Ramadier vecht voor zijn kabinet Wereldvoetbaltournooi in 1950 in Brazilië Vice-Adm. Pinke spreekt Moslims der Kon. Marine toe De export naar Duitsland van onze agrarische producten Weerbericht Woensdag 29 Oct. "47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7648 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Duclos veroorzaakt tumult in de Felle aanval De Gaulle Nationale Vergadering op De regering staat achter hen Nog 40.000 Nederlanders worden vermist Trumani5stelt lening voor van 20 milliard Ook Gani naar Djocja Benelux neemt initiatief tot Europese tolunie Over veertien dagen aardappelmeel in het brood Minister Mansholt bespreekt onze kansen DOOD WAART ROND IN EGYPTE v Oudste menselijk fossiel gevonden Aantal gedetineerden daalt snel Communisten bezetten Boliviaanse stad BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE (01 TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur! Jac. Broersen, Rayonredacteur A. Dekkers De Franse socialistische minister president, Ramadier, heeft tot de Franse Nationale Vergadering ge sproken over de politieke en econo mische toestand. Na een urenlange bewogen zitting, waarin de premier het „caesarisme" van de R.P.F. scherp aanviel en de stakingsstrategie der communisten geselde, stelde de premier *jn ver- trouwensmotie. De Assemblée zal hierop Donderdag haar bescheid geven. De socialisten en de M.R.P. hebben besloten, Ramadier te steunen. Na 'n fel dispuut met de premier ver klaarde Duclos, de leider der com munisten, slechts, dat zijn fractie niet vóór zal stemmen. Onthouden de communisten zich Donderdag, dan betekent dit de redding van het rpmpkabinet. Het land, zo zei hij, maakt een deli cate en moeilijke periode door, die fa taal zou kunnen worden. Ramadier ver klaarde voorts, dat hij de Assemblee had samengeroepen, teneinde haar te kennen in de besluiten, genomen door de nieuwe regering, die gevormd is na Generaal de Gaulle's succes bij de gemeenteraadsverkiezingen. De pro ductie heeft in haar geheel het vóór oorlogse peil bereikt, aldus Ramadier. De stijging der lonen heeft invloed ge had op de prijzen, speciaal van land- bouwvoortbrengselen. Hoewel hij betoogde, dat het nood zakelijk wass niet toe te geven aan de eisen tot een algemene loonsverhoging, zeide Ramadier, dat de regering bereid was tot een herziening van de mini mumlonen in overleg met de vakver enigingen. Ook was de regering bereid de gezinstoeslagen op basis van even redigheid te herzien. Het spreken over een algemene stijging van de prijzen brandmerkte hij als „demagogie". De staatssubsidies voor de steenkool- en staalindustrie waren enigszins vermin derd, doch dit zou niet van invloed behoeven te zijn op de prijzen voor landbouwproducten. Het plan-Marshall, zo vervolgde Ra madier, beantwoordde aan de Europese behoeften en het verlangen, een onpar tijdig railsysteem op te bouwen. Rama dier waarschuwde de Assemblee, dat 'mocht het plan-Marshall niet aan de verwachtingen voldoen, er in Frankrijk en Europa een economische crisis zou cntstaan, waarvoor geen oplossing zou kunnen worden gevdhden. Hij zag niet in, dat andere landen van het plan zou den moeten afzien omdat enkele landen er niets mee te maken wilden hebben. Ramadier werd door de aanwezigen, met uitzondering van de communisten, warm toegejuicht, nadat hij zijn be schouwing over het plan-Marshall had beëindigd. Dan kwam de premier, onder adem loze spanning, over de politieke situa tie te spreken. Wanneer, zo zeide hij, Frankrijk in twee groepen gesplitst zal worden, dan zal dit niet minder dan burgeroorlog betekenen. De organisatiecommissie van 't tour- nooi om de wereldbeker (de Coupe Jules Rimet) heeft op 27 en 28 Oc- tober vergaderd in het gebouw van de Franse Voetbalbond te Parijs. Be halve de voorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, waren aanwezig de heren Ivo Schricker (Zwitserland), Sotero-Cos- me (Brazilië) en H. Delauna (Frank rijk), leden der commissie, en Rivada- via, president van de Braziliaanse sportfederatie. De heer Rous (Enge land) had bericht van verhindering gezonden. De leden der commissie werden het erover eens het tournooi om de wereldbeker te verschuiven naar 1950, met dien verstande dat de landelij ke bonden een maand tijd krijgen om hun mening kenbaar te maken. Het congres van de FIFA, dat in Juli 1948 in Londen bijeen komt, zal dit voorstel moeten goedkeuren. Het tournooi zal in Brazilië plaats hebben. Er was nog een tegenvoorstel van de Braziliaanse sportfederatie om de de mi-finales en de finale van de compe titie te vervangen door een poule van vier ploegen met puntenklassering. De commissie heeft aan het uitvoe rend comité van de FIFA in overwe ging gegeven het Braziliaanse voorstel OP de agenda te plaatsen van zijn aanstaand congres en de landelijke bonden op de hoogte te houden. Ten slotte werd medegedeeld dat, door de zorgen van de Braziliaanse sportfede ratie, het vervoer van de ploegen, die aan de eindcompetitie deelnemen, Per vliegtuig zal geschieden. - En zich rechtstreeks tot de RPF van generaal de Gaulle wendend, zei hij: „Wij kennen in Frankrijk een nieuwe politieke partij, misschien zullen wij over enkele dagen ook haar aanhangers in deze Assemblee kennen. Maar waar is haar program? Wij kennen haar chef, die zich eens met Jeanne d'Arc vergeleken heeft. Maar heeft Jeanne d'Arc ooit ge tracht een nieuwe partij te stichten? Zij had er te veel gezond verstand voor". Ramadier deed daarna een vernie tigende aanval op de „caesaristen", die hij vijanden van de republiek noemde. DUCLOS AAN HET WOORD. Jacques Duclos, leider der Commu nistische fractie, opende het algemeen debat. Hij bestreed het program der regering en zeide, dat Frankrijk in z'n buitenlandse handel volkomen afhan kelijk was van, de dollar. Het plan- Marshall noemde hij een "bedreiging van de Franse souvereiniteit. Rama dier viel hem echter in de rede en verklaarde krachtig, dat Frankrijk niet ondergeschikt was aan welke vorm van buitenlands imperialisme ook. „De Amerikaanse hulp zal ons de vrijheid bezorgen", zeide hij. (Bij deze woorden werd de Franse premier door alle afgevaardigden, behalve de communisten, enige minuten toege juicht) Duclos richtte vervolgens zijn aan val op de Amerikaanse financiële wereld en zeide, dat onderhandelingen gevoerd werden voor de verkoop van de Franse spoorwegen als onderpand voor de Amerikaanse lening. Jules Moch, minister van Vervoer, sprak deze bewering tegen en noemde haar „laster" van de „Humanité". Ramadier eiste van Duclos bewijzen aan te voe ren voor zijn verklaring. Indien hij Enige dagen geleden brak brand uit in de Benjamin Franklin Hogeschool, een gebouw met zes verdiepingen te Philadclphia. Hier ziet men de brandweer in actie, alsmede 'n groep van de 2100 leerlingen, die duidelijk van hun vreugde over deze extra „brand-vacantie" blijk geven. dat niet kon, moest hij zijn mond maar houden (applaus voor Ramadier). HANDGEMEEN. Duclos keerde zich hierna tegen de regeringsafgevaardigden en wond zich hoe langer hoe meer op, waarbij hij herhaaldelijk werd geïnterampeerd. Toen hij Ramadier er van beschuldig de de Gaulle 'en Wallstreet in de kaart te spelen, greep voorzitter Herriot in. Het#kwam bijna tot handtastelijk heden toen Duclos zich wendde tot de afgevaardigde Mutter, die de ontbin ding van de communistische partij geëist had. Hij zou door de Gestapo uit de gevangenis bevrijd zijn. Mut ter sprong hierop van zijn plaats en wilde Duclos te lijf gaan. Tien com munisten versperden hem evenwel de weg. Er ontstond een handgemeen, waaraan door een zaalwachter een eind gemaakt werd. Nadat Duclos tenslotte had verze kerd, dat de Gaulle niet aan de macht zou komen, stelde Ramadier de ver trouwenskwestie. Vrjjdag j.1. heeft vice-adiniraa' A. S. Pinke de Moslims van de Koninkljjk Marine toegesproken ter gelegenheid van de „Gavebeg Besar (het „grote" feest der Mos lims op de 10de der 12de maand, dat samenvalt met het offerfeest der Mekkagangers. „Het is helaas niet aan iedere Mos lim gegeven, aldus de commandant zeemacht, de heilige bedevaart te on dernemen. Velen zijn door hun werk, financiële omstandigheden enz. daar in verhinderd, waaronder ook het per- soneel van de Kon. Marine. Maar ieder jaar gaan uit deze landen duizenden pelgrims derwaarts. Soms zelfs zoveel, dat de meerderheid der pelgrims van hier afkomstig was. Dat zij gingen, gedreven door hun ge loofsijver, was mogelijk door de alge mene vooroorlogs j welvaart m dit land, maar vooral ook omdat zij ge holpen en bijgestaai. werden door at N.-I. regering. Want Moslims, men doet het vaak voorkomen, alsof deze regering een belager van de Islam v/are en de nuidige politieke propa ganda tracht 'dit de gelovigen in te prenten. Neen, de werkelijke belager van elke godsdienst, dus ook van de Is lam, is het communisme, de leer, die zich tegen elke godsdienst keert, om dat zij elke denkwijze, die ook maar enigszins tegen haar staatsbegrip in druist, niet kan dulden, en nu maakt gg mede, dat zij, die de N.-l. rege ring bestrijden als belagers van de Islam, met deze communisten een verbond hebben aangegaan. Verheugt U daarom Moslims, dat er nog krach ten zijn, die, hoewel zelf geen Mos lims, de hoge waarde van de Islam ten volle erkennen en alle medewer king verlenen om een groot geloof te beschermen. Moslims, van de Koninklijke Ma rine, ik eindig met de hoop uit te spreken, dat ook bij eenmaal in de gelegenheid zult zijn, een bedevaart naar de heilige plaatsen te onderne men, en met alle Moslims van dit land toe te wensen, dat de diepe ar moede, waarin het in de laatste Ja- lei. vervallen is door de verwoesting en strijd, spoedig voorbij moge zijn, omdat de materiële omstandigheden het de Moslims .veder beter in de ge legenheid zullen stellen de bedevaart te bekostigen". Mevrouw VerweyJonker, de Ne derlandse afgevaardigde in de voor lopige commissie van de internatio nale vluchtelingenorganisatie, heeft aan de organisatie gerapporteerd, dat nog 40.000 Nederlandse mannen en vrouwen vermist worden. Gezaghebbende kringen te Washing ton zijn van oordeel, dat president Truman op 6 November aan het Con gres een gedetailleerd plan voor hulp verlening aan Europa zal voorleggen. De basis van dit program omvat een vierjarenplan, waarmee een bedrag van 20 milliard doljar gemoeid is. Het eerste jaar zou voor het economische herstel van Europa zeven milliard worden toegewezen, Ieder volgend jaar zal het toegestane bedrag kleiner worden. De commissie vooi goede diensten van de Veiligheidsraad is gisteravond docy Gani verzocht haar goede dien» sten aan te wenden door voor de eer» ste vergadering van de commissie te Djogja de volgende personen naar Djogja te vervoeren: Gani, Tanral, Tjo Sik Jen en mevrouw Tjo Sik Jen. Dit vervoer is thans toegestaan met medewerking van de Nederlandse autoriteiten. De bovengenoemde per» sor.en zullen dus morgen met de com» missie meevliegen naar Djogja. I De Landen hebben uitnodigingen verzonden voor een conferentie te Brussel op 10 November, waar de mo gelijkheid van een Europese tolunie besproken zal worden. Tijdens de Pa- rijse conferentie over het plan-Mars hall hadden de Drie Landen aan alle deelnemende staten verzocht, dit pro bleem te bestuderen. Alle zestien deelnemers aan de Parijse conferentie zullen gedelegeerden naar Brussel zen den. Zweden en Noorwegen zullen echter alleen als waarnemers funge ren Op de uitnodigingen aan de Sov jet-Unie en de Oost-Europese staten is geen antwoord ontvangen. Daar de voorraden broodbloem in ons land in de laatste tijd zijn terug» gelopen tengevolge van de bekende moeilijkheden in de graanvoorziening, is het tijdstip, waarop de bloem» mélange met aardappelmeel in de bakkerij verwerkt zal worden, dich» terbij dan aanvankelijk is medege» deeld. Nadat van 26 October af de iraalindustrie begonnen is 5 procent aardappelmeel in de broodbloem» mélange te mengen, duurt het nog maar twee weken, alvorens brood van de nieuwe samenstelling gebakken wordt, zo deelt de afd. voorlichting tan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Baby weer terug De Nederlandse baby van zestien maanden, die te Philadelphia een ope ratie heeft ondergaan voor de verwij dering van een verfschilfer in de longen, is gisteren per vliegtuig naar Nederland teruggebracht. Het resul taat van de operatie werd door de dokters „zeer bevredigend" genoemd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor de algemene ledenvergadering der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland te Utrecht een rede gehouden over de betekenis van Duitsland als achterland voor de Nederlandse agrarische producten. Het is bekend, dat 15 van onze voor-oorlogse export naar Duitsland ging en dat Duits-" land na Engeland onze beste klant was. Wij waren, op onze beurt, Duits- land's beste klant én namen 8 y, van de Duitse export af. NOG KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanhoudend droog en koud weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. Sprekende over de agrarische be trekkingen tussen beide landen, zeide minister Mansholt o.m.. „Zowel vóór als na de oorlog verzorgde en verzorgt de agrarische sector omstreeks 50 pet. van de gehele Nederlandse export. Het topjaar is 1928 geweest, het totaal-ge neraal van onze export bedroeg toen 1986 mililoen gulden, waarvan 1156 milioen verzorgd werd door agrari sche export naar alle landen. De ex port naar Duitsland bedroeg 468 mil- lioen, waarvan 343 millioen aan agra rische producten. In procenten uitge drukt betekent dit, dat de agrarische expo:naar Duitsland 73 pet. bedroeg van onze totale export naar Duits land, terwijl zij 30 pet. bedroeg van onze agrarische export naar alle lan- export". Uitvoerig schetste spreker de achteruitgang van onze agrarische ex port naar Duitsland. NA DE OORLOG. Vervolgens nam de minister de na oorlogse export-cijfers onder de loupe. „Het totaal-generaal onzer export be droeg in 1946 785 millioen. De agrari sche sector nam daarin, voor wat de export naar alle landen betreft, deel voor 431 millioen, of wel voor 50 pet. Van de 785 millioen werd voor 52 millioen naar Duitsland geëxporteerd. 50 millioen of wel 96 pet. bestond uit agrarische producten. Dit betekent, dat de agrarische export naar Duits land 12 pet. van de totale agrarische export naar alle landen bedroeg". Sinds 1938 toen dit percentage 17 bedroeg dus nog steeds een daling, Ook voor 1947 wist de minister in dit verband een daling te voorspellen tot 6 pet. „Ook is het beeld van de agra rische export sterk veranderd verge leken bij de jaren vóór de oorlog en ook het beeld van 1947 verschilt weer van dat van 1946. Zuivel, eieren en varkensvlees worden in het geheel niet meer naar Duitsland geëxpor teerd. De groentenexport bedroeg in 1946 13 en in 1947 10 millioen gulden. In 1938 was dit bedrag 11 millioen, maar daar stond een export van 40 millioen voor zuivel, eieren en var kensvlees tegenover. Pqotaardappelen, evenals zaaizaad worden meer aangenomen. Ook de export van vis neemt toe. Ernstig is, dat talrijke voortbrengselen uit de agrarische sector, die in 1928 111 mil lioen en in 1938 nog 25 millioen op leverden, thans niet meer mogen wor den geimporteerd. Hieronder vallen uiteraard de sierteeltproducten. DE EXPORTKANSEN Tenslotte besprak de minister de ex portkansen onzer voornaamste land bouwproducten, welke zijn: groenten, zuivel, eieren, vlees, fokveer, aardap pelen en groentezaden. „Voor onze kasgroenten ligt onge twijfeld een toekomst in de Duitse in dustriegebieden. terwijl ook voor kool een plaats behouden zal blijven. Voor ons fruit zijn de kansen minder goed, aangezien hier het luxe-karakter meer op de voorgrond treedt. De kansen op het herstel van onze boter-export zijn gering. De margarine is een goedkoop vervangingsmiddel en de Duitse boterinvoer bedroeg slechts 1 kg p. hoofd der bevolking per jaar. Onze kaasexport zal er iets beter voor staan wanneer Duitsland zelf weer ex porteren kan. Door de lage melkpro ductie per koe en het verlies der Oos telijke gebieden mét 23 pet. van de rundveestapel, zal de binnenlandse kaasproductie niet meer, zoals vóór de oorlog, 90 pet. van het verbruik kunnen dekken. De exportkansen voor magere kaas zullen, gezien het la gere welvaartspeil, beter zijn dan die voor vette kaas. „Ook voor vlees zie ik geen export mogelijkheden van grote betekenis. De Duitse vleesimport is nooit be langrijk geweest. Wat het fokvee betreft acht ik wel toekomstmogelijkheden aanwezig. De verbetering van de Duitse veestapel is door de oorlogsomstandigheden ern stig in het gedrang gekomen. Er be staat reeds thans van Duitse zijde vraag naar ons fokvee, doch geld voor aankoop is nog niet beschikbaar. Ondanks het gemis van het door Polen bezette gebied, vanwaar door Duitsland 30 pet. der consumptie-aard appelen kwam, zullen de vier zones, bij verbeterde kunstmestvoorziening, de behoefte behoorlijk kunnen dekken Ten aanzien van de export van pootaardappelen is het beeld minder somber. Van Duitse zijde bestaat er dringende vraag naar ons eerstelingen- pootgoed. Aan groentezaden bestaat een groot tekort in Duitsland, terwijl ook naar Nederlandse zaai-erwten een dringen de vraag bestaat. De situatie is dus zo dat onze agra rische export naar Duitsland momen teel zeer grote moeilijkheden onder vindt, doordat de bezettende mogend heden de gelden er voor beschikbaar rr.oetcr stellen. Men importeert alleen voedsel dat per calorie het goedkoop ste is. Minister Mansholt deed een beroep op de werkkracht, het initiatief en het doorzettingsvermogen Van zijn toe hoorders om de kansen, die er voor ons land zijn, ten volle uit te buiten. Cholera eiste 5724 doden In een isoleringskamp bij Alexandrië werd een poging tot uitbreken onder nomen, nadat men te weten was ge komen, dat vijftien der kampbewoners inderdaad aan cholera leden. De meeste dergenen uit Alexandrië, die van aandoening met cholert wor den verdacht, werden in dit kamp on dergebracht. De orde in het kamp werd, na aankomst van versterking voor de bewakers, hersteld. Het be kend worden van het feit, dat zoveel inwoners van Alexandrië reeds in ob servatie zijn, heeft in de stad zelve grote ongerustheid veroorzaakt. Vol gens laatste opgave zijn thans reeds 5724 personen aan cholera gestorven. Nokrasji Pasja, de Egyptische pre mier, heeft verklaard, dat de schip pers van de Nijl, die van de Delta naar de Boven-Nijl zijn blijven varen, de oorzaak zijn van de verspreiding der cholera. Hij verklaarde, dat de Egyptische regering plannen ontwerpt om de strijd te blijven voeren, indien de epidemie gedurende de winter blijft heersen. De gehele bevolking zal dan ingeënt worden, daar de immuniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Millioenen Egyptische ponden zullen gebruikt moeten worden om in het buitenland grote hoeveelheden serum aan te kopen. Hij zeide, dat in de strijd tegen de cholera-epidemie,x die het economische leven van Egypte reeds bijna verlamd heeft, de regering gehinderd wordt door de onwetend heid van de Egyptische boeren, die zelfs de elementaire begrippen van lichamelijke hygiëne verwaarlozen. Te Rozetta bijvoorbeeld heeft een menig te stenen geworpen naar een ambu lance, die een verdacht geval naar 't hospitaal bracht. OPWINDING TE GENUA. Te Genua is een partij huiden uit Egypte clandestien aan land gebracht, zonder de sanitaire controle gepas seerd te zijn. Het bekend worden van dit nieuws heeft grote opwinding on der de bevolking veroorzaakt, be vreesd als men is voor besmetting met cholera. Men heeft bij de autoriteiten geprotesteerd. Louis Fage heeft in de academie van wetenschappen een ontdekking be kend gemaakt, die naar het wpord van zijn collega Jacob, opzienbarend genoemd moet worden en niet zal na laten de aandacht der gehele wereld te trekken. Deze ontdekking werd gedaan door Ilenri Martin in het departement van Charente bij Montbron en wel in een grot. Daar trof men de versteende overblijfselen van een mens aan, ouder dan het Neanderthaltype, dat de ge leerden tot heden toe als het oudste be schouwden. Het verrichtte onderzoek doet vermoeden, dat men hier te doen heeft met een exemplaar van de „ho me sapiens". Als verdere onderzoe kingen dit vermoeden bevestigen, dan heeft men hier het oudste menselijk fossiel ontdekt, dat tot heden toe be kend is. Uit het verslag van de vaste com missie voor privaat- en strafrecht om trent bezoeken aan kampen voor poli tieke delinquenten blijkt, dat het aan tal politieke delinquenten, dat nog ge vangen wordt gehouden, sterk is ge daald. Men vergelijke de cijfers van thans (totaal ruim 23.000, waaronder ongeveer 1150 vrouwen) met die, genoemd in het eerste verslag der commissie: op 15 Ja nuari 1946 rond 93.000, waar onder rond 20.000 vrouwen; op 1 Mei 1946 74.235, waaronder 14.333 vrouwen. Natuurlijk is het aantal onveroor deelden (ruim 14.000) nog heel groot. Bedenkt men echter, dat de tribuna len en de bijzondere gerechtshoven te zamen in de laatste maanden meer dan 2000 zaken per maand hebben afge daan, dan mag men de hoop koeste ren, dat ook hier spoedig verbetering zal komen. De Braziliaanse ministeries van Oorlog en Justitie bevestigen de be richten, volgens welke Boliviaanse communisten de Boliviaanse stad Guaria Mirim, dicht bij de Braziliaan se grens, hebben aangevallen en be zet. De militaire autoriteiten van Brazilië hebben destrijdkrachten be velen alle voorzorgsmaatregelen te nemen om de neutraliteit te handha ven en een overslaan van de gevechts handelingen naar Braziliaans geDied te voorkomen. Naar verluidt, nemen verscheidene uit Brazilië uitgeweken communisten aan de actie in Bolivia deel. In Bolivia wordt bovenstaand be- r.cht tegengesproken.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1