Walcheren herwint zijn schoonheid ZIEKTE HEEFT RUST NODIG - MAAR HOEVEEL? Honderdduizenden voor de herbeplanting' TERRA INCOGNITA door j. d. van exter WIE EN WAT IS JAPI? Een drama i in twee bedrijven VAN NABIJ |N~ yERRE Vandaag J Een nationale zaak Wij luisteren naar... Historisch De pakjes naar Indië J(eugd) A(ctie) P(apier) I(nzameling) Samenwerking Stikker—Oud MEDISCHE BRIEF door S. JOLES, Arts m -■ wm Pensioenfonds bloembollenbedrijf door F. DE SINCLAIR Dorpssmeden in overtreding (Van onze speciale verslaggever) Ongeveer anderhalf jaar 'geleden, toen Walcheren droog viel, dank zij öe trotse overwinning van de mannen van de Rijkswaterstaat en de Maat schappij tot Uitvoering van Zuider zeewerken over het tomeloos geweld van wind en water, ongeveer ander half jaar geleden, toen men ontdekte, dat er op dit kleine eiland vrijwel geen boom of struik in leven was gebleven, dacht een eenvoudig Mid delburger: Eigenlijk moesten we de Neder landers in staat stellen om stuk voor stuk iets te doen voor ons zwaar ge troffen Walcheren. Geef de mensen 4a gelegenheid omeen boom te planten! De Stichting Nieuw Walcheren, ln 1945 door een aantal particulieren opgericht ter bevordering van Wal- «herens welvaart, waarvan deze Mid delburger, de heer R. de Muynck, de fabrikant der bekende Focus-veilig- artikelen, lid was, nam de uitvoering van dit denkbeeld ter hand en sedert- dten hebben letterlijk ontelbaren een bedrag van f 2,50 overgemaakt aan de Stichting Nieuw Walcheren en daarmede „een boom op Walcheren geplant". Uit binnen- en buitenland stroom den de gelden binnen, in totaal reeds een bedrag van énige hon derdduizenden guldens! Het spreekt vanzelf, dat zulks niet voldoende is om de anderhalf millioen bomen en twee en een half millioen struiken, die nodig zijn om Walcheren zijn oude schoonheid terug te geven, te bekostigen. Trouwens: de herbeplanting is voor een groot deel staatszaak. Maar daar waar de staat tekort schiet, waar provincie en gemeenten zouden willen planten, maar het ln verband met de moeilijk financiële positie van Zeeland niet kunnen en vooral daar waar het er om gaat om de stukken grond, die voor niets meer bruikbaar zijn, omdat ze meters diep cnder het zeezand bedolven liggen, om te scheppen tot nieuwe recreatie oorden, daar kan de Stichting Nieuw Walcheren prachtig aanvullend werk deen en zij doet dat ook. Trouwens: Nieuw Walcheren mag cp meer prestaties bogen, die stuk vooi stuk tonen, dat doorzettingsver mogen en particulier initiatief nog steeds vermag. Ontelbare instanties hebben te be slissen over herbeplantingsaange- legenheden. Nieuw Walcheren heeft een Herbeplantingscommissie in het leven geroepen, waarin al deze instan ties broederlijk en zusterlijk verenigd zijn. Daarnaast heeft Nieuw Walche ren een Landschapsarchitectonisch Bureau in het leven geroepen, dat voor ieder, die dat wenst de ontwer pen, begrotingen en tekeningen maakt. Dit bureau staat oriBer leiding van de landschapsarchitect C. P. Broerse uit Nieuweramstel, een gebo ren Zeeuw en een erkend meester ln zijn vak. Alle Walcherse gemeenten en vele particulieren maken dank baar gebruik van dit Landschapsar chitectonisch Bureau, mede dank zij de steun, die de provinciale overheid eraan gegeven heeft. Het resultaat is, dat de herbeplan ting van Walcheren geen mengel moes van allerlei^ stijlen zal worden, maar een tegenover het nageslacht volledig verantwoord aesthetisch ge heel. Maar: Walcheren Is er daarmede niet. De herbeplanting zal jaren m beslag nemen. En de droogte van deze zomer heeft de toch al zo zwaar getroffen boerenbevolking met nieu we slagen aan de rand van de onder gjang gebracht Copyright R-D.P. ZATERDAG 1 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8,18 Orgelspel. 8,40 L'chte morgenklanken. *- 9,15 Kamermuziek. VPRO: 10,00 Mor genwijding. VARA; 10,20 Radio-feuille. ton. 10,35 Schubertliederen, 10,55 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 12,00 Metropole-orkest. 1,30 Carlo Car- cassola en orkest. 2,00 Het Nederlandse lied. 2,15 Harmonie-orkesten. 3,15 Men vraagt en wij draaien. 4,45 Om en nabij de twintig. 5,15 Volksconcert. 7 00 Franse liederen-recital. VPRO1.30 Protestants thuisfront. 7,40 Jeugdnieuws 7,45 Voot Nederlanders in Duitsland. VARA: 8,15 „De winkel van Sinkel' 10.00 Don Quichotte (hoorspel). 11,15 Hobby hoek. HILVERSUM H, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7,45 Koor zang 8,15 Pluk de dag. 9,00 Hoogmis. 10,15 Kamermuziek. 11,00 De Zonne bloem 11,45 Beroemde Kerkkorep. 12,33 Dansorkest. 1,40 Filmkwartier. 2,00 De Toneelkijker. 2,40 Melodische dansmuziek. 3,00 Jongelui! 3,15 Jonge kunstenaars stellen zich' voor. 4,00 Goede bekenden van Parijs. 5,00 De Wigwam 6,30 Lord Jumpatit. 7,45 Banden die binden. 7,55 Liebestraum. 8,20 „Wie v/eet hoe deze plaat heet? 8,30 Licht baken. 9,00 Negen helt de klok. 10.10 Stoelen aan de kant. 11,15 Radio Phll- harmonisch Orkest. Wij troffen in het RASA maand blad de volgende historische brief aan. die wij niet kunnen nalaten in zijn geheel af te drukken. U vraagt mij om het invulpapier terug te zenden van de Vermo- gensaanwasbelasting. Zo'n papier is door my nooit ont vangen en kan ik het U niet te rugzenden. Verder ken ik me niet voorstellen dat ik voor zoiets in aanmerking kom, want ik heb geen vermogen, nog geen halve cent, dus ook geen aanwas. Ik heb in de oorlog wel een zoon gekregen, 25 December 1940; als U dat soms bedoeld. Hierbij zend ik U dan dit biljet ook maar terug. w. g. X. EN ND. GAAN WE DE LANGE EENS AAN DE BUITENKANT BEK'J- KEN OM TE ZIEN, WAT MENEER.SPOEL BEDOELDE TOEN H'J ZEI.JE ZULT ZIEN DAT DEZE GELUIDSFILMS ELK OGENBLIK VOOR. DE DAG WORDEN GEHAALD De komende feestdagen zullen een stroom van pakketjes uit Nederland naar Indië doen gaan, aldus deelt de persdienst van de P.T.T. mede. Reeds thans loopt het aantal beschadigde pakketten, tengevolge van onvoldoen de verpakking, maandelijks ln de honderden. Alleen in het postkantoor Batavia Centrum al moesten per maand gemiddeld 750 pakketten worden over- gepakt. Steeds weer worden pakketten, met aan bederf onderhevige levensmiddelen aangetroffen, die tijdens het vervoer in een zodanige toestand zijn geraakt, dat niet alleen de overige Inhoud van het pakket was bevuild, doch waardoor door ook andere pakketten ln dezelf de zak, beschadigd werden. Voorts komt het heel dikwijls voor, dat de douaneverklaringen onjuist en niet volledig zijn ingevuld, waardoor de inklaringswerkzaamheden worden be moeilijkt. Een deugdelijke verpak king, die in alle opzichten voldoet aan de zware eisen welke langdurig scheeps- vervoer naar en in de tropen stelt, ls dringend noodzakelijk evenals het In vullen van een ^douane-verklaring, waarin alle voorwerpen van de In houd staan vermeld. De P.T.T.-kantoren geven alle ge wenste inlichtingen. Ons land gebruikt enorm veel papier en omdat er te weinig grondstoffen zijn kunnen de papierfabrieken niet maken wat er nodig is. Vandaar, dat de cou ranten zo klein zijn en dat er b.v. overal ge brek aan nieuwe school boeken is. Wanneer grondstoffen in het bui tenland worden aange kocht kost dat deviezen, die beter voor voedsel en andere onontbeerlijke dingen gebruikt kunnen worden. Papier kan ook van oud papier worden ge maakt en daarom is het noodzakelijk, dat oud papier niet meer zo als thans naar de vuilnisbelt verhuist, maar dat het verzameld wordt en naar de plaat sen wordt gebracht van waar men het naar de papierfabrieken kan stu ren. Daarvoor heeft de minister van onderwijs een beroep op alie leer lingen van de Lagere scholen gedaan om thuis en bij vrienden en ken nissen oud papier dat niet vuil of vet mag zijn te verzamelen, het netjes glad te strijken en in bundeltjes mee naar school te nemen. Het mogen ook oude boeken of tijdschriften zijn, maar men bedenke daar bij, dat gelezen tijd schriften, welke in goe de staat verkeren, port vrij aan de Tijdschriften- dienst van het Rode Kruis in Den Haag ten bate van onze militairen in Indië gezonden kun nen woiden en boeken eveneens portvrij, maar niet zwaarder dan 2 kg. aan de Boekenactie van het Rode Kruis in Den Haag, alles ten ba te van de N.T.W.I.N. voor onze jongens in In dië. Het zou natuurlijk jammer zijn de goede boeken en tijdschriften te vernietigen, maar er zijn er nog talloze, wel ke voor de soldaten toch niet bruikbaar zijn en waarvan het oude papier kan dienen om er weer nieuw van te maken. De minister heeft alles geregeld. Het ministerie stelt vast waar en wie de han delaren zullen zijn, hoe het papier aan de scho len wordt afgehaald enz. zbdat men zich daarover geen zorgen behoeft te maken. Dat alles ts aan de schoolhoofden be kend, die dus voor het afdragen van het mee gebracht papier zullen zorgdragen. Va# meer belang voor de jeugd is, dat het papier per kg. betaald zal worden, zo dat een school meer geld krijgt naarmate rite leerlingen meer papier meebrengen. Het geld komt in een schoolpot en men kan er reisjes van maken, feestavondjes van orga niseren of boeken voor de schoolbibliotheek voor kopen. De scholen, welke vanaf heden tot 1 Mei van het volgend jaar gemiddeld per leerling de grootste hoeveelheden inzamelen, krijgen pre mies en de hoogste zal zelfs 5000.bedragen. Dat zal de lust om mee te doen zeker aan wakkeren en we ver wachten, dat men in stad en streek met volle ijver aan het inzamelen zal gaan. Jongens en meisjes: aan het werk. Ouders: hélpt uw kinderen zo veel als in uw vermogen is. Alle nog gewenste in lichtingen zal men bij het hoofd der school kunnen krijgen. (Van onze Haagse redacteur). In de eerste vergadering van het nieuw gekozen hoofdbestuur van de Partij vah de Vrijheid is onder lei ding van mr. D. U. Stikker uitvoerig van gedachten gewisseld over de si tuatie, welke geschapen is door de vorming van het comité ter voorberei ding van de oprichting van een De mocratische Volkspartij onder leiding van mr. P. J. Oud en de daartegen over door de Partij aan te nemen hou ding. Men was eenstemmig van me ning, dat het zeer te betreuren zou zijn, indien naast de confessionele, so cialistische en communistische partij en niet een krachtige middenpartij gevormd zou kunnen worden. De vergadering had met algehele instemming kennis genomen van de uiteenzetting van de voorzitter n.a.v. het door mr. P. J. Oud geschreven ar tikel en verenigde zich met het stre ven naar samenwerking van ln wezen politiek gelijkgezinden, op voorwaarde echter dat deze niet tot vervaging van beginselen leidt. n. In ons vorig artikeltje bespraken we, dat het mogelijk is met een aan tal afwijkingen of ziektes door te werken en daarbij het getroffen deel van het organisme voor een groot deel te sparen. Natuurlijk zal in elk individueel geval de behandelende arts de nodige aanwijzingen geven, maar vaak heeft hij niet de tijd, uit te leggen, waarop zijn maatregelen berusten. Daarom wil ik hier proberen de drie principes te schetsen, volgens welke zo'n gedeel telijke rustkuur moet worden inge richt. Het zieke orgaan moet zoveel mo gelijk tot rust gebracht worden. Het zal van de aard van de aandoening afhangen, in hoeverre dit algehele rust met zich meebrengt. Verder kan >j - "f msSÊÊË Se ««-< Het m.s. „Nieuw Amsterdam", dat geheel gerestaureerd is, is onder zeer grote belangstelling voor het eerst na de bevrijding van de Holland Amerika-Lijn naar New-York vertrokken. Het sedert 1930 bestaande pensioen fonds voor het bloembollenbedrijf, on derdeel van de collectieve arbeids overeenkomst, werd in 1946 door de regering erkend als wettig bedrijfs pensioenfonds en verder toen ook door het College van Rijksbemiddelaars bindend verklaard voor de niet-geor- ganiseerde werkgevers en werknemers in Noord- en Zuid-Holland. De ouderdomsverzekering werd niet alleen uitgebreid met een invalidi teitsverzekering, maar ook met een weduwen- en wezenvoorziening. Uit het verslag van het boekjaar 1946-1947 blijkt, dat op enkele werk gevers na, het pensioenfonds in het gehele bloembollenbedrijf algemene instemming en steun ondervindt. Uit het fpnds ontvangen thans reeds een 400-tal personen een blijvend pensioen. (Ingezonden mededeling.) Ze deed de deur open, legde een Wd op haar rug; hij legde de zijne •karin, ze omklemde die, trok hem toec. Even kreeg hij een hlik in een hel- der verlichte kamer met veel roze, wit en zwart en groen van mensengezich- 'en- kleren, palmen en het kleed van een roulettetafel; hij rook parfum en vrank en sigaretten; de rook van deze laatste hing als een blauwe nevel in e kamer, maar een volgend ogenblik «tond hij al achter het hoge Japanse «cherm. En inderdaad ontwaarde hij daarin SIs een lichtend cirkeltje het kijk gaatje. Voor hij daarvoor plaats nam oriën- eerde hij zich eerst eens even ten op- Mohte van zijn onmiddellijke omge- ln?: inderdaad was hü hier in een °°rt buffet, dat was uitgebouwd in de ®®er; op wat planken tegen de anden stonden wat glazen en fles- en> een paar shakers, dozen sigaret ten en sigaren, maar de voorraden schenen niet groot te zijn en het ge heel maakte een weinig verzorgde in druk. Blijkbaar was dit onderdeel van 't pas ingerichte Casino nog niet geheel in orde, hetgeen wees op gebrek aan or ganisatie-talent bij de ondernemer van dit bedrijf. Nu hij voldoende georiënteerd was plaatste Bunt zich voor het gaatje en keek in de zaal of dan eigenlijk in de kamer, welke hij echter slechts ge deeltelijk kon overzien. Wat hij zag was de gewone aanblik van een geïmproviseerde, clandestiene speelgelegenheid, met wat goedkope poginkjes om er toch iets chics. iets mondains van te maken met wat pal men, verguldsels aan stoelen, schilde rijen in breede goude lijsten, het groen van de roulettetafel met de bekende gentimmerde ruiten en vakken voor rouge, en noir etc. met in het midden het huppelende kogeltje over de draai ende schijf. En daarom heen zittend en staande in dit geval een twintigtal dames en heren, mondaine tvpes. een neger, een paar halfbloeden klein en bruin met scheeve ogen. maar ook hele gewone mensen omtrent wie men zich slechts kon verbazen, dat ook zij de weg naar zo'n speelgelegenheid hadden weten te vinden. Aan de roulette op een ietwat hoge re stoel zat inderdaad de croupier met de opvallend hoge witte haardos, zo als de vrouw hem had beschreven maar tot Bunt's teleurstelling was de stoel naast dege leeg. Hij wilde juist daaromtrent iets aan de vrouw vragen, toen hij aan het kraken van schoenen hoorde. dat iemand het buffet naderde en toen zei een mannestem. ZoBen je daar eindelijk? Wat ben je laat! Waar heb je gezeten?" „Even een paar boodschappen ge daan". antwoordde de vrouw. „Och? Zijn de winkels tegenwoor dig 's avonds nog open?" „Ja, waar ik koop wel". „Lieg je wel eens?" „Ga naar je plaats en klets niet zo veel". „Wie heb je daar achter dat scherm gestopt?" „Niemand". „Je liegt Ik heb een oog zien flik keren voor het kijkgat, terwijl jij hier stond!" „Och wat. je droomt", zei de vrouw, maar Bunt hoorde, dat haar stem beefde. Bunt overlegde snel bij zichzelf wat hem te doen stond. Wegvluchten kon niet meer. maar blijven had nu ook niet veel zin. Tegen deze speelgele genheid kon hy op zijn eentje niets uitrichten, zomin tegen de exploitan ten als tegen de bezoekers. Bovendien was dat clandestiene gespeel op het ogenblik van secondair belang; het ging om de moordenaar van Jacques vp- der Meyden. En wat te doen als die man hem daar achter het scherm vei laste? Hij had zijn revolver, zeker, maar het ging niet aan om die man maar dadelijk daar mee te bedreigen en dan sloeg hij toch een vrij verve lend figuur al kon hij zich ook legiti meren. De situatie was vrij penibel. Doch plotseling scheen de man voor het buffet geroepen of gewenkt te worden, Bunt" hoorde hem binnens monds vloeken en dan zeggen: „Wat nou..?" en dan kraakten de schoenen snel weg. Bunt keek nu dadelijk weer door 't kijkgat, dankbaar dat het geval op het laatste nippertje nog zo'n wending had genomen; hij zag op het gelaat van de witharige croupier ineens een uitdruk king van angstige aandacht, de hand welke al gestrekt was naar de draai- krop van de rouletteschijf, bleef even zo als in verstarring. Dan klonk een schel, scherp op dringend en fel ratelend De witharige croupier vloog van zijn sloel (Wordt vervolgd) De Surinaamse citroenen, die hier te lande voor f 800 f 100 per kist wer den verkocht, kostten aan inkoop slechts f 23.70. Dus aan de citroenen werd het niet zuur verdiend. xDe water stand op de Lek is abnormaal laag ge worden. De Lek zal toch niet ergens een lek vertonen? xTe Zaandam zullen voortaan aan de leerlingen van de Handelsschool zanglessen worden gegeven. We krijgen dus binnenkort zingende handelsreizigers! xDe tuchtrechter te Eindhoven heeft de Ver. Hollandse Lucifersfabrieken tot f 15.000 boete veroordeeld, omdat zij voor hout, dat niet meer dan f 25 a f 30 per kubieke meter mocht kosten, f 50 hebben betaald. Biykbaar heeft hij overwogen, dat het toch maar voor brandhout bestemd was. xDe Franse regering heeft, door toe te ge ven aan de looneisen, een dreigende spoorwegstaking afgewend. Waarschijn lijk stond men hier voor de keuze, of de treinen dan wel de regering zou worden uitgerangeerd. xDe C. C. D. kwam onlangs tot de ontdekking, dat een gemeente-ambtenaar te Hil versum met zijn collega's 12 varkens voor gezamenlijke rekening hield. Er zün in Holland nog altijd heel wat meer zwarte dan wilde zwijnen. x Om in de zwijnerij te blijven: in Hil- varenbeek werd door de ambtenaren een varken in bed aangetroffen. Dat doet denken aan het verhaal van Roodkapje. Grootmoe, wat heb je gro te oren.... xDezer dagen reisde en baby van 16 maanden geheel alleen naar Amerika. Thans gaat een 79-ja- rige dame uit Deventer, die reeds overgrootmoeder is, in haar eentje de ze trip ondernemen. Oude vrouw naar nieuwe wereld. x— By het uitdie pen van een oude vaart ln het dorpje tuHcn (Ov.) is het skelet van een oer os gevrrden Men haalt hier dus weer oude koeien uit de sloot. xDe „olitin heeft twee daders van belangrijke katoendiefstallen ge- grepqp. De heren kunnen er op reke ningen. dat de rechter ze aanstonds wel „van kantoen" zal geven. Tegen ongeveer 200 Drentse dorps smeden wer£ enige tyd geleden pro- ces-verbaal opgemaakt wegens een te hoog in rekening gebracht tarief voor hoefbeslag. 30 hunner kwamen tegen het vonnis in beroep, maar 26 zagen bet vonnis bevestigd. het gezonde deel van het organisme voor een deel de taak van het zieke deel overnemen. Met hoe meer in zicht de patiënt in zo'n geval z'n leef regel volgt, des te beter zal het re sultaat zijn. Verreweg het grootste aantal men sen, dat „het kalm aan moet doen", wordt gevormd door de patiënten met afwykingen aan het hart- en vaat stelsel. En uit de aard der zaak zyn 't meestal oudere mensen, waarbij het hart wat minder krachtig is, de vaten wat minder elastisch zijn geworden. Het eerste gebod is weer zoveel mo gelijk algehele rust, vooral het ver meden van plotselinge, grote inspan ning. Een feestje, een verjaardag met uitgebreide voorbereidingen en veel bezoek kunnen aan de bejaarde huis vrouw met een niet al te best hart plotseling al te hoge eisen stellen. Dat het nuttig is de dag te onderbreken met een rustkuur na het middagmaal, spreekt ook vanzelf. Dit alles wat betreft de algehele rust. Niet teveel vocht. Om nu het vaatstelsel verder te sparen is het van belang, dat er niet te veel vocht wordt gebruikt. Het is het hart weer, dat al dat nieuwe vocht moet rondpompen door het li chaam, door de fijne vertakkingen in de nieren, waar het gezuiverd moet worden. En om de vochtbeperking mogelijk te maken is het goed, weinig zout te gebruiken. Het zout heeft in 't lichaam een zekere oplossingstoestand en veel zout trekt dus ook veel vocht naar zich toe, geeft het gevoel van uitdro ging der slijmvliezen en dus dorst. In sommige vallen kan het van nut zyn de eerste en de tweede regel te combineren, door één dag van de week een volkomen rustdag te hou den met een diëet, uitsluitend bestaan de uit 800 gram vruchten of een liter melk en niets anders, ook geen water. Zo'n dag geeft dan aan het vaatstel sel zoveel rust, dat het de andere zes dagen er weer beter tegen kan. Maar de aanwijzingen tot zulk een kuur moete* in elk individueel geval door de behandelende arts worden gege ven. Het derde en belangrykste punt is weer de gedeeltelyke rust. Als men een hartpatiënt volmaakte bedrust voorschrift en de kuur wordt door kruist door opwinding, emoties van allerlei aard, zorgen en verdriet, dan behaalt zo'n kuur weinig resultaat. De nerveuze prikkels toch laten het hart sneller kloppen, geven samentrekking van de bloedvaten, kortom, bootsen in alle opzichten lichamelijke inspanning na. Gemakkeiyker gezegd... De geest te ontspannen.... het is gemakkeiyker gezegd dan gedaan, vooral bij hartpatiënten. Dat immers zün de opgewonden standjes, die zich hun hele leven zo snel en dus zo vaak hebben opgewonden! Een andere categorie van hartpatiën ten wordt gevormd door hen, die in hun jonge jaren een infectieziekte heb ben doorgemaakt, waarbij het hart werd aangetast. Roodvonk, sommige vormen van rheuma zyn daarvoor wel het meest berucht. Het is opmerkelijk echter, hoelang deze patiënten zonder hartklachten kunnen blijven, hoe zij ondanks zo'n aandoening heel oud kun nen worden, mits zij zich verheugen in een gelijkmatig temperament en over matige inspanning van hun programma schrappen. Zo zijn het dus weer, gedeeltelijk al gemene rust gematigde belasting v&n het vaatstelsel door vochtbeperking en zoveel mogelijk controle op emotione le prikkels, die de beste leefwijze vor men bij de groep, die over een niet al te best circulatie-apparaat beschikken. is het Hervormingsdag; 430 jaar geleden sloeg Luther zyn stellin gen aan de deur van de slotkapel te Wittenberg. is het 25 jaar geleden, dat de Raad van State voor de eerste maal vergaderde in zyn nieuwe vergaderzaal aan het Buitenhof. viert het Triniteitslyceum te Overveen zyn 25-jarig bestaan. gedenkt B. W. Th. Slobbe, bur gemeester van Breda, zyn 65ste verjaardag, in verband waarmee hem ontslag uit zijn functie wordt verleend. L

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3