Twee jaar geëist tegen v. Meegeren Rechtszaal geleek een museum Weerbericht Oorlog woedt in Kasjmir Donderdag 30 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ™ste Jaargang No. 7649 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wie'ringen en Anna Paulowna Een der merkwaardigste processen der geschiedenis Staat van Beleg in Egypte Indonesische kwestie Veiligheidsraad besprak en verdaagde weer Extra brandstoffen bij inkwartiering en bevallingen Maniu slaat terecht Hij moest en zou in Zweden trouwen Nelson's huis wordt verkocht Ontploffende mijn doodt vier arbeiders Nieuwe Bonnen Motie van wantrouwen in Britse regering verworpen Haagse bomaanslag voor Hoog Militair Gerechtshof bureau: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Dir.: J. Bijisma HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broecsen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Twee jaar gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie gisteren tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meegeren, de man, die de gehele inter nationale kunstwereld in de waan bracht, dat enige 17-eeuwse meester werken van Vermeer en Pieter de Hoogh waren ontdekt. Van de wanden van het Amsterdamse Gerechtsgebouw blikten de door van Meegeren ge schilderde figuren neer op de merkwaardigste rechtszitting, welke de laatste jaren in Nederland heeft plaats gevonden. Verrassingen bracht het ééndaags proces niet, of het moest dan zijn de op merking van de Officier, dat er nog bekende buitenlandse kunstkenners zijn, die ervan overtuigd zijn, dat van Meegeren's „Emmaüsgangers" een echte Vermeer is. IK WERD MISKEND Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich o.m. de Spaanse gezant le Duc de San Lucar la Mayór', de echtgenote van Van Meegeren, talrijke juristen, alsmede 40 journalisten uit binnen- en buitenland. Langs de wanden hingen de doeken, door Van Meegeren geschil derd en gesigneerd met de namen van Vermeer en Pieter de Hoogh. Om tien uur kwam de verdachte, ver gezeld van zijn raadsman, Mr. Heldring, de rechtszaal binnen en flitsten de lam pen van de persfotografen, wie de toegang tot de zaal ontzegd was, aan. de tenlastelegging De dagvaarding beslaat acht getypte pagina's en bevat een gedetailleerde op gave van Van Meegeren's handelingen in de periode 1940—1943, toen hij ande ren bewoog tot aankoop van de door hem opzettelijk in de trant en stijl der 17de eeuwse meesters geschilderde en door hem met de signatuur der oud- Hollandse meesters gesigneerde schil derijen. Een lange rij van getuigen verscheen voor de rechtbank en verklaarde hoe zij door tussenkomst van kunsthandela ren of anderen schilderijen hadden ge kocht voor hoge bedragen. Zo kocht de heer Hoogendijk „Het laatste Avond maal" voor f 1.600.000.—. De Pieter de Hoogh's van Van Meegeren, t.w. „De zegening van Jacob" en „De kaartspe lende vrouw" werden door de heer v. d. Worm, directeur van een Steen- kolenmaatschappij aangekocht voor resp. f 1.000.000.— en f 220.000.—. „De voetwassing van Jezus" mocht niet in buitenlandse handen vallen en or advies van Dr. Hanema betaalde het Rijk er f 1.170.000.— voor. „dan begrijp ik niet Toen prof. J. G. van Gelder, destijds directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische documentatie voor het g tuigehekje zijn verklaringen aflegde, ontspon zich tussen hem en Van Mee geren het volgende gesprek: Van M.: „U verklaart, dat u een „fee- üng" had, dat ik iets te doen zou heb ben gehad met de schilderijen, die wer den aangeboden?" Prof. Van G.: ..Zeker". Van M.: „Wanneer had u uw „fee- ling?" Prof. Van G.: „In 1943". Van M.: „Toen was mijn „voetwas- Jing" nog nergens aangeboden." Prof. Van G.: „Toch vermoedde ik, dat u iets uitstaande had met de oude meesters, die op de markt kwamen." Van M.: „Dan begrijp ik niet hoe u toch kon adviseren te kopen." commissie van goede diensten ontmoet soekarno. Antara meldt, dat de commissie van goede diensten gistermiddag een bij eenkomst heeft gehad met Soekarno, Sarifoeddin en de vice-premiers Gani 'n Setyadjit. Er zijn verder besprekingen gevoerd met de Indonesische delegatie. De woordvoerder der commissie verklaar de dat „veel vordering" was gemaakt.^ Na het getuigenverhoor stelde de president aan Van Meegeren de vraag of hij het ten laste gelegde erkende. De verdachte beantwoordde deze vraag bevestigend. „Waarom is* u in de stijl der oude meesters gaan schilderen?" „Ik werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van een werk, dat voor een oude meester kon doorgaan, tonen, dat ik tot iets in staat was, dat alge meen als goede kunst erkend werd". „U kreeg er wel heel erg veel geld voor." „Dat moest wel. Anders zou het werk a priori niet echt zijn." „Waarom bent u doorgegaan met uw werk?" „Ik vond de kleuren, die ik gebruikte mooi. Ik werd gedrongen voort te gaan met het werk, dat ik begonnen was." „Maar u kreeg er heel veel geld voor. Weet u wel zeker, dat het u niet daar om te doen was?" „Ik deed de millioenen, die ik voor de latere schilderijen ontving, bij de millioenen, die ik voor het eerste werk had gekregen. Ik ben blq, dat ik het geld nu kwijt ben. Ik heb nu getoond, dat ik talent heb en dat de kunstcritici mij steeds verkeerd beoordeeld hebben en mij daardoor hinderden mijn beroep uit te oefenen. Dezelfde critici hebben mijn werk in 17de eeuwse stijl als goede kunstproducten aanvaard en zelfs zonder meer geloofd, dat zij ver vaardigd waren door een meester als Johannes Vermeer". HET REQUISITOIR Na deze verklaring van de verdachte kreeg de Officier van Justitie. Mr. H. A. Wassenbergh, het woord. In zijn re quisitoir erkende hij, dat verdachte er in geslaagd is de kunstcritici om de tuin te leiden en dat dit misschien een bewijs kan zijn van zijn talent, doch op al deze successen plaatste verdachte zelf een domper, omdat hij zich op het pad der misdaad heeft begeven. Ook heeft verdachte, aldus de Officier, de beroemde oude meesters beledigd door De Britse radio meldt, dat de rege ring van Egypte heeft besloten met het oog op de cholera-epidemie, die onrustbarende vormen aanneemt, voor het gehele land de Staat van Beleg af te kondigen. De laatste 24 uur zijn 442 personen aan cholera gestorven. Terwijl 825 nieuwe gevallen zijn gesignaleerd, zo luidt het communiqué van de Egypti sche regering. KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Matige, later weer nu en dan krachtige Oostelijke wind en meer bewolking. Droog en koud. werken te vervaardigen en onder hun naam op de markt te brengen. Verdach te heeft het wezen der kunst bezoedeld en deed dit alleen maar om zichzelf te verrijken. Het aureool waarmede verd. ziel wil sieren, verbleekt, omdat de motieven andere zijn dan hij wil doen voorkomen. Aangemoedigd door zijn succes be steedde hij aan het latere werk niet meer zoveel zorg als aan het eerste „De Emmaüsgangers", het mooiste doek, dat hij vervaardigd heeft. Wat de Emmaüsgangers betreft zeide de Officier, dat er zelfs thans nog over de gehele wereld grote kunstexperts zijn, die blijven geloven, dat het doek een echte Vermeer is. Zij beschouwen dit werk als „het schoonste kunstwerk van Vermeer." Dat Van Meegeren ze inderdaad ver vaardigd heeft, acht ik bewezen door zijn eigen bekentenis en door de in zijn atelier gevonden verfsoorten en ander materiaal. IS VAN MEEGEREN EEN GENIE? De Officier besloot zijn requisitoir met aan te voeren, dat de, verdachte ten laste gelegde oplichting bewezen is. De vraag of Van Meegeren een ge niaal schilder is, heeft, aldus de Of ficier, voor deze rechtbank haar ant woord niet gevonden. Of hij is een geniaal schilder, of hij is het niet. In dien hij het niet is, moet de_ ontroe ring, die de kunstcritici ondergingen bij het aanschouwen van de „Em maüsgangers", als onecht beschouwd worden, of zij moet door andere oor zaken zijn ontstaan. Rekening houdende met verdachte's toestand eiste Mr. Wassenbergh te gen van Meegeren een gevangenis straf voor de tijd van twee jaren. Vervolgens hield mr. Heldring zijn pleitrede, waarin hij om clementie vroeg. Proces Han van Meegeren: Han van Meegeren tijdens de zitting van het Amsterdamse Gerechtshof in de beklaagdenbank. In de veiligheidsraad is gisterenmid dag het debat over Indonesië voortge zet. De Britse afgevaardigde Cadogan trok de resolutie, waarin werd aange drongen op de vaststelling van een voorlopige demarcatielijn in, ten gunste van een Amerikaanse resolutie, waar in op partijen een beroep wordt ge daan door gezamenlijk overleg te ko men tot naleving van de order staakt het vuren en de commissie van drie verzocht wordt partijen te helpen bij het bereiken van overeenstemming daarover In de resolutie wordt de commissie en partijen verzocht de order staakt het vuren uit te leggen als het vermijden van het gebruik van strijd krachten om het gebied, dat op 4 Augustus in handen van één der par tijen was, te vergroten. Polen verzocht de veiligheidsraad Nederland te willen waarschuwen, dat de V.N. zich gedwongen zouden kun nen zien economische sancties, blokkade inbegrepen, toe te passen wanneer de Nederlandse strijdkrachten in gebreke blijven de door de veiligheidsraad ge geven order om het vuren te staken op te volgen. De Poolse afgevaardigde, Julius Katz, zeide, dat het duidelijk is dat Nederland de order niet wil op volgen. Hij diende een resolutie in, waarin de veiligheidsraad wordt ver zocht er bij de Nederlandse regering op aan te dringen al haar strijdkrach ten uit Indonesisch gebied terug te trekken en de Nederlandse regering te wijzen op het feit, dat het niet voldoen aan de voorlopige maatregelen tot bij- legging van het geschil het noodzake lijk zou kunnen maken strengere maat regelen te nemen. Nadat België en Australië hadden verzocht, de commissie van drie alle mogeljjke steun te verlenen en geen oordeel over de kwestie te vellen, alvorens de commissie rapport heeft uitgebracht, werd het debat tot Vrij dag verdaagd. Het C.D.K. deelt mede, dat van 1 November 1947 t.m. 30 April 1948 extra brandstoffen kunnen worden verstrekt wegens inkwartiering van militairen. Formulieren kunnen bij de plaatselijke distributiedienst worden afgehaald. Dit kan zowel door de kwartiergever als door de kwartier nemer geschieden. Voorts deelt het C.D.K. mede, dat de plaatselijke distributiediensten van 1 November af wederom een rant soenbon voor één eenheid vaste brand stoffen zullen verstrekken bij beval lingen. De uitreiking van deze bon zal geschieden tegelijk m*it. de derde verstrekking >ran kaartjes voor extra levensmiddelen. Indien deze derde verstrekking reeds vóór 1 November is geschied, zal de brand stof fenbon uitgereikt worden tegelijk met de stamkaart, textielkaart en levensmid delenkaart van de baby. Desgewenst kan men een extra hoeveelheid gas of electriciteit verkrijgen in plaats van een brandstoffenbon. Het proces tegen de 75-jarige oppo sitieleider, Juliu Maniu, en zijn 18 me de beklaagden, opende gisteren met de beschuldiging der prosecutie dat zij informatie verstrekt hebben aan Brit se en Amerikaanse militaire missies in Boekarest. Het Hof wees Maniu's ver zoek om uitstel, ten einde zijn verde diging te kunnen voorbereiden, van de hand. Een voor een traden de vijf tien beschuldigden de rechtszaal bin nen en allen bogen voor de Boeren leider alvorens hun plaats in te nemen. De overige beklaagden zullen bij verstek veroordeeld worden. De prosecutie heeft voor het proces 200 getuigen, waarvan de 'meesten reeds in de gevangenis, gedaagd. De beschuldiging tegen Maniu uit gebracht beslaat 30.000 woorden en be staat uit de volgende vier punten: 1) Het bijdragen tot het instandhou den van Antonescu's dictatorschap. 2) Het aanmoedigen van oorlog te gen Rusland. 3) Het zijn van een steunpilaar der reactie, het dienen van buitenlandse belangen en het steunen van Britse en Amerikaanse kringen ten einde het democratische regime van na de oor log te ondermijnen. 4) Het geven van inlichtingen en documenten aan Amerikaanse en Brit se militaire missies in Boekarest. De beschuldiging zegt verder dat Grigori Nicolescu-Buzeti en Constatin Visoianu, twee van de beklaagden wel ke bij verstek terecht staan, naar de Verenigde Staten zijn gevlucht om daar propaganda voor een oorloe te maken. Een der beklaagden wees het Hof er op dat alle 18 getuigen welke hij gehoord wenste te zien reeds als par tijleiders gearresteerd waren. De vijf tien verdedigers zijn alle door het Hof benoemd. De vice-president der partij, Ion Mi- halache - deelde het Hof mede dat hij noch zichzelf zou verdedigen noch ge tuigen zou doen oproepen. Hij zeide dat hij tot nu toe nog niet met zijn verdediger had gesproken. Naar schatting bevonden zich 250 toeschouwers, alle zorgvuldig uitgv> zocht, op de publieke tribunes. De rechterszetels werden ingenomen door drie kolonels. De getuigen welke er allen goed uitzien is het verboden met elkaar te spreken. Een Zweedse operazanger, die aan de Italiaanse opera in Rome verbon den is, trad dezer dagen in het huwe lijk met een Zweeds meisje. Beiden wensten in Zweden in de echt verbonden te worden, doch de Zweedse zanger had zich contractueel verplicht gedurende een bepaalde tijd Rome niet te verlaten. Er bleven dus tvee mogelijkheden open: in Rome trouwen of het huwelijk enige tijd uitstellen. De Zweed vond echter ten derde mogelijkheid. Op het vliegveld in Rome stapte nij met zijn bruid in een toestel /an de Zweedse luchtvaartmaatschappij en „op Zweeds grondgebied", cirkelen de boven de Eeuwige Stad. werd h huwelijk voltrokken." Het huis van Trafalgar en de be lendende gebouwen in het graafschap Wilkshire, die als verblijfplaats dien den voor de familie Nelson, tijdens de gedenkwaardige zeeslag, zullen in de loop van het volgend jaar openbaar verkocht worden. De Britse regering heeft namelijk geweigerd het eigen dom aan te kopen om er een zee- vaartdienst in onder te brengen. Naar een correspondent van Reuter meldt, heeft een woordvoerder van de regering van Pakistan verklaard, dat men veilig kan aannemen, dat Pakistan de inlijving van Kasjmir bij Xrdia niet zal accepteren. Er zou een. bedreiging van de wereldvrede uit kunnen voortvloeien, daar Kasjmir overwegend door Mohammedanen is bevolkt. Pakistan is zeer bezorgd over de jongste gebeurtenissen in Kasjmir, waar gewapende lieden uit de oostelijke Pendsjaab (behoort bij India) de laatste weken een ware terreur jegens de Mohammedaanse bevolking uitoefenen. De aankomst van Indische troepep te Srinager (de hoofdstad van Kasjmir) maakt de toestand waarschijnlijk nog ernstiger aldus de woordvoerder. Verkenningsvliegtuigen van de In dische luchtmacht melden, dat ver sterkingen en voorraden voor de overrompelaars van Kasjmir worden aangevoerd. Indische troepén, die de strijd met de indringers hebben aan gebonden, worden met artillerie be stookt. Naast de Indische troepen vechten tienduizend man van de bur gerwacht van Kasjmir. Een klein aan- t.a der indringers is teruggeslagen, terwijl anderen de verdedigers in de rug aanvallen. De berichten over de strijd zijn zo verward, dat zelfs het militaire hoofdkwartier geen duide lijk beeld van de toestand heeft. Volgens te Karatsji binnengeko men berichten zijn de strijdkrachten "«a_het revolutionnaixe leger tot op 16 km van Srinagar genaderd. Sardar Ibrahim, die het hoofd van de voorlopige regering van het „Vrije Kasjmir" wordt genoemd, heeft ver klaard, dat het grootste deel van de staat in handen van zijn strijdkrach ten is. Vrijwilligers uit alle landen zijn welkom, aldus Ibrahim, om schouder aan schouder met onze man nen te vechten. Wederom is de Betuwe er aan her innerd, dat zij tijdens de bezetting gedurende lange tijd frontgebied is geweest. De Duitsers hebben toen overal mijnen en bommen ingegraven, die nog steeds slachtoffers eisen. Gis terenmiddag was een ploeg van 8 ar beiders bezig met graafwerk aan de Linge bij Echteld. Zeven hunner wa ren aan het schaften in een houten keetje, toen zich een enorme ontplof fing voordeed, die het tentje volko men verbrijzelde. De gevolgen wa ren verschrikkelijk: drie arbeiders werden op slag gedood, een vierde zo ernstig gewond, dat hij na overbren ging naar het ziekenhuis te Tiel over leed. Het is nog niet uitgemaakt of de mijn zich in de grond onder het tentje bevond, dan wel dat de arbei ders de mijn uit de Linge hebben op gevist en naar de keet hebben ge transporteerd. De drie anderen liepen ernstige verwondingen op. De achtste arbeider bleef gespaard, doordat hij juist naar een café in de nabijheid was gegaan. een reuze paddestoel. In de omgeving van Albi (Frankrijk) is door een boer een eetbare padde stoel gevonden met een doorsnee van een meter en een gewicht van 1800 gram. Voor het tijdvak van 2 t-/m 15 No vember 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 711 (serie Q): Q-03 Diversen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. Q-04 Diversen 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperin gen. Q-05 Diversen 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten Kd, Ke 711 (serie Q): Q 13 Diversen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Q-14, Q-15, Q-16 Diversen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versna peringen. Q-17 Diversen 500 gr. zachte zeep Q-16 Reserve 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten Ma, Md, Mh 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie Q): Q-ll Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stiocp enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 711: Q-01, Q-03 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Q-01 Versnaperingen 200 gr. versnape ring en/of 200 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop enz. Q-03 Versnaperingen 100 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 October worden gebruikt. Het Britse Lagerhuis heeft Woens dagavond met 348 tegen 201 stem men het amendement van de oppo sitie op het antwoord op de Troon rede verworpen. Het amendement dat Dinsdag door Winston Churchill werd ingediend, be helsde een beschuldiging aan het adres van de regering, die een partijpolitiek voerde, leiderschap miste, geen be- stuursgeschiktheid bezat en niet de verzekering zou hebben gegeven, dat maatregelen genomen zouden worden ter bestrijding van de economische crisis. Attlee, eerste-minister, besloot het amendement. „Churchill doet het al tijd voorkomen, alsof hij niet het standpunt van een partij maar een na tionaal standpunt weergeeft". Hij verklaarde nooit een rede te heb ben gehoord," dat de feiten van cfe economische toestand zo voorbijzag als de rede, die Churchill Dinsdag hield. Over India en Pakistan zeide Attlee, dat hij niet geloofde, dat iemand van mening zou zijn, dat het mogelijk is niet voort te gaan volgens de princi pes, die de regering gevolgd heeft. Vernomen wordt, dat de auditeur militair bij de Krijgsraad te Vélde West, majoor mr. dr. J. M. J. Baak, bij het Hoog Militair Gerechtshof noger beroep l eeft aangetekend tegen de veroordelingen door de Krijgsraad, van sergeant A. T. de Boer, kapitein F. J. J. baron van Heemstra en korpo raal J. P. J. Peterse, allen betrokken in de bomaanslag van 5 December 1946 aan de Prinsegrasht te 's-Gra- venhage en bij de ontvoering van een Renkumse hotelhouder. Behalve tegen de korporaal-chauffeur J. Burg hout, die werd vrijgesproken, heeft majoor Baak ook hoger beroep aan getekend tegen de veroordelingen van de overige vijf medeverdachten. In zes gevallen gingen de veroordeelden zelf in hoger beroep. Het werken in de openlucht voor de mecaniciens op Schiphol is in een koude temperatuur geen pretje. Er zjjn nu nieuwe werkhangars geconstrueerd, waarin het vliegtuig met de neus gaat. Binnenshuis kunnen de mecaniciens dan de motor nakeken.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1