Eeuwfeest van een grote ontdekking SCHAAMTELOZE OVERDAAD Ter DE NIEUWE SCHOOL Wij luisteren naar.. DE PAMPIS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Hoe blijft onze visstand op peil? Wij spelen Bridge REDDER DER MOEDERS Semmelweiss offerde zijn leven VAN NABIJ ÊN yERRE 2000 Feuilleton en strip Frans broodrantsoen gehandhaafd Komen er pakketten uit Indië? Het „Pootvisfonds' Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen Zwarie handel in Berlijn Sinaasappelen voor Nederland Ben der meest tragische epi soden uit de geschiedenis der ge- neeskunde vormt wel de droevige periode van k-.-aam vrouwen- koortsepidemie aan de Weense nniversiteitskiiniek, nu ruim hon derd jaar geleden. Niet minder tragisch was het leven van de medicus, door wiens scherpzinnig heid en koppige strydvaardigheid een eind aan deze periode werd gemaakt. Deze medicus was de Hongaar Ignaz Philipp Semmel weiss, die in 1846 aangesteld werd ais assistent op de verloskundige universiteitskliniek te Wenen. Daar waren toentertijd twee ver loskundige afdelingen, een waar de studenten werkzaam waren en een waar de vroedvrouwen werden opge leid. Doch de sterfte van de kraam vrouwen op eerstgenoemde afdeling was wel tien maal zo hoog als op de laatstgenoemde. De ziekte, waaraan deze ongelukkige vrouwen stierven, was de beruchte kraamvrouwen koorts, die in vroegere tijden het leven van iedere kraamvrouw be dreigde en nu als epidemie aan de Weense universiteit optrad. De oor zaak en het wezen van deze geheim zinnige ziekte kende men niet. Men sUnd er volkomen machteloos tegen over en ook Semmelweiss moest ver bijsterd aanzien, hoe de vrouwen als vliegen stierven. En dat het sterfte cijfer juist op die afdeling, waar de studenten werden opgeleid, zo hoog was, vervulde hem met schaamte. Een toevallige gebeurtenis. In 1847, dus nu honderd jaar ge leden, werd hem de oorzaak van dit raadsel, dank zij scherpe opmer kingsgave en mede door een toeval lige gebeurtenis duidelijk. Een vriend van hem, hoogleraar in de gerechte lijke geneeskunde, was door een stu dent tijdens een lijkopening per onge luk «iet een der lancetten in de vin ger gestoken en stierf kort daarop aan bloedvergiftiging. Deze bloed vergiftiging vertoonde precies dezelf de verschijnselen, die Semmelweiss ook zo vaak bij de zieke kraamvrou wen waarnam. Uit deze overeen komst trok hij nu de conclusie, dat deze bloedvergiftiging, waaraan zijn vriend zo plotseling was overleden, identeel moest zijn aan de kraam vrouwenkoorts en nu beweerde Sem melweiss, tot grote verbazing en er gernis van zjjn collega's, dat het stu denten waren, die, komende uit de lijkenkamers, waar sectie werd ver richt, op de verloszaal de kraamvrou wen bij het onderzoek met lijkengif, dat aan hun vingers zou kleven, in fecteerden. Semmelweiss en zijn tijdgenoten kenden nog niet het be staan van bacteriën). In scherpe be woordingen ging hij op de tegenargu menten zijner collega's in en beweer de, dat het de studenten en artsen waren, die verantwoordelijk moesten worden gesteld voor de dood van zo vele kraamvrouwen. Op zijn afdeling nam hij strenge maatregelen. Hij liet bakken, gevuld met chloorwater, in de zalen plaatsen en beval, dat iedere student eerst zijn handen met deze oplossing moest desinfecteren, voordat hij een kraamvrouw mocht onderzoeken. Het succes van deze maatregelen was bijzonder groot, want de sterfte nam op zijn afdeling De gemeenteraad van Doorn heeft een motie aangenomen waarin tot uit drukking wordt gebracht dat terugkeer van of toelating van Duitsers in die ge meente in strijd geacht moet worden met de gevoelens der bevolking. Blijk baar is elke Duitser daar een doorn in bet oog. De Po is tengevolge van stortregens 2 y3 meter gestegen, waar door Turijn met overstroming be dreigd wordt. Een overstromende Po lijkt ons inderdaad een onaangename verrassing. De sopraan van de Weense StaatSopera, Eisabeth Homgen, beeft tijdelijk haar stem verloren. Heel Weenen schijnt er naar op zoek te zijn. Een aantal leden van de Poolse Boerenpartij heeft de partijleiding er van beschuldigd de beloften aan de Jeden niet te zijn nagekomen. In Polen is zoiets blijkbaar nog een bijzonder heid. Wij lezen dat minister Jonk man een nieuwe portefeuille heeft ge kregen. Naar onze bescheiden mening *°u minister Lieftinck hier eerder mee Bediend zijn geweest. Op het in ternationaal goochelcongres te Parijs behaalde een Nederlander, zekere NL- berco, de eerste prijs. Zo 'n man ver wenst een ministerbaantje. Een Bngelse dokter zou een kind twaalf uur voor de geboorte hebben horen hui- en. Het wachten is nu nog op een ge ëerde, die een ei hoort kakelen. n Japan worden momenteel dagelijks partijen papiergeld verbrand. Dat wel niet van weelde wezen. Minister Mansholt is Zaterdag naar jkussel geweest om daar economische esPrekingen te voeren. Bij deze gele- Sbhheid js hem lof gebracht voor zijn -eid. Waarschijnlijk Brussels lof. Peru heeft aan Ecuador de ..Drie hoek £?lumbia en Erdoor is jvesrdoor lahden cnin?r'e^oehsverhoudingen altijd tot c°nfhcten hebben geleid. van St. Michel", een gebied van vierkante km aan de grens van Ecuador, teruggegeven, een conflict beindied. een scheiding tussen beide ontstaan was. Het is bekend sterk af. Hoewel dit resultaat de juistheid van zijn theorie bevestigde, stuitten zijn opvattingen en bewerin gen op zoveel psychologische weer standen bij zijn collega's, die zich na melijk in hun beroepseer gekrenkt voelden, dat het jaren en jaren duur- ae eer zjjn maatregel algemene in gang vond. Een tragisch einde. Tijdens zijn loopbaan in Wenen on dervond Semmelweiss zeer veel tegenwerking, zodat hij tenslote naar zijn geboortestad Boedapest vertrok, waar hij later hoogleraar werd. Zijn verdere levensloop was zeer tragisch. Zijn geestvermogens namen af en hij moest als patiënt een tijd lang in een krankzinnigengesticht worden ver pleegd. Doch het noodlot wilde nog bo vendien, dat Semmelweiss door wondinfectie, tijdens een operatie opgelopen, aan dezelfde ziekte overleed als die waaraan zijn vriend was gestorven en waaraan onder de benaming van kraamvrouwenkoorts zo vele moeders waren bezweken. De ziekte waartegen hij zijn leven lang had gestredqp, werd hem ten slotte zelf noodlottig. Dank zij het inzicht van Semmel weiss komt de kraamvrouwenkoorts practisch niet meer voor. Met eer bied herdenken we, nu honderd jaar na zijn ontdekking, deze scherpzin nige en moedige medicus. In verband met de reorganisatie van ons bedrijf als gevolg van de samensmelting der bladen ver schijnt in het nummer van heden geen feuilleton. Wat de plaatsing van de strip betreft, gaan wij thans normaal door met „De Pam- pus-piraat", omdat deze binnen enkele dagen afloopt. Morgen reeds hopen wij nadere mededelingen te kunnen doen, hoe de plaatsing van feuilleton en strip voor het vervolg zal worden geregeld. donderdag 2 october HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. —AVRO: 8,45 BBC-orkest 9,15 Morgenwijding. 9,30 Orgelspel. 9,45 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw. 10,35 Kinderkoor Bel Canto. 10,50 Kleutertje luister 11,00 Indrukken modeshow. 11,20 Schu- bert. 12,00 Orgel 12,30 Weerpraatje. 12,33 In 't spionnetje. 12,38 Concert. 1,15 The Romancers, 2,00 Voor de vrouw 2,20 Vrouwen op het podium. 3,00 Vpor zieken en gezonden. 4,00 U kunt het geloven of niet. 5,00 Avro-kaleidos- coop 5,20 Welk dier. 5,30 Radio-dans* orkest. 6,15 Sportpraatje. 6,30 Ned Strijdkrachten. 7,05 Bernard Person. 7,15 Hij en zij. 7,45 Regeringsvoorlich tingsdienst 8,15 Rad. Philharmonisch- orkest. 9,15 Hoorspel. 9.50 Pablo Ca- sals. 10,00 Ensemble Arabesque. 10,30 Negrospirituals. 11,15 Reportage. 11,45 Ambry Orkest. HILVERSUM II, 415 m, geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,30 Morgengebed. 7,45 Maria ter ere. 8,15 Pluk de dag. 9,00 Ochtendconcert 9,35 Carnavalsuite. NCRV; 10,00 Le-' ger des Heilsmuziek. 10,15 Morgen dienst. KRO: 11,00 Zonnebloem. 11,45 Wals-melodieën, 12 Angelus. 12,03 En semble Fantasia. 12,30 Weeroverzicht. 12,55 Zonnewijzer. 1,15 Kath. Nieuws 1,20 Welk boek? 1,25 Orgel. 1,45 Hors d'Oeuvre. NCRV: 2,00 De Varian ten. 2,40 Voor de vrouw 3,00 Sym-1 phonie. 3,30 Concert. 4,00 Bijbellezing 4,45 Cembalo-gezelschap. 5,15 Suite ,,Uncle Remus". 5,30 Geestelijke liede ren. 5,50 Rijkover zee. 6,00 CNV- kwartier. 6,15 Piano duo. 6,30 Onze Ned. koren en korpsen. 7,15 Met de jeugd naar Edinburgh. 7,45 Gramo- fconmuziek 7,55 Bach-koraal. 8,15 Eerste studio-steravond. 9,3o De vaart der volken. 9,50 Met band en plaat paraat. 10,45 Avondoverdenking. 11,00 Piano. 11,30 Boston-promenade orkest Cnnvnght R FYP EM...A0& oe STIJKEHBUNOElSWl DE SUPE^-£.700M-DlMlhUEMDlX. LWH61MM 'Jü WORDEN,WENDT DE ihSP6CTEDg ZlCH MOEDELOOS OM EN STMPT IN DE UXP V.E.($V0LVER.T De Franse regering heeft medege deeld, dat het broodrantsoen in Frank rijk door de goede oogsten in de late zomer en de grotere import 200 gram zal blijven. (Van onze Haagse redacteur.) Niemand schijnt verbaasd of ver ontwaardigd te zijn, de Hagenaars lopen er doodgemoedereerd voorbij, alsof 't de gewoonste zaak van de wereld is en ons arme landje niet kreunt en zucht onder de loodzware na-oorlogse lasten. In onze rijkste tijd had het ver schijnsel misschien nog wel de aan dacht getrokken, toen we in 't al gemeen toch heus niet op een paar gulden behoefden te kijken. Thans zijn we „straatarm" en toch vloeit hier en daar het geld als water:: Allééntóchde gewone huismoeder, die moet zien rond te komen van een bescheiden inkomen, dat eigenlijk bij vroeger vergele ken de helft waard ls, heeft im mers de grootste moeite om man, kinderen en zichzelf wat „knap in de Heren" te houden en is dolblij als zij kans ziet eens iets nieuws te kopen, als zij naast de benodigde punten eni ge tientallen guldens over heeft. Wat moet deze huismoeder eigenlijk wel denken, als zij voor de etalage-ruit van een gewoon, bekend Haags mo demagazijn kledingstukken ziet staan voor prijzen, welke alleen betaalbaar zjjn voor Heden, die regelrecht uit Monte Carlo komen, na mnistens de bank te hebben laten springen! Of zich Koning van de Zwarte Markt kunnen noemen! Zeker, het zijn bont mantels, dus inderdaad „luxe" exem plaren, doch zou u uw ogen niet uit wrijven als u op één dezer jasjes o neen, helemaal niet opvallend of met bijzondere „entourage" heel kalm een prijskaartje zag staan, ver meldend het civiele bedrag van zegge en schrijve zeven duizend zeven hon derd en vjjftig gulden (ja heus: 7750.—). Welnu, dit bagatelletje wordt inderdaad gevraagd voor een „persianer", die tussen „goedkopere modellen" staat geëxposeerd. En dan te bedenken, dat de argeloze koopster nog extra wordt getracteerd op 15 pet. weeldebelasting, weshalve het lieve manteltje zo om en bij de tien lapjes van duizend vraagtVoor „smallere beurzen" is er ook nog wel wat te koopTwee, drie, vier duizend gulden! En helemaal in een hoekje van de etalage, op een be scheiden plekje, ziet men een prijsje, waaraan men eigenlijk niet meer durft te denkenWant voor zec honderd gulden kan het immers „niet veel zijn De eenvoudige huismoeder met haar schamele tientjes moet hierbij toch wel helemaal ineenkrimpen. Of: in felle verontwaardiging ontsteken over zoveel welhaast schaamteloze overdaad. De offers, welke de Nederlandse mi litairen zich in Indië getroosten, hebben langzamerhand al sterker indruk ge maakt op allerlei burgers van de Ar chipel en nu is een beweging gaande, een nieuwe organisatie van Neder landers, tot het overheidspersoneel be horend. Men heeft zich afgevraagd wat de liefste wens der militairen zou zijn. Bedenkend, dat de Niwin-kerst- pakketten met zo grote vreugde wer den ontvangen, kwam men tot de slot som, dat het de hartewens van de meeste miiltairen is om nu ook eens een pakketnaar huis te sturen! Het plan is dan- ook ontkiemd om op korte termijn te trachten voldoende geld van burgers bijeen te brengen om daaruit de kosten te betalen om nu eens kerstpakketten in omgekeerde richting te doen expediëren, naar vrouw, kinderen, ouders, verloofden. In regeringskringen, maar ook bij de leiding van leger en vloot zijn de plan nen met groot enthousiasme begroet. Een garantiefonds, dat vermoedelijk reeds een kwart millioen gulden bevat, is al voltekend; spoedig zullen de vol ledige plannen worden gepubliceerd. Ook in de kringen der Indo's bleek grote offervaardigheid voor dit doel: het zenden van een pondje echte Bali- kcffie, een onsje geurige thee, wat specerijen, een stukje houtsnij- of vlechtwerk. Binnen enige weken zal ongeveer een millioen bijeen gebracht moeten zijn, wil het prachtige plan slagen. Onge twijfeld zal de ontvangst van genoem de en nog andere heerlijkheden vreugde brengen in menig gezin. Zal de moeder de vrouw buurvrouw uitnodi gen op een kopje koffie, van haar zoon in Indië, het meisje zal met trots het tasje tonen, door „hem" gestuurd.... In elk geval hoort u er zeer spoedig meer van! De visstand in de binnenwateren van ons land wordt telenjare van verschil lende kanten bedreigd. Een voortduren de bedreiging vormt o.m. de water verontreiniging door schadelijke afval stoffen in het lozingswater van fabrie ken. Ook de strenge winter van 1946/ 1947 heeft aan de visstand geen goed gedaan. Hoewel op enkele plaatsen de schade betrekkelijk gering was, is op andere massale sterfte waargenomen. Teneinde de visstand op peil te houden is indertijd een fonds ingesteld, dat bij de vissers bekend staat als het z.gn. „Pootvisfonds". Iedere bezitter van een vis- of hengelacte, zowel de beroeps als de sportvisser, betaalt boven de kos ten van deze acten, die jaarlijks wor den uitgereikt een zeker bedrag als bij drage in dit fonds. De gelden van het fonds worden o.m. besteed om pootvis te kopen en deze tegen lage prijs ter beschikking te stellen, dan wel om Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel an der mens. Dat doet de wetenschappe lijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet ge ven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden Mededeling) subsidies te verlenen in individuele aankopen. Beschikbaarstelling van kar pers. Zo heeft het fonds thans een partij één- en tweezomerige karpers aange kocht, welke dit najaar en eventueel in het voorjaar van 1948 tegen de vol gende prijzen voor belanghebbenden beschikbaar worde:, gesteld: éénzome- rige karper f 0.06 per stuk, twee zomerige karper a f 0.40 per halve kilo gram, alles franco water. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de In specteur der Visserijen in het 4e, 5e en 6e district, Wassenaarseweg 18 te 's- Gravenhage, vóór 15 October a.s. Al naar gelang van de beschikbare hoe veelheid zal verdeling onder de aan vragers plaats hebben. Subsidies. Verder kunnen in het tijdvak van 15 Octob-r 1947—15 Maart 1948 uit het fonds geldelijke bijdragen worden ver leend voor het uitzetten van voorn, brasem (tot kg), baars en snoek in die wateren, welke aan uitzetting van pootvis behoefte hebben. Belangheb benden dienen in dit geval zelf voor aankoop van de vis zorg te dragen. De geldelijke bijdrage wordt gesteld op 50 van de aankoopprijs volgens de over te leggen, voor voldaan getekende factuur, met een maximum van 10 cent per halve kg voor voorn, 15 cent per halve kg voor brasem (tot kg) en baars en 25 cent per halve kg voor snoek. Vervoerkosten, welke afzonder lijk op de factuur moeten worden ver meld, komen voor rekening van het fonds. Aanvraagformulieren voor deze subsidie zijn verkijgbaar bij de Tech nisch Opzieners der Visserijen. Zij moe ten vóór 1 November zijn ingediend bij bovengenoemde inspecteur. De aan vragers ontvangen te zijner tijd bericht over welke hoeveelheden pootvis ten hoogste een bij Irage zal worden ver leend. Andere vissoorten. Indien iemand in verband met bij zondere omstandigheden van zijn vis water andere dan de hierbovengenoem- de vissoorten wil uitzetten, kan hij een verzoek tot het toekennen van een bij drage met een plan van uitzetting in dienen bij de reeds genoemde inspec teur. Heel Europa heeft gebrek aan goederen en vele mensen maken daar mis bruik van door zwart te verkopen De Dui^e politie doet alles om daaraan een eind te maken. Men ziet hier hoe twee jonge mannen gevisiteerd wor den om na te gaan of ze „zwarte" goederen bij zich hebben. l OEKI is juist in de grote vacantie ver huisd naar een andere stad met haar vader, moeder en haar broertje Niek. Ze hebben nu een leuk huis aan een brede weg en een grote tuin, waar vruchtbomen in groeien. Er is natuurlijk niets ge komen van logeerpar tijtjes of uitstapjes, maar Loeki en Niek, zijn zo vreselijk druk geweest met „helpen" in het nieuwe huis en in de tuin, dat ze daar hele maal niet naar verlangd het ben. Maar nu is de vacantie bijna om en komt het ogenblik al nader en na- dprhü dr* school moeten. Niek vindt het leuk....'., een r.ieuwe klas, nieuwe jon gens, een nieuwe mees teralles nieuw. Hij is al dagen van te voren bezig zijn tas in te pakken, zijn potloden te slijpen, zijn atlas te kaften en zo meer. Loeki denkt er anders over Voor het eerst begint ze haar oude huis te missen, te verlangen naar haar school, haar vriendinnetjes. Ze heeft nog niemand hier. Ook Loeki pakt haar tas. Ze heeft een nieuw étui gekregen, maar eigenlijk is de aardigheid er een beetje af, nu haar endinnet jes er niet zijn om het aan hen te laten z'en. Zo breekt de morgen van de eer ste schooldag aan. Met moeite krijgt Loeki een boter ham naar binnen. Moeder kijkt haar even onderzoekend aan. „Zal ik jul lie brengen?" vraagt ze. Loeki zegt een lange gang vol lawaaiende riets.maar daar is Niek al: „Stel je voor! Nee hoor, dat wil ik niet. 't Is vlak bij, we weten de weg allang, waar Loek? We gaan alleen!" Als ze weg gaan, stopt moeder nog vlug een appel in hun tassen. „Voor het speelkwartier", zegt ze. Niek is uitgelaten onderweg. Dan zijn ze er. Een mooie grote school met bloembakken langs de ramen en een flinke speelplaats er voor. „Fijn hè?" zegt Niek, maar Loeki denkt aan de oude school met de verveloze deuren) en de grote bo men vlak voor het raamDit is alles ro kaal en nieuw. Naast elkaar lopen ze de speelplaats op. Verschil lende kinderen blijven staan en kij ken naar hen. Een jongen met een harde stem roept hen na: „Komen jullie vandaan Niek keert zich dadelijk om en ook Loeki moet wel even wachten. Er komen nog meer kinderen bij, die hen nieuwsgierig bekijken. Niek heeft da delijk het hoogste woord: „Zij komt in de vijfde en ik in de vierde. Wij hadden vroeger op school een voet balclub.... is dat hier niet? Ik keep te meestal „Dan moet je bij Kees v. d. Bogerd zijn", zegt de jongen met de harde stem, „onze club wordt nog opge richt. Ach man Ze lopen pratend weg, een' hele troep jongens er achter aan en Loeki bljjft alleen achter. Er draaien wel wat meisjes, stijf-gearmd, om haar heen, maar niemand spreekt haar aan. Dan gaat gelukkig de bel. Loeki's klas is boven achter aan kin deren. Ze staat er verlaten tussenin en zucht opgelucht als een vriende lijke man met een bril haar komt halen. Dat is de nieuwe meester. Hij geeft haar een plaatsje bij het raam, op de vierde bank, naast een klein dik meisje. „Dit is jullie nieuwe vriendin, Loeki Smits", zegt mijn heer en dan hangen alle kinderen zo ver mogelijk uit de bank om haar maar goed te zien. Loeki krijgt er een kleur van .„Zitten!" roept mijnheer en dan wordt het eindelijk rustig en stil. Ze gaan eerst cijferen en Loeki vergeet bijna, dat ze niet in haar oude klas zit. Dan hebben ze lezen tot het speelkwartier. Loeki krijgt nog geen beurt en zo nu en dan kijkt ze eens om zich heen. Wat een mooie platen aan de muur en zoveel plan ten in de vensterbanken. Dat hadden ztj vroeger nietAls ze eindelek uaar buiten mogen, staan al gauw alle meisjes om haar heen. Ze moet nog eens zeggen hoe ze heet en dan hoort ze ook hün namen: Tineke. Mary, Greet en Truusje Met de nieuweling in hun midden stappen ze over de speelplaats en Loeki moet van alles vertellen. Ze vindt het niet eens vervelend Een eindje verder ziet ze Niek, aan 1'tt voetballen natuurlijk Als Loeki weer in haar klas zit en in haar tas zoekt naar een potlood, vindt ze de appel. Helemaal ver geten. „Het viel ook erg mee", denkt ze. en terwijl ze de klas rondziet, weet ze het al zeker, ze zal het hier pret tig vinden. XL III. Rondgepast of groot slam. Het volgende spel is daarom merk waardig, omdat het, gespeeld in een kleine duplicate-wedstrijd van vier tafels, zulke verrassende resultaten op leverde. De kaartverdeling was als volgt: S. 9-7-6-3 H R. b-10-7-6-4-2 KI. a-h-6 h-4-2 h-v-10-5-4-3-2 9-5 S. H. R. v-b-10-8-5 a-9 h KI. b-10-7-5-4 S. a H. b-8-7-6 R. a-v-8-3 KI. v-9-3-2 West was de gever en beide partijen waren kwetsbaar. Aan de eerste tafel opende West met 3-harten en er werd verder rondgepast. West was heel blij, dat hij precies zijn 3-harten-contract maakte. Aan tafel 2 en 3 werd ditzelfde spel rondgepast, doordat Z., nadat West, Noord en Oost hadden gepast, geen neiging voelde het spel aan de gang te brengen. Aan tafel 4 was de Zuidspeler moe diger. Nadat ook daar W, N en O. had den gepast, opende Zuid met 1 ruiten. Dat maakte de tongen los! West liet twee harten volgen. Noord liet daarop de sterkste forcing horen, n.1. 3 harten i sterke steun voor Zuid en geen har ten). Oost volgde met 3 sch., waarop Zuid, die schik in het geval begon te krijgen, 4 sch. bood. West doubleerde waarop Noord de knoop doorhakte en meteen groot slam ruiten bood. Oost doubleerde en Zuid redoubleerde. West kwam op met klaver 8. Zuid liet met het aas in Noord nemen en ruitenboer naspelen. Toen bij Oost de ruiten heer viel, voelde Zuid zich wat opgelucht. Hij speelde harten na en vervolgt U nu zelf eens om groot slam ruiten te maken. Wij komen in onze volgende rubriek hierop terug. Het motorschip Bonaire is gister avond uit Paramaribo naar Amsterdam vertrokken met 'n lading van ongeveer 14.000 kisten sinaasappelen. Reeds eer der deze maand zijn met de Stuyvesant en Trajanus respectievelijk 14.000 en R. S.9000 kisten sinaasappelen vervoerd.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3