VLIEGTUIGRAMP in Utah eist 52 doden. De streek wacht op slecht weer CRITIEK EN HULDE «De staart van mijn vliegtuig is weg» e n en dertig doden Inflatie, koude en honger Weerbericht Zaterdag 25 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7645 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kapitein Mc. Millen's laatste telegram: „Misschien halen wij hei, misschien niei' Badplaats door bosbrand verwoest Generaal Blaskowitz komt voor Braziliaanse diplomaten te Moskou vastgehouden Attlee naar Nederland Wij vroegen geen tussentijdse hulp Republiek aan de conferentietafel Zelfs Mickey Mouse in het geding Bedenkelijke bewondering Treinramp bij Londen 55 ambulance-auto's rukten uit Als het congres niet snel handelt Verkeersregeling voor voetgangers Nieuwe Russische ambassadeur in de V S Ook wilde zwijnen in de Langstraat Kwart eeuw Amerikaanse bezetting in Duitsland? Dan gaat ds bloemkool groeien Nieuwe maximumprijzen voor peulvruchten Nederlandse verliezen 209 gesneuvelden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers De „United Air Lines" meldt, dat een viermotorig transportvliegtuig, op weg van Los Angeles naar Denver, in een bergkloof in Zuid-Utah is neerge- itort en waarschijnlijk verbrand. De piloot deelde tevoren per radio mede, dat de staart van het toestel in brand stond ep dat hij een noodlanding zou trachten uit te voeren. Deze nood landing lukte echter niet. Het toestel, dat neerstortte in de Bryce-bergkloof, vervoerde 46 passa giers en een vier koppen ellende be manning, aldus meldt "de maatschap pij. Volgens een ooggetuige zijn er geen overlevenden. De bergkloof ligt ongeveer 400 km. ten Zuiden van Salt Lake City, de hoofdstad van Utah, in een ruw land temidden van talrijke bergtoppen, waarvan sommige 3000 m. hoog zijn. United Airlines te Chicago ont» ving kort vóór het ongeluk nog enige telegrammen uit het vliegtuig, waar* uit blijkt, dat men hoopte er in te slagen de noodlanding te maken. De brand in de staart van het vliegtuig minderde: „Misschien komen we be» rieden cn misschien niet". Om 19 uur 27 G.M.T. seinde men uit het vlieg» tuig: „We halen het misschien". De ooggetuige te Bryce Canyon verklaarde, dat de machine vlammen en rook verspreidde en geheel uit» brandde, nadat ze neerkwam. Het verongelukte toestel is een Douglas DC 6. Volgens de Douglas Aircraft Companv te Los Angeles betreft het het eerste ongeluk met dit type vliegtuig. De United Airlines verklaarde, dat de oorzaken van de ramp eerst na 'n volledig onderzoek vastgesteld kun» nen worden. Volgens de laatste berichten zijn 52 personen omgekomen. Bij het eerder genoemde aantal passagiers waren niet twee babys meegerekend. Tot Vrijdag is 'Bar Harbour, een kust stadje in Maine, de Noordelijkste staat aan Amerika's Oostkust en het meest exclusieve vacantie-oord in de Ver Staten, in vlammen opgegaan. Een enorme bosbrand, die wordt beschre ven als een muur van vlammen, 15 krr. lang en 50 meter hoog, bewoog zich ir de richting van het stadje, dat ondank de blussingswerkzaamheden, waaraan honderden personen deelnamen, ii korte tijd door het vuur aan landzijd was ingesloten. Het leek een tweede Duinkerken: met vissersboten, jachten roeiboten en andere kleine vaartuigei konden 2500 van de 4500 inwoners ii veiligheid worden gebracht. Toen d nood het hoogst was gestegen en bleek dat de rest van de bevolking niet mee op tijd kon worden geëvacueerd, baand een leger brandweerlieden, gekleed in asbestpakken en bijgestaan door buil dozers, zich een weg door de vuurzee Via deze brandgang kon de rest van d bevolking zich in veiligheid brengen Het aantal doden bedraagt tot nu to tien; honderden personen werden ge vond. De schade wordt op meer dan 6 millioen gulden geschat. Met ingang van I Januari a.s. is benoemd tot directeur van het KN.M-L te De Bilt, Dr. L. J. L. Bey. De a.8. directeur in zijn laborato rium. Misschien krijgen we van hem alleen mooi wee' nog toe zijn 14 lichamen uit het wrak te voorschijn gehaald. De laatste woorden, die men op de grond via de radio van de piloot, kapitein E. L. MacMillen opving, waren: „De staart van mijn vliegtuig is weg". Volgens de president van de Uni* ted Airlines heeft de piloot al het mo» gelijke gedaan om het vliegtuig te redden. Zijn mededeling, dat het vuur in de bagage»afdeling woedde, maakt het mogelijk het onderzoek daarop te concentreren. Generaal Johannes Blaskowitz, die in Mei 1945 te Wageningen onvoor waardelijke overgave van de Duitse strijdkrachten in Nederland aan de Canadezen tekende, zal op bevel van het Amerikaanse departement van oorlog binnenkort te Neustadt in Duitsland voor een speciaal zuive ringshof terecht staan. Met hem zullen 239 andere Duitse generaals en admiraals voorkomen, on der wie Heinz Guderian, de inspec teur-generaal van de tank-eenheden en de stafchef Franz Halder. De generaals zijn thans te Neustadt als burgers geïnterneerd en zij houden zich onledig met het schrijven van een geschiedenis van de oorlog voor het Amerikaanse leger. Deze generaals, die van Hitier niet in de partij mochten worden opgenomen, zullen waarschijnlijk terecht staan on der beschuldiging van militairisme. De bijzondere zuiveringshoven zul len waarschijnlijk in December met hun taak beginnen. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie besloten heeft de vroegere ambassadeur van Brazilië en diens staf te Moskou vast te houden. De ambassadeur, Pimental Brandao, en zijn staf zullen „onder bewaking gesteld worden teneinde hen te bevei ligen". Zij zullen Moskou niet mogen verlaten, voordat de veiligheid van de Sowjet-diplomaten te Rio de Janeiro verzekerd is. Volgens Tass, het Sowj et-nieuwsbu reau, zijn de Sowj et-zaakgelastigde, Sokolof, en zijn eerste-secretaris op straat aangevallen. De Braziliaanse po litie zou de bevolking hebben aange moedigd de Sowjet-ambassade te Rio de Janeiro met stenen te bekogelen. Het bericht dat Sokolofs zoontje ge wond zou zijn heeft in Rusland grote verontwaardiging gewekt. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Britse minister-president Attlee de uit nodiging der Nederlandse regering om op 4 November de boomplanting op Walcheren bij te wonen, aangenomen. De heer Attlee zal vergezeld zijn van zijn echtgenote. Tevens zullen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn de am bassadeurs van België, Frankrijk, Ca nada en Engeland en de Noorse gezant, zomede mayor-general Brooks als ver tegenwoordiger van de Britse strijd krachten, die op Walcheren gevochten hebben. De Nederlandse ministers Beel, Witteman, Neher en Mansholt zullen waarschijnlijk mede aanwezig zijn. Des avonds zal de heer Attlee aan zitten aan een diner, dat de Neder landse regering in Den Haag te zijner eer geeft. Dr. Hirschfeld, economisch adviseur van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, die momenteel te Washington als lid van de commissie voor Europese samenwerking met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen voert over de mogelijkheid van ten uitvoerlegging van het plan-Marshall, heeft verklaard, dat Nederland geen hulp heeft gevraagd om de periode, voorafgaande aan het in werking tre den van dit plan, te overbruggen. Hij bevestigde evenwel, dat Neder land momenteel met twee ernstige problemen te kampen heeft, die het economisch herstel van het land be lemmeren, t.w. 1. het wegvallen van zün handel met Duitsland en 2. de onmogelijkheid om de in Indonesië geïnvesteerde kapitalen rentegevend te maken. De zeevisserij is voor ons land altijd een grote bron van inkomsten geweest en moet dit ook blijven. IJmuiden heeft dan ook een wijd en zijd bekende visserijschool, waar de jongens het vak tot in de perfectie leren. Gedurende de oorlog was deze school gesloten, doch thans draait zij weer op volle toeren. Een kijkje bij de jongens tijdens het netten knopen. De republikeinse regering heeft rechter Kirby, het Australische lid der Commissie van Drie, doen weten, dót zij bereid is om aan de inleidende be sprekingen welke deze commissie zal organiseren, deel te nemen. Naar Aneta verneemt, zullen Abdoel- kadir, jhr. mr. Ch. V. de Villeneuve en jhr. mr. van Vredenburch worden aan» gewezen voor het eerste contact met de Commissie van Drie. Walt Disney, de maker van teken films, heeft voor de commissie voor on Amerikaanse activiteit, die zich bezig houdt met een onderzoek naar „com munistische invloed in Hollywood' verklaard, dat de „communisten zich hadden meester gemaakt" van zijn te kenaars, maar, zo voegde hij er aan toe: „vandaag de dag hebben wij alleen honderd procent Amerikanen in dienst" „Mickey Mouse is geen communist en Donald Duck ook niet". Te Londen is een 26-jarige elec- tricien tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan roof met ge weld en misdadige aanslagen op vrouwen. Vier van de aanslagen waren aanrandingen of pogingen daartoe. De man werd na een jacht van twee maanden door het gehele land, waaraan 15.000 politieman nen deel hebben genomen, gear resteerd. Toen de rechter na een zitting van \yer dagen het vonnis uitsprak, verlieten verscheidene vrouwen wenend de rechtszaal. Een grote menigte vrouwen ver drong zich tijdens de zitting in de rechtszaal en in de gangen, om een blik te kunnen werpen op deze man, die op zijn arm getatoueerd had, liever' de dood dan de schan de". Vrijdagmorgen heeft zich bij Croydon tengevolge van de beruchte dichte Londense mist een treinongeval voorgedaan, waarbij een-en-dertig personen het leven lieten. Een trein met forensen en schoolkinde ren uit Kent reed, gedwongen door het slechte zicht, in de richting van de hoofdstad. Een latere trein kwam hier in volle vaart achteraan. Wat er toen gebeurde zal de bestuurder van deze trein niet meer kunnen vertellen. Hij kwam om. Vier rijtuigen werden verpletterd. Eén rolden de helling van de spoordijk af, de anderen bleven liggen. Er waren slechts enkele ooggetuigen van deze ramp. Een vrouw, die juist de kippen voerde, zag een vlam opslaan, hoorde een donderende slag en na een moment van stilte het angstgeroep van mensen. Bewoners van huizen langs de spoor baan snelden direct toe en stelden lakens ter beschikking om de eerste noodverbanden aan te leggen. Hospitalen werden gewaarschuwd. Binnen een kwartier was de eerste am bulance-auto aanwezig. Er rukten er in totaal 55 uit. Nog vele gewonden. 's Avonds waren de arbeiders nog steeds bezig met de opruimingswerk zaamheden. Overal hoorde men het ge roep der slachtoffers. Men vermoedt dat ook de electrische stroom vele mensen heeft gedood. De bezittingen van de passagiers lagen overal tussen de bergen staal en hout verspreid. Behalve de gedoden zijn er nog 30 gewonden. Voor het behoud van het leven van velen hunner wordt ge vreesd. Dit was het vierde grote treinonge luk in Engeland binnen één jaar. President Truman heeft in een racfio»rede voor het Amerikaanse volk er voor gewaarschuwd, dat voorspoed in eigen land en vrede in de wereld ernstig bedreigd worden, indien het Congres niet snel handelt om inflatie in eigen land en honger en koude in ande» re landen af te wenden. Truman zeide, dat de critieke situ» atie, die Frankrijk en Italië wacht, een van de voornaamste redenen voor het bijeenroepen van een spe* ciale zitting van het Congres was. Truman ziet voor het eigen land slechts één alternatief: wachten totdat depressie intreedt of te rechter tijd en direct handelen. Hij sprak de ver» wachting uit, dat in 1947 nieuwe gel» den moeten worden aangesproken om dc positie in de bezette gebieden van Duitsland, Japan en Korea te handhaven. Frankrijk's behoefte tus» sen eind 1947 en 31 Maart 1948 schatte hij op 357 millioen dollar, die van Italië op 142 millioen dollar vóór het eind van het jaar. In het begin van zijn rede releveer» de hij de stijging der prijzen in de V. S.: Sinds midden 1946 zijn de kle» ren'18 pet., het meubilair 18 pet., het voedsel 40 pet. en alles gemiddeld 23 pet. duurder geworden. De kosten van het levensonderhoud nemen nog toe, aldus Truman. Truman zeide met na* druk, dat de economische toestand der V. S. in de kern nog gezond is, doch dat iets meer dan een vrijwil» lige poging, de prijzen naar beneden tc krijgen, geboden was. KOUDER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Matige, later in het Noordelijke gedeelte van het land krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Aanvankelijk nog plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijk opkla ringen. Vrijwel overal droog weer. Kouder. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen is een belangrijke wijziging van het Rijksverkeers reglement in voorbereiding, waardoor ingrijpende veranderingen zullen wor den gebracht in de algemeen geldende verkeersvoorschriften. Naar verwacht wordt, zullen daarbij ook bijzondere regelen worden gesteld voor de voet gangers, die tot dusverre vrijwel buiten iedere verkeersregeling vielen. Naai- uit Moskou wordt gemeld, is N. V. Novikof ontheven van zijn func tie als Sowjetambassadeur in de Ver Staten. Zijn opvolger is Alexander S Panjoesjkin. Panjoesjkin was vroeger ambassa deur- in China. Hij keerde in April 1944 voor een ernstige operatie naar de Sowjet Unie terug en werd een jaar daarna om gezondheidsredenen vai zijn functie als ambassadeur in China ontheven. Dezer dagen werden op het landgoed „Plantloon, Loonse duinen en Giers bergen", gelegen in de Langstraat, spo ren van wilde zwijnen ontdekt. Door verschillende mensen werd een zwijn waargenomen. Jagers hebben op 22 me ter afstand er op geschoten, maar het beestje trok er zich weinig van aan. De commissie voor toewijzingen van de Amerikaanse Senaat, die voor een groot deel de controle over de Ameri kaanse financiën heeft, staat een bezet ting vaii Duitsland van 25 jaren voor om er van verzekerd te zijn, dat de Duitse industrie geen gevaar zal vor men voor de wereldveiligheid, aldus heeft de voorzitter dezer commissie, de Republikeinse senator Styles Bridge, op een persconferentie te Berlijn meege deeld. De tuinders in De Streek wack» ten op „roezemoezig" weer, dat wil zeggen, op regen en wind, want dan pas gaat de bloemkool, het voornaamste product van de zo belangrijke na»oogst, goed groeien Het zachte zomerweer is een te» genwerkende factor. De regen moet de grond eens goed door» weken, de wind moet de planten hard door elkaar schudden, dan worden de kolen zwaar en bloe» mig. Twee millioen bloemkolen zijn pas bij het grote aanvoercentrum, de veiling „De Tuinbouw" te Groote* broek, verkocht en als men weet, dat er nog zeker twaalf millioen stuks te velde staan, dan valt het te be* grijpen, dat de tuinders bezorgd zijn. Onder normale omstandigheden had namelijk minstens de helft van de oogst al geruimd moeten zijn. Als de vorst vroeg invalt zal De Streek een schade van tonnen boeken. De kwaliteit van de bloemkool is schitterend. Van de September»kool is door de droge zomer weinig terecht gekomen, maar de latere soorten als Lecerf en Tussensoort hebben, won» derlijk genoeg, juist voordelen ge» trokken uit de droogte. Ze hebbrn ten sterk wortelstelsel ontwikkeld en reusachtige bladeren. Over de prijzen voor de bloemkool mogen de tuinders niet klagen, die zijn ignmers zeer hoog. In doorsnee wordt er f 55 per honderd stuks be» taald. Maar de bloemkoolverbouw is ook zeer riskant, want hoe vaak is t a! niet voorgekomen, dat begin No» vember geweldige partijen bevroren. Er schijnen plannen bij de re» gering te bestaan tot het instellen van maximumprijzen, .doch de tuinder vo^lt dit als een grote onredelijkheid. De aanvoer is tot dusver klein, mag de bouwer dan geen goede prijs ontvangen? En vergoedt het rijk de schade als straks eventueel de boel bevriest? Een vaste prijs voor stapelproduc» ten als uien, peen en bewaarkool is te verdedigen, voor bloemkool zeer zeker niet. En bovendien is de toestand zo, dat de vrije prijs voor de overige groenten aan de lage kant is. Daaruit valt te concluderen, dat er geen ge» brek aan groenten is. Wie dan persé bloemkool wil eten, moet niet tegen de hoge prijs opzien! De dag van heden geeft niet zelden reden tot ontevredenheid. Meer dan ooit vóór de oorlog gebeurde, wordt er critiek geleverd v.n.1. op toestanden binnenslands of op dat wat er direct bij betrokken is. De eenheid naar bui ten, die ons volk vertoonde in de ja ren, van moeite erf zorg, viel uiteen kort na de bevrijding. Enige tijd nog werden de idealen voortgedragen en stond het Nederlandse hart weer in vuur en vlam, doch de splitsing vol trok zich, veelvoudig. De onverwachte problemen, die zich vertoonden toen het duister van de nacht der bezettingsjaren was gewe ken, waren talrijk en de oplossing dik wijls een schier niet te volbrengen taak. De critiek op dit en op dat was niet van de lucht. Ja er ontstond zelfs een weekblad, dat zich dank zij deze cri tiek een bestaan verschafte. Het ging zelfs zover, dat binnen de boezem der critiserende redactie zoveel critiek ont stond, dat dit de geboorte van een nieuw hoon- en spotblad tengevolge had. Beide konden nu ook nog critiek op elkaar uitoefenen, zodat de zaak nog volmaakter werd. Och de onderwerpen, die aan dit alleS bloot stonden lagen dan ook voor het grijpen. Dat begon met de Indo- nesië-politiek der regering, zette zich voort in de loon- en prijspolitiek an nex groentenhandelaarsstaking ten voordele van de diepvriesfabrikanten; de havenstakingen; het weinige papier, dat de kranten steeds en ook vandaag nog toegewezen krijgen; het doordraai en van groenten; de Surinaamse si naasappel; de zuivering; de politieke delinquenten om in de laatste publi caties van de Rekenkamer en de ma nipulaties van de Rijks Verkeers In spectie te Arnhem hun „bekroning" te vinden. Critiek is een goed verschijnsel. Zijn het niet uw vrienden, die u uw feilen tonen? Natuurlijk daarmede wordt op bouwende critiek bedoeld, zijnde een opmerking van de ander, die als min of meer deskundige toeschouwer wordt geuit in de veronderstelling iets in de goede richting te kunnen stuwen of te kunnen verbeteren. Het kan ook een waarschuwing inhouden, een alarm sein voor iemand, die te goeder trouw, doch verkeerd handelt. De wereld kan niet buiten deze cri tiek, omdat het de prikkel is die bij verslappen van inspanning of aandacht deze weer moet activeren. Afbrekende critiek, dus uitgebracht te eigen bate moet als afkeurenswaardig, ongepast en onnut ter zijde worden geworpen of tot zwijgen worden gebracht. Wij willen tot slot van deze opmer kingen echter eens een ander geluid doen horen, eens wijzen op iets anders, iets dat de lof verdient van geheel ons volk. De dagbladen hebben het reeds in woord en beeld belicht en wij willen slechts de namen noemen, namen die een begrip inhouden: „Willem Ruys" en „Nieuw Amsterdam". Wat hier door ons land wordt ge presteerd is zeker waard in deze kolom vermeld te worden. Wat hier tot stand werd gebracht is iets waartoe niet één ander land in Europa na 1945 in staat bleek te zijn. Het toont, dat Nederland hoe geslagen, hoe getrapt, hoe tot ar moede gebracht niet bij de pakken is gaan neerzitten, doch dat er gewerkt wordt, dat dit volk in zijn diepste we zen weet dat het een kracht bezit en dat het die kracht gebruiken moet. De Nederlandse scheepswerven bou wen. Schip na schip glijdt van de hel ling en waar een lege plek komt, gaan de machtige kranen er direct toe over een nieuwe kiel te leggen voor het vol gende bouwnummer. De zeeslepers, die in geallieerde dienst de oorlogvoering onschatbare diensten bewezen, doen opnieuw van zich spreken. Dat alles bewijst, dat ons volk na vijf jaren van scheiding de zee trouw is gebleven, de zee die ons land direct en indirect die plaats in de rij der volkeren gaf, die het innam en weer zal weten te ver overen. Dat de daden van de scheepsbouwers en de prestaties van ons zeewezen, dit maal onder de aandacht, ons volk ter inspiratie en ten voorbeeld zij. AD INTERIM. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft nieuwe maximumprijzen vastgesteld voor peul vruchten. Met ingang van 25 October mogen aan de consumenten ten hoogste de volgende prijzen per kilogram bere kend worden: groene erwten 44 cent, spliterwten 54 cent, schokkers 56 cent, capucijners 82 cent, grauwe erwten f 1, bruine bonen 78 cent, witte bonen 80 cent. De desbetreffende prijzenbeschik king is afgekondigd in de Nederlandse Staatcourant van 24 October 1947. Officiéél is bekend gemaakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October bedragen 209 gesneuvelden, 628 gewonden en 16 vermisten. )e Marvo meldt, dat de verliezen bij e marine over September bedroegen 2 ^sneuvelde officieren, 1 korporaal en i manschappen, terwijl 2 officieren aan un verwondingen overleden. Eén kor- oraal en 4 manschappen werden ge wond. Gedurende de afgelopen week zijn te Modjokerto drie districtshoofden en zeven dessahoofden beroofd en ont voerd.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1