TRUMAN roept congres bijeen Critiek en waardering voor de Rijksbegroting Weerbericht Vrijdag 24 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7u44 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 17 November belangrijke datum voor Europa Schuldig aan verduiste ring van f 80.000? Amerikaanse officieren in het Griekse leger? De dag der krantenjongens Het proces tegen Maniu De C.C.D. in September 1947 Aardappelmeel in het brood Olympische Spelen 1948 Opium in kamelenmaag NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE TOEGEKEND Suiker en kolen extra Tweede Kamer spreekt haar oordeel uit Onbenutte waarden BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijlsma HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mjn. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. \Vrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers President Truman heeft het gehe le kabinet Donderdag op het Witte Huis ontboden. Hij wenst de goed keuring van de ministers voor de tussentijdse hulp aan Europa. Later op de dag zou de president een aan tal congresleiders bij zich ontvangen. Later wordt gemeld, dat het Ame rikaanse kabinet president Truman's plannen voor tussentijdse hulp aan Europa heeft goedgekeurd. Deze plannen zouden, nadat zij ongeveer twaalf leiders van het congres zijn voorgelegd, worden" gepubliceerd. Vóór 17 November a.s. is een spe ciale zitting van het Amerikaanse congres bijeengeroepen. Deze mededeling werd gedaan door Joseph Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, na de con ferentie der congresleiders met preni- dent Truman. Hij zeide, dat deze zitting zich zal bezighouden met maa.tregelen voor hulp aan het buitenland, in het bijzon der met een programma op tussentijd se hulp aan Frankrijk, Italië en Oos tenrijk. President - Truman zal hedenavond via de radio de bijzonderheden van zijn plannen bekend maken, alsmede de maatregelen, die de V.S. naar zijn mening moeten nemen om het pro bleem op te lossen. Martin verklaarde vervolgens nog, dat de president •op eigen verantwoor delijkheid, hetgeen hem krachtens de grondwet is toegestaan, de speciale zitting bijeen heeft geroepen, met 't oog op de ernstige economische en politieke crisis, waarvoor de V. S. zich geplaatst ziet. Senator Tom Con- nally deelde mede, dat de president twee afzonderlijke boodschappen aan het congres zal zenden, een betreffen de de hulp aan het buitenland en één betreffende de prijzen. Martin maakte niet bekend hoe de republikeinen op Truman's aanbevelin gen zouden reageren, maar zeide wel, dat men ook de kwesties der crisis en der huidige zich snel ontwikkelende inflatie in de V. S., welke ón nauw verband staan met de plannen voor hulp aan het buitenland, onder de ogen zou zien. Toen Truman zijn besluit om een speciale zitting bijeen te roepen me dedeelde, verklaarde hij, aldus Martin, dat hij hiertoe overging met het oog op de „alarmerende en voortdurende stijging der prijzen in dit land en de toestand, die bestaat ten aanzien van de behoefte aan noodhulp aan 't bui tenland". De president deelde eveneens mede, dat hij zou vragen om het verschaffen van extra-gelden, die „nodig zijn om onze positie in de bezette gebieden te handhaven". Foto van de prachtig ingerichte grote Hall van het schip de „Nieuw- Amsterdam" tijdens de gehouden persconferentie. Het schip zal 29 Octoher zjjn eerste na-oorlogse reis maken. Op 19 December van het vorig jaar, moest de chauffeur A. A. M. van de Amsterdamse Bank (Bijkantoor Rem- brandtsplein) als gewoonlijk een zak aangetekende stukken naar het post kantoor Centraal Station rijden. In de zak bevond zich een aangetekend pak je, met een Inhoud van f 80.000.—, in briefjes van f 1000.en f 100.be stemd voor het plaatsje Axel in Zee land. Aan het loket C.S. werd inderdaad een pakje voor Axel afgegeven en ver zonden. Bij aankomst te Axel bleek echter dat het pakje slechts waarde loos papier bevatte. De chauffeur werd gevangen gezet. De verdwenen geld som is nimmer terecht gekomen. Op 20 September 1.1. behandelde de Amsterdamse Rechtbank de zaak tegen deze verdachte, die er van beschuldigd wordt het bedrag van f 80.000 te heb ben verduisterd. Als getuigen-deskundi gen waren toen ter zitting verschenen dr. C. J. van Ledden Hulsebos en dr. B. Hesselink. Beide experts hadden de omslag van het pakje onderzocht en 't zich daarop bevindende handschrift vergeleken met dat van verdachte. Zij kwamen tot de conclusie, dat het adres geschreven moest zijn door de chauf feur en lichtten deze conclusie in lijvi ge rapporten toe. Dr. van Ledden Hulsebos had boven dien ontdekt, dat er zich in het lakze gel, hetwelk zich op het pakje bevond, een vezeltje wol had vastgezet, dat heel wel mogelijk afkomstig kon zijn van de trui, die verdachte op zijn rit droeg. Verscheidene beambten van de Am sterdamse Bank legden verklaringen af en in het algemeen luidde hun oordeel, dat de verdachte als een betrouwbaar man bekend staat. De Amsterdamse Bank heeft dan ook door haar houding ♦e kennen gegeven, dat zij niet twijfelt aan verdachte's onschuld. Hij heeft gedurende de tijd, dat hij in voorarrest zat zijn volle salaris ontvangen, terwijl hij ook de tussentijdse verhogingen en zijn deel in de tantièmes kreeg. Het verhoor der getuigen-deskundi- gen had op 20 September zoveel tijd gekost, dat de rechtbank besloot, de zaak tot gisteren uit te stellen. De officier van justitie, mr. L. H. Beitsma. hield 'n uitvoerig requisitoir, w-i- hij met nadruk wees op het feit, dat de handschriftdeskundigen niet minder dan 40 detailpunten in hun rap- Port hadden uitgewerkt waaruit kan hlijken, dat de verdachte zelf het adres °P het valse pakje moet hebben ge schreven. Hij besloot zijn requisitoir met een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den eisen. De verdediging vroeg vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Van haar zijde Werd naar voren gebracht, dat ver dachte een onbesproken verleden heeft en het volkomen vertrouwen van zijn superieuren geniet. In welingelichte kringen te Athene meent men te weten, dat de regering der V.S. het voorstel van generaal Chamberlain om Amerikaanse verbin dingsofficieren toe te voegen aan een heden van het Griekse leger, heeft aanvaard. Voorts zou generaal Raw- lings, het hoofd van de Britse militaire missie, zijn algemeen hoofdkwartier naar Volo, zetel van het algemeen hoofdkwartier van het Griekse leger, verplaatsen met het oog op een aan staand offensief. Negen vooraanstaande Amerikanen, die zelf hun loopbaan zijn begonnen als krantenjongen, hebben op de nationale „dag der krantenjongens" hulde ge bracht aan de jonge mannen, die over heel Amerika de couranten aan huis bezorgen. Hierbij waren: William O'Douglas, rechter bij het Amerikaanse Hoogge rechtshof; de gouverneurs Thomas E. Dewey van de staat New York, Earl Warren van Californië en Mon. C. Wallgren van Washington; de senato ren Robert F. Wagner van New York, Wayne Morse van Oregon, en Scott W. Lucas van Illinois; baseball scheids rechter A. B. Chandler en Charles Luckman, voorzitter van het nationale voedsel-comité. Het proces tegen dr. Julius Maniu, de leider van de thans opgeheven na tionale boerenpartij van Roemenië, onder beschuldiging van verraad, waarvan de aanvang reeds Vrijdag jongstleden verwacht werd, zal eind October beginnen. Maniu was minister-president in 1928. Hij werd gearresteerd op 21 Juli 1947. Een week later werd zijn partij buiten de wet gesteld en ont bonden. Hij wordt beschuldigd van P ging tot het provoceren van een cc rlog tegen de Sowjet-Unie en het organiseren van buitenlandse inmen- girg in Roemenië. In totaal zuilen 28 pepsonen terecht staan, namelijk der tien politici, tien militairen en ambtenaren. Tien ambtenaren van de CCD maak ten in September in totaal 7036 pro cessen-verbaal op. Hierbij waren 9728 verdachten betrokken, van wie er 287 in verzekerde bewaring werden gesteld. In 1504 gevallen werd tot in beslagneming van goederen overge gaan. Bij de Officier van Justitie wer den 3286 processen-verbaal ingediend, 6391 bij de ambtenaren voor de tucht rechtspraak voor de voedselvoorzie ning, terwijl 51 processen-verbaal aan een andere justitiële instantie werden ingezonden. De meeste overtredingen zijn begaan op het gebied van de akkerbouwpro ducten, n.1. 2902. Het aantal geconsta teerde fraudes op het gebied van vee en vlees bedroeg 2164, terwijl op zui velgebied 1587 verdachten een overtre ding hadden begaan. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in zijn radio-rede van 22 September j.1. aan gekondigd, dat er binnenkort 5 procent aardappelmeel in het brood verwerkt zal worden. In de broodbloemmelange, zoals die met ingang van 26 October a.s. door de maalindustrie zal worden samengesteld, wordt voor het eerst 5 procent aard appelmeel gemengd. Verder bevat deze melange 10 procent maisbloem, terwijl de rest bestaat uit een mengsel van 10 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 75 procent buiten landse tarwe. Over vier a vijf weken zal deze bloemmelange aan de bakkerijen zijn afgeleverd en dus in het brood komen. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN IN ENGELAND VERWACHT. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat het Britse kabinet waar schijnlijk binnen enkele dagen zal be sluiten om met het oog op de slechte aardappeloogst van dit jaar distributie van aardappelen in te voeren. VROEGERE ROEMEENSE MINISTER VAN LANDBOUW GEARRESTEERD. Naar het Joegoslavisch persbureau Tan joeg uit Boekarest meldt, is Hudica, de vroegere Roemeense minister van Landbouw, te Boekarest, waar hij zich schuil hield, gearresteerd. Weersverwachting tot Vrijdag avond: OCHTENDMIST. In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overigens wisselend bewolkt met hier en daar nog een enkel regenbuitje, zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Het bondsbestuur van het K. N. G. V. heeft besloten dat volgend jaar geen heren-keurploeg naar de Olympische Spelen zal worden uitgezonden. De da- meskeurploeg zal wel deelnemen en spoedig in training gaan volgens het programma dat hiervoor door de tech nische commissie werd samengesteld. O— Reeds vijftien landen hebben voor het Olympisch Hockey Tournooi, dat vol gend jaar in Londen wordt georgani seerd ingeschreven. Ook de titelhou der van 1936, Brits-Indië, heeft, naast de landen: Hongarije, Frankrijk, België, Spanje, Zwitserland, de V. S., Oosten rijk, Denemarken, Palestina, Italië, Tsjecho-Slowakije, Egypte en Groot Brittannië, ingeschreven. Douane werkt met „electrisch oog" De strijd tegen de smokkelarij van verdovende middelen in het Midden- Oosten duurt dag en nacht voort. Nadat de douane-beambten te Kantara. een post op de grens van de Egyptische woestijn, enige tijd geleden vijf ka melen hadden laten slachten en in de magen van deze beesten 135 flesjes met opium aangetroffen hadden, ging men over tot het gebruik van een z.g. elec trisch oog. met behulp van welk ap paraat men feilloos de vreemde contra bande in de' magen van kamelen van de voedselresten bleek te kunnen on derscheiden. De kameeldrijvers stonden eerst hogelijk verbaasd en geslagen. Spoedig kwamen zij echter meer aan de weet over de doordringingskracht van röntgenstralen.... en de grens daarvan. En zij veranderden dienover eenkomstig hun methoden. Toen enige tijd later bij het onderzoek aan de douanepost een der kamelen zonder verklaarbare reden plotseling dood neerviel, en op het kadaver een sectie werd verricht, vond men in de maag een aantal rubberzakjes met verdoven de middelen. Een van die zakjes was kapot gegaan en het beest was aan de overmaat van verdovingsmiddel bezwe ken. De Nobel-prijs voor geneeskunde is aan drie personen gezamenlijk toegekend: Dr. Carl Gory en zijn vrouw Gerty te Saint Louis (V.S.) ontvangen tezamen de helft, terwijl de andere helft bestemd is voor Professor Bernardo Houssaye te Buenos Aires. Aan het echtpaar Cori (aldus luidt volgens Reuter de naam) werd de prijs toegekend wegens de ontdekking van het verloop der catalystisclie transformatie van gly cogeen. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen worden er op distributiegebied maatregelen voorbe reid, welke figuurlijk en ook -letter lijk „in de smaak" zullen vallen. Er is namelijk een tijdelijke verruiming van het suikerrantsoen te wachten via extra toewijzingen, welke zal neerko men op een pond per zes weken. Ver moedelijk zal de eerste bon in de loop der volgende maand bekend worden gemaakt. De tweede maatregel betreft de bvandstoffenvoorziening. Gezinnen, waar na 1 November a.s. een baby wordt geboren, zullen recht hebben op één mud kolen extra. Deze bepaling zal gelden tót April. Johanna Hendrika Leydekkers uit Vlissingen, zes jaar oud, zal een van de zes Europese oorlogskinder- tjes zijn die dit jaar een vacantie van zes weken in Amerika zullen doorbrengen, op uitnodiging van het genootschap voor hulp aan oorlogskinderen. Johanna zal in die tijd de gast zijn van de radiozanger Jack Smith. In een afdelingsverslag over de Rijksbegroting krijgen de Kamerle den telken jare volop gelegenheid hun zienswijze over het regerings beleid kenbaar te maken en zij heb ben daarvan ook ditmaal weer een dankbaar gebruik gemaakt. Vele leden meenden, dat het kabinet aan de belofte „vooruitstrevend in christelijke richting" te zijn had vol daan en wezen b.v. op de ouderdoms wet, de kinderbijslagwet en de ver betering der onderwijzerssalarissen. Dat betekende niet, dat zij critiek - loos waren, evenmin als de leden die de vraag stelden of de in het laatste jaar gevoerde economische politiek nog wel binnen de progressieve opzet van het kabinet ligt. Vele leden achtten de in de Troon rede genoemde moeilijkheden te wij ten aan het regeringsbeleid, die te veel regelde met een te wijd vertakte ambtenarij en door een te zware be lastingdruk de productie belemmert. Op menig punt geeft h.i. het rege ringsbeleid blijk van aarzeling. Anderen zagen een gebrek aan re geermacht, voornamelijk met betrek king tot Indië. Vele leden zagen in de Troonrede weinig positiefs. Anderen meenden, dat het kabinet te weinig democra tisch is geweest omdat het te weinig opening van zaken gaf en de geleide economie tot een geheime economie maakte. Anderen laakten het, dat het kabinet niet op de bijbel steunde, maar op de menselijke rede. Men had algemeen met belangstel ling kennis genomen van de aangekon digde grondwetsherziening. Men be treurde het dat deze slechts negatief bdoeld is, waardoor men bij Kamer ontbinding geen zuivere uitspraak der kiezers krijgt. Anderen juichten de verkiezingen toe omdat het volk zich dan over het regeringsbeleid kan uit spreken. Wat de buitenlandse politiek betreft, was men verheugd over de samen werking van Nederland. België en Luxemburg, en eveneens over het Marshall-plan Vele anderen betoog den, dat de ontwikkeling van de orga nisatie der Ver. Naties reden geeft tot grote bezorgdheid. Sommigen laakten het buitenlandse beleid en velen hadden grotere activi teit t.o. van het vitale probleem „Duitsland" verwacht. OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Over het beleid to. daarvan werd ern stige critiek geoefend. Sommigen acht ten Linggadjati een ernstige fout en prezen zich gelukkig, dat in de laatste tijd een wat beter beleid gevolgd wordt. Zeer velen zagen in het reeringsbe- leid geen toenadering tot het stand punt der oppositie. Verscheidene meen den, dat de Ver. Naties de regerings- politiek veroordeeld hadden. Een op lossing kan h.i. alleen door directe staking van da-oorlog en rechtstreek se onderhandelingen» worden verkre gen, wat door anderen bestreden werd omdat men h.i. alleen de fouten van het eigen land en niet die der repu bliek ziet. Vele leden zagen t.o. van het gezin gaarne wat minder schrielheid toege past en vroegen aandacht voor een kinderbijslag voor zelfstandigen en voor het vraagstuk der gezinshulp. FINANCIËLE BESCHOUWINGEN. Geuit werd. dat de begrotingsstuk ken zo ingewikkeld zijn geworden, dat men ze moeilijk meer'kan beoordelen Men wenste uitbreiding van de taak der commissie voor de Rijksuitgaven, en een juistere beoordeling van het bezuinigingsvraagstuk. Andere leden wilden zich beperken tot de grote lij nen en vroegen overlegging van een nationaal budget. Men achtte de finan ciële toestand zorgelijk en onzeker al had men dan ook geen sluitende be groting mogen verwachten. De over heid heeft hier en in Indië de uitga ven niet binnen de gebonden perken gehouden. De inflatie gaat steeds ver der. De enige hulp kan van het z.g. kapitalistische Amerika komen. Ande ren merkten op, dat het binnen de perken blijven zou betekenen dat wij niet meer mogen uitgeven dan de Ned volksgemeenschap kan opbrengen, wat herstel van het bedrijfsleven onmoge lijk zou maken. Het nadelige saldo van het Landbouw.-egalisatiefonds werpt een schril licht op de tegen woordige toestand. Alle militaire uitga ven moeten belangrijk verminderd worden, maar het zal moeten blijken of dat mogelijk zal zijn. Andere leden zagen de fin. toestand minder somber in en zagen de slechte toestand van 's lands financiën als een der naweeën van de oorlog. BEZUINIGING ONVOLDOENDE. Men achtte algemeen de bezuiniging nog onvoldoende, daar vrijwel alle diensten nog werden uitgebreid. Meq laakte het dat vele ambtenaren het noodzakelijk achten zich door een secretaresse te laten bijstaan. Bij de diensten met een tijdelijk karakter werd niet voldoende zuinigheid be tracht. Op een der laatste dagen van de tentoonstelling van „Weense kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam wis ten wij ons nog voor enkele uurties vrij te maken om de voetstappen te drukken Van de 250.000, die ons hier voorgingen. En ook wij hebben op nieuw verbaasd gestaan over de kunstuitingen, die de middeleeuwse mens ook in de „lage landen" heeft voortgebracht. Wij werden met be wondering vervuld voor de grote toe wijding, het geduld en het doorzet tingsvermogen, dat nodig was ten einde die geweldige wandkleden te vervaardigen en die dikke boeken te schrijven. Hoeveel tijd moet het riiet gekost hebben om dergelijke kleurige miniaturen te vervaardigen, die deze met de hand geschreven of beter ge tekende schrifturen verluchten. En wij vroegen ons af of men in 't huidige tijdsgewricht, waarin men practisch alles weet te bereiken, in staat zou zijn om het de Middeleeuwer na te doen. Wij behoeven het ons eigenlijk niet eens af te vragen, want het zal zeker niet gebeuren. Deze tijd, zo redeneert men, heeft wel iets an ders nodig. Dergelijke objecten vra gen te veel tijd, zijn te' kostbaar, kort om w\j doen het op onze manier. Onze manier, die zo hemelsbreed verschilt met die van toen. Natuurlijk, vele van de kunstvoort brengselen uit die verre dagen kwa men tot stand in de centra van geest en cultuur: de kloosters. Doch veel hebben wij ook te danken uit ae pe riode van het nadien doorbrekende humanisme, waardoor de individu weer betekenis kreeg en behalve het naamloze ook de persoonlijke gave en de persoonlijke daad op de voorgrond traden. Tot aan het begin van deze eeuw bleef deze persoonlijke uitingsdrang, de individuele beklemtoning van een scheppingsdaad op de voorgrond staan En niet alleen in de kunst, die ont stond uit de neiging zich te uiten, doch ook in de loutere ontspanning en inspanning, die elke mens zich in zijn vrije tijd, de tijd, die hem naast de uren besteed aan de zorg voor het levensonderhoud, restte. Men had zelf voor de „opvulling" van deze uren zorg te dragen. De ene mens dacht er niet aan zich in te spannen om een aantal anderen bezig te houden, te vermaken. Zeker de troubadour, de liedjeszan ger bezocht wel eens het kasteel om Heer en horigen te onderhouden, er werd een enkele maal een steekspel gehouden, doch dit beperkte zich tot zeldzame gelegenheden. In later jaren ontstonden de z.g. rederijkerskamers en de „landjuwelen", waarop men wed- ijverde met eikaars kunnen op het ter rein van voordracht en samenspraken. Dit ging dikwijls met grote feestelijk heden gepaard, doch practisch een ieder nam ook aan het eigenlijke doel deel. Hoe anders is dit nu geworden. De mens van de twintigste eeuw heeft na een harde stryd' van meerdere genera ties op sociaal terrein door beperking der arbeidstijd de beschikking gekre gen over meer vrije tijd. Doch daar mede was voor vele een nieuw pro bleem ontstaan: de besteding van die vrije tijd. Het bleek, dat vele niet in staat waren zich zelf op gang te bren gen, de hem of haar beschikbare tijd aan te wenden. Men voelde deze uren als een leegte en er werd beslag op gelegd door anderen. Men mag dan zeggen, dat radio, film en toneel nieu we beschavingsvormen zijn en uitin gen ener cultuur, zij dienen toch voor een voornaam deel om de „lege" tijd van de mens op te vullen. De mens, niet meer in staat, er niet meer toe komend uit eigen initiatief zijn vrije tijd, hoe dan ook te vullen, wordt hierin door anderen tegemoet getreden, die van deze bezigheid voor 95% hun be drijf, hun broodwinning maken. Hoe gemakkelijk is het niet voor eqkele kwartjes wat ontspanning te kopen. Doch de feiten zijn er onbetwistbaar. Het lijkt ons echter goed toch eens in brede kring op deze verschijnselen de nadruk te leggen. Deze zaken doen er weinig toe om de menselijke geest te veredelen, haar op een hoger plan te brengen. Het zoeken van bezigheid buitenshuis is voor tallozen een han deling geworden, waaraan zij verslaafd zijn geraakt. Zij vergeten ten slotte geheel naar mogelijke bij hen zelf verborgen talenten te zoeken. En juist dat vormen van eigen gedachten, dat delven naar eigen talenten is waarde voller dan al het andere. Juist dat komt de volkskracht ten goede, dat streven bracht ons een „gouden eeuw" en kan een volk »n zijn geheel ver heffen boven vervlakking en veel con- fectiegedoe. En het is nodig wil het niet afvloeien naar een geestelijke cri sis. AD INTERF"

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1