Veiligheidsraad blijft besluitenloos Indonesië handhaaft eis tot terugtrekking der troepen Amerikaanse skymaster verongelukt Weerbericht Zweeds vliegtuig in Griekse bergen neergestort Alle 44 inzittenden Het Butlin-kamp Dinsdag 28 Oct. 194/ VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 764/ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna India overtuigd van onze schuld Mikolajcyk teStockho'm? P.R A-personeel protesteert verongelukt De wilde zwijnen-invasie Amsterdam afs Europees mode-centrum Planten en dieren op Mars? Zwitserland naar de - stembus Voorlopig geen huurverhoging Schoenenbonnen van nieuw model 250 gr. zachte zeep Skelet van oer-os gevonden Varken in bed BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COIIRMT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broecsen, Rayonredaeteur C. A. Dekkers De Veiligheidsraad heeft Maandag middag het debat over de Indonesi sche kwestie voortgezet, waarbij het consnlair rapport de hoofdschotel Vormde. De eerste spreker was de afgevaar digde van India, Pillai. Hij was de mening toegedaan, dat de verantwoor delijkheid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië aan de Neder landse regering moest worden toege schreven. Dit standpunt was volgens hem door de consulaire commissie be vestigd. Het was duidelijk, dat de re publiek en de republikeinse troepen de order tot het staken van het vuren op gevat hadden in de zin, die men er over het algemeen aan toekende. „Mijn delegatie hoopt, dat de Veiligheids raad het nu mogelijk acht een rege ling te treffen voor het terugtrekken der strijdkrachten op hun posities van vóór het uitbreken der vijandelijkhe den en samen te werken met de repu bliek bij de handhaving van de veilig heid en mist in de door de Nederland se troepen ontruimde gebieden". PALAR BESCHULDIGT. De Indonesische afgevaardigde Pa- lar verklaarde vervolgens, dat de Vei ligheidsraad zich voor twee proble men geplaatst ziet: 1. het acute pro bleem, welke stappen de Raad moet nemen voor de uitvoering van de or der „staakt het vuren" en 2. hoe de Raad kan helpen bij het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. Het consulaire rapport laat volgens Palar drie indrukken na: 1. De toe stand is een parallel van de Duitse be zetting van Nederland, waar een ver zetsbeweging werkzaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en m?n verkrijgt de toestand, die thans in In donesië heerst". 2. De vernietiging, corruptie, intimidatie en wreedheden, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebieden worden bedreven, zijn verschijnselen, die een Een Skymaster van de „Panamerican Airways" met 13 passagiers en een 5 leden tellende bemanning aan boord wordt sinds Zondagmiddag vermist. Men vermoedt, dat het toestel, dat op weg was van Seattle (VS) naar Juneau (Alaska), is neergestort. Daar het laatste bericht van de piloot is opgevangen door het radio controle station op het eiland Annette (ongeveer 350 kilometer ten zuiden van Alaska). De piloot meldde, dat hij niet op het eiland kon landen, daar hij door buiten gewoon hevige windstromingen ge dwongen werd van koers te veranderen. Volgens een functionnaris van de maat schappij moet de benzine van het vlieg tuig op zijn, terwijl er zich in de buurt geen noodlandingsterrein bevindt. Nadat het controlestation op 't eiland Annette de piloot toestemming had ge geven naar Juneau door te vliegen, heeft men geen bevestiging meer gekre gen van de ontvangst van deze bood schap. De nasporingswerkzaamheden worden door de hevige storm bemoei lijkt. Naar verluidt bevinden zich in bet toestel alleen Amerikanen. oorlog vergezellen. De schuld en ver antwoordelijkheid liggen in de eerste plaats bij de Nederlanders. 3. Het con sulaire rapport bewijst volledig, dat er voor de inval der Nederlandse troe pen orde en recht in het republikein se gebied heersten. De republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Neder landse troepen in het republikeinse gebied op de posities vóór de oor log". De republikeinse regering ga randeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Nederlandse troepen ontruimde gebieden. De Indonesische republiek aanvaardt zowel toezicht als samenwerking met de Veiligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld internationaal li chaam. De republikeinse regering ver zoekt met klem dat er ter oplossing van het probleem zal worden gearbi- treerd. Om dat doel te bereiken is 't noodzakelijk, dat aan de Commissie van Drie de bevoegdheden tot arbi trage zullen worden gegeven. De Veiligheidsraad nam na de rede voeringen van de afgevaardigden van India en Indonesië geen besluit. Warren Austin (V.S.) zeide, dat het wegens de aard van het terrein zeer moeilijk is precies vast te stellen, waar de demarcatielijnen zijn. Hij drong er bij de Raad op aan te wach ten tot de Commissie Van Drie de toe stand bestudeerd heeft en verslag uit brengt. De Veiligheidsraad zal Woensdag om 15 uur opnieuw bijeenkomen. De voor zitter, Cadogan (Engeland), sprak de hoop uit, dat alle afgevaardigden dan gesproken zullen hebben. Volgens een bericht" uit" Warschau, aangehaald door de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone, wordt in Poolse krin gen verklaard, dat men uit particuliere bronnen vernomen heeft, dat de uitge weken Poolse boerenleider, Mikolajczyk, naar men gelooft, in Stockholm is aan gekomen. Hij zou enige dagen geleden op een kleine stoomboot de Oostzee zijn overgestoken. De Britse onder-minister van Buiten landse Zaken heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering aan Mikolajczyk, de leider der Poolse boe renpartij, die volgens verschillende ver klaringen sinds kort uit Polen verdwe nen is, asyl zal verlenen, indien hij naar Engeland mocht komen. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben een bezoek gebracht aan Goerée en Overflakkee. Burgemeester D. Rijnders begroette de hoge gasten bij hun aankomst met het s.s. „De Minister C- Lely". MINDER WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Geleidelijk afnemende Oostelijke wind. Tijfplijk wat meer bewol king, maar nog steeds droog weer en weinig verandering van tem peratuur. De bond van PRA-personeel zond het volgende telegram aan de minister van justitie: „Kennis genomen hebbende van het besluit, waarbij aan al het personeel per 1 November ontslag zal worden aangezegd tegen 1 Januari 1948, meent met kracht te moeten protesteren te gen het zelfs tot op heden uitblijven van onder meer de bij herhaling toe gezegde wachtgeldregeling Het bonds- bestuur verzoekt uwe Excellentie met de grootste ernst te bevorderen, dat vóór 1 November a.s. de beloofde wachtgeldregeling in haar geheel alge meen bekend wordt gemaakt, aange zien het anders moet concluderen, dat ten onrechte is vertrouwd op een reeks concrete toezeggingen van de over heid, weshalve het bondsbestuur zich alsdan genoodzaakt zal zien zijn leden te adviseren een benoeming tot voort zetting van de werkzaamheden na 1 Januari 1943 niet te aanvaarden. De Zweedse luchtvaartmaatschap pij heeft bekend gemaakt, dat een van haar DC 4's, die Zondag uit Istanboei naar Athene is vertrok ken, wordt vermist. Men ving het laatste bericht van het toestel op, toen het zich op 40 kilometer van Athene bevond. Aan boord bevon den zich 30 passagiers voor feen groter traject, een onbekend aantal passagiers voor het gedeeltelijke traject en een bemanning van 8 leden. Het toestel verscheen tijdens een he vige storm boven Athene en deed een uur lang pogingen op het vliegveld Hassani te landen. Naar verluidt is het vliegtuig buiten Athene bij de berg Hymeltus neergestort. Maandagmorgen is op de oostelijke he'hngen van het Hymettusgebergte 30 kilometer van Athene het wrak van een vliegtuig gevonden. Men ge looft, dat dit het wrak is van de ver miste Zweedse DC 4. Dit is later be vestigd. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de piloot van het toestel een Engels man was, Douglas genaamd. De ove rige leden van de bemanning waren Zweden. De passagiers behoorden tot diverse nationaliteiten. De Nederlandse nationaliteit wordt niet genoemd. De piloot heeft kort vóórdat het vliegtuig neerstortte nog verbinding met het vliegveld van Athene gehad. Het weer was zeer slecht. Het vlieg veld adviseerde een landing op de in strumenten. De piloot ging hiermede aanvankelijk accoord, doch zeide later dat hij de lichten van de stad kon zien en zou trachten een gewone lan ding uit te voeren. Alle vierenveertig inzittenden zijn om het leven geko men. - De pogingen om de 44 stoffelijke overschotten te bergen zijn bij het in vallen der duisternis gestaakt. Amsterdam neemt proeven met een systeem om schoolkinderen van de in drukke omgeving gelegen scholen, veilig te doen oversteken. Een drietal Jongens van 12 a 13 jaar zijn hiertoe uitgerust met een verkeersschüf en een witte bandelier en hebben de opdracht hun schoolmakkertjes veilig door het drukke verkeer te loodsen. Een jeugdig verkeersagentje bij de uitoefening ivan zöu plicht. EERSTE WERKZAAMHEDEN DER COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. De commissie van goede diensten meldde Maandagavond in een commu niqué, dat bezoeken zijn gebracht aan Dr. van Mook en Dr. Gani. De com missie zal Woensdag 29 October naar Djogja reizen in een Amerikaans vliegtuig, door de Amerikaanse rege ring ter beschikking gesteld. De wilde zwijnen-invasie in Zuid Limburg begint bedenkelijke afmetin gen aan te nemen. Na de troep wil de zwijnen, welke midden in Maas tricht kon worden neergeschoten, b: ijken er toch nog overal van deze ongewenste gasten rond te zwerven in Zuid-Limburg. In de nabijheid van Eygelshoven !s Vrijdag een troep van niet minder dan 21 wilde zwijnen gesignaleerd, 'ien heeft echter tevergeefs jacht op deze dieren gemaal:t. Er zwerft ook nog een z.g. „solitair", een enor me wilde zwijnenbeer, rond, die vol gens mensen, die dit gevaarte heb ben gezien, wel 175 tot 200 kilo moet wegen. Bij een drijfjacht in de omge ving van Bunde en Geulle is even eens een wild zwijn ontdekt. Het werd opgejaagd en aangeschoten, waarna het een tijd lang door de her bouwde kom van Bunde rondgedwaald heeft. Later is het beest weer naai liet nabijgelegen bos teruggekeerd en d;iar hebben de jagers het met een welgemikt schot kunnen neerleggen. Wanneer de Nederlanders hun kans waarnemen, zo schrijft de Journal of Commerce, zal het EurojKse publiek, dat de mode volgt, in de toekomst naar Amsterdam zien voor de nieuw ste snufjes op modegebied. Weliswaar gaan de ambities der Nederlanders niet zo ver, dat zij beweren de plaats van Parijs als voornaamste modecen trum van Europa te kunnen inne men, doch zij hopen de positie te kun nen overnemen, welke Berlijn en We nen vóór de oorlog in de Europese kledingindustrie innamen. De meeste duurdere damesmantels, die men mo menteel in het welvarende België ziet, aldus het blad, zijn van Neder landse herkomst. De Nederlandse za kenlieden hopen, dat zij ook in Scan dinavië, Frankrijk, Zwitserland en zo mogelijk Groot-Britannië de markt zullen kunnen veroveren. Volgens Dr. G. P. Kuiper, directeur van de Amerikaanse observatoria van McDonald en Yerkes. is het heel goed mogelijk, aldus meldt de Christian Science Monitor, dat er zich planten en misschien wel dieren op de planeet Mars bevinden. Dr. Kuiper heeft ont dekt, dat Mars een infrarood spectrum heeft en dat carbonium dioxide aldaar in gelijke hoeveelheid aanwezig is als op aarde. Hoewel het bekend is, dat de gemiddelde dagtemperatuur in de warmste gebieden van Mars waar schijnlijk ongeveer 50 gr. fahrenheit be draagt en de temperatuur des nachts tot 112 graden onder nul daalt, een koude, waar alleen bacteriën, mos en korstmos tegen bestand zijn, acht men het mogelijk, dat er zich op Mars vor men hebben ontwikkeld, die geheel ver schillen van hetgeen men op aarde kent. De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Nationale Raad is als volgt: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47); Soc.- Democraten 48 (55); Katholieken 44 (43); Boerenpartij 21 (22); Onafhanke- lijken (Duttweiler) 8 (6); Communisten 7 (1); Democraten 5 (6); Liberalen 7 (8); Partijlozen 2 (6). Eén zetel is nog onbeslist. Deze komt aan de Vrijzinnigen of aan de Socia listen. Volgens berichten uit Den Haag schijnt de actie voor huurverhoging voorlopig niet ve.el kans op succes te hebben. Bij de regering was aan gedrongen toestemming te geven voor verhoging der huren met 25 pet. De regering is wel bereid de verlangens de- huiseigenaren ern stig te onderzoeken, doch meer dan een verhoging van 10 pet. zou zij niet verantwoord achten. Eer deze 10 pet toegestaan zou worden, zal nog geruime tijd verlopen. Het C. D. K. deelt mede, dat, met ingang van 1 November a.s. schoenen bonnen van nieuw model in- gebruik zullen worden genomen. Op deze bonnen komt de aanduiding van de soort schoenen voor, benevens de let ter C, gevolgd door een letter in de linker-bovenhoek. De schoenenbonnen, in de linkerbovenhoek waarvan één der letters A tot en met H of AA tot en met AH voorkomen, zijn na 15 No vember a.s. niet meer geldig. De aldus gemerkte bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen, gemerkt met MA tot en met BH, alsmede de van 1 November a.s. af uit te reiken bon nen, gemerkt met CA tot en met CH blijven tot nader order geldig. Naar „De Volkskrant" meldt, zal in de bonnenlijst, die aanstaande Donder dag uitkomt, een bon worden be kend gemaakt, die recht geeft op het kopen van 250 gram zachte zeep. Kin deren, die zijn ingedeeld in de groepen D en E, krijgen een dubbel rantsoen, dus 500 gram zachte zeep. In het Overijselse dorpje Lutten zijn bij het uitdiepen van een oude wijk Czijvaart in de veenderijen) enige beenderen en een schedel in de grond gevonden, welke bij nader onderzoek de overblijfselen bleken te zijn van een oer-os. De wijk, waarin de been- .ieren gevonden zijn, is vroeger een gedeelte geweest van het riviertje de Reest, dat thans nog langs de grens OverijselDrente naar het Meppeler- aiep stroomt. In Genève is het verdrag onder tekend door Hoofdingenieur Mr. M. A. Paulen van de Staatsmijnen, waarbij overeengekomen is dat Nederland uit de Britse zóne van Duitsland 3000 vluchtelingen in Nederland zal opnemen. De C.C.D. oefent voortdurend con trole uit op het houden van varkens. Voor het verbergen van deze clan destien gehouden dieren worden soms de zonderlingste plaatsen uitgezocht. Zo werd in Hilvarenbeek onlangs zelfs een varken in een bed gevonden, zodat het niet verwonderlijk was, dat de slaapkamer veel op een stal geleek. In vjjf gemeenten in Noord-Brabant v/erden in totaal 39 processen-verbaal opgemaakt wegens het clandestien houden van varkens. 37 varkens wer den in beslag genomen. In Limburg werd op 10 varkens beslag gelegd. Een gemeente-ambtenaar te Hilver sum hield met collega's 12 varkens voor gezamenlijke rekening. De dieren werden in beslag genomen, evenals 9 varkens in Gelderland. Twee loon- siagers, die in een van deze zaken betrokken waren, werdep in ver- z<ke*de bewaring Gedurende de afgelopen week is er nogal enige deining ontstaan over de toestemming, die van regeringszijde is gegeven voor de bouw en de exploita tie van een z.g. Butlinkamp bij Zand- voort. En zeer terecht. Want de bezwa ren, die hier zijn aangevoerd en nog aangevoerd kunnen worden zijn niet gering. De „uitvinder" van deze kampen is de Canadees William Edmund Butlin, kortweg Billy Butlin genaamd. Billy hield zich jarenlang bezig met het ex ploiteren van inrichtingen van ver maak op kermissen. Hij begon in het klein, maar werd door zijn grove win sten al spoedig een spullebaas van for maat. Dit was hem niet genoeg. Hij zocht naar iets nieuws. De man, die een goed beoefenaar van de massa suggestie bleek, kreeg een prachtige inval. Hijhuurde in 1935 aan de fcn- gelse kust een strook grond en bouw de er een reusachtige permanent va- cantiekamp, dat van een begin-capaci- teit van 1000 gasten per week uit groeide tot 5000. Thans bevinden zich in Engeland drie van' dergelijke kam pen, waarin in 1946 bijna een half mil- lioen mensen a raison van f 57,50 f75,per persoon hun vacantie door brachten. Deze toeloop is eensdeels te danken aan het ontstellend gebrek aan logies in de Engelse vacantie-plaatsen ten gevolge van oorlogshandelingen. An derszins omdat men geen zorgen aan zijn hoofd heeft en het gehele vacan- tie-plan aan meneer Butlin c.s. kan overlaten. Het verblijf in een Butlinkamp is n.1. een „vacantie zonder zorgen" in optima forma. Het kamp bestaat uit een groot aantal woonpaviljoens, ge weldige danszalen, eetzalen voor 1000 en meer personen, grote zwembaden, een schouwburg, café's en winkelstra ten, een overdekte tuin met palmbo men en wat al niet meer. Overal in het kamp zijn luidsprekers opgehangen door middel waarvan men de kudde kan regeren en dirigeren. Tegen slui tingstijd gaat de man met de grote trom door het kamp en lokt al zin gend en schreeuwend de menigte naar de danszalen. De inrichting der di verse gelegenheden is extra-luxe ge houden. Kortom men leeft één week lang in een droomwereld om daarna bij terugkeer in het gewone leven een soort koude douche te ontvangen. Hoewel minister Neher op vragen van het Kamerlid Thomassen heeft ge antwoord, dat men het kamp bij Zand- voort als zuivere deviezenbron moet beschouwer! en het geen concurrentie aan jeugdtehuizen en dergelijke be oogt, hebben de Ned. Jeugdgemeen schap, de „Haagse Jeugd Actie" en het Ned. Vrouwen-Comité, waarin o.a. vertegenwoordigd de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie, de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, de R.K. Vrouwenorga nisaties, de U.V.V. en de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid tegen de totstandkoming van dit kamp ernstig geprotesteerd. Voorgegeven wordt, dat dit kamp door buitenlanders zou worden ge bruikt, doch het ligt ons inziens zeer voor de hand dat binnen korte of lan gere tijd ook Nederlanders van dit kamp gebruik gaan maken. Men moet hier afwijzend tegenover staan. De ge hele opzet van de Butlin-kampen is zuiver zakelijk. Vorming van geest en karakter in goede zin heeft hier niet plaats. Wij zijn zeker niet bang, dat de echte trekker, de raszwerver en de man, die zijn kampeertent liefheeft er in zal trappen, doch juist de gelegen heid, die hier aan de massa geboden wordt, is verleidelijk en voor het grote publiek nadelig. Een verblijf in een Butlin-kamp doodt elk persoonlijk initiatief. De zucht naar gemak wordt hier op ge raffineerde wijze volkomen bevredigd. Men behoeft geen kleine en grotere problemen, die tenslotte elke vacantie vergezellen, op te lossen.men behoeft zich geen zorgen te maken over zijn kinderen, die worden elders bezig ge houden als pa en ma zich in de dans zaal bevinden; men zal ook niet per ongeluk in een verkeerde trein stap pen.... Neen alles gaat van het be kende leien dakje. Hier worden de fac toren, die elk mens tot een persoon lijkheid kunnen maken, noch geprik keld, noch ontwikkeld. De uiterlijke gelijkheid en gelijkenis van elke deel nemer komt slechts naar voren. En wat zou het niet een dwaze wereld zijn, waarin elk mens op de ander gaat lijken. Wil men deviezen, natuurlijk, we hebben ze nodig. Deze verkrijgen ten koste van waarden, die niet betaalbaar zijn. moet worden afgekeurd. Wij hopen van harte dat de geuite protesten weerklank zullen vinden. België wees de bouw van een Butlin kamp van de hand. Laten wij ons in dit geval goede Beneluxijnen tonen. AD INTERIM. EEN FILMSTAD AAN DE RIVIERA? Franse en Italiaanse filmproducers hebben plannen ontworpen aan de Franse Riviera een grote filmstad te bouwen, welke Hollywood zijn plaats betwisten kan.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1