„De goede naam van onze jongens gaat ons zeer ter harte" Wordt Palestina een gewapende tweeling? Wij bestrijden het koloniale systeem Russische en Australische motie verworpen Weerbericht Zaterdag 1 Nov. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ™ste Jaargang No. 76 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna AAr. v. Kleffens in Veiligheidsraad Het consulaire Pax-tabak zonder bon Verdeling zou voor 1 Juli plaats hebben Voorstel der Ver. Staten De cholera in Egypte rapport BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broe-rsen, Rayonredacteur C. A. Dekkers De Veiligheidsraad zette gisteren haar debat over de Indonesische kwestie voort. Gestemd werd over de Australische en de Russische resoluties. Beide werden verworpen. Mr. Van Kleffens sprak een rede uit, waarin hij zeide niet in bijzon derheden op de vorige sprekers te zullen ingaan. Niet omdat wij belasterd zijn door de Poolse afgevaardigde of door de afgevaardigde van de Indo nesische Republiek met nazi's vergeleken zijn. Dergelijke onzinnigheden weerleggen zichzelf. Sprekend over het consulaire rapport, zeide hij overtuigd te zijn dat de con suls hun best gedaan hadden. Door de verklaringen wordt veel duidelijker. Vele slaan over ten gunste van onze kant. Zij zijn echter niet geheel vol ledig. Het doorgaan van militaire zui- veringsactiees was onvermijdelijk, om dat vele rep. leiders voortdurend hun volgelingen dwongen om ons aan te vallen. De goede naam van onze jongens. Het is onwaarschijnlijk, dat onze soldaten wreedheden in de eigenlijke betekenis van het woord hebben be gaan, noch tegenover de republi keinse troepen of benden, noch tegen over de bevolking. De goede naam van onze jongens daar gaat ons zeer ter harte en ik protesteer in naam van deze jongens, van hun ouders en van de gehele Nederlandse natie tegen elke poging hun goede naam te besmeuren. De Poolse gedelegeer de heeft hot doen voorkomen, alsof de consulaire commissie zou hebben geconstateerd, dat onze troepen wreedheden hebben begaan. Dit is een aparte verdraaiing van het rap port en ik ben van mening, dat de consuls deze verdraaiïngstactiek niet op prijs zullen stellen. De hoogste tijd. Om zeer gezonde redenen wenst de grote meerderheid van de bewoners van Oost-Indonesië en Borneo niet onder de regering der republiek te staan. Berichten maken melding van gelijkgezinde strevingen onder de be volking van West-Java en de Oostkust van Sumatra en Appendi. Nummer zes bevat een rapport van de Amerikaan se consul-generaal en van een majoor der Amerikaanse mariniers dat in dit opzicht bijzonder veel zeggend is en waaruit ik het volgende citeer: „Een belangrijke critiek werd uitgebracht door verschillende personen die ver klaarden dat zij niet konden begrijpen hoe de wereldpers en de intellectuële van de verschillende volkeren blinde lings de gedachte hebben aanvaard De toestand in Kasjmir Zaterdag kwam voor de eerste maal sedert het begin van de gevechten in Kasjmir de gemeenschappelijke de fensieraad van India en Pakistan on der voorzitterschap van de gouver neur-generaal van India, Mountbat- ten, bijeen. Indische versterkingen begeven zich naar Srinagar, waar naar verluidt de verdedigers in de minderheid zijn ge komen. Volgens enkele berichten zou de voorhoede der aanvallers de stad tot op 16 km zijn genaderd. Andere be richten zeggen dat, ofschoon de aanval lers over een vijfvoudige meerderheid beschikken, de Indische strijdkrachten, dank zij de hulp van de luchtmacht, nog vorderingen maken. De aanvallers hebben de stad Bara- rooela veroverd. De „voorlopige regering van het vrÜe Kasjmir" heeft medegedeeld, dat kaar troepen in de voorsteden van de hoofdstad Srinagar zijn binnengedron gen en dat deze stad „zeker zou val len". Een woordvoerder van de regering van India noemde deze beweringen •.volkomen ongegrond". MIST, LATER ZONNIG. Aanvankelijk zwakke en veran derlijke wind, met vrij algemeen nevel of mist. Later naar Weste lijke richtingen omlopende wind en vrij zonnig, droog weer met nog en'ge stijging van temperatuur. Mr v. KLEFFENS: wlfe pr®issleer' van een republiek over geheel Java en Sumatra en geen aandacht hebben ge schonken aan de veel belangrijker ge dachte van een Ver. Staten van Indo nesië. Zij waren van mening dat het voor het denkende deel der mensheid ten hoogste tijd werd af te zien van de ondersteuning van een kleine repu bliek onder controle van een kleine dique hebzuchtige lieden en hun steun te verlenen aan de vaderlandslievende Indonesiërs, die streven naar de Ver. Staten van Indonesië. Zonder uitzonde ring verklaarden deze mensen dat zij behoefte hadden aan de hulp en de lei ding der Nederlanders bij de vorming der Ver. Staten van Indonesië, zoals overeengekomen is in de overeenkomst van Linggadjati". Ik vraag U deze mensen te geloven. Hun inzichten in deze materie staan veel dichter bij de werkelijkheid dan die van de meeste buitenstaanders. Onrechtvaardige beschuldiging. Opnieuw zijn wij hier aangevallen als vertegenwoordigers van een ver ouderd koloniaal systeem. Dit is een hoogst onrechtvaardige beschuldiging. Iedereen die het koloniale systeem De- strijdt zal ons aan zijn zijde vinden. Aan al degenen die onsvan koloniale neigingen verdenken moet ik uitdruk kelijk vertrouwen vragen. Beoordeel ons naar onze daden. Wantrouwen wekken is gemakkelijk maar het-brengt geen goed voort. Mr. Van Kleffens stelde vervolgens enige revisie voor op het Amerikaanse voorstel. Palar. Daarna kreeg de republikeinse afge vaardigde, de heer Palar, het woord. Hij stelde de vraag: „Heeft Nederland Linggadjati ongeldig verklaard ja ian nee?" Ook de Pool kwam met vragen. Van Kleffens beloofde na overleg te zullen antwoorden. Gromyko zei, dat het rap- oort objectiviteit miste. „De Ameri kaanse resolutie" zo zeide hij, maakt ae Veiligheidsraad medeplichtig aan de Nederlanders". Vervolgens bracht de Braziliaanse afgevaardigde, Muniz, in het mid den, dat het zeer onpractisch zou zjjn, ja zelfs schadelijk, om het In donesische probleem te willen op lossen zonder contact met de ge beurtenissen ter plaatse. De aan vaarding van de Russische, Austra lische en Poolse resoluties zou even onvruchtbaar zijn dan de resolutie tot het staken der vijandelijkheden geweest is. Stemming. De debatten werden gesloten en werd overgegaan tot stemming over de Rus sische resolutie. Deze werd afgewezen met vier stemmen vóór (Polen, Rus land, Australië en Columbia) vier stem men tegen (Engeland, Ver. Staten, Frankrijk en België) en drie onthou dingen (China, Brazilië en Syrië). Alvorens de Australische resolutie in stemming werd gebracht, diende Gro myko hierop nog een amendement in, inhoudende het terugtrekken van de troepen niet tot op vijf kilometer van de huidige posities, maar tot op vijf en twintig kilometer. Na enige discus sies werd dit amendement door de Australische afgevaardigde overgeno men. Bij stemming werd ook deze re solutie afgewezen met vijf stemmen vóór (Australië, Rusland, Polen, Syrië en Colombia) een stem tegen (België) en vijf onthoudingen (Engeland, Ver. Staten, China, Frankrijk en Brazilië). Thans komt de Amerikaanse resolu tie ter sprake. Tragisch ongeval te Alkmaar Vrijdagmiddag is in de Lvndenlaan te Alkmaar het 6-jarige jongetje van de familie Kruyer ongemerkt onder een langzaam rijdende vrachtauto ge raakt en op slag gedood. Het stoffe lijk overschot is naar het St. Elisa- bethszie'kenhuis vervoerd. Ontsnappingspoging uit Blaskowitz-bunker Zaterdagochtend zijn aan de politie te Hilversum de zorgen toevertrouwd over twee politieke delinqueten, die wegens hun gedragingen in het kamp Laren naar de strafcellen in de Blas kowitz-bunker te Hilversum waren overgebracht. Woensdagavond hebben zij bij het uitdelen van de matrassen voor de nacht de twee bewakers die hun cel binnenkwamen, met een stoel poot aangevallen. Een der bewakers, Van der Tak, was direct bewusteloos, de tweede, Klein, werd zwaar gewond, doch wist nog alarm te slaan. De por tier wist met enkele waarschuwings schoten uit zijn stengun de inmiddels tot de smalle gang doorgedrongen ge detineerden tot staan te brengen. Zij gaven zich daarop direct over. De bewakers zijn ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Vermist Amerikaans vliegtuig gevonden Naar de Pan-American World Air ways meedelen is het wrak van een sinds Zondag vermiste DC-4 gezien op een berghelling bij Ketchikan in Alas- ka. Het toestel had 18 personen aan boord, over wier lot men nog in het onzekere verkeert, daar men het wrak nog niet heeft bereikt. Nederl. schip aan de grond Het Nederlandse vracht- en passa giersschip „Brastagi" (9246 ton), is bij het eiland Caldeira, een van de reeks eilandjes voor de kust van Portugees Oost-Afrika, ongeveer 200 km ten Zuiden van Mozambique, aan de grond gelopen, zo wordt te Kaapstad vernomen. De „Brastagi" heeft Kaapstad op 15 October verlaten en zou verschillende havens aan de Afrikaanse Oostkust aandoen. Alle passagiers bevinden zich in vei ligheid. De eerste stuurman van de „Brastagi" heeft verklaard, dat, wan neer het weer erg slecht wodt, er ge vaar bestaat dat het schip in tweeën breekt. Het zit „muurvast" op een ko raalrif. Het achterschip is vlot. Batavia: De commissie van drie bij hun aankomst op het vliegveld Kema- joran nabij Batavia. V.l.n.r. Paul van Zeeland (België), Rechter Richard Kirby (Australië) en Frank Graham (Amerika). Radiografisch overgebrachte foto. Wilde zwijnen in de Betuwe Vrijdagmiddag was een groep jagers met drijvers te Enspijk op de hazen jacht. Toen de drijvers in een bosje kwamen om er twee hazen uit te ja gen, kwamen plotseling vier grote wilde zwijnen te voorschijn. De jagers legden aan en schoten, doch de zwij nen wisten te ontsnappen. De Nobelprijs voor de vrede De Nobelprijs voor de vrede is toe gekend aan de „Friends Service Coun- cil" te Londen en de „American Ser vice Committee" te Philadelphia, bei de Quaker-organisaties voor hulpver lening. De prijs bedraagt dit jaar 146.000 Zweedse kronen en zal onder de beide organisaties verdeeld worden Het C.D.K. deelt mede, dat van 1 November a.s. af tabak van het merk „Pax" in veertig-grams- verpakking zonder inlevering van bonnen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax-rook- tabak als voor Pax-shag- en pruimtabak, benevens Pax-pruim- rollen. Ook kunnen van 1 November a.s. af sigaretten, vervaardigd van Zuid-Amerikaanse tabak (hetgeen op de verpakking is vermeld) vrij verkocht worden. Alle an dere merken tabak en alle andere soorten sigaretten met uitzonde ring van de Volksherstelsigaretten mogen niet dan tegen in ont vangstneming van bonnen worden verkocht. Men neemt aan, dat de Ver. Staten aan Groot-Brittannië het verzoek hebben gericht Palestina binnen zes maanden te verlaten. Het nieuws werd uit betrouwbare bron vernomen gedurende de zit ing van de Verdelings-Commissie, waar Herschel Johnson het standpunt der V. S. uiteenzette. Men meent voorts eveneens te weten, dat de V. S. hebben voorgesteld, dat zowel de Arabische als de Joodse staat (overeen komstig het verdelingsplan) gedurende de overgangsperiode van zes maanden onmiddellijk hun eigen orde-troepen in het leven roepen. De subcommissie is de gehele ochtend in geheime vergadering bijeen geweest. De Amerikaanse vertegenwoordiger Herschel Johnson heeft na de vergade ring op een persconferentie meege deeld, dat de V. S. hebben voorgesteld dat de verdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat op 1 Juli a.s. tot stand komt. Voorts werd voorgesteld, dat de Assemblee der V. N een Commissie van Drie benoemt om leiding te geven in de overgangs periode tussen nu en Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moeten ge durende die periode verantwoordelijk blijven voor de handhaving van orde en recht. Joden en Arabieren moeten in de overgangsperiode in de gelegen heid worden gesteld „schaduwregerin- gen" te vormen, die bevoegd zijn haar eigen orde troepen te recruteren en te bewapenen. Amerika heeft zijn oor spronkelijk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de orde te handhaven ingetrokken. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de Britse regering bereid is het Ameri kaanse voorstel te aanvaarden, zo ging Johnson voort. Een Britse stem. De Britse afgevaardigde in de var- delings-subcommissie, John Martin, werd tijdens de middagzitting gevraagd naar de reactie der Britse regering op het Amerikaanse voorstel. Hij zeide: „Het standpunt der Britse regering blijft zoals door haar is uit eengezet". De Britse regering heeft de V.N. verzocht om aanbevelingen betref fende het Palestijnse probleem. Wan neer de Algemene Vergadering be reid is een concreet plan voor te stel len, zal de Britse regering in staat zijn haar standpunt ten aanzien van de wijze, waarop zij haar rol in dat plan ziet, kunnen uiteenzetten. Tevens zou Martin hebben gezegd, dat het Amerikaanse voprstel de Britse re-, gering in feite verzoekt de volledige verantwoordelijkheid voor het uitvoe ren van de verdeling „tijdens de perio de, dat Palestina het leven schenkt aan een tweeling een gewapende twee ling" op zich te nemen. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat Johnson mededeelde, dat Bevin, de Britse minister van buiten landse zaken, twee dagen geleden van bet Amerikaanse voorstel op de hoogte is gesteld. Gedurende het afgelopen etmaal zijn in Egypte 690 nieuwe gevallen van cholera gesignaleerd en 402 personen aan de ziekte gestorven. Van de sterftegevallen waren er zes in Alexandrië, waar zich ook 12 nieu we gevallen hebben voorgedaan. Te Cairo waren in het betrokken etmaal geen doden en geen nieuwe gevallen. De Alkmaarse hockeyclub A.M.H.C- vertrok van Schiphol naar Bath in Engeland voor het spelen van een wedstrijd tegen deze plaats. Het Engelse plaatsje Bath adopteerde vlak na de oorlog Alkmaar en hieruit ontstond ook uitwisseling van personen op sportgebied. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat de gezagvoerder van het vliegtuig ook lid is van de hockeyclub, zijn makkers zelf overvliegt en dan medespeelt. A. van Ulsen, gezagvoerder, ie midden van zijn clubgenoten. woordiger van het Russische persbu reau Tass Georgi Afrin in Batavia is gearriveerd. Moge ook zijn bericht geving er toe bijdragen om de situatie op te helderen en een oplossing nader bij te brengen. A® imBMM. de Sinds de dag, dat Soekarno zijn „Re- poeblika Indonesia" uitriep en de on aanvaardbaarheid van de nieuwe figuur als zodanig voor de Nederlandse rege ring, daar het streven niet strookte met de verklaring van H. M. de Koningin in haar bekende rede van December 1942. er in elk geval op vooruitliep, wordt de nationale politiek beheerst door de z.g. Indonesische kwestie. Het werd zelfs een internationaal probleem en de laatste tijd komt er practisch bij de Veiligheidsraad geen agenda ter tafel of de Indon. kwestie vormt een der punten van behandeling. De bevoegdheid van de Raad zich met deze kwestie te bemoeien werd formeel door de Nederlandse regering ontkend. Volgens haar inzichten bracht het onderhavige probleem de inter nationale vrede niet in gevaar en was het een aangelegenheid, die zuiver be hoorde tot de competentie der betrok ken partijen. In de praktijk heeft men echter gehoor willen verlenen aan de behandelingen en de adviezen van de Veiligheidsraad, omdat anderen een afwijkende mening waren toegedaan. Tenslotte wenst men ook niet voor eigenwijs of onwillig door te gaan. Een advies, dat bij zou kunnen dragen tot een spoedige oplossing der moeilijkhe den is niet zonder betekenis. Bovendien behoudt de Nederlandse regering altijd het recht op suggesties al dan niet in te gaan. De besprekingen in de Veiligheids raad en de wandelgangen hebben in zoverre een gunstig resultaat gehad, dat de diverse gedelegeerden een beter begrip hebben gekregen voor een toe stand, die voor de niet volkomen inge- lichten wonderlijk, vreemd en moeilijk te doorzien valt. Was de afkeuring van de door de Ne derlandse- en Ned. Indische regering gevolgde politiek in den beginne vrij algemeen, deze heeft zeker een wijzi ging ten goede ondergaan. Uitspraken van de afgevaardigden van België, China, Engeland, de Ver. Staten en de Philippijnen bevestigen dit. De scherp ste afkeuring komt van de kant der Oosteuropese staten en in mindere mate van Australië. Hun meningen komen in genen dele die van de Ned. regering tegemoet. Daarvan getuigt weer d( jongste resolutie door de Pool Kats zucky ingediend tijdens het voortge zette debat in de Veiligheidsraad. Eis- ter de Russen terugtrekken der troepen op de uitgangsstellingen voor de poli tionele actie, de Pool ging zelfs zover voor te stellen, dat de Raad terugtrek king van de Ned. troepen uit het Indon. gebied zal eisen. Bij niet opvolging daarvan zouden economische sancties moeten worden toegepast. Voorts merkte hij op, dat met Nederland sa menwerkende regeringen van de staten Oost-Indonesië en Borneo niet de wil van het volk zouden vertegenwoordi gen. De Australiër Hodgson zegde vóór de Russische resolutie te zullen stemmen. Intussen is dan het rapport der Con suls, die op initiatief der Veiligheid, inzake de toestand op Java een onder zoek instelden, ter kennis van de Raad gebracht. De inhoud ervan is zeker niet on gunstig voor het standpunt der Ned. regering. De feiten door haar steeds naar voren gebracht, vinden in het rapport hun bevestiging. De commissie constateert gebrek aan vertrouwen aan beide zijden. Aan de order „staakt het vuren" werd een meervoudige en afwijkende uitleg gegeven. De daardoor ontstane botsingen duren nog voort en doen mogelijk vertrouwen afnemen en wantrouwen groeien. Het steunt op en komt daarbij voort uit het ander. Voorts werd in het rapport opge merkt, dat de stemming niet zozeer anti-Nederlands dan wel anti-het ko loniale systeem is. Hieruit moet de gevolgtrekking wor den gemaakt, dat de grote massa van de volkeren in de republiek niet op de hoogte is van de juiste Nederland se bedoelingen. Dat blijkt ook uit het door de commissie geconstateerde feit, dat 95% der bevolking geen zin voor politiek heeft. Inderdaad zij houdt zich bezig met problemen, die de In- dië-kenner weet en op een geheel an der .terrein liggen. Ongetwijfeld treft hier de republiek schuld. Een juiste voorlichting van het Nederlandse standpunt door Djokja zou betekenis hebben. Intussen heeft de commissie het bij haar opmerkingen gelaten. Zij ziet volgens haar zeggen geen middel, dat tot beëindiging der botsingen kan lei den. Het staat echter wel vast, dat dit rapport de sympathie van de meerder heid in de Veiligheidsraad heeft en de invloed ervan bij de komende stemmingen over de ingediende reso luties zeker merkbaar zal worden. Intussen wordt door de Commissie van Drie voorbereidend werk verricht om nieuwe onderhandelingen tussen de Nederlanders en de republiek mo gelijk te maken. In de Veiligheidsraad wordt ont stemming merkbaar over de lange duur van de procedure. Inderdaad het wordt de hoogste tijd, dat er een ein de komt aan de negatieve toestanden in de Archipel. Het gezonde verstand moet hier spreken. Men beripht nog dat als vertegen-

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1