemd tot minister van economi sche zaken, James Harold Wilson, die thans minister van buitenlandse han del Is, wordt minister van handel. De minister zonder portefeuille Arthur Greenwood heeft zijn ontslag als mi nister ingediend. Hier een foto van Buckingham Palace waar binnenkort de bruiloftsfeesten voor Prinses Elisabeth van Engeland en luitenant Philips Mountbatten gevierd zullen worden. Onder de Amerikaanse torpedoboot- jager Douglas H Fox is in de Adria- tische Zee nabij Triëst een mijn ont ploft. Eén persoon is gedood en zeven zijn er gewond, terwijl de stuurinrich ting vernield werd. De Amerikaanse marine-autoriteiten vermoeden, dat het een oude mijn betreft, die men verzuimt heeft te vegen. Op 9 October a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei bekend worden gemaakt. President Truman beeft de com missie voor buitenlandse aangelegen heden en de commissie voor toewij zingen van het Amerikaanse congres verzocht, zo spoedig mogelijk het werk te beginnen aan het program voor tussentijdse hulp ad 580 milli- oen dollar aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. President Truman deelde mede, dat hij zijn verzoek tot de commissies had gericht kort na zijn conferentie van twee en een half uur met de leiders van het congres. Hij verklaarde, dat de beschikbare fondsen voor Europa slechts tot December aanstaande toe reikend zouden zijn en dat daarna een optreden van het congres noodzakelijk zou zijn. De 580 millioen dollar zou den voor Frankrijk, Italië en Oosten rijk toereikend zijn tot 31 Maart a.s. Hierbij waren niet inbegrepen de fond sen, welke Frankrijk, Italië en Oos tenrijk tot December op de been zou den moeten houden. De behoeften van Groot-Brittannië waren niet in dit program opgenomen. Men was nage gaan of er fondsen verkregen konden worden van verschillende regerings instanties zonder het congres bijeen te moeten roepen. Naai- verluidde zou b.v. Italië gaarne voor ongeveer 23 millioen dollar aan goud ontvangen van hetgeen tijdens de oorlog door de Duitsers was geroofd en dat thans ge- redistribueerd werd door de commis sie te Brussel. De op dergelijke wijze te: beschikking te krijgen middelen zouden echter slechts de meest drin gende behoeften van enkele weken kunnen dekken. Volledige hulp kan slechts komen van het congres. Uit de verklaring van president Truman meent men te kunnen opmaken, dat het bijeenkomen van het congres in spe ciale zitting tenzij de opositie van Woensdag 1 October zal, zoals ge meld. de oud-minister-president jhr. mr. D J. de Geer in cassatie te rechtstaan. Zrjn advocaat, mr. A. E. J Nijsingh, zal twee middelen van cassatie voordragen, inhoudende in de eerste plaats schending van enige artikelen van de Wetboeken van Strafrecht en Strafvordering en een tweetal Koninklijke Besluiten, door dien uit de gebezigde bewijsmiddelen niet voortvloeit en ook niet kan voortvloeien dat schade werd toege bracht aan de goede verstandhouding en aan de innige samenwerking tus sen Nederland en diens bondgenoten in de gemeenschappelijke oorlog tegen Duitsland en ook niet, dat de opzet van jhr. de Geer is gericht geweest op benadeling van de staat tegenover ae vijand, dan wel hulpverlening aan (ie vijand. Het tweede middel stelt, dat het Hof ten onrecht heeft aangenomen, dat de bewezen gedragingen hebben opgeleverd hetgeen is strafbaar ge steld in artikel 102 van het Wetboek van Strafrecht. In het algemene rapport van de commissie voor het economisch herstel van Europa wordt mede gedeeld, dat het dollartekort van Engeland in 1948 wordt geraamd op 2.630.000.000 dollar, het Fran se dollartekort op 1.760.000.000 dol lar, het dollartekort van de En gels-Amerikaanse zone van Duits land op 1.150.000.000, het dollarte kort van België op 320.000.000 dol lar, het dollartekort van Dene marken op 210.000.000, het dollar tekort van de Franse zone van Duitsland op 120.000.000, het Griekse dollartekort op 510.000.000, het Italiaanse dollartekort op 930.000.000 dollar, het Nederland se dollartekort op 630.000.000 dol lar, het Noorse dollartekort op 50 millioen dollar, terwijl 't Zweed se dollartekort wordt geraamd op 150.000.000 dollar.... Het rapport legt er de nadruk op, dat deze ramingen door de lan den zelf zijn gemaakt, teneinde de omvang van het Europese dol lartekort te illustreren. Republikeinse zijde te sterk zou blijken thans practisch zeker is. Nader wordt gemeld, dat senator Styles Bridges, de voorzitter van de Commissie voor toewijzingen, heeft medegedeeld, dat hij deze Commissie medio November in speciale zitting bijeen zou roepen. Vele doden en gewonden Het hoofdbureau van politie te Haifa is Maandag door Joodse ver zetslieden opgeblazen, waarbij 7 Britse en Arabische politieagenten en een Arabische burger om het leven kwamen. 30 politieagenten en 17 burgers werden gewond, van wie 3 politieagenten ernstig. Naar officiëel werd bekend gemaakt, hebben de verzetslieden een vat met explosieve stoffen gebruikt Vier Joden werden in hechtenis ge nomen. Volgens de officiële versie van het gebeurde, hield een vrachtwagen voor het hoofdbureau stil en werd met behulp van een balk het teervat, dat met explosieven gevuld was, van de wagen over de omheining gerold. Het vat botste tegen de muur van het gebouw en ontplofte enkele secon den later, waardoor het bureau gedeel telijk werd vernield. Volgens de laatste berichten zijn er in totaal 54 personen gewond. De om gekomen Arabische burger Syriër. was een Beschuldigd van ernstige collabo ratie met de vijand stond Maandag voor het Utrechtse Tribunaal terecht O. P. Herberhold, directeur van een bekende Utrechtse batterijenfabriek. De tenlastelegging vermeldde leve ranties aan de Duitsers t ot een be drag van f 2.050.000. De beschuldigde erkende de leveranties, doch bestreed de vrijwilligheid daarvan. Tijdens de zitting werd de toon vrij scherp. De beschuldigde wond zich steeds meer op en zeide, dat zijn positie veel moeilijker was dan die van de voorzitter, mr. C. Kousema ker, achter de groene tafel. De president sprong verontwaar digd op en verweet verdachte nog maals zijn leven in overvloed in een tijd dat duizenden honger leden en leeggezogen werden door de Duitse vrienden van beklaagde. Op verzoek van verdachte, die verklaarde aan het einde van zijn krachten te zijn, werd de zitting geschorst. Na de her opening bood de verdediger- veront schuldigingen aan namens zrjn cliënt en het verhoor ging, op iets minder scherpe toon verder. Tenslotte werd liet verdere onderzoek verdaagd. Volgens berichten te Shanghai om singelen de Chinese regeringstroepen de stad Foesjoen, het laatste commu nistische steunpunt op de weg naar Tsjefoe aan de Golf van Tsjili. De Noordelijke flank heeft de stad Wangsien bezet en drijft de commu nistische troepen naar de kunststreken. Ten behoeve van militairen, die, als gevolg van de opheffing van hun be- treKKing, na ae capitulatie op 14 Mei 1940, op wachtgeld zijn gesteld of werden gepensionneerd wegens lang durige dienst, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om hun pensioenen te regelen. Uit de toelichting blijkt, dat als wer kelijke dienst zal worden beschouwd dc tijd na 14 Juli 1940 tot het berei ken van de zestigjarige leeftijd of, wanneer de betrokkenen die leeftijd nog niet hebben bereikt, een werke lijke dienst van veertig jaren. Voor degenen, die met ingang van 15 Juli 1940 zijn ontslagen wegens opheffing van hun betrekking, zal als pensioengrondslag gelden het vaste bedrag van werkelijke inkomsten, v/aarop zij over het tijdvak van 15 Juli 1939 tot 15 Juli 1940 recht hadden. Pensioenen van tijdens de bezetting ontslagen militairen zullen echter wor den berekend naar de hogere bezoldi ging, waarop zij recht hadden kunnen doen gelden als zij op 14 Juli 1940 niet waren ontslagen. Ook voor de nabestaanden van vrij willig dienende militairen beneden de rang van tweede luitenant, wier dienst verband tijdens de bezetting werd verbroken en die nadien zijn over leden, zal een regeling worden ge troffen. Overval op auto's. 20 Mannen, die zich „Guerillas de Levante" noemden, hebben in de ber gen van Oost-Spanje twee bussen en vijf personen-auto's aangehouden. Zij eisten van de reizigers juwelen en geld. Toen enkelen weigerden afstand te doen van hun bezittingen, schoten de aanranders, waarbij één persoon gedood en één ernstig gewond werd. Nadat de reizigers hun geld en juwe len hadden afgegeven, mochten zij hun weg vervolgen. De leider van de bende verklaarde, dat dergelijke daden n de toekomst regelmatig gepleegd zouden worden en „dat de burger oorlog niet in 1939 geëindigd was". Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens wordt officiëel gemeld, dat de Nederlandse verliezen op 27 en 28 September bedroegen 1 gesneuveld en 19 gewonden. De zuiveringsacties vin den goede voortgang. Ten Zuidwesten van Tangerang zijn vliegtuigbommen voor sabotagedoeleinden in beslag ge nomen. Verder zijn op West-Java republi keinse benden verdreven. Op Midden- Java duurden de beschietingen voort. In het gebied van Medan en Palem- bang werden aanvallen afgeslagen en republikeinse benden verdreven. De vierentwintigste dienstregeling na de bevrijding, de winterdienstrege- ling 1947, die 5 October ingaat, is overal in het land met spanning tege moet gezien. Na veel wikken en we gen, na zorgvuldig en langdurig be studeren van de mogelijkheden, is dit meest gelezen boekje in Nederland ter wereld gekomen. Iedereen weet zo langzamerhand wel, met hoe grote moeilijkheden de spoorwegen nog dagelijks te kampen hebben. Materiaalgebrek is wel de voornaamste en zonder voldoende rij tuigen en locomotieven is nu eenmaal geen dienstregeling te maken, die al len zonder uitzondering voldoet. Den Helder krijgt een betere verbin ding met het Zuiden, Uitgeest ziet zich over Haarlem frequenter met Amster dam verbonden. Een dagelijkse late avondtrein Amsterdam-Haarlem voor ziet in een grote behoefte. Een belangrijke verbetering is de versnelling van de treinboot-treinver- binding Amsterdam-Enkhuizen-Leeu warden. De electrische halfuursdienst Am sterdam-Uitgeest over Zaandam moest iets worden beperkt. Stoornbootonderneming, zijn de aan' sluitingen naar en van Texel eveneens beter geworden. Des avonds is de ver binding van Den Helder naar het Zui den verbeterd. Ingrijpende wijzigingen zijn gebracht in de verbinding Am sterdamEnkhuizen, waardoor de dienst tussen Alkmaar en Hoorn en AmsterdamHoorn kon worden uit gebreid. De Zaterdagse stoomsneltrein Den Helder vertrek 15.25Amsterdam ver valt, terwijl de trein Amsterdam ver trek 17.30Alkmaar op werkdagen ook niet meer des Zaterdags zal lopen. Amsterdam-Zaandam-Uitgeest. De toegevoegde electrische halfuurs dienst Amsterdam-Zaandam-Uitgeest- Velsen-IJmuiden-O., speciaal ingelegd in verband met vacantiedrukte. moest ter besparing van treinkilometers weer worden verminderd als vóór 30 Juni. Op de spitsuren blijft de dienst in ver band met forensenvervoer met enige wijzigingen gehandhaafd. Amsterdam-Haarlem-Uitgeest. De thans extra ingelegde ontlas- tingstreinen van Maandag tot en met De tramdienst tussen Alkmaar en Vrijdags Amsterdam c.s. vertrek 17.28 Warmenhuizen werd voor reizigers- vervoer gestaakt en vervangen door bussen. Amsterdam-Alkmaar-Den Helder. Tussen Alkmaar en Den Helder is de dienst verbeterd en in samenwer king met de TESO, de Texelse Eigen Volgens Agence France Presse heeft Sjahrir, die momenteel in Lon den vertoeft, besprekingen gevoerd met Bevin en enige andere personen van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. Na het onderhoud zou Sjahrir gezegd hebben: „Bevin is een groot bemiddelaar en wenst, dat de pijnlijke situatie, waarin mijn land zich bevindt, zo spoedig mogelijk wordt opgelost". Volgens hetzelfde bericht hoopt Sjahrir Bevin nogmaals te ontmoeten alvorens Engeland te verlaten. en Uitgeest vertrek 18.37 zijn in de dienstregeling opgenomen: Amsterdam C. S. vertrek 17.30Uitgeest aankomst 18.17, terug Uitgeest vertrek 18.31 Haarlem aankomst 18.49. De laatste trein geeft aansluiting op Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn en Den Helder en te Haarlem op de trein naar Vlissin- gen, Antwerpen en Brussel. De laatste electrische trein uit Haar lem vertrek 0.00 wordt doorgetrokken tot Uitgeest aankomst 0.26. Alkmaar-Warmenhuizen. De tramdienst wordt, wat het rei- zigersvervoer betreft, door busdien sten vervangen. Voor goederenvervoer blijft de tramweg in exploitatie. Er komen twee buslijnen, de ene, ten Westen van het Noordhollands kanaal, verbindt Alkmaar met Schoorldam en Schoorl. De andere ten Oosten van 't kanaal, rijdt op Warmenhuizen. Het is het noodlot van Europa, dat de machtigste staten ter wereld die de Europese problemen thans hebben te regelen, niet of slechts in beperkte zin Europees zijn en dus niet het ware be grip kunnen hebben voor de Europese mentaliteit, voor haar verwachtingen, haar eisen, haar bezorgdheid, haar angst. Het Amerikaanse volk is weliswaar in meerderheid van oorsprong Euro pees, maar het staat toch vrij vreemd tegenover het Europa van de moderne tijd. Eeuwen van economische en gees telijke evolutie liggen tussen zijn oor sprong en zijn tegenwoordige staat. Het heeft in de loop der tijden, voortgeko men uit een mengsel van Europese na ties en rassen, zijn eigen karakter ge vormd, onder invloed van zijn harde wordingsgeschiedenis, van klimaat, bo demgesteldheid en plaatselijke proble men, en dit karakter is in vele opzich ten aan Europa vreemd. Het tweede volk dat Europa's lot in deze uiterst kritieke overgangsperiode in handen heeft is het Russische cn ook dit kan men moeilijk kenschetsen als zuiver Europees. Ook het Russische volk is een mengsel van nationaliteiten er. rassen die voor een groot deel half- Aziatisch of zuiver Aziatisch zijn. Het heeft geen nationale eenheid doch slechts een staatkundige. Het is een unie van Sow jet-republieken, zoals Amerika een unie van staten is en zoals in deze Verenigde Staten het noorden en het zuiden, het westen en het oosten zeer verschillend van ge aardheid en dus van geestelijke instel ling zijn, zo valt er ook in Rusland een aanmerkelijk verschil waar te nemen tussen de westelijke en de oostelijke of Aziatische volken. Het grootste deel van Ruslands grondgebied is Aziatisch en men mag de Russen van tegenwoor dig niet meer beoordelen naar de toe stand van voorheen, toen heel het rijk eigenlijk v/erd beheerst door de geest welke in St. Petersburg zijn centrum bezat en sterk onder Europese invloed stond. Reeds in de Tsaristische tijd was er een enorm verschil van levensopvat ting en levensinzicht tussen St. Peters- burg en Moskou. Tegenwoordig heeft eerstgenoemd centrum niet slechts zijn naam verloren maar zijn overheersende invloed eveneens en wordt Rusland door Moskou beheerst. De derde wereldmogendheid die thans over Europa zeggenschap heeft is Groot-Brittannië en ongetwijfeld is En geland een Europese staat. Maar want ook nu weer moet men ernstig voorbehoud maken Engeland ia een eilanden-rijk; het is door de eeuwen heen vreemd geweest aan het continent en door de zee min of meer beveiligd tegen de gevaren van dit continent. Bovendien, en dit is van zeer groot belang, is Engeland meer een wereldrijk dan een Europese staat. Het heeft, wat zijn politiek beleid en zijn economische en maritieme belan gen betreft, ernstig rekening te houden met zijn dominions. En deze hebben weinig wat Europees kan worden ge noemd. Zij staan even vreemd tegen over de Europese geest als de Ver. Staten van Amerika; zij liggen in an dere werelddelen Afrika, Australië, Azië en zijn daardoor beïnvloed en gevormd. En toch ligt het lot van Europa juist ir handen dezer drie wereldmachten. Want het eigenlijke Europa is verarmd en krachteloos gemaakt. Zelfs Enge land, voor zover het dan Europees ge noemd mag worden, deelt in die mach teloosheid. Duitsland, het centrum van Europa, is tot een puinhoop geworden, innerlijk verdeeld en staat aan de rand der anarchie. Frankrijk, eertijds het Europese cultuurcentrum bij uitne mendheid, is in beide laatste wereld oorlogen te zeer verzwakt om invloed te laten gelden. Het eertijds machtige Oostenrijkse imperium bestaat niet meer en verder wordt Europa slechts vertegenwoordigd door kleine staten die op de gang van zaken alleen in vloed kunnen oefenen bij gratie der reeds genoemde grote drie en die aan de macht, het beleid en het inzicht dier mogendheden overgeleverd zijn. Waarlijk, het lot van Europa, nog geen mensenleeftijd geleden het mach tigste werelddeel, is verre van benij denswaard. U. WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelijk tijdelijk vrij krach tige, later wat afnemende wind tussen West en Noordwest. Wis selende bewolking met enkele buien. Bij Lahore zrjn ongeveer 1000 ge vluchte Mohammedanen, die zich m een kamp aan een rivier bevonden, vedronken. Tengevolge van over stroming, veroorzaakt door de over vloedige regens, aldus het ministerie voor vluchtelingen van West-Pend- sjaab. In het lager gelegen gedeelte der stad moesten duizenden hun wo ningen verlaten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1