Truman verzamelt zijn diplomaten Weerbericht Sijmen betaalt Dinsdag 14 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7635 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Rapport over de toestand in Europa Acht arrestaties te Amsterdam In verband met roofoverval Dr. Kasteel in Nederland gearriveerd Rusland vóór verdelings rapport van Palestina Complot tegen Bevin Britten waarschuwen Arabieren Nieuw departement ingesteld Klein zakenverlof voor bouwvakvarbeiders Het zwaard voor Generaal Eisenhower 93 Millioen dollars voor Frankrijk Cocaïne-smokkel ontdekt Geen wintergroenten naar Duitsland De arrestatie van de N a c o-procuratiehouder Uitwijzing Duitsers stopgezet Districtsvergadering V.A.R.A. Russen eisen uitvinding draadloze voor zich op Hier zijn de kolen I 172 doden in Indië BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma mm COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers President Truman heeft een onge kend aantal Amerikaanse staatslie den en diplomaten op het Witte Huis 'ontboden om hem volledig in te lichten over de toestand in Europa. De vergadering vond plaats in het particulier studeervertrek van de president en duurde een uur. De president ontving berichten uit de eerste hand over de Europese toe stand van Bedell Smith, ambassadeur te Moskou, Lewis Douglas, ambassa deur te Londen, generaal Lucius Clay, dfe militaire gouverneur in Duitsland en van zijn politieke adviseur Robert Murphy. Lovett Clayton, Onderminister van Buitenlandse Zaken, en Snyder, Mi nister van Financiën in de V. S., wel ke beide laatsten kortgeleden uit Europa zijn teruggekeerd, gaven Tru man een overzicht van de laatste ont wikkelingen op economisch en politiek gebied in Europa. Anderson, Minister van Landbouw, gaf nieuwe inlich tingen over de internationale voedsel situatie. Tenslotte brachten Gaston, waarnemend voorzitter van de Export en Importbank, en leden van de „Commodity Credit Corporation" (CCC) rapport uit. In sommige kringen is men van me- nfrg, dat dit grondige onderzoek van Tii'man de voorbode is van een nieu we en meer positieve actie om zich met de economische en de voedselsi tuatie van Europa bezig te houden. Volgens welingelichte kringen is het volgende besproken: 1. Het feit, dat tot nog toe alle maat regelen gefaald hebben om voldoende fondsen te scheppen ten einde de meest noodzakelijke dollarimport voor Italië en Frankrijk te handhaven, totdat het Congres handelend optreedt. In verband hiermede werd opnieuw de mogelijkheid onderzocht om het geld van de export- en importbank en van de CCC te gebruiken. De twee daders van de overval op de sigarenwinkel in Amsterdam-Oost j.L Woensdagavond zijn Vrijdag en Zater dag door de politie gearresteerd, en hebben een volledige bekentenis afge legd. Het zijn de 41-jarige D., die in het voorjaar van '47 naar ons land „repatrieerde", nadat hij in de Ver. Staten gratie had gekregen en was uitgewezen hij was daar tot levens lang veroordeeld voor moord en de 37-jarige B. Beiden zijn Amsterdam mers. D., de hoofddader, die reeds eer der een overval pleegde, had naar zijn vrouw, die in Den Haag woont, een aangetekende envelop met 1300 gulden opgestuurd. Via dit feit kwam de zaak aan het rollen en kon de politie zijn mededader en nog een aantal leden van deze gang aanhouden. In de stam kroeg van D., op de Zeedijk te Amster dam, werden de gestolen sieraden, de bij de overval gebruikte kleding en de twee revolvers met de munitie bij een inval gevonden. De caféhouder en zijn echtgenote zijn wegens heling in arrest gesteld. Voorts zijn de eigenaar van de vrachtauto, de chauffeur en een bekende zwarthandelaar, die inlich tingen over de situatie der plaatse had verstrekt, in hechtenis genomen. Totaal zijn 8 personen ingesloten. De gouverneur van Curacao, dr. P. A. Kasteel is Maandagochtend met een KLM-constellation uit Curacao op Schiphol aangekomen. Dr. Kasteel ver klaarde op het vliegveld, dat de be spreking van de dollarkwestie tus sen Nederland en Curacao het hoofd doel van zijn bezoek zal zijn. Deze kwestie heeft de gemoederen in Cu racao nogal in beroering gebracht, zeide de gouverneur. De Nederlandse regering heeft haar uiterste best ge daan deze voor Curacao moeilijke kwestie tot oplossing te brengen, doch enkele vraagstukken behoeven nog na dere toelichting. „Onze positie is_ an ders dan die van Nederland", zei dr. Kasteel, „wij liggen in de dollar expor terende landen, waardoor we met na- ree op Engelse ponden getracteerd Worden". De gouverneur zeide niet naar Nederland gekomen te zijn voor besprekingen over de rondetafelcon ferentie. Op het vliegveld was de se cretaris van dr. Beel, de heer H. Her mans ter begroeting aanwezig. 2. Men verwacht, dat een grondig overzicht van de huidige Sowjet-Rus- sische strategie in Europa in aanwezig heid van de Amerikaanse ambassa deur te Moskou en de mededelingen van Clayton en Snyder de president waardevolle inlichtingen zullen ver schaffen, waarop hij in antwoord op de vorming van de „Kominform" een tegenpolitiek kan baseren. 3. Herbeschouwing van het nood- voedselprogramma, dat nieuwe bezui nigingen in het exportprogramma dreigt noodzakelijk ie maken, indien geen maatregelen worden genomen. De Russische gedelegeerde in de spe ciale Palestina-commissie van de UNO- Assemblée, prof. Zarapkin, heeft zich uitgesproken ten gunste van het zoge naamde meerderheidsrapport, dat voor stelt Palestina tussen Joden en Arabie ren te verdelen. Hij achtte het zelfbe schikkingsrechtsvan Joden en Arabie ren de kern van de zaak. In de gespan nen toestand, waarin Palestina thans verkeert, is 'n vreedzame samenleving tussen Joden en Arabieren niet moge lijk. De enige practische mogelijkheid is dus de juridische en historische be zwaren opzij te schuiven en Joden en Arabieren in twee aparte staten van elkaar te scheiden, aldus prof. Zarap kin. Een nieuwe hoedetimode? Neen, deze dames zitten onder de enorme droogkappen gedurende het Inter nationaal Kappersconcours, het welk in het Kurhaus te Schevenin- gen gehouden werd. Het Londense blad Evening Standard meldt met grote koppen, dat Scotland Yard een complot heeft ontcjekt om de minister van buitenlandse zaken, Bevin, van het leven te beroven. Volgens het blad heeft een speciale afdeling van Scotland Yard meegedeeld, dat de de tectives, belast met de bewaking van de minister, gewaarschuwd zijn dat het complot waarschijnlijk spoedig zijn slag zou trachten te slaan. Het bericht van de Evening Standard is nog niet beves tigd. Nader wordt vernomen, dat Scotland Yard de maatregelen ter bescherming van Bevin heeft versterkt, daar tijdens het weekeinde dreigementen zijn ont vangen, dat Bevin door terroristen zou kunnen worden aangevallen. Een woordvoerder van Scotland Yard heeft echter meegedeeld, dat in het geheel geen complot is ontdekt. Tevens sprak hif tegen, dat de speciale lijfwacht van Bevin tot grotere waakzaamheid is gemaand. De Britse zaakgelastigde in Damas- cus heeft de waarnemende eerste- minister van Syrië laten weten, dat de Engelse regering verantwoordelijk blijft voor de handhaving van orde en recht in Palestina, zolang de Britse troepen daar aanwezig zijn. Hij heeft er tevens op gewezen, dat de ontrui ming van Palestina afhankelijk is van zekere voorwaarden. Troepenbewegin gen aan de grenzen zouden een ongun stige invloed kunnen uitoefenen op de toestand en zouden de Britse belangen kunnen schaden. Engeland, aldus de zaakgelastigde, zou hier tegenover niet .onverschillig kunnen blijven. Het landgoed „Aardenburg" te Doorn is sedert enige tijd ingericht als her stellingsoord voor gewonde militairen. Een aantal gewonden met hand gebreken wordt geleerd bun handen weer te gebruiken. Het Maandag verschenen Staats blad H 346 vermeldt een Konink lijk besluit van 11 October tot in stelling van een Departement van Algemeen Bestuur, dat de naam zal dragen van Ministerie van Al gemene Zaken. Aan het hoofd van dit departement is de zorg opgedragen voor de zaken betreffende het algemeen regerings beleid van het koninkrijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt be hartigd door een der andere departe menten van algemeen bestuur. Het besluit is vandaag in werking getreden. Met ingang van Maandag is bjj Kon. Besluit benoemd tot mi nister vén algemene zaken de minister-president dr. L. J. M. Beel. Bij beschikking van de minister van Oorlog is thans ook vo»r dienstplichti gen van de lichting 1945 en volgende lichtingen de mogelijkheid geopend om, te beginnen twaalf maanden na de datum van opkomst, in zeer drin gende gevallen klein verlof voor za ken te nemen. Deze regeling bestond reeds voor dienstplichtingen van oudere lichtin gen. De laatste tijd bereikten het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting vele verzoeken van in mi litaire dienst zijnde bouwvakarbei ders om met het oog op het grote te kort aan geschoolde bouwvakarbei ders van verdere vervulling van de dienstplicht te worden vrijgesteld. De ze verzoeken zullen thans door de mi nister, voor zover dit met het belang van de militaire dienst in overeen stemming is te brengen, worden inge willigd. Mr. Van Kleffens zal hedenochtend op de Nederlandse ambassade te Wash ington het door Koningin Wilhelmina geschonken zwaard aan Generaal Eisen hower overhandigen. Verschillende hoge Amerikaanse bur gerlijke en militaire autoriteiten zullen de plechtigheid bijwonen. De Amerikaanse regering heeft Frankrijk gisteren 93 millioen dollar ter beschikking gesteld voor de Ameri kaanse kolen en andere grondstoffen. Henri Bonnet, de Franse ambassadeur in de Verenigde Staten, had om deze noodlening verzocht, daar FrankrUk anders deze week zonder dollars zou zijn komen te zitten. De Enschedese recherche heeft in samenwerking met enkele buitenland se politie-instanties kans gezien een grote hoeveelheid verdovende midde len te achterhalen. Zes arrestaties werden in Duitsland verricht, waar bij 600 gram en 350 ampullen cocaïne, ter waarde van R.M. 126.000, in be slag werd genomen. De betreffende autoriteiten hadden er al enige tyd de lucht van gekregen, dat een belangrijke party cocaïne uit Duitsland naar Enschedé gesmokkeld zou worden. Onmiddeliyk werd con tact gezocht met de Duitse Kriminal- polizei en de English Frontier Con- tiol, die volledige medewerking heb ben verleend. VEEL BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de nacht en ochtend plaatselijke nevel of mist, die later optrekt. Overigens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en iets minder zacht dan vandaag. Veranderlijke wind. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse en Engelse bezettingszone in Duitsland hebben zich onlangs tot 't Nederlandse bedrijfsleven gewend met het verzoek, te willen overgaan tot het leveren van wintergroenten ten behoeve van de burgerbevolking in Duitsland. De Nederlandse tuinders hebben voor dit verzoek evenwel wei nig belangstelling getoond, gezien de afwijzende houding, die Engelsen eu Amerikanen gedurende de zomer te genover de afname van onze toen overvloedig beschikbare zomergroen ten hebben aangenomen. De mogelijk heden tot levering van wintergroen ten zijn vrij beperkt en wat niet in 't binnenland gebruikt wordt, wordt reeds verkocht aan vaste afnemers in andere landen, o.a. in België, waar mee men duurzamer relaties onder houdt. Van officiële onderhandelingen met de Nederlandse regering is ten deze geen sprake geweest. Een zeker kwantum wintergroenten gaat wel geregeld maandelijks naar Duitsland ten behoeve van de bezettingstroepen, aldus lezen we in „Het Vrije Volk". De 41-jarige procuratiehouder van de busonderneming NACO, P. V., die de vorige week door de afd. collaboratie van de Haarlemse PRA werd gearres teerd, zou in de bezettingstijd de auto bussen van de busonderneming „De Stormvogels" (de tegenwoordige NA CO) hebben laten rijden voor het ver voer van arbeiders aan de Duitse kustverdediging. Hij zou met deze zaak een ton hebben verdiend. Voorts is een safe geopend, waarin V. een aantal van zijn uit over-winst gekoch te effecten had opgeborgen. Bovendien zou uit het onderzoek zijn komen vast te staan, dat V. voor de Duitsers dia manten heeft gesmokkeld. „De Volkskrant" verwacht dat bin nenkort het uitwijzen van ongewenste Duitsers uit ons land gedurende de wintermaanden zal worden stopgezet. Zondag kwamen in Alkmaar de afd.- besturen van de VARA in het district Noord-Holland Noord bijeen. Door de voorzitter, de heer N. Tj. Swierstra uit Hoorn, werd verslag uit gebracht van de laatstgehouden Ver enigingsraadvergadering. Voor lid van het H.B. werd candidaat gesteld de heer M. Sluyser. Door de voorzitter van het H.B., de heer K. de Jonge, werd een inleiding gehouden over de ontwikkeling van de VARA en de" radio-omroep in het algemeen. Ver schillende vragen werden tot genoegen beantwoord. Met algemene stemmen werd de vol gende motie aangenomen: Het District Noord-Holland van de VARA, op 12 October 1947 in vergade ring bijeen, kennis genomen hebbende van de stand van zaken op radiogebied; stelt nog eens uitdrukkelijk vast, dat hij instemt met de conclusies van het rapport over het omroepvraagstuk, zo als dit door een gemengde commissie van de leden van het N.V.V., Partij van de Arbeid en V.A.R.A. is vastgesteld; verder kennis genomen hebbende van het advies, onlangs door de Radio- raad aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgebracht, over een nieuw radiobestel, waaruit blijkt, dat daarin de omroepverenigin gen slechts een ondergeschikte rol zul len spelen, en bovendien de omroep verenigingen hun gebouwen en verde re bezittingen zouden moeten afstaan; protesteert tegen dit advies en ver werpt het ten enen male, omdat de V.A.R.A. daardoor geen rechtsherstel zou krijgen, en verzoekt het Hoofdbestuur om met alle kracht bedoeld advies te bestrijden, overal waar dat dienstig kan zijn, en gaat over tot de orde van de dag. Volgens Radio-Moskou hebben de gezamenlijke Russische geleerden pro test aangetekend tegen de herden kingsplechtigheden, welke onlangs in Italië werden gehouden ter ere van Marconi. De Russen beweren, dat de uitvinder der draadloze telegraphie 'n zekere Alexander Stepanovitch Popof is, die in 1895 op een openbare bijeen komst het eerste radio-apparaat gede monstreerd heeft. In Januari 1896 heeft Popof het schema gepubliceerd van een ontvangtoestel, terwijl Mar coni pas later' met zijn vinding voor de dag kwam, dat volgens dezelfde principes werkte als Popof's apparaat. Onder degenen, die deze protestbrief ondertekenden, bevindt zich Vavilof, voorzitter van de Russische academie voor wetenschappen. De onderteke naars wijzen er verder op, dat het niet de eerste keer is, dat Westerse ge leerden zich de eer toeëigenen van Russische vindingen. In de Sovjet- Unie komt de eer ener uitvinding niet toe aan een bepaald persoon, doch aan het gehele volk. Bij Bersenbrück in de Engelse zóne van Duitsland werd onlangs een boer midden in de nacht wakker van een hevig gebons op zijn deur. Iemand riep: Doe open! Hier zijn de kolen! De boer sprong zijn bed uit en bel de de politie op: Help! Hier zijn de Polen. Hij was er namelijk in zijn slaapdronkenschap vast van overtuigd, dat de Polen de zöne waren binnengedrongen als voor boden en wegbereiders van een Russische invasie. Even later ar riveerde de politie en arresteerde zowel de boer als de nachtelijke kolenleverancier wegens het be drijven van zwarte handel.... Te Batavia heeft de opening plaats gevonden van een nijverheidsschool voor meisjes. De school was gedurende de Japanse bezetting op non- activiteit. Ook in Indië dus weer een stap in de goede richting. „Sjjmen", waarde lezers, dat zijn U en ik. Dat zijn alle doodgewone bur gers, wien van minister Lieftinck geprezen zij zijn naam! de bood schap gewerd, sober en spaarzaam te leven. Voor U zowel als voor mij be tekende deze boodschap in feite niet veel meer dan het intrappen van een open deur. Want hoe zouden wij ons met de huidige loon- en prijsverhou ding de luxe van ook maar één enkele bokkesprong buiten het geharkte budgetaire paadje te kunnen permit teren? En, zo ge zelf nog mocht aarzelen met 'n antwoord op deze vraag, stel haar dan aan de talloos vele huismoeders, die, vooral op het eind van de week of van de maand, de grootste moeite heb ben de touwtjes aan elkaar te knopen. Neen, voor U en mij was het vermaan van Zijne Excellentie voornoemd ken nelijk niet bedoeld. Ware het, dat deze waarschuwing werkte als een boemerang, die de wereld ingesmeten zou zijn neerge komen van waar zij werd geworpen, dan zou zij waarschijnlijk tien maal beter op haar plaats zijn geweest. Want plaatst men in het licht van de schijnwerper de hoogst onverantwoor delijke wijze, waarop nog dikwijls met onze zuur verdiende belastingpennin gen wordt omgesprongen, dan komt men zo nu en dan tot de meest ont stellende ontdekkingen, zoals nu on langs onze zeer actieve Rekenkamer er weer enige heeft gedaan. Nog voor enkele maanden geleden heeft men via de bladen kennis kun nen nemen van de ergerlijke wijze, waarop door onze regeerders te Lon den, ten tijde dat het land in nood was en het volk verkommerde, met geld is gesmeten. Zij heeft daarmede, ook al zou dit schandaal voor tijd en eeuwigheid in de doofpot worden gede poneerd, haar blazoen op onherstel bare wijze bevlekt. Thans heeft de Rekenkamer, zoals gezegd, weer een aantal andere feiten san het licht gebracht, welke maar nauwelijks zijn te rijmen met het ver maan aan het volk om toch vooral maar zuinig te zijn. Dat er voor cursussen in het Maleis ten behoeve van de naar Nederlands Oost-Indië vertrekkende troepen maar eventjes 48.000 meer is uitgegeven dan strikt noodzakelijk was, is een staaltje van geldsmijterij, dat geheel in het niet zinkt bij de wijze, waarop in 1945 door onze B. S. met het slijk der aarde is omgesprongen Wilt U er enkele voorbeelden van? Een theatervoorstelling te Leiden met muziek en versiering kostte 1.238,90, vier feestavonden in Den Haag vorderden niet minder dan 6.392,27, het gewest Delft voteerde voor feestelijkheden en muziek maar liefst 9400 en om dichter bij huis te blijven het gewest Haarlem was bijzonder dorstig, want alleen vóór bier prijkt een bedrag van 4.858,20 op de lijst, aangevuld met 1.462,20 voor gedistilleerd en 1.120 voor aardbeien. En, om deze korte bloemlezing uit een reeks van ontstellende cijfers te be sluiten: in het district Purmerend wist men het klaar te spelen om in het tijd vak van 10 Mei tot 30 Juni 1945 aan autohuur een bedrag van 6.690,50 op te souperen. U en ik, doodgewone burgers, wrijven om bij het vernemen van deze bedra gen de ogen eens uit. Van huis uit zijn we bescheiden mensen, die al niet eens meer vragen, of de geleide economie zo langzamerhand niet ontaardt in een papierlawines uitspuwend ambtenaren apparaat, die zich ook al niet meer ergeren aan het legio aantal van voor lichtingsdiensten, het gebrek aan voorlichtingen en aan zovele andere misstanden meer, maar wien het toch een enkele keer wat al te gortig wordt De overheid is, ook in deze, gehou den, het goede voorbeeld te geven, wil zij er rechtens aanspraak op maken, dat dit door het volk zal worden gevolgd. Mede aan de hand van het boven staande leeft in ons niet de overtui ging, da zij met de duizend en één onder haar ressorterende instanties de soberheid betracht welke in déze moeilijke tijden geboden is en dat zij nog al te veel regeert bij de gratie van het oude devies: „Sijmen betaal", een devies, dat in de naaste toekomst als de kip met de gouden eieren zal zijn geslacht, wel eens een wrange bij smaak zou kunnen krijgen, zowel voor volk als voor overheid. AD INTERIM. Het Nederlandse communiqué meldt, dat de Nederlandse verliezen in de pe riode van 4 Augustus tot 26 September op Java, Sumatra en Madoera bedroe gen 172 doden. 503 gewonden en 11 vermisten. De laatste drie weken zijn de dagelijkse verliezen minder gewor den; in de nieuw bezette gebieden is de toestand rustiger geworden. Het communiqué meldt verder nog, dat in Midden- en West-Java en in dè hoek van Oost-Java enkele botsingen plaats hadden. De Nederlandse veriie- zen bedroegen gisteren drie doden, vfif .gewonden en een vermiste.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1