Indonesisch debat zonder eind Neerland's vlaggeschip weer in oude glorie Plan-Marshall: RAMADIER vormt nieuwe Franse regering Weerbericht Donderdag 23 Oct.'47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7643 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Maandag voortzetting... Tien jaar geëist tegen oud-Marine officier Een herstel programma Eerste contact te Batavia 3000 Mijnwerkers naar ons land Van troepenschip tot luxe-lijner Nieuwe Bonnen Margarine in plaats van boter Vaste brandstoffen voor kantoren e.d. Weer 100 gram vlees extra Beperking van Benzinegebruik Duitsers kwamen in verzet 1000 Arabische Sjeiks verwerpen Palestina-plan Groot verlof reserve-officieren Indië BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijlsma mun TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broe«e«, Rayonredacteur C. A. Dekkers Nadat Dinsdag nog was medegedeeld, dat de Veiligheidsraad de be handeling van de Indonesische kwestie voor onbepaalde tijd had uitge steld, heeft hij toch Woensdagmiddag 16.30 (Nederlandse tijd) het debat over de Indonesische kwestie hervat. De voorzitter C a d o g a n deelde mede, bij het begin van de zitting, dat het consulair rapport weliswaar ontvangen was, maar dat het zo omvangrijk was, dat de vermenigvuldiging voor algemene verdeling vier dagen in beslag zou nemen. Ten gebruike van de afgevaardigden waren slechts enkele copieën aanwezig. DISCUSSIES De Philippijnse afgevaardigde, Romu- lo, bracht daarna zijn voorstel naar vo ren, dat de militaire stafcommissie der V.N. de Commissie van Drie terzijde zou moeten staan teneinde een beslis sing mogelijk te maken, die uit tech- nlsch-militair oogpunt verantwoord is. Hij nam stelling tegen Gromyko en zei „dat de Philippijnen aan de discussie slechts hebben deelgenomen ter bevor dering van de vrede". Warren Austin, de Amerikaanse afge vaardigde, eiste de aandacht van de commissie op voor het staken der vij andelijkheden, die volgens hem, voor waarde was voor vruchtbare onderhan delingen. Mr. Van Kleffens, die daarna het woord nam, verzette zich tegen een „in flatie van instructies" en deelde mee, dat Nederland de Amerikaanse resolu tie ten dele niet kan aanvaarden. In antwoord op critiek zei hij: „Wij hebben zo veel mogelijk gevolg gege ven aan de uitnodiging om het vuren te staken, doch niet blindelings, wanneer een te letterlijk gehoor geven aan het beroep dood, gevaar of ellende zou heb ben betekend voor grote bevolkings groepen. Daarom hebben wij ons ge noodzaakt gezien zuiveringsacties uit te voeren". Hij stelde prijs op de vast stelling, dat „Nederland werkelijke en geen zogenaamde vrijheid in Indonesië wil brengen". De Sowjet-gedelegeerde, Gromyko, achtte de Amerikaanse resolutie onaan vaardbaar, daar deze naar zijn mening uitsluitend handelde over zaken van se cundair belang. Australië heeft zijn voorstel, de troe- pei. vijf kilometer achter de stellingen van 1 Augustus terug te trekken ge amendeerd: het verzoekt nu de advi seurs der consulaire commissies tot de frontlijn toe te laten om de terugtrek king onder hun toezicht te laten ge schieden. Ondanks bezwaren van de Sowj et- Unie, Australië en Columbia werd be sloten niet eerder dan Maandag weer bijeen te komen. Op 19 November valt de uitspraak over het beroep in cassatie van de voormalige Kapitein ter Zee C. ter Poorten, die te Amsterdam tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd omdat hij in 1942 uit Duitse handen een benoeming tot inspecteur-gene raal van het loodswezen aannamen als zodanig het Nederlandse loods wezen aan de Duitse oorlogsvoering dienstbaar maakte. Deze 64-jarige oud-zeeofficier der Ne derlandse Marine nam in 1934, gegriefd door de in dat jaar gebeurde affaire met de „Zeven Provinciën", ontslag uit de dienst en sloot zich aan bij de NSB, in welke beweging hij een vooraan staande plaats innam. Bij het uitbreken van de oorlog in 1939 bood hij zijn dien sten aan de toenmalige minister van Defensie aan. Hij herhaalde dit aan bod aan het begin van de Duitse inval. Tijdens de behandeling zeide Ter P., dat hij Engeland als een vijandelijk land beschouwde en Nederlandse sche pen, die ter beschikking van de gealli eerde oorlogsvoering waren gesteld, als vijandelijke vaartuigen aanmerkte. In 1940 werd hem de leiding van 't loods wezen aangeboden. Hij heeft dit ge weigerd en toen is wijlen vice-admiraal Ferwerda benoemd. In 1942 trad deze af. Verdachte Ter P. heeft toen slechts na de bedreiging, dat anders ee Duit ser op die post zou worden benoemd, de functie aan- ard. Hij ontkende aan de Duitse oorlogvoering te hebben medegewerkt, doch gaf toe, dat hij in structies van 't Duitse marinebevel op volgde. Hij erkende een voorschrift, dat verbood vijandelijke vaartuigen, die aan gevechtshandelingen gingen deel nemen, te loodsen, te hebben ingetrok ken, omdat dit voorschrift naar zijn zeggen een dode letter was. De Neder landse loodsen waren verplicht op straffe van het leven alle Duitse vaar tuigen te bedienen. Nadat Mr. A. J. Sormani uit Leiden m een uitvoerig pleidooi de mate van strafbaarheid zowel als de strafmaat betwist had, zeide de procureur-fiscaal van mening te zijn, dat zijns inziens met een veroordeling tot tien jaar met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de kiesrechten en ontzetting uit het recht 'n enig ambt te dienen voor de tijd van bet leven, kon worden volstaan. Deze conclusie is eensluidend met de e's, die de procureur-fiscaal te Amster dam tegen deze verdachte requireerde. ITALIë VRAAGT SPOEDLENING AAN VER. STATEN. Italië heeft bij monde van zijn ambas sadeur te Washington de Ver. Staten dringend verzocht om een lening van honderd-twee-en-zeventig millioen dol lar. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenandse Zaken, heeft voor het forum van de „New York Herald Tribune" verklaard, dat er geen plan-Marshall, doch slechts een voorstel-Marshall bestaat. „De periode van studie en voorbereiding loopt thans ten einde, de tijd van handelen is op handen" aldus Marshall. Iedere dag, Zaterdag en Zondag inbegrepen werkt een groot gedeelte van het per soneel van de ministeries van Buiten landse Zaken, Financiën, Handel, Landbouw en Arbeid om vast tg stel len, wat het programma der regering moet zijn. Volgens Hector McNeil, de Engelse afgevaardigde ter algemene vergade ring der V.N., zullen vele Europese landen, zelfs wanneer in 1951 het plan-Marshall is uitgevoerd, nog min der voedsel, kleding, benzine en com fort hebben dan toen in 1939 de strijd tegen het fascisme begon. Wel ver wacht McNeil, dat na de uitvoering van het plan-Marshall aan het eind van 1951 import en export zover in Europa in evenwicht zullen zijn ge bracht, dat elk resterend hiaat langs normale handelskanalen kan worden aangevuld. McNeil liet de waarschu wing horen, dat de behoefte van Euro pa aan voedsel en grondstoffen nog groot is en het aantal resterende dol lars gevaarlijk klein. Hij sprak echter zijn overtuiging uit, dat het dollar- vraagstuk zichzelf zal oplossen, naar mate het herstel der wereld voort schrijdt. Hij legde er de nadruk op, dat het plan-Marshall niet maar een hulpprogramma is, doch een herstel programma. In een voor het forum voorgelezen brief verklaart president Truman dat de Ver. Staten niet volledig vrede en veiligheid kunnen genieten, indien de bevolking van Europa niet in de gele genheid is om haar volledige bijdrage aan het evenwicht in de wereld te le veren. Truman voegde er aan toe, dat de Ver. Staten er zeker van moeten zijn, dat hetgeen zij ondernemen binnen het bereik van haar krachten ligt en niet tegen het belang van een eigen ge zond economisch leven ingaat. Uit betrouwbare bron verneemt ANP, dat de Republikeinse vice-premier, Dr. Gani, de laatste dagen particuliere be sprekingen heeft gevoerd met verschil lende Nederlandse autoriteiten te Ba tavia, voornamelijk met de secretaris van de Lt.-Gouverneur-Generaal. Dit betekent het eerste contact tussen Ne derlanders en Republikeinen sinds het uitbreken der vijandelijkheden. De besprekingen zouden in overeenstem ming zijn met de wensen van de com missie van drie. Naar het Persbureau Reuter meldt zullen 3.000 verplaatste personen, uit sluitend mijnwerkers met hun gezin nen, uit de Britse zóne van Duitsland in Nederlaind worden toegelaten volgens een te Genève getekende over eenkomst tussen een vertegenwoordiger van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken en A. Paulen, hoofd ingenieur bij de Nederlandse Staats mijnen. Deze immigranten kunnen na vijf jaar de Nederlandse nationaliteit verkrijgen, aldus Reuter. Lt, Philip Mountbatten licht gewond Luitenant Philip Mountbatten, de verloofde van Prinses Elizabeth van Engeland, werd Woensdagavond licht gewond doordat zijn sport-twoseater bij Cirencester (Gloucestershire) van de weg afslipte. Luitenant Mountbatten, die zich alleen in de wagen bevond, liep lichte kneuzingen op en verrekte zijn knie. De auto werd tamelijk zwaar beschadigd. Dr. Richard Straus, die reeds 83 jaar oud is, heeft in Royal Albert Hall te Londen het Philharmonisch Orkest in een programma van zijn eigen com posities geredigeerd. Tijdens de uitvoering. De wereldberoemde danseres Manuela del Rio, die in alle hoofd steden der wereld enorme suc cessen behaalde, zal onder auspi ciën der Internationale Concert directie Ernst Krauss in November een tournee door Nederland maken. Gistermiddag hebben alle Franse ministers hun ontslag aangeboden. Premier Ramadier heeft daarop on middellijk besprekingen geopend en is er nog dezelfde avond in geslaagd een nieuw kabinet te vormen, „ge concentreerd tot elf ministers en drie ministers van Staat, behoudens de premier en een vice-premier" (het oude kabinet van Ramadier telde behalve de premier en vice- premier twintig ministers en drie ministers van Staat). In de nieuwe Franse regering is Ra madier premier, Georges Bidault, mi nister van Buitenlandse Zaken en De- pfeux, mihister van Binnenlandse Za ken. Het kabinet is als volgt samengesteld. Ramadier: premier, Von de Bos, mi hister van Staat, Georges Bidault: Buitenlandse Zaken, Depreaux: Bin nenlandse Zaken, Andre Marie: Justi tie, Ph. Teitgen. Strijdkrachten, Schu- man: Financiën, Daniël Mayer; Arbeid en Sociale Veiligheid, Lacóste: Handel en Industrie, Roclore: Landbouw, Nae- gelen: Nationale Opvoeding, Moch: Economische Zaken, Publieke Werken en Vervoer, Bechart: Staatssecretaris bij de premier en zaakgelastigde voor Overzee. Reuter publiceerde veór de officiële bekendmaking negen van de dertien namen van ministers in de nieuwe Franse regering en voegde er aan toe, dat er zeven socialisten, drie leden der MRP (kath.) twee radicalen en een „onafhankelijke conservatief" zitting zouden hebben. De Franse ministerraad heeft beslo ten tot vervroegde bijeenroeping van het parlement op Dinsdag aanstaande. Van de „Nieuw Amsterdam" het 36.667 ton grote vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn en het groot ste passagiersschip van Nederland, werd de kiel gelegd op 3 Januari 1936. Het schip liep op 10 April .1937 van stapel en werd die dag door H.M. Koningin Wilhelmina gedoopt. Toen de oorlog over Nederland werd gebracht, bevond de „Nieuw Am sterdam" zich tussen La Guaira en Forto Cabello (Venezuela) op een West-Indië-„cruise", Commodore J. J. Bijl stoomde onmiddellijk naar New- York, waar hij vier dagen later te rug was met 600 verbijsterde en op gewonden toeristen. De „Nieuw Amsteradm" bleef enige tijd in Hoboken en werd in Sept. 1940 overgenomen door het Engelse minis terie van scheepvaart. Met angstige voorgevoelens zagen ^ijn bewonderaars het schip opgeslokt in de maalstroom van de oorlog. Zou het de geweldige beroering overleven? Gedurende zijn verbouwing werden de weelderige suites, de prachtige vertrekken en hutten voor een groot deel verwijderd. De „Nieuw Amster dam" kreeg de grimmige tooi van haar antithese, de oorlog, een totaal van 36 kanonnen werd op alle moge- 1'jke plaatsen op het schip aange bracht. TROEPENVERVOER Van het moment af, dat de ombouw gereed was in Januari 1941 vervoerde de „Nieuw Amsterdam" Australiërs, Nieuw Zeelanders en Zuid-Afrikanen naar het Midden-Oosten voor Mont- gomery, varend in gezelschap van de „Queen Mary", de „Queen Elisabeth" en andere geallieerde reuzen. Commodore Bijl vertelde, dat de „Aussies" en de Nieuw Zeelanders voorkeur hadden voor de „Nieuw Amsterdam". Ze had den echter maar te aanvaarden en niets meer. De vreselijke druk. waaronder de afdeling proviandering van het schip werkte, ten spijt, konden hoogge plaatste personages op de traditionele wijze worden verzorgd: Koning Geor ge II van Griekenland, Kroonprins Paul, Kroonprinses Fredericke en 2 kinderen, Prinses Sophie en Prins Constantijn zowel als Prins George, Prinses Katherina en Prinses Alexan- dria, met twaalf leden van hun ge zelschap die met de „Nieuw Amster dam" reisden van Süez naar Durban, in Juli 1941, waren allen geïmponeerd door de regelingen, die voor hun com fort waren getroffen. Als blijk van waardering verleen de de Griekse koning Commodore Bijl het commandeurskruis in de ko ninklijke orde van de Phoenix en aan de heer Rens Brands, als „toegevoeg de" kapitein en hoofd-werktuigkun- dige A. A. J. Haman het gouden kruis in deze orde en aan de admi nistrateur Menno K. Ziesen het zil veren kruis. De hoeveelheden benodigd voedsel waren ongelooflijk. Elke dag werden geconsumeerc, 240 gallons melk, 80 zakken meel, 1110 dozijnen eieren, 1000 pond spek, 6400 „guarts" koffie; of of 125 250 22 achterbouten, voor hutspot met lamsvlees 110 karkassen en voor ge braden borststuk 4000 ponden. Nadat Amerika de oorlog aan Duitsland had verklaard, maakte het schip talrijke reizen met troepen van de Pacific-kust naar Australië en Nieuw-Zeeland. SLECHTS ENKELE AANVALLEN. Slechts bij een enkele gelegenheid werd de „Nieuw Amsterdam" met een aanval bedreigd. Op Kerstmis 1944, Juist buiten Halifax, werd door vliegtuigen een duikboot gerappor teerd op ongeveer 120 mijl afstand. Escorterende destroyers lieten diepte bommen neer en even later werd on- dei water een explosie waargenomen. V'rakstukken, waaronder Duitse boe ken, delen van sloepen en olie kwa men naar de oppervlakte, zodat aan- genomen werd, dat de duikboot ver nietigd was. Commodore Barendse, die commo dore Bijl opvolgde als kapitein, toen <3 laatste gepensionneerd werd (No vember 1942), werd benoemd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau en hoofdwerktuigkundige Haman tot ridder in die orde. Gedurende de zes jaar en zeven maanden, dat Nederland zijn vlagge- s hip niet meer had gezien, had het een afstand afgelegd van 500.000 mij len, dat is twintig maal de aarde rond, en waren bijna 400.000 man troepen naar alle hoeken van de wereld vervoerd. Einde Mei 1946 ging het schip naar de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, waar de herbouw in Augus tus van dat jaar werd aangevangen, zodat thans de „Nieuw Amsterdam weer beschikbaar is voor vredeswerk. Technici, artisten en honderden werklieden brachten het in 18 maan den terug in zijn oude glorie. Alle architectuur en decoratie, waarom het sclflp bekend stond, werd weer aan gebracht en zelfs werd de accommo datie hier en daar verbeterd en ver fraaid. Voor de periode van 26 October tot en met 8 November zijn de volgende bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 Serie Q. Q-01 Brood: 800 gram brood. Q-03 Reserve: 1600 gram brood. Q-06 Reserve: 800 gram brood. Q-01 Boter: 125 gram boter. Q-02 Boter: 125 gram margarine 100 gram vet. Q-03 Boter: 250 gram margarine 200 gram vet. Q-01 Vlees: 100 gram vlees. Q-02 Vlees: 400 gram vlees. Q-01 Melk: 4 liter melk Q-03 Melk: 6 liter melk. Q-05 Melk: 6l/2 liter melk Q-01 Diversen:" 100 gram kaas of gram korstloze kaas. Q-04 Reserve: 200 gram kaas of gram korstloze kaas. Q-02 Diversen: 50 gram cacao. BONKAARTEN KD, KE 711 Serie Q. Q-ll Brood: 800 gram brood. Q-13 Reserve: 800 gram brood. Q-ll Boter: 250 gram boter. Q-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. Q-ll Vlees: 100 gram vlees. Q-12 Vlees: 100 gram vlees. Q-13 Melk: 10 liter melk. Q-15 Melk: 10 liter melk. Q-ll Diversen: 1Ó0 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Q-12 Diversen: 50 gram cacao. Q-14 Reserve: 100 gram rozijnen (vóór-inlevering) TOESLAGKAARTEN. Q-21 Brood: 800 gram brood. Q-21 Boter: 250 gram boter. Q-22 Boter: 250 gram margarine 200 gram vet. Q-21 Vlees: 300 gram vlees. Q-22 Vlees: 100 gram vlees. Q-21 Melk: 5 liter melk. Q-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 korstloze kaas. Q-21 Eieren: 5 eieren. De bonnen Q-14 Reserve (rozijnen) moeten uiterlijk Zaterdag 8 November bij een detaillist worden ingeleverd. De voor deze winter gereserveerde botervoorraad geeft niet de mogelijk heid het aandeel boter in het totale vetrantsoen ongewijzigd te handha ven. Een aantal keren zal voor per sonen van 5 jaar en ouder 125 gram tioter in het veertiendaagse rantsoen vervangen moeten worden door 125 gram margarine, zcAat voor deze groep het rr -oen dan geheel uit margarine e - vet bestaat. Deze omwisseling voor de eerste maal geschieden^ in net rantsoen, dat in de bonnenlijst van 6 November wordt bekend gemaakt. Het rantsoen boter voor kinderen van 0 to 5 jaar wordt niet gewijzigd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Een eenheid 7e periode" tot en met „Een eenheid 12e periode" van de Brandstoffenkaarten WA 707 elk geldig zijn verklaard voor het kopen van één eenheid vaste brand stoffen. Voorts zijn de bonnen „Vijf eenheden 7e periode" t/m „Vijf eenheden 12e periode" van de brandstoffenkaarten WB 707 elk geldig verklaard voor het kopen van vijf eenheden vaste brand stoffen. De aandacht wordt' erop geves tigd, dat de brandstoffenkaarten ge merkt WA en WB zijn uitgereikt aan niet-particuliere huisbrandverbruikers, die daarvoor in aanmerking komen (kantoren, werkplaatsen e.d.) of gr Door de koude dagen van begin dezer week was de aanvoer van slachtvee plotseling zo groot, dat het nodig is boven het rantsoen van 500 gram, dat in de bonnenlijst van 23 October is opgenomen, nog een rant soen van 100 gram beschikbaar te stellen voor personen van 5 jaar en ouder. Mitsdien deelt het C.D.K, mede, dat voor het tijdvak van 24 October t.m. 8 November op bon Q-03 vlees 100 gram vlees of vlees v/aren verkrijgbaar is. Naar wij vernemen hebben de ge zamenlijke verkeers- en vervoersbon- den aan de minister van Economische Zaken een constructief voorstel gedaan, dat beoogt met alle beschikbare midde len een vrijwillige rationalisatie van benzine tot stand te brengen. Men ver wacht hiervan een groter effect dan van restrictie of distributie van deze be langrijke brandstof. De vakverenigingen in het Roerge bied hebben besloten een stakingsactie te proclameren als protest tegen de ont manteling door de Westelijke gealliëer den. Te Velbert, nabij Essen, legden de arbeiders, die bevel hadden gekregen hun fabriek te ontmantelen, het werk neer. Dit is de eerste actie, die door de Duitse vakverenigingen is ondernomen In Wiesbaden hebben de premiers van de acht „Lander" van de Britse en Amerikaanse zóne besprekingen ge voerd over het ontmantelingsplan. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk enige regen voor namelijk in het Zuid-Westelijk ge deelte van het land. Overdag wat minder zacht. Meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. De 1000 Arabische en Koerdische Sjeiks, die te Hilia in Irak in confe rentie bijeen zijn, hebben besloten het verdelingsplan voor Palestina te ver werpen en de verdeling te beschou wen als een daad van agressie tegen de Arabische staten, welke mogelijk zal leiden tot bloedvergieten en het uitbreken van een „heilige oorlog". Naar verluidt, zullen de Sjeiks iedere staat, die het Zionisme en het verdelingsplan steunt, diplomatiek en economisch boycotten. De conferentie besloot tevens, dat „iedere Sjeik zijn daartoe geschikte onderdanen gereed moet houdSR Voor de heilige oorlog". De rijkste en belangrijkste Sjeik, Mohan Khirola, verklaarde, dat Pa lestina slechts door strijd gered kan worden en dat er daarom zal worden gevochten. Naar wij vernemen, zal de maat regel, waarbij aan reserve-officieren in Nederland gelegenheid werd ge schonken met groot verlof te vertrek ken, wanneer hun gezin meer dan 5 kinderen telt, binnenkort ook worden uitgebreid tot de in Indië in werke lijke dienst zijnde reserve-officieren. Betrokkenen, die, in Indië vertoeven de, om deze reden wensen te demobi liseren, moeten daartoe een verzoek langs hiërarchieke weg indienen. Al3 kinderen worden aangemerkt eigen of aangehuwde kinderen, pleegkinderen en voogdijkinderen, die in het gezin zijn opgenomen. Op het vliegveld Schiphol werken dagelijks 2000 arbeiders om ons vliegveld tot één der grootste en best uitgeruste velden van de we reld te maken. Hier ziet U de aan bouw van een belangrijke startlcrr

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1