Per hélicoptère naar het Paleis van Sint Nicolaas Stad, m Omgeving. Franse onderzeebootjager had machineschade Geslaagd soiree-dansante van „Helder" Collecte voor het Sinterklaasfeest „Van Kinsbergen" 2 December thuis Postzegelvereniging „Helder jaar 25 Tweede lezing over India Trainingsfonds v.v. „Helder IJmuider trawler op de Haaksgronden Opbrengst „Mrs. Miniver'' Bonnen halen De Helderse jeugd staat een groot feest te wachten 80-jarig bestaan Lutherse Zondagsschool Urk. Weekoverzicht visserij Jjtgezondm Gedetineerden in de Wede ropbouw r„grfzne,fDss-gerdsetine:rn •rCei ziLErz tL10 ms.xt&Zr ERGER DAN DIDYMUS! Oudeschild. Door Hr Ms „Johan Maurits' naar Texel s ree gebracht De Franse onderzeebootjager „Spa- hi" voer gisteravond omstreeks zeven uur op de Noordzee, ter hoogte van de boei S. T. 4, pl.m, 25 mijl ten N. W. van het lichtschip Texel, toen een der machines onklaar raakte. De commandant wilde ten anker gaan op de rede van Texel, maar hij zag geen kans op eigen gelegenheid 'n weg te vinden in de doolhof van zand banken en zeegaten voor het Marsdiep Hij vroeg daarom telegrafisch assisten tie. De Nederlandse onderzeebootjager H. M. S. Johan Maurits van Nassau, die zich voor de visserij inspectie op de Noordzee bevond, is de „Spahi" te hulp gesneld en is het Franse schip langzaam voor gestoomd, langs het lichtschip „Texel" en door het Hoge Gat naar de ree. H. M.'s Redarin- structie schip „Soemba" dat net de haven had verlaten, heeft haar naar de ankerplaats geleid. Gistermorgen vroeg is de „Spahi" voor anker gegaan, waarna de Johan Maurits van Nassau en de „Soemba" hun onderbroken taak weer opvatten. Het was een goed idee van de Trai ningsfonds-commissie van Helder ter gelegenheid van de uitloting van de steunbonnen-actie, een gezellige „Hel- der"avond op touw te zetten. Vrijwel de gehele „Helder-familie was dus Dinsdagavond in Casino pre sent, toen de voorzitter van de Trai ningsfonds-commissie, de heer v. d. Kooij, niet eens zo heel ver over acht, zijn openingsspeech afstak en daarbij een terugblik wierp op de verrichte werkzaamheden; alle lotenverkopers en verdere medewerkers bedankte om vervolgens het woord te geven aan de voorzitter der vereniging. Deze betuig de zijn dank aan de Trainingsfonds commissie voor het initiatief en riep ieder op lid of donateur van het Trai ningsfonds te worden. Aan het slot van zijn rede overhandigde hij mevr. Dorlijn, de presidente der damesclub, met een geestig speechje een voorzit tershamer, om de al te veel roddelende dames de mond te snoeren. Daarna vond de uitloting van de steunbonnen plaats, waarbij de hoofdprijs viel op no. 1802. Het verdere resultaat treft u elders in dit blad aan. De verdere avond werd gevuld door enige sketches van de Toneelclub, het optreden van de zingende optimist Bernard Barendse, het duo Engelsdorp Gastelaars met een liedje-bij-de-guitaar en imitaties. Tussen de bedrijven zorg de de dames-club voor een lekkere hap en een hartige beet. Ook het ernstige ogenblik van de avond ontbrak niet. Na de pauze ontving n.1. oud-voorzitter Goedknecht, bij monde van onze hui- dige voorzitter, onder groot applaus de mededeling, dat het bestuur hem tot erelid der vereniging had benoemd. De h'eer Goedknecht dankte in kernachtige woorden voor deze onderscheiding, die hem „zo koud op zijn dak was geval len". Ook het adspirant-lid Jan Maas werd op het toneel gehaald, om door de heer v. d. Kooij gecomplimenteerd te worden met het feit, dat hij verre weg de meeste steunbonnen (ruim 800) aan de man gebracht had. Tussen de verschillende nummers we.c er inmiddels .gebald" onder lei ding van Jan de Man, welk bal na tuurlijk bij de mobilisatiewals en de feestpolonaise de hoogtepunten bereik te. Er was ditmaal geen grote verloting, maar er werd een radiotoestel verloot, wasfrvan de baten (pl.m. f 50.—) ten goede kwamen aan Kerstpakketten voor een zestal Helder-leden, die in de Oos' vertoeven. Een sympathiek gebaar. Als geheel was het weer een gezellige ouderwetse „Helde '-avond, waar geen wanklank werd gehoord en die voor herhaling vatbaar is. Het Centraal Sint Nicolaasconuté heeft nog enkele collectanten nodig voor de huis-aan-huis-collecte, die ge durende de eerste week van Novem ber, dus te beginnen op Zaterdag a.s., zal worden gehouden. Men kan zich opgeven bij één van de heren C. Ru- dolph, Van der Duin van Maasdamstr. 33 of 34; C. Klein, Van Hogendorp- straat 48 en P. Gode, secretaris ouder raad, Janzenstraat 51. De onderzeeboten Hr. Ms. „O 23" en Hr. Ms. „Zwaardvis" keren op Vrijdag 31 October van een oefenreis met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" in de West te rug. Omstreeks 9 uur 's morgens zul len de onderzeeboten op de onderzee dienst-basis aan de Waalhaven te Rotterdam arriveren. De „Van Kins bergen" zal 2 December a.s. in Nieu- wediep binnenlopen. Gisteravond werd in intieme kring inde bovenzaal van café „Postbrug" het vijf- en-twitigjarig bestaan gevierd van de Post zegelvereniging „Helder". Toen de vereniging in 1922 op Initiatief van de heren Kooyman en Labo ut (tnars nog ere-voorzitter) werd opgericht, telde zij nog slechts zeven leden. Zij bewees echter haar levensvatbaarheid door de gestadige groei van hef leden-aantal. Steeds meer postzegelverzamelaars sloten zich aan, tot de vereniging op 1 Mei 1949 niet minder dan 103 leden telde. Ook voor de niet aangesloten verzamelaars was het prettig, dat door de bemiddeling van de vereniging in 1927 het phllatelisten-loket ten postkantore werd geopend. Iedere Dinsdag van de maand is dit loket 's mid dags van 46 uur voor onze philatelisten geopend. Uit de gelederen van „Helder", welke vereniging in 1926 de Koninklijke goed keuring verkreeg, en die is aangesloten bij de Bond van Nederlandse Postzegel verzamelaars, is de penningmeester van j deze bond, de heer Polling te Haastrecnt. afkomstig. Nog steeds is hij lid van dc Helderse vereniging. Een der andere ie den, de heer Van Grunningen, verkresg onlangs op de te Maastircht gehouden pcstzegel-tentoonstelllng, met zijn fraaie collectie West-Indische zegels de tweede prijs, terwijl hij ook een prijs verwierf met zijn Japanse bezettingszegel. Gedurende de oorlog liep het leden aantal sterk achteruit, maar nadien is het weer aanmerkelijk toegenomen. Het bedraagt thans 120. Het huidige bestuur bestaat uit de heren M Quant, voorzitter; L M F Ruder, Soembastraat 35, secre tarls; E P Erfman, penningmeester; H N Muts, administrateur der maandelijkse rondzendingen; P de Snayer, T C Goveis en J W London. De contributie bedraagt f 6,per jaar, waarvoor men niet alleen de maandelijkse rondzendingen ontvangt, maar ook het maandblad van de bond. Twee maal per Jaar wordt een verloting van zegels gehouden. Doorgaans eens per maand wordt in café „Postbrug'* een le denvergadering gehouden. Wij wijzen onze Helderse postzegellief- hetbers ten slotte op de postzegel-tentoon stelling, die Zaterdag en Zondag a.s. in de BLO school aan de Hector Treub 6traat zal worden gehouden. I Prof. Fahrenfort zette Dinsdag avond voor de Helderse Volksuniver siteit zijn cursus voort over Brits- Indië. Hij vertelde ditmaal zeer in teressante dingen over de godsdienst der Hindoe's en over het kastenstel sel. Op de derde cursusavond, die Dinsdagavond a.s. in de Vakschool voor Meisjes zal worden gehouden, komen ten slotte nog enkele economi sche en politieke aspecten aan de orde. Er zijn nog plaatsen vrij, zodat een iedeo, die een boeiende en leerzame avond wil bijwonen, nog een goede kans op een plaats heeft. Van kwart voor acht af kan hij aan de zaal te recht. Uitslag verloting steunbonnen-actie: 1 1802, 2 736, 3 5867, 4 4359, 5 4723, 6 5857, 7 4939, 8 6895, 9 5003, 10 5938, 11 1844, 12 2403, 13 2276, 14 6933, 15 4877, 16 4804. De prijzen kunnen worden afgehaald vanaf a.s; Zaterdag bij de heer P. Hoebe, De Ruijterstraat 60. Minister Mansholt bracht een bezoek aan de productiebedrijven van de Nederlandse Verbruikscoöperaties te Utrecht. De directeur der productie bedrijven, Dr. A. A. Bos, toont de minister de werking van een vol-automa- tische persmachine voor vermicelli. Door Helderse kotter vlotgebracht Gistermiddag om ongeveer kwavt over vier is de IJmuider kotter IJM 45, schipper P. Groen, aan de Zuidkant van de Noorderhaaks op de gronden gelopen. Het schip is enkele uren later door de Helderse kotter HD 116, schipper P. de Wit, vlotgebracht. De trawler verspeel de bfj de werkzaamheden een sloep, die tot nu toe nog niet terecht is. De IJM 45 voer gistermorgen de haven van LJmuiden uit, op weg naar de visserij. De vaart ging voorspoe dig, tot de beruchte Haaksgronden roet in het eten gooiden. Tengevolge van de sterk doorstaande Oostenwind stond aan de Westzijde van de Haaks aanmerkelijk minder water dan nor maal, en dat heeft de schipper par ten gespeeld. Het schip liep aan de grond en er moesten dus maatrege len genomen worden, om het vlot te brengen. Schipper Groen* 'besloot een sloep uit te zetten en met behulp daarvan een anker uit te brengen. Door te werken met de atoomw^wh bestpnd dan de kans op een spoedig viotkomen van het schip. Inmiddels echter had de Helderse kotter HD 116, die in de buurt aan het vissen was, het onfortuinlijk vaar tuig opgemerkt. Schipper De Wit pie kerde niet lang, maar haalde zijn net ten scheep, en voer ter assistentie naar de IJM 45. Terwijl men bezig was een sleeptros ovei te brengen, raakte de sloep, die juist was uitge zet, op drift. Ze werd door de vloed meegenomen, tegen de wind in, de Haaksgronden op, en was weldra Voor de extra voorstelling van de film „Mrs Miniver", die Donderdagavond ten bate van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers werd gegeven, was de belang stelling zeer bevredigend. Er kon dan ook een mooi saldo, ten bedrage van f 380,80, aar. de penningmeesteresse van de UW worden overgedragen. WINKELIERS OPGELET. In de nacht van Woensdag op Don derdag is in een perceel aan de Bo- thastraat een voorschotboekje van het consumenten-crediet, genummerd E 047912, alsmede de bijbehorende stamkaart ontvreemd. Wij maken de winkeliers op deze vermissing attent. voor schepen met meer diepgang on bereikbaar. De eerste poging om de trawler vlot te brengen, werd met succes be kroond. Het schip kwam vlot, en de sieeptros werd weer binnengehaald. Het geluk was echter niet met schip per Groen, want hij was nog geen honderdvijftig meter gevorderd, of zhn schip raakte weer aan de grond. Dt HD llj> kwam voor de tweede maal te hulp. Weer werd een tros overgeb-acht en weer werd de IJM 45 naar dieper water gesleept. Toen hadden de elementen blijkbaar vol doende genoegen aan beide vissers schepen beleefd, want verdere stoor nissen deden zich niet voor. De traw ler kon zijn reis naar de visgronden voortzetten, terwijl de HD 116 het was inmiddels zeven uur geworden weer verder kon gaan met de onder broken vangst. De sloep van de IJM 45 was in middels ook al door de ingevallen duisternis in onbekende verten verdwenen. Mogelijk zal zij vandaag cf morgen ergens aan de kust aan spoelen. De vinder behoeft dan niet ongerust te zijn, als hij de stranding van het onbemande vaartuigje maar wel even meldt bij de kustwacht. Uitreiking bonkaarten 713, schoenenbon nen en bonkaarten voor aanstaande en jonge moeders. DEN HELDER: 31 October. 9—12 en 14—16 uur, niet-zelfverzorgers, familienamen N tot en met Pluijers. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de officiële publicatie. De heren Rudolph en Klein van het Helderse Sint Nicolaas-comité hebben hun herfstvacantie benut om eens per hélicoptère een bezoek te brengen aan het buitenverblijf van de hoogbejaarde kindervriend, dat daar tegen de Spaanse bergen ligt aangevl\jd, vlak bjj het ilefljjke plaatsje San Pueblo de Montalban. Graag heb ik gebruik gemaakt van hun uitnodiging om deze zeer bijzondere expeditie mee te maken. We waren aanvankelijk bevreesd voor moeilijkheden op het gebied van douane, passen, deviezen, invoerrechten, accijnzen, en wat dies meer zij, maar gelukkig bleek de schriftelijke invitatie van de Sint, door hemzelf ondertekend, een probaat tovermiddel, voor hetwelk tolmuren, ijzeren gordijnen en allerlei aanverwante grens-belemmeringenon middellijk weken. Voor Zijne Majesteit Het Kind en diens machtige bescher mer had men een verheugend ontzag. Begroet door Zwarte Pieten. Zo landde dan eergisteren, juist toen het zonnetje de bergkam van de Siërra Nevada kuste, ons autogiro-vliegtuig op de binnenplaats van het Bisschop pelijk paleis waar wij door een select groepje glimlachende en tanden-blik- kerende Moren werden verwelkomd. Zeer waren wij verrast, onder deze hoogwaardigheidsbekleders ook de tien Zwarte Pieten te ontmoeten, die verle den jaar de Goedheiligman op zijn «eis naar Nieuwediep hadden vergezeld. Er was er één bij, die reeds 24 maal in het gevolg van Sint Nicolaas een bezoek aan Den Helder had gebracht, en hij vertrouwde ons toe, dit jaar ook weer van de partij te zullen zijn. En hij zei er glunderlachend in grappig gebroken Hollands bij: „U wil begrijp, heren, dat ik Helderse kinderen wil verrassen. Groot, mooi jubileum! Sint geeft cadeau tjes en ook snoep. Maar ik ook lek kers geven mag. Ik rondstrooien pe pernoten bij hopen. Alle kinderen grabbelen. Ik nu al lachen...." Al babbelende was ons gezelschap in de ontvangzaal van het paleis aangeko men. Een jong Zwart Pietje diende .ms aan, en toen zaten we even later gezel lig bij Sint Nicolaas in een ruim en hoog vertrek, dat uitzag over de mysterieuze kammen van het Spaanse bergland, die wazig afstaken tegen de steeds donker wordende avondhemel. „Spaanse nachten....", fluisterde de Sint ontroerd, en hij overhandigde ens elk een sappige Spaanse sinaasappel. Wij wilden ook niet achterblijven en toverden uit onze actetassen een col lectie heerlijke gebakken bokkingen te voorschijn, waarvan de Sint onmiddal- li,k een ter oppeuzeling accepteerde. Wanneer je zo gezellig zit te kluiven, dan verdwijnt al gauw alle gedwongen heid, zodat in een minimum van tijd én de Sint, én de onderwijzers, én ik in een allerprettigst gesprek waren ge wikkeld. Het haardvuur knisterde, des Sinten bouvier gromde genoeglijk en zijn paard, dat buiten op het grasveld liep te grazen, hinnikte tevreden. Echt een sfeer om de viering van een Sin terklaasfeest te bespreken, en mijn beide reisgenoten maakten dan ook ruimschoots van deze schone gelegen heid gebruik. Eerste klas diplomaten, meneer. Ze wisten preek hoe de Sint in de juiste stemming te krijgen. Daaraan hoefde niet eens een glaasje stout nat te pas te komen. Ze begonnen herinneringen op te halen aan het prachtige feest van vorig jaar. De goedige oude ogen van de Sint begonnen te stra'm, toen dat allemaal hem weer voor de geest kwam. De schitterende ontvangst aan de Binnenhaven, de optocht door de stad, de toespraak van de burgemees ter, de zingende kinderen, de prachtige voorstellingen van het sprookje „Asse poester", de heerlijke feesten op de scholen,Ja, dat moeten we beslist van 't jaar wéér doen," riep de Sint enthousiast uit. „Maar apropos", voeg de hij er aan toe, „hoe staan jullie met de voorbereidingen, is er al geld ge noeg? Is er - snoepgoed genoeg? Want ik kan niet met lege handen bij jullie aankomen!" ER KOMT NOG EEN KLEINE COLLECTE. „Sinterklaas, wees gerust", kreeg hij ten antwoord, en zowel de Sint als zijn bouvier keken belangstel lend toe, ,we hebben al aardig wat geld binnen. Maar nog niet genoeg. We gaan daarom nog een kleine huis-aan-huis-collecte hou den, te beginnen aanstaande Za terdag. Met het speelgoed loopt het aardig. Er wordt hard aan ge werkt. Sinterklaas, het kan niet anders of het moet met de mede werking van ouders .onderwijzers en allen die liefde voor het kind hebben een schitterend feest wor den!" „Ah", zei de Sint goedkeurend, „ik ken Den Helder langzamerhand wel zo'n beetje. De mensen moeten af en toe een duwtje hebben, maar als ze eenmaal op gang zijn, dan is er geen houden meer aam. Wilt U nog een si naasappel?" Natuurlijk accepteerden wij deze verversing, en boden de Sint nog een bokkinkje aan De bouvier kreeg er ook eentje, die hij met een gulzig gebaar in één hap verslond. „En dan. Sint Nicolaas, krijgen we dit jaar weer vier kinderfeesten in Tivoli. Op 2 en 3 December, 's mor gens en 's middags, zullen telkens dui zend schoolkinderen het Sinterklaas feest vieren. U kunt ervan op aan, dat het feest voor elkaar komt!" We namen afscheid. Het was juist Sinterklaasfeest in San Pueblo de Mon talban, en de Sint moest vóór midder nacht nog de daken langs. Wij boden hem onze hélicoptère aan, maar de Sint weigerde. „Volgend jaar misschien", zei hij lachend, „ik ga nu nog te paard. Het beest heeft er nu eenmaal op ge rekend!" 's Nachts sliepen we in het paleis van de Sint, met de ramen open. en werden gistermorgen al vroeg gewekt door het rumoer der Zwarte Pieten, die op de binnenplaats hun ochtendgymnastiek beoefenden. Een uur later waren wij weer op de thuisreis, verheugd over de opgedane ervaringen, en in het blijde vooruitzicht, dat de Helderse jeugd ook dit jaar weer een kostelijk Sinterklaas feest zal vieren. ALEX OVANSA Het afgelopen weekeinde was voor de Lutherse Gemeente er een van vreugde en dankbare herdenking. Men herdacht n.1. het feit, dat 80 jaar geleden de Zondagsschool werd opge richt. Door de oorlogsomstandigheden was het niet mogelijk geweest het 75-jarig bestaan te herdenken, doch nu had men gemeend dit jubileum op sobere wijze te moeten vieren. De feestelijkheden van de kinderen begonnen Zaterdag 25 Oct. met het nemen van een foto en een filmavond in de kerk.* Zondagmorgen werd een feest-Godsdienstoefening gehouden, waarin ds. Oldemans voorging, ter wijl het Lutherse Kerkkoor en de kin deren der Zondagsschool hun mede werking verleenden. De kerk was smaakvol met bloemen versierd en in de prediking werd „het kind" in het midden der Gemeente geplaatst. Maar het hoogtepunt van de dag was wel de Jong- en Oud-bijeenkomst, v/aarin een spelletje door de kinderen werd opgevoerd en de bekende „Oom Jan" Oosterwelder van Amsterdam een boeiend verhaal vertelde. De kerk was meer dan vol en jong en oud heeft volop genoten. Maandagavond had de meer offi ciële viering .plaats op de Ouder avond in de Rehobothkerk. Behalve ce ouders der kinderen, afgevaardig den van Lutherse verenigingen en plaatselijke Zondagsscholen, waren ook enige oud-leraressen aanwezig. Na gemeenschappelijk gezang en gebed volgde een toespraak van Ds. Oldemans, vermanend en opbouwend voor groot en klein. Van de gelegen heid tot gelukwensen maakten velen gebruik en de Lutherse verenigingen er comité's lieten het niet bij woor den alleen, maar boden ook „enve loppen met inhoud" en andere ge schenken aan. De heer Ottow (Secr. Ned. Zon dagsschool Vereen.) bracht de feli citaties over van de is.Z.V. en wees daarna nog op het belang van de Zondagsschool in het leven van een kind. Van de oud-leerkrachten was het mej. v. d. Ordel uit Velp, speciaal voor dit feest hierheen gekomen, die getuigde van haar liefde en de ont vangen zegeningen. Na de pauze volgde het meer offi cieuze deel van de avond. De „Polly's" -peelden, dat het een lust was et verwierven een welverdiend applaus. Mej, A. Sinjewel en de heer C. Riek- wel declameerden, het „Abbenessen- kwartet" zong een 3-tal liederen, die getuige het applaus, waardering von den, de kinderen voerden volksdans je.» uit, er werd getracteerd op thee met koek en hiermede was het mid dernachtelijk uur spoedig aangebro ken. Na het zingen van 2 coupletten van „Een vaste Burg", een kort slot woord en dankgebed door ds. Olde- «mans behoorde deze geslaagde vie ring weer tot het verleden. Door de koude kon de vorige week do lijnaalvisserij niet zo zeer worden uit geoefend. Het gevolg hiervan was dan ook dat slechts enkele vaartuigen de beug nog In zee brachten, waarbij deze nog matige vangsten konden boeken. Ook de sroekbaarsvlsserij voldoet nog niet zo zeer aan de verwachtingen, welke men tot voor kort Hiervan mocht koesteren Dc gemiddelde prijs van deze vis was f 0,55 per pond. De gemiddelde prijs van de roda baars en voorn was f 0,19, terwijl die van de paling f 1,15 per pond bedroeg. De noordzeevisserij heeft dan ook nu weer de boventoon. Twintig noordzee- vaartuigen markten hier j.1. Zaterdag en Vrijdag, welke een gezamenlijke vangs' hadden van: 5061 pond tong, 1533 pond tarbot, 8065 pond schar, 1396 pond kabel jauw, 929 pond rog, 9338 pond wijting, 3343 pond bot, 1224 pond ponen, 190 pond ma kreel, 15.979 pond schelvis en 83.888 pond schol. Door de IJsselmeervissers werd aange voerd: 329 pond paling, 10,733 pond snoek baars en 13,616 pond baars en voorn. In de week van 20 tot en met 25 Octobe- werd verhandeld f 33.000,—. VISAFSLAG. 28 October. Door 22 vaartuigen werd heden aangevoerd: 4899 pond paling prijs f 0.09f 0.54 per pond. 7691 pond Noordzeevis, prijs f 0.11—f 0.63 per p. Als één der oorzaken van het trage vor deren van wederopbouw-werkzaamheden wordt dikwijls aangevoerd de langdurige strenge winter, die we achter de rug hèb ben. Gaat dit motief niet een iemt mank. Deze winter is immers opgevolgd door een lange en droge zomer, die zeer zeker de winter compenseerde Als we aannemen, dat in Mpï n weer vnnrtu, „1 nieuwbouw dien nTir^t hebben' en na- dien minstens vijf maanden droog en mooi bouwweer hebben gehad, dan mag over c tegenslag in de winter toch niet meer gesproken worden. Als een andere,' mijns Inziens belan- ri'ker oorzaak, wordt genoemd het ge- na^htaHnrarbeidSkraChten' Men heeft ge- tiacht, dit aan te vullen door het tewerk stellen van gedetineerden. Er was dus al een begin gemaakt, deze mensen nuttig e maken bij de aanbouw van nieuwe wo ningen. Dat blijkt ook uit allerlei Dotir,nH kiabbels. die in de nieuw^Üw worden «W OP -e wanden e.d~ .^r^eugtTe Sidverraders V<en°°k bouwd door de SS" W°r<U ge opbouw aan het werk J. Weder- waaro'm rn Ze werk te zetten 7 mensen aan het zetten en te houden! s EEN HISTORISCH GEBEUREN UIT NIEUWEDIEP. Ik wil er gerust voor uitkomen een prettige relatie te hebben met onze Helderse Hermandad. Om misverstand te voorkomen zij daaraan toegevoegd, dat deze goede verstandhouding slechts beroepsmatig is ontstaan en om ook ten aanzien daarvan elk ver keerd begrip uit te sluiten moge ik nog opmerken, dat u „beroepsmatig" moet zien met betrekking tot mijn journalistieke belangstelling voor de zaken, waarin de politie orde en licht moet versghaffen. Maar de situatie nu zodanig zijnde, mag ik dan toch vertellen van die meneer, die één van onze nieuwe po- litie-functionarissen-in burger niet kende en jegens deze nog meer on geloof ten toon spreidde dan Didymua (in de wandeling beter bekend onder de naam van de ongelovige Thomas) en daardoor deze politionele ambte naar op komische manier verbouwe reerd deed staan? Een sportieve karaktertrek is otis corps niet vreemd en dus voeren wij u mede naar een Helderse sigaren winkel .waar meergenoemde meneer acht tabaksbonnen op de toonbank legt en tegen betaling van een respec tabel aantal „pegeltjes" zijn zakken wil vullen met Bondstreet, Bell-Boy en Intermezzo, alsmede een evenredig rantsoen sigaren van 22 centjes. Zou ook u niet watertanden van acht bonnen? Zo zou ik doen, maar ook de politieman-in-burger die achter deze engros-koper stond en misschien slechts van plan was een door zijn vrouw tot het eind van de veertien daagse periode moeizaam bewaard da mesbonnetje te honoreren voor 20 saf- fiaantjes en 2 of 3 sigaartjes. En des wege merkt hij op, „dat meneer er royaal in zit". Waarop de bonnenkapi talist antwoordt de bonnen gedeelte lijk te hebben gevonden. Volgt een verwijzing naar het bureau aan de Kerkgracht. Logisch nietwaar! Maar sans gêne spreekt de vinder dan zijn vermoeden uit, dat disponering slechts zou leiden tot verhoging van het rantsoen der aldaar werkenden! Een boute bewering zonder bewijs, een be schuldiging zonder reden, die de siga renwinkelier doet opmerken, dat me neer op zijn woorden moet letten, zeer zeker in het bijzijn van een Herman- dad-dienaar, al heeft deze dan ook zijn spreekwoordelijke „sterke arm" in een burgerpak gestoken. „Maak met mij de kachel nou niet an!" luidt de repliek des meneers. In de hand, die bij de sterke arm hoort, is de portefeuille, waarin het reeds vermelde damesbonnetje, maar daarin ook het legitimatiebewijs met handtekening van een zeer hoogge plaatste politie-autoriteit. Hij toont 't aan de meneer van de boute bewering en wil deze Thomas middels dit zicht bare bewijs de wetenschap omtrent zijn functi,e bijbrengen. Maar ad rem antwoordt de kettingroker: „Die din gen heb ik in de oorlog ook nage maakt!" Erger dan Didymus! HENK DE JUTTER. CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS Door de afdeling Texel van de Cen trale Bond van Transportarbeiders werd Zondag een propaganda-feest- avond gegeven ln het Eigen Gebouw. Medewerking werd verleend door het gezelschap Charles Aerts met o.m. Jan Lemaire Sr. De avond werd geopend door de oud-voorzitter der afdeling, de heer Jb. Bruin Pzn., die in een kort woord het doel dezer avond uiteenzette. Hierna was het de beurt aan het ge* zeischap, dat de uitstekend bezeite zaal vergastte op zang, sketches en voordrachten. Dat er volop genoten werd bewijst wel het applaus dat na ieder stuk gegeven werd. Het propagandistisch woord werd gesproken door de heer Krook, hoofd bestuurder van de bond. Deze zette in een korte toespraak het doel, streven en strijd der vakbeweging uiteen. Er is thans al veel bereikt. Spreker noemde o.a. de betere ar beidsvoorwaarden, de eocllectieve ar beidsovereenkomsten, noodvoorziening ouden van dagen, overbruggingsrege ling, enz. Het N.V.V. telt thans 317.000 leden, welk aantal voor de oorlog 323.000 was, zodat bijna het voor-oorlogse peil bereikt is. Wel hebben de communisten ge tracht de leiding in handen te nemen, doch zij zijn hierin gelukkig niet ge slaagd. Was dit" wel het geval ge weest, dan waren we dezelfde kant opgegaan als in Frankrijk, waar de leiding van de vakbeweging in han den van de communisten is en waar staking op staking .wordt afgekondigd, wat ten gevolge heeft gehad, dat dit land thans op de rand van de afgrond staat. Evenwicht tussen lonen en prijzen bestaat daar niet. In Nederland mogen we tevreden zijn met de door de regering gevóerde loon- en prijspolitiek. Tenslotte sprak spreker de hoop uit, dat de Transportarbeidersbond het ledenaantal van vóór de oorlog spoedig bereiken zal. Voor de oorlog telde de bond 40.000 leden, nu 30.000. Een der oorzaken hiervan is, dat er oog geen voldoende bestaanszekerheid voor de transportarbeiders bestaat en alles nog niet op volle toeren draait. Ongeorganiseerden en georganiseer- den, die verkeerd zijn aangesloten, sluit U aan bij de Centrale Bond op dat wij gezamenlijk ons doel kunnen bereiken.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2