Hotelrantsoenering voor Nederlanders? Egypte's strijd tegen de cholera TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Een drama in twee bedrijven Rijkaards huurden voor het gehele VAN N—— E seizoen r~ Vandaag .J Wij luisteren naar Moordenaar van zijn zoon m Eerste ronde gewonnen? 't Kan ook vlug Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank... Goedkopere lucifers Een millioen brandschade DUITSERS VRAGEN ANEXATIE Purmerender Markt I Rotterdam krijgt een hotel-schip (Van onze Haagse redacteur.) Naa*r wy vernemen, zal in het a.8. reisseizoen, in de zomer van 1948, Rotterdam worden verrijkt met een hotel-schip, plaats bie dend voor 5 a 690 personen, dat komt te liggen aan de Maasha ven, tegenover het gebouw van de HollandAmerika-lyn. Er is een Nederlands kapitaal van circa 2 >/2 millioen gulden mee gemoeid, pit reeds beklonken plan vormt een onderdeel van een groot, Amerikaanse object, dat een vijf tal van dergelijke zeekastelen ;ii Europa wil stationneren, o.a. één te Antwerpen en één te Cher- bourg, in Frankrijk. De schepen zullen in de Ver. Sta ten geheel worden ingericht, zodat ook het te Roterdam komende vaar tuig van een volledige inventaris zal zijn voorzien. Een en ander is het ge volg van het feit, dat in de afgelo pen zomer zeker ook Nederland een groot gebrek aan hotel-ruimte heeft opgeleverd, hetgeen voor de komst van buitenlandse toeristen zeer na- dalig was en dus onze deviezen-posi tie niet ten goede is gekomen. Wat de hotel-schepen betreft, zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met de eertijds voor de kust van Amerika liggende oceaan-stomers, welke buiten de territoriale wateren kruisten tijdens de destijds in de Ver. Staten afgekondigde „drooglegging" teneinde gelegenheid te verschaffen „op Europese wijze" een glaasje te verschalkenDie schepen werden na de opheffing der drooglegging op gelegd. Voor vreemdelingen was geen plaats. Wij hebben ten deze eens inlichtin gen ingewonnen bjj een bekend Haags reisbureau, en toen vernamen wij, dat zeker onze regering alles zal moe ten doen om ervoor te zorgen, dat in de a.s. zomer zoveel mogelijk hotel ruimte voor de buitenlandse toeristen beschikbaar komt. De heer J. C. Veraar van de „World Tourist Office" vertelde ons, dat b.v. Rotterdam in 't geheel slechts 87 hotelkamers kan op leveren, Den Haag (dat twee van zijn grote hotels aan het ministerie van Buitenlandse Zaken moet af staan en te Schevenïngen nog grote hotels onbewoonbaar heeft staan) ongeveer 600 en Amsterdam een 2000. Zo zal een aanvulling, als het hotel-schip bedoelt te geven, uiterst welkom zijn. De heer Veraar wees er in 't byzonder op, dat van deze zomer veel ruimte van eerste rangs hotels in Den Haag en Scheveningen en ook te Amsterdam bezet werd door rijke Nederlanders, fabrikanten o.a., die de appartementen soms wel voor het gehele seizoen hadden ge huurd. Dit achtte de heer Veraar min of meer onvaderlandslievend; hij had maandenlang in het buitenland dure reclame gemaakt om de vreemdelin gen naar hiér te krijgen en daarmee ongetwijfeld voor de financiële posi tie van ons land zeer gunstige pogin gen aangewend. En zei onze zegs man verder natuurlijk deden an dere reisbureaux insgelijks. Hoe be- treurenswaardig was het daarom niet dat er groepen toeristen moesten worden geweigerd, omdat er voldoen de hotel-accomodatie ontbrak! De heer Veraar deed het denk beeld aan de hand om te komen tot een soort „hotelrantsoenering" voor Nederlanders, zodat een Ne derlandse familie b.v. slechts en kele weken in een seizoen een hotel kan betrekken, waardoor dan meer ruimte voor de vreemdelingen vrij komt. We leven nu egnmaal in een zeer moeilijke tijd aldus onze zegsman en wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Het moest niet zó worden, dat als dan straks een stellig veel groter aantal toeristen dan deze zomer komt er geen logeergelegenheid is. Het hotel-schip zal natuurlijk al veel ver ruiming kunnen geven, doch daar naast dient alles, wat maar prima hotelruimte kan opleveren, te worden gerequireerd. De regering zij actief en neme tijdig goede maatregelen. is het 374 jaar geleden, dat Alkmaar werd ontzet, in het kader van de feestelijkheden zal in de Grote Kerk het oratorium „Die Jahreszeiten" worden uit gevoerd. wordt in Peru een grote vloot dag gehouden. vóór 700 jaar werd de stad Nijmegen door graaf Willem II van Holland aan de graaf van Gelder verpacht; sindsdien is Nijmegen Gelders gebleven. bestaat de R.K. Handelshoge- s'chool te Tilburg, de katholieke pendant van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotter dam, 20 jaar. concerteren de Wiener Sanger- knaben in het Schuttershof te Middelburg. DONDERDAG 9 OCTOBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8,45 Werken Van Handel. 9,30 Kerk-orgel- muzlek. 9,45 Arbeidsvitaminen. 10,30 Voor de vrouw. 11,00 Nationaal pro gramma (doop van Prinses Marijke). 12,38 The Skymasters. 1,15 Romantisch programma. 2,20 Fluit, cello en plano 3,00 Voor zieken en gezonden. 5,00 Kaleidoscoop. 6,20 Welk dier deze week? 5,30 Orkest-suite. 6,15 Sport- praatje. ,7,15 Metropole-orkest. 8,15 Radio Philharmonisch Orkest. 9,00 „De familie Barrett", Hoorspel. 10,30 „In de schijnwerper". 11,15 Ray Ventura en 'zijn orkest. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,45 Harpsoli. 8,15 Pluk de dag. 9,35 Koorzang. NCRV: 10,15 Morgendienst, 10,45 Orgelspel. KRO: 11,00 Natio naai programma (doop Prinses Marijke). 12,33 Dansorkest. 1,45 Hors d'Oeu- vre. NCRV: 2,00 Klein Vrouwenkoor. 2,30 Pianospel 3,30 Viool-recital. 4,00 Bijbellezing. 4,45 Radio Cimbalo-gezel- sehap. 5,30 Geestelijke liederen. 6,30 Onze Nederlandse koren en korpsen. 7.55 Bach-koraal. 8,15 Studio-steravond —,9,30 Met band en plaat. 10,45 Avond overdenking 11,00 Vrij. 11,30 Sympho- nie-concert. Cnnvrtaht B.D.P PQOFESSOQEH VAN 'T RUKS ATOOM-INSTITUUT HEBBEN ZICH HAAR.'T PAMPUS-LABORATOWUM BEGEVEN .TENEIN- LEEEN NADER. ONDERZOEK. IN TE STELLEN. Drinria uit Rotterdam berecht „Een psychopatische zoon, een on volwaardige vader en een chaotische tijd", zo zag de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. van Doesburhg, de drie factoren, die te- zameri leidden tot het vrselijke drama, dat zich op 7 Juni j.1. in de Jagerslaan te Rotterdam voltrok, toen de 53-jarige H. Feberwee zijn 27-jarige zoon J., schijnbaar in koelen bloede, ver moordde. De dader stond Dinsdagmorgen voor deze rechtbank terecht. Uit verschillen de getuigenverklaringen bleek het volgende. De zoon had het schier van zijn geboorte af, zijn ouders moeilijk gemaakt en hen zo getreiterd, dat er een gezinsvoogd bij te pas moest ko men. Deze verklaarde, dat de jongen zeer driftig was en altijd zijn drift buien kreeg op tijden, die hem het gunstigst uitkwamen. Vóór de oorlog was de jongen gaan varen. Zo had hij de oorlogstijd in het buitenland door gebracht. Teruggekomen in Nederland, begaf hij zich weer naar zijn ouder lijke woning, die echter verlaten was, daar zijn ouders, N.S.B.-ers, in een kamp zaterj. Hij kreeg de vereiste mach tiging om daar te gaan wonen en kocht een gedeelte van de inboedel van het Beheersinstituut. Na zijn vrijlating be gaf de vader zich naar zijn woning en vond deze in beslag genomen door zijn zoon, die hem altijd had dwars gezeten en getreiterd had en ook nu niet voor redvatbaar bleek. Op die bewuste Zaterdagmorgen had de vader de zoon met een revolver op zak, opgewacht, hem in het been ge schoten en, toen de jofigen weggewan- keld was, hem opnieuw gevolgd. Het wapen ketste toen hij wederom wilde vuren, daar de houder met patronen er uitgesprongen was. Na deze te heb ben opgezocht, laadde hij het wapen opnieuw, boog zich over de jongen heet en gaf hem een nekschot. In zijn requisitoir zeide mr. Doesburg, dat er een grote mate schuld bij de vader ligt, doch er zijn vele elementen in 4eze zaak aanwezig, die tot verlaging van de strafmaat aanleiding kunnen zijn. Hij eiste daar op een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden met aftrek van pre ventief. Dr. J. A. W. Burger, Nederlands afgevaardigde bij de United Nations (rechts) in gesprek met C. K. Webster, afgevaardigde van Nieuw-Zeeland. REEDS 95000 PERSONEN GEREPATRIEERD Met de aankomst van de „Oranje" in Amsterdam, die 760 repatriërenden uit Indië bracht, zijn sinds het einde van de oorlog 95000 personen gerepatrieerd. Er wachten nog ongeveer 15000 op te rugkeer naar Nederland. Het mensdom is aardig de kluts kwijt en de natuur ook. Terwijl wij Zondag Rog konden bakken aan het strand, viel in Saksen de eerste sneeu1". - In een gedeelte van Italië verschijnen geen nieuwsbladen tengevolge van een drukkersstaking Het wordt met de sta kingen hoe langer hoe drukker. He arbeiders aan een startbaan voor raketten in Zuid-Australië liepen bijna allen van hun werk, daar zij dit een verkwisting op, grote schaal vonden. Verstandige lui! In de buurt van Bratislava is een onderaardse ijsgrot ontdekt, welke naar schatting reeds 15000 jaar oud moet zijn. Het ontdekte >js is zeer ruw, maar de schatting lijkt ons nog ruwer. Een andere ont dekking deed een arbeider van de Wierdense exportslagerij. Hij vond ;n een koeienmaag een verlovingsring met de inscriptie ^5 December 1946. Deze slager was dus op zijn manier aan het Ringsteken. De Amerikaanse de mocratische Senator Thomas heeft bij zÜn terugkeer van een reis door Enge land, Frankrijk en Zwitserland ver klaard, dat de bevolking van Europa dingen eet, die een zwijn niet lust en dal^ ze er dan nog zelfs niet genoeg v"an hebben. Er zijn anders dingen, waar hien gauw genoeg van heeft. De commandant Zeemacht zal deze maand melkleverantie aanbesteden over de maanden November en December, daarvan het verbruik wordt geschat °I' 130.600 liter. De Jantjes drinken dus blijkbaar ook nog iets anders dan nun oorlam. Het blijkt meer en meer nodig, dat ook de inspecties wor- dpn geïnspecteerd. Bij de Rijksver keersinspectie in het district Arnhem 13 namelijk eép aantal arrestaties ver- r'eht in verband met gepleegde onre- fielmatigheden. Een gruwelijk be- *mht tot slot; In de Spaanse provincie m'go zijn een moeder met 4 zusters yermoedelijk door de vijfde zoon, door Toebrenging van 38 bijlslagen, terwijl z() lagen te slapen, vermoord. In Tholen wordt 10 October a.s. de nieuwe brug, die het eiland met het vaste land verbindt, officiéél geopend. (Van een U.P.-correspondent). De Egyptische regering gelooft de eerste ronde te hebben gewonnen in haar verbeten strijd tegen een gevreesde, dodelijke vijand: de cholera. Handelend volgens de plannen als in een militaire opera tie, hebben de gezondheidsautqritei- ten der regering zich eerst gecon- fcentrêerd op een afsluiting der geïnfecteerde gebieden ten einde te voorkomen dat locale besmettings haarden zich op grotere schaal over het hele land uitbreiden. Deze phase van de strijd schijnt nu suc ces gehad te hebben. Hoewel de sterfgevallen tengevolge van cholera in de besmette gebieden voort duren, zijn er slechts heel weinige voorgevallen daarbuiten. Het betrof dan meestal reizigers, die uit de ge- infecteerde gebieden wisten te ontsnap pen, voordat de afsluiting werkelijk volkomen werd. Zo stierf in Caïro een schipper, die met zijn boot uit het Nijldelta-gebied was komen afzakken. Er wordt nu uiterst scherp gelet op dergelijke gevallen. Komen mensen uit verdachte streken aan, dan worden zij onmiddellijk afgezonderd. De tweede phase van de cholera- bestrijdirig zal zijn; het aanvallen van de vijand in zijn eigen posities: de ge bieden, waar de ziekte is uitgebroken. Met de hulp van vaccins, die in grote hoeveelheden uit alle delen van de wereld zijn aangevoerd, zijn de Egyp tische „regelings-stoottroepen" van dok ters en verpleegsters naar de cholera gebieden gezonden voor 'n systemati sche inenting van alle inwoners. Bij die strijd maakt men gebruik van de erva ring, die men in de oorlog heeft opge daan bij de bestrijding van malaria epidemieën. Amerikaanse marine-een heden hebben jeeps uitgerust voorzien van DDT-sproeiers, die in de getroffen gebieden alle vliegen (overbrengers der ziektekiemen) doden. Het pritse leger heeft een hoeveelheid hospitaal materiaal beschikbaar gesteld, waar mede een noodhospitaal zal worden in gericht in El Korein, de plaats waar de eerste cholera-gevallen werden gesig naleerd. Het Egyptische leger neemt een actief aandeel in de strijd door de besmettingshaarden van de buitenwe reld af te snijden. Dit is b.v. geschied met de hele provincie Shapkien ten Noorden van Caïro. Het is onvermijdelijk dat de anti- cholera maatregelen het normale leven van het land in de war hebben ge stuurd. Zo zijn b.v. 130.000 Egyptische arbeiders, die voor het Engelse leger werkten aan het Suezkanaal, naar huis gezonden. Demonstraties en massa-be togingen tot steun aan de Palestijnse Arabieren werden afgelast in verband met het gevaar van uitbreiding der be smetting. De oorzaak van de cholera-epidemie in Egypte is nog altijd een mysterie. Sommige Egyptische bladen hebben be weerd, dat Britse troepen de ziekte uit Voor-Indië hebben meegebracht. Maar de Engelse autoriteiten spreken dit ten stelligste tegen en kunnen er daarbij op wijzen, dat onder de Britse troepen in de Suez-kanaal-zöne geen enkel geval van cholera is geconsta teerd. Ambtelijke molens heten lang zaam te lalen. En ze doen het vaak ook! Maar het kan ook vlug. Het be wijs hiervoor werd dezer dagen geleverd in een West-Zeeuws Vlaams dorpje, waar een landar beider zich Vrijdag bij de burge meester meldde met het verzoek hem te helpen bij het aanvragen van een vergunning voor het kopen van een horloge. De man werkt ver van het dorp en kan niet op de torenklok zien hoe laat het is. De burgemeester belde met Den Haag en stuurde ten overvloede ook nog een briefje weg. Precies 24 uur later kon de man zijn horloge reeds in ontvangst nemen. De weg van Zeeuws-Vlaanderen naar Den Haag en terug is dus tóch niet zo heel erg lang. Behoeft het althans niet te zijn.... U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hane- waken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru schen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) Met ingang van 26 October zal de lucifersprijs met enkele centen worden verlaagd. Voor geïmporteerde lucifers en voor Nederlandse lucifers van eerste kwa liteit (60 stokjes per doosje) per pak van 10 doosjes is e e n maximumprijs van 22 cent vastgesteld. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stok jes per doosje) wordt van 18 op 16 cent verlaagd, terwijl de z.g. boekjes lucifers 1 cent zullen mogen kosten. De nieuwe prijzen gelden alleen voor withouten ongekleurde lucifers. De duurdere rode lucifers, welke slechts ter camouflage van slecht hout werden gekleurd, zullen niet meer in de handel komen. NS 26 October zal de handel nog 30 dagen gelegenheid hebben de voor raden met oude prijs uit te verkopen. Met ingang van 26 November zal ook de dan eventuële aanwezige oude voorraad tegen de nieuwe prijzen moeten worden verkocht. Naar wij van de directie der N.V. Diddens en Van Asten Textielfabrie ken te Helmond vernemen, wordt de schade van de brand, welke Vrijdag .wee fabriekscomplexen en ruija 400 ton grondstoffen, hoofdzakelijk katoen en wol, in vlammen deed op gaan, thans geraamd op één mil lioen gulden. PRINSES MARGRIET NIET BIJ DOOPPLECHTIGHEID Naar wij vernemen, zal prinses Margriet by de doopplechtigheid it de Domkerk te Utrecht niet aanwezig kunnen zijn, daar zij nog niet geheel is hersteld van een middenoorontste king. door F. DE SINCLAIR „Jawel, maar toen was ik net om 'n booschap, maar ik hoorde 't toen van me kameraad." „Kun je het nogal goed met je ka meraad vinden?" „Met Anna? O ja, best hoor!" „En met Dirk?" „Dirk? Die verbeeldt z'^i eigen soms dat-ie de Baron is." „Werk je wel eens met hem sa- men?" „Nou, af en toe, als er veel eters bennen, dan bedien ik ook mee. „Mocht je meneer Jacques graag?" „MaggenOch. Hij zee nooit veel Ik was 't er wel es bang van." „Bang? Waarom?" „Nou., astie een beetje tl veel.... Maar afijn, van een dooie mag je geen kwaad spreken en dat geeft nou ook niks. Ik geloof wel dat het een goeie man was en toch zeker te goed om zo maar dood te schjeten!" „Ja, allicht" sprak Bunt, die even glimlachte. „Heb jij enig idee wie dat gedaan kan hebben?" „Ikke? Gelukkig niet! Of gelukkig... as ik het wist „Dan zou je het wel zeggen." „Nou, rekent u maar, zo'n vuile schooier!" „Nou Leentje, dan kun je nu wel weer gaan. Je wordt bedankt." „O dat 's nogal meegevallen deze keer. Maar as u nog es wat wil weten van die smeris op de Leidsestraat. „Die jou op de bon geslingerd heeft?" „Ja, die bedoel ik. daar klagen ze allemaal over, zo'n lange is 't, een echt falsaris gezicht." „Nou, Leentje, een ander keer dan eens, hoor, ik heb nu geen tijd." „Dag meneer!" „Dag Leentje!" Het meisje lachte nog eens, knikte en verliet dan de kamer. Het duurde nu nog even voor er weer iemand kwam, maar dan ging de deur zonder dat er op getikt werd, plotseling open en verscheen daar de forse gestalte van freule Constance in de deuropening; ze was nu gekleed in een hagelwitte kanten blouse^ met half korte mouwen en een open "hals en een donkergrijze overgooier, waar op ze een ceintuur droeg van zwarte git. Om haar vlezige hals lag een col lier eveneens van glinsterende gitten stenen. „Ik ben freule de Raet" sprak ze. „U wenste een onderhoud met me?" Burt was opgestaan en boog. „Ja, freule, graag. Mijn naam is Bunt; ik ben Inspecteur van de Re cherche." „Uw naam doet weinig ter zake. dunkt me", sprak ze, terwijl ze met een neerzeeg in een clubfauteuil, wel ke een eind opzij van de tafel stond, waaraan Bunt zat. „U komt hier uit sluitend qalitate qua." „Inderdaad, freule," antwoordde Bunt, die weer was gaan zitten. „Ik maak mijn excuses voor die nodeloze mededeling, maar ik zou u in mijn qualiteit van Inspecteur van de Re cherche dan graag enige vragen wil len stellen." „Gaat uw gang." En freule Constance haalde een si garettenkoker uit haar tasje, nam er een uit, stak die op, wierp de koker dan naar Bunt. „Have a smoke?" „Nee, dank u" antwoordde deze en schoof de koker van zich af. „Beledigd?" „Neu". „O ja. Enfin, de wereld hangt nu eer.maal van misverstanden aan el kaar". „Freule de Raet" sprak Bunt dan op ijskoude toon. „U is na de ontdek king van het lijk van uw stiefbroer naar een café op de Amstelveensche weg gereden en heeft daar uw huis opgebeld, nietwaar?" .Juist, meneer de Inspecteur van de Recherche". „Met welk doel?" ordt vervolgd België luilekkerland I Niemand beter dan de Duitsers, die langs de grens wonen en die in het algemeen een aardige duit verdienen iu de smokkelhandel, weten hoe goed het wel in België is en velen zullen 't betreuren, dat de loop der historie het niet zo beschoren heeft, dat de g:ens juist nog enkele meters om hun eigen huis heen loopt. De inwoners van Losheim, een landelijke gemeen te aan de Duits-Belgische grens, meenuen er zelis iets aan *te moeten doen en gezamenlijk richtten zij zich per verzoekschrift tot de Belgische ge meente Manderveld, waarin zij de annexatie van Losheim door België verzoeken. Zij beroepen zich op het feit, dat zij volgens het verdrag van Versailles waren geannexeerd, dat zij gedurdende twee jaar Belgen waren en slechts weer Duitsers werden als ge volg van de overeenkomst tussen de regeringen van België en Duitsland inzake de exploitatie van de Noorde lijker gelegen spoorweg Rötgen-Kal- terherberg. Het verzoek is aan de mi nisteriële instanties doorgegeven. Inmiddels groeit iri de Duitse dorpen Auw, Roth en Kofscheid de sympathie voor luilekerland België, hoewel zij niet met zwaarwichtige redenen, zo als Losheim, aankomen. Om een an nexatie te rechtvaardigen, spreken zij reeds van een volksstemming. PURMEREND, 7 Oct. Aangevoerd 1155 runderen waaronder 634 vette koeien, 21 stieren, 85 pinken, 101 nuchtere kalveren, 950 schapen en lammeren en 23 vette varkens voor de levering. 165 melk- en kalfkoeien 375650, kalm; 232 geldekoeien 275425, stug; 18 stieren 250—450, stil; 750 schapen 4585, kalm; lammeren 3254, goed; 78 bokken en geiten 10—70, vlug; 34 magere varkens 3545, stug; 499 big gen 15—35, stug; 112 paarden 250—700, veulens 80—200, stug; 6400 oude kip pen en hanen, rode en witte 1.75—2 p. kg.; 800 oude kippen blauwe 2.50—2.60 p. kg.; 4600 jonge hanen, rode en wit te 2.50 3 p. kg.; 250 jonge hanen, blauwe 2.75—3 p. kg.; 2100 jonge hen nen 6—10;. 1900 eenden 2—3; 300 konij nen 112; 30 ganzen 813.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3