een strenge winter op til? TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Vandaag Een drama in twee bedrijven Wij spelen Bridge Zo 't loof niet valt voor Sint Martijn Electrisch brein in de maav VAN KJABIJ EN VERRE OE ARABISCHE LIGA TE WAPEN NederlandZweden op 9 Juni Correspondentie per zeepost Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen Grootste residentie inbraak opgehelderd Bende had een „schatbewaarder* Opleving van de veesmokkel d©or F, DE SINCLAIR Hoe lang leven wij? Vissers en juweliers worden het oudst Wij luisteren naar tl hoe zal de komende win- rj-jjR WORDEN? Zal hij lang en ,,0ud zijn, of kort en zacht: een ftrenge of een kwakkelwinter? Krijgen wij een mooi en vroeg voorjaar? De mens is nieuwsgierig: hij wil graag weten en als hij niet weten kan, bepaalt hij het meest waar schijnlijke en als hij ook dat niet kan, dangaat hij voorspellen. En wat voorspellen wij liever dan het weer? Nog altijd is het weer de meest gerede en internationale aanleiding tot een gesprek. Dan en dan zal het mooi weer zijn of slecht weer, wantvolgt de „reden", de voorspelling. Deze weervoorspellingen luisteren naar vaste wetten zijn gebonden aan be paalde regels, men kan er niet zo maar een slag in slaan. Die „volksweerkunde" mogen wij misschien niet eens helemaal bijgeloof noemen. Boeren, schippers, molenaars, landarbeiders, zij, die steeds in de buitenlucht vertoeven, dagelijks in aanraking komen met de natuur, heb ben jaar na jaar, geslacht op geslacht hun ervaringen opgedaan en zo heeft de volksweerkunde dus wel degelijk haar practische zijde. Het belangrijkste element in de volksweerkunde is ongetwijfeld het verschijnsel der zogenaamde critische dagen, of zoals deze in het Fries ge noemd worden: merkeldagen. De barre, strenge en schier eindeloze winters, die wij ook tijdens de oorlog hebben meegemaakt, liggen ons nog maar al te zeer in het geheugen en velen vragen zich met een zekere vrees af, hoe de komende winter zal zijn. Laat ons eens bekijken, wat de cri tische dagen daar van zeggen, opdat gij, lezer, zelf kunt bepalen, wat u de komende maanden te wachten staat. Of dit enige zekerheid voor u bete kent, hangt slechts af van de mate van geloof, die ge schenkt aan het practische element en de volkswijsheid, die in de volksweerkunde verborgen liggen. DE CRITISCHE DAGEN DE EERSTE CRITISCHE DAG, die naar de winter wijst, is de 4de Augus tus, Sint Dominicus: Als Sint Dominicus gloeit, Een strenge winter bloeit. Daartegen: Vorst in September, Een zachte December. Ook uit de algemene weersgesteld heid van October laat zich de winter voorspellen: October met groene blaan Duidt een strenge winter aan. Als het rond 1 November mooi weer is, spreekt men van een Oudewijven- zomer. En 1 November zelf, Allerhei- gen, is zeer belangrijk. Als dan de zon schijnt, mag men op een open winter rekenen, als het vriest, kan men er ze ker van zijn, dat men op Kerstdag kan schartsen.'ijden. Als het met Allerheiligen sneeuwt, Leg dan Uw pels gereed Van Kerstmis zelf wordt gezegd: Is op Kerstmis de hemel klaar, Verwacht dan vrii een vruchtbaar jaar. Het tijdperk van Kerstmis tot Drie koningen, de „twaalf nachten" (bij de Germanen begon het jaar op 25 De cember), geeft namelijk het weer voor het gehele jaar aan. In de volksweerkalender is .verder Sint Maarten, 11 November, van be lang: Zo 't loof niet valt voor St. Martijn, Dan zal 't een harde winter zijn. Is 't donkere lucht op Sint Martijn, Zo zal 't een zachte winter zijn; (Van een bijzondere medewerker). Een nieuw electrisch brein dat meer dan honderdduizend bewerkingen per minuut kan volbrengen, nadert zijn voltooing. De machine die onder lei ding van dr. H. V. Wilkes van de Universiteit van Cambridge tot stand komt, weegt meer dan twee ton. Het aal mogelijk zijn met de hulp van de- Ze nieuwe uitvinding tot nu toe voor onmogelijk gehouden berekeningen te n aken in verband met het nucleaire onderzoek en der astronomie. Het zou zeils mogelijk zijn economische en fi- osofische vraagstukken op te lossen !e vo°r het menselijk brein te gecom pliceerd zijn gebleken. Deze electrische hersenen berusten OP hetzelfde principe als dat van de icns. n.1. het geheugen en de associa- r1 van gedachten. EDSAC. aldus h °rrf L maclaine genoemd, „ont- oudt gegevens langs electronische en Tersonische weg. elke golf stelt een voor en beinvloedt een metalen iider gevuld met kwily.ilver. Er M 32 van zulke cylinders en meer n lampen en honderden kilome- rs draad in EDSAC. De uitvinders zijn overtuigd, dat de n?else machine 20 maal intelligenter zijn dan de Amerikaanse. Een nog i>* 6re Hocliinc wordt op dit ogenblik Hritse National Physical Labo- |()^ry 'opengesteld. Bouwt de mens de atoom en het electrische brein «an een nieuw „Babel?" Maar is die dag het weder helder, De vorst dringt door in meengen kelder. Nevels in Sint Maartens-nacht Brengen winters kort en zacht. Als wij er dan nog op rekenen, dat de 30ste November, Sint Andries, de „vries" kan brengen, zijn wij de yin- ter al zo dicht genaderd, dat verder voorspellen weinig nut meer heeft. Hoe zal de komende winter zijn? De mogelijkheid tot antwoorden is ons gegeven en laten we daarbij niet ver geten alle twijfel inbegrepen —dat die oude volkswaarnemingen inder daad dikwijls met de wetenschappe lijke meteorologische bepalingen over eenkomen, al voorspellen deze laatste bij voorkeur niet op lange afstand. Laat ons echter voor alle zekerheid hopen, dat Sint Andries dit keer nog maar niet de vries komt brengen. Van overheidswege wordt gemeld, dat de maximum-prijzen van wild, ge vogelte en tamme konijnen nog altijd van kracht zijn. De bedoeling is na tuurlijk, dat er geen wilde handel zal ontstaan, dat de vogelprijzen geen hoge vlucht zullen nemen en dat de konijnenprijzen een beetje tam zullen blijven. In Tarente is een alge mene staking onder de boerenarbeiders uitgebroken wegens gebrek aan werk. Dat lijkt ons inderdaad een gezond motief om te staken. In een ver gadering van handelsreizigers, geor ganiseerd door „Mercurius", is mede gedeeld, dat de actie voor toewijzing van horloges met succes is bekroond. Blijkbaar acht men het noodzakelijk, dat reizigers op de hoogte van hun tijd blijven. Argentinië zal 10.000 ton tarwe ter beschikking van de Parijse bevolking stellen. De Fransen zullen dit wel als koren op hun molen be schouwen. De Venlose politie heeft vastgesteld dat er op elke 40 in woners dier gemeente één vreemde ling is. Het is te hopen, dat de Ven lose meisjes bij dat drukke verkeer van vreemdelingen geen verbintenissen met verkeerde vreemdelingen aangaan Naar uit Washington gemeld wordt bedraagt het Amerikaanse goud- bezit thans meer dan 22.762 millioen dollar. Blijkbaar leeft men daar dus thans in de gouden eeuw. Enige tijd feleden werd in de Times de vraag opgeworpen naar een handige methode voor „lezen in de bed". De meest originele oplossing werd aan de hand gedaan in een briefje van twee- en-een-halve regel: „Mijnheer, wan neer ge op comfortabele wijze in bed wilt lezen.... leer dan braille-schrift lezen, dan kunt ge allebei uw handen endpr de dekens houden." Uit 't verslag van de Rekenkamer blijkt dat er een hoofdambtenaar was, die in een halfjaar tijds kans zag om voor het gebruik van auto's op zijn reizen niet minder dan zestienduizend gulden uit te geven! Hier kan inderdaad van luxe auto's worden gesproken. 1dART0^7V25j Op Woensdag 9 Juni 1948 wordt in ons land de wedstrijd Nederland- Zweden gespeeld. Waar de ontmoe ting zal plaats hebben zal nader door de K.N.V.B. worden beslist. is het 375 jaar geleden, dat Spaansgezinde Amsterdammers een aanval deden op Zaandam. wordt in Antwerpen een Tsje- cho-Slowaakse dag gehouden om de Tsjechen een beeld te geven van wat de Antwerpse haven bieden kan. bestaat de Koninklijke militaire cadetten debating- en wielerclub 50 jaar. is het 60 jaar geleden dat Z.M.'s fregatschip „Zilverkruis" vanuit Nieuwediep via Hawaiï, waar een lading suikerriet werd ingenomen, naar Ned. O.-Indië vertrok, waar de aanplant met deze aanvoer werd verbeterd. herdenkt de oud-president van Oostenrijk W. Miklas zijn 65ste verjaardag. bestaat de Amsterdamse Gem.- Universiteit, die het in 1632 ge stichte Athenaeum Illustre ver ving, 70 jaar. Diegenen, die correspondentie per zeepost willen verzenden naar Nederl.- Indië kunnen dit doen met het m.s. „Tabinta", dat op 21 October van Am sterdam vertrekt. De correspondentie dient dan uiterlijk op 17 October ter post te zijn bezorgd. Naar de Nederlandse overzeese ge biedsdelen in' de West vertrekt op 28 October het s.s. „Helder", eveneens uit Amsterdam. Met dit schip wordt cor respondentie meegegeven voor alle be stemmingen in de West. Posten uiterlijk 25 October. dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de wel dadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig af gevoerd en zo neemt Kruschen de oor zaak weg van die slopende rheuma tische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (Ingezonden mededeling.) Drie dadere en enige medepHchtigen, betrokken bij de inbraak in het minis terie van marine, waar in de nacht van 1 op 2 Mei j.L f 180.000 uit een brand kast werd gestolen, fijn gearresteerd. De bode N. van het ministerie, zekere H. de B. en de „koning" van de Haagse onderwereld, de inbreker P. v. W., zijn als hoofddaders opgepakt, als mede de bode M. v. G. van het minis terie en zekere P. B. wegens heling. Met een valse sleutel verschaften bode N., H. de B. en P. v. W. zich toe gang tot het gebouw via de hoofddeur aan de Hoge Nieuwstraat. Voorts werd een binnendeur opengebroken. Het for ceren van de brandkast schijnt kinder werk geweest te zijn. Volgens de re cherche „kon men het ding wel met zijn handen opentrekken". Van de buit kreeg ieder van het trio f 55.000. De rest werd over de mede plichtigen of mede-weters als zwijggeld verdeeld. Inbreker P. v. W. trad als „schatbewaarder" op en betaalde de buit in kleine gedeelten uit, om „gekke dingen te voorkomen". De recherche ontdekte, dat H. de B. een complete ijs- salon aan het Scheveningse strand voor f 45.000 kocht, alsmede een nieu we motorfiets, om er van zijn woning aan het Moerbeiplein naar toe te rij den. Voorts ontdekte de recherche familierelatie tussen hem en bode N. De gehele Haagse staf werkte dag en nacht aan de ontwarring van dit dief stalraadsel en op het ogenblik, dat H. de B. de ijssalon voor een appel en een ei wilde verkopen, werd ingegrepen. Aan geld en goederen is f 20.000 tot f 30.000 tot dusver van het totale bedrag terecht. Naar de rest wordt ijverig ge speurd. Volgens de Haagse politie is hier mede de grootste inbraak, die ooit in de Residentie plaats vond, opgehel- de: q. Er zijn verschillende tekenen die er cp wijzen, dat de veesmokkel weer aan het opleven is. De smokkelarij wordt echter niet zo druk beoefend als voorheen, want thans worden naar schatting in het arrondissement Breda ongeveer 2 koeien per week clandes' tien over de grens gebracht. De prij zen die voor de beesten betaald wor den zijn dermate hoog, dat de smokke laars weer wat risico durven te nemen. Aan drijVers, dat zijn zij die de bees ten over de grens geleiden, zou per koe 250 tot 300 gulden betaald worden Het smokkelgilde blijkt zich overigens speciaal toe te leggen op het trans port van tapijten, die op het ogenblik zeer goed te plaatsen schijnen te zijn. Natuurlijk tegen gepeperde prijzen. De hoogconjunctuur in de tapijtensmok- kel heeft zelfs dergelijke afmetingen genomen, dat Tilburgse smokkelploegen gecombineerd werken. Bij deze „fusie" zijn naar schatting ruim 60 man be trokken. De politie zit fel achter de vee- en tapijtensmokkelaars aan, doch heeft tot nu toe nog geen arrestaties verricht. nonvriflht R.D.P JAWAAR. KOMT STOF AL NIET TERjECHT HÈ? DAT'MOEST JU ALS MEISJE WETEN...K'JK. DAAR. EENS, NAAR. DIE BLOEI ENDE SCHIMMELPLANTEN. „Precies", sprak Bunt, „en van die kant is ook de grote Packard geko men om het lijk te halen. Die zal in ciat smalle laantje moeite hebben ge had!" „Viel mee, 't was niet ver „Dan gaan we dus hier in" zei Bunt, „daar zijn ook paarden geweest, twee zelfs, als ik goed zie, een met een nieuw ijzer aan zijn rechterachter- „Nu lijkt u toch heus op een detec- been". tive uit een boek", sprak Syxma la chend, maar 't klopt precies, want dat beest waar ik op zat, is vanmor gen nog pas beslagen, die had een hoefijzer verloren. En kunt u nu ook zien welke kleur het paard had en of de eigenaar scheel kijkt en een doch ter heeft, die Jansje heet?" Bunt lachte. „Ja, dat zou eigenlijk moeten, maar zo ver heb ik het in de kunst nog niet gebracht! Hier was het zeker; dat is gemakkelijk genoeg te zien met al die voetstappen ep vertrapte struiken en het platte graf'. O, de wagen is, na dat-het lijk er in was gedragen, ook niet gekeerd, maar hchteruit terugge reden, wat ook bezwaarlijk anders bad gekund. En waar lag n*i het lijk?" „Hier!" antwoordde Syxma. Even later stonden fij bij de plek waar het ontzielde lichaam van Jac- ques had gelegen en welke plek een paar meter van de weg verwijderd was. „Je moet eigenlijk vragen: Hoe kon hij daar terecht komen?" sprak Syx ma. Als hij te paard zittend in zijn nek werd getroffen en dadelijk dood was, dan zou hij van zijn paard zijn gt vallen en opzij van de weg gelegen hebben". Bunt schudde het hoofd. „Nee", sprak hij dan. „Als hij te paard zittend getroffen werd en dade lijk dood was, dan zou hij op het za del en in de stijgbeugels zijn blijven hangen. Een ruiter moet heel wat be wegingen maken vóór hy zelfs in het normale geval van zyn paard weer op de begane grond komt. Ik geloof niet dat ze hem terwül hij te paard zat hebbén geschoten. De kogel zat pre-'»", achter in de nek hé?" „Ja". „Dan zou het al een bijzondere scherpschutter geweest moeten zijn, die hem van de grond af zo raakte. Nee, hij zal wel zijn afgestegen en toen is hij geschoten. Maar eerst deze vraag: Waarom ging hij dit zywegie in in piaats van het gezelschap te velgen?" „Ja, daar zegt u zo iets' „Daar moet iets of iemand geweest zijn waardoor hy genoopt of verleid werd dat te doen. Daar moet dus iemand zijn geweest die hem wenkte of riep. Hij reed er heen, steeg af, werd ver moord, waarna de moordenaar het lyk hier in het struikgewas sleepte, ter- wyl het paard, aan zichzelf overgela ten, er vandoor ging, zyn makkers achterna". „Tja" zei Syxma, „die voorstelling van zaken lijkt me zeer aannemelyk". „Het moet iemand zyn geweest die volkomen op de hoogte was van de voorgenomen wandelrit van de fami lie, want hy had zich hier feitelijk in hinderlaag gelegd". „Ja, dat is jifist". „Wanneer is het plan gemaakt om te gaan ryden?" „Gisteren aan tafel; we zyn er alle maal een beetje vroeger voor opge staan". „Degeen die de vermoorde hierheen lokte moet iemand geweest zijn die zoveel invloed op hem had, dat hy op bevel of een wenk van die persoon maar ineens het gezelschap verliet!" „Inderdaad". „Hoe was Jacques, om hem nu ook maar zo te noemen, vanmorgen?" „Ik heb niets bijzonders aan hem gemerkt". „Heeft hij aldoor achteraan gere den?" „Dat geloof ik wel, maar we waren met zyn vyven, dus op weg hierheen bleven we toch altijd vry dicht by el kaar in een groep. Het was nu juist op die smalle ruiterweg en toen we daar op bevel van mijn oom gingen galopperen, dat we nogal uit elkaar raakten". „En doqr dat galopperen lette ook niemand op zyn achterman?" „O, nee, we hadden veel te veel met c-ns zelf te stellen; ik toch zeker, ik ben geen ruiter en myn nicht Con- stance klaagde dat ze door dat gega- loppeer bijna haar gebit had inge slikt". „Zo, zei ze dat en achter haar reed de vermoordde?" „Ja". Daar er in het struikgewas en op de plek waar het lichaam had gelegen niets te ontdekken viel, traden Bunt en Syxma weer naar het bospad. „We zullen dat eens even volgen' sprak de eerste, „hier houden de in drukken van de paardenhoeven en de autobanden op. Juist, maar daar staan voetstappen in beide richtingen... gum mihakken met een ankertje, zo keu rig afgedrukt dat je het als gietvorm zou kunnen gebruiken. Maar waar ko men die vandaan?" De beide heren liepen langzaam, al door speurend, verder. r" ordt vervolgd) Statistieken worden overal van aangelegd. Er bestaan zelfs sta- tiestieken, die door grote levensver zekeringsmaatschappijen op grond van onze levenswijze, ons beroep, onze gewoonten en onze levensvoorwaarden zyn aangelegd en die met de grootst mogelijke nauwkeurigheid antwoord geven op de vraag hoe oud men zou kunnen worden. By het bepalen van het aantal ja ren, dat men nog te leven heeft, zo schrijft het Engelse blad „Answers" is de aard van het beroep, dat men uitoefent van grote betekenis. Zo blijkt, dat vissen de gezondste bezigheid is. Een visser kan op een ongeveer 27 pet. langer leven reke nen dan de gewone „man uit de straat". Daarop volgen Juweliers, do- miné's en boeren, die alle kans ma ken op een hogere leeftijd dan de ge middelde mens. Vrijgezellen zullen hun vrijheid misschien minder lief hebben als zij horen, dat een getrouwd man een hogere leeftijd kan verwachten dan zij. Oude vrijsters zullen waarschijn lijk langen lever dan getrouwde vrou wen. Sedert men begonnen is met het aanleggen van deze statistieken heb ben vrouwen, hoewel zij lichamelijk zwakker zijn, gemiddeld 10 pet. lan ger geleefd dan mannen. De wetenschap bestrijdt, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat mannen meer werken dan vrouwen. Oude mannen sterven dikwijls door het opgeven van de arbeid, die hun stof tot denken gaf en hun denkver mogen tegen afstomping beschermde. Donderdag 16 October. HILVERSUM I, 301 m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.30 Ochtendrhythme. 8.45 Viool en piano. 9.15 Morgenwyding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 12 De Papavers. 1.15 Skymasters. 1.45 Bioscooporgel. 2 De vrouw binnen en buiten haar huis. 3 Voor zieken en gezonden. 4 U kunt het geloven of niet. 5 Ka- leidoscoop. 5.30 Wiener Sanger- knaben. 5.40 „De Speeldoos". 6.15 Sportpraatje. 7.15 Karpatenklan ken 8.15 Aansluiting met Concertge bouw. 9.15 Lady Windermere's waai er. 10.30 Piano. 11.15 Concert. HILVERSUM H, 415 m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 7.45 Variaties. 8.15 Pluk de dag. 9 Kamermuziek. NCRV: 10.15 Mor gendienst. 10.45 Kerkelyke werken van Mozart. KRO: 11 De Zonne bloem. 12.33 Vaudeville-orkest. 1.45 Hors (T Oeuvre. NCRV: 2 Me- tropole-orkest. 2.40 Causerie voor de vrouw. 3.30 Vioolconcert. 4 Bijbellezing. 4.45 Radio-Cembale- gezelschap. 5.30 Geestelijke liede ren. 6.30 Nederlandse koren en korpsen. 7.55 Bach-koraal. 8.15 Studio-steravond. 9.30 De vaart der volken. 9.40 Met band en plaat.... 11 Symphonisch avondconcert. H De zekerste weg. Wij vragen uw aandacht voor het volgende spel, dat leerzaam is en ze ker de belangstelling waard. De kaartverdeling was als volgt: S. 6—5 H. h—v—6-4 r. h—v—5 KI. v—10—7—6 S. h—v—10—3—2 H. a—b—8—5 R. 6-4-2 KI. 2 S. 9-8—4 H. 10—9—7—3—2 R. 3 KI. 8-5—4-3 S. a—b—7 H. R. a—b—10—9—8—7 KL a—h—b—9 Z. moest op dit spel klein slam rui ten spelen en West kwam op met kla ver 2 (men houde er rekening mee, dat Zuid alleen de kaarten van Zuid en Noord ziet). Na enig nadenken vormde Zuid het plan het spel te ma ken, door een schoppen in Noord af te troeven. Hij nam daarom de eerste slag met klaver aas en speelde daarna tweemaal troef. Zitten nu bij Oost en West elk twee ruiten, dan is deze speelwijze goed, want dan volgen sch. aas en boer na. Die wordt door West met de heer genomen en de rest is voor N.-Z. Zitten echter de ruiten 3I zoals in het bovenstaande spel, dan speelt West zijn laatste troef na en Zuid kan zyn derde schoppen niet meer in Noord aftroeven. Zou Oost sch. heer hebben, dan speelt deze een klaver na West kan aftroeven. De juiste speelwyza heeft Zuid dus niet genomen. Schenkt U nu eens aandacht aan de juiste speelwijze, die het spel met zekerheid doet winnen. Zuid neemt de eerste slag met kl. aas. Dan haalt hy alle troeven er uit. Vervolgens gaat hy met kl. 9 naar kL 10 in de blinde, en speelt daar van daan harten heer. Hierop gooit Zuid uit eigen hand de sch. 7 weg. Oost of West (in dit geval West) neemt de slag met harten aas en wat er ook wordt nagespeeld Zuid komt aan slag, gaat met klaver boer naar klaver vrouw in Noord, speelt harten vrouw (die vry is) na en werpt daar in eigen hand sch. boer op weg. Gaat u deze speelwyze eens aan dachtig na met open kaart!!

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3